communisme ONZE STRIJD TEGEN HET EEN ILLEGALE ILLEGAAL Opgang van Oost-Indonesië WOENSDAG 12 MAART 1947 PAGINA 3 IVast geloof tegen ongrijp- baren droom WEESHUIS VERLIEST TWEE WELDOENERS GOUDEN MEDAILLE VOOR KONING Redder van 200 menschen- levens Heft zaligverklaringsproces van mgr. de Mazenod EEN EEREVELD VOOR PALEMBANG OFFICIEELE KENNIS GEVING Drankwet BINDING VAN CULTUREE- LE ORGANISATIES 'i DE SPAARBANK ANNO 1820 ORGELCONCERT Verdiende aan Ausweise en bonkaarten Textiel en tabak ORKESTLEDEN R. PH. O. YREEZEN UITSLUITING ERNSTIG MOTORONGELUK Het onderwerp, dat na den oorlog in de lucht hangt; het probleem, dat sinds honderd jaar steeds weer en steeds drei gender opduikt; de levensbe schouwing, die minstens zoo moeilijk Is bestrijden en zeker zoo gevaarlijk is als het Natio naal Socialisme, is het Com munisme. Sinds 1848 klinkt de schreeuw om gerechtigheid van de millioenen verworpenen door het falen en het missen der kansen van de belevers van het Christendom, aldus begon Pater dr. A. V. d. Weij O.C. zijn uiteenzetting over „Wjj en het Communisme. Wat moeten we denken van Sovjet-Rusland?" In de beginselverklaring van de C.P.N. „De Waarheid" is te lezen, dat de partij zich baseert op de leer van het dialectisch materialisme, zooals dit door Marx en Engels werd gegrond vest en door Lenin en Stalin werd uitgewerkt. Onder den invloed van den tijd schreef Marx in 1848 tezamen met Engels zijn commu nistisch manifest Spreker leest enkele passages voor uit een boek van Leonard Regatz, die een schrijnend beeld geven van den kinder- en vrouwenarbeid in die dagen. Nadenkend over de oor zaak van die ellende, meende Marx den sleutel tot de wereldhis torie gevonden te hebben. De fout zit hem bij de enkelen, die de pro- doctiemiddelen in handen hebben Er zijn steeds twee klassen: de bezitters en diegenen, die voor hen werken. De moraal is geen leefregel, die het menschelijk gedrag ten goede moet leiden. Het is een uitvinding van de heerschende klasse, om de proletariërs beter onder den duim te kunnen houden. Wanneer de klassenlooze maatschappij be vochten zal zijn, is er geen zeden wet meer noodig, alsdus de com munistische theorie. Godsdienst tenslotte is voor Marx iets moois en iets verderfe lijks. Het is als opium, maar hij beschouwt opium niet als vergif. Opium brengt den schuiver in een droom, waarin hij zijn droomen als werkelijkheid ziet. Komt er ellende, dan pakt de verslaafde zijn pijp weer en vergeet. In dit miserabele bestaan wil de prole tariër droomen en daarom bouwt hij zich een luchtkasteel: God. De bezittende klasse verschaft hem voortdurend de opium, want droo- mende menschen ageeren niet. In het paradijs van het communisme is geen plaats voor God of Gods dienst, want de nieuwe men3ch heeft geen opium noodig om ge lukkig te zijn. Wat hebben Lenin en Stalin gepresteerd Lenin heeft de theorie van Marx en Engels aan een strategie geholpen; een theorie en tactiek der evolutie uitgewerkt. Zijn plan de campagne levert ons enkele interessante gezichtspunten op. Hij zegt, dat het kapitalisme Van industrialistisch imperialis- In de afgeloopen week heeft het R. K. Weeshuis twee belangrijke medewerkers verloren. Vrijdag overleed Mevr. Henriette Zoetmulder—Janss:ns. Zij was vroeger huisbezoekster voor het R. K. Parochiaal Armbestuur en bleef na de in diensttreding van een sociale werkster steens be. hulpzaam bij ihet doen van bood schappen en het verrichten van andere lichte werkzaamheden. Zij was altijd op pad om iedereen te helpen en dit leidde tijdens den oorlog tot een uitgebreiden dienst als verzorgster der distributi.be. scheiden van vele drukke huismoe ders. De avonden bracht zij meestal breiend voor behoeftige gezinnen door. Bij den uitvaartdienst, cie gisteren in de kapel van Hu'ze Li. duina gehouden werd, waren o.a. de Hoogeerw. Deken R- Reynen en een deputatie van het R. K. Weeshuis aanwezig. De heer P- J. Smits die jaren lang de hoofdadministratie van het weeshuis voerde, overleei Zater. dag j.l. te Rotterdam. Meer dan 48 jaar deed hij zijn werk J t een