s R Offerschaal ■PB Overwintering aan de Noordpool Assemblee weer in beroering Ruit-nieuwtjes De expeditie van 1882 BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma DE GESTOLEN (PAGINA 2 VRIJDAG 14 MAART 1947 Interview met den „jongsten" deelnemer De expeditie vaart uit Het New-Yorksche Philhar- monisch Orkest naar Europa In het ijs bekneld Wm «S Dolen op eigen gelegenheid BIJ VOORTGEZET VIETN AM-DEBAT DE H. A. L- Weer twee „Dijk"-booten 27. Aan het hof van Nero Priorij van Egmond tot zelfstandigheid verheven Op het spoor van C.C. I 54) Maandag aanstaande hoopt de beer C. M. Beutler, de laatste overlevende van de Nederlandsen? Noordpoolexpcditie in 1882, weike overwinterde in de Kara-zee, zijn vijf en tachtigsten verjaardag te .Vieren. Toegegeven, toet was geen Pool tocht, welken wij hebben onder nomen om den heer Beutier, aan den vooravrfid van zijn verjaardag te vragen, zijn avonturen in het hoe ge Noorden te vertellen- maar bij aankomst in de stille Merwe- stad Gorinchem, waar de heer Beutler tij dl-lijk vertoeft, rolden we verstijfd van koude van den motor af- Eenmaal tegenover den beer Beutler gezeten, die een goed verteller is en ondanks zijn hoo- gen leeftijd nog een uitstekend gehnugen bezit, waren we echter al gauw verdiept in toet relaas van de tweede Nederlandsche overwin tering aan de Noordpool. U moet weten, zoo begon de keer Beutler, dat ik als derde ttuurman bij de Nederlandsche Marine in November '81 op een eskader uit de Oost in Holland terug kwam- Ik wachtte op plaat sing voor Indië aan boord van een wachtschip in Nieuwediep. Op een «vond liet een kennis mij iets le zen over de op toandeil zijnde in ternationale expeditie om den Noord en vroeg mij of fk geen zin had, mee te gaan. Uk zei; ,,Dank je smakelijk, het ls me daar veei te koud". Maar wat later dacht ik: ,,Het wachten verveelt fne gruwe lijk. Zoo'n expeditie overkomt je maar eens in je leve®. Top, ik doe het Ik schreef naar Utrecht, waar de organisatoren zaten, maakte kennis envoelde me ais derde stuuTman o zoo nietig te genover al die geleerde heeren, zooals Buys Ballot en dr. Shellen, bijvoorbeeld. Het had nog heel wat voeten in de aarde, voor deze expeditie een fait was. Er was geld veel geid voor ncodig, maar dank zij de re geering en particulier initiatief kwam toet bijeerv. Ik kreeg mach tiging van de Marine en den 5den Juli 1882 verliet toet houten stoom schip „Varna" Hollandsehe schepen waren te kostbaar of niet gesch' kt voor de Poolvaart met negen man en mij als jongsten assistent en deelnemer de Neder land che haven. In Trondheim kwam de tiende man aan boord, dt Noor Pedersen. tegelijk met cte beide huizen van geploegd hout, welke moesten die nen a!s woon- en otoservatiegele- genheden. Vanuit Hammerfest ver trokken we tezamen met het Duit- sche s s. „Louise", dat ook den Noord om moest en onzen stoom- sloep aan boord nam. Behalve Ne derland waren nog een zevental andere landen ter Poolvaart uil getogen De Nederlandsche groep o.l.v. dr. Snellen had Dicksonha- ven aan de monding van de Jenis- sei als post toegewezen gekregen, maar w.e hebben Dioksonhaven Volgens de „New York Herala Tribune" bestaat het plan, dat het New Yorkseh Philharmonisch or kest onder leiding van Leopold Stokowski dezen zomer een toui- née door Europa gaat maken. nooit bereikt. Eenmaal over d» Barendszee, probeerde» we "toen