SCHIEDAM HEEFT ZIJN KREPEERGEVALLEN LANGS DE I LIJN Rijkskieskring Dordrecht K.V.P, .VRIJDAG 14 MAART 1947 PAGINA 3 VLOEK VAN EEN SLECHT VERLEDEN Uitkomst wordt gebracht WATERPOLO KETHEL PATROONSFEEST ST. JOZEF LEZINGEN GENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND KONING BEDANKT VERWALTER VEROOR DEELD 40 JAAR IN DIENST OFFÏCIEELE KENNIS GEVING HINDERWET KRINGZWEMCOMPETITIE K. N. Z. B. '2 ,G>-\ Temidden van het puin der onbewoonbaar verklaarde woningen staat dit „huis" in de Bleekerstraat nog overeind. Een schrille tegenstelling met de luxe van radiodistributie vormt het vol ledig afwezig zijn van elk comfort of normale woontoestanden. Om deze menschen uit de sloppen van een liberale politiek te halen, moest de woningvordering worden ingevoerd. Graag zouden wij excursies or- ganiseeren naar oud-Scltiedam* Niet naar het pittoreske oud- Scbiecïam van Lange Haven en Groote Markt, maar naar «te slop pen achter de Kreupelstraat, de Noordvestsingel, de Schotsche Poort en de Bleekerstaat. De cri- tiek op de woningvordering zou besterven op de lippen; verbazing zou plaats maken voor een uitge sproken wil: ,»Dit kan niet langer, mor mnpt irehnlnen worden". Hier moet geholpen Geen stijl is wrang genoeg, geen foto zoo sprekend, of de ware situatie laat beiden achter zich- Het gemeentebestuur heeft de onhoudbaarheid van deze toestan. den ingezien. Zijn eerste doel is aan de krepeerg-evallen een einde te maken. Talrijke woningen wer- den reeds gesSoopt, maar er is nog veel te doen- Nieuwbouw is sporadisch en daarom wordt het vorderingsbesluit op de eerste plaats gehanteerd, om de menschen die huizen zonder toilet, zonder electrisch licht, zonder water, be ter onderdak te brengen. Het is de vraag, of sommige woningen niet langer voor geb-ruik geschikt waren geweest, wanneer de huiseigenaren zich van hun plicht bewust waren geweest- ln de laatste 8 jaar is er aan vele panden niets meer gedaan. En hier roepen wij in herinne; ring een parochieporaatje van pas toor Ruigewaard in Sursm Coroa- Deze schreef, dat hij vaak bij menschen komt, wier huis in een zeer slechten toestand verkeer de huisbaas laat er niets aan doen ook al is matériaalschaar. chte niet de oorzaak van het verzuim- Bitter constateert de 'heTder van de H. Hartkerk, dat vaak de dra gers van klinkende Schiedamscne namen als eigenaars van die nu.- zen genoemd worden. De toestanden, zooals die in Schiedam nog als normaal voor komen. hadden reeds tien jaar geleden gesaneerd moeten zijn- Het is een aanklacht tegen ue Ihuisjesmelkerij op groote scn-a het is een klap in het gezicht van de Christelijke maatschappij-op vatting- Er is veel waarheid in de •opmerking, die een „krepeerge val" tegenover ons maakte: „Myti man werkt ook een heele week hard voor een weekgeldje en niet alleen om 's avonds in een var kenshok te komen, terwijl de groo te heeren in een villa wonen", Waarom moeten eerst dreigende revolutdonnaire bewegingen om staan voor men ervan overtuigd raakt, dat er iets niet in de ihaak is Er bestaan in Schiedam huisge zinnen, waaT de kinderen in de gang slapen Op andere plaatsen slapen 8 kinderen bij vader en moeder in één kamer. Als vader 's morgens naar zij n werk moet, is het'noodzakelijk, dat de kinde ren gewekt worden. Velen zullen kunnen getuigen, dat de Kreupelstraat vroeger een keurige straat was. Door verre gaande verwaarloozing en door een plotseling verval is deze straat