Hannes Koning verlaat de Ooievaarsbrug GOSELIN G-VE RSCHUUR- HERSTELFONDS „Martin Behrman" wordt gelost MAANDAG 10 MAART 1947 PAGINA 3 VEERTIG JAAR AAN DE KETTING Een stuk oud-Schiedam gaat heen WIJ EN HET COMMU NISME HERMANDAD.! ES EN DITJES BURGERLIJKE STAND KATH. BOND VAN WERK MEESTERS LANDWACHTER VEROOR DEELD KT.A AS ENGELBRECHTS- POLDER SCHIEDAM MOET AANTREDEN II Hannes Koning is veertig jaar bruggenwachter. Dat is niet maar zoo'n. gewoon jubileum. Veertig jaar aan den ketting van de brug te hangen van vroeg tot laat geeit je veel vrienden, 's Ochtends, als de heeren naar kantoor gaan> is het altijd: ,.Goeje morgen heeren". „Goeie morgen Hannes". Een op merking over het weer, een pla gerijtje, daar groeit iets uit door de jaren heen. ,,Er is niet veel vriendschap meer tegenwoordig, meneer". De menschen gaan langs elkaar heen en worden steeds on verschilliger tegenover den ander. Het kost niks, om te groeten, of een opmerking te maken, maar de menschen doen het niet meer. Dat was vroeger veel anders Vroeger, in den tijd, dat er nog 180 boeren naar Schiedam kwamen om spoe ling te halen. Toen kon je, als je haast had, zoo van de eene schuit op de andere stappen om aan den overkant te komen. Dan vroeg je je wel eens af. hoe komen ze op de Noordvest met die naurwe pas sage. Als je de ruimte hebt, kan je praats hebben, maar toen moest je in de Schie zoo'n beetje „met de vijf ons werken". Toch ging het altijd in goeie". Hannes heeft meer dan 200 kee- ren iemand uit het water gehaald. In het brugwach-tershiuisje was hij altijd te vinden en hij was erbij als iemand in het water viel. Meestal stond er veel volk te schreeuwen zonder een hand uit te steken. „Dan pakte ik mijn „documenten" en als de weerlicht naar de plaats, waar ie kioppie onder was gegaan. Dan zei ik: ,,Pik ik heb 'm en het Was weer voor elkaar". „Ik beb heel wat bekende Schie dammers gekend, toen ze nog klein waren. Onderlaatst kom ik nog meneer Janse, den slager, te gen. Ik zeg tegen hem: Kan je je nog heugen, dat je in de plomp lag? „En of", zei die, als jij er niet was geweest, was ik nou zoo flink niet. Ik W3S een heel eind weg. Het pak slaag, dat ik hem toen geven heb, zegt Hannes lachend, zou ik hem nou, niet graag meer bezorgen Het was zijn behoud. Hij was als een vaatdoek, maar toen die aan het schreeuwen ging, dacht ik: nou is hij voor me kaar. Nee, ik zou het nu niet graag opnieuw doen. Het is van die Jansens, die in Hermes voet ballen, weet U". Kinderbeschermer Het gebeurde eens, dat een zus ter van den ouden heer v. d. Toorn een nieuwe fiets gekregen had. Zij kon wel fietsen, beweerde ze; ze had het tijdens haar vacantie ge leerd. Ik zie haar nog op de fiets gtappen en pardoes de Sohie in rijden. Ik er direct bij. Pak'haar biij de jurk en hijsch haar op het droge Het eeTste, wat ze zei, was: „Had 'de fiets er maar eerst uitge haald. Nu is hij misschien wel weg" Ik troostte haar en beloofde de liets weer terug te brengen. Deze heeft hier bij de kachel staan te drogen en ik heb het vehikel netjes schoongemaakt, thuis be zorgd". In het huisje, waar de jubilaris bij een potkacheltje op de klanten zit te wachten, is hlij geen oogen- blik alleen. Behalve de hulpbrug, gen wachter is er altijd wel iemand, die even komt aanwippen om een praatje te maken. Terwijl wij Hannes Koning vra gen over toet verleden, komt er een jonge militair afscheid nemen; bij gaat naar Indië. Jou. heb ik ook nog gekend, toen je zoo'n, hij wijst ter hoogte van zijn knie ventje was- „Meneer, ik zeg je, daar staan nou twee jonge gasten, maar wat zullie laten staan, neem ik nog met gemak op". ..Maar zij hebben dansbeener.. Hannes", zegt een andere bezoe- ke»-. „Ik dans ze er allemaal uit. Wist je niet, dat ik vroeger ook nog balletmeester ben geweest Schil'peroord, de dansmeester, is bij mij in het ballet geweest". Nauwelijks zijn de jongens weg, of de deur gaat weer open. Er komt een voorbijganger iets afre kenen. Behalve het bruggenwach. ten heeft Hannes al sinds de eerste dagen, van zijn diensttijd een apar te service voor de Schiedammers. Door de Sohie komen nog al wat expediteurs en over de brug rijden dagelijks boden op alle deelen van ons land. Steeds is het de gewoon te geweest, om aan Hannes pakjes voor de bodes en beurtschippers te geven. Hij heeft geen agentschap; het is geen verkapte bijverdienste, nee, toet is zijn manier van dienst betoon. Hannes staat voor ieder een klaar. Waarom zou hij niet? Het kost geen moeite en het helpt de menschen. Zijn chefs en onder chefs hebben er noodt aanmerki..