i De Parisiennes kou Geen aanvoer van koude lucht meer m GEEN Britsche interventie inzake Linggadjati M. r wereld Vergunning voor autobusdiensten en de -J MAANDAG 10 MAART 1947 PAGINA S BRUG TE ARNHEM BLEEF INTACT K.V.P. EN ACTIE-WELTER Het „Comité" antwoordt den heer Andriessen Scène uit Alkestis, opgevoerd door de Start. Op den voorgrond Loudi Nyhoff in de titelrol. STIJGING VAN TEMPERATUUR HET LIDMAATSCHAP VAN GOEDEREN VERVOER STILLE GETUIGEN TE BUCHENWALD Donker bont Konijn verdwijnt Schaap favoriet Koude handen, geen mof Geen ongracieuse pantalons De wijzigingen in de algemeene luchtdrukverdeelingen zijn in de afgeloopen twee dagen niet onbe langrijk geweest. Het gebied van Ihoogen luchtdruk over Groenland is aanzienlijk in omvang afge nomen, al heeft dit luchtdruk systeem zijn invloed nog niet ge- Jieel verloren. Van groote beteekevis voor het weerverloop in ,>ns land is de sterk toegenomen depressie-activiteit op den Atlantischen Oceaan, die zich op hoogere breedten afspeeld dan tot nu toe het geval is geweest en voorts de opbouw van een hooge- drukgebied over Spanje en Mid- den-Duitschland, dat echter in Oostelijke richting trekt. Onder invloed van de geschetste luchtdrukverdeeling ontwikkelde zich. een krachtige 71dwestelijke luchtstroom over de Golf van Biscaye, die met groote snelheid •warme lucht van de omgeving van Madeira naar Z.W.-Engeland en W -Frankrijk heeft gevoerd en die de temperatuur aldaar heeft doen stijgen. Deze warme luchtstroom dringt langzaam verder naar onze omgeving door en hij zou vooral ook in het Zuiden van het land de temperaturen aanzienlijk doen stijgen. Daar echter boven Z.-Scandi navië de barometers weer tijdelijk oploopen, wordt de warme lucht bij haar Noord-Oostwaartsche be weging vrij sterk afgeremd en het is waarschijnlijk, dat zij in de omgeving van onze Noordelijke provinciën tot stilstand zal komen. Voor het Zuiden van ons land zou den we kunnen spreken van het einde van het weer met winter- karakter. Daar verwacht kan worden, dat bij den aanval van den dooi de rest van het sneeuw dek bijna geheel zal verdwijnen, zullen de nachtelijke temperatu ren bij eventueele opklaringen niet meer zoo laag kunnen wor den. Voor het Noorden van ons land moet nog afgewacht worden, in welke richtingen het weerver loop zich zal ontwikkelen. De laagste temperaturen Van hedennacht waren: Twenthe 6 gr. C.; Den Helder 7 gr. C.; Vlissingen 0 gr C.De Bilt 4 gr. C.; Schiphol 6 gr. C.; Eind hoven 2 gr. C.; Leeuwarden 9 gr. C.; Eelde 10 gr. C.; Beek 0 gr. C.; Gilze Rijen 1 gr. C. Ijsveld raakte op drift Zooals gemeld, is de laatste dagen het ijs in de Waal en dat in den Neder-Rijn gebroken. Het ijs in het Pannerdensch kanaal had men niet heelemaal gebroken, Tij.dens een golf van misdaad', als die, waardoor de Vensenigde Staten op het oogenbUk worden geteisterd, is het volgende too- neeltje, dat zich dezer dagen m Newark (New Jersey) afspeelde, jets heel gewoons. Een meisje, Geraldine Esposito, wil haar huis binnengaan. Een manspersoon, gekleed in militaire jas en broek, houdt haar een re volver voor en zegt; „Geef me al (hkt geld, dat je bij je hebt." Geraldine antwoordt; „Ik ben toch niet bang voor je. De revol ver is niet edht." Als bewijs scihiet haar aanran der de revolver in de lucht af en herhaalt; ,,Ik moet al het geld hebben, dat je bij je hebt". Het rare van dit verhaal is, dat het meisje 10 jaar was en de roover 12. Zijn buit: 85 cents en twee ijsjes. omdat het drijfijs bij Pannerden via het kanaal zal kunnen afzak ken. Door den stijgenden water stand werd dit stuk, dat 5 K.M. lang, tweehonderd meter breed, en circa 25 c.M. dik was, opge licht. Het dreef in de richting van Arnhem en vormde een bedrei ging