Mateloos gezondigd tegen arbeider DE CONFERENTIE TE MOSKOU Diepzeeonderzoek ENGELANDS econ. positie p m Heidendom of Christendom? van prof. Picard en prof. Cosyns Weer kolen per schip i PAGINA 4 WOENSDAG 12 MAART 1947 f Het St. Franciscus- en St. Francisca Romana Liefdewerk in onze groote steden [Abbé Dr. Léon Dehon in St. Quentin. [1872 - 14 Maart - 1947 Meeningsverschil over de Chineesche kwestie 4000 M. ONDER WATER LOONEN EN PRO DUCTIE MARINE OPKOMST CENTRUM VOORSCHOTEN Het oprechte geluk van den jnensch moet gebaseerd zijn op de harmonie tussehen geestelijke en tijdelijke waarden. Deze harmonie ls bij zeer velen totaal verbroken. Speciaal in de breede massa der arbeiders en hun gezinnen in onze groote steden. De ..massa" in die steden is of wordt heidensch, om dat haar mentaliteit heidensdh is. Een restantje christelijke of katho lieke gebruiken doet daar niets aan af. Het is dikwijls louter uiterlijkheid, met min of meer ma- terieele bijbedoelingen. Hier past een ,.mea culpa". Met recht verwijt Jacques Maritain aan de katholieken de veronachtza ming van de vermaningen der Pausen en reeds Schaepman riep ons toe: ,,er is roekeloos en mate loos gezondigd tegen den arbei der!" Er zijn brood-communisten gekweekt, die geleidelijk uit groeien tot communisten van de daad. Heele straten, ja zelfs buur ten in onze groote steden zijn praktisch missiegebieden, die op nieuw geëvangeliseerd moeten door een speciale missioneering. In een atmosfeer van daadwerke lijke liefde moeten deze menschen opnieuw worden gebracht tot de erkenning van Gods volstrekt Meesterschap. Abbé Dehon in St. Quentin Deze taak werd ook begrepen door den lateren stichter van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart, abbé dr. Léon Dehon, door zijn bisschop onlangs nog ge roemd als de ,,prêtre social", de ,,prêtre éminent" van St- Quentin. Nog werkt zijn invloed in St. Quentin na. Als doctor in de theologie en het kerkelijk reeft t uit Rome terug gekomen, werd hij 8 November 1871 tot kapelaan benoemd aan de basiliek van de groote fabrieksstad St- Quentin. Hij kreeg speciaal de achterbuurten toegewezen. Van de 35.000 katholieken van zijn pa rochie hielden slechts 8000 nun Paschen- Het zedelijk peil was diep gedaald; weinig kinderen kwamen in de kerk, arbeiders geen. Dé groote ramp was de slechte krant- Deze maand herdenken wij, dat abbé Dehon 75 jaar geleden zijn werk begon onder deze bedreigde jeugd en gezinnen". Wat is zijn plan? Werken onder de jeugd, in de gezinnen, onder de patroons en met een katholieke pers! Voor de jeugd stichtte hij het ,,Oeuvre St. Joseph"; hij begon met een patronaat, midden in de buurt. Het eerste lokaal voor zijn eerste 20 jongens was zijn eigen kapelaanskamer. Een niet te stui ten toeloop! Later verrijzen de ge bouwen van het patronaat met als middelpunt dfe kapel. Alle kinde ren zijn welkom. Er wordt gedaan aan gymnastiek, spel en zang, een bibliotheek staat ter beschikking maar het godsdienstonderricht en de bijeenkomsten der grooteren in kleine groepen beschouwt hij als het voornaamste. Op een vergade ring van vele autoriteiten van het bisdom zet abbé Dehon het doel van zijn werk uiteen: „Ons doel ligt veel hooger dan laten spelen en bezighouden. Het is het geeste lijk en maatschappelijk welzijn kan kind, gezin en maatschappij". Duizenden jongeren uit St- Quen- Abbe dr. Leon Dehon. tin vonden geloof en zielevrede terug. Ook kwam door 't Oeuvre St. Joseph" verbetering in de so ciale toestanden. Door de jeugd tot het gezin. Vandaar een onweerstaanbaar of fensief èn op de jeugd, èn op het gezin. Bij huisbezoek stuit abbé Dehon op onhoudbare toestanden. Werktijden van dikwijls 15 uur per dtag, zelfs voor vele vrouwen. Geen verzorging der kinderen, be huizing allerellendigst, verdien sten zeer gering. Dag in dag uit is hjj op huisbezoek, belegt bijeen komsten voor vaders en moeders, zendt hulp in de gezinnen en gaat naar fabrieken en kantoren om de materieele en sociale belangen van zijn gezinnen te bepleiten. Het dagelijksch contact met de arbeiders versterkt hem in de overtuiging, dat zijn acties niet zullen slagen zonder steun van de