een „griebus" geworden. Zoo kan men voorbeeld na voorbeeld aan halen. Te klein behuisden En niet alleen de oorlog is schuldig aan woningnood en wo- iningvordering. Sinds 1939 is er geen huis meer gebouwd. Vele echtparen die in het begin van den oorlog een bescheiden wo ning betrekken, zijn intusschen nat de ruimte gegroeid. Zij stikker, in de problemen. Met vier of vijf kinderen in een benedenhuisje wordt het tevreden leven onmoge lijk. Wij zullen maar zwijgen van de liberale" mentaliteit, die zon der ibilkken of blozen durft vra gen: ,,Wat doen de menschen zoo stom om hun gezin uit te breiden, als er geen plaats is Slechts 'n bolsjewistische werkelijkheid zou de dragers van die geestesgesteld heid Uit hun zelfgenoegzame droom kunnen helpen. Het zijn meestal de mensd'nen, die zichzelf de ,,last van kinderen" bespaard hebben en verre blijven van alles wat zweemt naar ellende. Voor hen is een arbeiderswoning met 3 of 4 gezinnen een juiste woon plaats voor de onverantwoorde lijke" elementen, die maar trou wen alsof ze het recht ertoe had den Weer een andere categorie van te klein behuisden, zijn de men schen, die voor enkele dagen In dische familie te logeeren kregen. Reeds meer dan een jaar duurt voor velen deze logeerpartij. Aan het einde behoeft men vo-orloopig niet te denken. Ook zij moeten aan een grootere woning geholpen worden. Het bureau Huisvesting gaat niet in al deze gevallen tot vordering van woonruimte over. Eerst wordt geprobeerd, om woningen uit te ruilen, zoadat kleine gezinnen in betrekkelijk groote huizen, wisse- en met groote gezinnen in te kleine huizen. Hoe gaat het met jong-gehuw- den Men hoort vaak de niet on juiste opmerking, dat velen zeer jong trouwen omdat ze toch niet voor huisraad en inboedel behoe ven te zorgen:. ,,Wij krijgen toch maar een deel van een huis". Wor den deze gevallen op een lijst ge plaatst en op de beurt afgewerkt Geenszins, deze methode wordt ln Schiedam als zeer onrechtvaar dig beschouwd. Bij het Bureau Volkshuisvesting, is er geen be zwaar tegen, als. jong-gehuwden op eigen initiatief, bij. een .der ouders intrekken. Komen, zij .om een huis, dan wordt bekeken, of zij niet bij een der wederzijdsche schoonouders, kunnen worden on dergebracht. De jonggehuwden moeten samen meer dan, vijftig jaar oud zijn en geen ouders in Schiedam hebben, willen zij voor een deel van een woning in aan. werking komen. Het is redelijk, dat een man en een vrouw, die reeds jaren op een gelegenheid tot huwen wiachten, meer recht heb ben op een huis dan zeer jonge passagiers van de huwelijksboot... Zwakke ambtenaren, gemeene burgers Wanneer er 2600 menschen zit ten te wachten op het ooganbiik, dat er een huis leeg komt, is hel te begrepen, dat velen van hen probeeren een kleinen of groolen voorsprong tij de start te hebben. Van de 10 gegadigden die komen vragen om een woning ihebben er minstens 3 aanbiedingen voor een extraatje. Zij weten niet, dat ieder zonder pardon van de lijst wordt afgevoerd, die door steekpenningen of cadeaux een kruiwagen hoopt te huren. Talloos zijn de pogingen tot omkóoperij van ambtenaren. De schandalen komen dan ook al tijd op hun rekening; de z.g. Dij- zonder fatsoenlijke burgers, die door hun vaak fantastische aan biedingen speculeerden cip de zwakheid der gezagsdragers blij ven anoniem en wachten op net volgende slachtoffer. Het gemeentebestuur heeft dan ook niet geaarzeld steeds twee