inder- bezoek Waar bleef Joodsch textiel Voor onzen jeugdigen lezerskring KONINGSKINDEREN zonder kroontjes Rechtsherstel weer zwevend Uit de sportwereld Sportvaria hoe zit dat? OP VRIJDAG 14 MAART 194? PAGINA JAARVERGADERING R.K. MELKHANDELAREN Spaansche rekeningen VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—SCHOTLAND ENG. TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN C. du Buy uitgeschakeld NED. IJSHÓCKEYPLOEG VERLIEST GEEN MIDWEEKSCHE WEDSTRIJDEN IN ENGELAND NED. BILJARTKAMPIOEN SCHAP DRIEBANDEN Melk voorloopig niet vrij De R.K. Medkhandelajemvereenl. ping ln Nederland hield te Haarlem naar landelijke jaarvergadering. Een der drukbesproken onderwer pen vormden de moeilijkheden van de melkvoorzlening en de ter ver betering hiervan te nemen maatre. gelen. Naar voren werd gebracht, dat er in het algemeen termen aan wezig zijn om de melkvoorzlening vrij te geven en de distributiebepa. lingen te doen vervallen ware het niet dat bijproductie en vooral de fabricage van melkwol groote hoe_ Veetheden opeischen, waardoor van een vrijgeven der melkvoorziening voorloopig begrijpelijkerwijs niets kan komen. Het leven is ook in Spanje duur, zeer duur. Een eenvoudig diner in een middelmatig restaurant kost niet minder dan 160 pesetas. Als de rekening tenminste goed opgeteld is- Want de politie heeft ontdekt, dat de restauranthouders en kellners, sipeculeerend op de «goede manieren" van hun gas ten om nooit een rekening" na te tellen, dikwijls vergissingen" be- glaan. Deze vergissingen in reke ningen komen vooral voor, wan neer de gast zich in het gezelschap van een dame bevindt. De eti quette laa-t het dan eenvoudig niet oe. dat men een rekening natelt. Het directoraat van politie te Madrid heefit nu ingegrepen en een communiqué aan de pers ver strekt, waarin oa. de volgende merkwaardige passage voorkomt: „Aan dames, die restaurants bezoeken, wordt verzocht er bij haar heeren op aan te dringen, dat deze de rekening niet voldoen, alvorens nauwgazet de juifcheid er van te hebben geverifieerd"- Al'dUs meldt „A-P." Te Maashees is uit de Maas het Hjk opgevischt van zekeren Th. uit Venray, die sinds 31 Dec. werd vermist. Toen midden 1941 de goederen van Joodsche textielfirma's door de N.S.D.A.P. naar Duitschland dreigden te worden vervoerd, heb ben, op instigatie van het rijks bureau Distex, vele „Arische" handelaren hier te lande deze goederen gekocht, zoodat ze voor ons volk behouden bleven. Aan vankelijk geschiedde de betaling aan de Joodsche eigenaren zelf, doch sedert 30 April 1942 moest de koopsom worden gestort op de Bank van Ned. arbeid te Amster dam. In totaal ging het om een bedrag van ca. vier millioen. Na de bevrijding zijn echter eenige van de koopers door de desbetreffende Joodsche zaken of haar beheerders gesommeerd de koopsom alsnog aan hen te be talen en de Raad voor rechtsher stel veroordeelde hen ook tot ver goeding van de door de Joodsche eigenaren geleden schade. Het Tweede-Kamerlid Hooy heeft zich in Augustus van het vorige jaar over deze kwestie ge wend tot de regeering en hij vroeg daarbij o.a. of zij niet van oor deel is, dat de staat billijkheids halve de in bovenbedoelde geval len als schadevergoeding aan Joodsche textielhandelaren door niet-Joodsche textielhandelaren te betalen bedragen aan deze laat- sten moet restitueeren. Minister Huysmans, heeft thans op deze vragen geantwoord mede namens zijn ambtgenooten van Financiën en van Justitie. Hij wijst er daarbij op, dat weliswaar de raad voor het rechtsherstel, in twee zaken den niet-Joodsche han delaar heeft veroordeeld tot ver goeding van de door den Jood- schen eigenaar geleden schade, doch dat sedertdien de Arrmter- damsche kamer van genoemden raad in twee zaken het door den Joodschen textielhandelaar inge diende verzoek om nietigverkla ring van de koopovereenkomst heeft afgewezen (zij