Linggadjati in de EERSTE KAMER 1 DE NIEUWE BONNEN Het land zonder schaduw 's Pausen hulp aan Duitschland DE ALLERHOOGSTE TIJD m PAGINA 4 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 Pes&imistische klanken KEITH OFFICER NIET NAAR MOSKOU Dankbaarheid ook van niet-Katholieken Herbeplanting op Walcheren onmogelijk POOLSCHE MILITAIREN ALS KOFFIESMOKKELAARS Steenkool niet van den bon DE MOORD OP DEN BURGEMEESTER YAN WAALWIJK. f Onze Senaat schijnt serieus revanche te willen nemen, nu jf volgens de meening der „oppositie" de regeering aanvankelijk F op zijn oordeel ter zake geen prij6 stelde. Na een uitvoerige P' schriftelijke gedachtenwisseling waarbij dit college zich een T stevigen voorsprong verzekerde op de Tweede Kamer f wenscht het zich blijkbaar niet aan eenige tijdlimiet te binden F voor een openbare discussie. De ernst van de zaak noch de F ernst van het oogenhlik kunnen dit doen berouwen. Niet meer dan vier leden kwamen gisteren aan het woord. Het piècé-de-résistance vorm de ongetwijfeld de uitvoerige rede van den Indië-specialist der K.V. P.-fractie, oud-minister P. Kers- tens. In breeden opzet gaf zij al lereerst een historisch-politieke retrospectie, waarvan de teneur werd gevormd door de bekende visie van den redenaar, dat vele Nederlanders de ontzaglijke kracht der nationale idee onder schatten, die in Indonesië zoo goed als elders in het Verre Oos ten tot ontwikkeling kwam in een typische intelligentia-bewe- ging. Het is onmogelijk dwars in te roeien tegen dezen internatio nalen wind. Hetzelfde geldt op economisch terrein, waar sinds de 20er jaren zich een ontkoloni- satie-proces aan het ontwikkelen is en nu evenzeer als op politiek gebied een nieuwe reëele basis moet worden gelegd. In beide opzichten kan onze doelstelling niet meer zijn een door Nederland op voortreffelijke wijze beheerd Indië, maar een vrij Indonesië, een New Deal, waar voor de basis is gelegd in Ling gadjati, het eenige constructieve plan, waartegenover de afwijzers niets uitvoerbaars hebben gesteld. Vooral een minder snelle afdoe ning ware ons dierbaar geweest, maar in de turbulente omstandig heden van het oogenblik moeten wij genoegen nemen met wat voor beide partijen in voldoende mate bevredigend is. debat verwacht de heer Stikker dan ook niets na het intreden der derde phase; alleen van het on verwijld nemen van maatregelen en einde de levensomstandigheden der bevolking te verbeteren en haar bestaanszekerheid te bevor deren. Voorloopig zal de P. v. d. V.- fractie haar steun aan het re- geeringsbeleid niet geven, zoo min als de ehristelijk-histo- rische en de anti-revolutionaire. Namens de laatste drong de heer Algra evenals de heer Stik ker aan op volledige publicatie der bindende notulen, met het verzoek, er bij, dat de C.G. zal geinstrueerd worden voortaan be ter op de samenstelling der notu len van haar vergaderingen te letten. Voorts ingaande op tal van onderdeelen over het algemeen reeds in de Tweede Kamer be sproken kwam de Priesche se nator een en andermaal in verzet tegen de bemoeiingen van Enge land, den „medebezetter van ons huis", dat ons voor de bevrijding, wil laten betalen door op mede zeggenschap aanspraak te maken. Fel requisitoir Voor de christelijk-historische fractie hield mr. Pollema een doorwrochte maar scherpe rede, waarin hij de regeering en den minister in gebreke stelde op het stuk van hun houding ten opzich te van de grondwet en als kern van heel het probleem artikel 8 De kink in den kabel der basis-overeenkomst aanwees: Wat moet er intusschen thans gebeuren, nu de andere partij weigerachtig schijnt het accoord gestand te doen? Is de bedoeling van den minister, haar niets een zijdig op te leggen, wel goed aan haar overgebracht? De Ooster ling heeft een uitermate scherp gehoor voor de muziek achter de noten. Het diepe wantrouwen je gens én de kleinëerende minach ting voor den Indonesiër en zijn capaciteiten, die hier nog te zeer aan bod zijn, kunnen te dezen heil loos werken. Wij zijn in een „hoogst bedenke lijke impasse" geraakt. Eén laat ste kans