LANGS DE ACHTER 2300 PAARDEN OYER DE WERELDZEEEN IJN Gewapende bandieten in actie STADSNIEUWS De Kalmoabegint een verre reis amPERDAG 27 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 SCHIEDAM TOURISTEN- STAD VERKENNERSGROEP ST. FRANCISCUS OP DE FLESCH.... UIT R. K. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL OUDERAVOND LODEWIJK- HORDE LEESZAAL GESLOTEN DE KALMOA IN DEN WATERWEG OP DEN WATERWEG «ftk BURGERLIJKE STAND TENTOONSTELLING PROF. DE GROOT OM DEN HEEMRAADBEKER ZESTIG JAAR GEHUWD ROTTERDAM TEEKENWEDSTRIJD BEDRIJFSONGELUKKEN POTTENBAKKER DEMONSTREERT BIJ V. EN D. MAN DOODGEBLEVEN ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG KOOYMANS' VONNIS EINDELIJK GEVELD Zooals men weet, ligt het in de fyödoeling, om dit jaar 70.000 iAimeri'kaianodhe touristen Neder land te laten bezoeken. Er zijn ivele plaatsen, die aan attracties, architectuur en stedenschoon meer te bieden hebben, dan Schiedam; er is echter een bijzonderheid die geen enkele plaats ban geven. pat. is de jenever-indu'S'trie. Aqnwika is vanouds voor Schiedam 'n zeer belangrijke afnemter geweest,' maar door de enorme reclame voor de whisky na de drooglegging is de belangstelling voor het Ne- derlandsche product verloren ge gaan. Daarom wordt het hoog tijd, dat de Sohiedami che industrieën de koppen bij elkaar steken en nog voor dezen zomer tot de (vestiging van een proeflokaal in stijl komen.' Dit kan voor den export van groote beteekenis zijn. De sportj uitwisseling heeft zulks reeds he- wezen* Wellicht is een nieuwe bloei van de oudste Schiedamsche industrie het gevolg hiervan, te-' meer, omdat bij verschillende disj tülateurs het streven bestaat, om het oude kwaliteitsproduct te doen herleven. Er is nog steeds behoefte aan een actieve V.V.V. Nood maakt vindingrijk. Ons troep- Buis is ten deele verbrand en we jyiïlen het gaan herstellen. I>ezer dagen zullen onze verken ners overal in de stad komen vragen of er nog oude flesschen., kruiken» potjes (jampotjes b.v.) enz. zijn, die u ons zoudt kunnen afstaan. Wü verkoopen ze dan, er bestaat op het oogenblik een groote behoefte aan. Hoeveel van die flesschen zou den" er in de heele stad niet te yinden zyn, die niet meer gebruikt jworden, maar in kast of kelder zijn opgeborgen? U zoudt er staangeld voor kunnen krijgen, doch u merkt het niet. dat u dat mist. Bovendien Bewijzen w\j een dienst aan de industrie, die om flesschen zit te springen. Als zich dus onze vrien delyke jongemenschen bij u ver. yoegengeeft hun dan de flesch. Reet. B. J. VAN HOUTEN Aalmoezenier. X>e R. K. Bond van Overheid» personeel ,,St. Pa.ulus" houdt morgen Vrijdag 28 Februari, de jaarvergade- ring in zaal 9 van het gebouw van de Katholieke Arbeidersbeweging. De zeer belangrijke agenda, die be halve de jaarverslagen ook de bestuursverkiezing en de uitreiking der diploma's voor 25 jarig lidmaat schap bevat, moet een aansporing voor de leden zijn, om niet te ver zuimen. Het aantal leden is Op het oogenblik bijna tweemaal zoo groot als voor den oorlog. Dit bewijst, dat velen het belang ervan inzien. Niet voldoende is het echter „papieren"-lid te zijn Daarom rekent het bestuur op een groote opkomst De bondspenningmeester, de heer X H Njjhof zal op de vergadering aanwezig zijn en het woord tot de leden ridhten De zaal is verwarmd, De Welpen van de Lodewijk- horde II van de Siing.eIparoclh.ie ga ven een dezer dagen een ouder avond. die tot doel had den ouders en belangstellenden een