nauwgezetheid die zijn boeken tot calligraphiische kunstwerken maak ten. Hij werd in cie laatste jaren vervangen door een jongere kracht, ïnaar bleef zich regelmatig op de hoogte houden van den gang van zaken- Verscheidene leden van het R. K. Parochiaal armbestuur wa ren hedenmorgen bij den uitvaart, •dienst in de kerk van O. L. i*-ouiw Rozenkrans aan den Proves, singel aanwezig. De heer Smits Werd op de R. K. Begraafplaats aan den Crooswijkschenweg ter aarde besteld tisch is geworden, d.w.z., dat be halve de arbeiders in de kapita listische landen, ook de inlanders in de koloniën geproletariseerd zijn. De revolutie wordt nu zeer gemakkelijk. Ontketen in de kolo niën een nationalistischen op stand en aan het thuisfront een machtsovememing door de arbei ders en het kapitalisme capitu leert, niet in staat aan twee fron ten te vechten. De revoluties in India, Indo-China, China en Indo nesië, omvattende bijna de helft der volkeren dezer aarde zullen de roode vlam doen laaien over de geheele wereld en den paradijs staat verwezenlijken. Op drastische wijze begon Le nin, na het slagen van de revolu tie in Rusland, de weinige indus trieën en de vele landbouwbedrij ven te socialiseeren. Om wille van het recht van de proletarische massa werden bij millioenen de aristocraten en de bezitters uit geroeid. Waar geen offer de ver wezenlijking van de synthese in den weg mocht staan, kon men met het bloed van vriend of vij and geen rekening houden. De lij ken der proletariërs waren de mest op den akker van het nieu we land. Het bleek al gauw, dat de productie in bedrijf en op den akker vele te gering bleef. Rus land stortte in 'n crisis, die de ondergang van het bolsjewis me dreigde te worden. Het pa radijs bleek een economisch slop en Lenin zag zich gedwougen een nieuwe economische poli tiek in te voeren. Het privaat bezit werd hersteld, de kapita listische productiewijze opnieuw ingevoerd. Zoo werkte de Rus sische arbeider opnieuw tegen stukloon en ontstonden de nieu we standen der Stakanof-arbei- ders en bureaucraten. In geen kapitalistisch land is de afstand tusschen den onge. schoolden werkman en den in genieur zoo groot als in Sovjet Rusland! Trotzki is ihet met dezen gang van zaken tin het geheel niet eens. In revolution betrayed" trekt hij dan ook tegen Stalin en het Rus. sische communisme van leer. S'a- lin is de verrader van bet marxis. me. Hij heeft het communisme tot een nationalisme gemaakt. Gezien van bet standpunt van den marxist is dit volkomen juist. St-uk voor stuk worden de beginse len van Marx, al of niet gedwon gen, door hem verworpen- De godsdienst wordt b.v. weer toege laten als middel tot een extra bin ding van de Russen. Het is van ouds een nationale kerk, die dus weinig gevaar oplevert vo-or een nationaal.communistischen staat De parallel met Hitler's streven naar een Duitseh Nationale Kerk springt hier direct naar voren. Vraag niet aan een droomer om een redelijke verklaring van zijn beelden; -hij kan die niet geven. Vraag een geloofvig menseh niet om een verantwoording van zijn geloof, want het wezen van het geloof is het ontvangen van een inho-uid. die ons kenvermogen eigenlijk niet kan bevatten en die het nimmer zou kunnen vinden. Geloof en mythe zijn verwante begrippen. Het geloof is echter vanuit de' bovennatuur, een gave van God. de mythe is de levens vatbare droom vanuiit ide stoffelijke iwereld. Dit beteekent, dat het commu nisme zich nooit door zuiver ver standelijke argumenten zal laten bestrijden. Evenmin als een goed Katholiek zijn geloof vaarwel zegt, om wille van historische of be staande wantoestanden bij «ie be dienaren der Kerk, evenmin laten goede communisten zich vervreem- d-:n van hun beginsel, vanwege gruwelen in den heilstaat. De communist heeft vertrouwen in de komst van zijn heilstaat; de Chris ten heeft het vertrouwen in te werkelijkheid van een hiernamaals verloren! Het eenige middel, om de ver schrikking van het communis tisch spookbeeld t« ontdaan, is de herleving van het vertrouwen bij de menschen in hun toekom stig