Vakgroep Akkerbouwers van L.T.B. VERGADERT Motie tegen nieuwe richtprijzen PugilistenI. Het Olympisch festijn is een ridderlijk festijn DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 P/io-nsA 7 [VERHOUDING LOONEN I D U.W.-ARBEIDERS EN LANDARBEIDERS DE MOTIE NIET PLATZAK sj Oftewel: proloog op een boks-pleidooi SPORT IN ENGELAND KOEHANDEL MET SPELERS NEDERLAND—Z.-AFRIKA VOOR DEN DAVIS-BEKER Groote tafeltenni&zege op Denemarken Woensdag JX kwam de Vak- groep Akkerbouwers van den L». !T. B. te Haarlem in jaarvergade ring bijeen. In de vacature P. Rijk werd tot Hd van het hoofdbestuur gekozen 0e heer L. Verdurmen, landbou wer te Schore (Z.). Vele afdeelingen vroegen spoe- Bige publicatie van de richtprijzen Voor akkerbouw-producten, waar aan de secretaris ir. A. E. Krom wijk direct kan voldoen. Hieruit bleek, dat de granen iets lager liggen dan verleden jaar, de peul vruchten 3 hooger, lijnzaad en aardappels 50 cents en suikerbie ten 4% gulden lager, hetgeen ver oorzaakt wordt door de sterk ver beterde kunstmestpositie. Ter vergadering werd algemeen geconstateerd, dat de reserves zijn opgebruikt, men beklaagde zich heftig, dat men hooger loo- nen moet geven dan de contract- loonen, wil men arbeiders kunnen krijgen. Men drong aan op gelijk stelling der loonen met die der D.U.W.-arbeiders en wenschte spoediger uitkeering der molest- Verzekering. Ernstig is het feit, Bat de arbeiders door de industrie Uit de landbouwbedrijven worden Weggezogen. De heer Groen merkte op, dat Be regeering is bevangen door de Idee, dat we in internationaal be stel zoo langzamerhand moeten kunnen concurreeren. Onze kost prijzen liggen thans hooger dan In het buitenland, wat met alle kostprijzen het geval is. Pas wan neer het algemeen kostenpeil in Nederland zal zijn gedaald, kun nen ook de landbouwprijzen om laag. Deze laatste het eerste aan te pakken, leidt zijns inziens tot groote onbillijkheden. Het is op deze manier niet langer vol te houden. De vergadering was het een stemmig eens over het feit, dat het onredelijk is, dat de Regee- ring nu begint met de kosten van de landbouwproducten kunstma tig omlaag te drukken. Duidelijk kwam uit de levendige besprekin gen naar voren, dat ook de Stich ting van den Landbouw het als zoodanig absoluut niet eens is met de Regeering. En hoewel het Idee van een staking niet in over weging zou worden genomen, Willen land- en tuinbouw zich on der geen voorwaarden weer laten terugdringen in de positie van 1939-1940. Eenige leden drongen er op aan, dat de Stichting voor den Landbouw zoo spoedig mogelijk publiekrechtelijk zal worden. Het bestuur zegde toe, hieraan te zul len voortwerken. Vele afdeelingen drongen aan op afschaffing van de vereve ningsheffing, tijdens de Duitsche bezetting ontstaan als een tijde lijke overbrugging dér sociale wet geving. De heer Verdonschot van het Boekhoudbureau deelde mede, dat een request in dien zin aan den minister, is overgenomen. Vele afdeelingen verklaarden Zich ten stelligste tegen onderne mingsbelasting op de landbouw bedrijven. De heer Verdonschot deelde mede, dat bij het Besluit belastingherziening 1946 ook de ondememersbelasting voor land en tuinbouw diende in te gaan. Er ls een request aan den minister gegaan, om ze althans voor 1946 niet te heffen. De Stichting voor den Landbouw heeft in dien geest geadviseerd en het is nog niet eens uitgesloten, dat de geheele ondememingsbelasting van de baan gaat. De heer Groen achtte dit een te optimistisch geluid en achtte het alleszins billijk, dat een alge- meene belasting als deze, ook op het geheele volk zal drukken. Vast staat reeds, dat bij de toe komstige belastingherziening een aanzienlijke belastingverminde