R Ufferschaal Protest van prof. Gerbrandy ra Re wereld Prof. Minnaerts over atoombom en wereldcontrole £>l£ BOUDEWIJN en de tooverschoenen. AD 10 programma r\ DE GESTOLEN PAGINA 2 WOENSDAG 5 MAART 1947 Telegram aan Min. Jonkman DE LADING VAN DE „MARTIN BEHRMAN" LUXE CHOCOLADE- ARTIKELEN ARBEIDERS IN KAMPEN Inlevering distributief bescheiden EEN BELANGWEKKEND KOSTEN LEVENSONDER HOUD IN AMERIKA INITIATIEF 19- Het ei van Columbus Op het spoor van C.C. De voorzitter van het comi té .Jiandhaving rijkseenheid", prof. P. S. Gerbrandy, heeft aan den minister van overzeesche gebiedsdeelen het volgende tele gram gericht: ,,Het nationaal comité hand having rijkseenheid" protesteert tegen het misbruik, dat door. u in de Eerste Ktmer der Staten Ge. neraal is gemaakt van de rede van H, M de Koningin van 7 Decem ber 1942. De hoofdpunten uit die rede zijn geïnterpreteerd op een wijze, welke in strijd is met den redelijken zin der woorden en hun historische beteekenis Die hoofdpunten zijn: 1 Rijkseenheid der koninklijke rede. De rijkseenheid is niet een of andere vage formuleering, gelijk die door u wordt gegeven, maar de riikseenlheid in den van ou::s gevestigden zin, welke in de grondwet is neergelegd. 2 De rijksconferentie der ko ninklijke rede. De rijksconferentie is niet een vergadering van uitsluitend ver tegenwoordigers van de repu bliek" en an:ere vijanden van Ne. derlind, gelijk u wilt doen bij eenbrengen, maar een zoo breed mogelijke vertegenwoordiging van de volkeren van den archipel en de daarin levende stroomdngen, 3 De voldoening aan de be hoeften der verschillende bevol kingsgroepen dient volgens de koninklijke rede den doorslag te geven voor het beleid der regee,- ring. Dit is dus niet, gelijk deze re. geering duidelijk nastreeft, de verwezenlijking van vooropge zette politieke, leuzen, met als achtergrond ,,Indië los van Neder land", maar de verwezenlijking van de behoeften van alle bevol kingsgroepen, waaronder dus ook de Nederlanders, de Chineezen en anderen Tenslotte wil het nationaal co mité den nadruk erop leggen, dat de koninklijke rede van 7 Decern. ber 1942 beoogde het welzijn en het welvaren van alle volkeren le vende binnen de grenzen van het koninkrijk, ook van het Neder landsche volk. Het nationaal comité wijst er op, dat door u niet alleen de drei gende gevaren voor de inheem. sche bevolking niet zijn vermeld, maar zelfs ook de dreigende gé- aren voor de Nederlandsche be volking niet zijn genoemd. Dit alles is een verloochening en een misbruik van het ko ninklijk woord door een der eer. ste dienaren der kroon, waartegen ihet nationaal ootmité met kracht opkomt." Een bericht van Ass- Press, als zou de Ned. Indische regeering de lading van de Martin Behrman" verbeurd hebben verklaard, schijnt niet geheel door de feiten te worden gedekt. Nader immers meldt Aneta uit Batavia, dat daar gisteravond het volgend officieel communiqué is uitgegeven. ,,Door den directeur van het de partement van Economische Za ken is heden een order uitgevaar digd, waarbij op de rechtmatige eigenaars van de lading van de Martin Behrman" een beroep wordt gedaan om de goederen in kwestie ter beschikking van de Ned. Indische regeering te stellen De lading bevat 409 ton suiker 500 ton kina-bast, 4500 ton rubber sheets", 284 ton crêpe" rubber en ongeveer 200 ton sisalvezels" Er zijn vetl moeilijkheden voor de chocoladevoorziening hier te lande. Een der belangrijkste is wel, dat de vastgestelde prijzen door de industrie te laag worden geacht om bij den sedert die vast stelling belangrijk gestegen ca- caoprijs een loonende productie mogelijk te maken. Anderzijds ma ken de betere