ambtenaren teizamen te laten op treden bij woningvordering. De jarenlange praetüjk heeft vol doende bekend gemaakt, dat de menschen voor niets terugdeinzen en de extra kosten voor deze doublure zijn wel verantwoord- Wanneer aanbiedingen geen re sultaat hebben, komen de dreig brieven en brieven met verdacht makingen aan de beurt. Men aar zelt niet om brieven naar de echtgenooten van ambtenaren te sturen, teneinde me/ insinuaties het 'huwelijksleven te verstoren Het Nederlandsch volk laat ziclh in de naamlooze brieven wel van den allerslechtsten kant z.en Nog steeds regent het aanbreng- epistels. Men gunt elkaar het licht in de oogen niet en zoo wordt het hebben en houden van iemand, die men bevoordeeld of vergeten meent, omstandig bekend ge maakt. Als S. D--agenten beloert men elkanders doen en laten. Het is een schande Hoe lang nog De huidige toestand zal nog wel vijf jaar duren. Voorloopig is bet tempo van trouwen en groef der gezinnen grooter, dan het bou wen van nieuwe woningen. De 'woningvordering zal niet tot in het oneindige doorgaan. Het zal minstens vijf jaar duren voor de achterstand is ingehaald. Dan zul. len de menschen, wier huis hl:'t eerst gevorderd werd, het eerst verlost worden van de samenwo. ning. Dit beteekent een nieuwe golf van moeilijkheden voor het bureau Huisvesting. Men zal ook dan weer alle middelen te baat nemen, om de menschen zoo gauw mogelijk kwijt te raken, of om zich zoo snel mogelijk een zelfstandige woning toe te eigenen- Pas over tien of twaalf jaar zullen de laatste gevallen van samenwoning gröd: quideerd kunnen worden. Een weinig verheugend vodruitzicht! Het minst verheugenis voor den man, die het middelpunt is van deze problemen: den wethouder. Men mag hem beroddelen, beklad den en besmeuren; hij mag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de telefoon gereed staan, om de schandelijkste aantijgingen en de aagste voorstellen aan te hoo. ren: zijn brievenbus kan men tot een verzamelbak maken van de laagste instincten van jalousie en naijver Hem te bedanken voor de wijze, waarop hij met de grootst mogelijke rechtvaardigheid zijn plicht poogt te doen, behoeft men niet. Niet één bedankje voor een goed opgelost woningvraagstuk, of een verkregen hut's, behoeft te scheldende, vragende, lovende en biedende reeks poststukken te o-n. derbreten. Daarvoor is men wethouder. Daarvoor is men een ambtenaar, die klaar moet staan met duizend vriendelijke gezichten op één dag, om er bijna even zooveel verwij. tende voor terug te zen RECTIFICATIE Het onderschrift dfc-r foto, bij het artikel over volkshuisvesting, dat gisteravond in ons blad ver scheen moet niet luiden: Dit huis kan gevorderd worden enz-, maar: Enkele kamers vtan dit huis kun- nen gevorderd worden enz. Hebt U dat artikel over de volks huisvesting in Schiedam gelezen?, Heeft tHw neus niet gekruld van trots, teen U las, dat wij de beste volkshuisvesters van toet land zijn? Nou, ik heb er van gesmuld. Er stond ook, dat wij moeten leeren met onze plannen bij het gemeentebestuur te komen. Als de overheid zoo geweldig zijn best doet, waarom zouden wij dan niet aan hun wensch gevolg geven! Ik heb direct een heel lijstje sa mengesteld van plannen. Sjonges, als je er eens voor gaat zitten, wat heb je dan een massa plannetjes in je hoofd. Zoo ben Ik vast van plan mijn vacante dit jaar in Oostvoorne door te bren gen. Ik broed over een nieuw for. nuis in de keuken en de closet-pot zal eens nagekeken moeten worden. Ook voel ik er iets voor om kippen te gaan houten- Het lijkt me echt leuk om daar eens met -het ge. meentebestuur over te keuve. len Ben benieuwd wat ze er. van zeggen -zullen. Sebastiaan. Voor de Z, R. O. werden de navol gende wedstrijden gespeeld: Heeren: afd. C: Hermandad— Z.Z.P.C. 2—5; Z.Z.P.C.