jVan dollar tot marxisme POLITIEK GEZWEL DOORGEBROKEN Russische propaganda perfect Rood-politiek koopmanschap Nieuwe bonnen Een illegaal monnik PAGINA 4 DONDERDAG 13 MAART Communisten forceeren crisis in België JONGE BOEREN MOGEN GRONDWERKER WORDEN tH oord-Oost polder al geheel vergeven BOMMEN OP CON- CEPCION „EMPIRE MAYROVER" LAADT WEER GOUVERNEUR KASTEEL ONDERSCHEIDEN (Van onzen correspondent). LEIPZIG, 6 Maart 1947. Het zijn vaak de kleine dingen, die de stemming der wereld pers bepalen. Vandaag leest men in alle bladen van Engeland. Amerika, Zweden en Denemarken vermoedelijk minder over de Leipziger Messe dan over de Leipziger kaviaar. De Russen hebben hun best gedaan om het den buiten] andschen bezoekers, die deze week voor het eerst kennismaakten met een stad in de Russische zone, zoo comfortabel te maken als het maar mogelijk was. Er was niet eens veel gegoochel met paperassen. Wie in zijn ijver bij het pas- y seeren der zöne-grenzen of bij liet binnenkomen der stad zijn pas poort openvouwde, kreeg van een gul en ongeveinsd lachenden jon gen uit Oesbekistan of Kirgizië te hooren; ,,niks goed", wat in dit geval beteekende, dat alleen de ,,Messe-Ausweis" al voldoende was. We werden zonder omslag en aan den loopenden band voorzien van eetbewijzen, die ons vier dagen den kost van zware arbei ders in Duitschland garandeerden. Maar die kost is noch stevig ge noeg voor iemand, die zoo juist vele uren in een auto geschoven is door een gangetje, dat in de sneeuw is uitgegraven noch appe tijtelijk genoeg voor verwende ge nieters uit Zweden of Denemar ken. vooral niet wanneer hij wordt opgediend in lokalen, die van de geuren van zuurkool en bevroren bokking doortrokken zijn. Daarom hadden de Russen nog meer service en weldra ging door de rijen der duizend buitenlanders in Leipzig het gerucht, dat de be faamde Auerbachskelier, het eer ste huis der stad, aan een bonloo- zen Lucullus gewijd was. Alles erheen om te lezen, dat de gefaam- de kok Foudorov er kaviaar, Rus sische eieren en ook de meer in ternationale gerechten als driedub bele uitsmijters en carbonnaadjes opdiende, zij het tegen betaling in dollars, ponden, Zweedsche kro nen of Zwitsersofne franken- Wfj hadden Ons gewapend met 'n Zweedschen vriend terwille van de kronen en alles was voortref felijk- Zoo dachten ook de Ameri- kaansche en Britsche gasten die toen het uur van scheiden kwam, hun militaire scrips en bafvs (men zegge eenvoudig: befs) produceer den. De directie weigerde echter deze papiertjes te accepteeren, en stond er op haar goede diensten in goed geld, echte dollars en echte ponden, betaald te zien; en het gevolg waren lange valuta discussies. Waar onze westelijke vrienden betoogden dat niemand in De moeilijke koningskwestie Duitschland bevoegd was echte er bereid te leveren, als de weer op gang gebrachte industrie maar kan leveren; eensdeels in ruil voor producten, die zjj in de zone hard noodig hebben, anderdeels tegen betaling In goede dollars. De Russen exploiteeren een aan tal groote fabrieken in Oost- Duitschland als hun eigendom. Zij leveren zoo noodig de grondstof fen, maar daar staat dan ook te genover, dat vrijwel de geheele productie op de groote herstelre kening geboekt wordt. Met die productie kunnen de bezetters dan desgewenscht dollars maken. Zoo werd ter Messe verteld, dat tricotfabrieken massa's dameskou sen in kindermaten vervaardigen, die bestemd zijn om den langen weg naar China te gaan. Zoo wa ren er inzendingen van aardewerk en van de textielindustrie, die ge