i MASSALE ROOF VAN LEGERGOEDEREN Hoop op en vrees voor Moskou 9 Nederl. haventarieven verhoogd Na overleg met R'damsch Beleggingsconsortium DINSDAG 4 MAART 1947 PAGINA 5 Duitsehe meeningen oyer den vrede Complot te Ede ontmaskerd TNDONESIE WIL VREDE, ZEGT HATTA België AALMOEZENIER LAM GEDECOREERD NIEUWE FILM VAN LEOPOLD LINDTBERG DIVIDEND 1946 5 (3) pCt. DOOD VEROORDEELD OM DE SUIKER VAN JAVA In de studenten-societeit Phoenix te Delft vond een kinder feest plaats. De jeugd vermaakt zich in den draaimolen. (Van onzen Berlijnschen corr es ponden) Toen voor weinige dagen te Parijs de handteekeningen werden gezet onder de vredesverdragen met Italië en inet Ide mogendheden, die zich in de moderne historie het praedicaat „As-satellieten" hebhen verworven, kon men in die Duitsehe pers uitingen vinden van een hartstochtelijk verlangen naar denzelfden stap uit de onzekerheid van de periode tusschen oorlog en vrede. De Duitschers hebhen op het moment, waarop de horizon van een passende souvereiniteit voor hun voormalige bondgenooten weer in het gezicht kwam, wellicht sterker daii ooit hun eenzaam heid in de groote familie der volkeren gevoeld. Een leger heeft nu eenmaal be hoefte aan tallooze zaken En zoo was het dan ook heel normaal, dat in de magazijnen van de Arthur Coolkazerne te Ede vele en veler lei voorraden waren opgeslagen. Een feit is echter helaas evenzeer, dat bij de huidige goederen- sehaarschte een groot die el van die voorraden ook buiten 'het leger voor zeer begeerenswaardi'.g wor den gehouden. Deze weten;chap en zijn verlan gen naar meer inkomen is den be heerder van het magazijn. den sergeant T. noodlottig geworden. Hij begon met het wegnemen van kleine hoeveelheden goederen, die dan door een militairen chauffeur per vrachtauto buiten de kazerne en door bemiddeling van een der den- militair aan den man werden gebracht. De opbrengst weni broe derlijk gedeeld- Het zaakje üep als een karretje op een zandweg. Tot plotseling een hevige consternatie ontstond. En kele weken geleden kwam n.l. het bericht, dat het magazijn zou wor den- verplaatst. Er» met die ver plaatsing zou automatisch een in ventarisatie samengaan, zoodat de langzamerhand ontstane tekorten aan het licht zo.a on komen. Eenig gedell'bereer bracht echter de op lossing; de horren zouden een in braak nabootsen, zoodat heel hiet manco op rekening van de inbre kers" zou komen- De gelegenheid was te mooi om daarvoor nilet nog eens extra te profiteered en nog eenmaal eem tflinken slag te slaan. Hiertoe liet de soldaat H. zich in het magazijn insluiten- Hij legde een groote ■partij wollen dekens, lakens, beri- overtrekken, stroozakken enz. ge reed en na het invallen van de duisternis kwaim een militaire vrachtauto voorrijden, die een uurtje later met een flinke vracht onopgemerkt het kazerneterrein verliet. Den chauffeur, w'en 1000 was beloofd voor zijn medewerking, reed de bosschen in, waar de buit op een burgervrachtauto werd overgelai-en om vervolgens '1 ar Wekerom te worden gebracht, waar hij bij verschillende ingeze tenen werd opgeslagen- De winke lier E., die van het zaakje hoorde, •was er als de kippen in dit kippen land bij en kocht denzelfden avond nog voor 1200 gulden een partij Zaalbergidekens, Toen zou de inbraak" komen, maar vóór hiet zoover was kreeg de marechaussee lucht van het zaakje en het heele complot, met handlangers en all. kwam achter slot en grendel, in totaal acht burgers en vier militairen. Van de gestolen goederen is al de helft achterhaald, terwijl ook een fiink bedrag aan contanten in beslag is genomen. Bij het onderzoek bleek, dat de voornaamste opkooper van het ge stolen goal was de Edenaar v. d- B„ d!ie de spullen doorverkocht aan opkoopers te Utrecht, Amers foort, Ede en elders- Terwijl de eene groote en de vier kleine bondgenooten uit de jaren van den ondergang van het Derde Rijk weer door de verte genwoordigers hunner eigen re geeringen de handteekening kon den doen schrijven, die voor hen een streep onder de jongste histo rie zette, is Duitschland nog een