- gen op gemaakt en in die veer Lig jaren heeft hij er toch verschei dene zien komen en gaan. Hij is voor vele bedrijven en particulie ren een, vraagbaak op vervoers gebied. Hij heeft vertrouwen, naet alleen om het uniform, dat hij draagt, maar om zijn eerlijken eenvoud. Kijk maar eens naar zijr, foto. Ieders hulp Eens vroeg een vriend hem, of hij nu eigenlijk als gemeenteamb. tenaar de pakjes wel mocht aan nemen, Temet, dat de man hel vraagt, komt d'e dienstbode van Burgemeester Gij zen, die op ae Markt woonde, aanloopen: „De burgemeester gaat morgen naar Arnhem en de koffers staan ai in de gang klaar voor Engering. Nu krijgt burgemeester vanmiddag bezoek en Engering komt van avond pas door met zijn sdhuit, burgemeester vraagt, of jij zoolang niet een plaatsje voor de kofleis hebt". Ik zeg: „Vrijster ik kom an- stonds effe met mijn noodhulpje". Nu, vraag ik U, of het niet goed was, wat ik deed, als het hoofd van de gemeente zelf me van mijn werk kwam halen. Maar goed, ik ga de koffers halen en krijg vier segaartjes. Ik kom terug bij den man, die intusschen even op de brug gepast heeft en zeg: „Hier heb je een segaartje". „Hannes, ik heb niks gezegd, zei ie". Ik hoop. dat mijn opvolger ook zoo gemiddeld zal leven. Dan loop je er altijd het beste tus- sohendoor en heb je nooit geen last. Ben voorkomend en vriende lijk voor de menschen. Ik heb een gezellig leven getoad. Volgende week heb ik drie dagen vrij, want 11 Maart is het precies veertig jaar geleden, dat ik in dienst kwam. Van Donderdag tot Zater dag gia ik nog aan den gang en dan zit het erop; dan ga ik met pen sioen,. Ik geloof, dat ze iets van plan zijn, want de Havenmeester heeft tegen me gezegd, dat ik moest zor gen Dinsdag om half 10 aangekleed te zijn, samen met mijn vrouw. Maar ik hoef niiet te loopen, heeft ie gezegd". Ook de bewoners van het Schie- kwartier zullen Hannes Koning niet me ar zoo laten vertrekken en als op den Havendienst de noodige woorden gezegd zijn, gaat de brug- gewachter mee naar de plaats, waaraan hij gehecht en gebonden was: de Ooivaardbrug. Hij zal nog maar een paar dagen den hengel met het klompje voor het brug. gengeld uitgooien. Dan verliest Oud-Schiedam weer een van de figuren, die hem het eigene en on vervangbare gaven. Nog korten tijd en ook de brug verdwijnt. Daar kapitein Gray van de „Martin Behrman" weigerde zijn eigen lieren onder stoom te bren gen voor het lossen van de lading, is het schip overgebracht naar een andere haven te Batavia waar het lossen nu geschiedt met be hulp van de havenkranen op den wal. Van officieele Ned. zijde wordt er op gewezen, dat deze technische maatregel geen enke len invloed heeft op de gezagspo sitie van den kapitein en dat het commando over de boot voort durend bij hem blijft berusten. Na de lossing zal het schip toestem ming krijgen ledig te vertrekken. Dr. H. N. Boon, politiek advi seur van Van Mook, verklaarde nog aan „U.P." o.m. het volgende: „Wat we blijkbaar niet in staat zijn aan het Amerikaansche pu bliek over te brengen, is het feit dat alle rubber en kinine, die in het gebied van Cheribon gepro duceerd wordt, geproduceerd is op ondernemingen, die het eigen dom zijn van Nederlanders, Ame rikanen, Engelschen of Chineezen. Nooit is inheemsche rubber in dat gebied geproduceerd en nooit is ook maar ergens op Java inheem sche kinine geproduceerd. Hieruit Morgen, Diinsdag 11 Maart, or ganiseert het comité Katholiek Schiedam een groote massaverga dering .Op deze vergadering zal pater dr. A. v d Weij OC, spreken over het onderwerp: Wij en het communiiime. Wat moeten wij denken van sovjet-Rusland Het behoeft nauwelijks betoog, hoe belangrijk deze vergadering is. Pater v. d. Weij