Newcastle Royale geste van den K.N.H.B. mm VOOR FAVORIET DEN BEKER Sportvaria ten behoeve van de zomersporten mm. m m m WOENSDAG 5 MAART 1947 PAGINA 7 HOCKEYCOMPETITIE DIT JAAR AFGELAST INTERNATION. CONTACT iZATERDAGMIDDAG- VOETBAL EVERTON NAAR NEDER LAND (WERELDKAMPIOEN SCHAP TAFELTENNIS Successen in de dubbels SCHAAKRUBRIEK UIT HET VERKEN- NERSKAMP Samenstelling Ned. Pad- vindersraad ENGELSCH AMATEURELF TAL NAAR NEDERLAND SPORT IN ENGELAND CHELSEA IS SAFE DAMRUBRIEK wlü.IH. mH! De strengste aller winters heeft tfen Kon. Ned. Hockeybond dit Jaar genoopt een belangrijken en ingrijpenden maatregel te treffen voor de Nederlandsche hockey-be- oefenaars. Voor het eerst in de ge schiedenis is gisteren besloten dit Jaar de zoo zeer gestagneerde hoc- key.corapetitie niet verder af te werken, omdat het seizoen reeds te ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der compe itie is nl. nog zoo omvang rijk, dat het bondsbestuur beslo ten heeft daarmede het volgend seizoen '(dus dat van 19471948) té vullen. Ook de promotie- en de. gradatiawedstrijden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaanden zouden moeten worden gespeeld, zijn tot het volgend seizoen verschoven. Niettemin zullen dit jaar toch enkele elftallen, die het bondsfoe- «tuur niet wil dupeeren, proono- veeren, en wel die teams, die voor de stopzetting van de competitie wegens de vorst reeds kampioen waren, of op de eerste plaats ston. den zonder een verliespunt. Het bondsbestuur is van mee ning, dat, waar het seizoen reeds te ver is gevorderd om thans nog het geheele programma af te wer ken en waar bovendien de belan gen van de zomersporten te ern. stig geschaad zouden worden, in dien men niettemin zou trachten alle nog resteerende wedstrijden te laten spelen, met het nemen van deze ingrijpende beslissing het belang van alle sportbeoefenaars wordt gediend. Gedurende de nog resteerende weken van het hoc key .seizoen zullen bekerwedstrij den worden gespeeld. VOETBA1L IN ENGELAND (Burnley in halve finale om den Cup De 40.000 toeschouwers, die wacht ten op het begin van den over te ■pelen wedstrijd van de zesde Cup. ronde tusschen Burnley en Middles, trough, moesten nog 40 minuten extra geduld oefenen, aangezien er eerst zand gestrooid diende te wor. den om de gevaarlijkste plekken Ijs van het terrein bespeelbaar te maken De tweede klasser begon aJs ge woonlijk een kort spel te vertoonen en was Iets superieur in de eerste «peelhelft, die met den stand 00 werd afgesloten. Ook de tweede ■peölhelft bracht geen enkel doel. punt, maar in de eerste minuut van de verlenging scoorde Morris voor Burnley het doelpunt, dat de be slissing zou brengen, Burnley komt Hu in den halven eindstrijd tegen Liverpool uit Op 29 Maart te B(g»k- burn NederlandBelgië op 24 Mei Het bestuur van den K-N.V.B. beefit, op advies van de commissie voor (het Zaterdagmiddagvoetbal, goedgevonden, dat voor zijn leden, spelende in (de Za tor dagmiddag- competities. internationaal contact tot stand komt. Overleg is gepleegd met de of. ficieel erkende Zaterdagmiddag- voetbalorganisatie in België, het geen tot resultaat heeft gehad, dat de eerste wedstrijd tusschen d-e beide vertegenwoordigende elftal len zal worden gespeeld op Zater. dag 24 Mei a s. op het terrein van V.UC. te 's-Gravenhage. De returnwedstrijd zal in 1948 in Bel gië worden gespeeld. Verschillende leidende Engelsche voetbalclubs hebben uitnoodigin- gen ontvangen dezen zomer wed. strijden te spelen op het conti nent. De Britsche voetbalbond heeft thans een aantal van deze verzoeken ingewilligd. Zoo kreeg Everton toestemming naar