Piet van de Pol wint een nieuwen biljarttitel VOETBALCOMPETITIE wordt normaal afgewerkt De Nationale ronde van Blijdorp Engelands zwartste voetbaldag Na 45/1 en 45/2 nu ook 71/2 Sportvaria MAANDAG 10 MAART 1947 PAGINA 7 De Rotterdammer Piet van de Pol heeft gisteravond in „Pomona" te Den Haag voor de eerste maal in zijn bi'ljart- loopbaan beslag gelegd op het Nederlandsche kampioen schap 71/2. Hij won de beslissende partij tegen Piet de iLeeuw met 300142, terwijl de derde candidaat, Jan Swee ring, in zijn laatste partij met 300231 door Nelis van Vliet verslagen werd. BESLISSING VIEL IN LAATSTE PARTU OM SPORTIEVE EN FINANCIEELE REDENEN ATHLETIEKSEIZOEN INGEZET Molenbroek wint liet hoofdnummer Het eindklassement luidt: OF ZIJN WITSTE? Nieuw record afgelaste wedstrijden DE VOETBALBEWEGING IN DEN ARCHIPEL K.N.A.U. VERGADERDE De strijd was tot het laatst toe volkomen open, ook na de twee belangrijke pairtijen, d>e Zaterdag, avond om 10 uur begoninen. Aan de eerste tafel De LeeuwVan Vliet, aan de tweede Van de Pol Sweering. Veel sou uiteraard van de resultaten van deze pao-tijen afhangen; immers zij waren de eenige vier die serieus voor den titel in aanmerking kwamen; de vier andere deelnemers waren reeds kansloos. piet de Leeuw speelde tegen Van Vliet een glorieuze en onver getelijke partij. De scotre verliep in de vier eerste beurten als volgt: De Leeuw 9, 94. 12 en 58, Van Vliet 43 3, 26 en 31; in de vijfde beurt scoorde Piet 9, waarop Ne. Us in zijn meest brillanten bra- vourstijl een adembenemende se rie vami 115 uit zijn keu liet zwieren. De Leeuw poedelde van pure ver bouwereerdheid tweemaal achter een, Van Vliet deed het hem een keer na maar Tiet er een 63 op volgen, en zoo was na zeven beur. ten de stand De Leeuw 182Van Vliet 281. Amsterdamsche Piet stond nu voor de taak, die zelfs voor een reus van zijn formaat onmogelijk zwaar scheen, 100 piunten in te loopen op een in top vorm spelenden Van Vliet. Maar hij haalde het kunstetuk uit. Er voltrok zich een wonder van con centratie en wilskracht in dezen martiaal rond de tafel stappenden man, die al zijn meesterschap op het laken gooide en er voorzichtig precies dan wel kordaat-robust, naar gelang de situatie, een fe.l. looze 118 afgaf waarmee hij de 300 bereikte, daarbij tevens voor de tlweede maal in 8 beurten een par. tij beëindigend en dus het nog maar twee dagen oude record van 37,50 van Van Vliet (die in den aastoot 3 maakte) evenerend. Sweerdng en Van de Pol deden er aan de andere tafel heel wat langer ovgr. Sweerdng was in een zeer strijdlustige stemming, er kennelijk op gebrand Van de Pol een nederlaag toe te brengen, en bij vlagen inderdaad meesterlijk spelend. Zoo grimtwig was deze Sweering en zoo verbluffend slecht liet hij de ballen liggen, dat men op de beeldspraak kwam als nam hij een dorschvlegel ter hand om het fijne rapier van zijn te genstander aan stukken te krijgen wat hem ook gelukte. Daarbij kwam dat Van de Pol in deize par tij het met de fortiuin te kwaad hhd* eenige fraaie stooten door klossen miste en daardoor zijn zelfvertrouwen kwijtraakte: de Rotterdammer poedelde van de 28 beurten er 10, waarvan 5 achter elkaar! Tenslotte won Sweering met steeds grooter wordend v-er- echil 300—231. De situatie na dezen Zater dagavond was dus zoo, dat Van Vliet door zijn nederlaag tegen De Leeuw zijn laatste reeds ge. ringe kans op der titel had ver speeld, en dat als de drie gega digden overbleven: De Leeuw met 5 gew. part. 1790 punten en 18,84 alg. gem>; Van de Pol met 5 gew. part. 1713 punten en 16,16 alg. gem-; ejj Sweering met 5 gew. part. 1623 punten en 12,36 alg. gem. Daar De Leeuw en Van de Pol in de laatste partij tegen elkaar zouden uitkomen, moest