moest 4 jaren, doorbrengen in de Duitsehe con centratiekampen Zijn boek „In het voorgeborchte der hei" is aan velen bekend. Maar de duivels heid van het nazisme heeft dezen Carmeliet niet verblind voor het nog grootere gevaar van het bolsjewisme. Z. H. de Paus zeide in een audiëntie op 22 Januari 1947: „Wij hebben drommen van mannen en vrouwen noodig, die in de wereld verkeerendie, te allen tijde bereid zijn voor hun geloof te strijden". Uit een auto van C. die onbe heerd aan den Noordves'singei geparkeerd stond, is een wollen deken gestolen. Een melkboer gl:ed tezamen nut zijn slee uit en mors'e 35 liter voile melk over de Oataaelaan. Twee luxe auto's kwamen op de Nieuwe Haven met elkaar in bot sing. Het linkenvoorspafbo d van den wagen, die uit de richting Vlaardingerdijlk kwam, werd open gescheurd. Een carrier beladen met cokes, werd door een motor met zij.pan over de Danige Nlleu"< 'iraat trokken,. De bestuurder van den carrier gleed met zijn voet van de pedaal en raakte de macht over de.-.-laadbak kwijt. D; ccrrier kiepte en eenige zakken cokes speelden stilleventje in de sneeuw GEBOREN: Cornells A z v C- Verkerk en A. M. v. d Toorn Nassaulaan 75; Comelis z v H- de Vries en P. v d Most, Boenhave- laan 1! Willem z v J. P- M v d Burg en M J Hamilton of Silver- tonthil. Otterbuurt 9; Johanna d J C. Konings en C B Schilten, dr. Noletstraat 1; levenl. kind v J- Polderdijk en F. v d Oever, Alei- daskraat 74 OVERLEDEN: J. Verveen 70 L. Ooisterstraat 21 Iedere katholiek is dus ver plicht morgen om 8 uur in de ge hoorzaal van het gebouw van de Katholieke Arbeiders Beweging aan de Lange Hoven aanwezig te zijn. De toegang is vrij voor per sonen boven de 17' jaar. Pater dr. A v d Weij zal in Schiedam de groote actie openen ,c-ie ten doel heeft het communisme te belich ten in zijn wezen en zijn practijken De kennis van deze terreinen,, zal den sleutel in handen geven voor een doelmatige bestrijding van deze werel'dlbedreiging. In de afgeloopen week vond een bijeenkomst plaats van de werk meesters in katholiek: verband georganiseerd. Het voornaamste doel van deze vergadering was •het huldigen van die jubilarissen. De voorzitter, de heer C. Alberts begon met een herinnering aan den eersten tijd. In 1919 ridhtten eenige werkmeesters den kring Schiedam op. Deze werkers van het eerste uur, die 27 jaar lang vaak moeilijk en onvruchtbaar schijnemcen arbeid hadden ver richt, zouldien dan nu de dank van de katholieke Arbeiders Beweginig ontvangen. Het prachtige diploma wordt wel niet op den dag zelf uitgereikt, maar de beteekenis van de gave is er niet minder om- Een van de jubilarissen is al 42 jaar actief lid van die Katholieke Arbeidersgemeenschap. Het heeft zin om naast de noodklo'» ook het feestcarillon te laten luiden. Daar om gaan huldewenschen uit naar de y eren H. Combrink, J. Henigsi Tlh Hengst, A. Westhuis, A Al- bert; en G. v d Water. Vooral de heeren Hengst en Combrink heb ben al hun krachten gegeven en slechts op dringend medisch ad- vie. gaven zij hun werkzaamheden op. In talrijke commissies en or ganisaties op katholiek gebied gaven zij hun activiteit. Zij blijven een voorbeeld en een aansporing voor de anderen, ook al verdwijnen zij als actief lid- De vergadering sloot zich bij de huldeblijken aan. Het jaarfeest zal weer in eere worden hersteld- Dat zal wellicht bijdragen tot een grooter bezoek aan de andere bij eenkomsten. volgt dat de producten aan boord van de „Behrman" aan de eige naars der ondernemingen behoo- ren en niet aan de Indonesische regeering". Dr. Boon vervolgde: „Kapitein Gray zal nu voor het gerecht wor den gedaagd om zijn standpunt over het eigendomsrecht van deze goederen kenbaar te maken. De Ned. wet geeft de Ned. regeering gezag om alle soorten goederen in beslag te nemen en deze te ver- koopen teneinde distributie en export te ordenen. Deze wet zal in het geval van de „Behrman" worden ingeroepen". Eisch tot schadevergoeding ingediend De heer James Ryan, directeur en rechtskundig adviseur van de Isbrandtsen-lijn, deelde te Batavia mede, dat hij o.m- een claim van tien millioen Amerikaansche dol lars