FRANSCH-BRITSCHE alliantie onderteekend G< Eieren blijven op den bon K,'88<'lr'nfi ZONDAG weer kolen delven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN GNGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 5 MAART 1947 No. 20255 algemeen redacteur Historische gebeurtenis te Duinkerken Relaas der plechtigheid door een ooggetuige V Vrees voor prijs stijging Want er is ook nog export over Duitsche misdaden Bon voor citroenen Wachtgeld en werkloosheid Verzekeringsontwerp iri voorbereiding Mijnwerkers deden zelf het aanbod NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J- W I TL OX BUREAUX VOORBED ACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. G8804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Het bondgenootschapsverdrag tusschen Frankrijk en Enge land is gisteren om 15 u. 59 te Duinkerken door den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, Georges Bidault, en zijn Engelschen ambtscoilega, Bevin, onderteekend De president der Fransche republiek, Vincent Auriol, heeft te dezer gelegenheid een boodschap gezonden aan koning George van Engeland, waarin hij uiting geeft aati de warme gevoelens van het Fransche volk jegens den koning en het Britsche volk. In een boodschap aan Bidault den Franschen minister van buitenlandsche zaken, brengt Auriol „de felicitaties en dankbaarheid van het geheele volk en de Fransche unie over. Hij voegde hieraan toe: ,jGij zult door hun vertrouwen en unaniemen steun gesterkt naar Moskou vertrekken Ook aan Blum, ex-premier van Frankrijk, die eén actief aandeel heeft gehad in de voorbereiding van het verdrag, richtte Auriol een boodschap. Onze Parijsche correspondent 'telefoneerde ons gisteravond: Het herstel van de Britsch- Fransche alliantie door de onder- teekening der verdragen, had plaats in een zaaltje, dat niet meer dan een groote kamer was, ln het gebouw van de sous-pre fecture van Duinkerken een gebouw, dat gespaard bleef in den vernietigenden tijd, toen van het schilderachtige oude 3tadje een verkleinde uitgaaf van Rot terdam werd gemaakt. Benepener dan hier kon het al niet. De kale wanden waren met een paar kleine aquarellen ge tooid en eenlge planten diemlen tot verdere versiering. In het midden stond een kleine tafel, zonder historie, imitatie Louis XV en daarop waren vijf microfoons geplaatst, mitsgaders een inkt pot en een vloeibloc. Verder zag men aan twee kan ten een binnendringende massa van 80 journalisten, 40 fotogra fen, benevens de radiomachinerie. Bevin en Bidault konden zitten; hun dames ook. En verder was de kamer gevuld met Engelsche en Fransche officieele heeren, w.o, de Britsche ambassadeur te Pa rijs, Duff Cooper, en de vertegen woordiger van Frankrijk te Lon den, Massigli. Men was op tijd gekomen, be halve echter de koerier, die de verdragen moest brengen en op wien bijna een kwartier lang ge wacht moest worden in een iet wat pijnlijk zwijgen en een benau wende atmosfeer. En toch ging er van de plech tigheid iets zeer bijzonders uit door de magische kracht, die het woord Duinkerken heeft gekre gen. Tusschen Duinkerken en de overzijde, die door den mist niet te zien was, was het tot het be gin van deze eeuw toe meestal een geschiedenis van groote ver wijdering. Tot in het begin dezer eeuw het laatste incident eindelijk genoeg vergeten was, om de en tente cordiale van 1904 tot stand te doen komen als uitdrukking van een eeuwenlang erkend be lang een entente, die in de ko mende twee wereldoorlogen Fran schen en Engelschen onmiddellijk naast elkaar bracht. Maar zie nu 1940. In Nederland was het lijden te groot om onmid dellijk het gebeuren te kunnen doorpeilen. Maar Engelschen en Franschen spraken het woord Duinkerken sidderend uit. Frank rijk spoedig met onverholen mis noegen, Engeland langzamerhand met de voldoening over een ope ratie, die tenslotte heldhaftig is gebleken. Maar de entente cor diale was ermee uitgeput. Enge land stemde erin toe, dat Frank rijk zijn vrijheid hernam. De volkomen scheiding is toen verhinderd door den grootscben historichen greep van De GaUlle. De entente is langzamerhand door het feitenverloop een werkelijk heid geworden en rijpte ook diplo matiek. Het is begrijpelijk, dat op het oogenblik, dat de nieuwe alliantie in de geschiedenis treedt, men haar tot realiteit heeft willen ma ken op den bodem van Duinker ken. Duinkerken werkt aan zijn