Bouvig ne Ufferschaal Sr Centrale voor Gezinsophouw Ruit-nieuwtjes Radio V. De sleepvaart- regeling BOUDEWIJN en de tooverschoenen. programma DE GESTOLEN PAGINA 2 DONDERDAG 13 MAART 1947 DE E1SCH: Bouvigne weer voor het Bouvigne-werkl SLIMME KOLENDIEVEN S.S.-ERS TUSSCHEN DE FIETSBANDEN Geen terugvallen in den chaos 26. Weer een ander paar Op het spoor van C.C. In het mooie Ginneken, te midden van Gods heerlijkheden, ligt het kasteel Bonvigne, de Maria-burcht van Mgr. F. Frencken z.g., die haar bestemde om het kloppende hart te zijn van een veelzijdige activiteit, tot doel hebbend, het meisje te helpen opvoeden voor de taak, die haar in de toekomst wacht. De activiteit zelve zou gedragen ■worden door de catechisten van den Eucharistischen Kruistocht. van wier vereeniging Frencken de grondlegger was. In 1925 werd deze vereeniging canoniek goed gekeurd. Zij telt thans 150 leden. Haar groote motor is heengegaan. Maar zij werkt nog met hetzelfde élan, en heeft groote plannen voor de toekomst, die zij zal kun nen verwerkelijken, als Dat is het kapitale punt: als de noodzakelijke voorwaarde wordt vervuld, en het werk van Bou vigne weer ruimte krijgt om te leven en te ademen. Want het glorieus kasteel Bou- vigne zijn de catechisten in de kwellingen van den oorlog kwijt geraakt, en tot op dezen dag kun nen zij niet terecht in haar Maria- burcht waar thans het V H K zijn tenten houdt opgeslagen. Dit was dan ook het refrein van alle voordrachten, die de vertegen woordigers van de Nederlandsche pers vandaag hebben ingelicht over het Bouvigae-werk: dat de overheid zich moge erbaTmen over deze benauwde vette en haar moge teruggeven aan het gezinswerk, dat ze niet missen kan en dat niet bij machte is om buiten deze veste haar vleugels ook maar half zoo wijd te ontplooien ah voor den oorlog, enals noodig is. Deze bijeenkomst stond onder pre idium van directeur P. Backx Frencken is opgevolgd- liAi/A Mnhnfl- in zijn opemSj&6w<Hu*a o-m. welkom den vicaris van het bisdom Breda, mgr dr W J Koen- raadt, die, evenals een vertegen woordiger van het departement van sociale zaken, Bouvigne eerde met zijn aanwezigheid. Daarop voerde het woord de zeereerw. heer E. Cammaert, rec tor van Bouvigne. Hij be prak het Ideaal dat Bouvigne kreeg van haar stichter: alles herstellen in Christus door het gezin te redden en het meisje bewust te maken van haar taak om in de wereld een andere Maria te zijn. Het was zijn persoonlijke ervaring, dat het moederlijk ideaal, het ideaal van de dienende liefde, ook in het meisje van dezen tijd nog leeft, maar dat het in haar gewekt moet worden, en daarbij wil Bouvigne haar helpen. Het moederschap ontdekken al? de kern van haar aardsohe roeping beteekent voor het meisje: het geluk vinden. En het beteekent voor Nederland: den grondslag leggen va.n Herrijzend Nederland", want bij de Moeders begint het volk. Haar voorbeeld vindt het Katholiek meisje in Maria, die dienend met Christus de wereld verloste. Na deze rede werd de Bouvigne- film Zonnig Leven'' gedraaid, die men kwalijk het werk van een filmkunstenaar noemen kan. maar die ontroerde door den gevoeligen eenvoud van het christenhart, dat er achter klopte. Wij zagen momenten uit het Bouvignewerk, dat zich op veler lei wijze richtte op het eene doel: het meisje klaar te maken voor haar taak in het gezin. Het meisje, dat gezinshulp wilde worden, vond er een op leiding. Het werklooze meisje, dat oorspronkelijk was opgeleid voor ander werk, ontdekt op Bou vigne de mogelijkheid om de moe ders te helpen, in wat men vrou welijke beroepen noemt. En het volwassen meisje werd er in een cursus tot inleiding in het volle leven voorbereid om