voor de brug. Alhoewel deze door de genietroepen versterkt is met een bovenbouw, durfde men geen risico nemen en Zaterdag avond werd de overgang dan ook gesloten voor alle verkeer uit bei de richtingen. Gelukkig brak het drijvende ijsveld in vele kleine schotsen uiteen en passeerde deze, zonder schade aan de beide pijlers aan te richten, de brug. Sedert dien stroomt het ijs met groote kracht den Rijn af. De burg werd Zondagmorgen weer voor het verkeer openge steld. Deventer schipbrug weggenomen Voor den Gelderschen IJssel, het Pannerdensch kanaal en den Nederrijn is de buitengewoone ri viercorrespondentie ingesteld. Dit houdt in, dat diverse posten door Rijkswaterstaatpersoneel worden bezet, zulks voor berichtgeving en toezicht. Gistermiddag' is, als voorzorgs maatregel tegen mogelijk kruien van het ijs, de schipbrug te De venter weggenomen. Het verkeer van Apeldoorn over Deventer naar Twenthe is door het uitvallen van de brug gestremd. Voetgangers en wiel rijders kunnen per roeiboot, waar mee een geregelde veerdienst wordt onderhouden, worden over gezet. De veerdienst Gorinchem-Sle- wijk vaart van 6 tot 22 uur. Het „Katholiek Comité voor de handhaving: rijkseenheid" heeft een open brief gericht tot den heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. naar aanleiding van diens mededeeling, dat de actie van het voorloopig Katholiek comité ter beoordee ling zal worden gesteld van den partijraad. In den brief wordt o.m, gezegd: Artikel 35 vam het partij regle ment waarborgt het recht van vrije klaaht. zooals in een demo cratische partij vanzelf spreekt. Het schrijven gaat dan als volgt verder: ,,Hat betreft hier echter niet een locaal belang of een min of meer principieel vraagstuk waar over verschillend kan worden ge dacht, maar het alles overheer. schende vraagstuk van het voort bestaan en de toekomst van ons koninkrijk, van vitaal belang voor iederen Nederlander en voor zeven- "7 millioen Indonesiërs. Hoe kan men nu te boven ko men, dat er in de partij t.a.v. dit punt verschil van inzicht is? En ook, hoe kan men weten, hoe de 80 pet. van de Nederlandsche ka. lüolieken, die niet in de K.V.P. zijn georganiseerd, maar in den regel op de partij stemmen, t a.v. dat punt denken? Natuurlijk alleen door een telling te organiseeren en door een comité ad hoe op te rich ten. Is dit een organisatie binnen de 'partij? Dit 's naar onze mee ning niet in ernst vol te houden. Wij hadden een scherp geformu leerd antwoord op onze vraag ver. wactht. In stede daarvan spreekt u, mijnheer Andriessen, een machts woord uit. De beslissing in deze aangelegenheid kan niet twijfel achtig zijn, tenizij de K.VP. zou ophouden een democratisch geor ganiseerde partij te zijn". Het scthrij ven was onderteekend Weerverwachting medegedeeld door het K- N. M. I. te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen; tempera tuur oploopend tot om het vries punt met later plaatselijk lich ten dooi: matige tijdelijk krach tige wind tusschen Oost en Zuid. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt, met nu en dan regen en hier en daar mist; Ia ter flinke dooi; matige, tijdelijk krachtige wind, voornamelijk tusschen Oost en Zuid. 11 Maart: zon op 7.06 uur, on der 18.36 uur; maan op 00.05 uur, onder 8 55 uur. 0> Ex-koning Peter van Joego slavië ig van zijn nationaliteit vervallen verklaard volgens door het presidium van de Joego Sla vische nationale vergadering ge publiceerd decreet. Het decreet betreft ook de naaste verwan, ten van ex-koning Peter Terwijl Reuter positief meldt, dat „een woordvoerder van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken Zaterdag avond heeft bevestigd, dat de Britsche regeering er onlangs bij de Nederlandsche regeering