patroons. Abbé Dehon wil pa troons en werklieden weer tot el kaar brengen. De patroons moeten ook buiten fabriek en zaak zich interesseeren voor godsdienstig en maatschappelijk leven van hun ar beiders. Autoriteiten en hoogere burgerij van de stad roept hij bij een, ,,Onze patronaten en andere werken zijn, zegt hij hun, nutte loos, als u niet méér belangstelling toont voor wel en wee van de arbeiders en hun gezinnen" Hij roept hen op tot hulp aan het Oeuvre St. Joseph", tot het be zoeken van de gezinnen en tot een kruistocht tegen liederlijke taal en slechte kranten en geschriften op fabrieken en werkplaatsen. Hij krijgt een stoet van medewerkers. Onbeschrijfbaar is de goede in vloed, die hiervan uitgaat l Een Katholieke krant Reeds 12 dagen na zijn aankomst in St. Quentin had abbé Dehon ge schreven: „In St. Quentin ont breekt als middel tot actie een katholieke krant". In zijn Manuel Social schrijft hij: ,.De goede oers is het werk bij uitstek!.... Voor de priesters is zij een hulp, die God voor dezen tijd heeft aange wezen". Abbé Dehon gaat dan ook aan den slag en eind 1874 verschijnt de eerste editie van de katholieke ,,Le Conservateur de l'Aisne". Groot zijn de zorgen, maar na 2 jaar is het dé krant van St. Quen tin en omstreken. Zijn leuze: ,,in alle arbeidersgezinnen de katho lieke krant" gaat in vervulling! Sint Franciscus- en St. Francisca Romana Liefdewerk Het werk van den dienaar Gods Leon Dehon werd gedragen en ge stimuleerd door een rijk innerlijk leven, door den geest van liefde, eerherstel en slachtoffering. Zijn groote doel was: het H. Hart te doen heerschen in ieder mensch, in ieder gezin, in heel de maatschap pij! In 1878 stichtte hij zijn Con gregatie en spoort zijn geestelijke zonen aan in zijn geest te werken aan het heil der menschen uit de laagste klasse der maatschappij. En zoo werken zijn zonen thans in het St. Franciscus- en St- Francis ca Romana Liefdewerk te Amster dam, Rotterdam. Schiedam, Dor drecht Delft en Bergen O- Z. Zijn de tegenwoordige toestan den in onze groote steden zoo verschillend van die in St. Quen tin? Eén voorbeeld. In een pa rochie in een van onze groote s'e- den wonen 70,000 menschen. Van huis uit zijn er ongeveer 11000 katholieken, nog geen 2400 doen hun katholieken plicht! Thans staan midden in de buurten van onze groote steden de huizen van het St. Franciscus- en het st. Francisca Romana Liefdewerk. Aan het hoofd staan priesters, om zich dag in dag te geven aan hun zware taak. Hard wordt er ge werkt onder duizenden jongens en meisjes, vaders en moeders! Wat zou er nog méér bereikt kunnen worden met steun van overheidswege en een machtigen staf van medewerk (st)ers, bezield met den geest van liefde, eerher stel en slach.toffering! Of heeft de overheid geen belang bij een gods dienstig en fatsoenlijk opgroeien de jeugd, bij goed-geordende ge zinnen? Wat een kosten zouden rijk en gemeente zich besparen, in dien dit werk ten volle werd ge steund. Waar blijven de katholieken vit den beteren stand, de katholieke patroons, de katholieke midden standers, die metterdaad deze priesters willen helpen? Zullen hun zaken schade lijden als zij enkele uren in de week vrijmaken om zich in dienst te stellen van deze menschen? Paus Pius XI wees op de dhristelijke naasten liefde, maar in den vollen zin van het Evangelie, als den eenigen weg uit de ruïnes naar een nieuwe en betere wereld. Katholieken uit den beteren stand, sluit u aaneen en geeft uw steun! Gaat als één man staan achter de godsdienstige en sociale nooden van deze menschen! Helpt mede bereiken: ,,in al onze arnei- dersgezinnen de katholieke krant!" Dan zal het diepe geloof terug- keeren in de harten van onze ar beiders; dan zullen vrede, een dracht en goede opvoeding in hun gezinnen verzekerd zijn; dan zul len de echte waardeering en hoog achting voor patroons en werkge vers groeien; dan zal de „Ware Waarheid" in onze gezinnen de plaats gaan innemen van „De Waarheid!" Pater R. KWANTEN S C -T. De ijsbrekers, die het ijs op dl> Waal gebroken hebben, zijn, na het Maas-Waalkanaal te hebben opengelegd, te Maasbracht aangaf komen. Zij hebben het jjs in