beurtelings door de drie zeestraten bij Nova Zembla, de Matotsjkin- sïraat, de Kara- en de Joega-rstraat de Karazee te bereiken, maar dat lukte niet bar Bij weer zoo'n po ging zagen we in de Matot jkin- straat plotseling den rood-wit- blauwen wimpel van de „Willem Barendz" voor ons uit, die daar waarnemingen deed en de vlag van het Rritsctoe schip de „Hope", waaroip Sir Allan Young onder zoek deed naar de bemanning van de „Erica", welk schip in 1881 was gestrand en gezonken. Even voordat wij aankwamen,, had men op de „Willem Barendz" alarm choten gehoord en na ver loop van tijd kon men de uitge putte „Erica"-bemanning aan boord nemen, twaalf koppen sterk en wat later oivergeven aan de „Hope". Wij stoomden samen met de .Louise" verder en wisten einde lijk de Karazee te bereiken Beide schepen raakten bekneld in het ijs en daar bevond zich ook het schip van de Deensche expe ditie, de „Dymphia". De „Varna" raakte steeds vaster in het ijs. de „Louise" echter kon zich loswer ken, keerde ons den achtersteven toe en ging er van door, met.... onze stoomsloep. Wij gingen over op de „Dymphia" en bleven er den geheelen winter. De „Varna" raak te zwaar beschadigd, roer en schroef waren weggeslagen, de voorsteven was ontzet, de machine onklaar. Op eersten Kerstdag 1882 ging het schip voorgoed naar den kelder. Ondertusschen hadden wij Zij heeft het verhaal reeds dikwijls gehoord, maar toch luistert juffrouw Beutler telkens weer met belangstelling naar hetgeen haar vader vertelt over zijn avonturen tijdens zijn overwintering in de Kara-zee. onze huizen overgebracht op een enormen geëgaliseerden ijsschol. Magnetische waarnemingen waren op dit beweeglijke punt onmoge lijk. Astronomische, meteorolo gische en zoölogische echter des te meer. Tenslotte werd de voedselvoor raad te gering voor de Deensche en Hollandsehe expeditieleden te zamen, een korte beraadslaging volgde en de Hollanders zeiden hun Deensche gastheeren vaarwel. Met vier sloepen en vier sleden hielden we koers op Siberië, waar we Waigatsj of het Samojeden- schiereiland wilden bereiken, We In de Fransche natio-nale ver gadering zijn Donderdag weder om rumoerige tooneeien ont. staan tijdens de voortzetting van het debat over Indo-China. De voormalige premier Paul Reynjud', citeerend uit een offi cieel rapport, verklaarde, dat de Vietnameesche leider Bac Mal verantwoordelijk was voor den moord op Fransdhen in Indo- China. Rechtsche afgevaardigden schreeuwden: „Hij is daar op de tribune. Sluit de deuren en arre steer hem!" Communistische af gevaardigden riepen daarop, zich naar de tribune wendend: „Blijf, waar u bent". De Vietnameesche leider stond op, glimlachte, boog en ging weeT zitten. Er heerschte eemige minuten verwarring, tot-> dat de voorzitter, Herriot, de ver gadering onderbrak. Waarnemers in de wandelgangen voorspelden een mogelijken val van de regee ring inzien dergelijke incidenten zich blijven voordoen. Toen het debat werd voortgezet en Reynaud opstond om zijn rede te venvolgen, verlieten de com munisten de zaal. maar keerden terug, nadat Reynaud zijn rede be ëindigd had. In deze rede had Rey naud verklaard, d'ait de Fransche regeering in geen geval met den president van de Vietnam, Ho Tsj) Minh, kan onderhandelen, daar deze, alduis spreker, door de Ja- panneezen aan de macht is ge bracht. Paul Ramadier, de eerste minis ter, deelde mede, dat er