Neder land te komen. Preston North End naar België, Blackburn Ro vers naar Tsjecho Slowakije, Li verpool naar Zweden en Bir mingham City naar Zwitserland. Frankrijk zal niet minder dan 4 Engelsche teams ontvangen, t. w- Sheffield Wednesdaw. Stoke City, Tottenham Hotspur en Reading, terwijl Noorwegen de rij sluit met twee bezoekende clubs n.l- Brad ford en Grimsby Town Ten aanzien van het bezoek van Everton aan Nederland mer. ken wij nog op, dat op het bonds- bureau van den K. N. V. B. nog geen officieele aanvrage van een der Ned. vereenigingen tot een ontmoeting met dit Engelsche team binnenkwam. ine Kiek en Rie Niesten heb ben de eerste ronde van het da mesenkelspel niet overleefd, zij verloren in drie resp. vier sets van mej. Fustova (Tsj.-Slow.) resp. mej. Swatman (Eng.). Ook de eerste ronde van het damesdub- belspel gaf een nederlaag: Margo van WijkIne Kiek verloren in vier sets van de Francaises GrandchampSiegrist. Rie Niesten komt met mej. Belot (Fr.) in de tweede ronde. De tweede ronde heerenenkel spel was eveneens suocesloos, zoowel Bep van Ham als Andre Thunissen en Wim Stoop sneef den en wel in resp. vier, drie en drie sets tegen Sweetland (Wales) resp. Becart (Fr.) en Urchetti (Zwits.). Het gemengd dubbel Willy van ZoelenIne Kiek boekte in de tweede ronde van 'het gemengd dutbbelspel weer een van de schaarsche overwinningen voor de Nederlandsche ploeg; zij sloe gen het Fransche diulbbel Ha-ge. nauermej. Betlig in vier sets. Bovendien» won Willy van Zoelen met Goof Lorsheyd in de eerste ronde heerendubbel in drie sets van de Zwitsers Frey en Meyer de Stadel Hoffen. Een derde suc ces boekten Cor du Buy en Andre Thunissen eveneens in de eerste ronde heerendubbel met een ver rassende drie-sets-zege op het Engelsch-Amerikaansche paar Mam- tague-Nidy. Bep van Ham-Wim Stoop waren minder gelukkig ei verloren in drie sets van de El tenaren Mostafa-Hanan Abon Hef. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterdam) No. 6225. J. K. BLOM Jz. en P. A. KOETSHEID Eersïe plaatsing. Mat in 2 zetten. Besprekingen tusschen vertegen woordigers van >,De Nederlandsche Padvinders" en „De Verkenners van de Katholieke Jeugdbewe ging" hebben in Januari 1947 ge leid tot de heroprichting van den Nationa.'en Pacvindersraad. In dezen raad komen de beide organsaties tezamen, waardoor in een aantal gevallen de Padvin dersbeweging in ons land, zoowel nationaal als internationaal in één verband zal optreden. De Natio nale Padvinriersraad zal toet eenige instituut voor Nederland zijn dat op het Internationaal Bureau is ingeschreven. Zoowel de Verken ners van de K. J. B, als dtc N, P. V. zijn dus via den Nationalen Padvéndersraad internationaal er kend:. De Nationale Padvindersraad ■werd als volgt samengesteld: Z. K. H. Prins Bernhard, Koninklijk commissaris, eere-voorzitter W. C, Roest van Limburg, voorzitter (N p V), H F M Baron van Voorst tot Voorst, onder-voorzitter (K V) seeretaris-penningmieester: E A schüttenhelm (K V)leken: hoofdaalmoezenier A J L Verhoe ven (K V). mr J Cals (K V), H P J van Ketwich Verschuur, <N P V). ds. W M A Kalklm-an (N P V) en A H van Leeuwen (NPV). No. 6226. W. J. BOON, Tilburg. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. Wit: Kc2, Da8, Re2—e5, Pdl—f7;. Zwart: Ke4, Rc5 Pd2; d5, e7, tb. No. 6227. P. A. KOETSHEID. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten, Wit: Ke8, Df6f Ra6f Pb6—cl a3, d5 Zwart: Kc5, Td4; Pd2—e7;. Oplossingen over drie weken Deze worden ingewacht tot Woens dag 19 Maart. ONJUIST BEGRIP VAN OPLOSSEN. Nu we ditmaal de rubriek-oplos singen missen, zullen we een woordje wijden aan het onjuiste be- rip van oplossen, dat bij verschillen den bestaat. Van tijd tot tijd bevat ubriek een incorrecte opgave. Dat moest eigenlijk niet voorko men maar ja, het schijnt bijna on vermijdelijk, want in ieder schaak tijdschrift komt dit voor. Dat nu verschillende oplossers, als zij een n-evenoplossing ontmoeten, dit njet aanvoelen we laten meerzettige problemen, zooals bijv. no. 6220, (lat na verbetering nog niet in orde is, uiten beschouwing is, o.i.f slechts toe te schrijven aan gemis van ken nis, we hopen niet aan gemak zucht, want dan kan men hen moei lijk onder de probleemliefhebbers rangschikken. Een sprekend staaltje hiervan le verde no. 6217. Hierin was als op lossing buiten die van den auteur, mogelijk 1. Pe7—g6 schaak, waarna moest volgen 1 Kd4. Dat dtt de bedoelde oplossing niet kon z^n, moest een ieder, die slechts gering* kennis van de probleemregels be zit, duidelijk zijn. Een ander geval. No. 6212 kreeg men onder de knie met 1. Dh3: nam daarbij een zwart paard. Dat pionnen van deze kleur bij den sleu- telzet geslagen worden is niets vreemds, dat treft men zelfs in be kroonde opgaven aan. Doch offi cieren nemen is iets ruws en zulke paardenmiddelen bij dén eersten zet druischen tegen de probleemregels in. De meeste inzenders schenen dit niets vreemds te vinden; opmer kingen bleven zoo goed als achtei* wege. Ten slotte no. 6219. Hoogstens oen auteursoplossing ontvingen we, doch de overigen gaven eenparig aan: 1, Rd6h2. Zelfs die oplos sers, van wie men mag aannemen, dat zij, in doorsnee, wel de waarde van een compositie kunnen taxea- ren, Ware 1. Rh2 de oplossing, het zou een armzalig prul zijn> dat in de papiermand diende gedeponeerd te worden De vermelding, dat aan no. 6219 cle eerste prijs was toe gekend, had een aanwijzing moe ten zijn, dat de werkelijke inhoud van deze compositie niet gevonden was. Dit te moeten constateeren van enkelen, die beslist kijk op een goede opgave hebben# viel ons te gen. We wenschen onzen lezers toe, dat zi) met het karakter van eet probleem meer vertrouwd raken, opdat zij van het vinden der oplos, sing meer zullen genieten. O De H.H.Y.C. heeft gisteravond in de ApoMohal te Amsterdam een 8—1 zege op de Ijsvogels behaald en heeft zich door deze overwinning stevig op de boven ste plaats van de eerste-klasse. ijshockey competitie genesteld. De F. A. heeft besloten het En gelsche amateur-elftal, dat op iO Mei te Rijssel tegen Frankrijk speelt, ook een wedstrijd te laten spelen in Luxemburg (14 Mei). Het ligt in de bedoeling dat dit elftal eveneens een wedstrijd speelt in Nederland, waarvoor aan den 17en Mei is gedacht. Of een dergelijke wedstrijd mogelijk is, en tegen welke tegenpartij, zal nader besproken moeten worden met den K. N. V. B. Hierbij zal het ver. dere verloop van de competitie in Nederland van -doorslaggevende beteekenis zijn. GRONINGSC1H BOKS-ECIIEC Bep van Klaveren gaf demonstraties Bij de gisteravond in de Rivièra- bal te Rotterdam gehouden boks- Wedsrijden was Groningen met niet minder dan 3 profs vertegen woordigd. Ali Paré, wiens stijl niet bepaald van schoonheid over vloeide, moest in de 3e ronde op nnedisdh advies den strijd staken; Henk van Klaveren werd winnaar verklaard. Jack Nolle verloor in ®en weinig fraaie partij op punten van Nico Diessen. Ook de derde Groninger, Fré de Vries, verloor *Ün partij; hij ging in de 5e ron- k. o. tegen Job Roos. Het slot van den avond bracht eten, ver. diende puntenzege van Pierre •D°orenbosdh op dien passief bok- "enden Dorus Elten. Voor de pauke gaf de onlangs ^repatrieerde Bep van Klaveren demonstratie van