Nabije Oosten als Vesting Voor het Goseling- V er schuur - Herstelfonds Sovjet-reactie op Truman's hulp y.S. RUILT MET Koning Gustaaf en de H. Vader J ENGELAND r~ 'rH JAARGANG ZATERDAG 15 MAART 1947 No. 20261 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een veelbeteekenende dankbetuiging Pseudo-arts in arrest gesteld Aardappelprijs Het Prinselijk gezin naar Zwitserland Zink duurder OP GOEDEN VRIJDAG VRIJ V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AÏ.GEMEEN ^REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TED. G8S04 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I TL OX De Moskousche ochtendbla. den van gisteren hebben een overzicht gegeven van de bood. schap, die president Truman Woensdag tot het Amerikaan, sc-he congres heeft gericht, met commentaren van de Ameri. kaansche pers en politieke krin. gen. De officieele ,,Izvestia" heeft drie kolommen van haar pagina voor buitenlandsch nieuws aar. het onderwerp gewijd. Boven, dien werd een hoofdartikel van twee kolom aan de rede ge. spendeerd. Het blad schrijft, dat het beroep van Truman voor hulp aan Grie. kenland en Turkije ,.over de or. g-anisatie der V.N- heen" gedaan is. Truman's voorstellen, alaus de „ïzvestia" zouden slechts den Brit- schen invloed in Griekenland dioor den Amerikaanschen vervangen. Het blad vervolgt: „De Ameri. kaansche hulpverleening aan Tur. kije heeft ten doel Turkije onder Amerikaansche controle te stellen- Het huilerige verzoek om steun van Tsaldaris, den Griekschen mi nister van buitenlandsche zaken, is een duidelijk bewijs van het bankroet van het politieke regiem in Griekenland. Het is bekend, dat de werkelijke bazen'' in Grieken, land de Britsche militaire au-tori. teiten waren en zijn- Zij waren Sinds 1944 in Griekenland. De Britsche autoriteiten hebben mee. geholpen om de reactionnaire anti democratische machten aan het roer te houden- Zij hebben daarbij een groote gewetenloosheid aan den dag gelegd en actieve collabo. rateurs gesteund. Het geheele po litieke en economische leven van Griekenland, dat aan snel opeen, volgende regeeringen werd toever. trouwd, heeft onder 't waakzame oog der Britten gefunctionneerd. Wij hebben nu te doen met een nieuwe inmenging van de V.S. in de aangelegenheden van andere landen. De Amerikaansche aan. spraken op leiderschap in inter nationale zaken groeien met de begeerten van belanghebbende Amerikaansche kringen. De Ame. rikaansche leiders houden er ech ter geen rekening mede, dat de oude methoden van de kolonisa. toren en uiterst conservatieve po. litici uit den tijd en tot misluk, king gedoemd zijn- In het licht hiervan wordt vooral de zwakke zijde van Truman's rede aange. toond". „Uit Truman's rede", aldus de „IzvesMa". ;kan men opmaken dat de V. S- van plan zijn de Brit. sche politiek in Griekenland voort te zettin; In dat geval kunnen wij geen betere resultaten verwach. ten. Truman vond het zelfs niet noodig. eerst de bevindingen van de commissie van onderzoek der V. N. te vernemen. Het argument dat de V. S. geroepen zouden zijn Griekenland en Turkije te beboe. den voor het expansionisme van de z-g. totalitaire staten, is niet nieuw- Ook Hitier wees op de „bolsjewieken", toen hij den weg voor zijn veroveringen wild-: ef fenen. Het rumoer over de ,,tota. litaire mogendheden" is verwekt om eigen expansionistische plan. nen te verbergen". Een menigte van duizenden Athe. ners paradeerde Vrijdagmorgen langs d-e Amerikaansche ambassa. de onder geroep van „Leve Tru man" en ,,leve MacVeagh" (de Amerikaansche ambassadeur). In de ambassade werd 'n boo'd. schap voor president Truman en het Amerikaansche volk overhan. digd- De winkels waren twee uren esloten geweest o-m iedereen ge. legenheid te geven, mede te doen aan het opstellen van de bood schap. Later werd door het pu. bliek een krans gelegd op 't graf van den onbekenden soldaat. Sovjet-satellieten aan het woord Het eerste officieele commentaar van Grieksch.communistische zijde is geleverd door de ,,Rizospastis". In-dien Truman werkelijk bereid was de democratie in Griekenlan te versterken", aldus het blad ,,zou hij de