en de Indonesische nationalisti sche leiders op aan heeft ge drongen om over te gaan tot de onderteekening van het accoord van Cheribon, dat de basis zal moeten vormen voor een nieu we constitutie voor Neder- landsch-Indië, en dat „deze Britsche stap een 10-tal dagen geleden is gedaan via de Neder landsche ambassade te Londen en den Britschen consul te Ba tavia", komt „A.N.P." met de even positieve tegenspraak, lui dende: „Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft heden (Zaterdag) aan het „A.N.P." medegedeeld, dat „geen recente officieele stappen bij de Neder- Een wetsontwerp tot het doen vervallen van het vierde uitvoe ringsbesluit van den secretaris-ge neraal van het dep. van Water- sta-t van 1 Juni 1940 (Staatsblad no S 554), waarbij de bepalingen van de wet Autovervoer Personen, betreffend® de verleening van ver gunningen voor autobusdiensten en groepsvervoer buiten werking zijn gesteld, heeft het departement reeds verlaten. Zoodra het besluit zal zijn vervallen, zullen de be langhebbenden weder een aan vraag voor een vergunning kun nen indienen. De minister geeft er de voorkeur aan, bij het doen vervallen van het vierde uitvoeringsbesluit, geen tijdelijke afwijkingen van de wet voor te stellen, doch alle vergun- ningverleeningen op grond van die wet te doen geschieden. Voor den overgangstijd zullen dus tijde lijke vergunningen door den in specteur-generaal moeten worden verleend. Hij stelt zich voor, deze verleening zoo te doen geschieden, dat iedere ondernemer die thans een autobusdienst exploiteert, dit kan blijven doen, totdat omtrent de door de commissie vergunnin gen personenvervoer te verleenen vergunningen zal zijn beslist. Een ontwerp van wet betreffen de het vervoer van goederen met motorrijtuigen bevindt zich. in ge vorderde voorbereiding. Er wordt naar gestreefd, dit ontwerp zoo spoedig mogelijk bij de Staten- Generaal in te dienen. In verband met ontevredenheid o a over het gedwongen lidmaat schap der vakgroep goederenver voer langs den weg overweegt de minister, in hoeverre het mogelijk is, in afwachting van het van kracht worden van een alg- wetts- lijke regeling betreffende de be drijfsorganisaties, een reorganisa tie te bevorderen, zij het ook dat deze reorganisatie noodzakelijk binnen het raam der ,,Bedrijfsor- ganisatie-Woltersom" zal moeten blijven. In hoeverre de vrije orga nisaties hierbij kunnen worden be trokken, vormt daarbij een punt van overweging. landsche regeering, waarbij de Britsche regeering er bij de Ne-i derlandsehe op zou hebben aan gedrongen de overeenkomst van Linggadjati te onderteeke nen, zijn gedaan". ,,Het standpunt van de Britsche regeering", zoo vervolgt dezelfde woordvoerder, „is wel tot uitdruk king gebracht door den minister van buitenlandsche zaken in een rede op 27 Februari tijdens het debat over de buitenlandsche po litiek in het, lagerhuis. Daarin zei* de de minister, het te betreuren, dat de overeenkomst, in October j.l. door de Nederlanders en de Indonesiërs geparafeerd, niet go- teekend was". ,,Bevin voegde hieraan tce", al dus de Britsche woordvoerder, ,,dat de voedsel- en grondstoffer»- positie van de wereld zoodanig was, dat, indien deze overeenkomst zou worden geteekend en uitge voerd en de stroom van Ned-Indi. sche goederen weer voor de we reldmarkt t^r beschikking zou ke rnen, dit een aanzienlijke verlich ting zou brengen voor de velen, die thans gebrek lijden. Daarom, zonder zich te willen mengen in andermans rechten, gaf minister Be vin uitdrukking aan de ernstige hoop, dat deze regeling, welke zulk een weldadigen invloed zou hebben op vele millioenen, niet alleen in het Westen, doch ook in het Oosten, spoedig z ju worden voltooid". Bij het proces tegen 31 