kijk te geven op het werk van de jonge wolven. Pastoor L. D. Oorsprong, dis triotsaataioezenier Rector B. ,J. v* Houten, A D- C. Pluijm, leden van bet groepscomité en de gehee Ie Lodewijkstaf waren aanwezig, terwijl de St. Hubertusgroep haar groep lokaal ter beschikking had gesteld. Ondanks de Siberische kou. heerschte er een gezellige sfeer; er werden spelen gedaan in rimlboestijl en een kampvuur riep herinneringen aan warme zomer avonden op. Aalmoezenier van Pampus vertelde een kamipver haal. Op dezen avond had ook de installatie van Bagiheera W. Schol- te plaats. Bij deze wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek vanaf 3 Maart 1947 ■wegene kolengebrek 'gesloten zal Zijn. achter de 2300 PK van de Witte Zee" en Schelde" aanstampen, waarbij de „Witte Zee" onderweg zal worden afgelost door de Gan ges". Na Gibraltar z-ullen de 1000 PK van de Schelde" waarschijn, lijk uit den strijd worden genomen en zal de „Ganges" alleen den trek moeten doen. De leiding van het transport berust dan ook bij kapitein C. J. Kalkman van de „Ganges". Naast zijn eigen beman ning heeft deize dan nog de drie runners, die op de Kalmoa verblijf zullen houden en een runnerkapi- tein onder zijn hoede, terwijl ook een werktuigkundige van de Bil- liton aan boord van den molen zal zijn. Tusschen sleepboot en tinmo len is doorloopend telefonisch contact mogelijk, daar een radio- telefonie.installatie aan boord Is Na aflevering van de „Kalmoa" komt de „Garages" weer terug naar Nederland om in den nazo mer een van de drie tinmolens, die dan weer gereed zij-n, even- De naam Karimataheeft zich waarschijnlijk in het geheugen van verschillende generaties gebrand, niet alleen door het vergeefsche gebagger naar het goud van de „Lutine", maar ook door de sleepreis naar Indïê. Opnieuw wordt Hollandsch vlag weer door onze onwrikbare zeesleepers op een tinbaggermolen over zee en oceaan gevoerd. Vandaag bij het krieken van den dag begonnen de Witte Zee" en „Schelde", met in hun kielzog de haast 4.000.000 kilo wegende baggermolen „Kalmoa", nieuwe bladzijden te vullen in het gulden boek van onze zeesleepvaart. Moge de reis voorspoedig en de thuiskomst behouden zijn Wat samenwerking vermag Dat deze sleepreis tihans reeds mogelijk was, is slechts te dan ken aan de daadwerkelijke sa menwerking van de vier scheeps werven J. en K. Smit te Kinder dijk, Conrad en Stork Hijsch te Haarlem, Gusto te Schiedam en Verschiure en Co. te Amsterdam, die gevieren een topprestatie heb. ben verricht. In Juni 1945 werd door de Mijnbouwmij. Billiton nl. de opdracht gegeven, doch op die voorwaarde, dat er 6 tinmolens in den kortst mogelijken tijd zouden worden gebouwd. Talloos waren toen de moeilijkheden. Werven waren vernield, werktuigen weg gehaald, magazijnen leeggeroofd, kranen opgeblazen, eniz. Bovendien waren de arbeiders ondervoed en lamgeslagen door alle ellende en geleden honger. Er is gevochten met den tijd, men heeft zich door de moeilijk heden heen gebeten en de Hol- landsche vastberadenheid, onver zettelijkheid en wilskracht heb ben wonderen verricht. Drie tin. miolens liggen klaiar en daarvan heeft de „Kalmoa" thans het vrije sop gekozen. Onider leiding van een eigen gevormd bouwbureau van de vier werven heeft men zes maal achtereen dezelfde onder- deelen vervaardigd. Alleen de pon tons werden afzonderlijk ge bouwd. De vervaardigde onder- deelen werden vervolgens naar de betrokken werven, waar de pon. tons laigen, vervoerd