De Duitschers verloren God BELGIE Trots maakte het volk blind leeft op te grooten voet Een zeer gevaarlijk heerschap Stlldeilt werd S.D.-moordenear 69ste JAARGANG DINSDAG 4 MAART 1947 No. 20254 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr de Groot verliet Soestdijk Bisschoppelijk sein aan het buitenland Minister Neher beëetligd Naar drastische bezuinigingen Meer productie, meer export Hij wilde onderduiken onmogelijk maken Vijftig B.S.-ers moesten worden doodgeschoten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMS^N ^REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR 'üR? J.°W I T LO X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 08804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Nazisme en oorlog, armoede en honger in Duitschland zijn een gevolg van een „ontwikke ling van eeuwen", welke hier door wordt gekenmerkt, dat God ophield het middelpunt te z.ijn van het leven, schrijft Mgr. 3. 3. v. d. Velden, bisschop van Aken in zijn Vastenbrief van dit jaar, waarin hij een analyse geeft van de oorzaken van de huidige crisis in Duitschland. „Wij moeten nederig bekennen", zoo verklaart Mgr. v. d. Velden, „dat wij in zeer groote mate dee- len in de schuld, waardoor deze rampen over ons zijn gekomen. Misdadigers voerden ons en de wereld tot catastrophen. Maar niet iedereen heeft hieraan een persoonlijke schuld, niet ieder kind, niet alle vaders en moeders, noch de geheele jeugd, noch die genen onder ons, die geleden en keren: gestreden hebben voor waarheid, gerechtigheid en vrijheid en voor God. Mizar wij allen zijn meege sleurd in het lot van ons volk. Laat ons de waarheid onder de oogen durven zien en nagaan, waarin deze schuld uiteindelijk wortelt en welke de oorzaken zijn, die tot zulke ellende geleid hebben. Wat wij vandaag moeten lijden, wordt niet alleen veroorzaakt door de huidige gebeurtenissen. Wij hadden gedurende een ont wikkeling van eeuwen de kiemen van de ziekte reeds bij ons ge dragen. Wy verloren ons geeste lijk huis. wij verloren God. In ieder geval hadden wij God in zooverre verloren, dat Hij ophield het middelpunt van ons leven te zijn. Waar God ophoudt het mid delpunt te zijn, bestaat er geen absolute waarheid meer, geen op perste wetgever, geen hoogste autoriteit voor gerechtigheid en wet. Wanneer God niet langer de allesbeheerschende macht is, is er geen middel om lijden en ellen de een hoogere beteekenis te ge ven en verliest het leven zijn zin. Wij hebben den mensch ge plaatst in het middelpunt van het leven. Deze ontwikkeling heeft 'n snellen en fatalen voortgang ge maakt onder ons volk. De mensch, die zichzelf maakte tot een afgod, bleef niet in het eene Huis van den Vader, wij raakten verdeeld ten tijde van de reformatie. Wij waren slechts in staat de dingen te meten met het meetsnoer van ons eigen beperkte en ijdele in tellect, wij wenschten alles uit sluitend te weten door de „zuivere rede" alleen, wij wilden zelf de maat van alle dingen zijn. Wij waren als een motor, die de reden van zijn beweging niet meer bezat en welks drijfriem was verbro ken. Die motor werkt maar steeds door zonder doel tot zijn eigen vernietiging. jeugd, de arbeiders, de mensclien van wetenschap en stelt aan de economen en staatslieden de vraag: „Is God en zijn sociale liefde het middelpunt van al Uw plannen en activiteiten? Realisee- ren de economen zich, dat al hun talenten slechts geleend zijn van God en dat Hij daarvan reken schap zal vragen? Of is het geld Uw god en de god der wereld, het geld dat zonder erbarmen menschen doet omkomen! Staatslieden, waarom zijt gij zoo bevreesd Gods naam te noe men in Uw staatsregelingen Waarom legt gij alleen aardsche en menschelijke maatstaven aan, waar het betreft het algemeen welzijn Tenzij immers God de staten bouwt, zult gij het huis van volk's welvaart bouwen op het drijfzand van menschelijke ellende en het zal ineenstorten als de storm komt. Of is de staat Uw god en de maat en het einddoel aller dingen?" Mgr. v. d. Velden richt dan een oproep tot de buitenlandsche vol- „Gij volkeren der wereld, mogen Uw landen de kwalen be spaard bljjven, die ons ten gron de hebben gericht, sinds wij God uit ons midden hebben ge bannen en den mensch tot af god maakten. Ook de overwin naar kan bekoord worden om het middelpunt prijs te geven indien zijn handelingen niet worden geleid door God en Diens heilige Wet. Gij die oor- in hun verwachtingen, weer