heel en al op export waren afge stemd, en die dan ook vaak van een luxe getuigden, die niet met Duitsch-e behoeften in overeen stemming t« brengen was- Wanneer de Russen duizend kooplieden uit het buitenland naar Leipzig hebben laten komen en de procedure voor hét afsluiten van handelscontracten belangrijk ver eenvoudigd hebben, dan kan men dat alles zien als een onderdeel van hun reeds sedert geruimen tjjd ondernomen pogingen om han delskanalen te openen en deviezen te verkrijgen De dollar regeert, niet alleen in het klein in een eet huis doch evenzeer in de hooge politiek van het beheer van een overwonnen land. Vandaar ook dat deze Leipziger Messe door de Russische bezetting zoo luide is aangeprezen. Van daar ook, dat men getracht heeft er niet alleen een economische, doch ook een politieke show van te maken. De roode spandoeken tegen het stationsgebouw van Leipzig hadden wel een zeer sym bolische beteekenis. Zij zeiden ons nog voor we de Messe betreden hadden, dat ook dit hoogtepunt van het koopmansleven in het spoor der politiek was geraakt. Vele onderdeelen der show bewe zen het. Eigenlijk is de Leipziger Messe een zaak, die heel Duitsch land aangaat, doch dit jaar was zij toch nog een zeer specifiek Ooste lijke demonstratie. Wel waren er vele firma's uit de andere zones vertegenwoordigd, doch het gros der vijfduizend exposanten kwam uit de sovjet-zone- Het bestuur de zer zone heeft getracht er een de monstratie van te maken van de industrieele capaciteit, waartoe men daar reeds geklommen is. Zij pretendeert dat het economisch herstel veel verder gegaan is dan in het Westen en dat de indus trieele productie reeds meer dan de helft bedraagt van die van 1938. Wanneer dit zoo is dan is het inderdaad een aanzienlijke voor sprong op de Westelijke zone, waar men nog nauwelijks aan der tig procent toe is. Maar daar staat tegenover dat belangrijke deeien var. de productie officieel werd bij de Messe-opening gezegd: tien procent ofwel 750 millioen mark worden afgeschreven op de re paratie-rekening. ..Van dollar tot marxisme, dat is op de Leipziger Messe maar een stap. Die stap leidt naar het ge bouw, waar de uitgeversmaat schappijen haar boeken en bladen hebben uitgestald. Deze afdeeling geeft een juist beeld van de wijze waarop de voorlichting van het volk in de Oostelijke zone plaats vindt; en men moet zeggen, dat er zeer wei nig gesteld kan worden tegenover de vloedgolf van marxistische lectuur, waarmede de zone over laden wordt. Afgezien van de ver spreide technische en wetenschap pelijke verzamelingen, braakt vrij wel iedere stand een vloed van roode lectuur uit. Daartusschen liggen als eenzame lieden de uit. geverijen van de liberale en chris telijke politieke bladen, klein in omvang en zeer beperkt in hun oplage. Zoo speelde de politieke koop manschap een belangrijke rol op de Messe, die Leipzig gedurende een week maakte tot een bevlag- de, hel verlichte stad met levendig vertier, zooals men het in Duitsch land nauwelijks verwacht zou heb ben. O De Britsche minister van kolo. niën, Creech Jones, heeft Woens. dag in het lagerhuis verklaard" dat de Britsche regeering geen verandering in den status van Cyprus overweegt. Voor het tijdvak van 16 tm. 90 Maart! Bonkaarten Ka, Kb, Ke 708 I (strook 8). 65-1 Brood: 800 gr. brood. 65-2 Brood; 400 gr. brood. 65-1 Boter: 125 gr. boter. 65-2 Boter: 125 gr. margarine at 100 gr. vet. 65-3 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 65-1 Melk: 4 liter melk. 65-2 65-3 Melk: 7 liter melk. 65-1 Vleesch: 100 gr. vleesch. 