gf^ Het grootste probleem, de ondankbaarste taak DANKBAAR, maar niet voldaan DONDERDAG 13 MAART 1947 pE VOLKSHUISVESTING Een antwoord aan. ontevredenen ^HERMANDAD.] ES- EN DITJES - - Kappers weer Katholiek georganiseerd FAGTNA 3 Laatste berichten MOSKOU VERNEEMT TRUMAN'S REDE BRITS CH-NEDERL AND- SCHE ALLIANTIE? DAKOTA NOG STEEDS ZOEK OFFICIEELE KENNIS GEVING Verordening op de monumen ten in de gemeente Schiedam DE ACTIES VAN HET NIWIN-COMITE Wat nog te wachten staat BURGERLIJKE STAND Het grootste sociale probleem, Hat Nederland kent, is de woning nood. Schiedam heeft van dezen èocialen wantoestand het volle pond te verwerken» Waar mm komt, ieder is vol van de onrecht vaardigheid, welke tegenover hem gepleegd zou zijn. De menschen met een buis voelen zich veron gelijkt omdat zij een deel moeten afstaan; de menschen zonder huis voelen zich in den steek gelaten, omdat zij maar geen dak boven het hoofd krijgen. In beide geval len is de overheid de „kwade Pierre". Voorlichting over de volkshuis vesting en woningverordening is noodzakelijk Wij dachten deze taak te kunnen vernichten door te gaan spreken met den wethou der van Volkshuisvesting, den heer P. B. M. Alberts. Onderhoud met den wethouder Er zijn ln de groote hoeveelheid klachten drie categorieën te on derscheiden. De eerste is het ge brek aan ruimte, waarmee de hoofdinwoner beiweert te kampen te hebben» De tweede is de on rechtvaardigheid, waarmee alle hoofdbewoners meenen bejegend te worden. De derde is het optre den van de amlbtenaTen. Het eerste bezwaar mag vaat oppervlakkig gezien juist zijn. de practiijfc leert het tegendeel. Het huis, dat voor vordering ln aanmerking komt, wordt door ambtenaren geheel geschetst. Met deze schets als leidraad en hun persoonlijke bevindingen als advies toespreken zij de vordering met hun chef. Van dezen gaat bet geval naar de kleine commissie, waarin de burgemeester, de secretaris, de wethouder, de Commissaris van politie en de directeur van ge meentewerken zitting hiebben. Heeft deze commissie een be slissing genomen, dan krijgt de hoofdbewoner gelegenheid te kie zen uit een lijst van zes gegadig den. Hij kan in beroep gaan, als hij het met de beslissing van de kleine commissie niet eens is- Deze beroepscommissie bevat de vertegenwoordigers van de bevol king bij uitstek, n.l de voorzitters der fracties in den gemeenteraad. Zieken kunnen oorzaak zijn van gegronde bezwaren tegen samen woning. Deze bezwaren worden door den directeur van den ge meentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst onderzocht; hij brengt oiver ziijn bevindingen bij de kleine commissie rapport uit. Schiedam een voorbeeld Alvorens tot vordering over te gaan, moet het huis in kwestie dus vijf verschillende instanties pas- seeren. Vele brieven kunnen voor afgaan aan het eigenlijke vorde ringsbevel. Deze gang is eenig in Nederland. De wethouder heeft die zorg willen nemen, omdat hij op dit gewichtige punt elk risico wil uitsluiten. Waar op zoo diepe manier wordt ingegrepen in de grondrechten van de burgers, is het een eisch der rechtvaardig heid. dat hun belangen de beste verzorging krijgen. Het is ondankbaar werk. In sommige plaatsen doet men hee Bij Wilton is electrisch snoer gestolen. De 51-jarige J. H. van G. werd in verband hiermede aangehouden. De 35-jarige los-werkman N. R. F. K. vervoerde op de Noord- vest een zak kolen, waarmee hij leelijk zijn vingers brandde. Het bleek, dat hij die warmte in wor ding gestolen had uit een fabriek. De politie was zeer welwil lend in het verleenen van hulp aan den wijnhandelaar P- C. S-, die met zijn zoon panne had op de Broersvest. Behalve een onderzoek naar de oorzaak van de pech stel den zij er zich