ring voor de boeren in het voor uitzicht is gesteld. Onder zeer groote instemming Werd tenslotte een motie aange komen, waarin de vakgroep, over wegend. dat de richtprijzen voor ds akkerbouwproducten, zooals deze zijn gepubliceerd, niet over eenkomen met de kostprijs-bereke- aingen van het L. E. I.; dat bij de bepaling van de richt prijzen ook andere factoren dan uitsluitend de kostprijsberekenin gen van het L. E. I- zijn gevolgd; dat de belooning voor het wer ken in het a.s. seizoen door de ovenheid niet gewaarborgd is; dat daardoor geen enkele waar borg aanwezig is, dat de produc tiviteit van onzen bodem zoo hoog mogelijk kan worden opgevoerd en de overheid daardoor niet over door haar gewenschte akkerbouw producten zal kunnen beschikken; dat de financieele reserves van onze leden-akkerbouwers uitgeput raken, als gevolg van de maat regelen op belasting-gebied; besluiten: 1. Krachtig te protes teeren tegen de gevolgde regee- ringspolitiek ten aanzien van de richtprijzen van de akkerbouw producten voor oogst 1947; 2- Wanneer deze richtprijzen niet gebaseerd worden op de kost prijsberekeningen van het L-E.T., het initiatief te zullen nemen, dat de in de Stichting van den Land bouw georganiseerde akkerbou wers noodgedwongen die maat- retgelen zullen moeten nemen welke de productie van de door de overheid gewenschte akker bouwproducten, niet zal aanmoe digen. Onder luid applaus en hilariteit drong de afdeeling Oude Tonge aan op een spoedige opheffing van den CCD, waarop de voorzit ter antwoordde, eveneens van oor deel te zijn, dat de werkingsduur van dit instituut zooveel mogelijk bekort diende te worden, doch dat men nu eenmaal niet zonder een bepaald controle-apparaat kan huishouden. Nadat nog een groot aantal punten, zooals de fietsbanden en laarzenvoorziening en de inunda- tieschade waren besproken, hield de heer J. K. Melse, hoofdinspec teur Bureau Oogstvoorziening een belangwekkende inleiding over „Samenwerking tusschen het Mi nisterie van Landbouw en de Stichting, bij de uitvoering van werk als gevolg van tekort aan landarbeiders". Spr. ging in den breede na, wat de overheid tot nog toe gedaan heeft, om den landbouw te helpen, speciaal het werk van het Bureau Oogstvoorziening'. Veel werd be reikt, doch er waren zeker vele gebreken. Voor 1947 zien we ons gesteld voor de taak een teelt plan mogelijk te maken, dat vol doende rekening houdt met het landsbelang, zoodat ook arbeids intensieve gewassen een belang rijke plaats zullen moeten gaan innemen, waardoor de arbeiders tekorten nog zullen worden ver groot. Tevens zal het noodzakelijk zijn te komen tot handhaving en uitvoering der arbeidsovereenkom- sten. Dat is voor de toekomst van den geheelen landbouw en dus ook van den landarbeider noodza kelijk. De gelijkstelling van den landbouw wordt blijvend in ge vaar gebracht, wanneer loonhand- having thans onmogelijk zou blij ken. Het Ministerie van Land bouw ls voornemens ook in het komende seizoen ruime hulp te verleenen in verband met het te kort aan landarbeiders. Wij willen dit doen in samenwerking met het bedrijfsleven. Alles wat het be drijfsleven zelf kan doen, kost gewoonlijk minder en gaat beter. Het Bureau Oogstvoorziening zal doeltreffender kunnen helpen, wanneer de Landbouw in het ka der van de Stichting komt tot sa menwerken in alle plaatsen, waar hulp van noode is! Na een uitvoerige gedachten- wisseling en een eveneens geani meerde rondvraag sloot de voor zitter tegen den avond de on danks de zeer ongunstige weers omstandigheden toch zeer druk bezochte vergadering. Sir Arthur Elvin en diens mededirecteuren van Wembley Stadion hebben officieel meege. deeld, dat zij een mogelijk te kort op het houden