deze de beslissing brengen, tenzijzij remise speelden en Sweering van Van Vliet won. Maar zoo-ver zou het niet komen. En eigenlijk verwachtte dat ook niemand. Want het was duidelijk, dat De Leeuw en Van de Pol de twee sterksten waren, en het was billijk dat een van deze twee den titel zou veroveren- Beiden had den op den Zaterdagmiddag nog hun meesterschap gedemonstreerd De Leeuiw in een prachtige partij, hoofdzakelijk klein spel a cheval, waarmee hij Sweering kansloos had, geelatgen, en Van de Pol in een eveneens overtuigende partij in allerbesten stijl waarin hij Van Vliet op de knieën had gelbracht. De slotpartij De LeeuwVan de Pol zou inderdaad den kampioen aanwijzen. Zondagmiddag om vier uur be. Bonnen dan de twee groote kracht metingen, die naar men hoopte de passende apotheose zouden vor- pten vn dit toumooi, waarin zul ke pue. -lenale prestaties zijn ge- P. J. v. d. Pol, Ned. kampioen levefd. Piet de Leeuw, zesvoudig kampioen van Nederland in dit kader, houder van de records voor het hoogste alg. gem. met 17,21, voor de hoogste serie met 196 en samen met Van Vliet in 't bezit van het record voor het hoogste particuliere gem. met 37.50, trad aan tegen Piet van de Pol, wiens top.verxidhtimigen tot- dusver in de kaders 45/1 en 45/2 ■werden geleverd. En Jan Swee ring, de allround biljarter met zijn eveneens eerbiedwaardigen sta.t van dienst, bond den strijd aan met Cornelis van Vliet, die dit ka der graag speelt en nog maar en kele dagen geleden zijn eigen re. cord v-oor het hoogste particu liere gem. op 37,50 bracht. De zaal was tihans eivol, men zat en stond op de tribunes sa am,gepakt als sardines in een blilkje. Van deze vier kampioenen wa ren zoo op het oog De Leeuw en Sweering het minst onder den in- dru'ak van het spannende gebeu. ren. Van de Pol had een verdacht k-leurtje en Van Vliet keek onge woon sip voor zijn doen. Sweering zoowel als Van Vliet al dan niet nerveus, hadden aan vankelijk de grootste moeite om den juisten cadans te vinden. Van Vliet, die afstootte, maakte 31 in negen beurten, en Sweering 23. Van Vliet liep met kleine seriet. jes uit tot 102 tegen Sweering 74. waarna een serie van 64, zijn hoogste in dit tournooi, den Am sterdammer de leiding gaf. Na 22 beurten stonden de twee bijna ge lijk: Van Vliet 198, Sweering 206, maar toen maakte Van Vliet door magistraal spel 91 punten, wat voor hem een totaal gaf van 289. Nog bekende Sweering zich niet Overwonnen, de achterstand was evenwel te groot en Van Vliet verzamelde de resteerende 11 p- on twee beurten. De nastoot werd l&oor Sweering gemist. Het zou dus inderdaad, nu Sweering uitgeschakeld was, tusschen de twee Pieten gaan. Zoowel De Leeuw als Van de Pol hadden lang last van hun zenuwen. De nervositeit van den Rotterdammer uitte zich in twee poedels en het missen van een gemakkelijken bal door onzuiver trekken. De Leeuw maakte meer een loomen, gedrukten in druk. Beiden maakten kleine, peuteri. ge serietjes, met daartusschendoor een goede 53 van Van de Pol, terwijl De Beeutw beneden de 10 bleef. Van de Pol zag een 9 af breken op een pique over de beeie diagonaal van het biljart die op een milimeter miste. Stand na zeven beurten: Van de Pol 84, De Leeuw 36 Toen in de tiende beurt kwam Van de Pol eensklaps los met een magnifieke 61 van haarfijn klein spel, De Leeuw bleef haperen, en Van de Pol ontpopte zich als DE favoriet. De voorsprong dien hij van begin af aan met kleine se ries in een enkelen uitgooier Lang zaam had opgebouwd, nam in de tiende beurt radicaal een afme. ting aan die de overwinning bin nen het directe bebeik bracht. Het was weer de rappe, onvervaarde virtuoos, wiens durf en trefze kerheid dn zoo talloos vele matcnes bewondering