een reine bruid en een reine moeder te wor den. Het laatste deel van den rijken dag werd gewijd aan een gede tailleerde bespreking van de noo- den die het gezin op dit oogen- blik teisteren, en die dringend om hulp vragen. In den nood van het gezin culmineert immers de ellende van dezen tijd. Zij vindt in dezen nood tevens haar oorsprong. Nederland kan niet gered worden, als niet het gezin gered wordt, waar de moeder meer dan de va der de essentie des levens draagt. De mannen hebben den oorlog gemaakt. Voor de vrouwen is het werk van den vrede De vrouw van thans dreigt steeds minder geschikt te wor den om haar taak te vervullen. Het openbare leven, het arbeids leven en de moderne vormen van ontspanning eerbiedigen haar waardigheid niet. Vele meisjes worden door den schijn misleid. Zij kennen haar roeping niet. Zij plukken den dag, zonder er zich een oogenblik te bezinnen; en be grijpen niet, dat in het offer de grootheid van de vrouw ligt, en gaan onvoorbereid het huwelijk in, tegen welks plichten zij niet zijn opgewassen. Bij deze innerlijke tekorten komen dan de uiterlijke, die de nood van den tijd ons allen op legt, en dat huwelijk wordt een misIUkfcfelSs' ïï.ejt- Wordt steeds vaker een mislukking, zooals de statistieken uitwijzen. Een maatschappelijke werkster sprak over de ervaringen die zij in de practijk had opgedaan. Zij was van meaning, dat de mentali teit van het opgroeiende meisje, de moeder van de toekomst, door den oorlog bitter geleden heeft. De voorbereiding op het toe komstig gezinsleven ontbreekt- Het gezin is vaak genoodzaakt om te wonen in een ruimte, waarin geen enkele intimiteit beschutting vindt. Mede ten gevolge daarvan heeft het moreel besef zeer ge leden. Door het vaak totaal ont breken van huishoudelijke kennis en vorming komt er van het ge zinsleven niets terecht, hetgeen den man en de kinderen het huis doet ontvluchten en vele levens ruïneert. Ook het godsdienstig teven is achteruit gegaan en de opvoeding van de kinderen wordt verwaarloosd door een ontstellend gebrek aan besef van verantwoor delijkheid en aan inzicht. Vooral in de a-sociale gezinnen heerscht een noodtoestand. Hier is de jeugd in noodDe criminaliteit stijgt onrustbarend. Dat is niet op de eerste plaats te wijten aan de jeugd zelf. Het is een symptoom waarin de tijdgeest zich open baart. In het licht van deze feiten wordt het beroep op de overheid om Bouvigne weer vrij te geven voor de scholing van sociale werksters en voor de heropvoeding van de jeugd een noodzakelijkheid, ja een levenskwestie voor het Nederland sche volk. Bewoners van het TUburg che woonwagenkamp aan de spoorlijn TilburgEindhoven, hebben een nieuwe manier ontdekt om aan kolen te komen. Ze nemen een spoorkaartje naar Boxtel, wachten daar een kolentrein af, rijden mee, vullen onderweg de mi:e_ gebrachte zakken en gooien die bij hun kamp uit den trein.... Toen dezer dagen enkele amb tenaren van invoerrechten en ac cijnzen op het station te Roosen daal het zegel verbraken van een uit Frankrijk afkomstigen wagon, welke met rijwielbanden was ge laden, deden zij een vreemde ont dekking. Te midden der Fransche banden bleken zich twee voorma lige S.S.-mannen verborgen te hebbe, die als krijgsgevangenen in een Fransche fabriek werk zaam waren geweest en nu clan destien op weg naar hun „Hei mat". Het tweetal zette het op een loopen, doch met behulp van de militaire politie konden zij spoedig worden ingerekend. Te Ohé en Laak was de mili tair J. H, in de huiskamer be zig zijn revolver schoon te ma- ken_ x-lotseliog ging deze af, tengevolge waarvan zijn vrouw doodeljjk werd getroffen. De heeren F E. en N. W. M. Vlak, procuratiehouders der Verz Mij. ,,St. Petrus" en de Holl Utr, Verz. Mij hebben on der 'veel belangstelling hun zil veren jubileum gevierd in dienst dier N.V.is. Medegedeeld werd, dat de heer N, Vlak tot adj.