het, dat de door den kooper met de textiel- goederen behaalde winst aan den oorspronkelijken Joodschen eige naar moet worden afgedragen). Het is niet te voorzien, ter za ke van hoevele soortgelijke trans acties een actie tot rechtsherstel zal worden aanhangig gemaakt, noch ook hoe de uitspraken in dergelijke zaken zullen luiden. Ook al zou de regeering geneigd zijn zich op het standpunt te plaatsen, dat billijkheidsgronden pleiten voor een restitutie, dan zal zij er toch anderzijds rekening mee moeten houden, dat hieruit voor de schatkist consequenties zouden kunnen voortvloeien, welke niet kunnen worden aanvaard. In verband hiermede acht de regeering het juist, zich van het innemen van een standpunt in dezen op dit oouenbTk te onthou den en de ontwikkeling ven de hirisorudentie in de b'orbedoelde enken af te wachten. Zij zal haar standnunt definitief benmnp. wanneer al deze en dergelrike enken door den rechter zuUen zij" beslist. Het K.N.V-B.-bestuur heeft blij kens de „Sportkroniek" in princi pe het aanbod aanvaard van den Schotschen Voetbalbond om op 28 Mei a.s. een wedstrijd in ons land te spelen tegen het Nederl. elftaL De Tsjechische tafeJte«misspeler V. Tereba plaatste zich in de kwart finale van de Engelsche tafeltennis- kampioenschappen door een overwin ning op den Amerikaamschen kam. pioen R. Miles en Engeland's eersten speler J. Leaeh. De eenige Engelsche speler, die nog niet uitgeschakeld is, is Ken Meirett, die hiermede voor het eerst een speler van internationaal for maat 's geworden, In de vierde ronde verloor C. du Buy (Nederland) met 2111, 219, 1621, 2119 van den Hongaar F. Sido. Tot de laatste acht spelers be,- hooren verder de Tsjechen B Vana (wereldkampioen), Slar en An'dreadis de Hengaren F Soos en F. Sido en den Amerikaan Bill Holzriehter. In de semi-finale van de dames- afdeeling plaatsten zich de Tsjech- sche speelsters Depetrisova en Votrubcva, de Hongaarsche wereld kampioene Gizzi Farcas en <je Engel sche Vera Dace. De gisteren te Amsterdam ge speelde ijshockey-wedstrijd Neder land—Zwitserland B is door die Zwitsers met 41 gewonnen. De tusschenstanden waren; 10, 0—1, 0—3. den van testmatches en county, cricket. De Wimbledonkampioen schappen zijn van het verbod ge-, vrijwaard, aangezien deze wed strijden uit den aard dei zaak niet zulke groote massa's publiek zou den trekken. De Engelsche minister van bin- nenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het verbod van midweeksche wedstrijden. Hij deelde mede, dat het verbod alle midweeksdhe wed strijden betrof, die een groot aan tal toeschouwers trokken, zooais League- en cupwedstrijden. De minister zal de volgende week met de M, C. C. besprekingen voeren over Ihet al'dan niet hou- Donderdag werd in de biljart-' academie te Rotterdam een aan-* vang gemaakt met de wedstrij den om het kampioenschap van Nederland eerste klasse drie ban-i den. De uitslagen van de middag partijen waren als volgt: pnt. brt. h.s. gem. Baay 50 102 4 0.490 Tournier 50 102 4 0.490 Stikkelman 50 72 5 0.694 Broekhuizen 40 72 6 0.555 Heinrich 50 98 5 0.510 Van Aken 48 98 4 0.489 Wevers 50 78 4 0.641 Louwaard 42 78 3 0.5.-8 De tweede ronde leverde oe volgende resultaten op: Stikkelman 50 72 4 0.694 Van Aken 49 72 4 0.689 Broekhuizen 36 66 4 0.545! Wevers 50 66 9 0.7571 Heinrich 26 58 3 0.448 Tournier 50 58 4 0.863 Baay v 50 62 5 0.808 Louwaard 32 62 5 0.533 Dit Is toch wel een zeer ve» rassend bericht: K.N.V.B en K.N.K.B. deelen mede, da{ zij hun wedstrijden voor Zondag hebben afgelast; van dergelijk® berichtgeving is nu de K.N.H.B ten minste gevrijwaard Bij de in Gorki gehouden Rus» sische kampioenschappen in het hardrijden op de schaats bezette Ivan Anikov de eerste plaats in het totaalklassement over de vier afstanden Hij won de 500 m. in 45,5 sec. en de 1500 m in 2 min, 24,9 sec. Freekje stond nu al haast een our door de