afdwong, toen de Rot. terdamscbe matedor 77 caramboles bij elkaar tikte en met 254 punten bijna 200 voor stond. Het zag er dus voor De Leeuw nog slecnter •bit dan Zaterdagavond tegen van Vliet toen hij met 100 punten achterstand door samenstelling van al zijn vermogens in een verloren party nog juist de zege uit hel vu,ur sleepte. Hij zou echter De Leeuw n,iet geweest zijn, als hij niet met mannenmoed zijn, schou. ders onder het karwei had geze Edoch, zijn serie brak af op 49, waarna beiden, carotte spe-lena, een paar slechte beurten maakten, doch Van de Pol tenslotte met 45 de 300 vol maakte; De Leeuw scoorde in den nastoot nog 30. De Rotterdammer Piet van de Pol, drie dagen lang favoriet, daarna stuk gespeeld door Swee. ring en favoriet-af, werd voor de eerste maal kampioen van Nederland 71/2 en dit volkomen verdiend Piet de Leeuw behaalde het hoogste alg- gemiddelde, n.l. 17.25, een nieuw Nederlandsoh' record (Ihet ou-de stond met 17,21 op zijn naam). Nog twee andere officieele Ne derlandsche records kwamen in de verdrukking: dat van de hoogste serie, nieuw record De Leeuw met 196 (oud ree. Van Vliet 165, Maart 1941), dat van het hoog. ste particulliere gemiddelde, nieuw record 37-50 Van Vl'iet en De Leeuw (oud record Van Vliet en De Leeuw 30November 1945). De N. B. B. kan dus met vol doening op dit kampioenschap te rugzien: de prestaties bewegen zich in stijgende lijn. De uitslagen van Zaterdag wa ren: pnt. brt. h. s. gem. 300 30 72 10.— Te egelaar 223 30 40 7 43 287 33 46 8.69 300 33 59 9.09 132 14 32 9.42 300 14 88 21.42 139 15 47 9.26 Van de Pol 300 15 77. 20.— 300 23 43 13.04 247 23 54 10.73 240 27 53 8.88 300 27 75 11.11 300 8 118 37.50 284 8 115 35.50 300 28 60 10.71 Van de P°1 213 28 50 7.60 De resultaten van Zondag waren: 254 29 31 8.75 Teegelaar 300 29 36 10.34 175 23 44 7.60 300 23 54 13.04 300 25 91 12.— 231 25 65 9.24 Van de Pol 300 17 77 17.64 142 17 49 8.35 Het bestuur van den K.N.V.B. besloot bet competitie-programma, zoodra de weers- en terreinomstan_ digheden dit toelaten, op de nor male wijze af te werken. Dit be sluit steunt het op de volgende mo. tie ven. De competitie heeft circa drie maanden stil gelegen. In plaats van in den zomer hebben de spe lers reeds thans hun ,,vacantie" gehad Voetbal is een volkssport en de 'meeste spelers beoefenen geen tak van zomersport, zooals dat b.v met de hockeyers wel het geval is. Bovendien hebben de vereenigingen hun bijzondere uitgaven door de_ Ondanks alle handicaps heeft de R. A. V. Palthena de aangekon digde Ronde van Blijdorp gisteren gehouden. Om klokke één uur viel het eerste startschot aan de Vroesen- laan, waar ca. 150 dames, heeren en juniores bego-nnen aan den 10 KM. prestatiemarsch. Een kleine 800 meteT van het 2850 M. lange Europeescli kampioenschap 45/2 Naar wij vernemen, zullen de volgende spelers deelnemen aan het Europeesch kampioenschap 45/2, dat van 13 tot 16 Maart te Ziirich plaats vindt: Nederland: De Leeuw en Van der Pol; Zwitserland: RomijFrankrijkChassereau en AlbertBelgiëFauconnier en VingerhoedtOostenrijkReicher. gew p. pnt. brt. h. sa alg. gem. 1. P. J. v. d Pol (Rotterdam) 6 2013 123 98 16.36 2. P de Leeuw (Amsterdam) 5 1932 112 196 17.25 3. J.' H. Sweering (Amsterdam) 5 1863 157 64 11.86 4. C. van Vliet (Den Haag) 4 1908 128 115 14.90 5. A. A. J Lubach (Den Haag) 3 1749 160 75 10.93 6. P. A. Ifcobus (Haarlem) 2 1529 152 81 10.05 7. L. G J Teegelaar (Haag) 2 1489 157 54 9.48 8. A. C Jacobs (R'dam) 1 1556 166 62 9.37 parcours was door den dooi zeer zwaar Na 62 min- en 41 sec- be. reikte de eerste heer, Jo va:, Baarle van de R. W. V- de finish op de Bentincklaan, op den voet gevolgd door den heer Schram- meyer. Als 26e de eerste dame. Cor