65-2 Vleesch: 400 gr. vleesch. 65-1 Algemeen: 200 gr. kaas. 65-D Reserve: 1600 gr. brood. 65-E Reserve: 200 gr. kaas. 65-K Reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten Kd, Ke 703 (strook S) 66-1 Brood: 800 gr. brood. 66-1 Boter: 250 gr. boter. 66-2 Boter: 125 gr. margarine 00 100 gr. vet. 66-2 66-3 Melk: 12 liter melk. 66-1 66-2 Vleesch: 100 gr. vleesdi 66-1 Algemeen100 gr. kaas. 66-R Reserve: 800 gr. brood. 66-U Reserve: 500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 66-S Reserve: 1000 gr. sinaasap pelen (voorinlevering). 66-V Reserve: 1500 gr. sinaasap pelen (voorinlevering). Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md» Me, Mf, Mg 704 (strook no. 8.f 65-4 Brood: 800 gr. brood. 65-4 Boter: 250 gr. boter. 65-4 Margarine: 250 gr.margarino of 200 gr. vet. 65-4 Melk: 5 liter melk. 65-4 Kaas: 200 gr. kaas. 65-4 Vleesch: 300 gr. vleesch. 65-5 Vleesch: 100 gr. vleesch. 65-4 Eieren: 5 eieren. De bonnen 66-S Reserve en 66-V Reserve voor sinaasappelen moe* ten uiterlijk op 19 Maart bij don winkelier worden ingeleverd. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden ver nietigd. In het Weteringplantsoen te Amsterdam werd een herdenkings plechtigheid gehouden ter plaatse waar voor twee jaren 20 Nederlanders als represaille van den Rauter-aanslag werden gefusilleerd. dollars en ponden mee te dragen, daar bleef onze Oostelijke gastheer onwrikbaar op het standpunt staan, dat hij geen militair geld mocht accepteeren. Het was een onverkwikkelijk slot van een eet festijn en wat meer takt zou de Russische gastvrijheid niet van al le goede indrukken beroofd heb ben. Zooals het in Auerbachskelier om de dollars ging, zoo ging het eigenlijk ook in het groot op de Messe om dezelfde gewaardeerde papiertjes. Voor vele Duitschers is deze messe min of meer een ont goocheling geweest, aangezien in bijna alle stands vertegenwoordi gers zaten, die steeds maar neen schudden, wanneer het op levering van de uitgestelde producten aan kwam. Voor vele buitenlanders openden zij evenwel eenige per- •pectieven voor den handel met Oost-Duitschlam»- Ks Russen zijn Eindelijk is in België het poli tieke gezwel doorgebroken. De communisten hebben de crisis ge forceerd. Deze crisis is begonnen den 17den Februari 1946, toen de eer ste na-oorlogsche kamerverkie zingen een opvolger gaven aan het in 1936 gekozen parlement. Bij deze volksraadpleging kregen de katholieken 92 van de 202 ze tels (winst 19), de socialisten 69 (winst 5), de liberalen 17 (verlies 15), de communisten 23 (winst 14) en de Belgische Unie 1 zetel (winst 1). Er lagen toen twee natuurlijke mogelijkheden voor kabinetsfor matie voor de hand: een nationale unieministerie op een nationaal urgentieprogram, waartoe al die partijen zouden kunnen toetre den, die dit program wilden on derschrijven; óf een regeering van katholieken en socialisten samen. Verschillende Limburgsche jon ge boeren, die na 1 Januari 1947 in den Noord-Oostpolder zijn gaan Werken, hebben van de directie Van den N.O.-polder het volgende s«tejvea ontvangen: „Wij deelen u mewv, Aat u te allen tijde als landarbeider-grondwerker in den Noord-Oostpolder kunt worden te Werk gesteld. Wij wijzen er u evenwel op, dat u te laat bent, om nog tot de pioniers te kunnen worden gerakend, zoodat uw kans om t.z.t. als pachter voor een bedrijf in den Noord-Oostpolder in aanmerking te kunnen komen, zeer gering is". Het Tweede Kamerlid v. d Weijden heeft hierin aanleiding gevonden den minister van ver keer en waterstaat te vragen in hoeverre de directie van den N.O.