Amerika protesteert bij de Nederlandsche Regeering DE NIEUWE BONNEN K.N.I.P. betuigt vertrouwen Wegens maatregelen inzake de Martin Behrmann Deelgenomen aan overvallen te Delft en Rotterdam 69ste JAARGANG DONDERDAG 6 MAART 1947No. 20256 DAGBLAD VOOR SCHtEDAM EN OMSTREKEN levenslang geeischt Gratie weer; afgewezen GRAANAANKOOPEN IN DE V. S. VIJF RANTSOENEN TABAKSARTIKELEN IN REPUBLIKEINSCHE POLITIEK A ar da p pel prijzen Nieuwe dreiging v£ui stakingen in V. S. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN ^REDACTE^UR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. J °W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TED. 08804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Aan den ambassadeur der Vereenigde Staten in Den Haag is door de Amerikaansche regeering opdracht gegeven, een mondeling protest te doen hooren tegen de maatregelen der iNederlandsch-Indische regeering dd. 29 Januari, waarbij bepaald werd, dat zekere producten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnei) ver laten. aangezien die producten wellicht het eigendom zijn van niet-Indonesische burgers. In verband met deze beslissing is. zooals bekend, het Amerikaansche schip „Martin Behrman" onder Nederlandsche militaire bewaking van Cherihon naar Tandjong Priok gebracht. de Ver. Staten zou worden ge bracht. Volgens een ,,U.P."-ber!cht uit Batavia heeft kapitein Gray, de gezag-voerder van het schip, o- a- verklaard: ..Ik had orders van de maat schappij, dat ik niet uit Cheribon mocht vertrekken, totdat de zaak geregeld was door een gemeen schappelijke IndonesischNeder landsche commissie en daarom stelde ik den Nederlanders ervan in kennis, o'at ik weigerde te ver trekken, totdat mijn maatschappij mij hiertoe bevel zou geven De Nederlandsche vlootverte- genwoordiger zei.de mij toen. dat wanneer ik mij niet aan hun or ders hield om Zaterdagmiddag om twee uur te vertrekken, zij zich genoodzaakt zouden zien het an kertouw te kappen en het tchip naar de haven van Batavia. Tand jong Priok te sleepen. of wel het schip onder eigen leiding naar Tandjong Priok te brengen, wan neer ;k zou weigeren de machines op gang te brengen. Ik diende een formeel protest in bij de Neder landsche vloot en dtaarna werden zoo noodig, voor het congres van de gewapende wachten aam boord De woordvoerder van het Ame rikaansche ministerie van buiten- landsche zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voegde er aan toe, dat in het protest zal wor den gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Neder- landsch-Indische regèering „niet alleen den handel op Nederlandsch Oost-Indië verlammen, maar te- yens de wereld berooven van arti kelen, vooral levensmiddelen, waaraan in de geheele wereld ge brek bestaat." James W. Ryan, advocaat van de Amerikaansche scheepvaart maatschappij Isbrandtsen had vol gens een „A.F."-bericht de Ne derlandsch Oost-Indische regee ring Woensdag beschuldigd van „grove en ernstige schending van het internationale recht door het in beslagnemen van het Ameri kaansche Liberty-schip, de „Mar tin Behrmann",' IIbad verklaard, dat aan het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken een verzoek was gericht om een formeel pro test in te dienen en dat de zaak, geplaatst. Ik vertro-k vijf minuten i nadat de termijn verstreken was''. In een officieel communiqué uit Batavia wordt, naar het Fransche persbureau A-F.P. bericht, het vol gende medegedeeld: De directeur van de Amerikaan sche scheepvaartmaatschappij „Is brandtsen" Ryan, heeft Woensdag morgen in een onderhoud met mr. J. E- van Hoogstraten, directeur van het departement van Econo mische Zaken te Batavia, er op aangedrongen, dat een gemengde NederlandschIndonesische han delsorganisatie zou worden opge richt om de producten van Indo nesië voor de wereld toegankelijk te maken. Ryan was van meening. aldus het communiqué, dat de Neder landsch Indische regeering hier mede accoord ging, maar mr. Van Hoogstraten gaf hem te verstaan, dat dit op een misverstand moest berusten. Nadat Ryan geprotesteerd had tegen het in beslag nemen van een Amerikaansch schip voor anker, heeft mr. Van Hoogstraten geant woord. dat de goederen, die wer den geladen, ..gestolen" goederen waren