voor. malige bewakers en bewoners van het concentratiekamp Buchenwald, dat 11 April aanstaande voor een Amerikaansch militair hof te Bu. chenwald zal aanvangen, zullen lampekappen, boekomslagen, hand schoenen en andere voorwerpen, welke van menschenhuiden en -beenderen, afkomstig van perso. nen, die in het kamp den dood vonden, vervaardigd zouden zijn, als „stilte" getuigen dienen Deze voorwerpen varen in gebruik bij één van de beschuldigden, Ilse Koch, de vrouw van den voorma- ligen kampcommandant, in haar villa. et die vreeselijke kou op het oogen- blik waarop wij dit met verkleumde vin gers schrijven is het werkelijk niet mogelijk om met toe wijding over voor jaarsmode te spre ken! Het voorjaar lijkt ons zoo on wezenlijk, dat we ons haast niet voor kun nen stellen, dat die gezegende tijd werke lijk nog eens zal aan breken. Alleen de gelukki gen, die naar het Zui den gaan, bestellen zich een voorjaars mantelpak en dunne japonnetjes, maar de Parisiennes denken slechts aan bontman tels en pelzen. De vison mantels zijn weer te voor schijn gekomen. Tij dens den oorlog zag men ze totaal niet meer dragen. In die dagen is het meer dan eens voorgekomen, dat een draag ster van een mooien bontmantel in een stille straat werd aange houden en een revolver onder den neus geduwd kreeg. Haar werd dan geboden zich niet alleen van sieraden en handtasehje, maar ook van mantel, japon en schoenen te ontdoen en ze mocht zich nog gelukkig achten, als haar onder jurk ook nog niet afgenomen werd! Toen deze aanrandingen be kend werden verdwenen de kost bare bontmantels met bekwamen spoed. Trois-pièces van beige wollen stof, ge voerd en afgezet met bruin castoor. Model Jacques Heim Nu zijn ze weer te voorschijn gehaald. Het vison wordt in- tusschen steeds donkerder ge dragen en heeft een veel dieperen gloed gekregen dan dit bont een tien jaar geleden had. Natuurlijk zijn zulke mantels maar zeldzaam. Wel ziet men dit jaar veel skungsmantels. Skun.g moet nu ook heel donker van kleur zijn; 't Zuid-Amerikaansohe skung is lichter maar ook lang niet zoo prijzig. Konijn ziet men hier nagenoeg niet meer dragen. Het heeft plaats gemaakt voor het schaap: de heel kort geschoren wol wordt meestal in een mooie glanzende bruine kleur geverfd. Het heeft voor zeer sterk te zijn en niet al te kost baar. De elegante vrouw hier, die zich geen echten bontmantel kan koo- pen, geeft voorkeur aan een pels, desnoods met kat gevoerd en wil van en konjjnenjasje niets weten. Maar met een pels is het ais met een bontmantel: alleen groote, slanke vrouwen flatteeren ze. Anders ziet men op dezen tijd van het jaar reeds stroohoeden dragen, maar nu zouden ze werke lijk te dwaas staan, bontmutsen zijn beter op haar plaats. Ondanks de ijskoude handen worden er nagenoeg geen moffen gedragen. Een enkele vrouw heeft van haar vos een mooie groote mof laten maken. Maar het over* groote deel der vrouwen doet het maar met gevoerde handschoen® De bonte wanten, bij ons zoo ge liefd ziet men hier maar zelden en dan worden zc nog over de glacé-handschoenen gedragen en dadelijk uitgetrokken als men er gens binnenkomt. Au fond is de Franfaise niet ingesteld op die Siberische koude. Alleen de schoenmakers hebben aan de kou gedacht en tal van met bont gevoerde laarsjes ontworpen, die heerlijke warme voeten geven. Het ongeluk is, dat de beenen griezelig koud er boven uitkomen. Toch ziet men totaal geen kap laarzen meer. Ook broeken worden veel minder door dames gedragen dan in het begin van den winter- De ergste kou kan zelfs die min der gracieuse drachten niet alge meen doen invöeren. Een trois- pièces zooals op bijgaand plaatje heeft meer succes. DINY KW»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5