ook een in naar den inhoud van de wagen. En heusch. de speurder had een fijnen neus. Hij ontdekte ongedekt ge distilleerd. Vader en zoon waren plotseling minder dankbaar voor de hulp. Zij zijn naar het bureau vervoerd voor een dieper gaand onderzoek. De ontvreemder van 'de (hockey-kooien aan de Damlaan B. A- O. is gearresteerd. Een Poolsch onderdaan. W- K., had ruzie met zijn hospita en wierp haar van de trap- Het was een kabaal als in een Poolschen landdag. De rustige Koemarkt werd gistermiddag opgeschrikt door het versterkte geluid van een in beestenvel gehuld vrouwspersoon, die naar den naam ,,dame" luister de en mej. F. W. heette. Tezamen met J B. werd zij wegens open bare dronkenschap naar de politie post vervoerd. Ismaal niets, om aan de wantoe standen op woninggébied 'n einde te maken op weer andere laat men de beslissing over aan één ambtenaar. Dit kan tot ergerlijke willekeur leiden. Het systeem, dat men in Sdhiedam toepast, is door den Commissaris der Konin gin betiteld als een methode, waar voor hjj het diepste respect had, de oud-burgemeester van Vlaar- dingen, de heer Siezen, die nu hec toezicht heeft op de ambtenaren van de Volkshuisvesting, stond verbaasd. Er bestaan plannen, om het Schiedamsche vo-orbeeld in. vele andeTe steden te gaan na volgen. Het behoeft ons daarom niet te verwonderen, dat advocaten niet veeel meer voelen voor een kort geding inazke wonimgvordering. Tot nu toe hebben zij in Schiedam elk proces verloren. Tocih rijzen er bij vele menschen nog vragen. Aan die band van een concreet voiorbeel'd, dat wij den wethouder voorlegden, kunnen wij ook deze beantwoorden. Op den hoek van de Lange Haiven en de Westmolenstraat Staat een groot heerenhuis, dat tijdelijk de Tech. nische bedrijven heeft geherbergd. Toen het leeg kwam is het in gebruik genomen door het rant- oeneeringgbureau voor gedistil. leerde dranken. Velen vroegen zich af of er geen „huiselijker" bestemming aan gegeven kon wor, den. Dit toon niet, omdat het bureau reeds gekocht was door de Regee ring, voor het vorderinigsbesluit in werking trad. Het zou nu onmo gelijk zijn dit regeerin-gsbureau te verwijderen. Nog erger is de kwes. tie van het huis van v. 'd- Scihalk aan de Tuinlaan. Hierin was ge. vestiigd een tehuis voor de her opvoeding van kinderen van poli. tiettce delinquenten De regeering kocht het aan, om het in te rich ten als tehuis voor onmaa-tsohap. palijke kinderen; kon dit doen, omdat er geen gegadigden vlo or het buis bekend waren. Naderhand bleek, dat het in de bedoeling had gelegen er een tehuis voor ouden Van dagen in te vestigen. De menschen moeten leeren met hun plannen onmiddellijk bij hun politieke vertegenwoor digers, of bij het gemeentebe stuur te komen. Dit voorkomt vele moeilijkheden naderhand Hot komt geregeld vlo or, lat belangrijke instellingen echter het met vissdhen, omdat zij dien weg niet kennen, of niet willen gaan. Politieke vertegienwoordi. ging heafit werkelijk zin! Wanneer dit plan bij het ge meentebestuur bekend was ge. weest -bad de verkoop aan de regeering niet plaats gehad. Een ander bezwaar, dat velen hebben, is de overvloed van ruim te, die gelaten wordt aan men. scben met groote huizen. Zij voelen het afstaan van enkele kamers toch niet, beweren andere gedu peerden. Het gemeentebestuur is van meening, dat het gedwongen opnemen van één gezin per huis, voldoende is. Het gaat niet aan, om in groote huizen nu ook maar een grtoiot aantal families samen -te laten wonen. Op het oogenblik zijn uitslui. tend de een- en twee.persoons huizen aan de beurt. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat tot phase drie of vier zal worden otverge. gaan. Dit beteekent, dat niet tot fn dén treure gevorderd zal wor den. Wanneer de nu beschikbare ruimte verdeeld is, komt het einde. Een Centraal ruilbureau Zoo spoedig mogelijk moet er een Cetnraal ruilbureau komen, meent d.hr Alberts. Er zijn tal van gemeente-ambtenaren in Schie dam, die elders wonen, zooals er tal van Schiedammers zijn, die in plaatsen in den omtrek hun werkkring hebben. Dit brengt een ernstige overbelasting van het forenzenverkeer met zich mede; vraagt extra energie van de be trokken personen en is dus een economisch verkwisting op mas sale schaal. Tusschen Delft, Schiedam, Dordrecht en Leiden zijn bespre kingen gaande, om te komen tot een dergelijk bureau, maar uit eindelijk zal alleen een landelijk bureau oplossing kunnen bren gen Onschatbaar kunnen de voor- deeien zijn voor de menschen, zoowel als voor de gemeenten. Een zeemeeuw gaat gemakke lijker in een oesterschelp, dan een vreemdeling in Schiedam. Een vestigingsvergunning wordt aan ieder geweigerd, die woont in ste den met een gemakkelijke trein verbinding naar Schiedam. Een cirkel te trekken van een bepaald aantal kilometers, bijvoorbeeld 30, zooals Rotterdam deed, is een on rechtvaardige belachelijkheid, om dat niet de afstand, maar de ver- Windingen den doorslag geven. Een Amsterdammer komt vlug ger in Rotterdam, dan mec.g bewoner van de eilanden. Politieambtenaren, verplegend personeel en ambtenaren voor de Gemeentediensten hebben den voorrang bij de vestiging. Deze „bekentenis" zal hij velen een verontwaardigde afkeuring op de lippen brengen, maar mits z(j verstandig zijn, zullen zij naden kend instemmen. Het politiecorps en de gemeentediensten moeten noodzakelijk aangevuld worden, willen de stadszaken blijven loo- pen (een goed voorbeeld was het Een leuke collectie Baby truitjes pakjes ,f jurkjes slobbroekjes gebrek aan vakmenschen bij Ge meentewerken, zoodat het nieuwe rioolgemaal niet geteekend kon worden). Komt een sollicitant zich aanmelden, dan is zijn eer ste vraag; „Kan ik hier een huis krijgen" Onmisbare openbare diensten zouden zonder personeel raken, wanneer men de hiervoor solliciteerende ambtenaren moet teleurstellen. Dit zijn enkele verlossende ant woorden op kwellende vragen. Het gemeentebestuur gaf aan velen een verlossend antwoord op kwellende toestanden. Daarover morgen meer. In Januari sprak Z. E. Kardinaal de Jong den vurigen wensch uit. dat alle middenstanders zich weer zoo spoedig mogelijk in hun eigen vakbonden zouden organiseeren» Het waren de Delftenaren J. M. A. de Groot en A. Hurkmans, die hun plicht begrepen en in Schie dam bü de Katholieke kappers op huisbezoek trokken. Ondanks de felle koude van de laatste weken, lieten zij zich niet afschrikken. Met succes bewerkten zij 16 van de 20 Katholieke kappers. Deze waren gisteren bijeen in een ver gadering, die geleid werd door den secretaris van den Katholie ken Middenstandsbond, den heer A. M. Schoof. Tijdens de vergadering werd er gewezen op het groote belang van de Katholieke organisatie. Ook de nog niet aangeslotenen moeten zich komen melden. Het is de plicht van alle leden hieraan mede te werken. De geestelijk-adviseur van den Katholieken Middenstandsbond Kapelaan Langemeijer. vertelde aan de leden de beteekenis van het patroonschap van den H. Fran- ciscus van Assisië. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. A. Kloet voor zitter; W. C. Beijer. secretaris; F. A. Meijer, penningmeester; H. C. Meeder, 2e secretaris en J. Bauw- huis, 2e penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Hoogstraat 53, tel. 69750. Het departement van buiten- landsche zaken te Washington heeft gisteravond bekend gemaakt dat de volledige tekst van Tru man's rede in het Russisch naar de sovjet-unie is uitgezonden door den Amerikaanschen zender in, München. Blijkens berichten uit Moskou heeft de redevoering aldaar alle kwesties, waarvoor de raad der ministers zich gesteld ziet, volko men in de schaduw gesteld. Geen enkele der vier ministers van bui- tenlandsche zaken heeft echter eenig commentaar gegeven. In de buitenlandscbe kolonie vormde de rede dè groote sensatie- Men vraagt zich af, wat de gevolgen- zullen zijn op het verloop der zit tingen. een vraag, waarop intus- schen alleen de sovjet-autorite,ten het antiwoord kunnen geven. Volgens een bericht uit Londen van de New York Times zouden Dinsdag j-1. preliminaire bespre kingen begonnen zijn met het oog op het sluiten van een Britsch Belgische alliantie, terwijl ook voorloopige peilingen zouden zijn gedaan met het oog op het sluiten van een dergelijk verdTag tusschen Groot-Brittannië en Nederland. Er werd aan toegevoegd, dat de Indonesische kwestie de voornaam ste hindernis voor het tot stand komen van een Britscto-Nederland- se-he alliantie vormde. Te Lr/iden neemt men aan, dat een oplossing van de Indonesische kwestie de mogelijkheid zou scheppen voor het serieus in overweging nemen van een Britsch-Nederlandsche alliantie. Dit groote huis kan gevorderd worden, maar er zijngeen gegadigden, om den rechtmatigen en gecontroleerden huurprijs p 30.per maand te betalen. Toch circuleeren grif onware praatjes over gestopteuitzonderingsgevallen. Het Dakotavliegtuig dat gisteren tusschen Batavia en Bandoeng werd vermist, is nog steeds niet gevonden. Van Batavia uit hebben opsporingsvliegtuigen onafgebro ken boven het terrein gekruist, doch zij hebben niets kunnen ont dekken. Ook de speurtochten oi> den grond, welke eveneens van republikeinsche zijde werden on dernomen, leverden gisteren noch vandaag succes op. Het vermiste toestel, een Dakota 972 van het 19de eskader der Ned. Indische luchtmacht, had zoowel gewone als militaire passagiers aan boord. Een nader telegram uit Batavia meldt, dat van de bevolking be richten zijn onHvan'sen, waaruit de plaats, waar het vliegtuig venmoe. delijk is neergekomen, kan worden opgemaakt. De bevolking zag gis teren een vliegtuig zich in dalende lijn bewegen, waarschijnlijk ten gevolge van weigerende motoren. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen weten, dat heden op de secretarie der ge meente ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is neder- gelegd de door den gemeenteraad op 30 Januari 1947 vastgestelde verordening op de Monumenten in de gemeente Schiedam. Schiedam, 10 Maart 1947. B. en W. voornoemd, De Burgemeester J. W. PEEK- H-et Niwin-comité was eer-giste, ren in vergadering bijeen, om de resultaten van de ejigeloopen weken te bespreken en planner, te heramen voor de toekomst. Tot nu toe waren alle acties belem. merd geworden door het ongunsti ge weer en wanneer men al dankbaar was voor de toch ver. kregen resultaten, -dan was men toch nog geenszins voldaan. In Ketlhel had de collecte huis aan huis 620opgebracht. Dat komt neer op een gift van 30 et per inwoner. Mien meende in Sdhiedam minstens hetzelfde re sultaat te kunnen bereiken, maar met aog geen 10 cent per inwo. ner werd de collecte besloten. In totaal werd er 5000opgehaald. Dit mag heslist te weinig ge noemd worden. Het is wiaar, dat het leven veel duurder geworden is: dat men de dubbeltjes weer drié maal omdraait alvorens men ze uitgeeft, maar daar mogen on. de jongens toch niet onder lij-ren- 'Dit is een typisch nationale actie, welke alle Nederlanders in Ind'ië ervan moet overtuigen,, dat zij niet op een verloren post staan en vergeten werden. Bij de groote bedrijven werd in totaal 5000verzameld, de erwtensoe-pactde bra-ciht 700 op. Voor den