en dat de scheepvaartmaat schappij door het ministerie van buitenlandsche zaken te Washing ton was gewaarschuwd, dat zij ge heel voor eigen risico handelde. Mr. Van Hoogstraten voegde hier nog aan toe, dat de souverei- niteit van de Nederlandsch-Indi- sche regiering over het Neder- landsch-Indische gebied en de ter ritoriale wateren van dit gebied internationaal erkend is, hetgeen nog onlangs door de regeering van de Vereenigde Staten is bevestigd. Het in belagnemen van de la ding van het schip is slechts ge schied overeenkomstig de wet en teneinde het particulier eigendom te beschermen, zoo besluit het of- ficieele communiqué. Verder verneemt het A-F.P- nog, dat met het lossen van de lading van de ..Martin Behrman" begon nen is. Voor net Bijz. Gerechtshof te Den Haag stond terecht F. Rosier, wonende te Oegstgeest. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als lid wa- toegetreden tot de landwacht Nederland en in die functie van Juli 1944 tot Mei 1945 te Delft en Rot ter'.'a m de leiding heeft gehad bij en deelgenomen heeft aan ver schillende overvallen en huiszoe kingen naar onderduikers, illegale werkers, illegale geschriften en radio's. Voorts werd hem ten taste gelegd, dat hij een aantal illegalen aan den S-D. heeft overgegeven, waardoor deze later door de Duit se!) ers gefusilleerd zijn. Aan het begiin van de zitting deelde de procureuif-fa casL mr. de Gruyter, mede, dat hij van den vercaehte een schrijven ontvan gen had, waarin deze mededeelde, dat hij al zijn verklaringen, in het vooronderzoek afgelegd, herriep, omdat zij hem afgeperst waren. Verschillende getuigen a charge uit Delft en omgeving, legden ver klaringen af, waaruit bleek, oat verdachte verschillende overvallen geleid had, waarbij telkenmale arrestanten werden gemaakt. Vol gens de getuigen zou R. meermalen klappen uitgedeeld hebben, terwijl hij zich ook aan andere mishande lingen schuldig maakte. H. M. ae Koningin heeft afwij zend beschikt 0p het gratieverzoek van H. P. M. Bartelsman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam. Bartelsman heeft in 1943 te Am sterdam met anderen ten tijde van de joodsche razzia's t"gen gelde lijke vergoeding ,,van f 5.— voor lederen jood" joodsche personen opgehaald en ter beschikking van Duitsche instanties gesteld. Ve:d- heeft geheel vrijwillig naar eigen opgaven ongeveer 40 joodtche landigenooten aan de Duitsohers overgeleverd. Voorts werd een rechercheur gehoord, tegenover wien verdachte in eer; te instantie zijm verklarin gen had afgelegd. Deze verklarin gen waren, volgens den politie man. stenografisch opgenomen en aan R. voorgelezen, waarmee deze z.ch accoord verklaarde- De procureur-fiscaal achtte de ten laste gelegde feiten uit het bewijsmateriaal en uit de getuigen verklaringen wettig en overtui gend bewezen. Verdachte was niet bevoegd volgens de Nederlandsche wetgeving om opjporinigen en huiszoekingen te verrichten. Naar het oordeel van den procureur- fiscaal heef R. een zware schuld op zich geladen. Hij stond als zeer fel bekend door zijn optreden verloren drie illegale werkers het leven, waarvan hij er een zelf neerschoot terwijl hij zich ook tegenover vrouwen zeer onheusch gedroeg. Spr eischte levenslange gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten. Uitspraak 19 Maart. Vandaag ivas het twee jaren geleden, dat bij de Woeste Hoeve bij Apeldoorn een aanslag gepleegd werd op Herr Rauter. Tien tallen executies over heel het land waren het gevolg ervan. De gehavende auto van Rauter na den aanslag. Nederland heeft in de Ver. Sta ten een partij van 100,000 bushels graan aangekocht te verschepen van Atlantische havens, waardoor de toewijzing voor April tot 18,000 ton gestegen is. JL>e volgende bonnen zijn geldig voor het tijdvak van 9 t.etm, 22 Maart 1947 Bonkaarten Ka, Kb, Kc, 703 (strook no. 2.) 63*7 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel( enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr, chocolade of suikerwerk 63-8 Algemeen 50 gr. cacao; 63-9 Algemeen 250 gr. citroenen vóór-inlevering) Bonkaarten Kd, Ke 703 (strook no. 2) 64-4, 64-5 Algem. 