De scepter in andere handen Naar een kolenproductie van 12 millioen ton y.erspillin: Op den rand van den afgrond We er verloop vol complicaties DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 engelands toestand HOPELOOS? Achtergronden van een lihwidatie Op de Waal dreigt 7000 arbeiders meer noodig Prestaties zijn nog niet vooroorlog sch De loonen der landarbeiders r Nieuwe voorstellen ijskruiïng In gevroren kolenschepen verrassen Nijmegenaren DEPRESSIE IN AAN- TOCHT AFSLUITDIJK WEER OPEN Ottawa, Canada^ vertrekt met secretaresse naar gijn standplaats hol verwacht. AANKOMST PROF. ROM ME f Moet ons nu maar een keer van het hart. Voor den oorlog hebben we openbaar en in beslo ten kring vaak gewezen op het doodorganiseeren, terwijl de vruchten van den wijlivertafkten onganisatiebooin in zeer vele ge- Vallen omgekeerd evenredig wa ren aan de moeiten en geldelijke Differs, die werden gebracht. Tot onze spijt moeten we con- stateeren, dat het wederom den zelfden kant uitgaat. We zijn na tuurlijk niet tegen veelzijdige ac tie, maar er dient gezonli te wor den gedacht over de mogelijkhe den en de gevolgen, wanneer met of zonder tam-tam plannen wor den beraamd. Jong en oud wordt in onze ge lederen, permanent een nieuwe plicht in organisatorisch opzicht voorgehouden. Elke nieuwe actie echter eischt menscihen-materiaal in den vorm van kader en leden en daarnaast vaste en losse ruim ten. alsook contributie, donatie of hoe men de geldelijke bijdrage wil noemen. Wil men als soed burger en katholiek aan alle verplichtin gen voldoen, dan is een week van zeven dagen veel te kort, terwijl men de financiering niet meer kan bijhouden. Als leerling van de lagere school kan het kind zijn aandacht op die school comcentreeren. doch daarna ondergaat de jonge staats burger en jonge katholiek een splitsing in vele deelen, waarbij het gezin, waartoe de candiidaat behoort, uit elkaar wordt gehaald. Hij is godsdienstig, politiek, soci aal, cultureel en sport-individu Elke Organisatie zal hem kennis bijbrengen, maar daarbij kan het gdbeuren, dat zöo'n jongeman driemaal contributie betalend, in één week driemaal hetzelfde hoort uitleggen. Eén lesgever, één contributie en één avond waren genoeg geweest. Elke stad of dorp moest over een centrale beschikken, die de nooditge gemiddelde ontwikkeling zooveel mogelijk coördineerde, zoowel voor de gewone leden als speciaal voor het kader. We moeten eigenlijk allemaal tot het kader behooren, doch er zullen altijd wel leiders en gelei den blijven. We moeten echter komen tot een groep, die van vele markten tegelijk thuis is en die om dat te bereiken niet alles vier maal moet doen of ondergaan. Ontwikkeling, vak en milieu hebben uiteraard specialité's. maar er blijft genoeg: stof over voor een algemg.enen Cursus of ge combineerde opleiding. "We komen dan ook wat ruimer in ons kader te zitten. De groote organisaties behoeven dan ook niet te zuchten Over het gering aantal behoor lijke functionarissen. Standen dienden elkaar beter te begrijpen, parochies moesten elkaar degelij ker verstaan. Lager onderwijs gaat per parochie, het bezoeken van ambachtsschool of HBS gaat al per stad of per district, doch wat de zoo dringend noodige maat schappelijke vorming betreft, prutsen we op sociaal- en cultu reel getbied, vorming van jeugd en voorlichting van ouderen paro- dhieel of in een bepaalde clulbje in plaats van, waar noodig, elkaar inter-parochieel of soms inter- loeaal de hand te reiken en aldus foloedarmoeachtige plantjes, die het ,kweekgeld" niet waard zijn, te doen uitgroeien