gaf de katholieke sena tor nog, mits: le de Eerste Kamer zich bij de Tweede aansluit, inclusief den eisch terzake vahet bestand en de bevrijding der (^interneerden; 2e wij een geluid laten hooren van goede trouw en bemoediging. Anders is een démasqué, waar bij Indië èn Nederland ten onder gaan, slechts een kwestie van maanden. Even pessimistisch klonk de boodschap van mr. Stikker (P.v. d.V.), die zoo pas vóór de tweede maal sinds de bevrijding uit Indië is teruggekeerd. Kon hij daar vroeger een gematigd optimisme constateeren, nu heeft hij het te gendeel waargenomen. En deze senator hing dan een somber beeld op van de toestanden in In- sulinde, waar het niet meer gaat over vóór- of tégen Linggadjati, doch om de vraag hoe te ontko men aan de algeheele economische icsaesfcwting, veroorzaakt door het „marionetten-regiem", de „ondeskundigheid" van de com missie-generaal, den ontzettenden last der improductieve uitgaven en de steeds verder gaande infla tie, de hand over hand toenemen de corruptie, de schendingen van het bestand, de ondervoeding der bevolking op dezen bijzonder vruchtbaren bodem, de sabotage op groote schaal, het gebruik bij de Indonesiërs van dumdum-ko- gels, het veroorzaken van hon gersnood Van een mogelijk derde Ling gadjati als gevolg van het huidige De Australische eerste minister, Chifley, heeft medegedeeld, dat de aftredende gezant van Australië te 's Gravenhage, Keith Officer, de Australische regeering heeft doen weten, dat hij op medisch advies de benoeming tot gezant in Moskou niet kan aanvaarden. Het Australische kabinet heeft nu Allan S. Watt, onderminister van buitenlandsche zaken, tot ge kant te Moskou benoemd. wat is daar de beteekenis van „Koning" en van „in naam des Konings". Volgens een bericht in „De Maasbode" heeft prof. Rom- me verklaard, dat de positie der Kroon in de overeenkomst geen andere kan zijn dan haar huidige positie in Nederland. Kan de Regeering, die liever vast wil tee kenen dan bedoelde positie pre cies omschrijven, en die het op pergezag der Kroon zou willen verdeelen over de gebieden der Unie, zich bij deze opvatting van prof. Romme aansluiten? Anders zal de Kamer er toe moeten over gaan de begrippen te preciseeren. En heeft zooals prof. Gërretson concludeert bij minister Jonk man aanvankelijk de bedoeling voorgezeten de 17 punten zonder meer te aanvaarden? Twee vra gen waarop met klem op ant woord werd aangedrongen. Het Koninkrijk, dat bijna in den afgrond was gestort door de slappe C.G., wil deze afgevaardig de gered zien doordien de minis ter zijn „Stuw"-groep loslaat, de regeering een permanente parle mentaire commissie voor Indië in stelt en ook ter zake ministers zonder portefeuille in haar mid den opneemt. Want de hervor ming van ons Koninkrijk is een nationale zaak! De groeten van Onze West Eigenlijk was de begrooting voor de Overzeesche Gebiedsdee- len aan de orde. Daarom leek ons de philippics, van mr. Pollema tegen den minis ter-president, die eerst in den middag gelegenheid vond de be raadslagingen bij te wonen (zoo als voorzitter Anema ietwat te laat mededeelde) tamelijk over dreven. Er was in elk geval een essentiëel verschil met de behan deling der Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer, waarbij uiteraard het geheele kabinet zoo veel mogelijk diende aanwezig te zijn. Daarom ook kon mr. Kropman van de gelegenheid gebruik maken om vóór het groote debat begon, even als voorzitter der parlemen taire commissie zoo pas uit de West teruggekeerd, de groeten over te brengen van deze gebieds- deelen; vooruitloopend op het zeer binnenkort te verwachten offi- ciëele rapport te getuigen van het algemeen verlangen der be volking naar een spoedige invoe ring der bestuurshervorming, ten aanzien waarvan de commissie reeds menig misverstand heeft uit den weg geruimd; en ten slot te alle leden der Staten-Generaal uit te noodigen tijdens het aan staande reces een kijkje te gaan nemen in de West met haar prachtige natuur (Suriname), be nijdenswaardig klimaat en den Nederlanders overal goedgezinde bevolking. L. H. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan de res.-officieren te Breda. Tijdens het défilé op de Groote Markt voor Z. K. H. en de autoriteiten. Voor het tijdvak 2 t.m. 15 Maart. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2.) 631 brood 632 brood 631 boter 632 boter 63—1 63—2, 63—1 63—2 63—1 800 gr brood. 400 gr." brood. 250 gr. boter 250 gr. marga rine of 200 gr vet melk 4 liter melk 633 melk 7 liter melk. vleesch 100 gr vleesch vleesch AjI gemeen 632 Algemeen 633 Algemeen 634 Algemeen 635 Algemeen 636 Algemeen 63D Reserve 63K Reserve 400 gr. vleesch 250 gr. kaas 1 ei 500 gr. sinaas appelen (voorin levering.) 100 gr bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 125 gr. koffie 50 gr. thee 1600 gr. brood 800 grt brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2.) 64—1 64—1 642 brood boter boter 64—2 64—3 melk 800 gr. brood 250 grt boter 125 gr* marga rine of 100 gr vet 12 liter melk Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, heeft de Amerikaansche bisschop van Fargo, mgr. L. J. Muench. die sedert enkele maan den. apostolisch visitator in Duitschland is, aan Z. H. den Paus verslag uitgebracht van zijn missie in de Amerikaansche, Britsche en Fransche zones. Binnenkort zal mgr. Muench ook een reis door de sovjet-zone ma ken. I'n een onderhoud deelde de bisschop mede, dat de Katholieke Kerk op het oogenblik de sterkste geestelijke organisatie van Duitsch land is- De UNRRA zorgde tot dusver voor de materieele, het Vaticaan voor de geestelijke hulp aan de niet-Duitschers, die zich thans nog in Duitschland bevinden. De Duitschers, die uit de Ooste lijke provincies zijn verdreven, zijn uitsluitend op de liefdadig heid van hun iandgenooten aan gewezen. In het Duitscfhe „Caritas Verband" zijn alle buitenlandsche Er moet aan de bevolkng van Walcheren, die nu reeds sedert het najaar van 1944 geen groene boomen en struiken meer heeft gezien, een trieste boodschap worden gebracht; er zullen ook in 1947 geen groene boomen en struiken te zien zijn Een jaar langer zal Walcheren een „land zonder schaduw" zijn. Aldus luiidt de aanhef van de metdedeeling van het toestuur der Stichting Nieuw-Walcheren. De planmen voor die herbeplan ting lagen gereed. Als de winter van 19461947 een normale was geweest, zouden nu de spaden reeds diep den grond in zijn ge. stoken en hondenden nijvere han den bezig zijn de terreinen, die het eerst in aanmerking kwamen plantrijp be mialken. Er zou dit voorjaar nog wel niét op groote schaal heribeplant zijn, maar in ieder geval zou er in Middelburg en Vlissingen. in West- en Oost. k'apelle, in Aagtekerke, Melisker- ke en Grijpskerke dezien zomer jong boomengroen te aanschouwen zijn geweest. Het begin zou ge. maakt zijn, het startsein gegeven. Deze winter evenwel is geen nor male, maar een recordwinter, en daartegen is zelfs het schoonste plan niet opgewassen. De vorst zit diep in dien grond en zal er de eerste weken niet uit zijn en zelfs als op gnoote schaal extra werkkrachten zouden wor den ingezet, zou het niet mogelijk Zijn voor den 8sten April den bo. dem pliantrijp te maken. De rege lingscommissie 8 April en de ten toonstellingscommissie hebben daarom besloten het begin der her. beplanting van Walcheren uit te stellen tot het najaar en eveneens de tentoonstelling „Een jaar Wal cheren" naar dit tijdstip te ver schuiven. Het zal voorjaar 1948 wonden, eer er weer boomen bot. ten op de plaatsen, waar achttien maanden lang het water van de Noondizee heeft gestaan. hulpverleen1:® gen gecentraliseerd Men schat het aantal dergenen, die hun. haardsteden verlieten, op dertien millioen, en dit is met het oog op geestelijke hulpver leening een moeilijk probleem, daar een groot aantal Katholieken zich thans in zuiver Protestant, sche streken ophoudt. De samen, werk ng die er tijdens het nazi regiem tusschen de verschillende kerkgenootschappen bestond, duurt nog voort en het komt niet zel den voor, dat Protestantsche geestelijken hun kerkgebouwen ter beschikking van de Katholieken stellen, om er de H. Mis op te