250 gr. suiker boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk 64-6 Algemeen 50 gr. cacao 64-7 Algemeen 250 gr. citroenen (vóór-inievermg) Bonkaarten Ma, Md 703 (strook no. 2) 63-4 Suiker 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Naar het Fransche persbu- rau A.F.P. meedeelt, is tijdens de bijeenkomst van het KNIP van gistermorgen door alle par tijen, met uitzondering van de Masjoemi en de P.N.I., een mo tie ingediend, waarbij vertrou- Minister Bevin en zijn echtgenoote komen te Duinkerken aan voor de onderteekening van het Engelsch-Fransche pact. wen wordt uitgesproken in de politiek van de huidige regee ring, in het bijzonder met be trekking tot de onderhandelin gen met de Nederlanders. De zitting van het KNIP zou waarschijnlijk gisteravond wor den besloten. De speciale correspondent van ANP-ANETA seint uit Malang: Sjahrir heeft Woensdag in zijn antwoordrede in het KNIP met betrekking tot het probleem van de Malino-gebieden o.m. ver klaard, dat dit de volle aandacht van zijn regeering heeft, en dat er voor hem geen Malino-gebied bestaat, doch slechts één Indone sië, dat gedeeltelijk onder Neder landsch en gedeeltelijk onder re- publikeinsch gezag staat Het Indonesische Tweede Ka merlid van de Partij van den Arbeid, de heer Pater gaat per Skymaster naar Indonesië. Deze reis vindt plaats op verzoek en op initiatief van de Partij van den Arbeid. De heer Palar zal zijn verblijf in Indonesië benutten om zich van den algemeenen toe stand op de hoogte te stellen en om contact op te nemen met de republikeinihohe leiders. De voorzitter van de fractie van de Partij van den Arbeid in de Tweede Kamer deelde naar aan leiding van deze reis nog mede. dat de heer Palar door het opne men van nieuwe contacten met de republikeinen .aan wie hij een indruk wil geven vian den toestand in Nederland, het vertrouwen in de Nederlands ohe bedoelingen hoopt te herstellen en versterken- Tabakskaarten enz. Qa, 4{b, Qc 703 63-1 Tabak 3 rants, tabaks- artikelen 63-2, 63-3 Tabak 2 rants. Tabaks* artikelen. 63-1 Versnaper. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, bo-ter* hamsfcrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 63-3 Versnaper. 100 gr. chocolade en/Of suikerwerk of 100 gr. suiker, boter* hamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Maart bij den winkelier worden ingeleverd. Bepaald is. dat de verkoopprijs van consumptieaardappelen van den groothandel aan den detaill st niet meer dan 9 per 100 KG. voor zandaarcappelen en 10 per 100 KG. voor klei-aardappelen mag bedragen Prijzen electr. verlich tingsartikelen. Begin April zal een prijsregeling voor electrisdhe verlicht'rgsarti- kelen in werking treden De fabri kanten worden vellicht den verbruikersprijs te berekenen en op hun facturen te vermelden. De marge voor groothandel en klein handel tezamen :s zoo; anig bere kend. dat op den fabriksntenpnjs van lampekappenonderdeelen ten hoogste 65 procent en op d. en van andere verlichting artikelen ten hoogste 73 procent opslag mag worden gelegd. Wanneer de fabri kant echter rechtstreeks aan den kleinhandelaar levert, wordt e gebruike.rsprijs lager, doordat de marges dan slechts ten hoo- te 53 procent resp. 61 procent bedra gen van een iet; hooger fabrikan- tenprijs. De fabrikant moet zijn artikelen van een zegel met zijn codenummer voorzien Voor ge- importeerde verLchtingsartikeen geiden dezelfde handelsmarges. Een prijsdaling voor den gebrui ker zal er het gevolg van zijn. Het opperste gerechtshof neeft opnieuw de uitspraak in het proces van de regeering tegen den leider der United Mineworkers. Lewis, wegens diens bêleëdiging van het gezag, uitgesteld. Zijn bond heeft nu de bedreiging uitgesproken, dat aan den wapenstilstand, als gevolg, waa-rvan de 400.000 arbeiders in de bruinkoolmijnen in December van het vorige jaar de arbeid hebben hervat, op 31 Maart een einde zal komen zonder dat een nieuw con tract tot stand zal zijn gebracht. De V. S. worden dus bedreigd door een nieuiwe kolenstaking. Daarnaast dreigt een landelijke telefoonstaking. Namens de 197.000 employés van de telefoon in 36 staten is n.l. te kennen gegeven, dat een voornemen tot staking be- Naast deze stakingen dreigen, verschillende minder be.angrijke arbeidsconflicten^ aldus een benent, van A.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1