Internationale slag om het zwarte goud Nog steeds INCIDENTEN m R Offerschaal Ruit-nieuivtjes BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma DE GESTOLEN PAGINA 2 WOENSDAG 12 MAART 194? Engeland achterop geraakt Van kolen naar olie DE ROOFMOORD TE HEERLEN SOCIALE DIENST VOOR MIDDENSTANDERS Op een vergadering van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging te Helmond is als eerste in het land een sociale dienst in het leven ge roepen, die als voorbeeld gesteld kan worden aan alle andere afdee- lingen. De opzet van dezen dienst is een nauwer contact te leggen tusschen de oudere en de jonge middenstanders met dien verstan de, dat de K.J M V-er aansluiting kan vinden bij zijn oudere stand- genooten. Wil een jonge midden stander, al dan niet werkloos zich in Amsterdam vestigen, dan zou hij in de gelegenheid moeten zijn om via de vereeniging contact met de middenstanders te verkrijgen. Hij zou bij zijn collega's voorkeur moeten hebben, zoodat hij kans krijgt in zijn eigen branche opge leid te worden. Ook ligt het in ue bedoeling een nauw contact te scheppen met den K.J.M-V.-er, die in militairen dienst is, zoodet hij indien hij nog niet in Indië is, de vergaderingen ter plaatse waar hij gelegerd is kan bezoeken en in dien mogelijk zich bij de collega's van zijn vak op de hoogte kan houden. WATERSNOOD BIJ SOERABAJA OLIËN EN VETTEN 25. Een heele sterren-hemel Op het spoor van C.C. Het is niet te veel gezegd, dat de door den jongsten kolennoodm Engeland veroorzaakte algemeene industrieele ontwrichting oveial een zeer diepen indruk heeft ge- maakt. Aangezien deze noodlottige ontwikkeling practisch toe te echrijven is aan het gebrek aan vooruitziend planning, zijn er nu reeds in tal van landen krachten aan het werk, om voor de toe- komst deze bottleneck uit te schakelen. Men wenscht het pro bleem van twee kanten aan te pakken: door meerdere productie en doelmatigere distributie van vaste brandstoffen, doch ook door vervanging van deze door andere energiebronnen. Op het oogenblik heeft men de verwachting van grootere leveran ties van kolen door Engeland in de eerstvolgende jaren volkomen laten varen. Hoewel gebleken is, dat Engelands koleneeonomie door *n jaarlijksoh paoductiesurplus van 10 millioen ton eenigszins uitge balanceerd zou zijn, toch valt nog de groote marge tusschen een pro ductie van 195 millioen ton en 276 millioen ton na den eersten we reldoorlog geregistreerd, te over bruggen, Er is nog een .long way" naar de modemiseering van de genationaliseeide Engelscfoe mijn' bedrijven, met de delving van slechts één ton per man-dag nu, tot de tegenwoordige Amerikaan- eche productie van 5 ton per man dag. Engelands rol als groote ko- lenexporteur voor den eersten wereldoorlog exporteerde het niet minder dan 100 millioen ton acht men voorloopig uitgespeeld. Wel echter zoekt de „Europeesche Kolen-Organisatie", welke haar zetel te Londen heeft, Engelsche bijdragen te verkrijgen tot een nieuwe regeling bij de voorzie ning der distributie van kolen op het Europeesche vasteland volgens een breed opgezet plan. Hoop op Polen gevestigd Zeer naar voren komt nu ook Polen als kolenleverancier. Vorig Jaar beliep de Poolsche kolenpro- duqtie 47 millioen ton, waarvan Radio Asuncion meldt, dat Pa raguay bedreigd wordt door ope raties te land, ter zee en in de lucht. Burgers in de stad Con- oepcion hebben twaalf uur tijd gekregen om de gebieden rond de kazernes en andere strategi sche punten te ontruimen, opdat zij geen slachtoffers zullen wor den van de zeer zware bommen, die op de opstandelingen zullen vallen Te Cincinnati (Ohio) is een ge- houw van vijf verdiepingen in. gestort. Verscheidene personen werden door het puin van de buitenwereld afgesloten. Minstens vier personen zouden vermist W"Orden. <J> In hot district Sumperk van Moravië heeft de vrouw van een fabrieksarbeider het leven ge schonken aan een vierling Het echtpaar heeft reeds een drieling en twee tweelingen, meldt het .Tsjechisch Nieuwsagentschap. C- Orooi;.Brittannië heeft afgezien van ztjn eisch tot terugbetaling van ongeveer 50 millioen p. st. voor levering van levensmidde len aan Griekenland via het Britsche leger. 