MILITAIRE MISSIE Noodtoestand in Brabants uitersten Zuidwesthoek De NEDERLANDSCHE in BERLIJN I wereld FM R£ Uit de sportwereld DINSDAG 18 MAART 1947 PAGINA 7 II (slot). BEVESTIGEND ANTWOORD GROVE BELEIDSFOUTEN DRIE JAAR VOOR DIENST WEIGERAAR' OVERHEIDSDADEN TIJDENS BEZETTING Aansprakelijkheid wordt geregeld WOODCOCK WINT VAN OLEK OP PUNTEN En behoudt den Europ. zwaargewichttitel ENGELSCH JEUGDVOET- BAL-TOURNOOI GAAT NIET DOOR Grenswijziging kan spoedig verbetering brengen Het land van Saaftingen Door den heer Bruins Slot werden den minister van Buiten- landsche Zaken in de Kamer o.a. de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat het tegenwoordig hoofd der missie zijn onder geschikten heeft medegedeeld, dat elk bezoek van Nederlanders aan Duitschland ontmoedigd moet worden Is het juist, dat wij in Berlijn onzen goeden naam kwijt geraakt zijn niet slechts door den zwarten handel van ondergeschikte ambtena ren, maar vooral doordat hooggeplaatste officieren der missie de ongure figuren uit dit bedrijf hebben beschermd Tot ons leedwezen moeten wij op Informaties uit de beste bronnen in plaats van den minister met ja antwoorden En als men dan weet dat veer tien dagen na bet heengaan van vice-admiraal Doorman de Engel- «chen niet minder dan dertig Ne derlandsche officieren en onderof ficieren in Munster in de gevan- genis moesten zetten wegens zwar ten handel en dergelijke misdragin gen, dan mag het ook geen ver wondering wekken, dat het met de Nederlandsche missie in BerLijn bergafwaarts is gegaan, nadat een man als Doorman, die bij de ge allieerden sterk persona grata was, tot hun groote ergernis verwijdera werd. En na Doorman kwamen kolonel van Rij en majoor van Essen aan de beurt, die hjet ontslag niet af wachtten, maar zelf namen en dit zonder eenige dankbetuiging kregen. Zoo goed was de verhou ding van deze heide officieren met de geallieerden, dat bij hun heengaan maj.-gen. Nartes, bevel hebber van de" Britsche troepen in Duitschland, aan kolonel van Rij verzocht dezen zijn portret te mo gen aanbieden, terwijl majoor van Essen van den Franschen generaal Noiret diens portret als aanden ken ontving. Trouwens uit belangrijker zaken viel dieze goede verstandhouding te bewijzen Zoo o-a. bij de ver deling der Duitsche fabrieken, waarvoor ieder land een claim mocht stellen. De claim van Ne derland was niet tijdiig ingekomen, wat niiet de schuld was van de Ned. regeering maar van de Brit ten. bij wie de regeer in g de claim had ingediend en die haar niet hadden doorgegeven Toen kwam een Fransch kolonel uit eigen be weging bij kolonel van Rii om hem alsnog in de gelegenheid te etellen een claim te maken en des avonds om acht uur vóór den fa talen datum stelden zij samen nog een claim op van negen fabrieken, Waarmee deze Fransche officier de belangen van Nedierland veilig stelde. Nu wordt het contact met de Franschen waargenomen door iemand, die nauwelijks voldoendP Fransdh kent en die aan officieele Fransche uitnoodigingen geen ge hoor geeft. De aangename verhoudingen on der Doorman heeft zijn opvolger dr. Huender met een bijl doorge hakt. Drie grove beleidsfouten worden Ör. Huender aangewreven: 1. dat (hij de goede contacten welke met de geallieerden en an dere vreemde miissies waren ge legd, volkomen heeft vernietigd; 2. dat hij niettegenstaande alie protesten de missie heeft laten vei worden en den Nederlandschen «laam heeft verknoeid; 3 dat hij opdrachten hieeft ge geven aan menscihen, die politiek en moreel niet betrouwbaar waren Een enkel voorbeeld moge dit Hlustreeren. Er was bij het Ned Boode Kruis in Berlijn, dat sinds de bepalinrg van 15 Maart eveneens onder het hoofd van de missie stond, een juffrouw, diiie op een gegeven oogenblik door de Engci- sdhen werd gearresteerd wegens omkooperij. zwarten handel, en wal nog erger is naziverdenking- Kolonel van Rij verzocht deze zaak eerst te mogen onderzoeken en ontdrkte o.a. dat deze dame tiidens de bezetting hij het Duit- sche Auslandinstituut opgeleid was voor nazi-agent, in gewoon Nederlandsch dus: spionne. Kolo nel van Rij wist te bewerken, dat de Engelschen er genoegen mee namen dat zij naar Nederland werd teruggestuurd, waar dit ge val dan verder kon worden uitge