opbouw, langzaam en moeizaam als overal. De haven is nog on bruikbaar en de Kruiser, die het Britsche gezelschap aanvoerde, moest te Calais landen, vanwaar men per auto nakr Duinkerken reed. Daar werden de Britten mgt ongekende geestdrift ontvangen, temidden van de bevlagde puinen, terwijl de bevolking zich met vlag getjes langs de wegen had ge schaard om te juichen zooals men dat in de provincie weet te doen Het protocol der plechtigheid was zeer eenvoudig. Bidault sprak bewogen. Bevin met een eenvoudige hartelijkheid, met groote warmte zelfs, door de instemming der aanwezige Brit ten bekrachtigd. Daarna had de onderteekening plaats. Vier handteekeningen wer den eenige malen op de gezegelde perkamenten albums aangebracht. Dat duurde met het spreken mee, ongeveer 40 minuten veel te lang voor de ongelukkige toe schouwers, die met het zweet huns aanschijns hun notities bevochtig den. Er waren heel wat fotografen teleurgesteld, maar de heeren Bi dault en Bevin waren in een bui tengewoon welwillende stemming en deden alles quasi nog eens over ten gerieve van de aanvan kelijk ontgoochelde cameramen- schen. Daarna kwam er lafenis voor de dames, vooral mevr. Bevin en mevr. Bidault, Ladij Diana Coo per en nog eenige andere dames en voor de heeren aan een buffet in een ander kamertje, dat de sous-préfecture zoowaar ook nog rijk bleek te zijn. Volgde een rit naar de haven en weldra voerden de auto's het Britsche deel van het gezelschap naar Brussel om daar den trein te nemen naar Moskou en trok ken de Fransche heeren naar het station om met onzen extra-trein naar Parijs terug te keeren, van waar Bidault morgen de reis naar Moskou onderneemt. Zoo is de Britsch-Fransche alliantie nog in kannen en krui ken vóór Moskou, wat de wensch was der beide regeeringen, maar ook van het Fransche volk, dat met het vorderen tijdens de gebeurtenissen van het jong ver leden beter weet te apprecieeren. Van de geschiedenis weet men nooit het juiste, op het oogenblik, dat men haar meemaakt. De tinbaggermolen „Dendang''f gesleept door de „W itte Zee en de „Tyne" passeert op teeg naar Indië de Noor der sluis te ers, ljmuiden. Hoewel eenigen tijd geleden de verwachting bestond, dat de eierendistributie dit voorjaar zou kunnen worden opgeheven, zal dit, naar men ons van be voegde zyde mededeelt, toch nog niet doorgaan. Ook de in leveringsplicht blflft derhalve voor de pluimveehouders ge handhaafd. Ofschoon in het voorjaar vol doende eieren ter beschikking zul len komen om aan de binnenland- sche vraag te kunnen voldoen, zou een opheffing van de distri butie een zeer sterke stijging van de eierprijzen in den nazomer en herfst veroorzaken. Na Juli loopt de eierproductie namelijk sterk terug, terwijl de vraag in die pe riode, vooral omdat het vleesch- rantsoen nog steeds vrij laag is, zeer waarschijnlijk groot zal zijn. Opheffing van de distributie zou dan ook over eenige maanden tot ongewenschte spanningen aan leiding kunnen geven. Bovendien heeft men nu een beperkte eierenexport om ver schillende redenen gewenscht is bij een opheffing van de distri butie van eieren geen enkele ze kerheid, dat de afgesloten export- contracten uitgevoerd kunnen worden zonder verstoring van de binnenlandsche markt te veroor zaken. Om deze redenen blijft voorals nog de distributie van eieren ge handhaafd en is het noodig, dat den pluimveehouders een verplich ting tot inlevering van eieren, die niet in eigen gezin worden ge bruikt, wordt voorgelegd. Er is daarbij tevens een nieuwe regeling ontworpen voor de con trole op de afleveringen. Bijzon derheden daaromtrent zijn opge nomen in het Voedselvoorzienings blad no. 14 van 3 Maart j.l., waar in het z.g. „inleveringsbesluit 1947" is afgekondigd. In de a.s, bonnenlijst wordt voor Door de genie wordt op de Bailybrug te Arnhem een boven bouw op versterkingspunten aangebracht, zoodat, wanneer de pijlers door het ijs mochten worden vernield, de brug blijft hangen. 1 250 gram citroenen. Tijdens de zitting van gisteren van het Engelsche militaire tri bunaal te Venetië, dat het proces voert tegen veldmaarschalk Kes- setring, heeft de beschuldigde de wijze, waarop 335 Italianen in 1944 in de kelders te Ardea. ten Zuiden van Rome. werden dood geschoten ,,iederen Duitsoher en bovenal iederen Duitsohen officier onwaardig" genoemd. Naar aanleiding van getuigen verklaringen, dat slachtoffers bij vijf tegelijk zonder te weten wat hun te wachten stond een £chot in den nek kregen, verklaarde Kes- selring luide, terwijl hij mef zijn vuist op de open handpalm sloeg: ,,Ik zou werkelijk in deze gerechts zaal de woorden niet kunnen ge bruiken. die ik noodig acht om mijn meening over dit gedrag te beschrijven." HERRIE IN DE E.V.C.