13.548.000 ton uitgevoerd werden. De productie zal echter dit jaar volgens het opgezette plan stijgen tot. 57 'A millioen ton, en daarvan zullen 19 millioen ton geëxpor teerd worden. Men houdt er reke ning mede, dat Sowjetrusland on geveer 5 millioen ton zal krijgen, evenwel ligt het in de lijn der verwachting, dat de Poolsche pro ductie in 1950 zeer veel grooter zal zijn dan nu wellicht 100 mil lioen ton zoodat reeds in dit en in de eerstvolgende jaren de Poolsche autoriteiten zich bereid zullen toonen, om naast verplich tingen voortvloeiende uit handels verdragen ook het doel der inte gratie der Europeesche economie in dit geval onder oogen te zien. De overschakeling van de in dustrieele ko-lenverbruikers naar olie in tal van Europeesche lan den wordt nu ook als dringende behoefte aangevoeld en zal even eens actueel worden na de ver ruiming van de leveranties van ketel- en pijpmateriaal door de V.S., hetgeen, naar men verwacht, in het volgende jaar het geval zal zijn. Een niet geringe bijdrage De Maastrichtsche rechtbank be handelde gisteren den geruchtma kenden roofmoord, die op 15 April van het vorige jaar plaats had te Heerlen, waarbij de 34-jarige Ivl. C. Bronckaerts, ecbtgenoote van Van Heusden, met een stuk van een geweer de schedel werd ver brijzeld. tengevolge waarvan zü onmiddellijk overleed. De dader, de 27-jarige verzeke ringsagent F. N. uit Kerkrade had 's morgens een bezoek aan vrouw van Heusden te Kerkrade gebracht en afgesproken, dat hij haar naar een adres zou brengen, waar zij een communiepakje voor haar kind zou kunnen koopen. Tevoren had N. met de 18-jarige A. W. echtgenoote van P. afge sproken de vrouw dan van haar geld te berooven en hoar zoo noo- dig het zwijgen op te leggen- Langs de spoorlijn HeerlenVoe- rendaal heeft N dit voornemen ten uitvoer gelegd en zijn slachtoffer gedood, terwijl zijn medeplichtige op den uitkijk stond. N. nam voor de rechtbank de houding aan van iemand, die vol komen ontoerekenbaar was, doch uit 'n psychiatrisch rapport bleek, dat hij volledig toerekeningsvat baar was. De officier eischte tegen hem levenslang, tegen zijn mede plichtige 9 jaar. Dit initiatief verkeert nog in een beginstadium- De medewerking van alle afdeelingen zou noodig zijn, om deze actie te doen slagen. Bestuursleden in deze plaatsen die inlichtingen wenschen kunnen zich wenden tot den heer J. G- Beus Kerkstraat 28, Helmond of den heer Chr. v. d. Kerkhof, Ba- kelscheweg 122, Helmond. •O De 82_jaar oude Sibelius, wiens 7e symphonie 15 jaa,r geleden voltooid werd, is thans, naar verluidt, zijn achtste symphonie aan het componeeren. 0> Franz Lehar, die momenteel in Zürich woont, heeft gevraagd om Hongaarsch staatsburger te worden. De Ned. militaire woordvoerder te Batavia deelde heden o.m. mede: Te Semarang is tusschen de re publikeinen en de Nederlanders overeenstemming bereikt omtrent de regeling van de inundaties in den oostelrjken sector. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat republikeinsche troepen, be wapend met mitrailleurs, geweren en mortieren, het Nederlandsche terrein zijn binnengedrongen. In de omgeving van Medan moesten emplacementen van de tabaksondernemingen „Mabar" en „Mariendal" onder directe bewa king van Ned. militairen worden gesteld. Dit was noodzakelijk ge worden, omdat de vorige week re publikeinen vernielingen aanbrach ten en het materiaal naar het binnenland afvoerden. Aneta teekent hierbij aan, dat deze ondernemingen het bezit zijn van de Deli-Mij., waarvan de on derneming „Helvetia" reeds ge- ruimen tijd weer in handen is en waar men het werk heeft hervat. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat in het gebied van Sidoardjo op het oogenblik de hoogste wa terstand sinds menschenheugenis wordt waargenomen. Ruim dui zend hectaren staan thans onder water, terwijl als gevolg van de inundaties reeds 200 H.A. van de rijstoogst verloren ging. Bevolking, militaire autoritei ten en bestuursambtenaren zijn het er over eens, dat de inundaties opzettelijk zijn veroorzaakt, zoo meldt de correspondent van Ane ta, die thans te Sidoradjo vretoeft. GOSELING-VERSCHUUR FONDS De actie gaat beginnen Het bestuur van den kring Utrecht van de K-V.P. heeft m verband met de komende actie voor het GoselingVerschuur herstelfonds een bespreking gehad met de voorzitters en penning meesters der afdeelingen. De partij-secretaris, dr. L- H. A. Albe- ring, zette de noodzaak uiteen van een grondige herziening van het financieel aspect van de partij. Er dient te komen een wijziging in de contributie-regeling en daar het bezit van de party in den oorlogstyd is verdwenen, zal een nieuw fonds gevormd moeten wor den. Het partijbestuur zal met een voorstel van een nieuwe contributieregeling komen, waar bij per lid aan de centrale partij kas zal moeten worden afgedragen een bedrag van 0 80 per jaar Er zal op de party raadsvergade ring in Mei worden voorgesteld een minimum contributie van 1.50 per lid en 1 voor een gehuwde vrouw, terwyi van hen, wier inkomen grooter is dan 3000 een minimum contributie van 3 (gehuwde vrouw 2) wordt ver wacht- Van 17 Maart tot 24 April zal de actie voor het GoselingVer- schuur herstelfonds landelijk wor den gevoerd. De K.R-O- zal een zestal aantrekkeiyke kleine hoor spelen uitzenden en korte slag zinnen zullen worden uitgegeven. De kring Utrecht organiseert een inzameling, welke geschieden zal door middel van bonboekjes. Ten oosten van Modjokerto zijlf de sluizen, die dicht moesten blij* ven opengezet en di eopen moes» ten staan, zijn gesloten. De d$» ken zijn doorgestoken en de over» stroomingen strekken zich uit over de geheele rijstdelta tus* schen Mojokerto, Sidoardjo efl Soerabaja. De zeepfabrieken kregen wede?» om grondstoffen toegewezen, dit» maal voor de famricage van huis houdzeep. waarvoor ter beschikking gesteld werden cocosvetzuren, cocos* olie en de helft van de reeds in onze vorige berichtperiode ver melde te Rotterdam aangekomen 1000 ton eetbare rundertalk; dit gaf enkele dagen wat bedrijvigheid aan de mankt, aldus een bericht van de makelaars Bessom De Schepper te Rotterdam. Over het restant van deze partij, aangevuld met de in middels per ss. ..Ittersum" aange voerde 778 ton talk, is nog geen be slissing genomen. Tot op dit moment is tenminste nog niet bekend of deze hoeveelheid in haar geheel naar de margarine-industrie zal gaan. of dat aan de vetsmelterij ook nog een ge deelte zal worden toegewezen. Beide zijn dringend verlegen om grond stoffen. De weersomstandigheden werken een vlot verloop van een en ander nu ook niot bepaald in de hand. Bij de aanhoudende strenge vorst, waardoor het vervoer per wa ter reeds lang niet meer mogelijk was. kw|n nu nog de geweldige sneeuwval van den laatsten tijd. waardoor het vervoer over den weg sommige deelen van ons land. volkomen werd gestagneerd, hetgeen tengevolge had. dat verscheidene fa brieken met leege olietanks zaten. Er is immers nog geen enkele mogelijk heid totvoor ra ad vorming en bij het minste geringste dat er in den aan voer hapert, zitten de afbrieken om hoog. De vetpositie blijft dan ook nog steeds zorgelijk. Behalve de reeds hierboven ge noemde partij talk. is er gedurende deze berichtsperiode eveneens nog aangekomen een klein postje