Amerika 's hulp aan het OOSTEN Voor leven zonder dwang Herstel der missie op Java De schrik van Voorschoten MGR. STEPINAC IN DE GEVANGENIS v r J- CMe JA ARC ANC, DONDERDAG 13 MAART 1947 No. 20262' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hoofdredacteur rgemeen redacteur DIRECTEUR: j. kuijpers mor dr. J. witlox [Truman contra Rusland Bovenleiding stuk Forensen gedupeerd DOODSTRAF WERD GEEISCHT Regeeringscrisis in België Spaak wordt formateur Vliegtuig op Java vermist „Manoeuvres" ter GEBOUWEN WERDEN TERUGGEGEVEN Uitreiking van schoenenbonnen 1, 8, 4 en 0 zijn de nieuwe cijfers Doodstraf gehandhaafd bevrijding Communisten schoten "doel voorbij Eminentie, „Geen llwe maar gevangene Stepinac NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^RLR^CxJ ADMINISTRATIE: BROERSVEST SCHIEDAM, TEL. 08804 - ABONNEMENTSPRIJS I 3,25 P. KWARTAAL, I 1,10 P. President Truman heeft het con gres verzocht aan Griekenland en Turkije fïnancieelen steun te verleenen tot een bedrag van vierhonderd millioen dollar voor de periode tot 30 Juni 1948- Verder drong de president er bij het congres op aan, toe stemming te verleenen tot het zenden van burgcrlijk_ en mili tair personeel naar Griekenland en Turkije, teneinde bij den we deropbouw behulpzaam te zijn en toezicht te houden op het ge bruik van de ter beschikking gestelde middelen- Ten slotte verzocht Truman machtiging tot het doen opleiden van daartoe in .anmerking komende Grieken en Turken. De president verzocht voorts de machtiging zoodanig te stellen dat beide landen zoo spoedig mogelijk van de benoodigde goederen en uitrusting kunnen worden voor- vrij van dwang te leven. Hierdoor hebben wij ons ook laten leiden bij den oorlog tegen Duitschland en Japan. De volken van een aan tal landen hebben den laatsten tijd de overheersching door totalitaire staten moeten doorstaan. De re geering van de Ver. Staten heeft vele malen geprotesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen, Roemenië en Bulgarije, welke een inbreuk op de overeen komst van Jalta beteekenen. Ik ben van oordeel, dat het de politiek van de Ver. Staten moet zijn, vrije volken, die zich tegen de pogingen tot onderwerping hetzij door gewapende minderhe den, hetzij door druk van buiten af verzetten te steunen en in staat te stellen hun eigen levens wijze te kiezen. Onze steun moet in de eerste plaats van economisch financieelen aard zijn. Als Griekenland het slachtoffer van de gewapende minderheid zou worden, zouden de gevol gen daarvan door Turkije wor den ondervonden. Het geheele midden-Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwarring »n onlusten, als wü Griekenland en Turkije in di' critieke uur niet te hulp komen. Daarom moeten wt onmiddellijk hande len- Alle vrije volken zien ver langend naar onzen steun uit." Indien buiten de 350.000-000 vraagd heeft, nog bedragen noodig mochten zijn, om landen van den honger te redden, dan zou Truman, naar hij zei, niet aarzelen om het congres ook om deze bedragen te verzoeken. Het is Truman's bedoeling, toe zicht te houden op de wijze, waar op Griekenland het geld besteedt. Hij wenscht, dat in dit land „een economie wordt opgebouwd, waar bij een gezonde democratie kan gedijen. „De Vereenigde Staten hebben 341.000.000.000 dollar bij gedragen, opdat de tweede we reldoorlog gewonnen zou kunnen worden. Dit is een belegging in wereldvrijheid en wereldvrede." I het Officieel commentaar FRANSCHE KARDINAAL L1ENAR1 maakt op ooeenblik een visitatiereis door Afrika. Met den Gouverneur Kameroen neemt Z. E. te Douala de revue af van inlandsche troepen. dollar, welke Truman reeds ge- Ofschoon president Truman de sovjet-unie niet bij name genoemd heeft, werd zijn rede door offi- cieele kringen als gericht be schouwd tegen de sovjet-Russi sche buitenlandsche politiek. De president, verklaarde, dat het thans om dezelfde belangen gaat als in den oorlog tegen Duitschland en Japan en hij bleek de methoden, die door de sovjet unie tegenover haar buurlanden worden gebruikt, in dezelfde ca tegorie te rangschikken als de Duitsche en Japansche methodes. Wat Truman's woorden bij zondere beteekenis gaf, was, dat hij nu niet enkel commen taar leverde, doch het congres vroeg „onmiddellijke en reso lute" maatregelen te nemen „om aan de sovjet-expansie in een bepaald deel van de wereld paal en perk te stellen". van President 'l'ruman Zien ,,Het voortbestaan van den Griekschen staat wordt door de activiteit van verscheidene duizen den