spijlen van het hek naar het groote paleis te kijken. Zooals hij daar stond, was hij het jongetje, dat voor een etalage met lekkernijen stond en geen geld had., om iets te koopen. Je kon het niet aan hem zien, maar in lijm hoofdje dwarrel'dlen gedachten rond, dat hij het niet eerlijk vond, hij hier met gaten in zijn schoenen en daar binnen koningskinderen. «We alles konden krijigen, wat ze maar wilden hebben. Was O-L Heer dan zoo oneerlijk? Binnen in het paleis stond een prinsje voor het raam, hangerig en met een erge sleohte bui- Met zijn vinger trok hij kringetjes op de bewasemde ruiten en hij kon wel huilen, als hij eraan dacht, dat dadelijk de gouvernante weer zou komen- Dan begon ze weer: „Uw hoofdje rechtop houden en denk er om, als een daime binnen komt, moet U opstaan heer. Foei, snuit Uw neusje en sta niet zoo op te halen. Nee maar, wat hebt U daar een vuilen zakdoek, bah., tóe ik daar een tol. U moest U schamen met die vieze dinlgen in Uw zak te loopen, geeft U maar hier." Ach, het prinsje wist het al lang Hij mocht noodt eens, net als een an'dere jongen dwars door alles heen hollen, hij kon nooit eens hardop gillen, zooals hij andere Jongens wel .eens, had hooren doen. Als hij viel, kwam het heele pa. leis in opschudding, het leek wel cf ze dachten, dat hij heelemaal niets kon hebben. Ach, ach, wat had dat prinsje het te kwaad, zelfs zoo kwaad, dat hij heel stie- kum de gang opsloop, voorzich tig naar de achterdeur liep en op een drafje tusschen de struiken van den tuin verdween. Ha, dat was nog eens fijn, al die takken zoo tegen je knieën te voelen slaan. Rrrrtss, o lieve he mel, een scheur in zijn 'blouse, dat zou weer een massa herrie geiven, net of er geen (geld genoeg was om ■weer nieuwe te koopen- Au, daar stootte hij zijn neus tegen een paal dat komt van al dat suffen. Eens kijken ja 'daar was het hek, zoo, nu vond hij misschien no!g wel iemand om eens mee te praten- Ja, kijk maar, daar liep een jongetje, even oud als hij. ,,He, pst, hoor eens". Het knulletje (jullie raden het natuurlijk dat het Freekje is) keek verbaasd 'door het hek, wat •noest die knul van hem? Hij ging naar hem toe en tus, Schen de spijlen door vroeg hij heel argwanend: „Wat hebbie?" Het prinsje keek hem aan. „Wat hdbibie", dat was ook niet al te hartelijk, nu ja, 'die jongen zag er nou ook niet direct blij uit ,,Zeg, ik ben de prins", zei hij. ,,Ik ben er tuissohenuit gegaan, want an. ders krijg ik weer les en het is bier buiten met die sneeuw veel leuker". Daar keek Freekje wel een beetje raar van op. De prins, die niet eens in de sneeuw kon spelen, wanneer hij zin had. „Pfui, ik heb allang geen school meer", 'zei hij trots, „de kolen zijn op." „Wat fijn zeg", zei het prinsje af. (gunstig, „ik moet maar door lee. ren-" Freekje lachte medelijdend. „Nou ja, dan moet je ook maar een gewone jonlgen zijn.'* „Dat kan ik toch niet heipen", zei het prinsje ongelukkig. „Weld'den, dat je nooit eens gevoetbald hebt, dat is natuurlijk veel te ruw voor je", zei Freekje, gnuivend van plezier. ,.En jullie hebben thuis natuurlijk geeneens een kat, want dan krijg ie allemaal krabbeltjes op je han. den. En ik ben lekker van de week tot zoover door het ij's geizakt", en tmet fonkelende oogen wees Freek tot aan zijn middel- „Joh, dat had je motte zien. Een groote agent moest met zijn eene been in het water gaan staan, anders kon ik er niet meer uit. En toen heeft ie me heelemaal naar huis gebracht en toen heeft m'n va'aer me een >ak slaag gegeven, joh. Krijlg jij wel eens op je duivel van den ko_ ninlg?" vroeg hij opeens vol span ning. Het prinsje schudde sip zijn hoofd. ,.De koning heeft het zoo 'druk, ik zde hem haast heelemaal niet. Toen ik jarig was, heeft hij alleen maar met ons aan tafel kunnen mee eten. Den heelen dag twas hij beiziig, ik geloof met iets voor oude menschen, weet ik het" Medelijdend