- directeur was benoemd. <J> Als opvolger van den heer M. A Reinalda (P. v, d. A.) als lid der Eerste Kamer komt in aan merking dr, P. Wibaut, oogarts te Amsterdam. O 12.320 Zeeuwsche boerinnen heb ben een bonte schort aange- Op een Maandagavond te Maas- bracht gehouden vergadering ibleek, dat er ook in Lintburg m de kringen der belanghebbenden groote belangstelling bestaat voor de voornemens der regeering met betrekking tot de binneniandsche sleepvaart. De bijeenkomst stond onder lei ding van den. heer Wouters, voor zitter van den R. K. Bond van -sfespbooteigeuaren ,,St. Petrus". Als spreker trad op dé heer F, Suring.h, directeur van de Neder landsche particuliere sleepvaart- centrale, die de vergadering schil derde als het sluitstuk van een reeks bijeenkomsten in de sicbeep- vaartcentra Amsterdam, Rottei- dam, Dordrecht, Zwolle en Gro ningen gehouden. De heer Surin.gh gaf een uitvoe rige uiteenzetting van den toe stand in de sleepvaart voor den oorlog en de toenmaals heerschen- de moordende concurrentie. In '41 trof de overheid de huidige rege ling in verband met het bestaande tekort aan sleepkracht. Deze maat. regel in bezettingstijd heeft veel critiek gehad. De heer Suringh legde er echter den nadruk op, dat die maatregel reeds voor den oorlog, zij het in anderen vorm, tor oplossing van de toenmalige wantoestanden in de sleepvaart, op stapel stond. Practisch staat de binneniandsche sleepvaart nog steeds onder overheidsbe'heer en aangezien de grond daartoe ge brek aan sleepkracht bij de op richting inmiddels vervallen is, wil de overheid er van af. De Ned. particuliere sleepvaart centrale is echter de meeninig toegedaan, dat dit niet in het voordeel der parti culiere sleepbootoigenaren, is. Zij heeft in dit verband een request naar den minister gezonden, waar in uitdrukking wordt gegciven aan haar groote bezorgdheid over het voornemen der regeering en 'het daaruit voortvloeiende „terug vallen in den chaos". Terug bij z'n schoenenkist ge komen, besloot Boudewijn om met de keuze van het volgend paar toch maar een beetje uit te kijken. Zijn avonturen begonnen hoe lan ger hoe hachelijker te worden! En hij kon nu wel altijd op tijd ver dwijnen door z'n schoenen uit te trekken, maar je kon toch nooit weten. Stel je voor dat er iets ge beurde en hij niet meer uit de een of andere eeuw kon weg komen- Maar hier had hij een paar, dat er nog al onschuldig uitzag. Voor uit dan maar.... Roetsj-, weg was hij weer, en bevond hij zich in de een of anderen pradhtigen paleis tuin. Boudewijn dacht eens na, of hij deze omgeving soms thuis kon brengen, en weldra herinnerde hij zich een plaatje uit zijn geschiede nis boekje: hij was 'n den tijd van den oude Romeinen terecht geko men. vraagd Het rijksbureau voor textiel heeft thans daarvoor ca* 30.000 M2 stof beschikbaar go. steld. Het echtpaar HendrixWijnho, ven te Venlo hoopt 19 April de diamanten bruiloft te Weren De K.AB. in Limburg heeft den min. van Oorlog verzocht den dienstplichtigen jongen arbeider# die scholings- of herscholings cursussen volgen in de rijkswerk» plaatsen, uitstel van dienstplicht te verleenen O De film „Sword of Spirit", een productie van het Engelsch mi« nisterie van voorlichting, werd door de Poolsche censuur met negen andere Engelsche films verboden. <J> Bulgarije heeft bij de commissie voor oorlogsmisdaden te Londen een protest ingediend tegen da Grieksche beschuldiging, dat ge neraal Ivan Marinof, oud-opper» hevelhebber van