soya- olie (ca. 83 ton in rums) en voort» nog een paar honderd ton Castoroliew Van oneindig veel meer belang is, dat de ..Mijdrecht" Donderdag a.s. in Rotterdam aankomt, met aan boord ca. 10,000 ton Lijnolie- En een ander heugelijk feit is. dat we weer een.s een te eken van leven van de ..Williem Barende"' hebhen verno men. De tanker die stookolie naar het Poolgebied heeft gebracht, heeft van het moederschip overgenomen ca. 5700 ton traan en is thans onder weg naar Nederland. Al blijft deze hoeveelheid vrere beneden de ver wachting (gehoopt had men immers op 10.000 ton), het is todh nog altijd beter een half ei dan.,.. Rest ons nog te vermelden, dat er in inlamdsclx technisch vet voortdurend Iets TOjTt omgaan. Ja hoor, daar had je het gegooi in de glazen al: de Groene Politie- En voordat het tot Boudewijn door was gedrongen, dat hij het op een loopen moest zetten, hadden ze hem al by z'n kraag: „Ausweis, BITTE!" Boudewijn deed toen maar wat dan ook eigenlijk het verstandigste was: zo0 vlug moge lijk zijn laarzen uitschoppen, mtt het bekende gevolg. En bij z'n •wegschieten nam hij meteen met den punt van de laars den neus van de Groene Politie-man mee, wat imet zoo'n klap aankwam, dat •hij half versuft op de straatstee- nen kwam te zitten. Maar hij hoef de zich niet te vervelen, hij zag tenminste zooveel sterretjes, dat hij voorloopig niet uitgeikeken htoefl- de te zijn- DONDERDAG, 13 Maart. HILVERSUM I (301 M) 9.45 N.C.R V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R V 9.45 Nieuws; 10.15 Morgenwijding; 11.00 V. dm zieken1145 Der. uit Jndië; 12.00 Zang; 12.30 Vaudevile» ork. (13.00 Nieuws); 13.50 Caus. 14.00 Orgel; 14.40 Caus.; 15.00 Orkestj 16.00 Bijbel; 16.45 Kwartet; 17.20 Gram.; 18.00 Koor; 18.30 V. d, Ned. strijdkr.i9.00 Nieuws; 19.15 Gram. 19.25 Caus.19.45 Caus.20.00 Actual 20.10 Muziek; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws en actual.22.30 Gram.|i 22 45 Avondwijding23.00 Muziek. HILVERSUM II (415 en 218 M.)1 A.V.R.O. 9.45 Nieuws; 11.00 Gram, jj 11.15 Caus.; 11.30 Trio; 12.00 Zang; 12.30 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropoieork.13 50 Gram.14.00 Caus.; 14.20 Orgel; 15.00 Caus.; 15.20 Gram.16.15 Kaleidoscoop17.20 Caus.; 17.30 Piano; 17.50 Caus.; 18.00 Ifieuwa; 18,15 Skynuasters18.45 Sportpr.19.00 Muziek; 19.30 Volks» muz.school; 20.00 Actual.; 20.15 Orkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 Gevar, prog.22.45 Lezing; 23.00 Nieuws. door 52) Douglas Gr ej In orde, zei Don Manuelo. Ik bén er tevreden mee. Dus goed be grepen.... als ik de gestolen Schaal aan Don Vincente terugbe. zorgen kan, krijg ik honderd dui. zend pesos. Ik bedoel natuurlijk de schaal, die zich in de brandkast van Lin Kitura bevond en.... En die de oorzaak werd van den moord op Kitura, viel Flinero hem in de rede. Ja, lk neem de verantwoording op me, je dat be drag in naam van Don Vincente toe te zeggen. Wanneer kun je die schaal te voorschijn brengen? Dat zal ik je met een paar minuten vertellen. Don Manuelo beglaf zich naar het andere einde va-n het ruime vertrek en opende een deur die gedeeltelijk door zware gordijnen aan het oog onttrokken was ge weest. Toen hij td'ie gordijnen op- zijschoof, stapte een man naar binnen en Don Manuelo deed, blijkbaar volkomen verrast, een stap achteruit. Het was Kitura- Zoo...., diadht Flinero, dat was dus de reden, dat hij den Japanner niet op zijn kamer in 't huis van •een bankier aangetroffen had. Mis schien was hij daar den Ibeelen avond niet geweest. Dit allee sdboot den detective in een oog wenk door het hoofd. Toen hoorde •hiij opeens een half verstikten kreet van Don Manuelo, die geen woord scheen te kunnen uiteren- gen en hij vroeg zidh verbaasd af in hoeverre diens plannen mislukt konden zijn. Waar.... waar is.. Matsu? stotterde Don Manuelo