—Rotterdam II 1—2. Dames afd. ARotterdamO D.Z. 1—2 Nog enkele dagen en deze jongen zal verhuizen naar 'n woning met waterleiding, toilet en èlectrisch licht. Het zal 'n vreemde gewaarwording voor hem zijn, want hygiënische voorzieningen zocht men in zijn omgeving tevergeefs 25 JAAR GROENE KRUIS- De afdeeling Kethel van het Groene Kruis vierde Woensdag haar 25en verjaardag. In het oude Raadhuis recipieerde het bestuur. Namens het hoofdbestuur van de Zuidhollandsche Vereeniging van Groene Kruis-aföeelingen bood de heer de Jong gelukwenschen aan. Voor het <>P te richten nieuwe wijkgebouw schonk de afdeeling Maasland een wandbord- De wet- houdster van sociale zaken, mevr. Benthemde Wilde prees de werkkracht en de samenwerking in het bestuur. Dit kon rekenen op de steun van het gemeentebestuur, waar en wanneer het maar moge lijk was. De afdeeling Maassluis, Maasland en Vlaardingen waren eveneens vertegenwoordigd; de plaatselijke kerkbesturen gaven van hun be langstelling eveneens blijk. Tijdens de feestavond in gebouw „de Vriendschap" gaf de heer J- v. d. Griend een historisch over zicht van de afgeloopen 25 jaar. Vooral het werk van dr. Sauer, een der drijvende krachten tot de oprichting, riep hij in herinnering Aan den huidigen arts, dr- v. d. Keuy werden boeken aangeboden. In het propagandawoord van den heer T. den Jong werd medege deeld, dat het toekomstige wijk gebouw gevestigd zal worden, Schiedamsche weg 31. Met enkele sketches van de Schiedamsche onderwijzers en liedjes van Thom van Zwieten werd de avond be sloten. De R. K. Bouwvakarbeidersbond st. Jozef viert Zondag 16 Maart a.s. toet patroonsfeest. Olm half acht is er in «Je Kapel van Huize Li. d'uina 'n H. Miis met gezamenlijke H. Communie, waarna in het ge. bouw van de Katholieke Arbei ders Beweging aan de Lange Haven een ontbijt aan de leden wordt aangeboden. Tijdens dit ontbijt zullen diploma's aan een vijf en wintigtal jubilarissen worden uit. gereikt. Morgen houdt de Rijkskieskring Dordrecht van de Kath. Volkspartij een kringvergadering in café. restaurant „De Kroon" Stations, singel 44. Rotterdam. Aan de orde komt o.tn. bespre king financiën. Contributie-af. dracht 1945. Maatregelen door het Kringbestuur te nemen, ter uitvoe. Onder auspiciën van de af.ee. ling Rotterdam zullen gedurende deze en de volgende maand de navolgende lezingen gehouden worden. Zat. 15 Mrt. aanv. 15 u, Aula Museum Boymans, Mathenesser. laan 18: Mr. A. P. Young, O B,E,: Industrial relations and welfare in British industry. Donderdag 27 Mrt. aanv. 20 u. Rotterdamsche Kunstkring, W. de Withstraat 35: Mr. Brian Downs: The EUsabethan Payhouse teege. lich met lant. plaatjes. Vrijd. 11 Apr,, aanv. 20 u.: Aula Museum 'Boymans: Lord Wakehurst oM "(.gouverneur *rs)a New* «ouflh. Wales eigen films over Australië, Nieuw' Guinea en zijn vliegtocht terug over de Pacific en de Atlan. tische Ocean. Toegang op vertoon van bewijs van lidmaatschap. Introductie toe. gestaan Men kan zich thans als lid voot 1947/1948 doen inschrij. ven bij den Hr. E:*w. den Hoed. W de Zwijgerlaan 40, telef. 