het Bulgaarsche leger en momenteel Bulgaarseh gezant te Parijs, een oorlogsmis. dadiger zou zijn'. Te Rome is officieel bekend ge maakt, dat de lijken van 12 der 13 inzittenden van het Britsche Dakota-toestel, dat verleden week op het eiland l3chia is neerge» stort, gevonden zijn. Het wrak van de Dakota werd Zaterdag avond j.l door een Italiaanschen herder op den berg Epomeo op 550 meter hoogte aangetroffen. <j> De vroegere S.D..commandant dr Hegmut Knochen en drie andere Duitschers, die schuldig waren bevonden aan den moord op 5 ur ;che parachutisten op 9 Augustus 1944 in het bosch van Moailles bij Parijs, zijn door een Britsch militair gerechtshof te Wuppertal tot den strop veroor, deeld. <J> Tengevolge van dooi en over vloedige regens zijn het kanaal van Charleroi, alsmede de ri vieren Pieton en Sambre op verschillende plaatsen in de streek van Charleiroi buiten de oevers getreden Te Marchienne en te Aiseau worden de huizen door het binnenstroomend water be. dreigd, In het laatste plaatsje geschiedt het verkeer geheel per vaartuig. <j> In Oostenrijk bestaat groot ge brek aan olie en benzine, daar de productie van de olieveJden in Zistersdorf, die door de sovjet unie ais voormalig Duitsoh bezit worden aangemerkt grootendeels aan de Russen ten' goede komt. Slechts artsen en belangrijke takken van handel en industrie krijgen nog olie en benzone toe, gewezen. VRIJDAG, 14 Maart. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V, 9 45 Nieuws; 11.00 Trio; 11.45 Ber'. uit Indië; 12.00 Marinekapel; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 14.00 Gram.; 14.20 Boekbespr.; 14.40 Liebeswaizer 15.10 Orgel; 16.00 Voordracht; 16.30 Orkest; 17.15 Gram.; 17.30 Piano; 18.00 Muziek; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Caus. 19.30 Koor; 19.45 Caus,; 20.00 Actual.; 20.08 Muziek; 20.35 Prederik Hendrik.-herdenking21.10 Orkest; 22.00 Nieuws en reportage; 22.45 Avondwijding; 23 00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 9 45 V.A.R.A., 12 00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 2100 V.A.R.A.*,.45 Nieuws; 10.00 Mor genwijding; 10.55 Gram.; 11.15 V, d, vrouw11.30 Gram.12.30 Skymasi ters; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Kookpr.14.20 Gram (Boek bespr.) 15.20 Gram.; 16.00 Zang; 16.30 V. d. jeugd; 1700 Eddy WaJis 17.30 Muz caus.18.00 Nieuws 18.20 Gram.; 18.35 Muzfiek; 19.00 N.V.V.19.15 Caus.; 19.30 Cursus; 20.00 Zang; 20.30 Caus.; 21.00 Gram.; 21.30 Weekoverz.21.45 Jan Coi» duwener; 22.15 Jazz; 22.40 Avond- wijding; 23.00 Nieuws. door Douglas Grey S3) Dat is handig, gaf Flinero toe. Neen, dank je. Ik ben mijn éigen sigaren zoo gewend. Wil je die soms eens probeeren? Hij hield hem zijn sigarenkoker Voor en Don Manuelo nam er een der groote havana-sigaren uit, die de detective bij voorkeur rookte. Flinero nam er ook een en stak den koker in zijn zak. Hier heb je een mesje, om de punt af te snijden, zei Don Ma nuelo, hem een open zakmesje aanbiedend. Ik houd er geen si- garenknippertje op na, maar dit mesje is goed scherp. O, dank je. Flinero kende verscheidene goocheltrucjes en was bijzonder Vingervlug. Hrj vermaakte vaak een heel gezelschap met zijn kunstjes. En het kostte hem dus nu ook geen moeite, het mesje, dat Don Manuelo reeds voor hem geopend had, weer dicht te knip pen en'het andere lemmet, dat er in zat, te openen. Daarmee sneed hij het puntje van zijn sigaar af. Toen hij het zakmes teruggaf, en het door hem gebruikte mesje open liet, lette hij aandachtig op, of zijn gastheer datzelfde mesje gebruiken zou om het puntje van zijn eigen sigaar af te snijden. Dat deed hij echter niet. Hij knipte het mesje dicht en stak het in