Vakgroep VEEHOUDERS L.T.B. bijeen Felle melkprijs-debatten Internationaal Maria-congres te Maastricht Vermeende bom in postkantoor PAGINA 6 MAANDAG 10 MAART 1947, VERPLICHTE RUNDER- HORZELBESTRIJDING GEEISCHT Moti Vrouw ter dood veroor deeld PROTEST VAN SCHEEP VAARTMAATSCHAPPIJEN TE BATAVIA JAARVERGADERING CENTRAAL BUREAU DIEPVRIESBEDRIJF VOOR DEN TUINBOUW Tweede aanbod der Regeering ecceptabel? TWEE MILITAIREN GEDOOD LOON IN LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF Jaarcontract en over- bruggingsuilfceering Fondsvorming ter bevorde ring van den afzet VRIJE PRIJSVORMING J. BARENDSE TREEDT AF ALS VOORZITTER CENTRAAL BUREAU ALARMKLAPPER" EEN OORZAAK VAN PANIEK VIJFTIEN GEWONDEN BIJ TRAMBOTSING PRIJSPUZZLE „DRAAIENDE VLEUGEL" VERVANGT PARACHUTE YLAARDINGEN Zaterdag j.l. kwam de Veehou- dersvakgroep van den L.T.B. in algemeene jaarvergadering bijeen in Restaurant Brinkman te Haar lem. De voorzitter, het 2de Ka- meilid M. P. van der Weijden, opende met een welkomstgroet tot den alg. geestelijk adviseur Prof. Cleophas, de leden van het hoofdbestuur en de ruim driehon derd aanwezige afgevaardigden. Rede van den voorzitter Wij willen, aldus spr. in zijn openingswoord, met grooten na druk de problemen van den Boe renstand voor het forum der pu blieke belangstelling brengen. In het bijzonder pleitte hij voor op voering der binnenlandsch pro ductie. Ook de onafhankelijke veehou derij is verzeild geraakt in het ge bied der economische gebonden heid, maar de boeren zijn bereid deze situatie te aanvaarden. Zij vragen evenmin als b.v. de mijn werkers huldebetoon voor het feit, dat zij zomer en winter op den vrijen Zaterdagmiddag en Zondag móeten doorwerken, doch verlan gen wel zoodanige prijzen voor hun producten, die een redelijke belooning vormen 1 Spr. richtte zich in een fel ver weer tegen de uitbuiting van den boerenstand. Constructieve denk beelden zijn noodig om tot verbe tering binnen het bedrijf te ko men en spr. had goede verwach tingen van het a.s. wetsontwerp tot Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. Wat de melkprijs betreft, heb ben we hier in het Westen te ma ken met een benauwend probleem. De productiekosten zijn door ve lerlei oorzaken in het Westen hoo- ger dan in Friesland, doch de overheid is niet van zins daar mede rekening te houden, omdat ze een landelijken melkprijs wenscht. Doch dan dienen Ook voor alle Nederlandsche boeren bedrijven dezelfde rechten en ver plichtingen te gelden, met name ook wat betreft T.B.C.-bestrijding, stalinspectie, reinheid van de melk en vrijheid van levering voor de consumptie en de indus trie! Tot bestuursleden werden her kozen de heeren A. Ammerlaan uit Schipluiden en G. Roeleveld te Ilpendam, terwijl in de vacature- I miltenburg de heer W. L. Agterof te Bodegraven gekozen werd. Een groot aantal algemeene voorstellen passeerde de revue: zomertijd, onbewaakte overwegen, inundatie-schade, de aanleg van vliegvelden op goede cultuurgron den, verlangens omtrent de groot te van bedrijven in den Noord- Oost-Polder en de noodzakelijk geachte inkrimping van het amb tenarenkorps hielden de gemoe deren langdurig bezig. De melkprijs Dodh het voornaamste agenda punt vormde ongetwijfeld de melkprijs. Niet minder dan elf af- deelingen kwamen met uitvoerige voorstellen ter tafel en gaven uitgebreide toelichtingen, die in felle debatten belandden. Ten ■lotte vatte het bestuur de bespre kingen aldus samen: >.A1 deze voorstellen komen ten slotte practisch op hetzelfde neer. Ons bestuur heeft tezamen met de afgevaardigden van den ABTB en de directie CMC de te volgen ge dragslijn besproken. Deze is dan aldus: a. Het door het BZ nage streefde prijsevenwicht wordt niet bereikt door de tot dusver ge volgde metlhode, in verband waar mede het aanbeveling verdient, om als basis voor de prijsstelling van consumptiemelk de zuivel- waarde aan te nemen; b. In streken, waar onvoldoende