tot vormscho len. waaraan een jonge man en vrouw na het 25ste jaar met ge noegen terugdenken, waar zij veel hebben geleerd, velen hebben ont moet. veel scholing hebben gekre gen. Financieel zou zulk een ricn- ting bovendien duizenden guldens besparen. Bij ëen gezond program van een gezonde centralisatie blijven voor He leden avonden vrij voor bijzon dere liefhebberijen en voor thuis, ook voor de leiders. Dit laatste mag ook nietworden onderschat. Zooals we nu den organisatie boom zien groeien, gaat hij on geleid weer alle kanten uit. Met als gevolg? Verspilling van tijd en geld en uiteindelijk toch nog gebrekkige scholing. Meer overleg vooraf tus- ■ohen de groote organisaties van verschillenden aard voor volbloed geschoolde pioniers, met geestdrif! voor dé geheele openbare en ka tholieke zaak. In de Vereenigde Staten heeft men klaarblijkelijk met Engeland afgerekend. De geweldige crisis, welke laatstgenoemd land door maakt, wordt daar gezien als het einde van het Britsche imperium, en ook als het einde van Engeland niet alleen als groote mogendheid, maar zelfs als land, dat in de we reldpolitiek nog eenige rol zal spe len. Duidelijker dan 't invloedrijke weekblad „Time" het zegt, kan het wel niet worden gezegd: „Voor alle rijken breekt eens de dag aan, waarop verklaard kan worden: heden gaat de scepter in andere handen over. Die dag is voor En geland de vorige week gekomen. De kolencrisis was noodig om de wereld het feit te doen inzien, dat de neergang het hart van het Rijk heeft bereikt." Andere Amerikaansche bladen zijn wat minder pessimistisch en defaitistisch in den vorm hunner uitlatingen, maar alle laten door schemeren, dat zij de vooruitzich ten voor het Vereenigd Konink rijk practisch hopeloos achten. Zoo schrijft de Londensche cor respondent van de „New York Times" en het blad drukt de correspondentie met groote kop pen op de frontpagina af dat „niets dan een onmiddellijke en diepe wijziging in de houding van het Britsche volk tegenover het probleem van de nationale herle ving kan voorkomen, dat de hui dige crisis onweerstaanbaar glijdt naar toestanden van bekend waren." Het beeld, dat deze correspondent van de Engel- sche industrie schept, is eenvou dig ontstellend: zij zou de slecht ste van het geheele, zelfs door den oorlog verwoeste Europa zijn. En zijn conclusie luidt: „Engeland is een oud, onder den voet geloo- pen land, met provinciale steden en industrieën, die den Ameri kaanschen waarnemer eenvoudig een geweldigen schok geven. Het staat voor een ramp, tenzij de minimum productie, welke in het Witboek is omlijnd, inderdaad wordt bereikt." En „Wall Street Journal" is weinig minder zwartgallig: „Eiken Engelschman moet duidelijk wor den gemaakt, dat hij op den rand van een afgrond staat, en dat al leen hard werken de natie voor koude en honger kan behoeden. Het kabinet schijnt nog te aarze len om de natie te zeggen, welke stappen noodzakelijk zijn om de catastrofe te vermijden". Het machtige trotsche Albion aan het einde van zijn krachten! Engeland, dat een dertig jaar ge leden, op dien Augustusdag van 1914 bij de eerste oorlogsverkla ring aan Duitschland, nog de ge heele wereld politiek, economisch en financieel beheerschte; dat in den tweeden wereldoorlog de kracht opbracht om alleen „in zweet en bloed en tranen", tegen de nazi-tyrannie stand te houden; dat zich zoo'n geweldige inspan ning getroostte om zijn grootsch aandeel in de eindzege bij te dra gen, nu voor den ondergang! Als men, sinds de labourregee- ring aan het bewind is, sprak van de likwidatie van de