Indonesië ver van Nederland [WORDT LINGGADJATI NIET GETEEKEND? ZWARE BRAND IN LOODS Regeering en immigratie Omvang nazi-ondergrondsche is ontzaglijk ÖQste JAARGANGMAANDAG 3 MAART 1947 No. 20253 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor Prof. Romme is veel onduidelijk Ziektenverspreiding, ver delgen van gewassen en vee beoogd Schade van millioeiien Waar moeilijk heden zitten De Etna Reeds 150 millioen schade TRINIDAD DOOR WATER INGESLOTEN Doodvonnissen voltrokken de groenteprijzen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN ^REDACTFXTR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR? FDRR J.DW ITL O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEE. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Op Schiphol zijn in den Zaterdagmiddag- geweldige sneeuwschuivers doende de ba nen vrij te maken. Series vrachtauto's rijden af en aan om de sneeuwmassa's weg te voeren. Een heldere zon schijnt over de witte vlakte, maar als het Indië-vliegtuig rond vier uur gaat landen, begint er weer sneeuw te vallen. En zoo komt prof. mr. C. P. M. Romme na een reis door onze tropische ge westen, in een door koude ver stard vaderland thuis. Een K.L.M.-autobus rijdt naar de Skymaster 201 om de passa giers naar de douaneloods te brengen. Voordat de douane met haar Werk begint, hebben wij even tijd om met den fractie-leider der K. V. P. te praten over de indruk ken, die hij opdeed. „Een mooi land hoor", zegt prof. Romme spontaan, „en een mooie reis gehad. Wel heel erg druk ge weest, veel ontmoetingen en be sprekingen". „Heeft u veel contact gehad met de republiek, is toch uit- genoodigd er een bezoek te ko men brengen?" „Ik heb gelezen dat men mij tot twee keer toe uitgenoodigd heeft, maar mij heeft geen enkele uitnoodiging bereikt, ik weet van niets. Met de republiek als zoo danig heb ik dan ook geen con tact gehad, wel met vooraan staande personen uit republikein- sche kringen. Het is mij niet ge lukt den heer Kasimo van de P.K.R.I.. de Indonesische Katho lieke partij, te ontmoeten. Van het K.N.I.P., het Indonesische par lement weet ik niets, de zitting daarvan is tijdens mijn thuisreis gehouden. „Hoe denkt men in Indië over de kansen van Linggadjati?" De meeningen over al dan niet aannemen daarvan liepen steeds uiteen, maar de jongste meening schijnt te zijn, dat er niet getee- kend zal worden. Eén ding is mij zeer duidelijk geworden: Neder land ligt erg ver van Indonesië en Indonesië erg ver van Nederland. De voorlichting over en weer laat veel te wenschen over. De vragen gaan snel achter el kaar en er wordt snel en onbevan gen op geantwoord. Waarom dan niet gevraagd naar het kernpunt: „Wat zijn nu uw indrukken over de overeenkomst van Lingg djati Direct en haast enthousiast komt het antwoord: Mijn indruk ten opzichte van Linggadjati is, dat deze overeenkomst inderdaad de oplossing moet en kan bren gen. Ten eerste is de handreiking aan de gevoelens van de Indone siërs inderdaad goed, en ten twee de is het element van duurzame samenwerking belangrijk, vooral ook voor de Indonesische volke ren. Overigens is 't mij duidelijk geworden, dat men de begrippen nationalisme en republiek vooral niet moet verwarren, want zij dekken elkaar zeer vaak niet. Anderzijds is het belangrijk, als men opmerkt dat in die streken, waar men bepaaldelijk niet voor de republiek is, in Linggadjati toch het symbool ziet van de toe komstige samenwerking, van de verwerkelijking van de Konink lijke Boodschap. Men kan dan ook zeggen dat nationalisme en Ling gadjati twee begrippen zijn, die elkaar wel tamelijk dekken. Uit alles blijkt, dat deze overeen komst in ieder opzicht een goede werkbasis is. Dat wordt ook er kend door die bewegingen, die zich van de républiek willen af scheiden. Wat de kracht van der gelijke bewegingen is, vermag ik niet te zeggen. „En uw meening over de repu bliek?" In de republiek is tweeërlei macht, n.l. civiele en militaire. Ik heb niet altijd den indruk dat die twee elkaar dekken, maar beide staan achter Soekarno. Dan moeten de koffers geopend worden en is het gesprek voorbij. Ter begroeting van prof. Rom me waren o m. aanwezig, de heer Hans Hermans, als vertegenwoor diger van minister Beel, pater dr. S. Stokman O.F.M. en de heer Th. Koersen, leden der Tweede Ka mer, de heeren dr. L. Albering en S. B Gras, namens het partijbe stuur van de K.V.P. Stagnatie