De uitvoering van de KINDERBIJSLAGWET Engeland en Linggadjati Laat werkgevers en werknemers meewerken OPNIEUW KOUDE LUCHT IN AANTOCHT Prof. Romme spreekt tot Indië r s VRIJDAG 14 MAART 1047 PAGINA 5 Vele haken en oogen en. fouten bij belanghebbenden Kwik overdag boven nul „Linggadjati de eenige mogelijkheid" JOODSCHE IMMIGRATIE IN SURINAME LATER TIJDELIJKE j OPKLARINGEN L LINKSCHE LABOURS „JAGEN" mSBmSSBmwm Het nieuwe Stationsgebouw van de K.L.M, op het gouverne mentsvliegveld Hato bij Curacao, dat dezer dagen in tegenwoor digheid van dr. A. Plesman geopend is. DE CRISIS IN BELGIE THOMSEN'S HAVEN BEDRIJF Wö hebben een bezoek ge bracht aan de bedrUfsvereeniging voor ziekengeld en kinderbijslag verzekeringen >,De Centrale On derlinge", een van de uitvoe ringsinstanties van de kinderbij slagwet, waar op het oogenbliki op volle kracht gewerkt wordt, om den belanghebbenden zoo spoedig mogelijk hun kinderbij slag uit te keeren. De heer W. van der Heyden, chef belast met de dagelijksche leiding Ziektewet en Kinderbijslagwet heeft ons bij die gelegenheid het een en antler verteld over de werkzaam heden en de moeilijkheden van dit bedrijf, nu sinds 1 October j.l. de in 1941 in werking getre den Kinderbijslagwet in dier voege gewijzigd is, dat men thans reeds van het eerste kind af kinderbijslag ontvangt. „Het komt er op neer", zoo ver telde ons de heer van der Heyden, dat wij thans tusschen de 70-0Ü0 en 80-000 aanvragen te behandelen hektoen, netgeen circa drie maai too veel is als voor 1 October, Dit bracht natuurlijk een grooie uitbreiding van de werkzaamheden met zich. De aangesloten werk gevers ontvingen reeds voor den datum van ingang een verzoek, de bij hun'werkzame arbeiders als „arbeider" wordt iedereen be schouwd, die in loondienst is d'e voor den kinderbijslag in aanmei- king kwamen, aan de „Centrale Onderlinge" ap te geven, waarna hu,n de 'benood'igde formulieren toegezonden werden. De arbeideis vulden deze aanvraagformulieren in, die vervolgens weer aan de „Centrale Onderlinge" werden ge stuurd. Als deze aanvraagformulie ren bij de bedrijfsvereeniging ohi- nenkomen wordt in eerste instan tie onderzocht, of de betrokkene als arbeider" is te beschouwen en of hij inderdaad werkzaam is bij een aangesloten werkgever. Indien dut in oTde bevonden wo,rdt gaat men- de leeftijden van de 'kinderen na- In aanmerking komen kinde ren tot 16 jaar en van 1621 jaar, mits deze een inrichting voor dag gen algemeen vormend onderwijs bezoeken. De aanvraagformulie ren gaan vervolgens naar de ver schillende bevolkingsregisters in Nederland, waar geverifieerd wordt, of de kinderen, waarvoor bijslag word't verlangd, inderdaad uit een wettig 'huwelijk zijn ge- b-cren. Als de formulieren hierna weer bij de Centrale Onderlinge" binnenkomen hetgeen dikwijls drie tot vier weken duurt wordt van ieder adres een plaatje voor de adresseermachine gemaakt, waarna de adressen op de kwar- taallijsten, de enveloppes en op een aantal staten voor intern ge- foruik worden afgeslagen. Voor de eerste maal moest 'het adres op vijf (kwartaallijsten, loopende van 1 October 1946 t-m- 31 December 1947, worden afgeslagen, terwijl dit in de toekomst voor vier kwar taallijsten het geval zal zijn- In totaal moesten 60-000 adresplaat jes worden bijgemaakt, terwijl bij vele andere het aantal kinderen gewijzigd moest worden. Is men zoo ver gekomen, dan kunnen de kwartaalliis-ten ter in vulling door den arbeider worden uitgestuurd. In de afgeloopen m anden stroomden de ingevulde lijsten weer bij de „Centrale On derlinge" binnen, om verder in be handeling genomen te worden. Naar de heer Van der Heyden ons mededeelde kwamen gemiddeld per dag 10 groote postman-den, geheel gevuld met ingevulde kwartaallijs ten binnen. Op het oogen'bük is reeds het overgroote deel van de 80.000 aanvragers in het bezit van den kinderbijslag. Moeilijkheden, tvelke zich voordoen Indien alles zoo vlot liep, als hierboven beschreven, zouden de ingewikkelde werkzaamheden