British Com monwealth, zag men de harde feiten, doch niet scherp omiijnd af-de achtergronden. Deze zijn nu ar- plots volkomen onthuld. Wat men moede, zooals die in de West^rsche bevroedde, wat men vreesde, wereld in de moderne tijden on-1 blijkt inderdaad de verschrikke- lijke realiteit te zijn: Engeland is aan het einde van zijn krachten. En wat bijna nog erger is, men heeft allerminst den indruk, dat de mannen, die op het oogenblik aan het bewind zijn, de geniale visie en den heroischen moed heb ben om aan de crisis het hoofd te bieden. Men mist bij hen orga nisatievermogen, snel en continu doorzicht, aanpak- en doorzet tingskracht en zelfvertrouwen; waaruit weer voortvloeit een minderwaardigheidsgevoel, dat op de natie overgaat, en dat elke geestkracht en elk enthousiasme doodt, dat niet kan leven, als de leiding faalt. Dag aan dag gleed men af, reeds voor den oorlog de la- bourregeering treft in deze zaak dan ook zeker niet een alleen schuld tot nu de crisis in vol len omvang losgebarsten is. De vorige week schreven we reeds, dat Engeland een nieuw, nu economisch Duinkerken be leeft; en voegden er aan toe, dat het Engelsche volk steeds tot zijn hoogste krachtsontplooiing komt, als de crisis het dreigt te over woekeren. Wellicht is de toestand thans evenwel ernstiger dan toen. Zeker, Amerika en Canada kun nen met leeningen en nog op an dere wijze helpen. Maar een wer kelijk en volledig herstel van En geland en dat geldt evenzeer voor andere landen, o.m. voor ons land is slechts mogelijk, als Europa, en daartoe behoort ook het Duitsche grondgebied, weer levenskrachtig en levensvatbaar wordt. Daarnaar moet op de allereer ste plaats worden gestreefd. Niet het minst, wijl, als Engeland te gronde zou gaan, de geheele Wes- tersche beschaving met dit land in den afgrond zou wegzinken. Daaromtrent kunnen we ons geen enkele illusie maken: de vrijheid van alle West-Europeesche landen staat evenzeer op het spel als die van Engeland. Dit land zou wel licht in de invloedssfeer van Ame rika komen te liggen; voor het Continentale West-Europa dreigt een Russische machtsinvloed. Houdt Engeland nu stand even als in 1940, dan redt het West- Europa ten tweeden male, uit een omklemming, welke even moor dend zou zijn als die destijds van het nazi-regiem. De laatste dagen hebben de minister-president, dr. L. J. M. Beel, minister Huysmans en minister van Maarsseveen be zoeken aan de Limburgsche mijnstreek gebracht. Hel resul taat van deze bezoeken wordt weerspiegeld in de mededeelin- gen, die de beheerder van de Limburgsche mijnen, dr. ir. Ch. Th. Groolhoff, in een onder houd met een correspondent van hel A.N.P. heeft gedaan. Dr. Groothoff deelde mede, dat de productie in 1946 8.4 millioen ton steenkool had bedragen, ter wijl op grond van de productie cijfers van November en Decem ber de productie voor 1947 op 9.25 millioen ton kan worden ge steld. „Dit is niet voldoende", zei- de dr. Groothoff, „ik moet komen tot 12 millioen ton. Dan kan het land zich redden. Ter bereiking van dit doel zijn er drie mogelijk heden: den werktijd te verlengen, de individueele prestatie te ver- hoogen of het aantal menschen te vergrooten. Over werktijdverlenging praten wij niet, o:k niet over Zondags- werk, maar toch moet er alles op worden gezet om de productie op te voeren. Verschillende maatre gelen zijn de laatste weken ge nomen en zij hebben elk op eigen wijze tot verbetering van het pro ductiecijfer bijgedragen. Het stop zetten van het voorrangswerk, de inschakeling van studenten en marinemenschen en de extra Zon