eeuwig geluk: de lvervinding van een levend geloof. De jubileerende bruggenwachter van de Ooieva arsbrug begon zijn feestdag gisteiren met een oflici- eele plechtigheid in het bureau van den Havendienst. Mee een auto werden Koning en zijn vrouw van hun huis aan de West Fra-n- kelandschestraat afgehaald. Wethouder mi. P v Bochove roemde in een korte toespraak de verdiensten van veertig jaren vriendelijkheid en zorg voor de brug en haar omwoners. Hij over handigde Hannes namens het ge meen teibestuur een cadeau onder couvert. De collega's overhandig, den hem een kalfslederen porte- monnaie en portefeuille. Ook wer den er bloemen aangeboden. Na de plechtigheid, waarbij ook de havenmeester, de heer v d Made, aanwezig was. werd de feesteling met zijn vrouw naar 't bureau van de firma van de Toom aan de Schie gebracht- Het was voor den heer W. H- v d Toorn Sr een vreugde en te gelijk een smart Koning geluk te wensohen. Oude vrienden verdwe nen een voor een en nu gaat de laatsite- In het land der bruggen was Hannes Koning; vorst, regee- rend bij de macht van zijn unieke fluitsignalen-, omgeven door een staf van ministers, die dagelijks confereerden over den toestand in Europa. AUij-d was hij oplettend geweest op het geen er rond hem heen ge beurde en zoo had hij meer dan 200 grooten en kleinen uit het water gehaald- Het bevreemdde den heer v d Toorn, dat er door de overheid niet meer aandacht ge-chonken was aan deze belang rijke prestatie. In zij-n oogen ging het er om. of er mensc'henlevens gered waren niet of iemand Dorus Rijkers of Hannes Koning 'heetite. Om het verzuim goed te maken bood hij, namens de bewoners van het Sohiekwartier aain den bruggen- man een gouden medaille met in scriptie aan. De jubilaris dankte den spreker voor zijn hartelijke woorden: ,,Ik had niet gedacht, dat de heeren zoo erg met me waren." Gedurende de rest van den dag d/ie werd doorgebracht in de' feest zaal van Maison Westhuis, bileven- gelukwenschen, bloemen en ande re blijken van waardeering bin nenkomen als hulde voor de laat ste der oude bruggenmannen. Tegelijkertijd moeten wij wer ken aan de opruiming van maatschappelijke toestanden, die met dat geloof reeds eeuwen in strijd zijn. De Pausen zijn even fanatiek in de bestrijding van het kwaad op maatschappelijk gebied, als de felste communist; de beminde geloovigen laten hen echter in den steek. De liberale christenen zijn de ergs'e vijanden van de Kerk. Het Christendom is geen bewaker van de brandkasten der rijken. Men sla de bergrede maar eens op: „Wee, gij rijken". Ons Christendom mag niet ver. burgerlijken. Wij moeten ver trouwen tozbben in ons plan, gezamenlijk werkend aan de juiste verhoudingen in de maat schappij- Een Paulinisch geloof met den sterken inslag van het bovennatuurlijke leven moet. ons strijdbaar maken voor de chris telijke maatschappij. Niet het aantal communies, niet het kerkbezoek, niet het ambt, maar de vraag „Wat hebt gij aan de minsten der mijicen gedaan zal beslis en over onzen toegang tot den Hemel- Wij maken ons druk over vele dinigen; maar als we ons druk maakten over onze liefde ten opzichte van de naas;en was er geen sprake van een com munistisch probleem of gevaar- De heer A. L. J. Kunze, voor zitter van het Comité Katholiek Schiedam, die ook den avond had geopend, dankte den geleerden spreker voor zijn duidelijik betoog. Aan d-e zangers van de Franke- land, die neder leiding van hun dirigent, de heer W. de Rooy, een „Ave Maria" en „Kyrië" en Sanc- tus uit de „Pape Macelli" hadden gezongen, paste eveneens een ver diend wcord van lof en dank. De heer Kunze vroeg de medewerking van alle aanwezigen, om mee te werken, wanneer een dezer dagen om hun steun gevraagd zou worden in verband met groote activitei die onder leiding van het districts- bestuur der KA in Schiedam be gonnen zal worden- Naar uit Vaticaanstad wordt bericht, heeft de H. Congregatie der Riten zich Dinsdag bezig ge houden met het onderzoek naar de heldhaftigheid der deugden van den in 1861 overleden bisschop van Marseille, mgr. Charles