68720 en' 68043 (bur.) In een ingezonden stuk bedankt J. Koning, bruggenwachter van de Ooievaarsbrug, allen, die hem Dinsdag zoo'n onvergetelijken ag bezorgd hebben. Speciaal wethou. der van Bochove, de havenmeester v. d. Made, zijn collega's, «ie be. woners van het Schiekwartier en iden heer W- H. v d Toorn Sr. Op Dinsdag 18 Maart a-s. zal het veertig jaar geleden zijn, «iat de heer P. M. Gilij amse in dienst trad bij de finma Gebrs. Vincent. Dien dag zal er van half vier tot half vijf gelegenheid zijn den ju. bilaris geluk te wenschen in het kantoor Admiraal de Ruyterstr. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben toij hun be sluit van 11 Maart 1947 vergun, ning verleend aan J. H. Groenen dijk, alhier, tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbe werking in het pand Overscbtesche. straat 6163. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde den Duitscher Friedrich Doerrig, die tijdens de bezetting in Schiedam Verwalter was geweest van een grooten Joodschen wijnhandel, tot een gevangenisstraf van vijf jaar, met aftrek van voorloopige hechte nis evenwel zonder recht van cassatie. De andere Duitscher, die eveneens beheerder van voor noemde zaak was geweest, Joseph Werner Friedhoff, en aan den bun kerbouw in ons land had mede gewerkt, werd tot een gevangenis straf van acht jaar veroordeeld met aftrek van voorloopige hech tenis zonder recht van cassatie- Men zal zich herinneren, dat tijdens de behandeling voor het Bijzonder Gerechtshof de verdedi ger van dezen laatste verdachte, mr. Jos. Timmer, zich op het standpunt had gesteld, dat het Bijzonder Gerechtshof niet be voegd was de zaak Friedhoff te behandelen. De Nederlandsche re geering had immers destijds zijn uitlevering gevraagd als oorlogs misdadiger, terwijl hij slechts als gewoon misdadiger terecht had ge staan. Ook had de verdediger naar voren gebracht, dat men een Duitscher niet kan veroordeelen wanneer hij voor zijn land bunkers j heeft gebouwd. ring besluit kringvergadering d.d, 26 October 1946. b- Contributie afdracht 1946. c. Contributie-r e ge. ling 1947. Aan de orde komt het in den a.s. Partijraad te behande len nieuwe voorstel ten deze. d< Goseling.Versch'Uur-Herstelfonds. Verder staan op de agenda: Jon geren-organisatie. Bespreking te voeren actie i-z. Indische Kwestie, organisatie.verband komende Kring vergadering, speciaal ten aanzien van afvaardiging en behandeling agenda. Opmars verspreidng en propaganda, bespreking vormings apparaat Prov. Staten en Gemeen., teraadsleden en instelling Com missie Herziening Kring.Regle- ment. Het Kringbestuur stelt voor hiervoor een commissie van vijf personen te benoemen. Vanwege het bestuur worden hiervoor ge steld de heeren; F. J. G. Spieksma en P. Th. Oostendorp- De drie overige leden door 'de Kringverga, dering aan te wijzen- Voor den zevenden krinlgzwem. oomnet'tip,"-^-ti"'i'4i gen- --ioenrd, door den K.N-Z.B., op Woensdag 19 Maart, 8 uur, in de Kegemes. hebben zich 263 deelnemers aan gemeld. Het programma vermeldt o.a-; 200 meter borsterawl heeren, 109 meter schoolslag dames nieuwe, lingen, 50 m- borsterawl heeren. nieuwelingen. Hiervoor zijn 100 deelnemers. 25 m. schoolslag jon gens adspiranten. 100 m. rugslag dames seniores,idem heeren ju niores. Estafette 3 x 50 m. wis selslag heeren juniores. Een P01"- wédstrijd H-P.S.V. contra Poel- I meer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3