iets eenvoudiger zijn dan thans, doch er Eijn vele moeilijkheden te over winnen. Hoewel de werkgevers tweemaal per circulaire werden ingelicht over de wlijzigingen en dte te verrichten handelingen, ter verkrijging van den kinderbijslag, zijn- er nog steeds werkgevers, ®ie zich nog nimmer in deze materie hebben verdiept. Zij denken, dat alles 'buiten hen om in orde komt. Van het indienen van een aan vrage hebben zij nog nimmer ge hoord, hetgeen treffend geïllu streerd wordt door het volgende geval uit de practijk: een werkge ver in Noord-Holland, aangesloten frij, de Centrale Onderlinge"! stuurde het volgende telegram: „Arbeiders dreigen met staking, indien niet per omgaande kinder bijslag wordt uitgekeerd". On middellijk stelde de bedrijfsveree- niginig zich met dit lid in verbin ding en men vroeg hem, wanneer hij een aanvrage had ingediend. „O mijnheer", luidde het antwoord, „moet je dat aanvragen?" Anderen, zoowel werkgevers als werknemers zenden brieven om inlichtingen of voeren corres pondentie over den bijslag. Zoo kwamen in de maanden Januari en Februari ruim 3000 verzoeken per week binnen om nivlere inlichtin gen. uitkeeringen over het laatste kwar taal van 1946 al bijna beëindigd be- hooren te zijn, hebben ruim 12.000 arbeiders hun lijsten nog niet in gestuurd. Dagelijks komen er nog binnen. Aan allen, die hun lijsten jihans nog niet hebben ingestuurd word't nu een korte herinnering gestuurd, om alsnog hun lijsten in te sturen. Dikwijls is .men noncha lant met de lijsten omgesprongen, zoowel werknemer als werkgever, en zitteh de lijsten adhter een spiegel of liggen vergeten in een of andere lade. Het gevolg correspondentie en vertraging, die beide onnoodig zijn. Dan zijin er nog andere moei lijkheden,. Zoo komen b-v- ook pleegkinderen in aanmerking voor kinderbijslag. Dan moet worden nagegaan wie de wettige vader is en of deze-soms al een aanvrage voor bijslag heeft ingediend. Men moet rekenen op oneerlijkheid Doordat het ijs voor de IJselbruggen bij Zutphen vastraakte, is het op verschillende punten gaan kruien - hetgeen dan ook reeds herhaalde Tafels vol correspondentie malen is voorgekomen Dan zijn We bezoch/en de afdeeling „cor j er de z.g. voogdijraadkinderen", respondentie", waar een aantal j Bij deze categor.e moet worden employe's druk bezig was 'n schier nagegaan, wanneer de echtschei- bovenmenschelijke taak tot een ding (heeft plaats gehad en aan goed einde te brengen. Sommige j wje hinderen zijn toegewezen. tafels schenen begraven ender de tallooze brieven, 'briefjes, vodjes en.... boekdoelen. Overal vandaan komen de brieven, dikwijls zakelijk nog vaker onzakelijk en zeer dik wijls onvolledig en uitvoerig- Al de ze correspondentie vertraagt den. gang van- zaken aanmerkelijk en meestal onnoodig, „U kunt ons en alle andere or ganisaties, die zich met de uitbe taling van een kinderbijslag bezig houden, een groot plezier doen", al dus de heer Van der Heyden, ,,daor in de krant te zetten, dat iedere werknemer een aanvraagformulier bij zijn werkgever moet indienen en dat hij er o,p moet letten, dat de werkgevers deze formulieren ook inderdaad doorsturen Indien er dan door de een of andere oor zaak toch over gecorrespondeerd moet worden, willen de belangheb benden dan het nummer van hun kinderbijsiagboekje vermelden. En vooral: laat men kort en zakelijk zijn". Nonchalant met lijsten Op het oogenbü'k-, waarop de Hierop kan alleen de arrondisse mentsrechtbank, waar de echt scheiding is uitgesproken, ant woord geven. Zoo zitten er aan de uitvoering va-n de kinderbijslagwet vele ha ken en oogen,, die alle bekeken moeten worden. Een leek, die dit alles hoort en ziet, kan slechts verwonderd zijn, dat de uitkeerin.g zoo vlot verloopt, te meer als men weet, dat men met personeelsge brek en -verloop te kampen heeft. Vooral aan technisch personeel, dat over wetskenn-is beschikt, heeft men groot gebrek. Nieuw perso neel ontvangt een technische scholing van vier weken in een