te gelooven in rechtvaardigheid en waarheid, absolute waarden, die niet het voorwerp mogen zijn van opportunistische over wegingen. Leer hen, dat macht geen instrument van vernieti ging moet zijn, maar van beter leven en blijvenden vrede. Ik meen, dat niet ons volk alleen is aangetast door de kwaal, die ons tot den ondergang voert. Moge God verhoeden, dat ande re volken worden aangetast door de epidemie van verafgo ding van den mensch en van het plaatsen van den mensch in het middelpunt, op de plaats van God. Want indien dit zou geschie den, dan zou de wereld een on metelijke catastrophe tegemoet gaan". Gistermiddag h/eeft dr- De Groot Soestdijk weer verlaten. Na een moeilijken tocht per auto arri veerde hij te 's-Gravenhage, waar hij vandaag zijn practijk aan de Emma-kliniek hervatte. H. M- de Koningin heeft gister middag den heer L. Neher be- eedigd als minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Donderdagmiddag zal hem de portefeuille van het departement worden overgedragen. De H. Vader heeft wegens een voeteuvel openbare audiënties af gelast. Particuliere audiënties, waarbij' Z. H. gezeten blijft, vit ten normaal voortgang. Gisteren is te Brussel de natio nale economische conferentie on der voorzitterschap van den Bel gischen eersten minister Camille Huysmans in besloten vergadering bijeengekomen In een openingsrede stelde de heer Huysmans in het licht, dat de Belgische productie op het deelt, zorgt dat gij door de his- oogenblik onvoldoende is. Hij wees torie niet veroordeeld wordt, er op. dat. wil België blijven le- Leer hen, die teleurgesteld zijn ven, het noodzakelijk is de pro ductie op te voeren en den export Een heel bijzonder medewerker van de Duitschers zal op 18 Maart voor het bijz. gerecht hof te Den Haag terecht staan. Het is het voormalig hoofd van de rijksin spectie bevolkingsregisters J. L. Lentz en hij wordt ervan beschul digd niet alleen te hebben mee gewerkt aan de uitzending van Nederlanders naar Duitschland, doch ook pogingen te hebben ge daan het onderduiken onmogelijk te maken en de illegaliteit zwaar te treffen. Uit de tenlastelegging vermelden we enkele punten. Toen de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. mr. Fre- c'eriks. weigerde den burgemees ters opdracht te geven gegevens uit de bevolkingsregisters te ver strekken ten behoeve van den arbeidsinzet, zou verd. de veror dening van 25 Jun: 1943 hebben gereedgemaakt, waardoor hij de bevoegdheid kreeg bindende voor schriften te dien aanzien aan de burgemeesters te verstrekken. Hierdoor kregen de ,.3eauftrag- ten" van den rijkscommissaris. de ..Fnohherater" en ook de hnln. een proefvlucht. politie der gewestelijke arbeids bureaux toegang tot de bevol k'ngsregisters. Voorts wordt L. ervan beschul digd tegen het advies in van ir- S. L. Louwes. dir.-generaal van de voedselvoorziening te hebben verklaard, dat hij wel kans zag in verband met den arbeidsinzet nieuwe inlegvellen voor stam kaarten binnen drie miaancen te verstrekken. Ook zou hij onder bedreiging van de ambtenaren met den SD opdracht hebben verstrekt tot het herstel van het Amsterdam- sche bevolkingsregüter. dat de illegaliteit had vernield en van de kartotheek van het arbeidsbu reau te Hengelo. In opdracht van Rauter tenslot te zou hij eind 1943 ontwerpvoor schriften hebben gemaakt t.a.v. de tweede distributiestamkaart beschikking 1943 en een werkstaat hebben ontworpen, die ..geknoei" met deze nieuwe stamkaarten zou voorkomen. De feestcommissie voor het 100-jarig bestaan vom. de stu denten-sociëteit Phoenix te Delft liet eon ballon op. Het te vergi ooten. In 1946 hebben mi l,esluur mnakt, hoos gedopt, aan het buitenl-and tegen gunstige voorwaarden kunnen verkoopen, aldus die heer Huysmans, doen thans is het begin van een stil; stand waar te nemen, terwijl wij nog ver van het vooroorlogsche peil verwijderd zijn. De wereld- prijzen toonen een neiging tot da len en het blijkt hoe langer hoe meer, dat de door België voor den uitvoer berekende prijzen te hoog zijn." Wat het evenwicht tusschen de prijzen en de loonen in het bin nenland aangaa:, verklaarde de eerste-minister o.a.: „Het streven der regeering is er op gericht aan de loonirekkender een leven peil te schenken, dat het vooroorlog- 9olie steeds meer benadert: de te rugkeer tot het voorooflosscha evenwicht zal echter on ernstige moeilijkheden stuiten Een belang rijk percentage van