VIERDE RONDE VAN LINGGADJATI Parijs presenteert hoeden-, mode 1 Gen. Mojet in Nederland «Hf Weer dreigen sneeuw en regen Motie-Stikker, die weinig kans maakt de nieuwe Zal het vriezen of dooien? PAGINA 4 WOENSDAG 5 MAART OVERZICHT EERSTE KAMER DOOI AANVAL DREIGT i TE MISLUKKEN Te Hamburg werd uit kolentreinen en opslagplaatsen dezen winter niet minder dan 30.000 ton kolen gestolen. De Britsche autoriteiten hebben nu een leger van 1500 politiemannen voorzien van bloedhonden, georganiseerd voor de bewaking. Dagelijks worden tusschen 1000 en 1300 personen gearresteerd, GOED NIEUWS UIT ARNHEM Voor materiaalvoorziening troepen in In^ië Ook voor de replieken over het Indische vraagstuk heeft de Senaat zijn tijd genomen en nog altijd is het einde der debatten gisteren voor een deel op de gereserveerde tribune bijgewoond door prof. Romme niet gekomen. Zelfs wacht de heer Stufkens, nadat alle overige sprekers van den eersten termijn aan het woord zijn geweest» nog op zijn beurt om te repliceeren, waarna dan de minister weer het zijne zeggen zal. Zoodat, naar wij hopen, dan eindelijk Woensdag de beslissing valt. Daarbij zal waarschijnlijk nog wel een tweede motie het licht zien. Veel effect ten goede nebben de uitvoerige besprekingen uiteraard niet opgeleverd- De c-ib. senator Pollema, die zich een et. ander van de reprimandes, door minister Jonkman Vrijdag j 1. uitgedeeld, had aan te trekken, bleef niettemin volhouden, dat die reprimandes een miskenning van de taak der oppositie" inhielden. Zelfs vond deze Friesche afgevaar digde geen excuses voor zijn onheusche bejegening van den minister-president, die met ken nisgeving een paar uren afwezig moest zijn tijdens dit debat. Dit typeert de mentaliteit van de „oppositie". Want bij rustige be zinning zal zij toch moeten toe- geveri, dat het biet gaat om de critiek te smoren maar om een beroep te doen pp góede parle ment: ire zeden- De heer Kerstens (K-VP.) mocht terecht opmerken, dat de toon van het christelijk- historische trio ,,zeer schril" had geklonken- Niettemin hield mr Pollema vol, niets kwetsends te hebben gezegd, doch eerder den minister onder eeretitels te heb ben bedolven Den katholieken senator had mr Pollema verweten, erg gemakke lijk het begrip „revolutie" te heb ben gehanteerd zonder op het be ginsel ter zake in te gaan. Jhr. Lohman citeerend, stelde hij ook hier weer vast dat.... de katho lieken altijd daar het meest be ginselvast zijn, waar zij onder een sterke Protestantsche bevolking wonen (In het gegeven verband een opmerking, die zich tegen den opmerker keert). En ook senator Stikker (P-v-d-V-) betreurde, dat van katholieke zijd® geen princi- pieele geluiden ten dezen werden gr!'oord, vreesde zelfs dat hier de deugd der voorzichtigheid, waarop in herderlijke brieven wordt aan gedrongen, niet voldoende is be tracht; W:ar tegenover de heer Kerstens met een verwijzing naar Louis Veuillot's ,,L'esprit de la révolu- tion" vast stelde, geen rede te hebben willen houden over revo lutie en beginsel, doch uitsluitend de harde werkelijkheid in Indo nesië te hebben besproken. Op het oogenblik rech.ts-filosofische be schouwingen te houden heeft wei nig zin; daar trekt men zich in Indonesië niets van aan. Meer ad rem leek ons de op merking van den katholieken oud- Indisctiman inzake de vondst van mr. Stikker, die evenals de andere oppositie-sprekers de »,con amore"-gedachte van den minister ten opzichte van zijn ambtenaren als een aantasting van de burgerlijke vrijheden afwees en tegenover dit onduldbaar bederf" er zich op beriep, dat het minister Welter was, die indertijd de In dische loopbaan van mr. Jonkman mogelijk maakte door hem te be noemen tot