der Olym pische Spelen in 1948 tot een maximum van 100.000 pond zullen dekken Ik heb natuurlijk eerst moeten opzoeken wat het precies betee- kent, en het woordenboek gaf: pugilist is vuistvechter. Oiverigens houd ik heelemaal niet van zulke buitenissigheden, en „vuistvech ter" is eigenlijk nog maar een kwasi-deftig woorfl ivoor wat ik gewoon ..bokser" noem; ik vraag me af wat dat ge-pugilist tegen woordig in de kranten allemaal voor zin heeft. Maar tenslotte kan men ook niet verwachten, 'dat ©r altijd rekening wordt gehouden met waar men niet van houdt. Zoo heb ik bijlvoorbeeld hee lemaal geen hekel aan de boks- sport, maar ik vond het bepaald onaangenaam .onlangs ergens te lezen dat de eene bokser den anderen een .„rechtsche onder het hart" en vervolgens ,,een reeks kletterende slagen op het hoofd" had toegediend. Dan vond ik dat andere bericht, waarin sprake was van een bokser die ..snel begon te sooTen", toch vrij wat kiescher. Als alle amateurs die de fines ses van het binnenwerk der profs niet kennen, ben ik een tikje bru taal, en vrijmoedig ben ik mijn licht wezen opsteken. En toen men mij vertelde, dat het kletteren" en het „scoren" niet uit denzelf den koker waren gekomen en het hier een ongelukkig en betreurd incidentje betrof, was ik wer kelijk opgelucht. Want de boksspoTt heeft im ons land nog met groote ivooroordeelen te kampen, en ik vin'd het jammer als onverschillig welk publiciteits- orgaan ook door zijn berichtgeving onbewust deze vooroordeelen zou beveistigen en versterken. Broekman weer op de schaats. Gistermiddag werden te De Lier, de geboorteplaats van Broekman en Keizer, wedstrijden gehouden over 5000 en 10.000 meter. De belangstelling naar de verrichtingen van Broekman, die voor het eerst weer reed, was groot. Men ziet hem hier op de 5000 meter in duel met Piet Keizer, die 10 sec. achter Broekman de finish passeerde. Neen. ..Daily Express", dat nietGe zegt: laat ons het volgend jaar Duitsohers (en Japanners) toelaten tot het Olympisch feest, want dit is een wéreld-feest en wat beteekent zonder Duitsdhers dan eigenlijk een Olympische hardloop-titel, wat beteekent zon der „Japs" eigenlijk een zwem- zege En ge besluit zoo kernach tig: „let's have no more nonsens." Dit alles omdat twee in Londen boksende Italianen door het Brit- ache publiek werden toegejuicht. Maar afgezien van het feit dat Italianen nog geen Duitschers zijn: de zaak ligt anders. Wij zijn niet haatdragend. Maar het is nog niet zoo vreeselijk lang geleden dat de Duitschers die dan straks op Wembley zouden moeten ver schijnen, op meer dan ergerlijke wijze om het zachtjes te zeg gen huisgehouden hebben in (door hen) bezet Europa. Niet omdat zij Duitschers waren, heb ben zij millioenen gemarteld, mil- lioenen gedo-od, want de vorige wereldoorlog bespaarde ons een dergelijke slachting, maar omdat zij, rijp voor revanche, zich heb ben laten opzweepen door Hitier, die hen in extase bracht en welk een extaseDe mentaliteit der Duitsdhe jeugd is grondig be dorven, zóó grondig, dat ze zelfs thans nog bereid is een bondge nootschap te sluiten met den klein sten en gevaarlijksten vijand der mensOhheid, de bacterie, om hun overwinnaars te verdelgen. Nu verwacht ge dat onze jon gens en de Fransdhe. Tsjechische, Belgische jongens .straks aan den start de hand zullen drukken van dezelfde knapen, die hen mee- doogenloos hebben weggevoerd, die hun ouders hebben „ver- iohleppt", vermoord Wij zien dat zoo: het Olympisch festijn is een ridderlijk festijn, ridderlijk heid kan nóg niet de domineeren- de eigenschap der Duitsche jeugd' zijn ,want zij is jaren lang anders opgevoed en zij heeft ernaar ge handeld. Het moge zoo zijn, dat zeer spoedig