fabrieken er boven dien bezwaar tegen, dat haar pro duct voor denzelfden prijs moet worden verkocht als dat van de overige fabrieken. Thans is een regeling getroffen welke mogelijk tot resultaat zal hebben, dat ook in Nederland wat meer chocolade te krijgen zal zijn. De industrie mag namelijk voor taan haar productie voor een kwart richten op de vervaardi ging van bijzondere artikelen. Voor deze artikelen zijn uitzonde- ringsprijzen toegestaan, die voor chocoladereepen, chocolaadjes en bonbons ten hoogste resp. 33, 45 en 60 cent per 100 gram mogen bedragen. Voor het overige deel der pro ductie blijven die prijzen echter gehandhaafd op resp. 24, 30 en 30 cent. Het publiek kan in de winkels behalve in luxe zaken te allen tijde (en als ze voorradig is) de laag geprijsde chocolade ver langen. Het college van algemeene com missarissen voor den wederop bouw vestigt de aandacht van de arbeiders, die voor den wederop bouw in de geteisterde gebieden werkzaam en in kampen gehuis vest zijn op (het volgende: Indien na het intreden van den dooi het werk weer kan worden hervat, moet men, alvorens af te reizen, zijn stamkaart en levens middelenkaart bij het distributie kantoor van zjjn woonplaats inle veren. Alle nog niet aangewezen bonnen moeten zich op de levens middelenkaart bevinden. De dis- tributiedienst zal ten bewijze van de inlevering een ontvangstbewijs MD 19201 aan den betrokkene 'afgeven. De aandacht wordt er op gevestigd dat des Zaterdags geen inlevering bij de distributiekanto ren kan plaats hebben, maar uit sluitend op de dagen Maandag t.m. Vrijdag- Bij aankomst in het kamp moet terstond het van den distributie- dienst ontvangen inleveringsbewijs aan den kamptoeheerder worden afgegeven. De kampbeheerder is verplicht hiervoor een ontvangst bewijs af te geven. Zij, die geen MD 19201 bewijs hebben, zullen niet in de kampen worden toege laten. Aan werkgevers wordt verzocht hun arbeiders in kennis te stellen van Ihet tijdstip, waarop zij weer aan het werk moeten gaan. Het is gewenscht rekening te houden met een tijdspeling van ca. 2 dagen in verband met de inlevering van de distributiebescheiden van hen. die in kampen worden gehuisvest. Het lied „Open the door. Ri, chard", waarover men dezer dagen in de krant heeft kunnen lezen wordt momenteel in Amerika nog overtroffen in populariteit en on benuiligheid door de ,,Atom and Evil Blues". Het refrein luidt; Atom and Evil. Atom and Evil, If you don't break up that romance soon, We '11 all fall down, and go boom, boom, boom. We're sitting on the edge of doom Atoom en Kwaad, als jullie niet gauw een e nd maken aan je vrij age, vallen we allemaal om en doen boem, boem, boem. We staan aan den rand van een afgrond). Stijging tot staan gekomen Volgens het Bureau of Labor Statistics is in de op 15 Januari geëindigde maand het indexcijfer der kosten van levensonderhoud in d'e Ver. Staten met 1/10 procent gedaald tot 153.1, waarmede een einde is gekomen aan de reeds 10 maanden durende stijging van in totaal 18 3 procent. De vakvereenigingen hebben te kennen gegeven, dat zij hun lp??1" eischen in 1947 op het indexcijfer zullen baseeren. De lagere prijzen voor levensmiddelen wegen ruim schoots op tegen de prijsstijgingen van andere essenitieele levensbe hoeften In een bijeenkomst van (het Co mité voor Actieve Democratie, afd. Rotterdam, in een der zalen van het .Vrouwen-Centrum", heeft prof. dr. M E J Minnaerts, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, gistermorgen gesproken over ,,Het misbruik van Atoom energie voor oorlogsdoeleinden". Prof. Minnaierts ving zijn inte ressant betoog aan imet te consta- teeren, dat