de nationale rroduct'e zal in plaats van voor het interne verbruik voor den ex port aangewend moeten werden en van de loonen en winsten zal een arooter gedeelte afgenomen moe ten worden om de uit dm oorlog voortvloeiende schade 'e kunnen herstellen. Drastische bezumiginqen Hierna nam de heer L.ebaert. minister van economische zaken het woord. Hij verklaarde, dat vol gens de laatste statistieken hei in dexcijfer (1936-1937 100 voor grondstoffen 339 voor het haif- afgewerkte producten 338 er. oor afgewerkte producten 327 De- draagt. De heer L. loaer: wees er op dat de sociale lasten in België belangrijk hooger zijn dan voor den oorlog. „Een objectief onderzoex a'pus de heer Liebaert, dw.ngt ons er toe onze landgenoolen tot voor zichtigheid aan te sporen Besiel- lingen in het buitenland aaan reeds verloren en op onze prijzen wordt groote cri'tiek uitgec. fond. De staat zal zei fin de perste n'aart het voorbeeld van Zu'nigheid geven en er zullen mnatregt'ert getroffen worden, die fot einddoel zullen hebben dat "ersche c'"ne milliarden aan subsid es die tot dusver de zwaarste lasten de: be grooting uitmaakten zullen ver dwijnen. Ook onderscheidene mi nisteries zijn uitgencd ?f> uro gram,ma's voor een drastische be zuiniging op te steller- Zeven doodslagen werden ten laste gelegd aan den thans 28-ja rigen J. A. Visser, vroeger medisch student en later lid van den S D. te Groningen. Ruim 30 getuigen traden gisteren tegen hem op voor het B. G- te Leeuwarden en zij vertelden van zijn barbaarsch op- 1 treden bij represaille-acties tegen Te Roosendaal reed een leege militaire vrachtauto door slippen op het hoekhuis MolenstraatBinnensingel in. Het huis werd zoo onzet, dat, toen de wagen teruggetrokken uerd het heele huis instortte. Onze trotsch maakte ons blind. En toen zagen wy den mensch, die tot een afgod geworden, zelf meester wenschte te zijn van alles, worden tot een wild beest, en in zyn roekeloosheid alle banden, die krachtens Gods bestel hem met zjjn medemen- schen verbindt, verbreken. De mensch bezat de dingen niet langer, maar werd er door be zeten. Zelfs zij, die Christen bleven, zelfs de priesters moeten ernstig hun geweten onderzoeken. Is God nog werkelijk het middelpunt van het Christendom? Wat wij met eigen oogen zien, geeft ons niet den moed deze vraag met ja te beantwoorden. Mag ik U, gelief de Christenen vragen in U zelf te keeren en Uw geweten te onder zoeken Wij priesters evengoed als gij zullen ons hebben af te vragen voor Gods aanschijn: Is God werkelijk de alles bewegende kracht in ons leven? Kunnen wij bij het begin en het einde van den dag eerlijk zeggen, dat wij alles doen voor God's glorie?" De herderlijke brief richt zich dan speciaal tot de ouders, de de illegaliteit te Middelstum Be- dum en Zuidwolde, waar hij twee onschuldige menschen in kot?len bloede neerschoot. In Groningen liet hij een logementhouder neer schieten en toen hij aldaar zeke ren R. Niewhuis moest arrestee ren. schoot Hij ook de-en dood. „Aktion Sommernacht'' In Maart 1945 arresteerde V. met eenige andere S D.-ers in Us- quert den heer H. van Oosten- Op den weg naar Baflo schoot hij hem dood. Het hoofd van den S-D.. Lehn- hof, getuigde in deze zaak ei ver klaarde. dat in Maart 1945 een 'ijst was klaar gemaakt van een 50-tal personen (B.S.-leden)die bij een eventueele actie terstond dood geschoten moesten worden. Dit was het resultaat van besprekin gen, welke deze getuige had ge voerd met zijn chef in Den Haag. Thompson. Het wachten was slechts op het afgesproken sein: ..Aktion Sommernacht".' Toen dit asm uit Den Haag werd ga geven, greep de Groninger S D. onmiddellijk in en werden :er verschillende commando's ge vormd. Tot eën van deze comman do's behoorde verdachte V. Voorts gaf getuige toe. dat V- dikwijls voor hem werkte. Ten slotte had verdachte zich nog te verantwoorden voor het deel uitmaken van een executie peloton op Zondag 8 April 1945- Uit het huis van bewaring te Gro ningen wérd een achttal arrestan ten gehrald- Men reed naar Norg. waar de acht personen werden geëxecuteerd. De advocaat-fiscaal jiftr. mr. V. Wijck, eischte de doodstraf en om den langen lijdensweg van recht van cassatie en gratie te vermij den, wilde hij verd. geen recht van cassatie verleenen Veidachte's raadsman conclu deerde tot een psychiatrisch nn- '"rzoek. Uitspraak over acht da- a'en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1