LANGS DE IJK Een milliard voor goed verkeer Ned. Lunapark naar den Orient ZWARE JONGENS VALLEN DOOR DE MAND STADSNIEUWS Nieuw instituut ter voorlichting WOENSDAG 5 MAART 1947 PAGINA 3 MET MUZIEK DOOR HET LEVEN Jonge Vrouwengemeen schap-Singel EEN NIEUWE SLEEPREIS NAAR INDIE DENK OM HET NACHTSLOT ZWARTE GOUDKOORTS SCHIED AM-W ANDSW ORTH MARKIES AANGEVALLEN BURGERLIJKE STAND GEVALLEN GEVONDEN VOORWERPEN NIEUWE DIRECTEUR DIERGAARDE BLIJDORP BINNENLANDSCHE SLEEPVAARTREGELING VERDWENEN CHAUFFEUR ACHTERHAALD Ned. Kath. Sportbond HET WORDT KERMIS IN EGYPTE 400.000.— BOETE VOOR J. v. HOEY SMITH GOED WERK VAN DE POLITIE Gewapende overvallen; kluizenkraak Van de zeven groote inbraken die er in 1947 zijn gepleegd, heeft de Schiedamsche politie er tot nu toe vijf weten op te los sen. Dit is een zeer mooi resul taat van de recherche-afdeeiing, die onder leiding staat van den inspecteur H. Willems van Be- veren, die brigadier H. Hoekstra tot rechterhand heeft. VAN DE POL NAAR ZURICH VLAARDINGEN Een muziekavond vormde een igoede variatie in het bonte pro» gramma van de Jonge Vrouiwen Gemeenschap Singel. De heer L. Nelissen hield op populaire wijze een voordracht over muziek bij enkele platen van groote componisten. A-vniuzikale mensohen bestaan practisch niet, zeide spr. want de muzikaliteit is, in cneer of minder mate ingeschapen in ons wezen- De muziek bekoort en doortrekt ons. De ervaringen van het le ven en dat zijn er vele legt de kunstenaar in zijn melodie, zijn stemming wordt in tonen omge zet en derze draagt hij naar buit-en Diaarotm bestrijkt de muziek elk levensgebied en sluit zoowel ge. luk als tragiek op vaak ontroeren de wijze in. De kunstenaar vindt contact met het diepste innerlijk va-n den luisterende, die er door gegrepen wordt. En hier ligt nu de -gxoo-te en „gebiedende" kracht van de muziek, die van nauwelijks berekenbaren invloed kan zijn om hoog of omlaag. De kunstenaar krijgt zijn talent van God; in zijn wenk moet God als gever der schoonheid worden teruggevon den. Voor bet luisteren naar deze taal in de muziek is innerlijke rust noodig, het kost moeite; ook het verstand moet gebruikt wor. den. Eerst dan beteekent het le vensverrijking. Gisteren is van Schiedam uit opnieuw een groote sleepreis be gonnen, Thans is het de „Fooizee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die een tociht onder nam. Het betreft hier nu eens geen tin-, doch een gewonen bagger molen, welke op de weirf ,,Gu,:to" te Schiedam revisie heeft onder gaan en welke is bestemd voor Soerabaja. Men denikt in tachtig dagen de reis te hebben volbracht. Weer zijin menschen het slacht offer geworden van insluipen. Bij de wed-, H> in de Hoofdstraat werden 2 mantels gestolen, terwijl bij J. de R. in de Paulus Potter straat een fiets uit de gang van zijn woning werd weggehaald. Het gebeurde tussohen 6 en half 10. Gisteravond is de deur van het pakhuis van den Schiiedamscben Steenkolenhandel aan het Groene- wegje geforceerd. Er wordt niets vermist. Tegen half Mei zullen uit Wand? worth een fabrieks-voetbalelftal en een tafeltennisteam naar Schie dam komen. Het elftal zal uit komen tegen de voetbalclub van Wilton. Een legerauto, bestuurd door H J F. v. d- H,. wilde, komende van de Lange Kerkstraat de Hoog straat op en de Breede Markfcteeg indraaien. Hij moest echter wijken voor een stilstaande auto en nam rijdend over het trottoir, een ge deelte van het markies van het Schiedamsche kleedingmiagazijn mee. GEBOREN: Theodora M. G-, d- van P. Westerholt en Th. J. E- Collignon, St. Liduinastraat 70; Luigien G-, z. v E Overdelinde en Y p Eling, Cartesiusstraat 31; Her- mandina, d v H J Brokling en H V d Ham. Mariastraat 86; Juria- nus P. Z V J S Holierhoek en E Coster, v Leeuwenhoeckstraat 15; Bernardus J G M, z y C J V Heijningen en J C W Feelders, Dr. Noletstraat 1; Jannetje W. d v J B