zocht. Dr. Huiender bevestigde dit. Tot tweemaal toe moest hij hieraan worden herinnerd, waarop hij dan- antwoordde, dat hij on middellijk zou opbellen om bevel te geven haar terug te zenden. Maar deze dame, kapitein bij het Nederlandsche Roode Kruis. ging niet terug. Integendeel! Op Koninginnedag hield dr. Huender natuurlijk een ontvangst. En tij dens deze ontvangst stond aan zijn rechterhand deze dame, verdacht van omkooperij, zwar ten handel en nazismetten. De naaste medewerker van dr- Huen der, kolonel van Rij, hoofd van de afdeeling repatrieering, en diens echtgenoote, die juist voor eenige dagen over was, noch iemand van diens staf had een uitnoodiging ontvangen En om te toonen hoe zij hierover dach ten, boden toen enkele officie ren aan kolonel en mevrouw Van Rij een diner aan. Tntusschen schijnt, naar onze in lichtingen luiden, de toestand bij de vertegenwoordiging van het Roode Kruis in Berlijn en bij de officie ele co-nsuls al niet veel be ter te zijn. Wij kunnen voorloopig hiermee volstaan, al zou hierover nog heel wat kunnen worden verteld- Ons dunkt, dat het zoo meer dan voldoende is. Voorloopig tenmin ste. Deze zaak is nu eenmaal in het licht dier openbaarheid gekomen en het land beeft er nu recht op te weten, hoe met de twee m.l- lioen, die deze missie kost, onze naam in het buitenland wordt ge diend. En zeker als het niet alleen meer gaat ovtr grove beleidsfou ten, maar over fouten, die bij de Nederlan-dsclbe wet strafbaar zijn gesteld, over misdadige gedragin gen dus. Er zijn twee commissies benoemd, die dieze zaak zullen on derzoeken. Indien haar rapport klopt met onze inlichtingen moge de regeerinig dezen Augiasstal spoedig en grondig reinigen. Haar prestige bij het Nederlandsche volk zal er slechts bij winnen. De krijgsraad heeft den dienst- plicht'ig soldaat M. K. uit W.nkel, die weigerde zijn uniform aan te trekken veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek alsmede ontslag uit den dienst en het recht om bij de gewapende macht te- dienen. Hoewel verd zei de alleen mei zijn ouders en naaste familie over zijn plan va-n dienstweigering te hebben gesproken, bleek uit een onderschept briefje, dat menschen achter de schermen hem in deze richting 'hadden, gedreven. In een zi-tting te Schoonhoven veroordeelde de krijgsraad te vel de gisteren 7 deserteurs, die niet van- inschepingsverlof waren te ruggekeerd, tot 3 jaar gevangenis straf zonder aftrek met ontslag uit den dienst. Een achtste bekl- kreeg 1 jaar waarvan 6 maanden onvoorwaardelijk, de rest met af trek van 3 maanden voorarrest voorwaardelijk. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot rege ling van Üe aansprakelijkheid der overheid voor handelingen ver richt tijdens of ten gevolge van de bezetting. Uit de omstandigheden van dien tijd vloeit voort, dat waar in be zet gebied de overheid overeen komsten heeft aangegaan of an derszins subject is geworden van rechtsbetrekkingen van civiel- rec-htelijken aard, in de eerste plaats de bezettende macht, te weten Duitschland, is gebonden. Of en in hoeverre daarnaast ook de staat der Nederlanden of an dere Ned, publiekrechtelijke licha men gebonden zijn, i? een vraag, waaromtrent verschil van mee ning mogelijk is- Ten einde de bestaande rechtsonzekerheid te doen verdwijnen is n-u dit wets ontwerp samengesteld. Het heeft betrekking op overeenkomsten in bezet gebied gesloten o-p onrecht matige daden, aldaar verricht, of onverschuldigde betaling, aldaar ontvangen, en op schadeloosstel ling wegens vordering of onteige ning, welke aldaar zijn geschied. De regeling behoort, naar de meening van de ministers van justitie en financiën aldus te lui den, dat de Ned. overheid niet is gebonden, indien de overeenkomst of de verbintenis scheppende han deling niet rechtstreeks is voort gevloeid uit des bezetters verplich ting tot het herstel of de verzeke ring van de openbare o-rde en het openbare leven. noch feitelijk hiertoe strekte of heeft bijgedra gen. Ten aanzien van onrechtma tige daden is het criterium, of de handeling den staat of het lic>aam tengevolge van de bezetting al dan niet kan worden toegerekend. Voor het treffen van de beslissin gen over deze vragen- wordt een speciaa-l college ingesteld- Op