gewapende terroristen be dreigd'aldus Truman. ..Zonder hulp is de Grieksche regeering nie, in staat aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. De Britsche regeering, die tot dusver de hel- pende hand heeft geboden, kan na 31 Maart geen financieelen of economischen steun meer verlee nen Dat land is gedwongen zijn verplichtingen in verschillende deelen der wereld te verminderen, of te liquideeren. Ook Turkije behoeft onze hulp- Sinds het einde van den oorlog heeft Turkije getracht financieelen steun van Engeland en Amerika te verkrijgen, teneinde de voor de handhaving zijner nationale een heid noodzakelijke moderniseermg tot stand te kunnen brengen. Die eenheid is van het grootste belang voor het handhaven van de orde In het midden-Oosten en wij zijn de eenigen, die voldoende hulp kunnen bieden. Een der eerste doelstellingen van onze buitenlandsche politiek is het scheppen van voorwaarden die ons en anderen in staat stellen Op bet traject SchiedamDelft liep hedenmorgen het treinverkeer even vast, doordat nabij Delft de bovenleiding gestoord werd- Aan gezien dit ongeval juist omstreeks het spitsuur voorviel, ontstond er nogal eenige stagnatie. Technici van de Nederlandsehe Spoorwegen hadden het euvel gauw ontdekt er na een klein uurtje leverden de treinen met de regelmaat van een klok hun lasten forensen, die uiteraard een ..wachtperiode'' moesten doormaken, weer af. Voor het bijz. gerechtshof te 'sGravenhage hebben gisteren C- Verkoren en zijn zoon J- A. Ver koren uit Voorschoten terecht ge staan, die gedurende de bezetting de bevolking van Voorschoten en omgeving geterroriseerd hebben De zoon was lid van den jeugd storm geweest en had transporren naar Duitschland begeleid Ook zou hjj medewerking verleend hebben aan de arrestatie van een Cana deesehen piloot. Mede in verband met zijn jeugdigen leeftijd in Mei 1940 was hij pas 12 jaar) eisohte de proc -fiscaal 3 jaar ge vangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Vervolgens stond C. Verkoren terecht. Als vertrouwensman van den S D- zou hij een groep van 10 personen uit Katwijk, die In het bezit van wapens waren, verraden hebben. Deze groep werd door de Duitschers gevangen genomen en in een concentratiekamp kwamen vijf hunner om het leven. Verder zou verdachte als hulplandwachter deel hebben uitgemaakt van men- schen, die razzia's hielden voor den arbeidsinzet. Niet minder dan 28 punten waren tegen hem inge bracht. De proc--fiscaal eisohte de doodstraf. Gezien den twijfel aan de gees tesgesteldheid van verdachte vroeg de raadsman een nader medisch onderzoek. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Paul Henri Spaak, heeft de opdracht ont. vangen, een nieuwe regeering te vormen en hij zal Donderdag de desbetreffende besprekingen beginnen. Naar U- P. uit Batavia meldt, wordt 'n Dakotavliegutig vermist, dat gistermorgen van Batavia, naar Bandoeng was vertrokken. Het toestel had 24 passagiers en een bemanning van twee personen aan boord. De tanks bevatten vol doende benzine voor vier uur vliegen, terwijl de vlucht naar Bandoeng normaal een half uur duurt. Van allen kant worden pogingen ;n het werk gesteld om de machine Öp te sporen, doch tot dusver had men daarbij geen succes. Het vermiste toestel, een Dakota 972 van het 19de eskader der Ned Indische luchtmacht, had zoowel gewone als militaire passagier, aan boord. De Kath- Mia-ie op Java is langzamerhand weer in de gelegen heid haar werkzaamheid ruimer te ontplooien. In verschillende plaatsen in het republikeinsch ge bied heeft zij gebouwen en scholen teruggekregen» zoodat de inneem- sche krachten het werk kunnen hervatten. En soms niet enkel de inheemschee want in Djokjakarta b.v zijn ook Nederlandsehe Zus ters weer in de gelegenheid ge steld les te geven aan een Chi- neesche lagere school. Aldus ver klaarde de apostolisch vicaris van StmaranS: A.