opleidingscursus, die wordt gege ven door de juridische afdeebng van de „Centrale Onderlinge". Men hoopt 'het tempo voor het volgen de kwartaal, waarvan- de uitvoering voor de deur staat, nog belangrijk te kunnen verhoogen- „De voornaamste factor Is ech ter", zoo besloot de heer Van der Heyden ons onderhoud, „dat het pub liek in alle opzichten mede werkt". De depressie, die in het ge heele land tijdelijk flinken dooi bracht, en vooral in het Noorden van het land vërgezeld ging van zwaren regenval, waardoor ook daar eindelijk een aanzienlijke hoeveelheid van de ijs- en sneeuw massa's kon verdwijnen trekt nu in Oostelijke richting naar Noord-Duitschland. Aan de achterzijde van de kern komt de koude lucht nogmaals terug en hedenmorgen om 9 uur was dte temperatuur in Den Helder reeds weer tot even onder het vriespunt gedaald, terwijl Leeu warden 0 graden meldde. Ook in Vlissingen liep de tempcotuur terug en was daar alweer gedaald tot +2 graden. Beek meldde ech ter nog +9 graden. Verwacht kan worden dat de koude lucht opnieuw het geheele land zal overstroomen, waarbij nachtvorst zal optreden. Overdag zal de temperatuur echter bijna overal weer tot boven nul stijgen. Over de Britsche eilanden na dert nu een in beteekenis toe nemende rug van hoogeren lucht druk, die een tijdelijke verbinding vormt van het hooge drukgebied Gisteren heeft prof. mr. C. P. M. Romme in de studio van radio Nederland wereldom roep via den P.C.J.-zender een redevoering uitgesproken, ge richt tot luisteraars in Oost en West en verder tot allen, die buiten het rijk in Europa ver toeven. Aan allen, die er op uit zijn geweest zijn reis naar Indonesië tot een leerrijke en nuttige te ma ken, bracht spr. hartelijken dank. Spr. heeft reeds terstond na zijn aankomst gaarne gewag ge maakt van den frisschen be- heerschten geest, die hij heeft bewonderd bij onze troepen, van de werkkracht en den onderne mingszin, welke in Indonesië vaardig zijn, van den vruchtba ren nationalistischen geest, dien hij in alle door hem bezochte dee- len van Indonesië heeft aange troffen. Bij zijn thuiskomst uit de Oost heeft spr. het een en ander ver nomen van de parlementaire commissie, die pas uit de West is teruggekeerd, waarbij hij be vestigd heeft gekregen, dat in de groote lijn de ontwikkelingsdrang daar dezelfde is, als hij in zoo verschillende deelen van de Oost heeft aangetroffen: de drang naar gelijkwaardigheid en de drang naar dat duurzaam samen gaan. „Wie uwer mij gevolgd heeft, weet", aldus" spr., „dat ik voor de verwezenlijking van dezen staatkundigen nieuwbouw het grondvlak van Linggadjati zie en geen tegenstrevende kracht, waar ter wereld ook, brengt hierin voor mij wijziging, als niet meer en niet minder dan de eenige moge lijkheid, een mogelijkheid, die al leen werkelijkheid kan worden bij een juiste uitvoering. En daar voor zijn twee dingen noodig: nuchtere realiteitszin en idealis me. En daarom kan ik niet nala ten, nu ik op dit oogenblik zoo velen in Oost en West hoop te bereiken, nog eens dat tweevou dige ideaal uitdrukkelijk te stel len, dat wij in den kring der wer kelijkheid moeten pogen te trek ken, dat ons zooveel zorgen geeft, maar waaraan iedere me dewerking, ook voor ons zelf, toch een weldaad beteekent: het ideaal van de verheffing van geheele volkeren tot gelijkwaardige part ners en het nog grootere ideaal, om op dezen grondslag van gelijk waardigheid een blijvenden poli- tieken band van eenheid te slaan om volkeren van ver uit elkaar gelegen werelddeelen". Op 18 Maart zal een delegatie van het uitvoerend comité van het secretariaat-generaal van de Free- land League uit New York naar Paramaribo vertrekken om met den gouverneur en de Staten on derhandelingen te voeren over de Joodsche immigratie in Suriname. J Weer ver wad: ting medegedeeld door het K.N.M-1 te De Bilt, I geldiig tot Zaterdagavond: J In den nacht; zwaar bewolkt ï- met plaaselijk enkele re- gen of sneeuwbuien, tijde- lijk krachtige wind uit Noor delijke