-KEET Terwijl de EVC nog zeer on langs te Amsterdam congresseerde en voor een fusie met het NVV stemide, komt ,,Het Vrije Volk" thans met de verklaring, dat de NVV-ers nog wel eens bij zich zelf te rade zullen gaan een meening, die we reeds lang aan kondigden voordat zij eraan zullen c'enken zulk een twistende schare welkom te heeten. Over de bedoelingen van de CPN-ers spre ken ze dan nog niet eens. Er moet dus wel opnieuw wat aan de hand zijn: Zulks is inder daad het geval, want twee groe pen, die beide verklaren de EVC te vertegenwoordigen, zijn elkaar in de haren gevlogen. Het plaat, selijke bouwvakbestuur te Rotter dam is geschorst. Er is een nieuw secretariaat gevormd, er zijn andere geldopihalers aangesteld. Het landelijk bestuur was n.l. de meening toegedaan, dat genoemd plaatselijk bestuur grootendeels uit onverantwoordelijke elementen bestaat. Het moest uit zijn met de ruzie en verdachtmakingen. De plaatselijke algemeene EVC staat over die geste op haar ach terste beenen. In haar circulaire spreekt zij van een handig en geraffineerd terugdringen van niet met de topleiding instemmen de elementen. Bij de afdeelingen Transport en Metaal schijnt het denzelfden kant uit te gaan. Een van de nieuwe van boven ingeschoven Metaal-boden is het CPN-raadslid van der Ree tot groote ergernis van zijn fractiegenoot v. d. Berg, een van de kopstukken der plaat selijke algemeene EVC. Uit de beschuldigingen over en weer blijkt duidelijk ,dat de com munisten in de EVC nu wel eens willen doorwerken. Het is begrij pelijk, dat de NW-ers steeds grooter oogen opzetten en zich steeds verder van de fusie ,,dis- tancieeren". Is een Eenheidsvakcentrale een onding, mede door het permanent gewroet der communisten, te Rot terdam bestaan er nu reeds twee van die ondingen. En de leden maar contributie betalen. Waar toe En aa-n onding één of onding twee 't Is voor gewone mem-ohen niet zoo eenvoudig. Want het eene pamflet eindigt met de opwek king: .gezamenlijk voorwaarts naar een groote EVC in R'dam", het tweede biljet besluit met: ■Kameraden, goedwillende EVC. sluit de gelederen, voor waarts" De comman,do-too.n is dik :n orde. Maar dat hebben de voor mannen van geen vreemde. Uit eindelijk beveelt Moskou. Het NVV zal wel terdege oppas sen om dit Trojaansche vakvere niging. paard binnen zijn veste te halen. Men bidt in die kringen al voor de EVC om een onzalig ster vensuur. HENK VAN DER MAZH Naar wij vernemen wordt op het departement van Soc. Zaken met voortvarendheid gewerkt aan de samenstelling van een wets ontwerp, houdende een verplichte wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Het ontwerp heeft evenwel nog niet het departement verlaten en is ook niet aan de Stichting van den Arbeid voorgelegd. De beheerder der Ned. steenko lenmijnen heeft een bekendma king doen ophangen op de ver schillende mijnbedrijven, waarin hij o.a. zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevol gen voor onze medeburgers heeft, hebben zoowel mijnwerkers per soonlijk als groepen van mijnwer kers mij verzocht nogmaals de gelegenheid open te stellen om een Zondag vrijwillig te werken. Aangezien mij verder bekend is, dat verschillende ziekenhuizen, sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen kolen meer heb ben voor verwarming, heb ik ge meend mij in verbinding te moe ten stellen met de besturen va* de vakorganisaties, die het plan, om nogmaals een Zondag gelegen heid tot werken te geven, ten vol le ondersteunen. Na dit overleg en na hiervoor toestemming te hebben ontvan gen van de kerkelijke overheid heb ik daarom besloten aan het ondergrondsche personeel en een deel van het bovengrondsche per soneel de gelegenheid te geven op Zondag 9 Maart a.s. vrijwillig te komen werken. Aan dit werk op Zondag worden geen extra ver strekkingen verbonden". Als gevolg van dit werken in de mijnen moeten ook de spoor wagons met vaste brandstof door de geadresseerden Zondag tusschen 7 en 18 uur aan de stations worden gelost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1