Koogje en J. Donkhorst, Boylestraat 19; Ali J, d v P M Janssen en S Horstman, Prof- Kam- Onneslaan 81; levenl. kind •van T C Robberegt en E C Oran je, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: C de Reuver 35 j„ vr v H. D Woermeijer, Nassau laan 75; G v d Most, 80 j. Nwe Maasstraat 36b; M A A Willems 82 j-, Noordvestlaan 44; A. Ree dijk, 17 j, Nassaulaan 75- De 50-jarige dame V. P. uit Hen Haag gleed gisteren op het trottoir -van de Koemark tb rug uit en ver stuikte haar enkel-Per auto van den G. G. en G. D. werd zij naar familie in Schiedam vervoerd. L Gedeponeerd op het hoofdbureau van politie. Lange Nieuwstraat 55; rekenboekje, huissleutel, kinder wantje, bruine want, motorhand- sohoen, rubberstempel, lipssleutel. damesceintuur, dameshandschoen, sleutel, huissleutel, étui met foto's, damestasch met inh., houten kist met ledige flesschen, huissleutel. Bovenstaande voorwerpen kun nen iederen werkdag tusschen 13.30 en 14 30 uur op het hoofd bureau van politie afgehaald wor den- Te bevragen by de vinders: zw. hondje. Koning, van Marumstraat 25e; jutezak, Heijboer, Maasdijk 13Bb: 2 verschillende wanten, Mol, Boerhavelaan 120; want, Winkel man, Edisonstraat 41; roode da- mesportemonnaie met inhoud. Schuurmans, Oosterstraat 115 b; kat Hagers, Zuidlandschestraat 9. heerenportemonnaie met inhoud, van Kersen, Numansdoipschestr. 8b; kinderschoentje, Ruseier, Vlaardingerdijk 13b; Nieuwe por- temonnaie, Verspeek, Copernicus- plein lb; bruin/zwart hondje. Van Eijk. Zwartewaalschestraat 56fo; want, Hendriks, P K O Laan 179b; rozenkrans, Löke, Aleidastr. 120; blauwe rozenkrans, Mulder, Alei- dastraat 11; doos met handdoeken, v. d, Kooij, Westfrankelandsche- straat 90a; kinderwantje, Overbee- ke, P K O Laan 152; enveloppe inh. geld, Kemmenade, Singel 111c portemonnaie met inhoud, Don kersloot, Rotterdamschedijk 201b; handtascihje met inh-- Bernard. Fultonstraat 5c; heerenhoed, Klei- nekoort, Rijnstraat 62; slee, Feel ders. Newtonstraat 54; dameshoed. Blok, AntlhMuysstr. 9a; kinder pantoffel, Mak. Kortlandstraat 24; 2 zilverbons, Aarden, Puttershoek- schestraat 3; zwart hondje, Oetker. Nieuwe Haven 37b. Dr ir. D. Tollenaar, landbouw kundig ing'enieur, die tn Wage- ningen heeft gestudeerd, is met ingang van 1 Maart j.l. benoemd tot tijdelijk directeur van de der- gaarde B lij-dorp. De „Nederlandsche Particuliere Sleepvaart Centrale", waarbij alle Nederlandsche particuliere sleep booteigenaren zijn aangesloten, heeft zich dezer dagen per request gewend tot den minister van Ver keer en Waterstaat om uitdruk king te geven aan haar groote be zorgdheid ten aanzien van de ten departemente bestaande plannen om binnenkort de binnenlandsche sleepvaar (.regeling op te heffen. Zij ziet daarin een terugzetten van de klok in economischen zin, een te rugkeer tot chaos en willekeur in die binnenlandsche sleepvaart en een. gevaar voor onze intemationa- le sleepvaart. Hierin schuilen groote gevaren niet alteen voor onze ondernemers en arbeiders in dezen bedrijfstak, doch tevens voor onze geheele binnenscheepvaart. Tot slot verzoekt de Centrale den minister om de sleepvaartregeling niet op te heffen, dan wel op een later daarvoor geschikt tijdstip de uitvoering dier regeling over te dragen aan een orgaan uit het be drijfsleven onder toezicht van de overheid. Reeds werden verschillende druk bezochte vergaderingen ge houden van sleepbooteigenaren in Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht Zwolle. Miaasbracht en Groningen, waarbij men zich achter deze actie stelde. Voorts wordt het verzoekschrift ondersteund door alle vereenigin- gen van particuliere sleepboot- eigenaren hier te lande. Er zal te Dordrecht binnen kort een gecombineerde ledenver. gadering van de Ned. Steepboot- reeders Vereeniging en de R- K. Vereen* van Sleeptaooteigenaren Sint Petrus worden gehouden, waar