Maastricht GAAT MARIA HULDIGEN BEVIN IN VERZET TEGEN MOLOTOF Dooi en regen brengen uitkomst -J DONDERDAG 13 MAART 1947 PAGINA S De zin van het inter nationale M aria-congres WATERSNOOD OP JbLOKES OOK HET NOORDEN BOVEN NUL EXPRESSES-BEST ELLIN G Per 1 April Inzake demilitarisatie-kwestie TIJDELIJK FLINKE DOOI GISTEREN RUST IN INDIE CHURCHILL'S MOTIE VAN WANTROUWEN VER WORPEN HOEVEEL ONTDEKKINGEN NOG Het genadebeeld van Maria, Ster re der Zee, waarom heen de feestelijk heden van het inter nationale Mariacon- gres zich zullen concentreeren De Bisschop van Roermond. Z- Exc. dr, G. Lammens, dt'.e het ..Stella Duos" als wapenspreuk voert, koesterde vóór den oorlog al den wensch O. L. Vrouw met een plechtig Internationaal Con. gres in de oude Mariastad Maas tricht tie eeren. De voorbereidin. gen hiertoe waren destijds al in een vergevorderd stadium. Er was reeds een toepasselijk koorwerk gecomponeerd, een bekroond con- gneslied was op muziek gezet en affiches hingen in de portalen der kerken, toen allks wegens den loop der gebeurtenissen noodge dwongen werd afgelast. Maar neet zonder Maria beloofd te hebben de plannen te verwezenlijken na dat de beproeving beëindigd zou zijn. Nu is het dan eindelijk, zooals wij in het. kort reeds meldden, zoo ver. Er as in de fcu&schenüggende jaren veel gebeurd. Vooral in mid- den. en Noord-Limburg werd het bisdom door den oorlog zwaar op de proef gesteld. De bevolking werd door verwoesting, plunde. ring en evacuatie geteisterd. Ook de Godshuizen moesten het ont. gelden. Zelfs de kathedraal van Roermond wend ernstig gehavend. Maar Maastricht is met zijn eeuwenoude heiligdommen ge. spaard gebleven. Aan het bekoor, lijke Henr.ic van Veldekeplein rijst nog de ranke toren van de gothische St. Jan omhoog; en daarnaast verheft zich ongeschon. den de romaansche St. Servaas bo ven de crypte van den heiligen eersten bisschop der stad- Elders >n het centrum heeft ook de basi. liek van O. L. Vrouiw geen scha de opgeloopen; slechts de klokken werden uit haar torens geroofd, doch haar stoere en imasaeve voorgevel doet nog altijd denken aan «een onneembaren burciht. De. ze kerk, kleiner van afmeting en intiemer van sfeer dan de St. Ser. vaas, bezit eveneens een eerbied, waardige traditie. In het komende najaar zal zij kardinalen, bis. schoppen, abten en prelaten bin. nen haar muren zien. Want de feestelijkheden zullen zich con. centreeren om het Genadebeeld van de Sterre der Zee, dat daar sinds de laatste eeuw wordt ver. eerd. Maastricht, dat een bewogen geschiedenis van belegeringen en oorlogsellende heeft gekend en strategisch bezien zoowel bij den inval van het vijandelijke leger in 1940 als bij de bevrijding door de bondgenooten in 1944 wel zoo gevaarlijk lag als de hooger lig. gende Miaassteden Roermond en Venlo, is er in beide gevallen zeer genadig van afgekomen. De oor. logsschade viel mee en de ramp spoed nam een einde toen deze elders pas fel begon. Wij mogen bier gerust een bij. zondere bescherming veronder stellen. De stad heeft dit voor. recht échter zeker niet aan haar vroomheid te danken. Zij is steeds Ihiet zorgenkind van vader.bisdchop geweest. Toen zij door de Duit. schers bezet «was, zal de Wolfstraat voor de Berlijnsche Frt'edrich. strasze in liederlijkheid niet heb. toen ondergedaan. Afgaande op de ervaring zijner jongens, verklaar, de onlangs een Amerikaansch le geraalmoezenier, dat zjj slechter was dan Parijs. Doch even zeker is het, dat Gods H. Moeder door de bevol. hing innig wordt bemind. Mlen heeft wel eens beweerd, dat er in Nederland geen stad gevonden Wordt, waar zooveel wordt gezon. digd en gebedien. Het goede wed ijvert er met het kwade en houdt door tussohenkomst van de mach tige Maagd den wijzer op de weeg schaal van Gods Gerechtigheid in evenwicht. Algemeen is de over. tuiging, dat het aanhoudend en vertrouwvol bidden tot de Sterre der Zee de stad voor verwoesting heeft gespaard. Tijdens den oorlog hebben de katholieken algemeen hun toe. vlucht tot de H. Maagd genomen. Vooral de devotie tot het Oinbe. vlekte Hart van O. L. Vrouw van Fatim«a heeft zich uit Portugal over grens versperringen en barri. cades heen naar alle landen won derbaar