Amerikaansch achaduwbokserv, gevolgd door een schijngevecht met 'n viertal ama teurs en een dito met Rinus de Boer. Een monsterachtig ding, re gelrecht ontvlucht uit een of anderen uitdragers-winkel, foei- leelijk en heelemaal niet duur: dat is de „Cup". Doch voor dien „Cup", welken ik voor geen duizend dukaten in mijn werk kamer zou willen hebben, ko men telkens en telkens heele volksstammen in beweging. Sinds Januari lééft, van de krantenjuffrouw op Haymarket tot en met den heer Clement Attlee uit Downing Street, heel Engeland mee met het wel en wee van de Wembley-fighters. De „Big Three" zijn er nu: New castle, Charlton, Liverpool. Nog zullen voor de positie van „Vierte im Bunde" Bumley (nummer 2 tweede divisie) en Middlesbrough (nummer 2 eerste divisie) een robbertje moeten knokken, maar dat kan onze vreugde niet meer verstoren. Een vreugde, die zijn oorzaak vindt in de omstandig heid dat allereerst Newcastle („next best to Chelsea") met één been op Wembley staat en vervol gens dat Charlton, dat het vorig seizoen zoo'n voortreffelijken te genstand in den Final bood, ook reeds de laatste vier bereikt heeft. Mogen de goden het zóó bestie ren: een eindstrijd tusschen deze twee .desnoods gelijk het vorig jaar bij CharltonDerby met een half uur verlenging voor het zelfde geld. Over de laatste Beker-zege van Charlton zijn heel wat pennen en gemoederen in beweging geweest. Ik laat in het midden of de bal 'n inch of 'n yard achter de lijn was toen de hinkende Charlton-links- buiten Reveil het zijn clubgenoot Hirst mogelijk maakte Preston den doodsteek toe te brengen, maar er achter was-ie. Geen won der dan ook, dat Preston „en bloc" protesteerde. De invaller-arbiter vertrouwde de zaak blijkbaar ook maar half en wandelde eens naa.r den grensrechter en deze zei: „goal". Een arbitrale vinger punt te naar het midden en vermoord de terzelfder tijd alle Preston illusies. Dat zijn zoo de sensaties van Beker-voetbal, dat zich tot League-voetbal verhoudt als champagne tot water. Me dunkt dat het duidelijk is, tenzij U ge smolten sneeuw prefereert boven Pommery Greno Demi-Sec. Toch was Charlton geen gróót team. In het geglibber van Pres ton het veld was slik-nat zat tenminste muziek, het was een Rhapsodie Prestonoise. Aan het ge-glij van Charlton was somwij len geen touw vast te knoopen: Theo Uden Masman op z'n hevigst! Maar je komt als voet balelftal nu een maal niet op Wembley langs gepolijste wegen; de bonkers en de beukers, de ,,weg-die-bal"-tactici, dat zijn de jongetjes die straks de Konink lijke Loge (zonder Koning) op zullen wandelen om dat wange drocht „Cup" in ontvangst te ne men. Charlton zal het een eind brengen. Maar op de beurs xs gelukkig ons Newcastle (tweede klas ser!) favoriet. Ze hadden dezen Zaterdag geen gemakkelijk kar weitje: op bezoek bij Sheffield United. Maar Sheffield liet het „United" weg uit z'n titulatuur. Reeds met de rust had Newcastle een 20 voorsprong, 'n doelpunt uit 'n strafschop nog maar nét gescoord onder den vallenden White door daarna zoo'n goal- die-in-de-lucht-zat. Milburn schoot op doel, White greep 't ding maar half, werkte slecht weg, Milburn schoot wéér en op de ijs-zee kon White niet bijtijds op de beenen komen om het tweede schot te stoppen.. Er behoefde overigens niet aan getwijfeld te worden: de 80.000.- boys verdienden de over winning dubbel en dwars. (Alle correspondentie te richten aan H. J .v. d. Broek, Nieuwe Binnen, weg 46, Rotterdam C.) No. 640 (5 Maart 1947.) PROBLEEM No 2008. TH. JASPERS, Gouda. Ie plaatsing. Stand: Zwart: 2, 5, 8/10, 13, 15, 18/9, 24, 36, dam op 49. Wit: 11 ,17, 21, 25/6, 28, 30, 32, 34, 38, 40, 44.' 