richtingen. tempera- tuur ook in 'het Zuiden van het land verder daiend. :n het f Noorden van het land lichte vc.rst Morgen overdag: afnemende wind, enkele tijdelijke opkJa- J ringen; overwegend droog weer, temperatuur bijna over i al, weer oploopend tot boven j nul. 2 15 Maart: Zon op 6:57 uur, onder 18-43 uur: maan op 3-31 9 tuur, onder 10.43 uur Majoor Ashley Bramhall heeft, aldus U.F„ in het Bngelsche La. gerhuis de vraag gedeponeerd, of de Britsche regeering zich in za ke het niet onderteekenen van de luimt' overeenkomst van Gheribon, wel. ke onder Britsche auspiciën is op gesteld, tot de Nederlandsche re. -geerinjg zal wenden. In een tweede vraag verzoekt hij den minister van Oorlog om inlidhitdngen oiver de hoeveelheden wapens en munitie die de Engel, sehen voor de Nederlanders in In donesië hebben achtergelaten. Een derde vraag over Indonesië is gedeponeerd dtoor het Lager. Ihuisli'd', majoor Woodrow Wyatt. Zijn vraag richt zich tot den mi nister van handel en heeft be. trekking op de Nederlandsche blokkade rond Java- Majoor Ashley Bramall is secre taris v-an dën „Bond van demo cratische controle", een onganisa. tie, welke zich bezighoudt met ip-rohlemen van buitenlandische po litiek. Van deze organisatie is een groot deel der Labour.fractie, in 't bijzonder van den linkervleugel, lid- De bond heeft groote belang stelling voor het Indonesische pro. bleam en heeft de Indonesische re geering sedert 1945 voortdurend aanzienlijken propagandistlschen steun verleend. Verleden week deed hij een nieuw memorandum over Indonesië onder de leden van 'het parlement circuleeren en hierin werd betoogd, d'at sedert de Engelsehen zich definitief van Ja. iv-a hebben teruggetrokken, de Ne derlanders „steeds meer zelfver, trouwen kregen en arroganter op traden". voor Portugal met het Groenland, sche maximum. Langs de Azoren is echter een nieuwe depressiekern- gepasseerd, die in diepte toe nemend ongeveernangs dezelfde baan trekt a's de vorige en den zelfden cyclus van weerverscb-ijn. selen nogmaals zal veroorzaken waardoor waarschijnlijk Zondag het weer opnieuw een belangrijke verslechtering lil ondergaan. D-rie ijftorekers waken aan de Oostzijde van de verkeersbrug over den Moerdijk tegen bescha diging van de noodpijlers door d-rijfijs. Reeds ondervond het ver keer eenige vertraging, doordat van een der pijlers een paal af. brak. De ijshrekers hebben in middels het ijs zoo verbrokkeld,, dat het zonder steornissen de brug kan passeeren. De veerdienst Dintelsa Ooit. gensplaat is heden hervat, maar alleen voor voetgangers, rijwielen motoren, personenauto's en onge laden vrachtauto's. Eveneens is tijdelijk een veer dienst van Numansdorp (tramha'. ven) naa,r Ooltgensplaat (Sluisha- ven) ingelegd voor alle verkeer. De veerdienst NumansdorpDen Bommel kan voorloopig niet wor den hervat. Gifteren is toet voor het eerst na d-rie weken de pot/booten van Terschelling en Vlieland gelukt, de haven van Harlirgen te berei. ken- De booten zullen Zaterdag morgen weer naar de eilanden vertrekken Onze Brusselscihe correspondent meldt: Kabinetsformateur Spaak deelde aan journalisten mee, dat hij een poging zou willen ondernemen toil samenstelling van 'n vier-partij en- regeering. Sdec'hte weinigen gevenl dit plan een kans van lagen. Vooral de katholieken zijn en weinig op gesteld, met communis ten te regeeren. Het is afwachten/ in welke richting Spaak zal wer ken, als de vierledige coalitie on. mogelijk zou blijken. Naar wij vernemen, heeft de prins-regent aanvankelijk VanJ Cauwelaart verzocht, de kabinets formatie ter hand te nemen. Dezei heeft echter om gezondheidsrede, nen de taak niet aanvaard- Leening vele malen over- teekend. Naar wij vernemen is bij de Woensdag gehouden inschrijving op de 3% pet. obligatielening vanl Thomsen's Havefibedrijf ad 2 millioen, deze leening vele malen: overteekend, zoodat een aanzien lijke reductie bij de toewijzing zal moeten worden toegepast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5