Bruggenhoofd PORRONG 's-GRAVENHAGE 700 JAAR Nederland en het Franco-bewind £>l£ wereld Uit de sportwereld Sportvaria Reportage in mineur III Verbitterde tegenstand overwonnen DONDERDAG 13 MAART 1947 PAGINA 7 Op vleermuizen jacht in een hotelkamer FEESTELIJKE VIERING IN 1948 Geen West-Europeesche Federatie ONS AUTO-PARK Deviezen voor 17-000 personenwagens RAAR MAAR WAAR NED. TAFELTENNISSERS IN ENGELAND ENGELSCHE CRICKETERS IN N.-ZEELAND BEPERKING DER MID- WEEKSCHE WEDSTRIJDEN IN ENGELAND EüfE IN ZUID-AMERIKA Men mag zeer terecht verontwaardigd zijn over den toestand in het zoo jaist vrijgekomen gebied ten Zuiden van Soerabaja, maarik moet u eerlijkheidshalve bekennen, dat bepaalde „ontberingen" in Soerabaja zelf menaar dit nieuwe gebied dreven, zij het dan dat andere factoren voor dit bezoek den doorslag gaven. De paar dagen, dat ik in Soerabaja in een hotel woonde, waren vol wonderlijke ervaringen: voor een Westersche maag was het eten er zoo exotisch, dat ik mij bijna uitsluitend voedde met.... pindabrokken, terwijl een of ander ontsmettingsmiddel het drinkwater zoo ongenietbaar maakte, dat ik zelfs m'n tanden met - bier poetste. Soerabaja is practisch de eenige stad waar bier behoorlijk en niet al te schandalig duur verkrijgbaar is (een flesch van iets meer dan een halven liter in Batavia kost 3.50) en ik moet u eerlijk zeggen, dat mijn tandhygiëne tijdens mijn verblijf in Soerabaja er zeker niet op achteruit ging. Overigens één lichtpunt in het gebrek aan verzorging en comfort, Want behalve dat eten waren er nog van die andere kleinigheden als m'n klamboe, die zóó onprac- tisch was, dat ik in den nanacht telkens de muskieten, dronken waggelend van tientallen c.c.'s Hofwijkbloed, „uit moest laten" en ervoer, dat er buiten mijn klamboe veel minder muskieten waren dan binnen deze tulen veste, om nog maar niet uit te weiden over mijn vleermuizen- jacht van twaalf tot twee een knaap van een vleermuis be gon namelijk telkens als het licht uitging haar griezelige operatie- vluchten, landde, zoodra ik kwaad het licht weer aandraaide, tegen het plafond en was eerst na twin tig treffers met enkele kleeding- stükken te bewegen deze vluchten buiten voort te zetten. Nee, ik voelde werkelijk een soort jaloezie voor de Compagnie Mariniers in dat nieuwe gebied. Ten minste voor het verblijf dat de officieren zich in Porrong had den toegemeten. Na Watoetoelis zwenkten we dieper zuidelijk en bereikten via Prambon, kalitenga, waar de ■brug1 over de Porrongfrivier ver- nield was. In de drukkende na- middaghitte werkten de Mariniers van het Geniebataljon als duivels aan die kapotte brug. Rood gloeiend staal spoot sproeiend onder hun branders vandaan: zittend, liggend, in alle mogelijke houdingen, repareerden zij het stuk vernielde brug, asbest- handschoenen aan, zwarte laseh- bril op, vuil zweet in stralen over hun glimmend verbrande ruggen. Het was de uiterste voorpost, ver derop zat de T.R.I. met haar aan hangsels van Laskars en andere „toffe legergroepen". Ter bescherming van dit Genie onderdeel was er één „bruggen hoofd" van enkele menschen de rivier overgezet. Zij zaten moeder ziel alleen in vijandelijk gebied. Ik kon hen jammer genoeg niet op zoeken. Nooit in mijn leven zag ik zoo'n hoop suiker als in de suikerfa briek van Kremboeng. Een enor me sneeuwberg, afgedamd door een wal van met suiker gevulde gonjezakken. Vijftienduizend ton, het grootste deel los gestort. Of U dat om wil rekenen in snoepbonnen of extra rantsoenen voor den inmaak ik moet u te leurstellen. Nederland zelf krijgt hier geen korrel van. In Indië is men dank zij dit zoete meevallertje in staat voor de vol gende zes maanden de huidige rantsoeneering te handhaven, in Batavia bedroeg deze voor de maand Januari dertig gram per persooon, in Februari niets. Die handhaving is dus nog wel voor verschillenden uitleg