verbrokkeld land met tientallen ministeries en landdagen, die door viervoudige controle op de vingers worden gekeken. Wanneer hier geconstateerd werd, dat Italianen, Hongaren, Roemenen, Bulgaren en Finnen zich nu weer Europeanen konden gaan voelen van hetzelfde plan als de andere volken, en wanneer reeds werd gezinspeeld op den dag, waarop de laatste soldaat van de bezettingslegers uit deze landen verdwijnen zou, dan kon men daaruit de „Sehnsucht" lezen naar den nog verren dag, waarop ook het Duitsehe volk den eersten stap op dezen langen weg zal kun nen zetten. Het is daarom, dat het nog zoo betrekkelijk kleine deel van het Duitsehe volk, dat zich in twee chaotische jaren reeds tot een po litiek bewustzijn heeft kunnen op werken, met een intense belang stelling de voorbereiding van het historische geding van Moskou De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, heeft opnieuw bevestigd, diat de repulblikeinsche iregee-ring werkt aan een vrede met. de Nederlanders, aldus .,A.P." Tijdens de opening van het onlangs uitgebreide Indonesische' centrale nationale comité (voor- loopig parlement) zei Ha-tta, dat de IndonöTiscihe strijd om opne ming van Borneo, Celebes en an dere door de Nederlanders gecon troleerde „Malino-gebieden" in 'n Indonesischen eenheidsstaat op democratische wijze moet geschie den en zonder wapengeweld. De in Moskou geschoolde Indo nesische communistische leider Ali Min heeft uit naam van o'e nieuwe leden, die allen door Soeks,rro, den president van de Indonesische republiek zijn benoemd, beloofd Toen bij het verdrag van 3-4 1939 een reeks tusschen België, Neder land en Frankrijk hangende vraag stukken in verband met de Rijn vaart en havenconcurrentie werden geregeld, werd onder meer de oprichting voorzien van een ge mengde Belgisch - Nederlandsche commissie voor haventarieven. Deze kreeg als opdracht verslag uit te brengen over de mogelijk heid de rechten, heffingen en ver goedingen in de groo'e Belgische en Nederlandsche havens in ge meen overleg vast te stellen. De commissie, die in 1939/40 herhaaldelijk vergaderde, kon haar werkzaamheden niet beëindigen door het betrekken van beide lan den in den oorlog. Onmiddellijk na de bevrijding hervatte zij haar activiteit. Op 26'Februari j.l. werd het gemeenschappelijk eindverslag, ge wijd aan de havenrechten, door de respectieve voorzitters opge steld, zoodat het aan de beide regeeringen kon worden voorge legd. De commissie was het er over eens, dat in de huidige, voor onze havens nog zeer abnormale omstandigheden geen definitier resultaat zou kunnen worden be reikt. Zij stelde dan ook als over gangsperiode van 1 jaar een voor- loopige oplossing voor. Deze komt hierop neer, dat de Nederlandsche havens het peil van hun tarieven voor havenrechten in aanmerkelijke mate willen ver- hoogen, zoodanig, dat het huidige verschil met België aanmerkelijk verminderd wordt. Waar de tarieven zich nu, voor schepen in de wilde vaart, ver houden als 300 voor de Belgische tol 100 voor de Nederlandsche havens, zou dit met ingang van 1 April a.s. worden terugge bracht op 168 tegenover 100. Voor schepen, varende in ge- regelden lijndienst, zou de ver houding van 248/100 tot 147/100 herleid worden. Tegen 1 Januari 1948 zou de gemengde commissie opnieuw bij eenkomen om den toestand op nieuw te onderzoeken en even tueel nieuwe voorstellen te doen. Wegens zijn moedig optreden als aalmoezenier in de gevechten bij Duinkerken in Mei 1940, is aan majoor M. D. Lam, thans plv. hoofdaalmoezenier te Batavia, het kruis van verdienste verleend. De decoratie werd in een offi cieel document als volgt nader ge motiveerd: Heeft zich in verband met vij andelijke actie door moedig en beleidvol optreden onderscheiden en daarmee het belang van het koninkrijk gediend, door het op treden tegen een uitgebroken pa niek en toet onder vijandelijk vuur onafgebroken verleenen van hulp en bijstand aan gewonden aan boord van het door een vliegtuig- aanval igetroffen en in brand ge. raakte s.s. ,,Pavon" nabij Duin kerken in den nacht