d« voorhaven tot het Julianakanaal gebroken en zijn toen ,,opgeschut" om het kanaalpand Maasbracht-^ Roosteren, te breken. Twee andere booten werken nog aan het ge* deelte BornRoosteren; deze vaartuigen hadden reeds de havenj van Born en Stein en het kanaal» gedeelte tussehen deze plaatseil opengelegd. De Zuid-Willemsvaart is gebro* ken van Nederweert tot de Belgï* sche grens. Ook het kanaalgedeeite in België zou reeds open liggen* Een sleepboot is Maandagmorgen het kanaal WessemNederweert van laatstgenoemde plaats uit gaan breken. Verwacht wordt dat de kolenvaart van de Limburgsche overlaadhavens naar het Noorden ongeveer op de helft van deze week doorgang zal kunnen vindern Reeds zijn de laatste dagen eenige sleepen uit Maasbracht vertroto» ken. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche zaken der groote vier zjjn gis terenmorgen bijeengekomen. Overeengekomen werd, de vol gende commissies in te stellen voor een uitvoerige bespreking van het Oostenrijksche vredes verdrag: een politieke commis sie, een economische commissie, een commissie van onderzoek naar de Duitsehe activa in Oostenrijk en een militaire commissie. De zitting werd door Goesef (Sovjet-XTnie) ge presideerd. De plaatsvervan gers zouden Woensdagochtend onder voorzitterschap van ge neraal Mark- Clark (V.S.) weer bijeenkomen ter bespreking van de Oostenrijksche kwestie. Onder voorzitterschap van mi nister Marshall hebben de minis ters van buitenlandsche zaken ter conferentie te Moskou Dins dag het sovjet-voorstel bespro ken om de details betreffende China van de in December 1945 gehouden conferentie der minis ters van buitenlandsche zaken aan de agenda toe te voegen. De Engelsche minister van bui- In het Belgische plaatsje Court St. Etienne zijn prof. Picard en prof. Cosyns bezig met de ver vaardiging van een stalen kogel, waarmede zij dezen zomer den droom van Jules Verne zullen ver wezenlijken door op 4000 meter onder den zeespiegel te dalen. Een correspondent van het A-N P. heeft de werkplaats be zocht en den ronden kogel bestaan de uit twee halve op elkaar ge plaatste bollen met een middellijn van twee meter, in oogenschouw genomen. De van nikkel-chroom vervaar digde kogel weegt niet minder dan 10,000 kg. en is 10 c-M. dik. De twee helften zullen los op elkaar Sir Stafford Cripps, de Engel sche minister van handel, heeft in het Lagerhuis verschillende belangrijke economische maatrege len voor de toekomst aangekon digd. Hij richtte een oproep tot de bevolking van Engeland om de tanden op elkaar te zetten en de gelegenheid aan te grijpen om aan de tegenslagen van deze maanden het hoofd te bieden. Cripps stelde 'in het vooruitzicht dat ieder ministerie een staf voor de planning zal krijgen onder een hoofdige leiding en dat als opvol ger van den gecombineerden staf vpor oorlogsproductie een gecom bineerde staf voor de planning zal Worden ingesteld. Van tijd tot tijd zat er een bijeenkomst belegd wor den van de vertegenwoordigers van dezen staf en van de in dustrie. De minister deelde mee, dat de zomerdiensten der spoorwegen niet op 1 Mei, maar op 1 Juni zullen aanvangen en dat het personen vervoer 10 procent 'ingekort moet worden. Het is mogelijk, dat dezen zo mer de gas- en electriciteitsver- strekking voor huishoudelijk en niet-industrieel verbruik gerant soeneerd wordt, opdat gemiddeld 80.000 ton kolen p. week kan wor den uitgespaard ter vermijding van verdere bezuiniging in de ver strekking aan de industrie. Verder wees de minister er op, dat elke loonsverhoöging gepaard moet gaan met hoogere productie. De regeering verwacht aan het eind van dit jaar 100,000 buiten landsche werkkrachten in dienst te hebben. Nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid tot exportee ren. Volgens den minister moet 25 procent der fabrieksgoederen. naar het buitenland gaan. liggen, daar de druk van het water het vastschroeven overbodig maakt. De afdaling zal, waar schijnlijk in Juli a s. gebeuren ten Zuiden van de Ivoorkust in de golf van Nieuw-Guinea. Voor de afdaling op 4000 M. zul len prof. Picard en prof. Cosyns beiden tot op slechts geringe diep te duiken; daarna zal