aelk wordt geproduceerd ter dek king van de consumptiebehoefte heeft op grond daarvan de voor die consumptie geleverde melk een zekere meerwaarde, waarmede in de prijsstelling rekening moet ge houden worden. c. Als sociale maatregel kan ge pleit worden jor een soort onderbezettingsvergoeding, daar waar onze boeren met een lage veebezetting zitten enz- d. Niet alle zuivel gaan uitbeta len op vetgehalte, maar ook reke ning houden met koolhydraten enz. e. we vechten met alle veehou ders tezamen voor het verkrijgen van den kostprijs voor onze melk zoodat we het stelsel van regio nale prijzen niet meer voorstaan f. Een oplossing moet er komen voor de aanvullingsmelk. Laat het BZ voorzien in de abnormale te korten, maar laat dit het eenige kunstmatige zijn. Laten de stan daard-distributiebedrijven zelf zor gen voor de normale (permanente) tekorten en vooral: laat een even- tueele meerwaarde in gebieden, die ondanks de BZ-aanvullingsmelk gedurende een gedeelte van het jaar nog tekorten vertoonen, op natuurlijke wijze tot stand komen. De CMC werkt deze kwestie tech nisch uit. De uiteenzetting en beantwoor ding der voorstellen door den, voorzitter werd door de vergade ring eenstemmig als juiist aan vaard. Verdere agendapunten Uitvoerige discussies ontstonden voorts rond de samenstelling en prijzen der veevoeders. De heer F. C. H Schriinemakere, directeur van den Handelsraad van den LTB hield daarover een inleiding. Spr. had geen bezwaar tegen de door vele afc eelin-gen geëischte label- leering der voederzakken, hetgeen samen met de CNO-contröle kan geschieden. De leden begroetten zijn verklaringen met applaus. Ook de veelevering vormde een fel om streden punt van debat. Een dozijn afdeelin-gen kwam met velerlei wenschen en voorstellen en het bestuur va-tte dit alles tenslotte samen in het volgende antwoord: .Laten we ons toch niet leiden door allerlei onderdeelen en bij komstigheden. De prijs voor slachtvee is thans goed. Alleen de handel kan inderdaad gerust uit geschakeld worden bij de leve ring van slachtvee, waarop be reids van de zijde van het bestuur werd aangedrongen. Ook staat het bestuur goedgunstig tegenover alle pogingen om te komen tot coöperatieven afzet van slachtvee Voorts beklaagde men zich van vele zijden over te hooige stroo prijzen, terwijl ook de kwestie der varkenshuisslachting felle dis cusrie teweeg bracht. Speciaal de bekende bonnen-inlevering wensch- te men ongedaan te maken en het bestuur verklaarde zich bereid dit te bevorderen, evenals het eerder mogen ..opleggen" van het tweede hui; slachtvarken. Ook de zelf- loazers hadden tallooze ernstige grieven en kwamen met allerlei voorstellen ter tafel, die het be stuur toezegde, opnieuw bij de Stichting te zullen bepleiten. Landelijke Runderhorzel- bestrijding geëischt De gezondheidsdienst voor het vee vormde een belangwekkend agendapunt. Vele afdeelingen dron gen er krachtig op aan de Run- derhorzelbestrijdiing van Rijks wege verplichtend te stellen voor het geheele land en evenzoo de T. B. C.-bestrijddng bij het vee. Na uitvoerige gedachtenwisseling verklaarde het bestuur zich daar mede aceoord en nam het voorstel ander daverend applaus over Men zal er krachtig voor gaan ijveren- Kunstmestvoorziening, verplichte eierlevering, dienstplicht en acht ste leerjaar, materiaalvoorziening en de befaamde „biggenkwestie" kwamen achtereenvolgens aan de orde. De kunstmestverdeeling baart zorgen en de -veehouderij wordt zeer stiefmoederlijk behandeld bij de stikstoftoe wij zing! Onder ap plaus besloot de vergadering krachtdadig aan te sturen op een billijker verdeelin-g. De vervoer- bewijzen voor biggen werden alge meen langer overbodig geacht, Ook wensdhte men betaling van de varkens niet naar ge-slacht ge. wicht, doch volgens kwaliteit. On der applaus verklaarde de voor zitter zich daarmee accoord, he laasde minister is in de con tramine Desondanks zal het be