vat baar, dit ten troost aan de Repu- blikeinsche pers, die nog steeds moord en brand schreeuwt over het feit, dat men ten aanzien van dezen voorraad niet de politiek der verschroeide suiker toe paste. Had men dit wèl gedaan, dan was ons vijftienduizend ton noga in handen gevallen mis schien. Jammer dat deze Republikein- sche pers overigens geen aan dacht besteedt ter informatie en ter leering vooral'. aan het geval van den Nederlandschen hoofdofficier, die zooveel initiatief toonde, dat hij alvast zelf twee balen meenam in z'n jeep. De M. P. deed de rust. Hjj is nu zon der suiker! op weg naar Hol land. „Bravo! (Niet voor dezen hoofdofficier natuurlijk). Het regende in Porrong. Het regende, zooals het alleen hier maar regenen kan, 'n heelen langen namiddag van den natten moesson. Ik kon daarom hoofd zakelijk met de officieren praten, die daar in een groot huis van ®en Chinees woonden en 's avond een klamboe met zilveren hangers opsloegen om in een bed te dui ken met paarlemoeren tierlantij nen. Het waren jonge menschen, deze officieren. Ze waren allemaal in Amerika geweest. Ze vertelden me daar verhalen over. Ze had den iets Amerikaansch; iets van den Amerikaainschen Marinier: mager behalve luitenant Grijze dan, die zat uit te kienen of ie later niet als officier-instructeur bij het Chineesche leger kon kómen critisch, tikje grimmig, tikje avonturier, breed van op vatting, royaal, efficiënt, soms jongensachtig onverschillig. Voor enkelen zal Nederland zeker te klein zijn. Ik ontmoette er luitenant Bal- lieux van den Schamerweg 153 in Maastricht, die voor me in den Sky master had gezeten en tot overmaat van ramp juist dien dag nog jarig bleek te zijn ook. Hij tracteerdè op goeie gin en slechte whisky. Die whisky had den ze in 't huis van dien Chinees gevonden en iets verderop was daar een fabriek van. „We hadden nog iets verder door moeten stooten zei een Marinier en zóó komen natuurlijk de roddelverhalen over onzen ko lonialen oorlog in de wereld. Maar het zijn allemaal beste demoeraten. Luitenant van de Ven uit Eindhoven, voorheen leer- aar aan een Muloschool meen ik, hield een ellenlang betoog vol ras echt „long drawling" Yankee slang tegen me over zijn houding tegenover de Indonesiërs: „Er zijn heusch nog wel kolonialen..." zei hij. „Als je met sommige oud- Indisch gasten praat, dan krijg ie telkens het verwijt, dat wij de inheemschen niet genoeg op een afstand houden. We moeten ze niet onderdrukken, maar per slot van rekening ben je blanda en deze lui weten geen maat te hou den: geef je ze één vinger dan nemen ze je heele hand. Wanneer je volkomen op voet van gelijk heid met ze omgaat, leggen ze dit uit als zwakheid. Daar voel ik nou niks voor. Het zijn net menschen als wij, ik kan 't mis hebben, maar ik doe heel gewoon tegen ze Nu had den heelen langen mid dag een aantal djongossen (be dienden) zich geamuseerd met een geïmproviseerd gamelan or kest (een biscuitblik, een emmer en nog iets). Het was inderdaad om „knettergek" van te worden, meer dan anderhalf uur lang dat zelfde blikken rhythme, waarop zij dan dansten en in de meest gekke standen spiegelgevechten met elkaar hielden. Van de Ven bleef plotseling midden in zijn ethisch vertoog steken: „Damn it!" zei hij dreigend: „Wat is „donder op!" in het Maleisch?" Toen de avond schoongeregend was en de sterren tegen een onbe wolkt fluweelen nachtlucht wer den geëtaleerd als enorme kost bare juweelen, zat ik op den uiter sten voorpost, hoog op den spoor dijk. Het was strategisch gezien en vrij „linke" post. Overdag kon je kushandjes werpen naar de T.R.I. (maar elk prikkelend ge baar was streng verboden) en 's nachts was het er zeer een zaam binnen de borstwering van wat zandzakken. Maar de post was bezet door jongens van het Mariniersstoot- peloton. Dat zijn zoo van die jon gens die natuurlijk met een typisch