grenscommissie der V- N. moet-en helpen, haar onderzoek te voltooien, waarna het Griek, sche volk vrijelijk d>e binnenland- sche Grieksche kwestie zou kun. nen oplossen. Truman zou Grie. kernland ver-der kunnen h-elpen coor het voorstel van de E. A. M. tot neutralisatie van Griekenland te steunen. Truman's plannen zou. den nieuwe puinhoopen doen ont staan en het aantal kerkhoven in Griekenland vermeerderen en tenslotte nog een anti.liberale smet op Amerika's eer werpen." De te Praag verschijnende bla. den publiceeren lange verslagen van de rode van Truman, onder koppen, waarin wordt gesugge. reerd. dat de Amerikaansche bui tenlandsche politiek 'n anti.sovjet- Ru-sische strekking heeft. De te Belgrado verschijnende bladen hebben de rede van Tru. man inzake Griekenland en Tur kije niet gepublic-cerd Churchill geestdriftig gestemd Het Engelsche kabinet zal waarschijnlijk Dinsdag a.s. de rne- dedeeling van president Truman over het zenden van Amerikanen naar Griekenland en Turkije in overweging nemen. De Britsche eerste minister zou t.z.t. een ver klaring hieromtrent in het lager huis afleggen. In een toespraak tot de jaarlijk- sche conferentie van de nationale unie van conservatieve vereenigin- gen te Londen heeft Churchill commentaar geleverd op de ver klaring van president Truman. Naar zijn meening had geen der in den laatsten tijd gedane stap pen de kansen voor de handhaving van vrede en vrijheid in de wereld in zoo'n groote mate verhoogd. Als Amerika eerder met een dergelijke politiek was begonnen, aldus Chur chill, zou de laatste oorlog niet zijn uitgebroken en de eerste wereldoorlog waarschijnlijk ook niet. Dan zouden wij nu in een gelukkiger wereld leven. „Ik ben er zeker van, dat de groote meerderheid van het Engelsche volk de Amerikaan sche beslissing zal toejuichen. Ik moet hierbij opmerken, dat de Amerikaansche politiek, evenals de onze, gericht is op vriendschap met Rusland, een vriendschap, die uit kracht voortkomt en niet uit zwak heid". STAAT VAN BELEG IN TEL-AVIV. Goldstream-guardsmen met bren-guns hebben op de hoeken van de belangrijkste straten de wacht betrokken om de rust te handhaven. Gelijk wij reeds meldden, heeft koning Gustaaf van Zweden de medaille „Prins Carl", welke slechts aan één persoon elk jaar wordt verleend, ditmaal aan Z. H. Paus Pius XII geschonken, om zooals het begeleidende document zegt, een betuiging van waardee ring te geven „voor den onver- moeibaren arbeid van Uwe Heilig heid om de ellende der oorlogs slachtoffers te lenigen." Door deze geste heeft de koning van Zweden, Souverein van een niet-katholieken staat, openlijk de zeer groote verdien sten van Z. H. den Paus ook op humanitair gebied erkend, op een oogenblik, dat geheel Euro pa nog steeds in een toestand van de zwaarste zorgen ver keert. Evenals in de meest sombere uren van den oorlog de H. Vader de tolk van de verdrukte mensch- heid, de verdediger van de ver achte rechtvaardigheid was, zoo gaat. Zijn verheven werk van lief de ook nu nog steeds voort, zon der onderscheid van godsdienst of politieke richting. Daarom mocht Z. H. thans dit zoo spon tane bewijs van dankbaarheid en eerbiedige hoogachting van een Vorst en Volk ontvangen, die toch niet door geestelijke banden aan Rome zijn gebonden. Deze merkwaardige gebeurte nis is inderdaad verheugend en zeer beteekenisvol; zij is mede een scherpe veroordeeling van al diegenen, die, verblind door een onbegrijpelijken, soms daemoni- schen afkeer, de H. Kerk smaden in den persoon zelf van Haar Op perste Hoofd, den Paus van Rome. De p eudo-geneesheer S. A. S- uit Amsterdam, tegen wien op 7 Maart door den burgemeester en chef van politie van Schoonhoven proces-verbaal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde hij nam de practijk waar van dokter G. J. B. is gisteren op verzoek van de Schoonhoven.'cbe politie te Am sterdam gearreHeerd en op trans port gesteld naar de plaats, waar hij onlangs nog spreekuur hield. Nu de verkoopprijs voor con sumptie-aardappelen bij levering aan den kleinhandel is vastgesteld op f 9-per 100 kg voor zard- aardappelen en op f 10.per 