een juri disch onderzoek wordt ingesteld naar de aciviteit van bepaalde Vietnameesche vertegenwoordigers in Parijs. roeiden als er water was. dat in de koers liep, we sleedden, als er ijsvelden waren en de sloepen werden dan over het ijs mee- gezeuld. Honden bel aten we niet- Negentien dagen lang trokken we de Kara-zee door. De ijsvelden draaiden soms 180 gr-, zoodat we weer uitkwamen, waar we begon nen waren. Op dezen tocht ont dekten we een nog niet in de kaart gebracht eiland, dat we het Buys-Biallot-eiland hebben ge noemd- Toen we om het Zuiden van Nova-Zembla heen waren ge trokken, zagen we bij Kaap Gre- benie plotseling een drietal stoom schepen voor ons uit, twee Noren en.... de Duitsche „Louise". Een der Noren, de Obi, stoomde op naar Varnö en op denzelfden avond, dat men er in Utrecht over beraadslaagde, een hulp-expeditie uit te rusten, liepen de telegram men binnen, welke onzen behou den terugkeer meldden. Op 23 September 1883 zijn we in Holland aangekomen, vermoeid gevierd, zonder veel resultaten, maar al len zonder eenige spijt, dit te heb ben meegemaakt". De vloot van de Holland-Ame rika Lijn is uitgebreid met 2 Vic- tory-schepen „Milford" en „Col by", welke zullen worden her doopt in „Abbedijk" en „Axel- dijk". Hierdoor wordt de bruto- tonnage van de vloot van de Hol- land-Amerika-Lijn gebracht op 1P7.416 ton en het aantal schepen op 21. De Holland-Amerika-Lijn heeft bovendien nog 2 schepen in aanbouw te Belfast. Deze schepen zullen tegen het einde van het jaar aan de vloot worden toege voegd. En ja hoor, hij had gelijk gehad. Hij wandelde den tuin eens door en liep door een paar openstaande deuren een der paleiszalen binnen. Door z'n vreemde kleeren viel hij natuurlijk meteen op, en werd voor den heer des huizes geleid- Het bleek nu, dat hij in het oude Rome verzeild was geraakt en zijn gastheer bleek de berudhte Nero te zijn. En daar Boudewijn wel wist, dat dit nu niet wat je noemt een lieflijk heerschap was ge weest, vond hij het al weer hoog tijd o.m te maken, dat hij weg kwam. Maar daar viel zijn oog op de tondeldoos, die daar vlak in hfct bereik van Nero stond, en meteen dacht hij er aan, dat die nare Nero Rome in brand zou steken. Dat zou hij eens eventjes verhinderen! De St. Adelbertus-priorij van Egimond is op den 12den Maart verheven tot een zelfstandige on. afhankelijke priorij, terwijl als eerste prior benoemd werd Pater Dom. d J. J. Huyben, die op 15 Maart 1..9 tot priester gewijd werd. Dom. Maximiliaan Mahler* abt van Oos shout, las, als gede* legeer a van den Superior gene. ralis van de Congregatie van St. Pieter van SoLesmes, de officieele stukken uit Rome voor, terwijl 'd'aarna de benoeming van den eersten prior oonsentiualis volgde. Een toespraak van Dom Ma-hlen waarin deze wees op de groote cultureele rol die Egmond in vroeger eeuwen vervulde, een Te Deum en plechtige Vespers be sloten deze plechtigheid. De nieuwbenoemde prelaat heeft tot wapen een zilver veld met rood kruis en 5 Jacotosschel- pen- Zijn devies is: „Per ipsum. cum ipso, in ipso". In Rome zal een indult worden, aangevraagd voor het oprichten van een novi ciaat in de St. Adelbertus.priorij. Op het veertiende eeuwfeest van St. Benedictus, 21 Maart a.s. zal Mgr. Huibers in de priorij een plechtige Hoogmis opdragen. Tusschen Naarden en Mulden is een 28_jarige man met zijn fiets dood op den weg