van 20 op 21 Mei 1940". volgt. De Duitschers zijn er zich daarbij van bewust, dat hun zeer weinig middelen zijn gelaten om den loop den dingen mede te kun nen bepalen. Men kan nauwelijks zeggen, dat zij in hun volkomen afhankelijkheid hun hoop voor de toekomst gesteld hebben op de wijsheid der machten, die deze toe komst alleen zullen bepalen. Voor zoover zij hoop hebben op een vrede, die hun de moge lijkheid van een aan de ontwik keling der wereld aangepast bestaan hergeeft, gronden zij deze veeleer op het besef van de belangrijke positie, die zij in een vredesstrategie innemen, en van de potentieele macht, <lie zij in het hart van Europa blijven vormen. De Duitschers hebben door de Amerikaansche en Russische uitingen op de Londensche voor conferentie hoop gekregen, dat zij zelf in de gelegenheid zullen wor den gesteld de nrfrumenten, die uit deze positie voortvloeien, de Moskousche comerentietafel te ontvouwen. Het is begrijpelijk, dat zij dit niemand beter toevertrot - wen dan zichzelf, ook al is nog al tijd de vraag niet opgelost, welke figuren uit de bonte politieke en staatkundige warreling als repre sentant zij het dan ook slechts als deskundige van het geheele Duitsehe volk zouden kunnen op treden. Deze vraag behoort tot de meest actueele van het oogenblik. De leidende politici hebben zich voor een politieke vertegenwoordiging uitgesproken, zij het dan met be paalde varianten. Zoo willen Schumacher en Grotewohl een di recte benoeming door de partijen, terwijl de liberaal Kuelz en de Christelijk-democraat Kaiser zelfs de mogelijkheid van een afvaardi ging op grond van een directe verkiezing door het geheele Duit sehe volk niet wenschen uit te sluiten. Doch hangende deze discussie zijn de politieke partijen reeds druk bezig haar eigen voorberei dingen voor de vertolking der Duitsehe stem te Moskou te tref fen. In Berlijn heeft de sociaal democratische partij reeds een commissie gevormd, die onder lei ding van den voormaligen rijks dagpresident Paul Loebe aan een omvangrijke stellingname in de Leopold Lindtberg, dte regteseu: van de prachtige Zwitsersche film ,,De Laatste Kans" en van ,,Marie- Louis>e", ts momenteel bezig met de vervaardiging van de film, ge titeld ,,Het Rijk der Dwazen". De film speelt af in een krankzinni gengesticht. groote vraagstukken werkt. Ook de oostelijke socialistische een heidspartij gaat in deze haar eigen weg, doch haar leiding laat niet na andere partijen tot samenwer king op te roepen. Zij wordt daarbij gesteund door de zienswijze in CDU-kringen, die de meening voorstaan, dat het hoog tijd wordt om de buit.en- landsche politiek uit de sfeer van den partijenstrijd los te maken, en eveneens door de liberalen, die in het Berlijnsche parlement reeds het initiatief tot een samenwer king hebben genomen. Een prac- tische uitvoering van deze vrome bedoelingen voor geheel Duitsch land schijnt evenwel in het ge zicht van de toespitsing der pole mieken tusschen Oostelijke en Westelijke politici nog verre van gemakkelijk. Eerder ziet men in het Westen den tendenz opkomen om de zaken op staatkundig ni veau aan te pakken, hetgeen kan blijken uit het Wiesbadener besluit der minister-presidenten der ge combineerde Westelijke zones om een „bureau voor het voorberei- dingswerk voor het Duitsehe vre desverdrag" in te stellen. Niettemin zijn het tot nog toe voornamelijk de leiders der po litieke partijen geweest, die de Duitsehe meening ten aanzien van het toekomstige vredesver drag vertolkt hebben. De meest representatieve sprekers van di verse pluimage hebben daarbij een groote mate van eenstem migheid aan den dag gelegd, waar het ging over de conerete eisehen, die door beroofde na- buurstaten gesteld werden. Des te grooter waren evenwel bun meeningsverschillen over de meer binnenlands getinte of schoon natuurlijk niet buiten de sfeer der buitenlandsche belang stelling vallende vraagstuk ken. Reeds meermalen is er voorts op gewezen hoe sterk de meenin gen uiteen loopen op het punt van de tegenstelling: federalisme of eenheidsstaat. De