verspreid. De Paus spoor de de katholieke werelid tot het houden van de zeven eerste Za. terdagen aan. Mania is haar ant. woord niet schuldig gebleven. Zij «heeft gesproken, duidelijk en on. weerlegbaar. Op den eersten Za. terdag van Mei capituleerden d'e Duitschers in Nederland. En op den dag, waarop de Kerk her. denkt dat Maria in den hemel haar hoogste triomfen viert, werd de wapenstilstand met den laat. sten vijand geteekend. Het komende congres zal de dankbaarhed van stad en land en weneld vertolken, want het zal in. ternationaal zijn. Men zal Maria huldigen in liturgie en schoone kunsten, met staatsie en luister, zooals men dat In onze zuidelijke provincies voortreffelijk venmag. Maar bovenal in de wetenschap. De beste theologische denkers zul len een diepzinnige uiteenzetting geven van de Mariologie. In tegenstelling met de natuur wetenschappen vertoont de ont. wikkeling der Godgeleerdheid wei nig dynamiek. Haar waarheiden staan vast en worden door de branding van den tijd niet van haar dogmatisch anker verspoel'd. Wel is het mogelijk, dat bepaalde waarheiden na verloop van tijd duidelijker naar voren komen en zich aan ihiet onfeilbaar Pauselijk leergezag als in de Goddelijke Openbaring vervat. opdringen. Zoo maakte bijna een eeuw ge. leden dé dogmaverklaring der On bevlekte Ontvangenis aan 'n een. maal hevig geveerd dispuut een einde- In onzen tijid houdt Maria's Middelaarschap de theologische gemoederen bezig, doch deze stel. ling vindt bijna gieen bestrijding meer, omdat zij als een geloof waardige zekerheid algemeen aan. vaard «wordt. Wij verwachten, dat zij in de wetenschappelijke voor. drachten krachtig verdedigd zal wonden en dat de deelnemers aan het congres in de overtuiging zul len bevestigd worden dat alle genaden ons inderdaad door Ma nla's Moederhand toevloeien L. Door dien zwaren regenval op Flores is Maoemere overstroomd. De kust. s.rook is gedeeltelijk afgebrokkeld Ongeveer honderd maistuinen van de bevolking zijn vernield. De mais is naar zee gespoeld. Er zijn geen verliezen van menschenlevens te betreuren. Interieur van de basiliek O, L, Vrouw. van De nieuwe Oceaandepressie, die groote hoeveelheden w-rme iuent naar het Noordoosten, stuwt, trekt met een snelheid van ruim 1000 kilometer per etmaal verder naar de Britsche eilanden. De kern lag hedenmorgen, om 7 uur 500 kilo meter ten Zuidwesten van Ierland met een luchtdrukwaarde van 735 millimeter. In den loop van den avond en nacht begon de invloed van den warmeren luchtstroom in ons land merkbaar te worden, daar het in het Zuiden begon te regenen en in het Noorden later begon te sneeeiwen. Om 8 u«ur was echter de sneeuw overal overgegaan in regen. Daar in groote deelen van «het land regen viel bij temperatu- üen onder nul, ontstond wederom zware ij zei- In het Zuiden en midden van het land was om 8 uur de dooi echter reeds overal ingevallen, in de Noordelijke provincies was de temperatuur nog steeds enkele graden «beneden nul, terwijl het voortdurend regende Hoewel de koude grondlaag zeer hardnekkig Is, zooals bij vorige aanvallen van den dooi op de vorst wel gebleken is, ziet het er toch naar uit, dat voor de eerste maal sinds het begin van de laat ste vorstperiode op 21 Januari in het Noorden van het land de dooi zal invallen. Wel zal ook ditmaal de begrenzing van dooi en vorst weer tot stilstand komen, en zich later nogmaals in omgekeerde richting bewegen Maar ook het uiterste Noorden 'van het land zal dan tech nu eindelijk aan den goed/n kant van het front komen te liggen, waardoor dooi en regen een. begin kunnen maken met het doen verdwijnen van ijs en sneeuw Schipbrug Doesburg geleed. Booze verwachtingen ten spijt zakte gisteren het water in den IJssel, nadat het in de afgeloopen dagen aanvankelijk vrij sterk was gestegen. Dank zij dezen was brak de dikke ijslaag stuk en voerde de stroom de schotsen snel naar het noorden af- Het eerste gunstige gevolg daar van is geweest, dat men de circa twee maanden geleden verwijder de schipbrug te Doesburg weer over de rivier heeft kunnen leg gen. Na zestien dagen van isolement Met irtga«ng van 1 April zal voor bet géheele land de mogelijkheid worden opengesteld om briefpost- zendingen per expresse te doen behandelen- Voor aangeteekende stukken en postwissels zal voorloopi:g nog geen expresse-behandeling mogelijk zijn. De Britsche minister buitenlandsche zaken, Bevin, heeft tijdens de derde bijeen komst der ministers te Moskou geantwoord op de Dinsdag door Molotof geuite beschuldigingen, dat Engeland de clausules be treffende de demiiitarisatie in de overeenkomst van Potsdam niet nakomt. Bevin vroeg de sovjet-unie: 1. Bekend te maken hoeveel Duit- sche krijgsgevangenen nog in de sovjet-unie worden gehouden en wanneer deze naar huis zullen worden gezonden en in welk tijds bestek. 