het bovenbedoelde request nog nader zal worden toegelicht De politie te Tilburg is er in geslaagd den bestuurder op te sporen van de militaire auto, cue Maandagavond in de Hasselt straat aldaar twee mannen op het trottoir doodreed. Het was de Amsterdamsche militair P. M., ge legerd in het kamp te Hilvaren- b6Zij'n tweede slachtoffer is her kend als de 61-jarige H. B. te Tilburg. Ir. K. Kleingeld, leeraar M.T.S. te Rotterdam, is ing 1 Mei be noemd tot directeur der M.T.S. te Arnhem Aan het verkeersbeleid zoowel van de overheid als van particu liere instellingen hechte grondsla gen te geven, teneinde een voor ons land modern en economisch verantwoord stelsel voor onze ver keersmiddelen te kunnen op bouwen, dat js de taak, welke het Ned. Verkeersinstituut zich stelt, zei dr. ir. M. H. Damme gisteren op de openingsvergadering van dit instituut. Bij de bespreking van het be lang, dat de overheid heeft bij een goed werkend verkeers-instituut, deelde minister ir. H- Vos mede, dat Nederland voor 1947 meer dan een milliard gulden in het verkeer investeert. De overheid partici peert in dat bedrag voor een be langrijk deel. Het is dan ook van groot belang, dat er een instituut bestaat, dat aan de overheid richt lijnen geeft, waarop zij zich bij de aanwending van die groote sommen kan baseeren. Thans moet de overheid te veel opportunistisch te werk gaan. Ook bij het ontwerpen van verkeers wegen zijn de theoretische g&- gevens, welke een verkeers-insti tuut kan verschaffen noodig, ter wijl voorts bij de verkeerswet- geving de overheid van de door een verkeers-instituut verzamelde gegevens kan profiteeren. Prof. dr. P. Kuin besprak het belang var. de wetenschap bij een verkeers-instituut. De verkeers- economie, een van de jongste tak ken na de economische weten schap, heeft de actueele gegevens noodig, welke een verkeers-insti tuut bijeenbrengt. De beoefening van de verkeers- eeonomie kan dan weer voor de maatschappij practische vruchten afwerpen en zal aldus het wel- vaartsstreven van den mensch dienen. Over 't belang, dat het bedrijfs leven heeft bij een verkeers-insti tuut, sprak ir. D. de Jong. Omda eigendom zijn van het openbaar gezag en de overheid voorts aan het verkeer zekere eischen moet stellen in verband met de veilig heid enz-, zijn bepaalde wettelijke maatregelen noodig. Om voor het bedrijfsleven behoorlijk uitvoer bare maatregelen te krijgen, is het noodig, dat de overheid zich bij het ontwerpen daarvan laat voorlichten door een op een objectieven grondslag gefaseerd verkeers-instituut. Ook voor een goede ontwikkeling van da< ver keerswetenschap, zoowel tech nisch, economisch en administra tief, kan het verkeers-instituut goede diensten bewijzen. Kring Rotterdam. Afdeeling gymnastiek Nadat eenige weken de voor. turnsterscursus voor de dames is aangevangen, is nu ook een soort gelijke cursus voor de heeren be gonnen. De cursus-leiding beslaat uit de heeren P, v. Dijk en P. Si mons en mej. R. v. d- Velde, aLen gymnastiekleeraren M. C. De belangstelling uit de vereenigingen voor deze cursussen blijkt zeer groot- Voor de juniores staat een groot» wedstrijddag op het programma, welke zal plaats vinden op den Tweeden Pinksterdag, en die volgd zal worden door een pnjs- uitreikingsfeest in ,,Odeon". Tevens is bericht ontvangen, dat ook de gymnastiekafdeelingen vaa de R.K S-V.W.R. uit de St. W.l- lebrordparochie te Rotterdam fcij den Ned. Kath. Sportbond zijn aangesloten, zoodat ook zij recht hebben het praedicaat R.K. ta voeren. Verdrietig en grauw gaan de menschen door de kille straten. Een bemodderde bus spet nattig vuil rond je ooren, de grachten liggen vol hard ijs en alles is zoo troosteloos ongezellig. Het lijkt wel, of de natuur er plotseling genoeg van gekregen heeft. De boompjes, zielig, mager en takloos, de struiken dor en star, de vogeltjes, saai en bol