thans, nu de geheele mensehheid gespannen de politieke schermutselingen gadeslaat, het meer dan ooit zaai; is, er ons ter dege rekenschap van te geven, dat het hier om niets minder gaat dan om 't voortbestaan van de menseh heid en baar beschaving. De ontzaglijke hoeveelheden energie, welke zoo gemakkelijk kunnen wordien aangewend ten bate van het menschdom, kunnen even gemakkelijk worden gebruikt voor haar vernietiging. Wij moe ten in de eerste plaats opkomen tegen het ongeloof, dat in een eventueelien volgenden oorlog dit wapen niet zal worden toegepast, Er is zelfs geen twijfel aan. De tegenwerping, dat in dezen twee den wereldoorlog ook geen gifgas' sen zijn gebruikt, en men dus in 'een eventueel volgenden oorlog waarschijnlijk geen atoombom zal aanwenden, houdt geen steek: wie van 1939 tot 1945 zijn vijand met gas had bestookt, zou misschien dl: uzelf den dag nog zelf door den tegenstander worden vergast. Bij de aanwending van de atoomener gie als oorlogswapen gaat het er om wie den eersten slag toebrengt want deze zal waarschijnlijk win naar worden in een ..oorlog", die geen jaren, maar uren duurt. Het kan zelfs zoo ver komen, dat, nog voor van een conflict sprake is, de eene partij die andere dien slag reeds toebrengt.... Wat n-u kan dit nerveus gespan nen mjeiqsehiiom doen om deze ratmp af te wenden. Laat ons nuchter zijn. Wij we ten niet, wat zich op het oogen- blik achter die muren der labora toria in Amerika of elders af speelt, of misschienweten wij bet maar al te goed. In sommige landen worden de geleerden tot instrumenten in dia- handen van misdadige elementen. In de mees te landen echter groepeerden zich de natuurkundigen, die 't rnensch- CIJCZJ Doch in dien tijd waren de menschen blijkbaar vreemde din gen gewend, en nadat Ferdinand beleefd gevraagd had, of hij in het vervolg door de deur binnen wil de komen, ging het gesprek weer door. Columbus verdedigde zijn plan met vuur. ,,Ik zal u bewijzen dat mijn plan niet tot de onmoge lijkheden behoort. Kunt u, Sire, dl ei op zijn punt laten staan?" Nee. dat kon de Sire niet. Maar Boudewijn zei, dat dat kunstje al een paar eeuwen oud was, en zette het dan ook prompt met een klap op de tafel- Columbus woest, om dat hij het had willen doen! En Ferdinand en Isabella natuurlijk lachen, omdat ze dien Colombus 'n onsympathieken kwast vonden Maar Boudewijn was als de dood datAmerika nu niet ontdekt zou worden en zette een geweldigen boom op, waardoor alles toch weer in orde kwam en Columbus zijn schepen kreeg! onteerend misbruik van de atoom energie willen voorkomen. Men kan niet vertrouwen op de goede trouw van de verschillende landen Het is noodzakelijk, dat een Ef fectief werkende regeling wonilt gevonden, in we ke de factor ver trouwen wor t uitgeschakeld. En wel als volgt: Bij het maken van atoombom men onderscheidt men twee werk- phasen. Die atooimbrandstof, welke ontstaat uit de bij eikaar gebrach te grondstoffen (o.a. uranium) vormt zichzelf en dit procédé duurt jaren (le p'nasi Het vergt echter slechts enkele maanden om uit deze bram: 'of de bommen te vervaardigen, dit procédé heet tweede phase. Natuurkundigen uit de geheele wereld willen nu zien, dat deze twee groepen bewerkin gen gecontroleerd worden door de te stichten A D A, die Atomic De velopment of Authority, een lidhaam, waarin zitting hebben na tuurkundigen uit alle landen der Vereenigd- Naties. Zij wil da atoombrandstof uitsluitend In klei ne hoeveelheden tegelijk beschik baar stellen voor vredelievende doeleinden, dus voor het vrijmaken van arbbidsenergie. Deze brand stof dient te worden gedenatureerd d.w.z. onklaar gemaakt voor aan wending als