in het verheer op den weg Den HaagAmsterdam Zoo hoog lag hier en daar de sneeuw, dat zelfs de jeeps er niet doorheen konden komen. De internationale commissie voor het bestudeeren van Europeescbe vraagstukken heeft een nieuw rap port gepubliceerd over de onder- grondsche beweging in Duitsch- land. Volgens dit rapport ontsnap pen nog steeds vele Duitschers met vervalschte paspoorten via Zwe den en Italië naar Zuid-Afrika. Ondanks de herhaalde tegen spraken is een groot deel van het economische potentieel der nazi's in het buitenland nog steeds niet aan de geallieerden uitgeleverd. Een brand van groote felheid brak in den nacht van Zaterdag op Zondag uit in loods 3 van de Quick Dispatch aan de Merwehaven te Rotterdam. De schade, welke door dezen brand is ontstaan, is zeer aanzienlijk In de loods lagen n.l. talrijke goederen opgeslagen, welke bestemd waren voor doorvoer naar andere landen, o.a. Tsjechoslowakije en al deze goederen zijn een prooi der vlammen geworden- Bovendien lagen in de loods nog twee scheepsmotoren van de K.P.M. en ook deze zullen wel verloren zijn. De geheele loods, opgebouwd uit hout, is n.l. door de vlammen verteerd Pro/. Romme weer terug van Zijn Indische reis. Hij arriveert op Schiphol Ongeveer 5 uur bemerkte een agent van politie Zondagmorgen vlammen, welke uit het dak van de loods laaid'an- Onmiddellijk werd alarm gemaakt en die brand- wter rukte terstond met groot ma teriaal uit. Bij aankomst stond de geheele loods al in vuur en vlam men en het was een fantastisch gezicht een oppervlakte van circa 200 M2. zoo fel te zien branden. Daar de lood® practisch geheel ge vuld was met zeer brandbaar ma teriaal, o.a- balen papi'ar, tabak, in hout verpakte artikelen en rub berbanden, vrat het vuiur snel om zich .heen en aan blusschen viel dan ook niet te denken. Het ministerie van Sociale Zaken deelt ons het volgende meide: Ten aanzien van het regeerings- standpunt inzake emigratie blijkt hier en daar misverstand te be staan. Zoo hoort men b-v het ver wijt. 'dat de politiek van de regee ring zou zijn de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wor-dt nog eens nadrukkelijk het volgende geconstateerd: De regeering bevordert emigratie zoover deze verantwoord is, en met het oog op het landsbelang, en met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emigree ren- Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, omdat niet vol doende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door de regeering betreurde, belemmering hierbij is de Nederlandsohe devie- zenpositie, die niet gedoogt, dat 'i onbeperkt aantal emigranten aan zienlijke sommen in buitenlansch geld ter beschikking krijgt, zonder welke het stichten van bedrijven in den vreemde veelal niet moge lijk is. Gegeven het tekort aan arbeids krachten, dat momenteel op veler lei gebied belemmerend werkt op het herstel van ons land en dat zelfs leidt tot het toelaten van vreemdelingen, eischt voor's helt landsbelang, dat emigratie van ca tegorieën arbeiders, inton 'e-heid geschoolden, die hier dringend noo dig zijn, niet in de hanid wordt ge werkt. De brandweer, onder bevel van den waarn. commandant S- W, Ha gendoorn, welke met 4 autospuiten en drie bluschbooten dbn strijd aanbond, terwijl nog een autospuit in- reserve werd gehouden, beperk te zich er dan ook toe te redden, wat er nog te redden viel- Met on geveer twintig stralen werd het vuur belet zich een weg te banen naar andere gebouwen, hetgeen dank zij dien gunstigen wind, won derwel lukte. Daardoor werd voor komen, dat enkel'e tanks met stookolie, we ke in de omgeving van de brandende loods waren, ook in brand geraakten. Wanneer •dit niet het geval was geweest, zouden de gevolgen waarschijnlijk nog grooter zijn geweest, daar men dan ook nog tegen wegstroo- rnende, brandende olie 'had moeten vechten. Niet voorkomen kon worden, dat balen met katoen en beenderen, welke tegen de havenzijde van de loods waren opgestapeld, in brand geraakten. Een deel ervan kon nat worden gehouden, zoodat dit ge deelte slechts smeullde, hetgeen weer nieuwe moeilijkheden ople verde. Iedene baal moet nu 1.1. op ameuling gecontroleerd worden en dient dus geheei uit elsaar te worden gehaald. Aanvankelijk deed men dit m»t de hand, een werk, dat zeer lang zou hebben geduurd- doch later kon men de balen uit elkaar laten tnekken door een