een zuiverder inzicht over dit volk zal komen, waarvan zelfs gij. „Daily Express", niet kunt ontkennen dat het zich schandelijk misdragen heeft, al geschiedde dit niet in de eerste plaats tegenover Engeland. Dan, maar ook eerst dan, zullen zq welkom zijrn in ons midden. Hoe lang dat duren zal, hangt in de eerste plaats van hèn af. Newcastle in Leicester Koninig George zit stikkend' van de hitte in Kaapstad, Ko ning Winter regeert gedurende dezen tijd in Brittanje. Daardoor loopt de heele voetballerij in het honderd, het is miseer dan mils. Herhaaldelijk worden wedstrijden uitgesteld en het wordt dus een seizoen met een staartje, ze maar gerust met 'n staart. Eerst zou het één week later eindigen, nu mompelt men al twee weken, doch niemand ziet het eind. Leicester City had echter beslo ten dat de Cup-madh tegen on® pete-kind Newcastle tot eiken prijs door zou gaan,, omdat herhaalde lijk uitstel deprimeer end op het elftal werkte. Derhalve engageer den zij een soort maai-maohine om de ijsvlakte weg te schaven en toen dat gebeurd was. werd er 6 ton zout op de pitch gegooid. Ze wisten vooraf dat deze operatie doodelijk was voor de grasmat, die dus dezen zomer it raison van 1000 moest worden hersteld, maar een beker-zege is tenslotte méér waard. Edoch, zoo ging het niet. Toe gegeven: Leicester City scoorde reeds na 5 minuten uit een straf schop, maar daarna kwam de aap (Newcastle) uit de mouw en voor de rust stond het 21 voor hen. Nadien kwam de boteing, die een stempel drukte op de rest van den strijd. Brennan van Newcastle liep Dewis (Leicester) compleet van de sokken en Ihet merkwaardige was, dat Brennan verder speelde, doch na afloop verklaarde dat hij zich van de rest van de ontmoeting niets meer herinner de, terwijl Dewis op een draagbaar van het veld werd gedragen, doch zes minuten voor het einde van boven tot onder bepleisterd terug kwam en haast nog den gelijkma ker scoorde, toen juist de referee het einde aankondigde. Dat was de echte Cup-spirit i Rechtsbuiten gevraagd Sjacheraars van Perzische klee- den kunnen niet goochemer op treden dan sjacheraars in rechts buitens, Stoke City zit namelijk met twéé prima rechtsbuiten®, Matthews en Mountford. Arsenal zit zónder rechtsbuiten. Toevallig moest Arsenal deze week naar Stoke en George Allison, Arsenal's manager, vond dit een geschikte gelegenheid om eens over een koe-handeltje te beginnen. Hij bood 14.000 voor Matthews. Stoke zei, dat hij Mountford. die nfct eeuwig in Matthew'® schaduw wil blijven loopen, voor dat bedrag kon krijgen,, maar Allison vond Mountford geen „box-attraction", zooals Stanley ongetwijfeld is. Daarentegen wordt Stanley weer 'n jaartje ouder. Zoo zitten ze maar te loven en te bieden zooals op de veemarkt in Purmerend en straks wordt de ,,Jroop" gesloten- In een interview zei Matthews: „Ik weet van niks". In een ander interview zei Mountford: ""t weet ook van niks". Met hen, over hen,, zonder hen wordt er bekonkeld en bekokstoofd tot heil van de aandeelhouders van Stoke en de aandeelhouder® van Arsenal. Eenmaal, andermaal, derdemaal. Toen ik daarstraks schreef, dat ik heelemaal geen hekel aan de! bokssiport had, bedoelde ik, er tot op zekere hoog'te een voorstander' van te zijn. Een feit is even web dat men er voorzichtig mee moet zijn; evenmin als men alles wil aecepteeren ka/, men alias aan-l bieden. E'n het gaait zeker niet aan' de bokssport te gébruiken voor sensationeele onthullingen over im feite onsmakelijke kraoh tsuitspat- tingen, want dan is het misbrui-i ken. Als alle sport heeft ook dë bokaport haar waarde, en als bijl alle is haar waarde betrekkelijk; maar door misbruik wordt zir waardeloos. Men zal ivaak verplicht zijn tot