- polder in dezen te beslissen heeft en wie uiteindelijk de verdeeling der boerderijen in den polder heeft uit te maken. Voorts vraagt hij of de minis ter kan mededeelen of de voor- loopige verdeeling, zooals deze bekend is gemaakt: n.l. 440 bedrij ven voor oude pioniers van voor Augustus 1944, 400 bedrijven voor pioniers na Augustus 1944, 400 bedrijven voor verdere boeren, 100 bedrijven voor landarbeiders, 150 bedrijven voor Walchersche boe ren, pl.m. 1500 dus in totaal, juist is en, zoo ja, voor wie dan de res- teerende 500 tot 700 bedrijven be stemd zijn, indien de boerenzoons, die nu nog naar den Noord-Oost polder gaan, daarvoor geen kans maken. Tenslotte of aan alle boe renzoons, die na 1 Januari 1947 in den polder zijn gaan werken, een dergelijk schrijven is verzon den. Deze laatste oplossing ware de meest wenschelijke geweest. De katholieke partij toch was verre weg de grootste partij met de grootste winst bij de verkiezin gen; haar zeer vooruitstrevend program accordeerde in zeer vele punten met het socialistische; tusschen deze twee partijen wa ren naast zeer vele diepgaande geschillen, meer contact-vlakken dan tusschen socialisten, commu nisten en liberalen, een zeer on natuurlijke combinatie, welke echter ten slotte toch tot stand kwam. De groote moeilijkheid bij die kabinetsformatie was en bleef de koningskwestie; de katholieken eischten den ongehinderden te rugkeer van koning Leopold, de socialisten stonden volkomen af wijzend tegenover dit rechtsher stel. Tusschen de twee partijen was in deze kwestie geen over eenstemming mogelijk, zoodat zeer in het nadeel van het ge heele land, de katholieken buiten de regeering werden gehouden. Met de moeilijke vorming zelf van het kabinet van den socialisti- schen premier van Acker ont, 'c- kelde zich in volle werkelijk, id de crisis, welke meer dan een jaar heeft geduurd, nadat reeds in Augustus van het vorig jaar een eerste hoogtepunt was bereikt, toen van Acker heenging en de huidige premier Camille Huys- mans met het beruchte woord: ik balanceer op één been een pe riode van eigenlijk ononderbroken acute crisis ging doorworstelen. Afgezien van het gevaarlijke moment, dat de regeeringscoalitie in den senaat maar één enkele stem meerderheid had, waren het vooral de onoverbrugbare geschil len in het kabinet zelf, tusschen de officieele regeeringspolitiek bijvt en de propagandistische ac tiviteit der communisten, tus schen communisten en liberalen; maar ook de mislukking van de prijsverlagingspolitiek en de voor verschillende belangrijke artike len nog steeds stijgende prijzen, en voorts het vooruitzicht van een ondanks alle schijnwelvaart dreigende economische crisis, welke de positie van de regeering met den dag moeilijker en wanke- ler maakte. Om België door den komenden zwaren tijd heen te helpen, zou een krachtige politiek moeten worden gevoerd, welke niet voor onpopulaire maatregelen zou te rugschrikken. Dat de communis ten daartoe niet bereid zijn, staat vast; hun staat slechts één doel voor oogen: propaganda en ver sterking der partij. Straffe maat regelen kunnen slechts worden genomen, als katholieken en so cialisten samen hun schouders onder dit onaangename werk wil len zetten, het oog slechts ge richt op het eindresultaat. Daartoe moet echter de konings kwestie tot een voor beide partijen eenigermat» bevredigende oplos sing gebracht worden. Het is een openbaar geheim, dat de twee partijen reeds geruimen tijd met elkaar in contact zijn, en onder