Wat gebeurt er met de meisjes R Offerschaal Huisvrouwen bewaren 't zwijgen Het heengaan van Indo-China's hoogen commissaris Sociale of econ bezorgdheid BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma DE GESTOLEN PAGINA 2 VRIJDAG 7 MAART 1947 BORMANN IN SYDNEY PROTEST HAP SUCCES Vrede, geen zivakheid in Indo-China 21. Land in zicht OPEN SCHOENEN WEER OP BON Op het spoor van C.C. (Ingezonden) breeds meer volgen de artike len die het probleem gezinshulp behandelen, in onze pers zich met grootere frequentie op. Men be kijkt het probleem, men stelt vast ■waarin het bestaat, men begint het in theorie op te lossen, en ten slotte o schrik begint men met practische plannen. En met verbijstering moet men opmerken, dat de allereerst be langhebbende bij dit probleem, de huisvrouw en weer eerder de huismoeder, in alle stilte deze lawine over zich heen laat gaan en zwijgt alsof het haar niet aangaat. Dit korte woord is bedoeld om de huisvrouw er op te wijzen, dat wanneer zij zelf haar stem niet zal verheffen, als zij haar veto niet zal uitspreken over de plan nen die in bewerking zijn of zul len worden genomen, en die mis schien eens kracht van wet zullen krijgen, men over haar hoofd heen zal beslissen over iets waarvan zij uiteindelijk de eerste zal zijn die ervan zal profiteerenof de dupe zijn- En wij huisvrouwen zwijgen als onmondigen. Of meent gij, dat de schrijvers van dag- en weekbladartikelen be ter over deze zaak kunnen oordee- len. dan gijzelf. die de problemen beleeft Want nog kan van de Neder- landsche huisvrouw in het alge meen gezegd worden, dat zij haar gezin draagt; zij staat nog steeds daarvan. In tijden dat er werkelijk een z.g- feodale toestand voor de klasse van dienstboden bestond was er geen sprake van tekort aan gezinshulp- Deze bovengenoemde toestand kan nooit de oorzaak van het huidige probleem zijn. Maar een materialistische maatschappij wierp wijd de deuren van fabrie ken en kantoren voor vrouwelijke werkkrachten open. omdat deze krachten goedkoop waren. En het motto is toch immers nog altijd: ..Zooveel mogelijk winst!" Mate rialistisch ingestelde ouders van 't type: zooveel mogelijk inkomen, zooveel mogelijk luxe", zochten n loonenden werkkring voor hun jeugdige kinderen en ze verdwe nen in fabrieken en kantoren. Men schreeuwt over de onmenschwaar- dige toestanden der dienstmeisjes en men geeft diezelfde meisjes graag prijs, aan de atmosfeer van een fabriekslokaal. waar deze vrouwelijke jeugd vaak èn licha melijk èn geestelijk op een zware proef wordt gesteld. Gij weet, huismoeders, en gij alleen dat het jeugdige dienstmeisje juist belast wordt met een taak, waarvoor zij haar heele verdere leven, wan neer zij gehuwd is zal moeten kun nen opkomen met de extra belas ting van het moederworden erbij- Wanneer zij gehuwd zal zijn. zal diezelfde maatschappij die haar nu zoo schromelijk overbelast vindt, haar beladen met de heele zorg van zoo'n dergelijk gezin plus het moederschap. Voelt gij de on waarachtigheid van deze sociale" bezorgdheid? Misschien kent gij het planMetz, waarin de huis moeder goedgunstig de hulp ten dienste wordt gesteld van 14- en 15-jarige meisjes onder een zeke ren dwang en met uitdrukkelijk beding, dat zij Zaterdagsmiddags en Zondags vrij moeten zijn. Maar als deze meisjes zelf moeder zijn, hebben zij blijkbaar geen Zon dagsrust meer noodig! Voelt gij hieruit niet, dat men niet voor uw belangen opkomt, al wil ik de goede bedoeling van den opsteller van het plan geenszins in twijfel trekken. Gij