Lindroos van Palthena, in 1 uur 10 min. en 10 sec. Inmiddels waren 31 deelnemers aan de 15 K.M. hardloopen van honk gegaan. Na één ronde hadden Molenbroek, de Groot, Braven- boer en de Ree zich losgewerkt en uit hen zou tenslotte de win naar voorkomen, daar cracks ais Overdijk, Piet van Rijn en Toon de Rooy het rustig aan deden uit een oogpunt van training. Na 9% K.M. hadden Frans de Groot en B Bravenboer de leiding, ter. wijl de favoriet Molenbroek hen op 20 M. volgde. Edoch, in de laatste ronde klemde Molenbroek zijn tanden opeen, passeerde zijn beide concurrenten en met een ferme eindspurt won hij deze 15 K-M met cia. 40 M. voorsprong in den fraaien tijd van 52 min. 10,7 sec. voor Bravenboer en F. de Groot. Tenslotte stoven 60 nieuwelin gen voor de 3 K.M. weg. Veruit winnaar werd de man uit Poortu- gaal W. Warnaar, terwijl IJzer. laar, een militair wit Schiedam, als eerste niet-KNAU-athleet ar. riveerde. De Engelsche Zwembond heeft den ban op den vlinderslag op. geheven. De abnormale weersomstandig heden hebben een nieuw record afgelaste wedstrijden geschapen: niet minder dan 26 wedstrijden konden geen voortgang vinden, en op het oogeniblik staan nog maar 6 wedstrijden van de eerste en 1 van de tweede divisie op het pro. gramma. Merkwaardig genoeg is geen enkele Londensche eerste of tweede klasse wedstrijd afgelast. De Londensche tweedeklasser West Ham United kreeg het be richt van het afgelasten van den wedstrijd in Newcastle te laat en heeft zoodoende 550 mijl voor niets gereisd en 80 pond onnoodi ge reiskosten gemaakt. Deze Zaterdag kan als de zwart, ste voetbal-Zaterdag worden aan gemerkt en men vraagt zich af hoe de tot dusverre ruim 160 ver loren League wedstrijden inge haald moeten worden. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde league-wedstrijden luiden: Eerste divisie: Charlton Athletic Huddersfield Town 03. Chelsea Blackpool 11, Grimsby Town E verton 22, LiverpoolBlackburn Rovers 21, Manchester United Aston Villa 21, Middlesbrough Wolverhampton Wanderers 11, Tweede divisie: Tottenham HotspurFulham 11. De stand der leidende groep in de eerste divisie is vrijwel onge. wijzigd gebleven met Wolves 42 uit 29, gevolgd door drie clubs met evenveel punten: Liverpool en Middlesbrough (38 uit 30) en Black, pool (38 uit 33). Het belangrijkste gevolg van de herrijzenis der Neder landschIndi sche Voetbal Unie op de in Decem ber j.l. in Bandoeng gehouden ver* gadering, is de wederinstelling van de atedenwedstrijden, beter bekend ala „Java-kampioenschappen", die voor den oorlog altijd het hoogte» punt van heit voetbalseizoen betee- kenden. Wedstrijden, die toentertijd acht tot tienduizend bezoekers trokken, en die op het oogenblik wellicht nog een grootere belang, stelling zouden wekken, nu er een groote an imp voor voetbal aan den dag wordt gelegd. Niet alleen van de zijde der spelers maar ook van het publiek, dat het goede spel, dat dikwijls door militaire elftallen uit Nederland ten beste wordt gegeven, hoogelijk blykt te waardeeren. De voorwedstrijden voor de Java- kampioenschappen, Bandoeng—Ba tavia en Soerabaja—Semarang, zul len met Paschen plaatsvinden, waar na niet Pinksteren de halve compe titie in Soerabaja waair dus de eindwedstrijden worden gehouden voltooid worden. Van een dergelijke competitie, zoo als voor den oorlog werd gespeeld, kan nog niet worden gesproken. Wel heeft in steden als Batavia, Ban doeng, Semarang en Soerabaja zeer intensief wedstrijd-contact plaats in voorloopige of nood-competities, maar in bepaalde klassen zyn de clubs toch niet ingedeeld. Ook uit Makassar en Balikpapan komen be richten, dat er groote animo voor het spel bestaat, hetgeen resulteert in wedstrijden, die door