handelen, zoowel om voor het koningsprobleem een goed accoord te vinden, als om een effectief regeeringsprobleem op te stellen. Het is moeilijk te zeggen, of men reeds tot een resultaat is ge komen, maar de nu uitgebroken crisis zal de twee partijen onge twijfeld tot sneller handelen kun nen dwingen. Voor de koningskwestie schijnt men deze oplossing te wenschen, dat koning Leopold afstand zou doen van den troon, ten gunste van zijn binnenkort meerderjarig wordenden zoon Boudewijn. Aldus zou het monarchistisch beginsel gehandhaafd blijven al erkent ieder volmondig, dat van koning Leopold een zwaar offer zou ge- eischt worden. Bovendien zal In vele katholieke kringen ontstem ming heerschen, dat een verre van eerlijk relletje tegen den sympa thieken vorst niet met een volledig eerherstel wordt besloten. Koning Leopold had zeker beter verdiend. Over het eigenlijke regeerings- prognam bestaat reeds een vér gaande overeenstemming; daaruit zullen geen moeilijkheden voort komen. Wellicht echter is de crisis, welke over een industrieel geschil: den kolenprijs is uitge broken, nog iets te vroeg gekomen. Wilden de communisten weer roet in het eten gooien? Dan juist is het zaak van de Belgische socia listen want bij hen en bij hen alleen ligt de beslissing dat zij gevoeligheden en kleingeestige prestlge-overwegingen ter zijde stellen, om, alleen met het lands belang voor oogen, den weg te gaan, welke reeds in Februari 1946 door de uitspraak van het volk was gewezen. Pater Nivardus Pas, de beken^ de gastenpater van de Achelscbë Kluis, viert 19 Maart zijn zilveren jubileum als kloosterling. Hèt zaü dezen pater ongetwijfeld op dien dag niet ontbreken aan belang, stelling uit d'e kringen der illegal liteit. Tijdens den oorlog vond ihij onderdak in de Trappisten.abdij Ulingsheide onder Tegelen en oi» ganiseerde daar, in nauw contact met pater Bleys (Lod' wijk) een uitgebreide ondergrondsche actie. Onder voortdurend levensgevaar huisvestte hij daar talrijke ondier, duikers van alle mogelijke natio naliteit en hielp vluchtelingen uit Duitschland. De S. D, had een hooge premie op zijn hoofd ge^ steld. Vaak op het nippertje wiist pater Nivardus te ontsnappen. AI deze ondergronidschen zullen den patier op 19 Maart een hartelijke buide komen bereiden, aldus lezen wij in het Dagblad van Noord- Limburg. Volgens een officieel communie qué uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, is het offensief, waarmede de regeering had gen dreigd tegen de opstandelingen van het Paxaguayaansche leger in Concepcion gisteren ingezet met een bombardement van de strategische punten om de stad. Alle openbare diensten ia Asuncion worden door zwaar ge wapende manschappen bewaakt en de straten zijn vol troepen. De „Empire Mayrover", die met haar lading al eerder in conflict is gekomen met de Ned. Indische autoriteiten, ligt thans in de haven van Palembang. De gezagvoerder geeft het niet op en hij laadt thans rubber, welke volgens Aneta op Zuidi-Sumatra als bevolkingsrub- ber wordt beschouwd. De kapitein weigerde zich uit te laten over da hangende ladingskwesties. De gouverneur van Curasao, diw P Kasteel, is met de hoogste Peruaansche onderscheiding be giftigd1, n.l. die van groot-officie* in de orde Del Sol. Ambassadeur L C Harrison, dia geaccrediteerd is bij het gouver nement van Santo Domingo, heeftt ten huize van den consul-generaa® van Peru te Willemstad de veï*> sierselen dezer orde ovenhandigcRi Na afloop had een groote receptie plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4