en daar ge monteerd. Daze afzonderlijke ge deelten passen zoo zuiver, dat de machinedeelen van de zes molens onderling verwisselbaar zijn! Wat Amerika met Libertysche- pen heeft gedaan, is hier door de Neierlandsche vataenschen ge presteerd, misschien in een zeer bescheiden mate, maar dan toch fundamenteel hetzelfde, met be perkte middelen en na een verlam, menden oorlog. Het zou te ver voeren alle medewerkers aan dit groote werk te vermelden, genoeg moge zijn te vermelden, dat een groot deel van de Nederlandsche industrie hier een prestatie heeft geleverd, welke eerbied afdwingt Het woord aan den zeesleeper Nu bet eerste deel van dit gi gantische werk achter den rug is, ioomen onze zeesleepers aan het bod. Op Smit en Co's sleepdienst rust thans de taak dit vrachtje tusschen stormen door te loodsen naar de Oost, Dat dit deel in goede handen is blijkt uit de eere lijst van dezen dienst, waarop vóór 1940 al 8 tinmolens prijkten. Ook nu haalt niemand er zijn pruim voor uit zijn mond, want de tijd van het vertrek is met zorg ge kozen. Wind en weder dienend is het transport tijdens de moesson wisseling op den Indischen Oceaan precies wanneer de omstandighe den het meest gunstig zijn. Dat men daarom tot Gibraltar in den winter moet sleepen, is slechts een bijkomstigheid. De Kalmoa zal tot Gibraltar eens naar ïrudië te brengen. Voor Smit en Co's sleepdienst is in middels echter nog genoeg werk, want de ,,Tyne" zalmet haar 1300 PK en gedeeltelijk geholpen door de „Witte Zee" den molen ,,Den- dang" naar Indië sleepen, terwijl de molen „Menoembing" op sleeptouw zal worden genomen door de 3000 PK van de „Thames" D%ze twee molens zullen waar schijnlijk volgende week Donder, dag al vertrekken. Het begin van de reis van 100 dagen is v°or de „Kalmoa" al voorspoedig verloopen. Omstreeks 6 uur kwamen vier gewone sleep booten in beweging en tegen het opkomend getij trokken de ter riers van onze havens den lompen tinmolen naar de Noordzee toe. Kort op sleep genomen door twee sleepbooten en achter in zijn flan ken aan weerszijden gesteund door de krachtige schouders van de twee andere booten, gleed in de frissche morgenlucht de „Kalmoa" de eerste mijlen af van haar lan gen tocht. Circa kwart over acht waren de bruggen van Rotterdam in zicht en zij, die niet te laat uit de veeren waren, zullen onwillekeu rig onder den indruk zijn gekomen van dit bewijs van menschelijk kunnen. Langzaam, terwijl de twee achterste booten met rook- looze scboorsteenen als het ware hun adem inhielden van spanning, gleed het gevaarte tussidhen de gapende kaken van de Koningin- nebrug door. Het opkomend getij was hier de noodrem, wanneer er iets mis mocht gaan, doch zoover kwam het niet. Ter hoogte van \e thuishaven der zeesleepers namen de Witte Zee" en „Schelde" hun last' over en met het weer afne mend getij dreef de „Kalmoa" ongeveer half elf robuust de Noordzee op. Vier millioen kilo, een notedopje op God's onafzien bare zee. L De concierge van ons kantoor (bij nader inzien vind ik het idioot om me door anonieme studenten een onderwijzers-baantje te laten aansmeren, temeer daar men mij vertelde, dat de salarieering van deze nuttige lieden zoo droef is) is een filosoof. Niet 'n academisch' gevormde existentialist of Hegeli- aan, nee, dood-t impel een rustige gezonde natuur-filosoof. Zijn voor naamste stellingen zijn "deze: Het vleesch is beter dan de beenen, en Het leven is niet zoo als het is, maar zooals je het zien