De verdeeling van de wereld Zorgen bij boedelscheiding Kath. Volkspartij en LINGGADJATI KOUD PRAATJE Goudvoorraad der Ned. Bank' OVER STRENGE WINTERS Engeland kijkt scheel Actie-Weiter is niet in orde Vermindering met 180 millioen WOENSDAG 5 MAART 1947 PAGINA HET KATHOLICISME IN PORTUGAL PACHTCOMMISSIE INGESTELD OPKOMST DIENSTPL. MARINIERS UITGESTELD SCIHULD_ AAN NOODLOT TIGE PANIEK Deze maand nog uitspraak partijraad Rekent U maar niet op een mild voorjaar Financieringsregeliög Woningbouw 1947 De bekende, waarschijnlijk de bekendste en invloedrijkste Ameri- kaansche journalist, Walter Lip- mann, heeft dezer dagen een artikel gepubliceerd, waarin hij niet alleen de likwidatie van het Britsehe Rijk aankondigde, maar tevens de mogelijkheden besprak om de opvolging te regelen. Zijn meening. welke hij als con clusie geeft, is, dat het vacuum, hetwelk door deze likwidatie in de wereld zal ontstaan, onverbidde lijk en zoo snel mogelijk moet wor den gevuld; en hp ziet den eenig mogelijken weg daartoe in een bilateraal verdrag tusseb.en de Vereenigde Staten en Sovjet-Rus land; een accoord, dat de wereld In twee invloedssferen zou ver- deelen; een verdeeling derhalve van de wereld tussdhen twee stel sels, tusschen het kapitalisme en het communisme. Soms ontkomt men niet aan den Indruk, d'at ook van Russische zijde deze uiterste consekwentie van een ontwikkeling, welke niet alleen de British Commonwealth, maar evenzeer de Fransche Unie -en ook ons Rijk heeft aan gegrepen, reeds in de verte wordt gezien, en dat deze visie der Russische internationale politiek reeds beïnvloedt. In Moskou, dat minder in decennia dan in eeuwen denkt, volgt men de gebeurtenis sen met een scherp oog, en met een onmiskenbaar realisme. Rusland heeft op het oogenblik met geweldige moeilijkheden te kampen: verwoest l'and, geruïneer de industrie, uitgedunde jeugd, een verschrikkelijken hongersnood ten gevolge van een zeldzame droogte, en een oververmoeid volk. aan hetwelk geen rust, nauwelijks opgedrongen berusting kan Worden gegeven. Maar het heeft voorloopig vier vijfjaren- plannén opgesteld, Welke wel niet voldoende zullen zijn om de zware industrie, derhalve het oorlogs potentieel, tot de gewenschte hoog te op te voeren. Maar achter deze vier, kunnen er nog vier, even tueel tien komen; want de dicta tors van het Kremlin hebben het volk, dat natuurlijk liever consumptie-goederen dan oorlogs materiaal heeft, voorloopig nog stevig in hun greep; en rekenen er natuurlijk op, dat deze sombere situatie zal blijven voortbestaan- En ondertusschen richten ook zij reeds het oog op de verdeeling van de wereld in twee invloeds sferen. Hoe anders kan men de Russische volte-face van de vorige week verklaren, toen de Sovjet- Unie plotseling en volkomen on verwacht aan de Vereenigde Sta ten het beheer toestond over de vroegere mandaat-eilanden in het Verre Oosten. Met de motiveering, dat Amerika verreweg de zwaar ste offers in den oorlog tegen Japan heeft gebracht. Het gevaren- element schuilt natuurlijk in de motiveering; want tegelijkertijd werd van Moskou uit een cam pagne ontketend om te betoogen, dat dé oorlog tegen Duitschland eigenlijk door Sovjet-Rusland was gewonnen, terwijl het aandeel der Westersche bondgenooten in dezen strijd, zelfs na D-day, practisch onbeteekenend was geweest; op bedoelden datum toch was de oor log reeds beslist. Zonder het aandeel van Rus land in de eindzege over Duitsch land maar eenigszins te verklei nen, moet men toch erkennen, dat Engeland den grondslag voor de overwinning heeft gelegd, toen het na het Duinkerken van 1940 niet mede capituleerde, maar een jaar lang geheel