voorzitter van den Volksraad. Alles goed en wel, zei die heer Kerstens, maar die benoe ming geschiedde tegen de voor dracht in, zoodat twee Indonesi sche candidaten die op no- 1 en 2 stonden werden gepasseerd en no. 3 werd aangewezen! Voor het overige mocht de katholieke spreker er aan herin neren, dat zijn geloofsgenooten hun bekomst hebben van de grondwettelijke vrijheid, volgens welke iedere Nederlander in elke landsbetrekking benoembaar is; en er ook op wijzen, dat toch min stens mag worden verwacht, dat ambtenaren niet subjectief tegen het regeeringsbeleid in g'aan. Met veel emphase bleef mr. Pollema vasthouden aan zijn be zwaar tegen art. 8 (de positie der Kroon), aandringend nogmaals op duidelijkheid in een zoo teer punt. nu de minister misschien niet alles precies overwegend niet meer den „Koning der Nederlan den" van de Grondwet maar het „Oranjehuis" aan het hoofd der Unie plaatsen wil. Ook mr Stik ker kwam in dien geest alarm slaan. Van hem kreeg de Kamer ten slotte een motie voorgelegd van den volgenden inhoud; De Kamer, overwegende, dat, ongeacht de bereidheid van de regeering, om op basis vtan de motie van de heeren Romme en Van der Goes van Naters, bij welke motie de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich met het beleid van de regeering heeft ver- eenigd, tot een accoord te komen, de noodtoestand, waarin de bevol king op Java, Sumatra en Madoera zich bevindt, gestadig toeneemt; overwegende, dat de verant woordelijkheid van de Nederland- sche regeering voor het welzijn van die bevolking ongerept is ge bleven; dringt er bij de regeering op aan om in al die gevallen, waar zulks noodzakelijk is, onverwijld alle maatregelen te nemen om de levensomstandigheden van di,e be volking te verbeteren en haar be staanszekerheid te bevorderen. Voor zoover in het debat giste ren van eenige reactie bleek, voelt alleen de a-r -fractie voor dit in gebreke stellen door de P v d.V. van de regeering, om zelf als pro gressieve en democratische" partjj mooi weer te kunnen spelen. Fairheicl en beslistheid Wij vermelden ten slotte een be zorgde redevoering van baron van Voorst tot Voorst (K-V-P-), die in eersten termijn niet had gespro ken, maar na het antwoord van den minister zich blijkbaar ge noopt voelde tot het betuigen van zijn spijt, dat wij nu waarschijn lijk weer den weg opgaan van het overleg, die ,,op een helling ligt" en den langzaam aan onhoudbaar geworden toestand maar weer lan ger laat voortduren. De katholieke senator eindigde met de uitspraak, dat fairheid beslistheid niet uit sluit. Wat hij precies daarmee be doelde kwam niet tot uiting, maar wij hebben geen reden aan te nemen, dat er ook van de katho lieke fractie der Eerste Kamer een stem zou afvallen. Men kan dit seizoen zonder eenixe overdrij. ving, waaraan de pers zich jegens de haute couture" gauw te bui ten gaat, zeggen, dat de creaties der zomerhoeden, die de collecties der coutu re voorafgaan, werkelijk buitengewoon goed zijn, onge acht welk huis ze ook ontwor pen heeft. De hoeden zijn vroolijk van kleur en garneering en er heerscht een dergelijke verscheidenheid van modellen, dat het onmogelijk is, dat een vrouw n,iet een hoed kan vinden, die haar flatteert. Nu de details gepubliceerd mo gen worden, haast ik me het een en ander van die hoeden te ver tellen. Ze zijn in het geheel niet excentriek maar makkelijk te dra gen. trekken niet op gewilde ma nier de aandacht en zijn boven dien uiterst gedistingeerd. Alle modisten hebben vooral lidhte tin-ten gekozen. De meeste hoeden staan nog betrekkelijk achter op het hoofd, maar kunnen bijna altijd ook schuin opgezet De nieuwe aanval van de Oce aandepressie-activiteit op de