wilt.... Het viel me niet moeilijk de eerste stelling tot de kern te' doorpeilen, maar met de tweede kan ik minder goed overweg. Zoo zat ik gisteravond met 'een plaid om mijn knieën en een ijlmuts over mijn ooren bij den killen kachel en probeerde hr.rd- nekkig mijn huiskamer te zien al3 een schaduwrijk plekje aan het strand van CaliforniëNou, schaduwrijk was het wel Ik zette mijn zonnebril op, knoopte mijn manchetten los en klappertandde: ,,Wat 'n hitte hè?" Mevrouw Sebastiaan. die niet wist dat ik de filosofie van den concierge in praetijk zat te bren gen, keek bezorgd over de sjaal»' die zij rond haar neus gebonden had „Is mijn badpak al droog vroeg ik en waaierde mij koelte toe met het avondblad. ,,Zou je toch maar niet liever met een aspirientje naar bed gaan vroeg zijDat heb ik toen maar gedaan SEBASTIAAN Met wiskundige zekerheid trekken 4 sleepbooten de Kalmoa door de bruggen te Rotterdam. Even een verkeerde manoeuvre en de breede tinmolen schuurt de pijlers. GEBOREN: En gel bert z. van J. W v d. Vlies en P. C. Kouwen- hoven', Boerhavel. 1 Gerrlt z. van G. v. d. Bül en W. Noorderader Oosterstr. Ill Jacobus L. z. vaia .1 L van'de Laan en G. C Hagens Voltastraat 15 Anthonius W. J. G. z v J. F. Ebben en J A. Ver dam," Dr. Noletstraat 1 Adolf R. z. v. A .F. J. Edelman en E v d. Linden, Édisonplein 10 Johan J. z. van ,1 J. Mesfler en M. Visser, BuysJBallo'tsingel 64. OVjsHLEDEN J G. Groenewoud In de R.K. Leeszaal en biblio theek St. Lidwina aan de Dam zal morgen en overmorgen, Vrije ag en Zaterdag 28 Februari en 1 Maart een tentoonstelling worden gehouden van werken van den over prof. de Groot O P, wienis sterfdag onlangs werd herdiacht. De tentoonstelling is tezelfder tijd geopend als de leeszaal. Gisteren zijn te Rotterdam de eerst» partijen gespeeld van den drie.daagschen driebandenwedstrijd om den Heemraadbeker, De uit slagen luid: Heinrich 50Tournier 34; Gehrels 50Koenders 44; Teege- iaar 50—Van Aken 39; Koenders 50—Tournier 43; Gehrels 50—Teege- laar 42; Heinrich 50Van Aken 45. Op. Dinsdag 4 Maart as. hoopt het echtpaar S. v. d MastZiwarts aan 't Haringvliet zijn 69 j., Boerhavelaan' 45 G. Waas- 1 60-jarige echtvereeniging te het dorp, 59 j Nassaulaan 75, I denken. Zooals reeds door middel van advertenties in de dagbladen is bekend gemaakt, organiseert het Museum voor Ouders en Opvoe ders in verband met de geboorte van Prinses Marijke een teeken wedstrijd naar een vrij onderwerp voor de jeugd. Deelname aan de zen wedstrijd is mogelijk voor alle jongens en meisjes onafhankelijk van leeftijd, schoolopleiding e. d. Deelnemers moeten naam, adres en leeftijd op de teekeningen ver melden, zoodat bij de beoordeeling de teekeningen kunnen worden gesorteerd naar den leeftijd van den inzender Het ligt in de be- doeling een tentoonstelling van deze teekeningen te openen op Dinsdag 18 Maart. Voor de aar digste teekeningen van elke leef tijdsgroep stelt het Museum voor Ouders ên Opvoeders prijzen be schikbaar. Teekeningen kunnen in geleverd worden t.m. 4 Maart aan Ihet Museum voor Ouders en Op voeders, 's-Gravendijkwal 20b en voor Zuid in het filiaal „Het Ba ken", Dordtsche laan 140. Gistermiddag kreeg de 54-jarige J. B- tjjdens werkzaamheden aan boord van de „Rijnland I" een hijsch gezaagd hout op het linker been, met gevolg, dat dit net boven de enkel brak. In de garage van H. v. L- aan den Diergaardesingel geraakten 3 personen door de uitlaatgassen van motorrijtuigen van streek- Om