bent het die dit probleem moet oplossen. Minstens in theorie. Gij moet den leidraad geven, gij moet u minstens niet een oplossing laten opdringen. Het gezinshulp probleem is er een van economi- schen aard, maar met gevolgen die het gezinsleven geestelijk en stof felijk aanvreten en ten slotte on dermijnen. Niemand weet dat be ter dan gij- Wanneer de arbeids markt van het bedrijfsleven en an dere grootere lichamen voor een groot deel voor vrouwelijke krach ten zouden gesloten worden, ver dween de nood aan gezinshulp oogenblikkelijk. Maar nu komt de groote socialis tische vrouwenleuze tusschenbeide en zegt: de vrouw heeft evenveel recht op een vrije arbeidsmarkt als de man. Dit is slechts een halve waarheid. Wanneer door deze vol ledige vrijheid veroorzaakt wordt, dat de vrouwen in de vrije vervul ling van h.aar meest eigen taak be dreigd worden het huisvrouw en moeder zijn dan is die hoog g -oemde vrijheid slechts voor de vrouwen, die niet of nog niet haar eigenlijke taak in 't leven vervul len, en moesten zij uit wel begre pen eigenbelang en om de hooge belangen van het gezin deze vrij heid inperken. Maar ook het so cialisme- denkt materialistisch. Nogmaals huismoeders, verheft uw stemmen- Er zal gewerkt wor den in deze zaak met of zonder u en de uitslag zal op de eerste plaats voor u van belang zijn. Mijn meening is er maar eene; zij be- teekent niets, maar de druppels van de meeningen van ons allen zullen den steen uithollen, zoodat men minstens gaat begrijpen, dat zonder ons het probleem niet naar behooren kan worden opgelost. EEN HUISMOEDER Joseph Keenan, vroeger secret, taris-generaal van het vakverbond van zeelieden, heeft verklaard, dat hij Martin Bormann, den beruch- ten trawant van Hitler, in do straten van Sydney gezien had. aldus „A. P.". Keenian heeft Bormann in 1933 cp een zeelieden-conferentie in Hamburg ontmoet. ,,Ik zou er al de thee in China om durven verwedden" zei Kee nan, „dat de man dien ik in da Elizabethstraat zag, Bormann was" Keenan vertelde een verslagge. ver, dat Bormann een bril droeg en toen hij in een auto stapte groette hij een man in het Duitsca en tracht den Hitler-groet. voor haar gezin als de behoedster De verhoop der Canadeesche en behoudster- En zou dan het probleem van gezinshulp, ja zelfs elk gezinsprobleem buiten haar om moeten worden gewikt en ge wogen en meer of minder kreupel worden opgelost Het is onmogelijk te gelooven, dat de huismoeder het eens is met wat hie-over in de pers wordt ge schreven. en toch zwijgt zij. Mis schien kan zij nog niet voldoende begrijpen, dat ook interne gezins kwesties zooals de ontbrekende gezinshuln. voor het publieke fo rum worden gebracht en aldaar opgelost; maar grootendeels zon der de vrouw, of alleen met mede weten en willen van de vrouwen, die door de omstandigheden bui ten dit probleem zijn geplaatst en geen direct belanghebbenden zijn. Bedenk slechts, dat zelfs de meest intieme sfeer van het gezin, de natuurlijke groei daarvan, een da- geliiksch onderwerp van bespre king in allerlei publieke geschrif ten is geworden, bedenk, dat uw gezin niet meer als vroeger een besloten terrein is waarin gij uw belangen gelegen wist Steeds meer zal alles wat het gezin di rect aangaat publiek worden be ïnvloed. gewijzigd en gewettigd worden. Daarom moet gij huis moeders met uw meening voor het oubiieke forum treden. Het is harde noodzaak, die van buitenaf wordt opgedrongen; maar anders zal men toch beslissen en dan zon der u- In een volledig materialistisch denkende maatschappij