in hun veeren gedokenHet is net. of de fut er heelemaal uit is. Alsof ze zeggen willen; ,,Geen aardig heid meer aan...." ,,Het duurt te lang" zeggen de men cfaen. Maar tóch kom, lieve lezer, houd het nog even vol. U hebt het er tot heden zoo aardig af gebracht. Ik beloof u, straks schijnt de zon weer! Straks, misschien morgen al, zult u in het Julianapark plots die guitige kleine crocusjes zien. die hun kopje zoo dapper omhoog duwenDan zult u de vinken weer zien stoeien tus ohen de nog kale rhododendronstruiken, dan zullen de musschen weer parman tig brutaal hun sjilpende straat jongens-praat zwetsen en de zon zal lachend in uw oogen prikken.. O. straks al!s de straten weer schoon zijn en het ijs gesmolten is, als u de fiets weer van zolder haalt met en zonder banden en uw vrouw vertelt, dat ze zoo'n snoezig hoedje gezien heeft.... ach, dan zijn we dezen winter gauw genoeg vergeten. SEB ASTIA AN Het is een uitzonderlijk schouw spel, dat de Merwehaven momen teel oplevert. Op het terrein van C. Swarttouw verhuizen twee enorme kranen een volledig Luna park van den wal in het Deensche schip de „Marit Maersk". Dit lu napark, compleet met auto-scoo ter, motor-steilwand, lach-huis, Parijzer ketel, en al, samengesteld uit den inventaris van 11 verschil lende ondernemers op dit gebied, waarbij nog komt een 32-tal wa gens, zal Donderdagavond de Rotterdamsche haven verlaten en scheep gaan naar Alexandrië. In Egypte zal men eerst eenige maanden standplaats hebben te Cairo. De zomermaanden brengt men in Alexandrië door. Vandaar wordt wederom Cairo bezocht en hierbij aansluitend hoopt men ook te profiteeren van de Wereldten toonstelling, welke in 1948 in Egyptes hoofdstal zal worden ge houden. De Nederlandsche dichter Ber- tus Aafjes, die als perschef mee zal gaan en eenige publicaties over dit onderdeel van het amuse mentsbedrijf het licht zal doen zien, zal met de anderen Vrijdag a.s. met den boottrein naar Mar seille vertrekken, om van daaruit naar Alexandrië over te steken. Slaagt het experiment, dan zal het verblijf zeer zeker verschei dene jaren duren. Dat zich hier bij fraaie perspectieven openen voor een Nederlandsch deviezen- tegoed, behoeft geen betoog. Gisterenmorgen vond voor het Rotterdamsche Tribunaal de u.t- spraak plaats in zake de onvader. landslievende houding van J- v. Hoey Smith. Het tribunaal liet bij zijn uitspraak o.a- zwaar wegen, dat de beschuldigde als vooraan staand burger kleur aan de N. S. B. heeft gegeven en daardoor ernstig kwaad heeft berokkend. Verder heeft hij in een brief aan Rost v. Tonningen van anti-Jood- sche gevoelens doen blijken, ter. wijl hij ook instemming heeft be tuigd met den arbeidsinzet. Ook nam het tr bunaal als vaststaand aan, dat zijn conferenties met hooge Duitschers en N. S. B- bonzen niet uitsluitend zakelijk waren, doch wel degelijk uit per. soonlijke vriendschap voortkwa. men. Aan den anderen kant wil de men echter laten gelden, dat hij een ongevaarlijk theoreticus was, terwijl ook ouderdom en ge zondheidstoestand van belang wa ren. In verband hiermede werd hij veroordeeld tot een internee- neering van 14 Juli '45 tot 4 Maart 1947, werden hem de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleeden, ontzegd en werd van zijn vermogen van 1.750-000 een bedrag van 400.000 verbeurd verklaard. Den journalist A. Wiesehaan werd voorts een interneering op gelegd van 3 jaar (tot 7 Juni 1948) terwijl ook hem de kiesrechten werden ontzegd, alsmede het recht om bij de gewapende macht te dienen. Op 18 Februari werd er inge broken in het pand van de N.V. M. Cohn's Wijn en Spiritualiën- handel. Willemdkade 1. Een bedrag van 7000,een hoeveelheid ge distilleerd en een Perzisch kleedje werden hierbij ontvreemd. Het geM werd uit enkele brandkasten gestolen- Verdacht werden K W de W, G de M en J K, tot nu toe vol komen onbekenden