Amerikaansch beeld bij wijze van spreken van de veer tigste verdieping van een wolken krabber vallen en dan wanneer ze voorbij een raam op de tiende verdieping suizen, optimistisch mompelen: „Tot nu toe gaat 't vrij goed Ik ontmoette er een paar kna- pen, die de brug over de Porrong- rivier hadden genomen. De Por rong is ongeveer zoo breed als de IJssel en toen ze vóór de pant serwagens uit een jongen van hen, die een point 50 machinege weer op een der pantserwagens overnam, kreeg een kaakschot, andere kerel erop, eerste 't zie kenhuis in, „ligt daar nou met hoopjes draadjes in z'n kaken, lijkt wel gebooby-trapped!" toen ze dan daar naar voren stormden, was er nogal een en ander aan de hand. Er was verbitterde tegenstand en de brug bulkte van de spring stof en de vliegtuigbommen. Daan Agtmaal van den Heerenweg in Heerlen en Joep Griek („Griek met de „k" van ezel" verduide lijkte Daan) van de Nieuwstraat 15 in Amstenrade „fixten" die brug met nog vier anderen. Onder hevig vuur renden ze, voor hun leven de lange Porrongbrug over, die elk oogenblik de lucht in kon gaan, knipten springleidingen door, bereikten allemaal den over kant en veegden den overkant schoon... „zoo best voelde ik me toen toch niet..." zei Griek, „en we hadden nog een frissche kans aan den overkant ook... hoopjes snipers". Agtmaal had z'n heele vechtpet vol balken en sterren en halve maantjes, „wat dat allemaal ge weest zijn, weet ik niet... Thuis heb ik nóg zoo'n pet vol..." en meteen begonnen ze over Limburg. „Limburg, jong..." zei hij, 't Rijk ste stuk van Nederl., „daar loopt 't goud door de straatgoot en ik ben hier heen gekomen om m'n ouwe kleeren een beetje te ver slijten..." Ergens scheurde een mitrail leur door de doodstille avond vlakte. Niemand die er eenige aandacht aan schonk. „Dat laat ste artillerie bombardement..." begon een stem in het donker. „Er zitten nou Moffenofficieren ach ter hun stukken... weten ze dat in Holland, krantenman? Het was de eenige keer dat ik in m'n rats gezeten heb... Maar dat we d'r daarom bovenop geturfd heb ben, gelooft natuurlijk niemand daar bij jullie... Vanaf Kerstmis, krantenman. En ze hebben 't zoo langzamerhand behoorlijk ge leerd... één keer tachtig treffers in onze stellingen... Laat ze voor dat ze weer gaan schreeuwen en protesteeren en beschuldigen maar eens een paar dagen hier komen. Heb je wel eens artillerie op je hooren vuren? net een trein, die door een tunnel rommelt... of een onweer... dan weet je 't al... zijn voor jou bedoeld... Dertig seconden... die zijn lang, dertig seconden: plotseling hóór je ze komen... ze fluiten door de lucht... Dekken!! Het is of de wereld rondom je vergaat..." In de verte tegen de glooiing van den Ardjoeno, iets boven den plooi van den meer dan 1600 Hfet gemeentebestuur van Den Haag heeft besloten, zoo verne. men wij, in 1948 het zeven hon. derd-jarig bestaan van de resi. dentie feestelijk te vieren- Den Haag heeft weliswaar noot-t stadsrechten gekregen, zoodat men niet van een stichtingsdatum der stad kan uitgaan, maar in 1248 of daaromtrent heeft Roomsch ko_ ning Willem II een aanvang ge. maakt met den bouw van zijn paleis, de tegenwoordige Ridder, zaal. Dit feit mag wel als de grondslag voor de stichting van Den Haag worden beschouwd. De juiste datum, waarop men met den bouw begon, is ni'.et be. kend. Aan deaa onbekendheid zal de vrijheid ontleend worden om het feest van dit 700_jarig bestaan In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer verklaart de minister van buitenlamdsche za ken dat Nederland zich voorals nog niet geplaatst ziet voor de vraag of het zich al of niet be hoort aan te stuiten hij een regio nale groepeering onder leiding van een groote mogendheid. In dit verband wijst de minister er op, dat een plan tot vorming van een West-Europeesche federatie, alle goede bedoelingen ten