ontstond het probleem van de gezinshulp en vanzelfsprekend als uitvloeisel medicamenten We maakten dezer dagen mel ding van de vragen van het Tweede-Kamerlid Mol aan den minister van Financiën betreffen de de offerte door het rijksinkoop- bureau van voorraden uit de Canadeesche medische dump te Alverna-Wychen. Speciaal maakte de heer Mol daarbij aanmerking op het feit, dat onder de aangeboden artikelen ook een groote hoeveelheid voor behoedmiddelen voorkwam. Minister Lreftinck antwoordt hierop thans, dat hem niet bekend was, dat laatstbedoelde artikelen op de lijst van te leveren goederen voorkwamen. Hij heeft ze inmid dels van deze lijst afgevoerd. Gebleken is dat de verkoop der gewraakte artikelen tot enkele ge vallen van zeer geringen omvang beperkt is gebleven. Het betrof hier aanvragen van drie onder- zoeklaboratoria van universiteiten een aanvraag van de apotheek van de faculteit der veeartsenijkunde in Utrecht en een aanvraag van de commissie in zake de bestrijding van huid- en geslachtsziekten te Rotterdam. In daarvoor in aanmerking ko mende gevallen zullen de afleve ringen worden terugverzocht. Wat betreft de inschakeling van het rijksaankoopbureau bij de liquidatie van de dump, deze han delwijze acht de minister juist. De Fransche pers heeft in haar hoofdartikelen vanwege de staking door de radio verspreid in het algemeen instemming betuigd met het terugroepen van admiraal Thierry d'Argen- ;Iieu als hoogen c-ommissaris voor Indo-China. Van linksche zijde wordt echter critiek geleverd op de benoeming van Emile Bollaert ter vervanging van d'Argenlieu, omdat deze ver vanging geen verandering van politiek zou beteekenen. Paul Ramadier, de Fransche eerste minister, heeft een pers conferentie belegd in verband met de kwestie Indo-China, die heden, Vrijdag, door de nationale ver gadering besproken zal worden. Ramadier zei onder meer: „Wij gaan naar Indo-China met een boodschap van vrede, niet van zwakheid- Wij willen de veilig heid zoowel van de Indo-Chinee- sche als yan de Fransche bevol king verzekeren". Ramadier verklaarde, dat de militaire toestand over het alge meen zeer gunstig is- De Fransche troepen hebben thans zoowel Hanoi als het verkeersknooppunt Nam Dinh, 48 kilometer ten Zuid oosten van Hanoi, gezuiverd. Volgens Ramadier zijn thans alle Fransche garnizoens uit de omsin geling bevrijd De eerste mimister achtte het vooral van groot be lang, dat de Vietnaimeesche strijd krachten in die buurt van Hué (hoofdstad Annam) thans in twee- en zijn uiteen gevallen en geen wapens van de kust meer kunnen ontvangen. Als voornaamste reden voor he* vervangen van admiraal Thierry d'Argenlieu door een burger (Emile Bollaert) noemde Ramadier het vraagstuk van het organiseeren van de Indo-Chineesche federaties. Hij voegde er aan toe, dat hoe wel Bollaert als hooge commissa ris opperbevelhebber van alle Fransche troepen in Indo-China zou zijn, de militaire staf toch in de practjjk de supervisie zou heb ben over het bevel van de troe pen, Den volgenden dag bij het eerste ochtendgloren, werden de trossen losgegooid en voer de kleine vloot het zeegat uit. De reis duurde, zooals jullie wel weten, nog al lang en Boudewijn en Columbus doodden den tijd door wat te klaverjassen en over de toekomst te praten. Nu, daar wist de eerste natuurlijk alles van af. Het was alleen jammer, dat Columbus er niets van geloofde en beweerde, dat Boudewijn romanschrijver had moeten worden- Maar aan alles kwam een eind, en nadat ook de bewuste muiterij achter den rug was, riep de uitkijk in het kraaien nest op een goeden dag: „Land in zicht"! En ja hoor, daar lag aan de horizon het ,,land waarvan Co lumbus daöht, dat het Indië was". Schoenen met „open" teen en/of ,open" hiel en/of volledig ,,open gelengstuk", die tot nu toe vrij waren, mogen met ingang van 0 Maart slechts worden verkocht te gen inneming van een schoenen bon. ZATERDAG, 8 Maart. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 9.45 Nieuws; 11.00 V. d. zieken.11.45 Ber uit Indië; 12,00° Zang; 12.30 Muziek; (13.00 V d. Ned. strijdkr.); 13 45 Caus.14.00° Gram.; 14.15 Eng. les14.45 Gram.15.05 Caus.15.15 Gram.; 15.45 Caus.; 16.00 Kwartet; 16.30 Caus.17.00 De Wigwam 18.00 Plano; 18.150 Weekoverz.18 30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15° Gram.; 18.45 Caus.; 20.00 De gewone man20.15 Gram.; 20.30 Lichtbaken ;21.00 Gevar. prog,22.00 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, HILVERSUM II (415 en 218 M.) V.A.R.A 9.45 Nieuws; 10.00 Morgen wijding; 11.00 V. d. continu-arb. 12.00 Gram 12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Eddy Walis; 13.45 Metropole-ork ;14.15 Sportpr.14.30 Orkest; 15.30 "Boekbespr.; 15.45 Jan Corduwener; 16.15 Lezing; 16.30 A. J. C.; 17,00 Muziek; 17.30 V. d. jongeren ;18.00 Nieuws; 18.15 Orkest 18 45 Lezing; 19.00 Orkest; 19.30 V.P.R.O.; 20.00 Actual.; 20.15 Oké- prog.; 21.30 Caus.; 21.45 Orgel; 22.00 Ramblers; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws (In vérband met veranderde zend tijden zijn wijzigingen voorbehouden) Nederlandsch uit Canada De Canadeesche omroep my ver zorgt dagelijks programma's in het Nederlandsch en wel van 18.30— 18.45 op de 16 meter golf en van 21.1521.30 op de 25 meter golf. door Douglas Grey 48) Nu moeten we op jacht naar CC. Francisco, zei Flinero zijn ge zelschapshouding latende varen. Daar zijn we toch aldoor reeds mee bez.g, zoolang we hier zijn? Cierto. Zeker. Maar we heb ben nog nooit zoo'n goed spoor gehad als nu. Kom mee Ze gingen naar boven en troffen ook Ramon nog op hun kamers aan Ik wist wel, dat u zoudt ko. men, zoodra u gelegenheid had. zei Ramon. Hebt u nog wat aan dat papier gehad Heel veel. Het bewees wat ik vermoedde. Nu moeten we den kerel te pakken zien te krijgen. Ga eens naar de kamer van Don Manuelo en vraag hem even bij ons te komen. We zullen samen moeten bepraten, wat ons nu te doen staat. Daar zou ik hem niet graag buiten laten Tijdens de afwezigheid van Ra mon zei Flinero bedaard tot Gar cia: Nu weten we, wie die bron zen schaal weer op dat voetstuk heeft gezet. Ik bedoel de schaal, die indirect oorzaak werd van den dood van Kitura. Schijndood wilt u zeggen, viel Garcia hem in de rede. We hebben hem nadien nog gezien, niet waar en vermoord is hij dus niet. Nu meen ik te kunnen be wijzen, dat C. C de andere schaal vandaag gestolen heeft, vervolg de Flinero. zonder acht te slaan op de bemerking van Garcia. Als we dat met Don Manuelo bepraat hebben, zullen we zien den schurk in den val te krijgen. Hij is zoo glad als een aal, zei Garcia, maar toch hoop ik. dat we hem nu beet krijgen. Op dat oogenblik keerde Ortega terug met de boodschap, dat Don Manuelo niet op zijn kamer was. Ik ben Matsu beneden gaan vragen, of hij soms wist. waar hij was en hij zei, dat er ongeveer 'n uur geleden een telegram vooo- Don Manuelo gekomen is, en dat hij inderhaast naar Buenos Aires gegaan is Matsu zei. dat het over een beursspeculatie ging. Heeft hij een der auto's van Don Vincente genomen vroeg Flinero. Neen. Hij is te