voor de politie, die eén volledige bekentenis af legden. Bovendien deelden zij mede op 21 en 29 Januari te zijn binnenge drongen in het kantoor van kistenfabriek van Van Deventer, aan de Maaskade 5. De eerste maal om poolshoogte te nemen; de tweede maal met zwaar materiaal, n-1. een brandapparaat, waarmee zij 'uit de 29 mm. dikke kluisdeur het slot wegbrandden. De buit was hier echter zeer gering. Alvorens zij Schiedam tot werk terrein kozen, hadden zij in De cember in Den Haag vier gewa pende overvallen gepleegd, waar bij in totaal 3000 w>erd buitge maakt, een fooi voor de moeite, volgens de heeren. Zij hadden ook een bezoek ge bracht aan Berkël, waar zij het huis van den directeur van een kistenfabriek opzochten, zich toe gang verschaften en hiet dienst meisje dwongen hun den sleutel van de brandkast te geven. Deze stond op de bovenverdieping van het huis. maar bevatte geen poen; onverrichter zake keerden de nachtarbeiders huiswaarts. De kicartjesboer Ongeveer half Januari herinner de een van de mannen zich. dat hij tijdens de bezetting geregeld naar Stolwijk ging, om daar bij 'n boer levensmiddelen te ruilen voor gouden of zilveren munten. Deze A de V. was in de buurt bekend als de kwartjesboer, omdat hij uit sluitend melk leverde tegen beta ling van zilveren kwartjes. Le vensmiddelen gaf hij tegen beta ling van gouden munten en zelfs zou er 'n gouden boerinnenkap in zijn bezit zijn. Het drietal besloot den boer van dit bezit te gaan verlossen. Een van hen was te weten gekomen, dat de boer tij dens den oorlog een klein kluisje had laten maken, waarin hij zijn zilveren en gouden schat bewaar de; om dit kluisje was het dus te doen. Op 16 Januari, om 7 uur des avonds, brachten zij een be zoek aan de boerderij. Toen de boer trachtte te vluchten, loste een van de dieven een schot. Hier door was er alarm gemaakt en zij moesten overhaast, zonder buit, de vlucht nemen. Die buit was voor de fiscale re cherche, dile bij het vernemen van de bijzonderheden, eens een be zoek ging brengen aan den kwart jesboer. De ambtenaren vonden de kluis met kwartjes en gouden voorwerpen, maar de goudten boe" rinnenkap vonden zij niet. Wel waren er linnenkasten vol textiel en stoffen. De kwartjesboer zafl dus toch nog een dure pijp roo- ken. De daders zijn voorgeleid voor den Officier van Justitie: zij zijn respectievelijk 33, 36 en 26 jaar oud. Een knap staaltje werk van de Schiedamsche politie. Het staat thans vast, dat de Rotterdammer v. d. Pol, evenals de Leeuw, zal deelnemen aan de Europeesche biljartkampioenschap- pen anker kader 45.2, die van 13— 16 Maart te Zurich zullen worden gehouden. Bij Zuiveringsbesluit 1945 is door den minister van Binnenlandsche Zaken, gerekend met ingang van 1 Maart 1945 ontslag verleend aan L. A. den Boer, hoofdcommies bij hej Centraal Evacuatiebureau der gemeente Rotterdam. ONGERECHTIGHEDEN. Door de reeherohe werd in de schuur achter de woning van L. de N. een half varken alsmede Jlagersgereedschappen gevonden» N., die werd aangehouden en in gesloten verklaarde te Rotterdam van een zekeren T. twee varkens te hebben gekocht en deze clande stien te hebben verkocht. Tegen beide personen werd proces-ver baal opgemaEÜkt, terwijl N. naar het Huis van Bewaring te Rotter dam is overgebracht. Door de recherche werd aangehouden C. A. S. uit Vlaar- dinigen-, die een handel in zeep was begonnen. He zeep was door d.ef- stal verkregen. De zoon van S had van zijn patroon eén aantal flesidhen wijn gestolen; hiervan werden er 20 in beslag genomen» In de woning van juffr. v d. Z. werd een aantal lijfgoederen .n beslag genomen, welke goederen door haar uit een wasschery te Schiedam waren ontvreemd. Door J. S. werd aangifte gedaan van diefstal van een por tefeuille inhoudende distriibut e- bescheiden van het gezin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3