Eu- géne de Mazenod- De inleiding werd gehouden door kardinaal Granito di Bel- monte, terwijl pater Ferdinand Thiry als postulator optrad- Mgr. de Mazenod is de stichter van de congregatie der Oblaten van Maria, onbevlekt ontvangen* Van officieeie zijde is vernomen, dat in Palembang een eereveld aangelegd zal worden voor de ge vallenen in Zuid-Sumatra. Dank zij de welwillende medewerking van het republikeinsche bestuur te Pa lembang is men erin geslaagd, de beschikking te krijgen over een terrein, dat gelegen is aan den weg naar het vliegveld en aan de begraafplaats grenst, waar de te Palembang gesneuvelde Brit- sche militaire hun laatste rust plaats hebben. Het ligt in de be doeling om alle in Zuid-Sumatra gevallen slachtoffers en ook die in Muntok het leven lieten, sa men te brengen op het eereveld te Palembang. Levenslang voor Delftschen landwachtcommandant I> proc.-fiscaal bij het bijz. ge rechtshof te Den Haag heeft tegen den 45-jarigen Delftschen electri- cien A- Klem. ex-groepscomman dant van de landwacht, levenslan ge gevangenisstraf met ontzetting uit de rechten voor het leven ge- eischt. B en W van Schiedam brengen ter openlbare kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoek van W J Feelders, alhier, om een verlof A voor den verkoop var. zwak- alcoholischen drank in het klein in het schaftlokaal op het terrein van de Scheepsbouwmaatschappij ..Nieuwe Waterweg" alhier en herinneren er aan, daf binnen 2 weken na deze bekendmaking te gen het verleenen van het verlof bij hun College schrifteUjx bezwa ren kunnen worden ingebracht. Reeds eenigen tijd is er in Schie dam sprake van behoefte aan grootere samenwerking tusschen de vereenïgingen, die zich op cultureel terrein bewegen. Het schijnt in de bedoeling te liggen een lichaam in het leven te roepen, dat Op cultureel terrein een gelijke 'taak zal krijgen als de sportcommissie op het ge bied van de sport verricht. In de maand Februari 1947 werd ingelegd 216,592,74 (Februari '46 268,269,07) en terugbetaald 195,83-4,72 386,246,28). Het totaal tegoed bedroeg f 11,253,832,76 11,571,130,76) op 25962 (23868) rekeningen. Aan het orgelconcert dat Joop Walvis Zone'ag in het Passage theater za-1 geven, werkt mee het dubbelmannenkwartet Preciosa. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag zal het 25 ja-ar ge. leden zijn, dat de heer A- Admi raal als scheepstimmerman bij de Mij. Binnenvaart in -dienst trad. De 46-jarige A. A- Evers had als waarnemend chef van het centraal register te Rotterdam in de periode Mei 1943—Augustus 1944 „Quittungen", „Ausweise" en Z-kaarten verstrekt aan Neder landers, om hen uit Duitschland te houden. Volgens hem zou dit kosteloos gebeurd zijn, maar het feit, dat hij ondanks een salaris van 175 per maand groote uit gaven had gedaan voor boeken, sieraden en eetpartijtjes in dure restaurants, leek den advocaat- fiscaal mr. Donker van de Rot- terdamsche Kamer van het Haagsch Bijzonder gerechtshof, waarvoor E. Vrijdag terecht stond, uitermate verdacht. Uit getuigenverklaringen .bleek, dat verdachte voor het verstrekken dezer papieren, geld had ge vraagd, eenmaal zelfs tot een be drag van 13.000, om, zooals hij beweerde, Duitschers om te koo- pen. Ook verklaarde hij groote bedragen aan de illegaliteit te hebben geschonken, wat echter nimmer is bewezen. Mr. Donker zei, dat de ervaring geleerd had, dat om Z-kaarten en dergelijke te verkrijgen, het heelemaal niet noodig was Duitschers in te scha kelen, daar voor de illegaliteit werkende ambtenaren van het gewestelijk arbeidsbureau d aar wel beter raad op wisten. Ook beweerde E. regelmatig ten behoeve van onderduikers on geveer 36 bonkaarten te hebben ontvangen. Deze waren bij ver breking van de relaties van E. met de ondergrondsche, waarvan hij eenigen tijd deel had uitge maakt, wegens zijn sleutelpositie bij het gewestelijk arbeidsbureau, nimmer overgedragen, hetgeen (Van onzen Indischen S-cor- respondent.) Op 4 Maart heeft het staatshoofd van Oost-Indor.esië, Zijne Excel lentie president Tjokorde Gde Rake Soekawati, met