eindelijk. Hij zei me, da't u me wensch- te te spreken, klonk het sdhiril van de perkamentadhtige lippen van den breedgeisdhout erden. gelheim- zinnigen man, die stijf op den drempel stond en wienis flikkeren de zwarte oogen het eeniige le venstekken waren, dat zijn strakke gelaat vertoonde. Matsu heeft me hierheen gesrtuurd. Hij zei, diat u dié schaal wilde hebben. Heb je die dan vroeg Fli nero, een stap vooruit doende, als wilde hij Kitura te lijf gaan. Een oogenblikje. Flinero. zei Don Manuelo. Ik zal dat wel af handelen. En zicih streng tot Ki tura wendende: Wiaar is die sdlaal? Voordat Flinero kon antwoorden werd hij echter opzij geduwd en Matsu keurig in zün zwarte pak en naar gewoonte deftig on bewogen kwam naar voren en, ging voo-r Kitera staan. Op het- zell' e oogenblik wist hij met een handige beweging de portière te sluiten en Kitura aan het gezidhit te onttrekken. Zoo, Matsuriep Don Ma nuelo uit. Dus ben je toch geko men Ja, mijinlbeer, antwoordde Miatsu rustig. Ik had toch gezegd dat ik komen zou En hoe staat (hiet nu met diie schaal Welke schaal, mijnheer De echte of de nagemaakte Don Manuelo keerbe zich woe dend naar hem tee. Wat ils dat nu voor praat Wat voor namaak Er bestaat geen andere namaak, dian die in de verzameling van Don Vincente! Ik bedoel natuurlijk de echte, die door Chico Fuenta uit China is meegebracht. Ja, het spijt me heel erg, Don Manuelo, maar de offerschaal welke door Fuenta is meegebracht is verdwenen. Verdwenen Hoe bedoel je dat stoof Don Manuelo op. Een van mijn mensdhen hia)d die in bewaring, maar het ding is weg. Zeker 'n streek van Fuenta? snauwde Don Manuelo. T Misschien. Ik weet niet. waa-r Fuenta ie, Matsu hield even op en vervolgde met schijnbare verlegenheid: Ik zou u de andere schaal wel kunnen toonen.... die in het museum van Don Vkicente gestaan heeft. Kun je werkelijk die schaal laten zien. Miatsu vroeg Flinero. Al is het dan maar namaak, toch is het ding wel iets waard. Ik denk van wel, antwoordde Matsu, als ik even alleen heen mag gaan. Degene, die haar in handen heeft, wil liever niet be kend worden. Dat zult u wel be grijpen, De politie zou het hem allicht liastig maken. Schiet op, Matsu schreeuw de Don Manuelo. Je hebt me ver teld. dat je me de echte schaal kon brengen. Als je nu ook de nagemaakte in handen hebt, breng die dan hier, dan kunnen we ze samen aan Don Vincente terug brengen. Dat is dunkt me, een goed idee, mijnheer, zei Matsu, door de portière verdwijnend en de deur achter zich sluitend. Don Manuelo keek hem woe dend na.. Hy had Kitura niet meer gezien, sedert Matsu hem achter het goiLijn had doen ver dwijnen. XXXI. C. C. ONTMASKERD 1 Don Manuelo schoof een gewo nen stoel bij de tafel en stak de hand uit naar een mahoniehouten sigarenkist. Wat denk je van dien Kituraï vroeg hij aan Flinero- Ik begrijp je rtiet precies, antwoordde deze, die eveneens op een stoel plaats genomen bad. Be doel je, wat ik van zijn karakter denk Ik heb niet veel met hem te maken gehad, en dus kan ik moeilijk een goed oordeel ovefl hem vellen. Dat meen ik ook niet, ant woordde Don Manuelo, zenuwach tig met het kistje spelend. Ik be doel of je weet, wie hü is Kitura, is het niet? De kalmte van den detective was tergend, omdat de ander zoo graag wilde, dat deze iets van zijn eigen gedachtengang zou loslaten. Ja, hij heet Kitura, geloof ik, zei Don Manuelo. Maar hoe verklaar je, dat hy hier is, terwijl je verteld hebt, dat je hem in zijn antiekwinkel te Buenos Aires dood hebt zien liggen? Flinero haalde zgn schouders op. Kun je daar geen verklaring van geven? Ik denk van wel, antwoord» de Don Manuelo, het kistje ope» nend. Maar het is van weinig be» lang. Mag ik je een sigaar aan» bieden Ik houd hier altyd sig3- ren in voorraad. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2