vorst is nog niet geëindigd. De eerste phase in dezen strijd is reeds af gesloten. Het front, dat gistermid dag voor de kust van Frankrijk lag, trok in den loop van den nacht over een koude grondlaag in onze omgeving naar het Noord oosten. Aan het front viel in het Zuiden van het land plaatselijk flinke regen, in het Midden en Noorden van het land viel de neerslag voornamelijk in den vorm van sneeuw. Van Midden-Frankrijk uit dringt een nieuwe storing door in de richting van ons land, die op nieuw neerslag zal brengen. De koude grondlaag, waarvan de Zuidelijke grens vanmorgen ongeveer over België was gelegen, beweegt zich onder invloed van deze storingen echter zeer lang zaam in de richting van onze grenzen. 5 Weel-verwachting medegedeeld j door het K M M I te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Matige, in het Noorden van J het land tijdelijk krachtig*- j wind tussdhen Noord en Oost, meest zwaar bewolkt met plaat- selijk negen of sneeuw; in het Noorden van het land- overwe- gen-a lichte vorst; in het zui- den van het land temperatuur om het vriespunt. 6 Maart; Zon op 7-17 uur, on- der 18.27 uur; Maan op 17.33 uur, onder 7.35 uur. Inmiddels is de luchtdruk vannacht over Scandinavië snel gaan stijgen, daardoor hebben de weersontwikkelingen voor ons land een zeer onzeker ka rakter gekregen. Zoowel het indringen van warme lucht over Zuid-Frankrijk en Zuid- Duitschland, ais het afvloeien van koude lucht uit Scamliiia- De overgaang tusschen deze vië, neemt nu in intensiteit toe. beide luchtstroomen komt daar door dicht in onze omgeving te liggen. Het verloop van de tem peratuur in ons land blijft daardoor dus nog onzeker. De minimumtemperaturen van hedennacht waren: Den Helder 3 gr. C.; Vlissingen -2 gr. C.; De Bilt 2 gr. C.; vliegveld Twente 3 gr. C.vliegveld Gro ningen Eelde i gr. C.vlieg veld Beek 0 gr. C. Van het Rijnfront bij Arnhem komt goed nieuws. Gistermiddag om half vijf zijn vier ijsbrekers, die weken geleden uit Rotterdam waren vertrokken tot de brug bij Arnhem doorgedrongen. In het traject van Hetenen tot Arnhem hebben zij een geul van 30 meter breedte in het ijs geforceerd. Het gebroken ijs loopt goed de rivier af. Heden zouden de twee ijsbrie- kers, die aan den anderen kant van de brug gelegen zijn, een be gin maken met breken van het ijs boven de brug. Thans is benedien de brug reeds een deel van de rivier ijsvrij. Het ligt in -die bedoe ling een deel van het ijs bij -den riviertkop te Pannerden niiet te breken om een zgn- stop te laten zitten, want de Waal en de Lek kunnen beter voor den ijfafvoer zorgen. De verwachtingen omtrent het behoud van de baby-brug bij Arnhem zijn nu heel wat optimis tischer gewordt n, al is het gevaar nog lang niet geweken. Ook hier gaat nog steeds op, dat de laatste loodjes -het zwaarst wegien. Het treinverkeer en sneeuw Ondanks den zwaren sneeuwval van gisteravond ondervond het treinverkeer hedenochtend slechts weinig stagnatie. Op de lijnen ZwolleApeldoorn, BerkhoutBobbeldam en Biaarn Amersfoort sneeuwden locomotie ven in. Men zag echter kans ze spoedig weer vrij te krijgen, zoo dat het verkeer op deze lijnen slechts korten tijd was onderbro ken. In het Zuiden van het land leverde het verkeer geen moeilijk heden op daar 'het hier vannacht regende. - - y En dit is 'n snufje uit Amerika: een kraagloos wit-gabardine stadstoilet Model Best en Co., New York. worden en een gedeelte van het voorhoofd bedekken. Onregelmati ge gezichten staat d.it bijna altijd beter. Bij Simone Gange werden vooral de steekjes bewondert. Deze „bi comes'' hebben sterk omgebogen EEN PRACHTIG Parijsch hoedje: Schotsche stof met tak kersen. Huis: Ruse Va* lois, Paris; foto: Studio Scaioni. De creaties zijn ditmaal inderdaad buitengewoon goed randen en een kleine garneerin® op zij tus- chen voor- en achter kant. Verscheidene van die steek jes zijn donkerblauw met witte gameering. Donkerblauw met wit ontbreekt in geen enkele collectie of het hoeden of japonnen betreft. Maud et Nano hebben een eier- schaalkleurig hoedje met ongelijk omgeslagen rand. waaruit de gar neering komt. Ook hier is de bol groot en rond en de hoed wordt tot in den hals gedragen, zonder dat hij er lomp door wordt. Een van de grootste collecties is die van Ruse Valoi-s, Hier is van alles te vinden, hooge en lage bollen, rechte randen en omgebo gen. De garneeri-ngen zijn zorg vuldig uitgezocht en mooi van kleur, zacht blauw, rose, lila, zacht groen parel-grijs en geramumrooQ zijn de meest voorkomende tenten. Heel veel hoeden met opgeslagen rand hebben op zij een tak bloe men afhar.gen, die tegen het ge zicht valt en soms tamelijk groot is. Dat dit buitengewoon flatteus is, laat zich denken. Bij deze hoed jes zijn de randen van voren even hoog als de bol. Die randen zijn eenigszins rond gebogen en kun nen beduidend hooger zijn dan die op bijgaande foto. De toques zijn gegarneerd met rechte veeren. Die veeren worden drie of vier bij elkaar geplaatst, wat we in het geheel niet gewend waren. De groote hoeden, die dit jaar mode zijn, zullen stellig veel suc ces hebben, want ze zijn uiterst flatteus. Eenigszims langwerpig, hebben ze dikwijls iets van een, ouderwetsc-h scheerbekken- Maar we hebben nog allen tijd om over oe groote hopden te spreken; in de eerstkomende maanden worden toch uitsluitend kleine hoedjes gedragen. DINY K. W- Dinsdagmiddag, is dc kwartier meester-generaal van 't K.N.I.L-, generaal-majoor J. J- Mojet, per Skymaster op Schiphol gearri veerd- In aansluiting op het be zoek van lt.-generaal Spoor, die o.m. voor militair.person-eele kwesties onlangs een kort bezoek aan Nederland bracht, komt generaal Mojet thans vraag stukken van de materie-elvoor- ziening van de troepen in Indië bespreken. In de eers'e plaats bestaat er een groot tekort aan technisch personeel, waaTin de dienstplich tige lichtingen lang niet voorzien. Het leger moet daarom de noodige arbeidskrachten uit de burger maatschappij aantrekken. Dezen echter geven hun burgerbe trek king dan alleen op voor 'n dienst verband bij het leger in Indië, in. dien de betalingsvoorwaarden zoodanig zijn, dat hun sociale po sitie er niet op achteruit gaat. Velen weten weliswaar, da,t men van hun technische scholing in Indië een dankbaar gebruik wil maken, doch dat is nog geenszins bij allen werkelijk doorgedrongen. Daarnaast is uiteraard ook het vervoersprobleem groot. Trans portmiddelen voo,r het interinsu- iair verkeer kunnen dan pas ge bruikt worden, wanner zij geen schade doen aan den Nederlandsch- Indischen uitvoer, welke immers deviezen opbrengt, waarvan in het buitenland weer het benoodigde materiaal wordt aangekocht. - Een acuut probleem vormt mo menteel de postvoorziening. Op de propaganda, die de Niwin maak te voor het zenden van pakketten naar de troepen, heeft het Neder- landsche publiek royaal gerea geerd. De stroom pakketten moet echter te Batavia gesorteerd wor den en daar heeft men slechts de beschikking over een aantal bam boebarakken in den tuin van een kolonelswoning als sorteerruimte. Aan het binnenilandsch lucht vervoer worden eveneens de hoog ste eisehen gesteld- Men bedenke, dat behalve pakketten soms ook levensmiddelen naar zones moeten worden overgebracht, die te klein zijn om in de eigen behoeften te voorzien: Semarang b.v. moet uit de lucht van groenten worden voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4