zij-n minister van financiën, den -heer Ha-melin-k. een uitgebreid gezelsc-hap van Ohi- neesc-he, Indonesische en Neder- landscthe journalisten, de gelegen heid geboden hem en den mini-s ter vragen te stellen betreffende hun recent verblijf in Nederland. Wat de situatie in Nederland be treft, zoo was hem opgevallen, dat 'b.v. in vergelijking met Frankrij-k. de opbouw veel deugdelijker ter hand wordt genomen. Dit komt vooral tot uiting in zaik-eu. die van al-gemeen puiblielk belang zijn zoo als verlichting, vervoer en ook voedselvoorziening. De president en de heer Hame link deden verder zeer be'-ang- wökkende meded-eelingen omtrent de belangstelling van Nederlar.d- sche industrieelen voor O-ost-Indo- nesië Deize belangstelling werd voornamelijk in het Zuiden des lands aangetroffen. Een textjel- comibinatie 'heeft ernstige plannen om in Zuid-Celehes een belhoorliik industrie-centrum te stichten. Ook in d.e tabaksindustrie bestaat voor Oost-Indonesië groote volgens Mr. Donker de gedachte rechtvaardigde, dat deze onder duikers slechts in zijn verbeelding hadden bestaan en de bonkaarten verder te eigen bate zouden zijn. aangewend. Verder had hij onder duikers, die in een „baan" moes ten worden ondergebracht, maar naar Hoek van Holland gestuurd, waar ze voor de Duitschers moes ten werken. De advocaat-fiscaal eischte een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten. De afdeeling Rotterdam van oen Nederlandschen Toonkunstenaars- bond heeft een adres gericht tot B. en W. van Rotterdam, waarin wordt verzocht een onderzoek in te stellen ten aanzien van het be leid van het bestuur der Stichting Het Rott-erdamsch Philharmonisch Orkest. In verband hiermede vernemen we, dat er in kringen van dit or. kest ontstemming heerscht ten aanzien van het beleid, dat, naar men meent, van te weinig begrip getuigt van de positie der orkest leden. Bij een onlangs gerezen conflict tussefcen orkestleden en het be stuur naar aanleiding van een schorsing is tot uiting gekomen, dat in het bestuur de wensch leeft, m de toekomst het orkest niet langer door twee Musici in hiet be stuur te doen vertegenwoordigen. De heer Reeser, dde namens den minister van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen is opgetreden als bemiddelaar, zou ook tijdens besprekingen te kennen hebben gegeven, den minister te advisee- ren, het orkest niet meer in het bestuur te doen vertegenwoordi. gen. In verband daarmede voelen de orkestleden hun positie min of meer bedreigd, reden waarom het college van B. en W. verzoe ken ten aanzien van het beleid een onderzoek in te stellen. Hedenmorgen om 10.30 uur vond aandacht. I 0p den Rijksweg tusschen Dordrecht terwijl verder nog werd medege- en Rotterdam een aanrijding plaats. deeid, dat van een andere zijde van de nijverheid bij een gemengd concern plannen in een vergevor derd stadium verkeeren om in Oóst-Indonesië voor deee nijver heid een ka-pitaal van 200.000.000 dollar te investeeren. De minister van financiën deelde -o een desbetreffende vraag, dat uit deze plannen blij-kt, dat men ir. Nederland in bepaalde in- dustrieele kringen ervan over tuigd i-s. dat een oplossing zal wor den gevonden, waarbij oprechte sa men-werking mogelijk wordt. Deze industrieelen waren bereid voor 50 pet. Indonesisch kapitaal te be zigen, terwijl oo-k de leiding van. da bedrijven gezamenlijk gevoerd zal worden. waarbij de motorordonnance van den M M. O. D„ G. v. d. W„ uit Rotterdam' met zijn motorfiets kwam te vallen. De man moest met ernstige hoofdwonden in het R. K, ziekenhuis te Dordrecht worden op. genomen. BINNENL. VRACHTENMABKT ROTTERDAM, 12 Maart. Vaar werk245 en 250 ton kali n. BudelJ 126 ton lood n. Maastricht; 100 ton kali n Weert: 60 ton n Vroomshoop; 75 ton id n. O'de bercoop: 120 ton id. n. Nteuwendijk. 80 ton kali n Roozendaal; 100 too kunstmest n. Wieringermeer; 120 ton id n Sas van Gent; 100 ton id n. kortgene; 200 ton id m Gues 126 ton ijzer n. Leiden; 257 ton hout liggen/varen, allesx volgens ta.net

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3