keek Freekje naar 't prinsje- En op dien jongen was hij nou jaloersch geweest, terwijl hij nooit eens een pak slaag van zijn eigen vader kreet,'. „Van wien krijg jij dan altijd op je huid"? vroeg hij nieuwsgierig. „Be krijg nooit slaag, want ik ben een prins en iedereen moet heel vriendelijk tegen me zijn", zei het prinsje, diep bedroefd, dat niemand hem als Freekje behandelde. ,>Nou zeg, als je dan nog eens knok krijgt met andere jongens, zal je ook wel nergens tegen ken. ne. Man, had je laatst bij ons moeten zien. Voor school waren we aan het sneeuwballen glooien en toen gooide Ger dat is een stiekum knulletje een sneeuw, bal naar een oud vrouwtje. Mid. den in d'r gezicht. No-u, dat is een vuile streek en dius gaf ik hem een stomp, dat hij achterover in de sneeuw viel. En gillen, joh, als 'n mager speenvarken. Nou en toen liep ie naar den meester en toen kreeg ie nog straf ook" en Freek, je gnoof weer van pleizier bij dat idee. „Hoogheid, hio,oighefd", riep plotseling een stem in den tuin en het prinsje schrok opeens op. „Dat is mijn gouvernante, zeg, nu moet ik maken dat ik weg kom, dag", en vlug schoot hij weg. Freekje keek een beetje verbaasd naar de takken, welke nog bewogen en brabbelde: „Hoogheid, hoogheid". Toen schoot hij in den lach- Hij draaide zich om, stak zijn beide armen tot aan zijn ellebogen in eijn zak en slenterde fluitend weg. En hij had er nog wel naar ver. langd om ook een prins te zijn, bewaar me! Stel je voor, steeds leeren en nooit eens stoeien en ravotten, brr, dat was niks voor hem hoor. En opeens begon hij hard te rennen, gillend en schreeuwend van plezier, omdat hij maar een gewone jongen was, Een jorjfen, die op tijd een pak slaag kreeg en op tijd bij zijn va. der op zijn knie mocht zitten. Al had hij dan geen kroontje op, hij was toch een prinsje En, helbben jullie de raadseltjes opgelost? Het viel niet mee, hoor, en daarom zal ik het jullie nu eens haarfijn vertellen. De eerste vraag was erg moe, lijk. De vader "had vier jongens en de moeder ook. Nogal droog, want de 4 jongens van den vader waren dezelfde als van de moe der. Iedere jongen ihadeen zusje en ook dat kan niet anders, want als een jongen een zusje heeft, hebben de andere 3 dat ook. Het is dezelfde zus- In totaal w,ren er dus vader, moeder, 4 jongens, I meisje en 1 dienstbode, dus 8 per sonen. Het tweede raadseltje is .euk. Je legt den zakdoek op den drem pel van dé kamer, met de punten er over heen. Dan ga je zelf bui» ten in de gang op het puntje staan, trek de kamerdeur achter ja dicht en zegt tegen je broer Ga je gang" Zeg, vergeet vcora de deur niet dicht te trekken, ier; krijg je een draai om je ooren om van te rillen! En nu de nieuwe raadsels weet: 1. Twee moeders en twee dich ters stonden voor een struik met 3 rozen, ze plukten ze eraf et» ieder had toen een heele roos Hoe kan dat? 2 In een schaal liggen 4 eieren. Jullie gaat er dan met vier kin deren omheen -zitten (als je moeder het goed vindt natuurlijk) en ver deelt de eieren zoo, dat ieder een heel ei krijgt en er toch nog een op de schaal blijft liggen. Denk er om, geen oplossingen insturen, die komen volgende week weer! OOGOGOOOOOOGGOOOOGOOOOi O K QOOGOOOOOOO00OOOOOOOGO De eerste is vandaag GERARD T. (10 j.). Wees maar niet bezorgd Gerard, niet iedereen schrijft even mooi, even goed welkom in ons hoekje, hoor! Bovendien moet je tend wel moe zijn geweest van al dat sleeën en sneeuwballen gooien. Zeg, je bent zelker geen teer ke reltje, want ijshockey valt niet mee! En dan CORRIE v. S. (10 j.). Alsjeblieft, 11 broertjes en zusjes, dat zal wel een beetje rumoerig zijn, maargezellig ook, is het niet? Dat is knap zeg, nu al rok jes maken voor een pop, dat be looft wat voor als je groot bent, JOKE W- (8 j.) ben ik echt dank baar. Zoo jong en dan zoo keurig geschreven! Waar heb je de pop gelaten, nu Freddie met haar