de plaatse, lyke bonden worden georganiseerd. De V.B.O, hoopt met ingang van 1 Augustus een geregelde competitie in te stellen, waarbij in drie klassen van twaalf elftallen zal worden ge speeld. De groote moeilijkheid waarmee men te kampen heeft, is het be perkte aantal terreinen. Het is slechts aan de prettige samenwer king tusschen militairen en burgers te danken, dat tot nu toe vele pro blemen op dit gebied toch tot eën goede oplossing zijn gebracht. zen strengen winter en heeft men ook de oefenmeesters moeten door_ betalen. Om al deze redenen zou het niet billijk zyn de competitie niet op de normale wijze af te spe len, waarmede men omstreeks half Juni gereed hoopt te zijn. Daarbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat op 4 Mei den dag van BedgiëNederland te Antwerpen, een gewoon competitie.programma zal worden afgewerkt, waarbij al leen die clubs worden vrij ge., ,eld, die een of meer spelers aan het Ned, elftal hebben afgestaan. Het, zelfde zal geschieden op 25 Mei, den dag waarop te Parijs Frankrijk —Nederland plaats vindt. Tenslotte zal op 7 April, wanneer te Amsterdam NederlandBelgië wordt gespeeld, een aantal wed strijden worden uitgeschreven, welke als beslist noodzakelijk wor den gekenmerkt, b.v. van vereeni. gingen, die een grooter aantal wedl strijden achter zijn dan de andere clubs. Ook het programma der kampioens_ en promotie/degradatiewedstrijden zal op de gewone wijze worden af_ gewerkt. Vast staat, dat z.gl vriendschappelijke weds'tryden tegen buitenlandsche vereenigingen alleen in de week mogen worden ge speeld, zoodat de competitie er niet onder zal lijden. Op de jaarlijksche alg. vergade ring der K.N.A.U, te Amsterdam werd het bestuursvoorstel tot af_ schaffing van het B-lidmaatschap verworpen, zoodat de gemengde sportvereenigingen lid van de unie kunnen blijven. Hoewel contributieverhoogingen het bestuur wat ruimer armslag zullen geven in 1947, is de alge_ meene prijsstijging, waarmede ook de „Unie.huishouding" heeft ie Kampen zoo groot, dat bijv van het plan om den Finschen coach Valste te engageeren, niets kan komen Belangryke punten van het nieuwe werkprogram der propagan- dacommissie zullen, voor zoover dit financieel mogelyk is, echter worden uitgevoerd; daaronder zijn sprekersacties op middelbare scho len. bij militairen en studenten, organiseeren van filmavonden, radio_propaganda, instelling van een nationalen athletiek propagan- dadag en inrichting van eenvou dige trainingskampen. Den Thompsonbeker reikte de voorzitter uit aan den secr.-pen- ningmeester B. Wirtz en den Sauerbeker aan de nationale esta. fetteploeg der dames, die op 22 Aug" 1946 te Oslo de 4 100 meter in 47,8 sec. liep. Dat waren mevr F. E Blankers—Koen, mej. M Ade- ma, mej. N Timmer en mej G. S. M Koudijs. De bestuursverkiezing bracht slechts één wijziging, doordat de heer R. Hofman uit Groningen als lid heeft bedanktin zijn plaats werd gekozen de heer L. B Eb- binga. ook en De EsUander Paul Keres, in Nederland welbekend een der zes candida'-en voor het wereldkampioen: dhap, heeft het tournooi om het schaak kampioenschap van te Sovjet- Unie gewonnen. De titelhouder Michael Botwinnik nam aam dit tournooi niet deel. Rotterdam won te Haarlem met 64 van den N.Holl. Schaak bond en behaalde daarmee het kampioenschap der onder-schaak bonden. De districtswedstrijden van het Ned. Handbal Verbond gaan niet door. Zoo mogelijk zullen de kampioenswedstrijden in den vorm van een ffeele competitie worden gespeeld. Valste met wien de K.N.A.U. heeft onderhandeld om onze athleten te trainen, heeft thans de benoeming tot oefenmeester der Finsche Olympische athle- tiekploeg aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7