gevonden, waarschijnlijk het slachtoffer van een aanrijding; De Limburgsche gemeente Ber. gen is geadopteerd door een der voorsteden van Chicago. Kisten met schoenen en textiel zijn reeda onderweg. De heer L. Moe.rs, thans direc-, teur van de Twentsche Bank t® Weert, is 19 dezer 40 jaar werk. zaam in het bankbedrijf aldaar! De aan de orde van Oranje.Nas» sau verbonden eeremedaille in zilver is toegekend aan C. Kooi man en C. van Esin brons aan J. J. van Hamburg en G. Bos, allen werkzaam by N.V. J# en K Smit's Scheepswerven té Kinderdijk, Als een bewys va*i dankbaar heid zal de Amsterdamsche bur gerij in den loop van den. zomer 500 mynwerkers een veertien^ daagsche vacantie aanbieden. ZATERDAG 15 MAART. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O, 9.45 Nieuws; 1100 V <L zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 'l2.00 Orgel; 12.30 Orkest (13.00 V. d. Nederl. strijdkr.); 13.45 Caus.14,00 Gram.; 14.15 Eng. les; 14.45 Koor; 15.15 Concert; 15.45 Boekbespr.; 16.00 Piano16.30 Muz caus.17.00 Do Wigwam; 18.00 Zang; 18.15 Journ, overz.18.30 V d. Ned strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano; 19.45 Caus.20.00 De gewone man 20,15 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Gram.; 22.00 Gev. progr.22.45 Avondgebed23.00 Nieuws, HILVERSUM II (415 en 218 M V.A.R.A. 9.45 Nieuws; 10.00 Mor. genwijding; 11.00 V, d. continu- arb.12 00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Eddy Walis; 13.45 Ramblers; 14.15 Sportpr.14.30 Orkest; 15.30 Boekbespr; 15.45 Muziek; 16.10 Caus.16.25 Accordeon17.00 Over kunst; 17.30 V d. jongeren; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.45 Con gres; 19.00 Muziek; 19.30 V.P.RO.; 20.00 Actual.; 20.15 Millers; 20.45 Hoorspel; 21.15 Oképrog.; 22.30 Caus.; 22.45 Orgel; 23.00 Nieuws, door Douglas Grey De tweelingbroer van Lin Ki'ura Ramon, zei Flinero bed^ani. Dat had .15 toch wel kunnen be grijpen. Hij heet Kitura, maar zijn voornaam ils niet Lin. Ik zal mijn broeder wreken! riep Ki'ura uit. Ik heb gezworen het te doen, voordat idie offr echaal aan haar eigenaar terugge geven wordt! Je bent al gewroken, Kitura, ïei Flinero ernsug wijzend op den armstoel. Kijk zelf maar! Don Manuelo de Montero Mlorono lag in dien stoel. Zijn gelaat was aseihgrauw, zijn oogen rolden in hun kassen en het schuim stond hem op de lippen als een bewijs, Wat een vreemdsoor'-ig vergif zijn uitwerking op hem niet had ge mist. Wat heeft hij? vroeg Ortega, zich over Don Manuelo heenbui gend. Bedwelmd? Ja, vergiftigd is beter gezegd, antwoordde Flinero en wel zoo erg, dat hij er niet meer bovenop zal komen. Hij had het voor mij bedoelt) maar ik kende hem en verwisselde de mesjes van zijn zak mes, zonder dat hij er eenig v moeden vain had. Ik gebruikte het schoone mesje en hijzelf nam hel andere, dat hij met gif besmeerd had en sneed daarmee zijn puntje af. Je ziet zelf, hoe sterk het ver gif is. Ik weet wel, wat het voor ver gif is, zei Kitura, het gelaat van den onwillekeurigen zelfmoorde naar aandachtig bekijkend Het komt uit China. Hij zal nog wei een paar minuten in leven blijven, maar te redden is hij niet. Maar zegt u eens, mijnheer, vroeg Ramon. Wie is die man eigenlijk? Hij heet natuurlijk niet Don Manuelo de Montero Moreno, wel? Dat heb je mis, Ramon, ant woordde Flinero, dat is zijn echte naam. Maar bij de politie en bij honderden anderen, die