laatste vindt weer zijn sterkste pleitbezorgers in het Oosten, terwijl de eerste in het Westen als eisch wordt ge steld. Daarbij verzacht men eener- zijds het begrip eenheid; z. at dooi de toevoeging „met gedecentrali seerd bestuur", anderzijds het fe deralisme door nadruk te leggen op het behoud van een groote mate van eenheid. Men kan aannemen, dat ver uit het grootste deel van het Duitsehe volk afkeering staat van een federalisme, dat zoo ve.r zou gaan, dat het het land vol komen uit elkaar zou rukken. De vrees voor de mogelijkheden van een dergelijke ontwikkeling, die zouden kunnen ontstaan, wanneer Moskou niet de lang ontbeerde overeenstemming der meeeningen der Groote Vier zou brengen, is weer eens duidelijk gebleken uit een orkaan van protesten, die door bladen van allerlei schakeering gegaan is naar aanleiding van berichten, die spraken over de mogelijk heid van de vorming van een staat West-Duitschland. Het verslag over 1946 van het Rotterdamsch Beleggingsconsor tium. dat reetjs zoo spoedig na de publicatie van het verslag over de jaren 19411945 is verschenen, vermeldt, dat, toen in Januari 1946 vergunning werd gegeven tot het uitvoeren van transacties op de New-Yorksche beurs van in Amerika liggende effecten, hier van gebruik is gemaakt, om tot de heerschende hooge noteeringen ten volle de regeering van Soetan WEGENS WARSCHAU TER Sjahrir te zullen steunen. Senator Joseph R. Mie Car-thy, heeft te Washington medegedeeld, dat alle döstributie-maatTegelen voor sui'ker opgeheven zoucen kun nen -worden, indien de V. S. de hand zonden kunnen leggen op den grooten voorraad suter, wel ke, naar men aanneemt, in het binnenland van Java is opgeslagien en die, volgens raming 1% 2 mil- hoen ton bedraagt. ■C- President Truman is Zondag ochtend aan boord van z'n vlieg tuig ,de heilige koe" voor een 4- daagsch bezoek naar Mexico ver- trokken. Ludwig Fischer, de voormalige nationaal-socialistische gouverneur van Warschau, die verantwoorde lijk is voor de verwoesting van het ghetto, is door een Poolsche volksreahtbank ter dood veroor deeld. Zijn lot wordt gedeeld door den voormaligen Gestapo-chef, Josef Meissinger en den ex-politie chef Max Daume. Fischer's helper, Ludwig Leist, kreeg acht jaar gevangenisstraf. Het viertal was 'beschuldigd van medeplichtigheid aan het ver moorden van „ongeveer een mil- lioen menschen" en van mede plichtigheid aan stelselmatige ver nietiging van de Poolsche cultuur. Min.-pres. dr. Peel feliciteert den doctor h. e. Stanley K Hombeck, den vertrekkenden Amerikaanschen ambassadeur, in de Pieterskerk te Utrecht gepromoveerd. een deel van het aandeelenbezit te realiseeren, om zoodoende het be lang bij Amerika, dat wegens de groote koersstijgingen tot 66 pet. van de totale beleggingen was gestegen, eenigszins te verminde ren, In de tweede helft van het ver slagjaar werd begonnen met de beschikbare middelen Ned. aan deden te koopen en in te schrij ven op enkele aandeElen-emissies. In Indische aandeden werden rui lingen uitgevoerd. Wegens de abnormale omstan digheden, waardoor geheele groe pen van bedrijven nog geen divi dend hebben uitgekeerd, is het rendement van een effeetenporte- feuille nog uiterst gering. Op de Amerikaansche portefeuille werd een belangrijk bruto rendement genoten, maar de Am- income tax eischt hiervan 30 pet. op. Door de uitkeering van de in de afgeloopen jaren geaccumuleerde winsten van enkele maatschappijen kon het totale rendement nog eenigszins gunstig beïnvloed worden Over de verslagperiode werd in totaal aan interest en div^enden ontvangen een bedrag van 836-717 (1941 t/m '45 3.576-732), hetgeen uit komt op een brtrfo rendement van ca- 5 pet. over Hfet geplaatste nominale kapitaal. De winst- en verliesrekening wijst een seMo aan van 862 467 (over 1941 t/m '45 2755 138). Voorgesteld wordt van dit saldo 9.326 (12,779) toe te voegen aan de reserve, een dividend uit te keeren van 5 pet. (3) en een be drag van 10 640 ,14.858) over te brengen op nieuwe rekening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5