stuur alles doen, wat slechte mo gelijk is! Belasting vraagstukken De zitting na de pauze was ge heel gewijd aan belastingvraag. stukken. De heer G. S. Verdon- scihot, Dir. v. h. Boekhoudbureau van den L, T. B, hield een uit voerige inleiding over de vermo gens_aanwas-belastin,g, de loon- en ondernemingabelasting, vereve ningsbelasting, etc. en beantwoord de een aanzienlijk aantal door de leden gestelde vragen. De voor zitter zorgde voor belangwekken. de aanvullingen en dankte den inleider onder applaus voor zijn uitnemend verrichte taak. Nadat tijdens de rondvraag nog eenige zeer belangrijke kwesties als een verzoek om langeren arbeidsduur voor de komende zomermaanden en de wantoestanden bij den over- bruggingssteun uitvoerig waren behandeld, nam de vergadering tenslotte de volgende motie aan met algemeene stemmen: ,,De Vakgroep Veehouders van den R. K. Land- en Tuinbouw, bond, in algemeene vergadering bijeen op Zaterdag 8 Maart 1917, in Restaurant Brinkman aan de Groote Markt te Haarlem, over wegende de vele onzekerheden en risico's, welke deze veehouders in d-e naaste toekomst bedreigen, verzoekt Partijbestuur en Kamer, fractie rechtvaardige beloonin-g in de toekomst met kracht te willen bevorderen en/of te wil ten be werkstelligen. Voor het eerst in de geschiede nis der Ned. rechtspraak Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft heden de 42- jarige joodsche vrouw Ans van Dijk uit Amsterdam conform den eisch ter dood veroordeeld. Het recht van cassatie werd niet verleend. Zij is de eerste Nederlandsche vrouw, die tot de doodstraf is ver oordeeld. Weliswaar is reeds eer der de doodstraf tegen vrouwe lijke verdachten geëischt, maar nog nimmer was het doodvonnis tot heden conform den eisch uit gesproken. Verdachte hoorde de uitspraak zonder uiterlijke teekenen van be wogenheid aan. Ans van Dijk heeft tijdens de terechtzitting, 14 dagen geleden, beweerd 68 joden te hebben ver raden; een der gedetineerde ge tuigen van den S.D. was van mee ning, dat het er verscheidene hon derden waren geweest. De ver oordeelde deed zich gedurende de bezetting als illegaal werkster voor en wist het vertrouwen van tallooze joodsche medeburgers te winnen onder het voorwendsel, dat zij hen van levensmiddelen kaarten en persoonsbewijzen kon voorzien. Herhaalde malen bracht zij joden in haar eigen woning onder en liet hen daar arrestee ren. Voorts verzamelde zij gege vens over personen die aan joden hulp verschaften, liet zich her haalde malen bij arrestanten in sluiten en pleegde daarbij steeds nauwkeurig overleg met den S.D.- rechercheur Schaap. Vertegenwoordigers van achttien groote intern, scheepvaartlijnen te Batavia hebben geprotesteerd te gen het feit dat naar zij zeggen, hun belangen in Ned. Oost-Indië volkomen ondergescfn-ikt" worden behartigd, aldus A-P." Zij hebben verder geëischt dat zij als nie Nederlandsche lijnen dezelfde faciliteiten zullen genieten als de Ned. maatschappijen zonder dat eenige discriminatie wordt ge maakt, In de jaarvergadering van het Centraal Bureau komen o-m. een voorstel aan de orde van het be. stuur inzake heffing van 1 pCt. ter vorming van een afzetfonds, een voorstel Utrecht en Kesteren inzake reorganisatie van het Cen traal Bureau, een voorstel Noond- Seharwoude inzake meerdere ac tiviteit van het C B t.o.v, den afzet, een voor: tel Harlingen in. zake incidenteel ingrijpen in het prijsverloop, een voorstel Utrecht inzake vrije of gebonden prijzen, een voorstel Nooró-Scharwoude inzake vaststelling van minimum, en maximum prijzen, een voor-tel Loosduanen inzake de fusthuurre- geling, een voorstel Noordwijker- hout inzake vrijstelling van belas, ting voor op coöperatieven grond slag werkende tuinbouwveilingen* I«i het praeadvies op een voorstel Noord-Scharwoude deelt het bestuur van het C B mede, dat het bestuur over het tweede aanbod der Regee* ring inzake overname van diepvries, inrichtingen