-Roeguapana^a SJ. in'een persge--prek met Aneta Wat zijn vicariaat betreft, voor den inval der Japanners werkten daar 80 priesters, van wie 9 m- heemschen, 129 broeders, waar onder 28 Javanen, 341 zusters, van wie 84 inheemschen. Het aantal missiescholen bedroeg 472 me_ 50-263 leerlingen en 1388 leer krachten. Ongeveer een jaar na de bezetting waren alle Europea nen geïnterneerd, zoodat het werk uitsluitend met inheemsche krach ten moest worden voortgezet Zoo konden nog 19 seminaristen van het groot-seminarie te Djo-kja tij dens de oorlogsjaren hun studie voleinden en tot priester worden gewijd. Bovendien keerden na Japans capitulatie vier Javaan- sche priesters, die in het buiten land hadden gestudeerd en daar waren gewijd, naar hun geboorte land terug. Acht Nederlandsehe professoren van het seminarie hebben na de capitulatie van de gelegenheid tot evacuatie en re- patrieering geen gebruik gemaak en wijden zich thans weer aan ae opleiding der inlandsche geeste lijkheid Overigens bevinden z.ch in het republikeinsche gebied van Java nog twee Nederlandsehe bis schoppen. namelijk mgr. A. O Carm-, apost. vicaris van Ma- lang en mgr. B. Visser, apost. vicaris van Poerwokerto. ..r>- •«-»»-* w~" - -vorr»vi rvnpih De distributiediensten zullen van 17 Maart af op nader bekend te maken dagen aan hen. wier stam kaartnummer eindigt op 1, 8. 4 of 0, voor zoover zij sedert 1 April van iet vorig jaar geen schoenen bon tegen Inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvan gen, een sohoenenbon naar keuzo van den aanvrager verstrekken. Voorts zal n bovenvermel1 en datum aan kinderen, geboren in de maand Maart van een der ja. ren 1932 tot en met 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke overeen komen met leeftijd en geslacht van het kind- De bijz. raad van cassatie heeft het beroep verworpen van D. J A. Slaaf, uit Haarlem, die door de Rotterdamsche kaïmer van het bij. zonder gerechtshof te 's-Gravenha. ge ter dood was veroordeeld, om dat hij deel heeft uitgemaakt van een executiepeloton. Dr. Vladimir Bakaritsj, de communistische eerste minister van Kroatië, bezocht onlangs aartsbisschop Stepinac in de Le- poglava-gevangenis te Zagreb, waar deze verblijft na zijn ver oordeeling tot 16 jaar dwangar beid. Toen Bakaritsj de cel van den aartsbisschop betrad en hem aansprak met „Uwe Eminentie", onderbrak de Prelaat hem door erop te wijzen, dat hij ,de gevan gene Stepinac" was. Dit was een duidelijke verwijzing naar het feit, dat de rechtbank alle getuigen, die den Aartsbisschop bij zijn ti tel noemden, onderbrak en hen dwong te spreken over „den ge daagde Stepinac". Niettemin gebruikte Bakaritsj den titel weer en zeide „uit den grond van zijn hart" te wenschen, dat de Aartsbisschop zoo spoedig mogelijk vrij zou komen. Hij zei- de, dat, indien Mgr. Stepinac een gratieverzoek zou willen onder teekenen, men er onmiddellijk gunstig op zou beschikken. Mgr. Stepinac zou dan kunnen gaan, waarheen hij wilde, b.v. naar Amerika, omdat hij vanzelfspre kend niet in Joego-Slavië zou kunnen blijven. Volgens het verslag antwoord de de Aartsbisschop van Zagreb kortweg: „Ik zal niemand om mijn invrijheidstelling verzoeken. Het uiterste dat ik zou willen doen, is vragen om een nieuwe openbare behandeling van mijn zaak, doch in dit geval zou ik verzoeken niet door de commu nistische partij, maar door mijn volk geoordeeld te worden. Ik vrees niet om te verschijnen voor het volk op het Jalclc plein (het grootste plein in Zagreb). Wat het voorstel, om het land te Ik wil bij mijn volk blijven, zelfs indien ik in de gevangenis ben. God zal mij de kracht geven om alles te doorstaan gedurende de jaren, die Hij mij nog wenscht te laten leven." Volgens goed ingelichte per soonlijkheden te Zagreb, was het bezoek van Bakaritsj ongetwij feld een gevolg van de protesten uit Joego-Slavië en de geheele wereld tegen de veroordeeling van mgr. Stepinac en de gevangenis straf, die hem werd opgelegd. Kort na het proces gingen er te Zagreb geruchten, dat de Joego slavische regeering een amnes tie in dusdanige termen voorbe reidde, dat mgr. Stepinac onmid dellijk zou kunnen worden vrijge laten. Om onverklaarbare rede nen hebben de autoriteiten te Belgrado deze idee echter opge geven en begonnen zij naar an dere middelen uit te zien, om het .vraagstuk Stepinac" op te los sen. Premier Bakaritsj nam vroeger actief deel aan de agitatie tegen den Aartsbisschop, doch in een op 29 Januari jl. afgelegde ver- klaring, beweerde Bakaritsj, dat de betrekkingen tusschen de Ka tholieke Kerk en de regeering sinds vorig jaar aanmerkelijk verbeterd waren." Dit duidt be slist op het pogen van den pre mier, om het conflict tusschen de Katholieke Kerk en de Joego slavische regeering tot geringere proporties te herleiden en hij be seft klaarblijkelijk, hoe dit con flict aan de autoriteit der regee- ring in Joego-Slavië zelf, zoowel als aan haar reputatie in het verlaten betreft: ik verklaar T.ri-„„ri o-Priaan. plechtig, dit nooit te zullen doen. buitenland afbreuk heeft geda

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1