alleen den strijd volhield tegen het overmachtige Derde Rijk, dat n b. in die dagen de nauwste banden met Rusland onderhield! Maar de zoo juist ver melde Russische stelling is noodig om Ruslands positie in Europa te kunnen opeischen; te beginnen met Duitschland, op de komende Moskousche conferentie. En straks als het ooit werkelijk tot een ver deeling der wereld zou komen, kan Rusland deze thesis naar voren brengen om geheel Europa voor zich te vragen. Al kunnen we ons nauwelijks indenken, dat de Ver eenigde Staten, in een dergelijk geval Engeland en West-Europ'a zouden opgeven. Daardoor toch zou het zich zelf in de hachelijkste positie brengen. Uit al deze gegevens blijkt in- tusschen wel, dat de Britsehe crisis het geheele wereld-evenwicht aan het wankelen brengt en zelfs zou kunnen doen ineenstorten. Daar om zijn de spanningen, welke on miskenbaar tussdhen Londen en Washington bestaan, des te meer te betreuren. Te Londen is men, volkomen begrijpelijk, momenteel uitermate prikkelbaar, en het Amerikaansche publiek reageert daarop fel. In Amerikaansche officieele kringen blijkt men ech ter, gelukkig, over een groote mate van zelfbeheersching te be schikken. Zelfs wil men al is d'aaraan eigenbelang niet vreemd Enge lland in zijn moeilijkheden tege moet komen. Zoo is Truman be reid een aanmerkelijk deel der Britsehe ,,bezettings"-kosten in Griekenland over te nemen, mits Engeland daar zijn troepen hand haaft. Een dergelijke geste zal wellicht pok beter en dieper tot het Amerikaansche volk, dat in zijn sentiment altijd nog sterk isolationistisch, is, doen doordrin gen, dat over alle belangen- en meeningsverschillen heen de An gelsaksische verbondenlheid vitaal is, en dat men zijn eigen belangen zou benadeelen, als de V. S. zou den ingaan op het diplomatieke spel van Moskou om een wig tus schen Amerika en Engeland te drijven, ten einde laatstgenoemd land volkomen te isoleeren. Volgens de jongste volkstelling in Portugal is het aantal inwo ners, dat verklaarde den katho lieken godsdienst te belijden, in het geheele land belangrijk toe genomen. Het noordelijk gedeelte van het land staat aan de spits: Braga met 99,6 pet., Castelo Branco met 98,3 pet., Guarda met 95,6 pet. In het Zuiden van het land bedraagt dit percentage 95,2 pet. Slechts in de provincie Alen- tejo blijft het cijfer beneden de 90 pet. Bij besluit van de ministers van Justitie en van Landbouw is in gesteld een commissie van advies over de vraag, welke de meest gewen.:chte wetgeving is op bet stuk van pacht, gezien de erva ringen. welke zijn opgedaan since de invoering van de pachtwet '37. Tot voorzitter is benoemd prof. mr. dr. G- van den Berigh te Am sterdam, tot secretaris mr. J van Sc'haik te Amsterdam. Blijkens het gisteren verschenen voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den werkingsduur der pachtregeling 1945 waren zeer vele leden van oordeel, dat de ter mijn van 3 jaar, welken de regee ring voor deze verlenging voor stelt, aanzienlijk korter zou kun nen en moeten worden. De opkomst van dienstplichti gen in het opkomstcentrum van het Corps mariniers in de van Ghent-kazerne te Rotterdam in het tijdvak van 10 Maart t.m. 3 April is tengevolge van moeilijk heden in verband met de vorst periode, uitgesteld. Zij, die een op roep hebben ontvangen, zullen ongeveer 7 tot 8 weken later een nieuwen oproep ontvangen. Het onderzoek, dat js ingesteld naar de ramp van de „Ohimarra" die 19 Januari j.l. op een rots liep waarbij bijna 400 personen den dood vonden, heeft naar uit Athene wordt gemeld, geleid t0t de con clusie, dat de officieren en be manning voor de paniek, die volgde, verantwoordelijk