dagsdiensten, die de mijnwerkers hebben gemaakt, hebben elk daar toe bijgdragen. De huidige individueele presta tie blijft nog 30Ó kg beneden het De hoofdafdeeling sociale zaken der Stichting voor den Landlbouw heeft een schrijven gericht aan haar prov. sociale secties, inhou dende een advies voor de opstel ling der bijzondere bepalingen, "ie bij het mantelcontract aan sluiten. .Ten aanzien van de loonen ad- Vi eert de hoofdafdeeling uit te van een loonschema, dat als middelpunt heeft eën loon van de vakarbeiders in de normale land bouwgebieden van 67 ets per uur. Voor de ongeschoolden komt dit loon 4 ets per uur lager te liggen, Van deze loonen zal 3 ets worden ingehouden als premie voor het t'e stichten bed.rijfspensioensfonde, zoodat het loon, dat de arbeider in handen krijgt, gehandhaafd wordt op gemiddeld 64 ots per uur* Ten aanzien van het weekloon voor vaste arbeiders is de hoofd afdeeling van meening, dat men bij het vaststellen hiervan moet uitgaan van het in het betrokken gebied geldende uurloon. Omtrent de accoordtiarieven wil de hoofdafdeeling geen richtlijnen vaststellen, omJdat zij van mee. ning is, dat de toestanden in de verschillende provincies hiervoor te zeer uiteenloopen. doel, dat wij ons hadden gesteld. Overeengekomen was, dat 80 pro cent van de productie per man en per dienst in 1938, of ongeveer 1900 kilogram, een redelijke pro ductie was. De productie bedraagt op het oogenblik nog sleohts 1600 kilogram per man en per dienst. Maximum 2500 politieke delinquenten Nu heb ik van den minister van justitie alle mogelijke medewer king gekregen, waardoor nog een aantal politieke delinquenten, lot ten hoogste 2500, want meer ko men er niet voor in aanmerking, naar de mijnen kunnen komen. Ook heb ik toestemming gekregen om 4500 Poolsche arbeiders naar ons land te halen en voor de noodige huisvesting hiervoor is inmiddels ook gezorgd. Het pro bleem staat zoo, dat wij niet an ders zullen kunnen doen, dan deze Polen halen, tenzij de aanwezige arbeiders bun productie met 300 kilogram opvoeren. Hiertoe be staat alle aanleiding. Voor de verhooging van de kolenproductie op langeren ter mijn zijn machines in Amerika besteld Deze werkmethode en de ma chines krijgen echter hun uitwer king pas op den langen duur en daar kan ik met het oog op den nood van het Nederlandsche volk niet op wachten. De regeering heeft mij opgedragen de produc tie op 12 millioen ton te brengen en ik zou mij schamen als ik de mensehen in Nederland niet het benoodigde kwantum kolen zou kunnen geven. Dat hangt echter aan een zijden draadje. Het geweldige gebied van hoogen luchtdruk in het Poolgebied nam in de afgeloopen 24 uur weer in omvang toe. Vooral in Scandinavië steeg de luchtdruk- Het vorst- gebied breidde zich opnieuw over een groot gedeelte van den Bal kan uit en vooral in Tsjecho- Slowakije en Polen kwamen zeer lage temperaturen voor. Op ver schillende plaatsen daalde de temperatuur aldaar tot meer dan 20 graden onder nul. In Scandi navië was het nog erger, daar vroor het op enkele plaatsen meer dan 30 graden en in Noord-Rus land zelfs meer dan 40 graden. Tegelijkertijd deden zich in het weerverloop in West-Europa voort durend complicaties voor. die het maken van 'verwachtingen voor onze omgeving op wat langeren termijn zeer moeilijk maakten. Enkele dagen geleden ontwikkelde zich een actieve depressie nabij Ierland, die langzaam over Schot land trok. vergezeld van zware sneeuwstormen. Deze depressie vult thants weer snel op- Momenteel vormt zich een nieuwe storing over de Golf van Biscaye als