spijt, ongewenschte reacties ten gevol ge zou kunnen hebben. Wat zeker niet als regionale groepeerimg kan worden gequalificeerd, is de nau we band met onze Zuiderburen en met het Groot Hertogdom Luxem burg. Ten aanzien van de houding der Ned. delegatie in de alg. vergade ring der Ver. Naties bij de bespre king van het betwind van Franco in Spanje, deelt de minister mede, dait de Ned. dielegatie niet ge stemd heeft voor het voorstel tot het terugroepen van de hoofden der missies te Madrid, omdat naar het oordeel der Ned, regeering het terugroepen van de hoofden van missies uit Madrid als een ondeugdelijk middel moest worden beschouwd om een einde te maken aan het Franco-regime. Daaren boven moest worden overwogen, of door het aannemen van een des betreffende resolutie niet te ver zou worden gegaan in de richting van een interventie, welke krachtens art. 2 lid 7 van het handvest niet geoorloofd zou zijn. Indonesië Van een voorstel van. Lord Killearn om Banka, Billiton en dien Riouw Archipel te voegen by de republiek Indonesia is den mi nister niets bekend. Evenmin is den minister iets bekend omtrent voornemens van de Britsche re geering om Britsdh Noord-Borneo te stellen onder de bescherming van de Ver. Staten van Indonesië- Cultureele attache's Ook de minister is van meening, dat er in den vreemde nog zeer veel ontbreekt aan de kennis om trent Nederland en zijn cultuur. Het zou inderdaad gewenscht zijn aan sommige ambassades waar bij in de eerste plaats te denken ware aan Parijs en Londen ambtenaren te verbinden, die zich meer in het bijzonder op cultu reel terrein zouden kunnen bewe gen, nauw contact houdend met de bestaande informatie-afdeeling. Deze ambtenaren zouden, als cultu reel attaché kunnen worden aan gemerkt en als zoodanig in dienst staan van, het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Zoolang de middelen een zooda nige aanstelling niet veroorloven, zijln de persattadbé's belast met het onderhoud van cultureele be trekkingen. in den zomer van 1948 te vieren- De plannen voor de feestviering zijn nog niet geheel vastgesteld. Wel kan worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt 'n groot opgezet openluchtspel op te voe. ren. Voorts wordt aan een tour. nooi of steekspel gedacht, maar ide verantwoordelijke autoriteiten zijn tegenwoordig imet wat meer huivering bevangen, dat daaTbij ongelukken kunnen gebeuren, dan in de Middeleeuwen, zoodat het zeer de vraag is, of deze gedachte verwezenlijkt kan worden. Daar het volgend jaar ook bet vijftigjarig rFgeeringsjubilé der Koningin gevierd wordt, waarbij zich ongetwijfeld een groot deel van de festiviteiten op de Residen tie zal concentreeren en het bo_ vendien 300 jaar geleden ils, 6at met den vrede van Munster een einde kwam aan den tachtigjari. gen oorlog, belooft het jaar 4948 voor Den Haag een feestjaar bij uitnemendheid te worden. Naar „De Auto", het officieel orgaan der KNAC mededeelt, stelt de overheid voldoende deviezen, beschikbaar voor den aankoop van 17.000 personenauto's in dit jaar. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat dit opwekkend geluid ons niet blind mag maken voor het on loochenbare feit, dat bij een ge- schatten uitval van 10-000 oude en al te zeer versleten auto's per jaar gedurende de eerste na-oorlogsche jaren, de kwantitatieve verbete ring in 1947 dan nog slechts 7000 stuks zal bedragen, terwijl er thans een, tekort van globaal ge rekend 60.000 auto's ten opzichte van den toestand in 19391940 bestaat. ,,Ik krijg altijd den indruk, dat iemand, die opschept over zijn voorouders, daarmee toegeeSt, dat zijn doode familie beter is dan zijn levende". (Amerikaa'nsdhe radio spreekster Bessie Beatty) „Iemand moest het (Amerikaan sch e) congres aan het verstand brengen, dat het dien menschen niet spijt, dat Franklin D- Roosevelt viermaal tot president is gekozen. He<t