dragen. Men kan nog niet met zeker heid zeggen, hoe groot de schade is, die de Kerk in Duitschland heeft geleden, maar in het diocees Aken bedraagt deze 85 procent, terwijl de bisschop van Würzburg zelfs zijn persoonlijk eigendom verloor. In materieel opzicht is de toe stand tragisch en slechts door hulp van buitenaf kan eenig resultaat worden bereikt. Daarentegen is er in geestelijk opzicht vooruitgang te bespeuren. In ieder geval heeft de hulp verleening door den Paus diepen indruk gemaakt en talrijk zijn de brieven, afkomstig van niet-Ka tholieken uit de Oostelijke prov n. ciën welke getuigen van dank baarheid tegenover het hoofd der Katholieke Kerk. Nader wordt uit Vaticaanstad gemeld, dat Z. H. de Paus een be zoek heeft gebracht aan de ge bouwen, waar de dienst voor de hulpverleening aan Duitschland gevestigd is. De H. Vader onder hield zich daar met mgr. Muench, apostolisch visitator in Duitsch land, die hem den dank der Duit- sche bevolking voor deze leniging in den nood overbracht. Binnen kort zal mgr. Muench naar Duitschland terugkeeren. De beambten van het grenskan- toor te Stramproy (Lb.) vonden in een auto, waarin vier Poolsche militairen gezeten waren, 17 ba- ien (pl.m. 400 kg koffie. De Polen, die in dienst van de R. A. F. waren, besch kten over gel. dige verlofpassen. Auto en smok kelwaar werden in beslag geno. men. De Polen zijn door de rijks politie naar Roermond overge bracht. 641, 642 vleesch 100 gr vleesch 641 Algemeen 642 Algemeen 643 Algemeen 100 gr. kaas 1 el 1 kg. si na a sappe» len (voorinlev.) 64R Reserve 800 gr. brood 64S Reserve 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 64U Reserve 600 gr. bloem of kindermeel (niet uit r(jst bereid) 64V Reserve plm. 90 gr Deen- sche toiletzeep (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 (stronk no 2.) 634 brood 634 boter 634 margarine 800 gr. brood 250 gr boter 250 gr. marga rine of 200 gr ve 634 melk 5 liter melk 634 vleesch 300 gr. vleesch 635 vleesch 100 gr. vleesch 634 kaas 200 gr. kaas 634 eieren 5 eieren De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag a.8. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De bon voor Deensche tob letzeep moet uiterlijk op g Maart bij een detaillist worden ingeleverd, Alfeveriug zal zoo spoedig moge lijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van strook no 1 kunnen worden ver nietigd. Petroleumbonnen Onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoeleimden geven gedurende de maand Maart elk recht op het koopen van vier liter petroleum! kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20. kaarten UB 911: bon B 09 en b 10, kaarten UC 611: bon C 09. Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verlicihtings- doeleinden reoht op 6 liter petro leum. Maximumprijzen Voor ruwe bruinkolen is tihans een maximumprijs van f 2.80 per 100 kg. voor levering door den kleinhandel aan verbruikers vast gesteldVoor gezeefde bruikolen, is deze prijs f 3-80 per 100 kg. Bij de bepaling van deze prijzen is met kosten van vervoer per auto ever beperken afstand rekening geh ouden. De prijzen van crêpe-closets papier zijn opnieuw geregeld voor fabrikanten, groothandel en klein handel. Voor den verbruiker is de prijs per rol gebraoht op f 0.10; Naar aanleiding van berichten en mededeelingen, waaruit de con clusie kan worden getrokken, dat in den volgenden winter de steen kolen niet meer onder de distibu- tie zouden vallen, wordt van offi- cieele zijde medegedeeld, dat dit in den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. Het bijz. gerechtshof te 's-Her. togenbosch heeft gisteren den Ned. S S.-er J- W Derksen uit Amsterdam terzake van het ver, moorden van burgemeester Moo- nen en J. Hoffmans te Waalwijk, ter dood veroordeeld. De Ned. SS.-er M. van Meegen uit Wickrathberg werd veroordeeld tot 20 jaar met aftrek van voorarrest. Beiden verkregen het recht van cassatie Op 5 Februari had de advocaat-fiscaal bij het bijz, ge rechtshof tegen verdachten de doodstraf geëischt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4