de koude buiten te houden, had den zij de deuren nl- gesloten- Buiten kwamen ze weer heele- maal bij. De voetbal vereeniging Overmaas geeft Vrijdagavond a.s. 8 uur In het gebouw „Spes" aan den Dordtschen Straatweg een vertooning van een Engelsche tramingsfilm, waarbij men de Engelsche profs in actie kan zien voor voetballiefhebbers zijn er aan de zaal nog plaatsen verkrijg, baar. De winkelende wandelaar staat niet meer verbaasd, wanneer hij of zij bij het betreden van een warenhuis „getracteerd" wordt op een demonstratie. "Wij hebben de dames gehad die ie verhoogde schoonheid van haar sexegenooten door een doeltreffende make-up demonstreerden, de dames die voor het dagelijksch gebruik wel iets practiscber het aanzetten van nieuwe voeten aan dotVge- loopen kousen aanschouwelijk onderrichtten, de heeren die met artistiek gebaar de voortreffelijke hoedanigheden van vloeibaar be hang proefondervindelijk doceer den- Och, er waren veel zaken met dergelijke attracties, van uiteen loopenden aard. In het nieuwe, onlangs geopende winkelpand van Vroom en Drees- mann aan den Pleinweg in Zuid is men nu met iets orgineels voor den dag gekomen: een potten bakker demonstreert er de oudste uiting van kunstnijverheid. De opzet is zeker iets aparts, het is een aardig gezicht en men krijgt er een vlotte explicatie bij. Gistermiddag om 12 uur zakte de 66-jarige W. v. d. E- op de Beijerlandschelaan plotseling in elkaar. In het Zuiderziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. Gedurende de afgeloopen 50 jaar is de bevolking van Portugal toegenomen met 2.672.423 men. schen. Van 1930 tot 1940 bedroeg de stijging 89.627 inwoners, of. wel 13.1 procent. Hoewel de buit betrekkelijk ge ring is geweest, is er gisteren middag om kwart over vijf op het Burg. Meineszplein een roofover val gepleegd, welke typeerend is voor de wijze, waarop de huidige onderwereld te werk gaat. Op een oogenblik, dat de winkelierster H. E. H. S. alleen aanwezig was in den winkel, kwamen twee mannen naar binnen, die haar onder be dreiging van een revolver in een kamertje achter de zaak dwon gen. Aldaar stond een brandkast, waarvan de sleutel met de noo- dige dreigementen werd opge- eischt. Uit de brandkast werd vervolgens een bedrag van ca. ƒ1000, alsmede een aantal horlo ges meegenomen. De winkelier ster werd vervolgens op een stoel vastgebonden kreeg een prop ln den mond en de heeren kozen daarop het razenpad, het weinig geloofwaardig verhaaltje achter latend, dat zij van de politie wa ren! Na een klein half uurtje wist de winkelierster zich te bevrijden en danig overstuur waarschuwde ze de bovenburen, die de politie lieten komen. Volgens een voor- loopige schatting is in totaal een waarde van 1500 verdwenen. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnihem had Corn. A. Kooymans uit Rotterdam, die deel uitmaakte van een executie-peloton, ter dood veroordeeld. Overeenkomstig den eiscfa van den procureur-fiscaal sprak de Bijzondere Raad van Cassatie de docefctraf uit. Hertha Fritsche te Rotterdam was door het Bijzonder Gerechts, hof te Rotterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wagens het verraden van ondergedoken joden. Bij de behandeling van deze zaak in cassatie heeft de procureur- fiscaal gerequireerd tot verwij zing naar het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden deze zaak naar het bijzonder ge rechtshof te Den Bosch verwezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3