ernstig heeft beraad slaagd. Aangezien het bestuur in dit tweede aanbod wel een basis zag waarop met de Regeering tot over eenstemming zou kunnen worden gekomen, heeft het alle provinciale commissies doen raadplegen en op grond van de binnengekomen advie zen aan de Regeering medegedeeld, dat het onder bepaalde voorwaarden bereid was, een voorstel bij <je alge meene vergadering in te dienen tot deelname in het voor overneming der bedrijven benoodigde kapitaal; een der gestelde voorwaarden was dat ook nog andere Nederlandsche coöperaties op land* en tuinbouw gebied in het kapitaal zouden deel nemen Bij het demonteeren van een, Britsche landmijn zijn in de mijnenschool te Bergen o.p Zoom de militairen De V- uit Dordrecht en N. uit Leeuwarden om het leven gekomen. Beiden zijn onge veer 25 jaar oud, zijn gehuwd en laten kinderen achter. Het ministerie van Sociale Za ken vestigt de aandacht op het navolgende: Het blijkt hier en daar voor te komen, dat landarbeiders en tuin dersknechts ,die in de mogelijk heid verkeeren een jaarcontract aan te gaan, dit niet doen, omdat zij wellicht als los arbeider gedu rende het seizoen meer zouden kunnen verdienen. Bij werkloos heid wenden zij zich dan tot de overheid om overbruggingsuit- keering. Aangezien de werkloosheid in die gevallen niet onvrijwillig is te noemen immers zij hebben een dienstverband voor een vol jaar vrijwillig laten schieten, om enkele maanden iets meer te verdienen kunnen deze werkloozen niet voor overbruggingsuitkeering in aanmerking komen. Landarbei ders en tuindersknechts zullen er derhalve goed aan doen aangebo den jaarcontraten te aanvaarden, ten einde zichzelf en hun gezinnen later niet in financieele moelijk- heden te brengen. Het bestuur van het Centraal Bureau voor de veilingen stelt vo-cr gedurende het tijdvak 1 April 19461 April 1947 de afrekeningen der aanvoerders op de veilingen te belasten met een heffing van 1 pCt. van het bruto-bedrag der voor iederen aanvoerder ter veiling verkochte producten, zulks tot vor ming van een fonds ter bevorde ring van den afzet. Het bestuur geeft gaarne de verzekering, dat het deze opbrengst slechts zal aanwenden ter financiering van plannen welke den afzet kunnen bevorderen en.,dat het bij de uit voering dezeF1 plannen den Raad van Advies zocv ':;k zal raadplegen. Het bestuur van het C B. neeft zich voor 1947 uitgesproken in het algemeen voor de regeling weike in 1946 beeft gegolden, n.l. vrije prijsvorming, waaraan verbonden een gegarandeerde minimum prijs, welke voor de standaard prodoc. ten ongeveer 70 pet. van den kost prijs en voor de meer speculatie ve producten ongeveer 50 pet. van den kostprijs bedraagt. In de deze maand te houden jaar vergadering van het Centraal Bureau van veilingen treedt de heer J. Barendse af als voorzitter. Voor het voorzitterschap heeft het bestuur een aanbeveling van twee personen samengesteld: 1 M Prins te Honselersdjjk; 2 A, P de Boer te Grootebroek De voorbereidingen voor het van 3 tot 7 September te Maas tricht te houden intern. Maria- Congres verkeeren thans in een zoodanig stadium, dat er reeds eenige teekening in komt. Voor wat de feestelijkheden betreft, zal er die dagen een nieuiw massaspel gegeven worden, waaromtrent na dere berichten volgen. In den Ommegang van de O.L Vrouwe Basiliek zal van 9 Aug. tot 8 September een tentoonstel, ling gehouden worden die, onder den titel „Maria in de kunst" een kerncollectie oorspronkelijke kunstwerken op het gebied van beeldhouwkunst, schilderkunst, grafische kunst, edelsmeedkunst enz. zal omvatten. Als tijdgrens van deze verzameling werd het jaar 1900 genomen Ook aan de muziek, zoowel kerkelijke als profane, is een be langrijke plaate toegedacht. Voorts zal er een „stoet" worden gevormd, die zoowel bidstoet ais beeldenstoet is. Na deputaties van vereenigingen op godsdienstig, sociaal, cultureel en ander gebied zullen in een stoet volgen