kraan. Ook iln dit opzicht is alles nog meegeloopen, want aanvankelijk vreesde men het ergste voor een hoogspanningshuisje, dat de capa citeit voor de kranen levert, doch gelukkig bleef dit gespaard. Zon dag tegen twaalf uur kon men zeg gen, dat het ergste achter den rug was. Weliswaar brandde het nog steeds en' laaiden hier en daar de vlammen telkens weer op, doch de branii kon niet verder om zch heen grijpen en was gedoemd bij gebrek aan voedsel uit te gaan. Voordat het zoo ver was. waren vlammen en vonken nog terecht gekomen op een motorjacht, dat zich voor de loods bevond en ook hief werd érnstige schalde aange richt. Het materiaal werd dan ook hi den loop van den middag terug getrokken, doch een bluschboot, welke oorspronkelijk als ijs-breker dienst zou doen,, blijft in de Mer wehaven liggen om eventueel vuuruitbarstingen weer te kunnen bestrijden- De totale schade, welke slechts bij benadering kon word n vastgesteld, is ruw geschat op en kele millioenen. Omtrent de oor zaak van den brand tast men voor- loopig nog in het duister, alhoewel aangenomen wordt, dat kortslui ting deze schade -heeft veroorzaakt. Het oni erzoek der politie duurt echter nog voort. Argentinië heeft definitief gewei, gerd. Duitsohe activa aan de ge allieerden te overhandigen. Duit- sche tegoeden in Zwitserland zijn in de handen der Duitschers ge bleven, die kans hebben gezien naar Zwitterland te ontsnappen, zelfs indien deze activa tijdelijk geblokkeerd zijn. De secretaris-generaal van de commissie, dr. Robert Borel. ver klaarde, dat de inlichtingen, w.'ar- over de commissie beschikt, af komstig zijn van commissies van staatslieden, technici en specialis ten over geheel Europa en uij zeide in een interview, dat. zo" 'Is voor den vorigen oorlog een vijf de colonne in vete landen werk zaam is geweest, thans voorberei dingen worden getroffen voor ren eventueelen oorlog tegen de volks gezondheid- Het verspreiden van epidemieën als diphtheri-e en typhus- het ver nielen van het gewas en vees! apel. door het verspreiden van mond en klauwzeer, is zeer wel moge lijk. „Wij hebben een man geen Duitscher die zich in de onder- grondsche nazi-beweging bevindt en die ons op de hoogte heeft ge bracht van de voorbereidingen voor het vervaardigen van dit geruischlooze wapen Volgens de zen man is het mogelijk, dat per sonen met parapluies en ie'»- tasschen bacillen meevoeren en deze in poedervorm in onder- grondsche treinen en andere ver voermiddelen verspreiden". Borel geloofde echter, dat veel van deze beweringen bluf van den kant van de nazils is. ,,Zij zijn nog niet gereed- Maar de omvang van de ondergrondsche beweging in Duitschland is ontzaglijk"- Sedert het begin van de nieuwe uitbarsting van den vulcaan de Etna op Sicilië hebben zich 23 nieuwe krater- geopend. De lava stroomt langs den beng na.r be neden in een hoeveelheid, die groeiende onrust teweeg" biengt onder de bewoners van oe berg helling. aldus luiden de laatste berichten van een correspondent van de ..Messagero" te Catania. Het oude front van den lava stroom, die lang:- den Cacc 'd'ore naar Passo Pisciaro stroomde is bijna overdekt door een ander 300 meter breed front dat zich met een snelheid van 100 meter oer uur voortbeweegt. Volgens voorloopige schatting bedraagt de schade tot nog toe ongeveer 150 millioen lire. maar men gelooft, dat de schade nog grooter zal blijken te zijn- De Bolivia ansdhe stad Trinidad is thans geheel door het water van de rivier Mamore ingesloten en 3000 bewoners zijn gevlucht. De kaaimannen zwemmen in de straten- Men heeft simds eenige dagen geen voedsel meer en er blijiven nog maar steeds hev ge regens vallen Naar schatting om vat de overstrooming 15.000 vier kante kilometer en zijn 12.000 per sonen geisoleerd. Intus dh-en wordt van alle kan ten getracht hulp te bieden- Zondagochtend verwoestte een felle brand de groote loods van i de Quick-Dispatch aan de Merwehaven te Rotterdam Naniens den minister van Justi tie wordt bekend gemaakt, dat de doodvonnissen tegen J. Boogaard, en N. A. Ridderhof, wier gratie verzoeken door H. M. de Konin gin werden afgewezen, Zaterdag morgen ziin voltrokken. In aansluiting aan het bericht omtrent de vaststelling van maxi mumprijzen voor verschillende groenten kunnen we nog melden, dat deze prijzen zullen g-elden tut 1 April-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1