voet naar het station gegaan niet meer dan een flinke kilometer om den expressetrein naar Buenos Aires te nemen, die hier op verzoek stopt. Hij had een zware reistasch bij zich. zoodat het eigenlijk ver wonderlijk is, dat hij niet per auto is gegaan. Jammer, dat we nu niet kun nen profiteeren van den speurzin van Don Manuelo de Montero Mo reno, zei Flinero spottend. Ramon, ga jij naar de garage en zeg, dat Alvaro vo-or moet komen met mijn grooten wagen. Alvaro? Bent u dan verge, ten, dat Alvaro in Buenos Aires zit? Je zult hem hier in de ga. rage vintien, Ramon, zei Flinero met een gnuivend lachje. Breng heim mijn boodschap maar gauw over, XXIX. IN „LAS SIETE VIRGENES" Francisco, ga jij nu met Ra mon naar de garage en zeg aan Alvaro, dat hij door de achterpoort naar den hoofdweg rijdt en wach ten jullie dan bij dat groepje pal men langs den weg op me. Jullie weten het welzoowat een vier. honderd meter den kant van Bue nos Aires op. Flinero gaf zijn instructies kalm en zonder overhaasting, onder het verwisselen van zijn rokcostuum voor zijn gewone kleeding en zijn overjas. Uitstekend, zei Garcia. Ik ben dadelijk klaar met verkleeden. Bueno. Ga dan gauw naar de garage. Ik heb noig een en ander hier iii huis te doen, voordat ik wegga. Garcia kende zijn chef te goed, om te vragen, wat hij nog te doen welijks verlaten, of Garcia sloop reeds behoedzaam met Ortega naar had. Flinero had zijn kamer nau- beneden en begaf zeh door een achterdeur naar de garage. Flinero liep zonder eenige aarze. ling de trap op, en begaf zich ver. der langs de wenteltrap naar de koepelkamers. Hij kende den weg hier nu zoo goed, dat hg zelfs geen licht noodig had. Het was stikdon ker in de groote kamer en even eens in de volgende, waar Don Manuelo den vorigen avond de lamp stukgegooid had. De detec. tive hield zich echter niet in die kamer op, noch in de volgende, die als werkplaats was ingericht, maar begaf zich onmiddellijk langs de andere wenteltrap naar bet ver. trek, waar hij zijn onderhoud met Kitura had gehouden. Hij klopte aan een deur volgens het met Ki tura afgesproken signaal, twee maal hard en dan eenmaal zacht, gevolgd door een zacht krabben met d'en neus van zijn schoen. Er kwam geen antwoord en na even gewacht te hebben, herhaalde Fli nero het signaal. Nog geen ant. woord. Hij herhaalde zijn geklop ten derde male, zonder resultaat. Vreemd! dacht hij. Hij moest hier toch zijnof.... Versaheidene malen trachtte hij tevergeefs de deur te openen. Toen besloot hij haar te forceeren. Hij wist, dat het vertrek alleen bekend was aan Don Vincente zelf, Mat su en Kitura. Niemand anders wist er van af- En Flinero was het be staan er van pas te weten geko men, toen de geheimzinnige Kitu ra hem daarheen meegenomen had. Weer deed het instrumentje, waar mee hij de deur van het museum en de vergulde kooi opengemaakt had, zijn dienst en spoedig had hij het slot, dat hem den toegang be lette, geopend. Het vertrek was stikdonker, om. dat, zooals Flinero wist, er geen vensters in waren. Maar todh voei. de hij een stroom fr.ssche lucht, die noodwending van buiten af moest komen. Hij ging het vertrek door en kwam bij een smal bed, dat tegen den linkermuur stond. Voorzichtig zocht zijn hand naar de plaats waar het kussen moest liggen. En toen hij dat deed, kwam hij in aanraking met een mensche- lijk gelaat.... dat steenkoud was! Flinero kende dat gevoel uit onder vinding te goed, om niet te weten, wat die koude beteekende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2