spijt hun alleen maar, dat hij geen vier levens had'(Walter Wincheil). meter hoogen Penangoenan schitterden de lichten van Tretea, een enorme broche van fonkelen de diamanten. Het was doodstil. Er dansten wat vuurvliegjes in het voorterrein, een hond huilde luguber temidden van witte ruines tegen de scheef gekantelde maan, toen het doodstil was ploempten plotseling achter ons metalig de mortieren... „Ver weg..." zei iemand. „Misschien in Kalitenga". Maar we wisten dat deze tro penavond, zacht als lauwe melk, doodstil als een rimpelloos glad donker meer en zoo vredig als elke lauwe zomernacht in elk Nederlandsch dorp, misschien niets was dan schijn... Soerabaja 14 Febr. 1947, J. W. HOFWIJK, Bij de tafeltenniswedstrijden oin de Engetsc'he kampioenschappen is Nederiand vertegenwoordigd door Du Buy, Van Zoelen en den 57- jarigen Mart«ns, die de oudste deelnemer aan dit tournooi is- Du Buy is begonnen met twee overwinningen in het gemengd dubbelspel, waarin hij met de En- gelsche mrs. Spence uitkwam. Dit paar sloeg eerst mrs. Bennet en Thomhill (21—10, 21—7 21—iO) en daarna miss Beyem en Burns (21—12, 21—8, 21—17), doch in de derde ronde verloor het met 21 16, 2113, 2112 van het Ameri* kaansdhe paar Miles en Peggy Franks. In het enkelspel won Van Zoe. len van den Engelschman Benham met 21—18, 15—21, 21—6, 21—14^ Du Buy won van den Tsjech Ja* recki met 2114, 2115, 21'10. Na den minder succesvollen toer in Australië is een gebroken En- gelsch cricket-team een reis be. gonnen naar N. Zeeland waar een serie wedstrijden gespeeld zal wor den. Begonnen werd in Welling ton. De Engelsehen foattm net eerst op een zeer goed wicket maar tegen den geheel nieuwen aanval der N. Zeelanders durfden za niet vrij-uit te scoren- De eerst» Innings eindigde op 176- N Zee land deed hef niet veel beter, verloor de eerste drie wicket» zonder een run op het bord ei» eindigde de innings op 160. Do tweede Engelscbe innings ging iet» beter. Wasbrook was met 133 weer de man en het totaal werd 271 waarop Hammond, die 6 en 26 had gescoord, sloot De Engelsche minister van bin,, nenlandsche zaken heeft zich in verbinding gesteld met de divers» sportorganisaties om het houden van wedstrijden in het midden der week tegen te gaan in verband met het verzuimen van werk, het-, geen de economishe toestand va» het land niet verder gedoogt. D* besprekingen worden nog voortge. zet Op het oogenblik is de stand van zaken als volgt: Voetbal: alle midweeksche wad» strijden, vastgesteld vooir de vol gende week^ zijn afgelast. Verder* beslissingenzijn nog niet genomen, en zullen vermoedelijk nfoat voor Zondag, wanneer F.A en leagebew stuur confereeren, genomen wor. den. Paardensport: de opening va» het vlakkebaanseizoen zal doorgang vinden zooals aanvankelijk bepaald' was, namelijk op Maandag 24 Maart te Lincoln, terwijl ook de eerst* groote vlakkebaanren, de Lincoln- shire.handicap op 26 Maart verre, den zal worden Hondenrennenhet bestaande ver„ bod blijft gehandhaafd; voorstellen, van de regeering worden besproken door de betrokken autoriteiten. Rugby: dit seizoen geen midweek, sche wedstrijden meer. Cricketcricket-officials zullen in de nabije toekomst besprekingen voeren met den minister Motorrensportvoorstellen dej regeering worden alsnog overwa^ gen. IJshockey: voorloopig gevrijwaard voor verbod In Mardelplat-a 0Zuid.Ai.-ne.i1ika!)l is gisteren ihet international^ schaaktournooi begonnen, dat than» voor de tiende maal aldaar wordt gehouden. Achttien schaakmees., ters, onder wie onze landgenoot dr. EuWe, nemen er aan deel. E-uwe won in deze eers#. ronde! van den Argentijn Najdorf. Tweede divisie Engelsche le«b» gue: BradfordSheffield Wed^, nesday 11. Gisteren verloor te Glasgow het voetbalelftal der Schotsche leiu gue met 31 van de EngelsoJkCF üeagueploeg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7