bij de Ned-Indische rsgeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan dr. Van Mook en alle autoriteiten, die met de Martin Behrman-kwestie te maken hebben. In het document wordt o m- geëisclit de oogen- blikikelijke teruggave van de reeds geloste lading, vrijlating van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige lading. Dit moet binnen 24 uur geschie den. Gebeurt dit niet, dan dient de Isbrandtsen namens zichzelf en alle belanghebbenden een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van tien millioen Amerikaansche dol lars in, o.m. omvattende tfe vol ledige waarde van de Martin Behrman", de volledige waarde van de lading, vrachtkosten, ver zekeringspremies, commissie van de Isbrandtsen maatschappij en de schade, door kapitein en beman ning geleden. De Sdtoiedamsche boekdrukker H. Hoenderkamp wais toegetreden tot de landwacht en had in deze functie onderduikers en gebouwen bewaiaklt. De eisdh was geweest 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De sententie van het hof lui'dde thans: 4 jaar met aftrek, al mede entzetting uit de kiesrechten voor het leven. Start en winnaar Bas Molenbroek van den gisteren te Rotterdam gehouden athletiekwegwedslrijden over 15 K.M. Onder leiding van den heer P. C. van Vliet had in de zaal vin den beer Nic. van Dijk andsi. maal een buitengewone vergade ring plaats van stemgerechtigde Ingelanden va,n den KlaasEngel- trechts-Polder ter bespreking van de stichting van een nieuw ge. maal Na' langdurige bespreking over de exploitatierekening en aanschaf- fingskosten stelde de voorzitter de heer P- C. van Vliet aan de ver gadering voor te besluiten tot d.e. selbemaling met Warthington Cen- trifuigaalpomp, welk voorstel zon der verdere discussie en met alge- meene stemmen aangenomen werd. Tenslotte werd op voorstel van Jhr- G. Six zonder hoofdelijke stemming besloten, tot bestrijding dezer kosten een geldleening aan te gaan tot een bedrag van onge veer 35-000. In ons blad van Zaterdagavond hebt u ongetwijfeld het belangrijke bericht gelezen over het Goieling. —Verschuur—HersUelfonds. Schie dam zal haar aandeel nemen in den wederopbouw van de fondsen, die door de Duitschers gestolen werden Omdat deze bereidheid vaststaat, is het des te betreurens waardiger, dat de K- V. P. In Schiedam niet over propagandisten beschikt. Dezen zullen het voor naamste aandeel moeten leveren A. M bij de inzameling der gelden door het bezoeken van alle katholieken. Bij de verkiezingen is gebleken, dat re afdeeling Schiedam van de K. V. P- tot groote prestaties in staat is. De medewerkers moesten toen in allerijl gemobiliseerd wor den maar de troepen kwamen compleet. Het bestuur vertrouwt erop, dat ook bij de Goseling 1 VerschuurHerstelfondsactie de propagandisten uit den gronu ge stampt kunnen worden-, Hoe groot de politieke belan gen zijn. d'e de K. V. P, veiling stelt, is in de afgeloopen maan, en wel 'voldoende bewezen. In werk gevers-, middenstands- en arbei derskringen is niemand daarover meer in twijfel. Op hen allen doet het bestuur van de afdeeling Schie dam van de K. V. P. een beroep om mede te werken aan het wel slagen van de actie. Omdat deze reeds op Maan,: a g 17 Maart wordt ingezet, worden actieve Katholieken verzocht nog iheden hun adres op te geven aan den 2en voorzitter van de K. V. P., den heer Th, A. Stor, v. Osta- idfils&n 4 Is men niet in staat, als propa gandist een handje te helpen, dan kan men zich nuttig maken dooi een bijdrage'te storten op girore kening No. 58263, ten name van Th. A. Stor of door storting op de rekening van de K. V. P, bij da Incassobank met vermelding „Voor het G. V. H- Fonds". Zij, die voor hetbegin van de actia hun bijdra" ge storten behoeven dan niet be zocht te worden en besparen op d e manier aan de propagandisten on- noodig werk. Het gaat erom de nagedachtenis van Goseling en Verschuur te ceren', de K- V, in staat te stellen de groote moe - lijkheden van den tijd het hoofd te bieden Schiedam moet een groot aandeel nemen in de tot stancfköming van het fonds, is onze eereplicht. Dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3