oorlogswapen. Deze voorstellen zijn naar voren ge bracht door Ameritkaansche geleer den, doch ook de Russische na tuurkundigen zijn het in principle eens met dit plan. In Amerika wordt het atoom- probleem aan alle kanten belicht, aan het Amerikaansche volk voor gelegd, Ook het Nederlandsche volk dient te worden wakker ge schud en we moeten niet wach ten oP het afschaffen in het alge meen, maar ons volledig concen- treeren op dit eene beperkte punt; de controle van het atoomwapen. Do Nederlandsche componist Nico van der Linden heeft zyn „Roosevelt-symphonie" bijna vol tooid. Ongeveer een jaar geleden had van der Linden in Engeland veel succes met zijn „Montgo- mey.symphonie. DONDERDAG 6 MAABT. HILVERSUM I (301 M.) 9.45 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V. 9 45 Nieuws; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Grapn.12.30 Vaudeyille-ork. (13.00 Nieuws)14.00 Sextet14.40 Caus. 15.00 Piano; 15.20 Gram.; 15 30 Zang: 16 00 Bijbel; 16.45 Trio; 17.30 Orgel; 18.00 Gram.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.19.00 Nieuws; 19 15 Gram.; 19.25 Caus.; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.20.10 Gevar. progr.21.30 Gram.; 22.00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22 45 Avondwijding 11.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M) A.V.R.O. 9.45 Nieuws; 11.00 Mu ziek (11.15 Caus.); 12.00 Gram.; 12.30 Septet; 13.00 Nieuws; 1315 Metropole-ork.13.45 Gram.14.00 V. d. vrouw; 14.20 Muziek; 15.00 Caus.; 15.20 Gram.; 16.30 Muziek; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Caus.; 17 30 Piano; 17.50 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Muziek; 18.45 Sportpr.19.00 Reportage; 19.30 Volksmuz.school; 20 00 Actual.; 20.15 Concert; 21.20 Hoorspel; 21.45 Gevar progr.; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws'. (In verband met veranderde zend- ijden zijn wijzigingen voorbehouden) 46) door Douglas Grey Wat moet dat nu weer? viel de bankier uit, blijkbaar niet van plan daarop in te gaan. Het is een heel eigenaardig geval. Don Vincente, antwoordde Fiinero met zijn gewone bedaard, beid, en het biedt ongewone ge zichtspunten. Kijkt u eens, als de tectives al hun plannen moesten blootleggen, zouden ze nog veel vaker falen, dan ze al doen. Daar. in zal Don Manuelo het ongetwij. feïd met me eens zyn Ja, daarin heeft Fiinero groot gelijk. Ik zou ook graag hebben, dat u er in de eerste uren niet naar toeging. Ik begrijp natuur, lijk, wat hij doen wil en kan u verzekeren, dat hij een schitterend plan heeft. Gemeene leugenaarbromde Oarcia binnensmonds. Je weet er niets van af. Fiinero keek Garcia, hoewel hij hem nieit verstaan had, waar schuwend aan en zei glimlachend: Ik acht het een eer dat Don Manuelo me zooveel vertrouwen schenkt en ik zal trachten, daaraan te beantwoorden. Ik ben ear van overtuigd, dat Don Manuelo nu reeds een der schalen weet te vinden. We moesten samen eens overleggen, wat we verder doen zullen, wendde hij zich tot Don Manuelo de Montero Moreno Maar niet voor het diner, wierp de bankier hem tegen. Ik laat mijn maaltijden niet graag bederven, wat dieven ook met me voor hebben. Fiinero, je hefet hier niet gedejeuneerd, maar zorg, dat je aan het diner bent. Ik reken op je. Het zal me waar genoegen zijn. zei Fiinero. Niet zooveel als het mij, mijn vrouw en mijn dochter zijn zal, zei Dm Vincente met aandrang. En u dineert natuurlijk ook hier, senor Garcia. We hebben, als we wat voortmaken, nog net'tijd om ons te verkleeden. Mijn kok wordt altijd razend, als we niet precies komen, zoodra hij zijn eten klaar heeft. De hankier begon bij die woor den luidruchtig te