afsplitsing van het oude minimum voor Portugal- Onder invloed hiervan daalt de luchtdruk in onze omgeving steeds ■verder. In ons land waren de nachtelijke minimum tempera turen veel minder laag dan gisternacht. De laag! te temperatuur van hedrti- nacht was -8 graden. Deze kwam voor in Beek, Ypenburg en Gilze- Rijen- De overige stations meldden een minimumtemperatuur van 5 tot 7 graden onder nul. In de haven en in het Maas- Waalkanaal te Nijmegen liggen op het oogenblik 180 schepen in gevroren. Daaronder zijn verschil lende kolenschepen met eenige duizenden tonnen brandstof aan boord, veelal bestemd voor Rot terdam. Met auto's worden de kolen afgehaald. Dank zij de me dewerking der betrokken autori teiten, kwamen gisteren 1100 ton steenkool uit deze schepen ten goede aan de Nijmeegsche burge rij. Gemiddeld kwam hierdoor voor elk gezin 1 mud kolen be schikbaar. De toestand op de Waal ter plaatse was gistermiddag overi gens zoo gevaarlijk, dat de over tocht over het tjs door de politie J Weerverwachting, medege- deeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdag- avond Aanvankelijk nog Oostelijke wind, later veranderlijk; toe- nemende bewolking met later nu en dan sneeuw of regen; in I den nacht meest lichte vorst, morgen overdag temperatuur S om het vriespunt, maar op sommige plaatsen, vooral aan de kust, tijdelijk lichte dooi. 28 Pebr.Zon op 7.31 uur, I onder 18.16 uur; maan op 9.38 uur, onder 2.18 uur. verboden was. De ijsbrekers vor deren slechts langzaam en waren tot op 8 K.M. voor de stad ge naderd. Indien de was sterk houdt, verwacht men, dat het ïfS op de rivier gaat kruien. De rijkswaterstat deelt med% dat de afsluitdijk gi -t:ren voor alle verkeer is op? ■'este. Ijsveld afgedreven Het ijsveld, dat van Katwijk tot Zandvoort voor de kust lag is af gedreven. Het veld trok overdag heel wat kijkers. Inwoners van Katwijk zeiden nog nimmer zoo-! iets te hebben gezien. Zoover het oog reikte zag men niets dan ijs voor de kust. De postboot voor de eilanden Vlieland en Terschelling is na een zwaren tocht van IJmuiden op de eilanden aangekomen. Hedenoch tend zal worden getracht weder om via de Noordzee IJmuiden te bereiken. Door den thans heer- schenden Zuidenwind worden vele ijsmassa's van de Waddenzee in de richting Terschelling gedreven en het is geheel van de weersom standigheden afhankelijk of deze tocht gelukt. De verbinding met Schouwen-Duiveland De R. T- M. deelde mede, dat met ingang van heden de veer dienst Numansdorp (haven) -Zijpe weer de ochtendvaart zal onder houden. De ochtpndvaert van Zee land uit gaat om 9-55 uur van Numansdorp (haven), aankomst 11.35 in Zijpe- De tram van aan sluiting vertrekt om 8 30 uur uit Rotterdam. De aansluiting van Schouwen-Duiveland is als volgt: vertrek uit Zijpe 6-50, 8 35 uur Numansdorp (haven), 9 55 uur te Rotterdam. Duitsche Rijn bleef zitten Het breken van het ijs op de Lek vorderde tot even boven Hagestein. Door de vorst was het moeilijk het afkomende ijs drij vende te houden. Op de V .val werd gisteren niet gebroken. ..Iet feg in de bedoeling heden het breken voort te zetten. Op het Duitsche gedeelte bleef het vaste ijsdek in den greep van de vorst. Na eenige verschuiving ging het men ijs weer vastzitten, zooda" het vaste ijsdek niet, zooals aan vankelijk van Duitsche zij e werd gemeld, tot afvloeiing is IZ. Exc. mr. J. H. van Royen, benoemd tot ambassadeur te De Skymaster, waarmee prof. C. P. M. Romme de terugreis naar Nederland heeft aanvaard, wordt morgen om 16.25 uur dp Sohdp,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5