47. RROBLEEM.No. 2009. G DE WOLF,, Purmerend. Ie plaatsing. Arsenal verloor tveer Arsenal heeft het opgegeven. Het heeft nu dit seizoen vijf maal tegen Chelsea gespeeld en geen enkele maal gewonnen. Er is nu eenmaal klasse en klasse en ik neem aan dat Arsenal dit einde lijk zal begrijpen. Ze hadden nu alles mee: een compleet team en een eigen veld, waar onze jongens dus een gast-rol vervulden, ech ter met dien verstande dat ze niet alleen de punten, maar ook een moreelen opkikker mee naar Stamford Bridge namen. Want de positie van den verliezer uit deze derby" in dit geval dus Ar senal is niet vrij van gevaar. De Reds hebben nu nog 4 clubs onder zich, maar met nog plus minus 12 wedstrijden te spelen is een verschil van 6 punten met een der beide hekkesluiters geen reden tot juichen. Chelsea is safe! Tommy Latvton Tommy Lawton is niet in het Engelsch League-elftal opgeno men. Nu was hij toevallig gebles seerd, maar dat is de ware oor zaak niet. Tommy heeft artikelen geschreven tegen de Hooge Oomes van de Football Associa tion, die verleden week Woensdag den wedstrijd tegen de Irish League op een levensgevaarlijk veld lieten doorgaan. De Hooge Oomes, behangen met medailles en snorren, hebben dat niet ge slikt „van zoo'n snotjongen", al had-ie ook groot gelijk. Maar de pers blaast fanfare voor Tommy, zulks in verband met de komende ontmoeting in Glasgow: Britain Europe. Want daar hoort Tommy in thuis. Tenslotte staat het pres tige van Engeland daar op het spel: ze kunnen een nederlaag niet riskeeren. Ze hebben nu al een kolen-slag verloren, ze kun nen zeker niet het risico loopen dat een samenraapsel van dood gewone „Continent"-jongens straks appelmoes gaat fabrieee- van een super-combinatie Albion- voetballers. Glasgow mag geen dérde Duinkerken worden! Van daar dan ook dat de bladen schrij ven: Lawton hoort erbij om te helpen overwinnen „the Rest of Europe". Zoo staat het er heusch. Wij, Zweden, Zwitsers, Tsjechen, Fransozen we zijn „de rest Oh, good „old" England! Of „Benjamin" Britain? Stand: Zwart: 7/8, 10. 12/3, 20, 23, 25, 28 39. Wit: 21, 30, 32, 34, 37, 41, 43, 49. 50 Oplossingen worden binnen drie weken ingewacht. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2004 (Jac, v. d. Stap) Zwart: 6, 8, 14, 23/5 27/9. Wit: 11, 17 34, 38,-40/1, 44. 47/8. Wit: 40—35, 17—12, 12-:-3, 3->32, 47—41 Probleem No. 2005 (D. Witte) Zwart: 8 9, 19, 23, 27, 29 Wit: 16,' 21, 32, 34 38, '39. Wit: 16—11, 32—28, k-:-l, l-:-10. OPLOSSERS. Van de problemen no. 2004 en 2005 zonden goede oplossingen in: mej. M, Houben, Maastricht; K. Vermeu» len en S. Korpershoek, Vlaardingen; P. v. d. Pouw (No. 2005) en S. J. Schrooder, Gouda; A. v. Beek, Schie- broek; H .J Kerkhof, Deventer; H J. Zuijd<:rwijk, Monster; Jan Vermeulen Lelden; J. G. F. de Wit, Bleiswijk;' J. Hannik, C. v. d. Weide, Jacques Vos (no. 2005), J. j Kleijn, W. A Th v. Veen, F. A. Rila, G. F P. de Beer, C. v. d. Linde, W. Oversier, allen Rot terdam. CORRESPONDENTIE. Verschillende toegezonden pro blemen worden nagezien en bij accoordbevinding spoedigst geplaatst p. v. d. P. te G Uw oplossing van no. 2004 gaat niet op. Wit kan nimmei van 3 naar 5 slaan, stukken mogen pas van het bord worden genomen na den slag. Men mag ook niet tweemaal over dezelfde schijf slaan. De tijd van inzending der oplos singen is met één week verlengd, zoodat de oplossers in de gelegenheid zijn, de oplossingen van twee rubrie ken tegeltjk toe te zenden. Nogmaals, alléén de zetten wit opgeven, dus geen zetten zwart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7