lachen, hoewel de aardigheid „daar toch eigenlijk te versleten vc\t was. Don Ma. ■nueflo, Fiinero en Garcia gingen sampn met de lift naar de derde verdieping. Daar liep Don Manue. lo met een luchtig; „Au revoir!" de gang door naar zijn kamer en Fiinero ging met zijn assistent naar binnen en deed de deur goed achter zich dicht. U hebt per slot van rekening dien sleutel toch niet van Don Vincente losgekregen, merkte Gar cia op, zoodra ze alleen waren. Dat weet ik wel, antwoordde Fiinero Dien krijg ik later en ik hoef niet bang te zijn, dat hij vooreerst zijn museum binnen zal gaan, nu ik hem verzocht heb, het niet te doen. Die oude heer is er t everlangend naar zijn schalen terug te krijgen, om iets te wagen dat ons werk zou kunnen beder ven. Ik Iheb liever niet. dat hij die eene daar ziet staan, voordat ik heelemaal klaar ben met dit karweitje. En dan, we moeten ook Don Manuelo uit het museum zien weg te houden,. Onder ons gezegd ik ga gelooven dat. hij als detec tive een stoethaspel is. Hij is een beunhaas, als u Ihet mij vraagt, zei Garcia. Bel Matsu even op en vraag hem, of 'hij Ramon naar ons toe stuurt, zei Fiinero. zonder op dé laatste bemerking antwoord te geven. Twee minuten later trad Ortega bij zijn chef binnen, terwijl Gar cia in de aangrenzende kamer be zig was zich in avondcostuum te steken. Zoo, Ramonwaar is Chi- eo vroeg Fiinero. Ortega x keek verlegen en be- sdhaamd, maar zei zonder de minste poging tot verontschuldi ging: Hij is er vandoor en ik weet niet, waarheen. Ik dacht, dat ik hem voortdurend in de gaten had gehouden. Maar Ihij is er toch nog tusschen uit gepiept. En dat net cp een oogenblik, dat hij er de minste ka,ns toe scheen te hebben. Hoe lang geleden vroeg Fiinero doodbedaard. U was nauwelijks het Ihuis uit, antwoordde Ortega, beschaamd voor zich uitkijkend. Vlak nadat Alvaro om uw regenjas kwam vra gen. Ik stond voor het raam en zag hem er mee naar uw wagen hollen. Toen ik de kamer van Mat su weer inkeek, was Cfbico gevlo gen. Ik heb het heele huis door zocht. maar geen spoor van hem kunnen vinden. En voor dat ik er mee klaar was, gebeurde die berooving van (het museum- Iemand had die schaal weggehaald en het was een heel opstootje hier in Ihuis. De oude heer was zoo nijdig als een vent - die kiespijn heeft en Trek het je niet aan. Ramon viel Fiinero hem troostend in de rede Denk er voorloopig niet meer aan. Maar terwijl we aan tafel zijn, zou ik graag hebben, dat jijDe rest fluisterde hij Ortega in het oor. In orde, mijnheer. Ik zal er voor zorgen. Goed begrepen Maar nie mand mag achterdocht krijgen. Niemand, snap je Ik snap het best. antwoordde Ortega. Ik zal zorgen, dat niemand het weet, zelfs.Hij wees naar de kamer van Garcia. En Matsu ook niet. Goed begrepen, Ramon zei Fiinero. We weten nu niet, wie vriend of vijand is. Niemand mag het weten. Daaruit kun je opma. ken van hoeveel belang het is. Ga nu naar je eigen kamer. Jij eet zeker wat later met Matsu, niet waar? Ja, na de heer enToch wel hard voor iemand met een gezon den eetlust, op zulke deftigheid te moeten wachten. Maar als Matsu kan wachten, kan ik het ook. Ortega begaf zich door de ka mer van Garcia naar zijn eigen kamer en maakte zich daar ge reed om de opdracht van zijn chef te vervullen- Het oogen-blik daar voor brak aan, toen Fiinero, Garcia en Don Manuelo in de eetzaal met het gezin van den ban kier aan tafel waren gezeten, be zig aan het viscbgerecht Toen sloop Ramon zachtjes de gang op- Tien minuten later kwam hij haas tig, maar geruischloos terug en ging op de kamer van Fiinero diens terugkeer zitten afwachten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2