talrijke miraculeuze en andere Maria beelden of voorstellingen uit alle deelen van de wereld. Uit Luik en Tongeren kreeg men o.a. reeds de toezegging dat de miraculeuze Vrijdagmiddag werd het postkan toor te Alphen a. d. R(jn In rep en roer gebracht door een explosie. Omstreeks vier uur was een der ambtenaren bezig de uitgaande stuk ken te stempelen en toen hij daarbij met kracht zijn stempel drukte op een briefpakket vloog dit plotseling met een geweldigen knal en een felle steekvlam uit elkaar. Het ge. volg was een kleine paniek onder de ambtenaren en ambtenaressen in het postkantoor. Men dacht aan een bom, maar gelukkig bleek niemand gewond te zijn, terwijl evenmin eenige schade was aangericht. Al leen van het pakje zelf was niet veel meer over. Slechts wat ver. schroeid papier was het eenige, dat zou kunnen dienen voor verdere nasporingen. Nadat men van den eersten schrik bekomen was, werd de politie ge alarmeerd en deze slaagde erin den naam van den afzender op het pa. pier te ontcijferen. Het was de vee- houder Van E.p op den Oostkanaal- weg. De politie trok door sneeuw en Ijs naar dezen uithoek van de gemeente om den veehouder aan den tand te voelen. En toen volgde al spoedig de weinig sensationeele ont knooping. De veehouder bleek een zoon te hebben, die als eigenaar van een kweekerf) in Aalsmeer zijn nood had geklaagd over veelvuldig voorko mende diefstallen van planten uit zijn kassen. De veehouder had zich daarop herinnerd, dat hij nog een aantal z.g. alarmklappers bezat, die hij tijdens de bezetting had aange schaft en welke moesten dienen om ongenoode gasten schrik aan te ja gen. Deze klappers kunnen aan een deurpost of aan éen raam worden bevestigd en explodeeren, wanneer deur of raam wordt geopend. ,,Je moet er maar niet aan trekken", had de leverancier destijds gezegd. Maar nu is proefondervindelijk ge bleken, dat men er vooral ook niet te hard op moet drukken. De dochter van den veehouder had drie van deze klappers in een briefpakkeitje gepakt om er haar broer in Aalsmeer gelukkig mede te maken, maar in plaats van ,,on. genoode gasten in diens kweekery" werd nu een onschuldigen postambte naar de stuipen op het lijf gejaagd. beelden nl. Notre Dame, Mere de tous", ,,La Vierge, Porte du ciel", ,,O.L. Vrouw van Chevremont" en O.L- van Tongeren" naar Maas tricht zullen komen. De stoeit zal worden gesloten door de groep van ,De Sterre der Zee". Gisteravond zijn te Lisse twee Blauwe tramis met groote snelheid tegen elkaar gebotst. Het tram verkeer gaat ter plaatse over één spoor en doordat vermoedelijk de seininstallatie niet werkte, is deze aanrijding ontstaan. Tien vijfien personen werden licht gewond. De materieels scha de is zeer groot, Ben tram is naar Haarlem en de ander naar Leiden gesleept. In de opgave in de prijspuzzle van Zaterdag zijn twee fouten ge- slopen: opgegeven wordt voor de benoodigde letters 2 x 1 en 1 x i. Dit had resp. moeten zijn 2 x i en 1 x r. De .Daily Grafie" meldt dat proeven worden genomen met een. nieuwe uitvinding, welke de ..draaiende vleugel" genoemd wordt en in feite zou moeten dienen ter vervanging van de parachute. Het nieuwe apparaat bestaat uit een tweebladige hori zontaal draaiende luchtscbroef welke op een standaard, bevestigd aan een speciale draagriemcombi natie, boven het hoofd van den betrokken persoon gemonteerd is. De bladen van de schroef zijn samengesteld uit inschuifbare dee len. Door middel van een handle kan de parachutist" de draai snelheid van de schroef regelen en zichzelf naar 'n bepaald landings- punt sturen. S-S--ER VEROORDEELD. De koperslager P. v- Muyen had destijds door den procureur-fiscaal van het bijz. gerechtshof wegens dienstneming bij de S.S. 8 jaar met aftrek van voorarrest hooren eischen. Het hof uitspraak doen de, veroordeelde hem heden to' 7 jaar, eveneens met aftrek van voorarrest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6