cantmewagen is nu m totaal 5700bij een-gebracht, o-rrtdat de -gelden van de bedrij ven ten -goede komen aan de lan. delijke kerstpa-kkettenaetie. Voor 'n cantinewagen is ruim 10.000, noodig, daarom zal de huis- aan huis.collecte voortgezet worden in de wijken die nog niet bezocht zijn. Men kan zijn gaiven ook storten op giro 5093 van de Amsterd-amsche Bank, bijkantoor Schiedam, ten ba-te van de Nd win.. Een woord van dank aan de collectanten en collectrices is ze ker op zijn plaats. Dat dït er slechts zoio weinig -waren „heeft groote teleurstelling bij het comi. té gewekt. Nieuwe plannen Het comité s'telt zich voor, om in samenwerking met de S.B-L.O. een voetbalwedstrijd te laten spe len tusschen bijv. Hermes_D.V-S. en een Sdhiedamsch elftal, waar van de baten ten goede zullen Women aan de Niwin. De huiskamersport, het -bridgen is ook in staat vele enthousiaste beoefenaars te trekken in een groote „'drive". De heer de Groot heeft alle zalen en de foyer van Musis Sacrum belangeloos voor -d-it d-oel afgestaan. Op Zaterdag 26 April zal er 'sjmiddags een bridge-drive worden georgani. seerd, waarna aan de deelnemers een broodmaaltijd wordt aangebo. den. Tijdens het soiree, dat volgt zullen de prijtzen worden bekend gemaakt. De organisatie van den wedstrijd is in handen gelegd van een com missie bestaande uit de dames Geerkems en Sunderman en de heeren A -de Groot, P. Mak, W de Groot, en W. Hagers De bij zonderheden over deze bridge_ drive zullen nog worden bekend gemaakt. Nog steeds kan het Niwin. comité boeken en gezelschaps-pe- len gebruiken Het bureau van ons blad neemt gaarne uw bijdrage aan. U kunt uw bibliotheekschat, ten ook bezorgen bij Mevr. V Weerkom, Graaf Florisstraat 77, Mevr. Ornel, Singel 76 en den heer A. de Groot, Tuinlaan 62. Laat de leus „'Wij laren mee met de Jongens over zee", toch geen holle phra-se zijn. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun be sluit van 10 Maart 1947 de be slissing op de verzoeken van: 1. P. B. H. Janse Thz. alhier, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het rooken en koken van vleeschwaren en het maken van worst in het pand Lange Ham 116; en 2. De firma Hellwig Copier, alhier, om vergunning tot oprich- ting van een lïiGufoelfabriek in het pand Boterstraat 65, verdaagd, aangezien de desbetreffende on derzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 13 Maart 1947. GEBOREN: Pi-eter z.ê van P. J. H. v Zwam en P. Brandt, Parallel weg 110 Theodora M. L d. v. H. B. Matthijssen en A. A. Tas, Dr. Noletstraait 1 Louise A. d. v. K. H Sonneveld en M. J. v. Katwijk, Nassaulaan 75 Therésia A M d. V W J A, v. d. Kamp en A M. Kloos! Jacob Catslaan 10 Maria A. L d. van C. A. M. E. Teulings en M C. Kwakkenbos, St. Liduinastr. 15' Wouter z v. C. v. a. Ree en E. Bleecke, Riddjerkcrkscheatrar fj 24 Beren,dina d van JMeinster en M E v Beek, Nassaulaan 75 Gerardus' L z v. G. J. den Boef en G H. M v. d. B-erg, Boerhave- laan 1 Ineke G. d. v. C. Holleman en T G. Krispijn. Boerhav-elaan 1 levenl. kind van P. J. Romein en A Visser Nassaulaana 75. Geboren: Kat-harina, d v P v Roon en C <v Veen, Stijenschestraat 8; Cafharina, d v A P Bult en C Burgerhout. No-crdver tiaan 30; Lena, d v F Dröge en J M H V Pinxteren, v Beverenstraat 141; Petrus P M M. z v D J Schoon hoven en M L C Neli-ssen, Wm de Zwijgerlaan 9; Johannes M A. z v J M A Balm en J M Blom, Dr Noletstraat 1; Johanna E. d v W P Koning en F Hoefman, Boer- havelaan 1- OVERLEDEN: H. Groeneweg 83 fl,, L. Nieuwstraat 51 ff. M. Apenlo 52 j., vr. van H. Olofsen, Nassaulaan 75. Overleden: J Romeijni, 53 j, sta ttonstraat 25b; O H v Deurzen. 65 j, Dr Noletstrajt 1,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3