zes spruiten erin li'gt. Je doet verder zeker ook Steeds mee, afgesproken? RIETJE S. (10 j.) heeft 8 zussen en 4 broers, dat is een record, meisje. Ook jij zult dan wel genoeg gelegenheid hebben, om eens lek ker te stoeien. Rietje, je moest eens weten, hoe fijn. ik het zou vinden, als het weer zomer was. Zoo heerlijk warm, ik moet er niet aan denken. Tja, GERARD W. (8 j.) Boude- wijhtje komt er maar bekaaid af, maar nu iederen Vrijdag dit wee- is ook wel wat waard- Een ge heimpje zeg, na Boudeiwijn komt er weer een nieuw, spannend ver haal, zoo spannend, dat je de hijschkraan van je vader vergeel- Wedden? Zoo, rondeleidster MIEP A. (11 j je moet eens vragen, of de an dere gidsen meedoen. Dat zou leuk zijn, want ik vind dat gidsenspel aardig. Ik hoor nog wel eens van je, hoe dat met dien ouderavond is afgeloopen, doe je het? Tja, ANNIE G, (8 j.)die moeder van jou is wijs. Er staan veel din gen in een krant, waar je toch niets aan hebt, maar Vrijdags avonds ga je maar aan den slag hoor. Hoor eens, 6 negens en 2 achten heb ik zelf nog nooit ge had en toch schrijf ik in een courant, wat moet dat met jou worden? SANNIE H. (10 j.), je hebt net niet getroffen, alleen maar 5 jon gens en die kunnen voor een meis je echt vervelend zijn. Of jouw broertjes niet? Ik kan met jou dus in het Fra'nsc'h schrijven, zal ik het eens doen den volgenden keer, petite amie? En hirer weer een van mijn wei nige vriendjes, BART R. (14 j.) Hou jij de eer jnaar hoog, Ba/t. Een schemerlamp heb ik ook wel eens gezaagd, maar voor hijsch- kranen en auto's heb ik nooit ge duld gelhad. Raadsels mag je na tuurlijk opgeven, maar dan goede, want handschoenen draag je wel, alleen.... aan je handen! Dank voor dat vlindertje COR RIE L. (9 j.), ik heb het losge maakt en in een hoek geplakt. Die onthoofde pop kan je misschien nog wel eens laten maken, als er weero losse hoofden karnen Zoo, dus jij wilt oolk al gids wórden? Gelijk "heb je, want daar heb je veel schik. Dat was maar een klein briefje, TONNTE F. (9 j.) en nu zie 'k ineens, dat' je verleden week ja rig bent geweest. Jammer, dat ik dat niet eerder gezien heb, dan had ik je verleden week al in' de courant gezet. En veel pret gehad en natuurlijk cadeautjes? Schrijf het eens, hè? Natuurlijk van mij ook nog gefeliciteerd, hoor En BETTY J, (10 j.) heeft ook al feest gehad, 't Was zeker wel gezellig, een paar spelletjes, een snoepje, ja, jij hebt vast wel weer wat te vertellen. Je zult wel niet veel te doen hebben thuis, met die verkennersbroers van je. Die moeten toch zooveel goede da den doen. of.... je snapt me wel. Kom erbij JOHANNA H (nóg 10 j Zeg, hoe noemen ze jou. Jo hanna is zoo lang, ze zeggen te gen je broertjes toch ook niet Cor nells en Gerardus. Jij schiet an ders aardig op, nu al in de 5e klas, dat is mooi. Doorgaan zoo, meisje, je zult zien, dat je er la ter plezier van hebt. Dat sneeuw ballen gooien, hou ik tegoed, ze» je maar schrap! CORRIE v. L. (11 j.) 'heeft een besten verjaardag gehad. Ben jij aan het leeren geweest voor scbjoonrijdster. Enfin, met al d e ijs_ kampioenen van broers kan het haast niet anders. Wees maar een beetje voorzichtig, dat je die an dere ringetjes ook niet verliest, an ders heb je heelemaal niets meer. Zoo, LYDA W. (8 j-), jij hebt ook pret gehad met die sneeuw en dat ijs. Schaatsen valt anders niet mee, vind je wel? Als je niet tegen vallen kunt. moet je er ten minste maar niet aan beginnen. Daar heb je het al! TRUUS v. d. B. (9 j.) vraagt hoe ik heet. Truusje, ik heet geen Oom Sjors, maan hoe dan wel? Ben ik mis schien een tante? Daar zullen w8 binnenkort eens een mooi raadsel van maken, Truus, even mooi, als jij geschreven 'hebt. De rest bewaar ik weer tot vol gende week- Dan staat er een raadseltje in, waaruit jullie kun nen zien, hoe ik heet. Verzin maar vast!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7