bij wijze van proef de stalen bol tot 4 K M. dalen zonder bemanning. De ballast beshaat o m. uit 16 stalen blokken van 100—120 kg-, die door electromagneten aan den tuitenkant van den stalen kogel zijn bevestigd en naar believen afge worpen kunnen worden. De bol staat in geen enkele verbinding met 't zee-oppervlak. Een speciaal voor dit doel in België gebouwd marinevaartuig zal dsn bol te wa'cr laten. Zoowel het schip als de kogel zijn uitgerust met een ge luidsapparaat van de soort zooals deze in duikbooten wordt gebruikt voor het opsporen van schepen en waarmede men elkaar zal kunnen seinen. In den bol zullen twee patrijs poorten van 15 c-M. dik onbreek baar glas worden aangebracht, terwijl hij verder uitgerust zal zijn met 4 schijnwerpers, waarvan er steeds twee tegelijk zullen bran den- Er zullen foto's en films wor den gemaakt- Op de vraag wat hij op den zee bodem verwachtte te vinden, ant woordde prof. Cosyns: „Daarvan hebben wij nog geen idee. Wij weten echter zeker, dat wjj op deze diepte leven zullen aan treffen". De bol heef voor 24 uur zuur stof aan boord, doch zal niet meer dan 12 uur onder water blijven. Door middel van twee schroeven zal hij zich over den zeebodem kunnen voortbewegen. De voorbereidingen geschieden zeer serieus. Met tallooze Röntgen foto's heeft men de huid van de kogel op zwakke plekken onder zocht en alle andere veiligheids maatregelen zijn zorgvuldig over wogen en genomen. Op de zin speling op mogelijk gevaar ant woordde prof. Cosyns: „In onze berekeningen zijn geen risico's op genomen. Deze kunnen slechts in de verwezenlijking onzer plannen ontstaan en hiervoor koesteren we geen vrees". tenlandsche zaken, Bevin ver» klaarde, dat de bijeenkomst van 1945 geen zitting was geweest van den raad der ministers en hij gaf er de voorkeur aan dé kwestie op een onofficieele zit ting te behandelen, waarbij hif werd gesteund door zijn A merfw kaanschen ambtsgenoot Marshall, Beiden verklaarden het niét juist te achten, de Chineesche kwestie op de conferentie van de ministers te bespreken, of inlicht tingen te ontvangen, zonder dsrt China vertegenwoordigd is. De Fransche minister van bui* tenlandsche zaken, Bidault, zei- de, dat ook Frankrijk van gé* voelens is, dat China vertegen woordigd moet zijn, indien een op China betrekking hebbende kwes tie op de conferentie ter tafel wordt gebracht. Minister Molotof verklaarde hierop, dat hij niet inziet, waai". om de Chineesche kwestie niet op de agenda geplaatst kan wor den en hij stelde een informeele bijeenkomst voor op dezelfde basis als de besprekingen van 1945, welke bijeenkomst dan ge volgd dient te worden door de uitgifte van een communiqué) waarin de gezichtspunten van dö drie betrokken mogendheden zuj* len worden uiteengezet. (Frank rijk heeft geen deel genomen aan de Moskousche conferentie van 1945). De Chineesche minister van buitenlandsche zaken, dr. Wang* Sjlh-Tsjieh, heeft in een gis teren gepubliceerde verklaring medegedeeld, dat China niet zal toestemmen in een bespre* king van zjjn binnenlandsche kwesties tijdens de conferentie te Moskou. Naar aanleiding van de voor» stellen van Molotof, een bespre* king van den toestand in China op de agenda te plaatsen, zeide dr. Wang: „De binnenlandsche kwesties van ieder lid der grooté vijf zijn geen onderwerp van be spreking voor den raad van mi* nisters van buitenlandsche za* ken." Binnen enkele uren, nadat Mo* lotof's voorstellen bekend waren, werden overal in Nanking affichès aangeplakt met slagzinnen alsï „China's souvereiniteit moet wor den gehandhaafd, verzet u tegen buitenlandsche inmenging." op Teneinde misverstand te voor komen, wordt er met nadruk gewezen, dat uitsluitend de op komst van dienstplichtigen, die zich op 18 Maart moeten melden, is uitgesteld tot 29 April. De op roepingen voor opkomst na 18 Maart $ijn niet gewijzigd. Bij gelegenheid van den 29sten Dies natalis van de Landbouw* hoogeschool is dr. E. Kr etage wegens zijn vele verdiensten voor, de bloembollencultuur tot eeredoctor gepromoveerd. Prof. dr. E. van Slogteren, de promotor, overhandigt de bul.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4