zijn zak. Nu vergeet ik mijn eigen puntje af te snijden, zei hij daar op, als verbaasd over zijn eigen onnadenkendheid. Hij haalde het mes weer te voorschijn en maakte gebruik van het lemmet, dat Fli nero vermeden had te gebruiken. Langzaam en met veel zorg sneed hij daarmee de punt van zijn si gaar af, knipte het mes weer dicht en stopte het weg. Daarna stak hij de sigaar op. Hij hield zijn blikken strak op Fiinero gevestigd, die rustig zat te genieten van zijn sigaar. Hij scheen hijzonder belang in die sigaar te stellen. Maar ook Fline ro zelf verloor Don Manuelo geen oogenblik uit het oog. Het duur de niet veel langer dan een mi nuut, of Don Manuelo stond op en zette een raam open. Het is hier nogal benauwd, vind je ook niet, Flinero? vroeg hij. Het hindert je immers niet, als ik dit raam een eindje open zet? Heelemaal niet, antwoordde Flinero hedaard, hoewel hij zag, dat Don Manuelo hem met stij gende belangstelling bekeek. Ik hoor, geloof ik, iemand komen. Het zal Matsu wel zijn. Ik zal de deur voor hem opendoen. Don Ma nuelo gaf geen antwoord en de detective schoof het gordijn opzij en deed de deur open. Maar niet alleen Matsu kwam binnen; drie anderen kwamen mee, Kitura, Garcia en Ortega. En Kitura droeg in zijn armen de bronzen offerschaal! Hier is het ding, Don Ma nuelo, zei Flinero, de schaal op tafel neerzettend. Maar, kerel, wat scheelt er aan? Je ziet zoo bleek!, riep hij uit, toen hij Don Manuelo zag zitten. Dat komt denk ik, van jouw sigaar, Flinero, antwoordde Don Manuelo, zich met moeite van zijn stoel verheffend en trachtend, staande te blijven, terwijl hij de sigaar op het aschbakje legde. Die is veel zwaarder, dan ik ge woonlijk rook. Ik vind ze heelemaal niet bij zonder zwaar, antwoordde Flinero doodbedaard. Maar laten we nu even die schaal bekijken. We hebben er moeite genoeg voor ge daan, dunkt me. Hij boog zich over de schaal heen en keek naar den smaragd. En opeens scheen hij woedend te worden en keerde zich om naar Kitura. -Wat moet dat beteekenen? Denk je soms, dat je Don Manue lo en mij kunt bedriegen? Dit is de schaal, die in de vergulde kooi in het museum van Don Vincente stond Wat? vroeg Don Manuelo, met dikke tong, zich aan tafel vastklemmend om staande te blij ven. Wou je mij er tusschen ne men? Neen! schreeuwde Kitura op eens met een stem zoo geweldig, dat Ortega zich een kreet van verbazing liet ontglippen. Ik be drieg jou niet, maar ik verhinder, dat jij een ander bedriegt! Deze schaal is dezelfde, die in het mu seum van Don Vincente gestaan heeft. Kijk maar goed! Jij hebt die laten stelen! De arme kerel, die dood in het huis van Don Vin cente ligt, heeft het voor je ge daan dat dacht je tenminste. Maar in werkelijkheid deed hij het voor mij en het was een on derdeel van het plan van cenor Flinero, om jou op heeterdaad te betrappen en voor je misdaden te straffen. Kitura was door het razende heen en eerst toen Flinero hem kalmeerend de hand op den schou- der legde, kwam hij wa' tot be daren. Flinero vervolgde mi het verhaal en zijn rustige toon maakt# nog meer indruk, dan het woeste geschreeuw van Kitura', Luis'er eens. Don Manuelo, zei hij kalm maar vlug. Het is gauw verteld. Jij dacht de eenige te zijn, die de knoop kon omwar, ren, waarin de diefs'al van die offerschaal was geraakt; maar de zen keer was je niet slim genoeg* In de eerste plaats pleegde je drie* maal een aanslag op mijn leven. En een van die aanelagen werd ge- gepleeigd met hetzelfde duivelsche •wapen, waarmee die arme Kitura gddood werd! Kitura? riep Or'ega, die zich niet bedwingen kon, uit. En Kitura staat hier voor ons? .Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2