2. Een gedetailleerd ver slag te geven van wat er aan Duitsche oorlogsfabrieken in de sovjet-zone is weggevoerd en wat er is achtergebleven. 3. Of de sovjet-unie voornemens is zich te houden aan de clausule van de overeenkomst van Potsdam, waar in wordt bepaald, dat Duitsch- land, als een economisch geheel moet worden behandeld. Hij zou Molotof's uit vier punten bestaand voorstel betreffende instructies aan den bestuursraad, dat Dins dag werd gedaan, niet goedkeu ren, voordat hij hierover inlich tingen zou hebben verkregen. Bevin verdeelde zijn analyse van de demiiitarisatie in tweeën; De aspecten, betrekking hebbend op menschen, en die, betrekking hebbend op materiaal. Hij sprak Molotof's beschuldiging, dat er militaire formaties in de Britsche zone op de been worden gehouden, tegen. Er zijn drie millioen leden van de Wehrmacht in de Britsche zone gedemobiliseerd. De overige 81.000 werden ondergebracht in arbeidsgroepen op civiele basis. Hij gaf Molotof de verzekering, dat deze groepen door gewone van burgerlijke arbeidskrachten wor den vervangen. De door Molotof genoemde datum, 1 Juni 1947 waarop deze groepen geheel ont bonden zouden zijn, kon hij ech ter niet aanvaarden. Wat de in de Britsche zone te werkgestelde niet-Duitsche on derdanen betreft, zeide Bevin niet te weten van een overeen komst, volgens welke tewerkstel ling van geallieerde onderdanen verboden is. Degenen, die als wachten worden gebruikt ter vervanging Britsche soldaten, zijn ongewapend, met uitzondering van schildwachten. Zij maken ook geen deel uit van hun oorspron kelijke eenheden. Ten aanzien van het koninklijk Joegoslavisch leger, aldus meldt radio Moskou, zeide Bevin, dat de leden hiervan de positie van ver plaatste personen hebben gekre gen en ook wachtdiensten ver richten. Bevin verklaarde daar op, dat hij bereid was volledige cijfers te geven betreffende de krijgsgevangenen in de Britsche zone, tegelijk met de snelheid der repatrieering, maar zeide, dat hij geen betrouwbare inlichtingen van de zijde der sovjets over deze kwestie had. Hij vroeg de verzekering, dat de berichten, volgens welke een aantal krijgsgevangenen er toe gedwongen zou zijn, in het sov jet-leger te dienen, onwaar zijn. De terugkeer van Duitsche krijgs gevangenen is noodig, aldus Be vin, om tegemoet te komen aan het tekort aan arbeidskrachten. De vier ministers van bniten- landsche zaken zijn overeenge komen. de situatie in China in bespreking te brengen, met dien verstande, dat deze besprekin gen informeel zullen zijn en dat de kwestie niet op de agende van de conferentie geplaatst zal worden. Marshall (VS) verklaarde, dat de Amerikaansche delegatie het geheel met Bevin eens was. Molo tof vroeg, hoewel Bevin de kwes tie betreffende de arbeidsgroepen eenigzins had opgehelderd, of het niet mogelijk was, dat deze groe pen geheel en al zouden worden geliquideerd, daar in de Fransche en sovjet-zone deze kwestie al «geregeld is en het aantal derge- lij'ke personen in de Amerikaan sche zone zeer klein is Hij drong ook aan op de repatrieering van Poolsche en Joegoslavische strijd krachten. Molotof verklaarde, dat de be richten aangaande het verplicht dienstnemen van Duitsche krijgs gevangenen onwaar zijn. De re geering der sovjet-unie was bereid cijfers omtrent krijgsgevangenen in de sovjet-zone te geven, indien de andere landen hetzelfde zouaen doen. De sovjet-autoriteiten waren niet in staat geweest haar ver plichtingen volledig Molotof legde den nadruk op dit woord na te komen wat betreft de ver nietiging van de Duitsche marine