hem nooit gezien hebben,, staat hij bekend onder den naam C. C„ als de be drijver van tallooze misdaden en een aantal moorden. Wat? Garcia, Ortega en Matsu vroe gen het tegelijk. En toen klonk er uit den armstoel een moeizaam, nauw yerstaanbaar gemompel. Ik dacht niet, dat je me er- tusschen had, Flinero.... Maar ik was toch bang voor je.... daar om heb ik je tweemaal neergesla gen.... bijna gedood met dien dolk.... als je niet even opzij ge keken had, was het ding door je hersens in plaats van door je sigaar gegaanik kan goed met dat lucht,geweer overweg Duivelsche schurk! schreeuw de Kitura. Dan heb je mijn broer ook met dat ding vermoord! Waarom heb je dat gedaan? Omdat hij te veel wist. Zoo heb ik met al mijn helpers gedaan.... als ik hen niet meer noodig hadJullie kunt Fuenta met zoo'n dolk in de koepel vin denop jouw kamertje, Kitura ....Fuenta verdiende het meer dan Lin, omdat hij me wilde ver raden.... en C. C. heeft verraad nooit vergeven. Maar waarom heb je die schaal uit het museum gestolen, vroeg Mat9u, Je had toch aan Don Vincente verteld, dat het namaak was? x Voordat C. C. antwoord kon ge ven, had Flinero het reeds uitge legd. - Ik ben er een poosje geieden achter gekomen, dat deze man over die offerschalen allerlei leugens verteld had- Dat hoorde bij zijn sluwe plan. De schaal, die het eigendom van Don Vincente was, was pe echte! C. C. was van plan die te stelen en heeft het ook ge daan, maar we kregen het ding terug. Toen bij de echte schaal in handen had, wilde hij een nage maakte het ding, waardoor al deze ellende veroorzaakt is aan Don Vincente verknopen. Voor die imitatie zou hij een millioen gekregen hebben en daarna de echte, die hij uit de vergulde kooi gestolen had, aan een anderen verzamelaar hebben verkocht. Due hij. wilde èn aan het namaaksel èn a&n de edbte geld verdienen? Nou, dat is handig be dacht, riep Ortega uit. Maar toet is hem mislukt, merkte Flinero op- We hebben nu de- beide schalen. Hier ils de echte en het namaaksel staat in het mu seum. Morgen kan Don Vincente ze allebei in zijn museum zetten, want na al die wederwaardigheden zal (hij de nagemaakte ook niet meer kwijt willen. - Mijn broetter is gewroken, zei Kitura opeens ernstig en plech tig. Don Manuelo de Montero Moreno wa,s steeds dieper in den stoel weggezakt onder de werking) van (bet doodelijke gif- Hij had geen woorli meer gezegd na zijn heftige verklaring, dat hij verraad nimmer vergat. Hij lag met half gesloten oogen en toet zweet stond in dikke druppels op zijn voor hoofd. Bij dien kreet van Kitura sciheen (hdj ineen te zinken. En voordat Flinero het verhinderen kon, gleeld' hij uit den stoel en bleef roerloos op den grond liggen. Dat is toet einde, zei de detective ernstig. C. C. heeft zijn misdaad geboet met den dood. Geholpen door Garcia en Matsu legde hij den doode op een rust bank en spreidde een laken va» het bed over hem uit. Ik zal wel voor een verklap ring (van overlijden zorgen en ei; wn dokter bij halen, zei Flinero, toen Mateu toem ongerust aankeek^ Je hoeft geen angst te fhfebben, Matsu. Ik kan- aantoonen. dat een een ongeluk was en het gerechte lijk onderzoek zal niet publiek gemaakt worden. Deze kamers zijn: van hem. We zullen ze sluiten. en niemand zal te weten komen, wat hier gebeurd is. voordat ik toieli morgen terugkom. <Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2