100 kg voor klei-aardappelen, wordt er aan herinnerd, dat de con u- mentenprijs onveranderd blijft. Deze bedraagt dus per kg U cent voor zand- en 12 cent voor klei- aardappelen. Per K.L.M. vertrok gisteren father Cox, de bekende Ameri kaansche radiospreker naa- 'Amerika. Father Cox is pastoor van de. Old St. Patrick's church" te Pittsburg. Hij was voornemens om tijdens den trip de H. Mis op te dragen in hel vliegtuig tot intentie van alle slachtoffers van de luchtvaart. Father Cox voor het vertrek van Schiphol. In verband met het voornemen van het prinselijk paar om met het hieele gezin naar Zermatt te gaan voor een vacantieverblijf van enkele weken, meldt onze corres pondent te Genève, dat het de bedoeling is, dat eerst Prins Bernhard met twee prinsesjes de reis zal ma'ken en Prinses Juliana korten tijd daarna met de beide andere kinderen te Zermatt zal aankomen. De stijging der grondstoffen- prijzen is er oorzaak van geweest, dat de winkelprijs voor een aantal verzinkte huishoudelijke artikelen eenigszins moe t worden verhoogd- Het meest courante artikel op dit gebied, de emmer van 30 cm. doorsnee, bleef echter gehand haafd op f 1-90. De regeering heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag alle rijksin. stanties den geheelen dag gesloten zullen zijn. TT UIM 20 jaar geleden trok het kader der R. K JTi Staatspartij het land in om ten bate van de partij te komen tot de stichting van hel dr. Schaepmanfonds. Met geheel stond onder de bezielende leiding van onzen onvergetelijken Ch. Ruijs de Bee- renbrouck. Zelf gaf hij het voorbeeld en trok er persoonlijk op uit. Met minder dan f 1000 was hij bij een persoonlijk bezoek niet tevreden. De vrome Rui/s volgde daarbij een eigenaardige methode. Hij stond blijkbaw op vertrpuwelijken voet met zijn Engelbewaar der en fluisterde hem in, voordat hij naar een bepaald persoon toe ging, dat deze den Engelbewaarder van den persoon in kwestie tot een milde gift zou stem men. Geruimen tijd later volgde Goselingdie de partij zoo prachtig organiseer de met zijn juridisch vernuft en zijn alom stimnleerende leidinghet voorbeeld van Ruijs, trok er ook zelf op uit en haalde persoonlijk meer dan een ton op voor het dr. Schaepmanfonds. Het prachtige werk van die dagen werd door onzen wree- den bezetter ongedaan ge maakt. Het kapitaal van de R. K. Staatspartij ging redde loos verloren. In Mei a.s. herdenkt katholiek Nederland, dat 50 jaar gele den door Schaepman de Ka tholieke Staatspartij werd ge sticht. Die gelegenheid wordt aang< grepen om den slag, door de Duitschers aan onze politieke organisatie toege bracht, zoo goed mogelijk te herstellen. Er zal worden gevormd een GoselingVerschuur-Herstel fonds. De namen van twee on zer meest verdienstelijke lei ders nog onlangs kon men Mr. C. M. J. F. GOSEDINGz.g.^ Qng bfad ,ezen hoe hoog minister Verschuur ook in andersdenkende kringen werd aangeslagen zul'.en dus aan dat fonds worden verbonden. 17 Maart begint de actie met een persoonlijk bezoek door de propagandisten aan iederen katholiek. Deze propagandisten zullen niet denzelfden eisch stellen als wijlen Ch. Ruijs als maat staf aannam voor een persoon lijk bezoek van hem zelf. Maar één ding is zeker: zij zullen gemoed en hand en beurs van iederen geloofsgenoot open vinden om dit zoo uitermate belangrijke werk te steunen. Men kan zoo diep mogelijk zuchten over de rol, die he laas' ook het slijk der aarde bij iedere, zelfs de meest idealistische beweging speelt. Maar er buiten kunnen wij niet. Daarom: katholieken van Ne derland, slaat de handen in elkaar om het onrecht door den vijand aan onze politieke organisatie aangedaan, zoo grondig mogelijk te herstellen en legt wederom een stevig financieel fundament onder onze vernieuwde politieke organisatiede R. K. Volksparltj. Ieder legge gereed wat hij voor dit gewichtig doel beschik baar stelt. Dan behoeft geen propagandist vergeefs te komen. De beide peters van dit herstelwerk, martelaren van hun Kerk en hun Vaderland, zullen uit den Hemel dit werk zegenen. Mr. F. VERSCHUUR z.g,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1