zijn. De kapitein en 22 officieren en ma trozen zijn wegen® onachtzaamheid verantwoordelijk gesteld voor den dood van deze 400 personen. Het eerste lente- teeken. Op den Dam. te Amster dam is ondanks alle sneeuw, ijs, vorst, hagel en verdere winterbeproevingen de ballonnetjesman, de verrukking van de jeugd, als eerste levensteeken weer verschenen. De heer W. J. Andriessen, voor zitter van de K.V-P. deelt het vol gende mede: Iet voorloopig Katholiek Co mité van Actie plaatst thans ad vertenties, waarin o.m. gezegd wordt, dat deze actie gevoerd wordt ,,met inachtneming van het verband der KVP" Wij verklaren met nadruk, dat deze actie geheel en al buiten het K-V-P.-verband om gevoerd wordt, en dat de leiders dezer actie tot nog toe niet hebben wil len ingaan op een onzerzijds ge daan voorstel om de Indische kwestie op een speciale Partij raadsvergadering andermaal aan de orde te stellen. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de Partijregle menten en derhalve onorganisato risch., ook omdat de heeren Wei ter c.s. er niet tegen opzien plaat- Herinnert U zich nog de verhalen van Uw ouders of groot ouders, die U hij het flakkerende waxine-lichtje onder den theepot - inmiddels door een electrisch lampje ver- Vangen vertelden van den harren winter van 1890? Het jaar, waarin Koning Willem III hegraven werd en het zoo koud was, dat de ooren van de koetsiers irn den vorstelijken hegrafenisstoet bevroren? Het is jammer, dat wij den -oudjes" de illusie moeten, ontne men, dat zij wat de strengheid van een winter betreft, bijzondere ervaringen rijk zijn, want wij heb ben het veel erger meegemaakt. Welke vergelijkingen wij ook 1, V e Rijnbrug bij Wezel, buiten de brug bij Keiden, de eenïge vvergangsmogelijkheid in W. Duitschland en voor het verkeer >net Z. Nederland van groot belang, wordt door het ijs bedreigd. Vertvogen wordt de ijsmassa door de R.A.F. te doen bombar deer en. maken, aan het sprookje van den barren winter 1890 kunnen wij voorgoed een einde maken, omdat de laagste temperatuur in dat jaar geregistreerd, zijnde 16 graden onder nul, en wel in December, in 1929 nog overtroffen is door 19 graden ohdef nul in de maand Februari, In het jaar 1939 was het 17 graden onder het vriespunt, in Februari, in 1941 zelfs 25 graden in Januari, terwijl in 1946 als laagste temperatuur, in December 15 graden genoteerd werd. Een merkwaardig record Merkwaardig is, dat in de dooi- periode tusschen 10 en 19 Januari en wel op 16 Januari in Maastricht een temperatuur werd waargeno men van 17,2 onder nul, een re cord sinds 1852, toen men in de Limburgsche hoofdstad met waar nemingen begon. Wij informeerden bij het Me teorologisch Instituut te De Bilt, waar dr. H. ten Kate ons deze ge gevens verstrekte, ook naar den sneeuwval, doch deze bleiek in 1890 lang niet van dien aard ge weest te zijn als tihans. Toen be droeg die hoogstens 5 c-M-, terwijl de sneeuw thans meer dan 20 cM. hoog heeft gelegen en in 1942 zelfs een hoogte van een halven meter bereikte. Houdt de sneeuw ook verband met de büzondér lage temperatu- ren?" ,,De buitengewoon lagie tempe raturen des nachts doen zich meestal wel boven een sneeuwdek voor, omdat dp grond dan reeds afgekoeld is- ,,En nu dr. ten Kate, onze le zers zyn natuurlijk erg nieuws gierig naar een algemeene prog nose en meenen na zoo'n strengen winter zeker recht te hebben op een mooien zomer". Dr. ten Kate oogt eens naar een collega en zegt ,,de zomer, dat is uw afdeeling", maar welk een zomersch en allervriendelijkst ge zicht deze collega ook zet, voor spellingen kan hij daarover niet doen. ,.Maar rekent u maar niet op 'n mild