geheimhouding van bepaalde fei-t ten of bijzonderheden, zooals vaak) ook in niet-sportaangelegenhedei» het geval is. Dat is normale dis-> oretie, beteugeling van de men-1 sohelijke sensatielutt. De Amerikaansche „pugilist"* Graziano (als ik me niet vergis,' heet-ie nog Rooky van zijn voor naam ook) heeft een fikschë schorsing aangesmeerd gekregen, omdat hij een maand lang had verzwegen dat een bijna failliete bookmaker hem een slordige dollar of wat (zoo'n getal met een paar nulletjes) had aangeboden indieö hij eens een partij opzettelijk zoié verliezen. De Engelschman Jack Londen, die onlangs onzen land genoot Jan Klein versloeg, is over dat succes zoo opgetogen dat hij, voortaan alleen maar twee van die pruts-comtinent-lboksertjes op één avond tegelijk wil hebben* (niet leuk, zooveel lef). En Lue ivan Dam (Ned. kampioen midden gewicht) verklaarde prompt na dat Bep van Klaveren (oud-Eur,- kampioenmiddengewicht behouden in het vaderland was weergekeerd en terwijl men als het ware zat te wachten op den datum van Luc contra Bep, dat hjj* zijn handschoenen aan den kap stok zou hangen; of het waar is, weet ik niet, vooral niet nu etf geruchten gaan van een uib: aging van Giel de Roode aan Luc van Dam, maar als het waar is ben ik de laatete om op de gedachte te komen dat Luc misschien eeni beetje wit om zijn neus zou zijn' geworden toen hij hoorde dat dé „Sibajak" aan den wel lag Dat zijn zoo van die klein igheJ den, die met boksen eigenlijk al leen den naam van de betrokkenen gemeen hebben; met een kleine variant kan er een wieier- of voetbal- of noem-maar-op-grapje van worden gemaakt. Daar maakt men geen voor- en tegenstanders ivan de bokssport doör; maar wel door pertinente sentatiejagerij. Over de discretie, „voorstander to*t op zekere hoogte" en de betrekkelijke waande van d« bokssport: morgen, onder ,,Pugi. listend)" IL I AMATEUR Het bestuur van den K-N-L.T.B heeft het voornemen den wedstrijd NederlandZuid Afrika voor de tweede ronde van den Davis-beker (voor de eerste ron< lootten bei de landen vrij) te Amsterdam te doen spelen op het terrein van D-D-V. Onderhandelingen hierover zijn met D.D.V. gaande. Als data zijn bereids vastgesteld (en door de Zuid Afrikanen aanvaard) Don derdag 15 Mei. Vrijdag 16 Mei en Zaterdag 17 Mei- Van het drietal spelers, dat onze Davis-Cup-ploeg zal vormen, mr. Wilton, Van Swol eri Rinkel, zul len de laatste twee na de training van de slagen in ^wedstrijd-trai ning" gaan, dwz. zij zullen nu ge regeld vijf sets-wedstrijden spelen, zoowel tegen elkaar als tegen een drietal oefenmeesters met ver schillend speltype. Voorts zal een oefenwedstrijd georganiseerd worden. Daarto. heeft de KNLTB de Davis Cup- ploeg van Britsch Indië uitgenro- digd, welke ook voor de eerste ronde is vrijgeloot. Als voorloo- pige data zijn hiervoor genoteerd, 2, 3 en 4 Mei. Onder groote belangstelling vond gisteravond in het Jaarbeurs-1 gebouw te Utrecht de tafeltennis- landenontmoetjng Nederland-Dene-* marken plaats. Het was een teleurstelling, dat Cor du Buy wegen® een blessure niet kon1 uitkomen. Ondank® deze handicap wisten onze landgenoot-en met niet minder dan 8—-1 van de Deensche pioeg te winnen. De uitslagen luidden. Pelser— Juhl 21—16, 21—17; Thunnissen— Skovgaard 2116. 2117; Van ZoelenMoller 17—21, 23—21, 21 13; Skovgaard—Pelser 17—21, 21 10, 1621; Tlhunni senMoller 23—21, 2118; Van Zoelen—Juhl 1721 27—25, 21—16; PelserMol ler 2<b—22, 21—13, 21—18; Thunnis-, senJuhl 1421, 24—22, 13 21; Van Zoelen—Skovga and 21—17, 21' 16. Met uitzondering van Thun- nissen wisten alle Nederlandsdhe spelers al hun partijen te winnenj zoodat de einduitslag 81 was. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7