schepen, wegens den technischen aard van het vernietigingswerk. De sovjet-autoriteiten nemen maat regelen cxm haar verplichtingen ten volle na te komien. Molotof zeide, dat de sovjet-unie het voor stel tot herziening van het niveau der Duitsche industrie geheel steunt. Hij stelde voor, dat alle in het rapport van den geallieerden bestuursraad voorkomende onder werpen eerst door de ministers zouden worden besproken en daar na door de plaatsvervangers. Be vin ging met dit laatste voorstel accoord. Hij was bereid, een datum vast te Stellen voor de ontbinding der arbeidsgroepen, maar wensch- t!e niet, dat de werkzaamheden, waarmee deze thans bezig zijn onderbroken zouden worden. Hij zag de Joegoslaven gaarne naar huis terugkeeren. De vergadering werd daarop tot Donderdag ver daagd. WeerverwachUing medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond Zwaar bewolkt met nu en dan regen; in het gebeele land tij. delijk flinke dooi; matige t0t kra'chtigen wind, hoofdzakelijk S tusschen Zuid en West. 14 Maart: zon op 6.59 uur, on. der 18.41 uur; maan oP 2.27 uur, onder 10.05 uur. hebben marine-vliegtuigen giste ren weer vluchten naar Ameland- gemaakt. De toestellen brachten passagiers en post van en naar het eiland. Overstroomingen rond Roosendaal. De zgn. ..Blauwe sluis" nab& Steenbergen kan het overtollige dooiwater van de Roosendaalsche en Steenbergsche vliet niet geheel verwerken. Daardoor zijn diverse polders in het gebied van de vtiet onder water geloopen. De toestand is echter niet kritiek- De moeilijk heden zullen hoogstens een paar dagen duren. Doordat de waterloozingen met ijs verstopt zijn, staan ook in en om Uden talrijke woonhuizen en stallen in het water. De kanalen in Limburg Woensdagmorgen is een begin gemaakt met openbreken van het kanaal Wessem-Nederweert. Hoe wel ook hier het rjs nog dik is, kon per dag toch meer voortgang worden gemaakt dan de vooraf gaande dagen. Aangezien de Zuid- Willemsvaart van België tot Ne- derweert ijsvrij is, zijn alle afva rende schepen gedwongen in Ne- derweert te wachten, totdat het kanaal WessemNederweert en de Zuid-Willemvaart in de richting van den Bosch zijn opengebroken. Urkers krijgen extra vleesch en vet Het is heden in menig gezin op Urk feest en er heerscht een dankbare stemming, rïet beurt schip arriveerde nl. met een partijtje aardappelen. De aange voerde hoeveelheid is echter lang niet voldoende voor alle gezinnen. Dagenlang heeft men zich tevre den moeten stellen met meel spijzen of bruine boonen. Ook is e* wat brandstof aangevoerd. Om te bekomen van alle door gestane ontberingen krijgt de geu heele Urkerbevolking bovendien deze week een extra rantsoen vet en vleesch. Het wachten is nu nog op drinkwater maar dit kan moei lijk in voldoende hoeveelheid wota den aangevoerd om in de behoeft» ten te voorzien. Verkeersstremmm opgeheven De gemeentelijke veerdiensten van Dordrecht, n. 1. Dordrecht— Zwijndreeht, Dordrecht«Papen- d recht, Wieldrecht's-Gravendeel Kop van 't Land—Braibantschig over zijn van beden af weer non- maal in dienst gesteld Ook de veerdienst Gorinchenv—i Sleewijk flunotionneert normaal. Gisterochtend verklaar, die do militaire woordvoerder te Batavia da* het in alle sectoren betrekke lijk rustig is. Er blijven berichten binnenkomen over stellingbouw, door repuiblikeinsche troepen en van aanhoudende vernielingen ia het voorterrein. De door Churchill in het Lager huis ingediende motie van wan trouwen tegen het economisch be leid van het kabinet-Attlee, werd gisteren met 374 tegen 198 stem men verworpen. Vervolgens werd een regeeringsmotie over den eco- nomischen toestand met 371 tegen, 204 stemmen aangenomen. Hier mede is het debat over den econo- mischen toestand van Engeland, dat drie dagen geduurd heeft, geëindigd. Het officieele sovjet-orgaanj ..Izwestia" meldt dat maarschalk Stalin tiwee sovjet-geleerden, Kloe. jewa en Roskin, heeft verzocht zich geheel en al aan kankeron derzoek te wijden- Het blad voegt hieraan toe, dat de twee geleer den een nieuwe substantie hebben ontdekt, ,,doodelijk voor den groei van kanker «en toch go'nevA Ma schadelijk voor den patiënt"^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5