voorjaar", geeft dr. ten Kate ons allerminst als troost mee- Hoogere temperaturen moeten wp van het zeewater hebben en dit is thans altyd nog 2 graden onder nul. Maar" en dit was wel een pleister op de wonde ,,dit beteek ent ook minder kans op Maartse he buien. De hoogere temperaturen komen geleidelijk- In ieder geval is de winter aan het siyten en wy komen al boven nul. Maandag 2 graden". selyke comité's voor het bereiken van hun doel, op te richten. Met een beroep op artikel 35 van het Algemeen Reglement en van artikel 20 van het Reglement op de Partyrechtspraak, kan men deze ctie niet voeren ,,met inr achtneming van het verband der K.V.P" Immers artikel 35 (lid 1) Alge meen Reglement en art. 20. lid 1 van het reglement op de party- rechtspraak, bepalen dat ieder lid der partij bevoegd is klachten in te dienen. Betreffen deze klachten den gang van zaken in de partij, dan, worden zij ingediend bij het dage- lijksch bestuur. De redeneering van de heeren Welter c.s, is nu deze: Ieder lid van de partij kan krachtens art. 35 klachten indienen; een collectiviteit van leden cestaat uit leden van de partij. Is kan een collectiviteit van leden, door een zekere organisatie in de partij in het leven te roepen, met een beroep op art 35, klachten indie nen, Dat deze reden eering met de logica op gespannen voet staat be hoeft voor ingewijden geen betoog. De redeneering moet, wil zij sluiten, als volgt luiden: Ieder lid van de partij kan krachtens art. 35 enz. klachten indienen; ik ben lid van de partij. Dus kan ik klachten indienen. Dat doet men echter niet, waar door men tot de gemaakt e gewron gen constructie komt. Indien een Partijreglemenit cte door de heeren W-elter e s. evoer. de actie partij-organisatorisch zou toelaten, dan zou een partij zich zelf om binden. Immers daardoor izou én prin cipieel én practisch de mogelijk, heid aanwezig zijn om voor elk programpunt, dat naar het oordeel van eten aantal leden, niet juist zou worden uitgevoerd, een actie gelijk aan die van de heeren Wei ter c s.. te ontwikkelen Dan war van een duurzame lei ding, die toch voor een partij on. ontbeerlijk is, geen sprake, dan was het mat die partij spoedig ge daan. Reden waarom tegen deze niet-reglementair zijnde actie ten sterkste stelling moet worden ge nomen. Hier zal het hoogste wetgevende orgaan in de partij de partijraad, het beslissende woord moeien spreken. En dit zal nog deze maand ge schieden- Het meest treffende verschynsel van den weekstaat van de Ned. bank is de vermindering van den goudvoorraad met ruim 180.000.000, waardoor de totale voorraad munt en muntmateriaal met een overeen komstig bedrag is achteruitgegaan tot 467.548.023. Deze vermindering van den goudvoorraad werd. behou dens een kleine terugvloeiing uit anderen hoofde, veroorzaakt door overdracht van goud in de Ver. Staten ter betaling van de Ned. deelneming in het kapitaal van het Internationale Monetaire Fonds, voor zoover het in goud moest worden voldaan. De Ned. Bank deelt dienaangaande nog mede, dat een aanzienlijk ge deelte van het voor dit doel besch-ia- baar gestelde goud eerlang zal worden terugontvangen van de overzeesche gebiedsdeelen. Van zekere zijde is de indruk gewekt, cat de onlangs tot stand gekomen „Financieringsregeling Woningbouw 1947" slechts moge lijkheid biedt tot het bouwen van huurwoningen. De minister van openbare wer ken en wederopbouw wijst er evenwel op, dat deze opvatting op een misverstand berust en dat ook de bouw van een woning, wélke door den eigenaar ze® wordt bewoond, o,p den voet van evengenoemde regeling gefinan cierd kan worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5