grond van de voorschriften van het ontwerp zal een aantal personen schade lijden Deze scha de dient te worden beschouwd a.s een gevolg van den oorlog en het wetsontwerp bevat een regeling omtrent de vergoeding daarvan. Een uitzondering wordt gemaakt voor hem, aan wien de sc-hade zelf dient te worden geweten. Hieron der vallen met name ook zij, die, van Nederlandsch standpunt be zien, onbehoorlijke contracten aan gingen. De Britsche zwaargewicht-kam. pioen Bruce Woodcock, had gister avond voor 6000 toeschouwers te Manchester zijn titel Europeesc-h kampioen zwaargewicht ,e verde digen tegen den Franschen kam. pioen Stefan O lek, die hem daar toe ha>d uitgenoodigd. De s.rijd ging aanvankelijk vrij gelijk op, en zij die meenden dat Woodcock een gemakkelijke zege zou behalen, herriepen -hun voor spelling -al spoedig. Olek wist niet alleen de zware slagen v n zijn tegenstander fraai -e ontloopen, maar bracht den ©rit ook 'her-' haalc-elijk in moeilijkhi.' en. En men -was behucht dat Woodcock wel eens de grootste verrassing uit zijn boksloopbaan zou moeten inca seeren. In cie laatste drie ronden echter forceerde Woodcock het gevecht en kon hij - e balans in zijn voord'eel doen door laan. Olek ging in de 13e ronde voor een moment tegen den vloer, maar hij stond weer zoo snel op zijn beenen, -dat de sc'heidsrech. -er geen gelegenhet kreeg te' tel len. In de 14e en 15e ronde had Olek, die teekenen van vermoeid heid ging vertoonen, het buiten gewoon zwaar te veran woorden onder de aanvallen van den on. ophoul 'elijk bombar, eerenden Woodcock. De Fransc'aman hield echter vol, en Woodcock kon slechts door een kleine puntenze- ge zijn Europeeschen ti el hand haven- Op de vergadering van bestuur- deren van F A en League is be sloten het internationaal jeugd, tournooi, waarvoor ook Nederland had ingeschreven, niet te late# doorgaan in verband met het ver bod van midweeksche weds rijden. De weds rijd Engeland—Frankrijk is verplaatst naar Zaterdag 3 Met De heeren, wier advertenties •goo smakelijk weten te vertellen, van allerlei manieren om hoopen geld te verdienen, vergeten alle maal één ding en wel het belang rijkste van allee. Hoe vol zelfvertrouwen en ener gie een jongeman ook moge zijn, Hij komit er niet zonder Glimzo Het eerst gaat de blik van ledeTen werkgever naar de schoe nen van den sollicitant. Zijn die dof, vuil, zonder glans Ziijn die Inefficient? Luister, wat de efficienicy-des- kundige zegt: ,,De schoenen zijn de sleutel tot het karakter van een man, die op een goed betaalde betrekking uit is. Zijn z'n. schoe nen glanzend, glimmend, verblin dend Dan is de drager energiek en betrouwbaar. Zijn schoenen zijn om zoo te zeggen de spiegel van zijn ziel-" Dat kan Glimzo alleeni. Doe het met Glimzo II Zoo is de toestand gegroeid tot 'n catastrophe voor dit gebied v. goeden grond, dat veel deviezen- sparend graan aai. Nederland zou kunnen leveren, indien er eens flink gesaneerd werd. In zooverre is hier sprake van een nationaal belang- Be provinciale waterstaat voor N.-Brabar,t heeft de zaak ter hand genomen en wij moch ten vernemen, dat er inderdaad plannen voor een definitief her stel bestaan. Maarmen is het nog niet geheel eens over de verdeeling der kosten en dan is er de moeilijk, heid, dat we hier te doen hebben met een inter-provinciale affaire, nl. tusschen Zeeland en Brabant, met een internationale zaak, door dat wij een Scheldetraetaat be- hooren na te komen en met de noodzaak van het oprichten van één groot waterschap dat den wa terstaat zeker in den geheelen Z- W.Jioek zal kunnen regelen. Het is dus een vrij gecompliceerd geval. Het eerste, wat moet geschieden is het radicaal uitbaggeren der kil, zoodat het binnenwater, door de herstelde sluis gemakkelijk ge loosd kan word-en oip de Schelde. De groote moeilijkheid was tot he den: wie betaalt het. Het Rijk wil de onkosten dra gen voorzoover het betretf dicht, slibbing der kil door de inundaties van 1940 en Landbouwherstel wil de didhtslilbbing voor zijn reke. ning nemen, voorzoover deze ge schiedde tengevolge van de Duit- sche maatregelen in 1945. De inge landen poogden ook den Cultuur- techniscihen Dienst een deel der kosten te doen betalen, maar deze Dienst weigerde, daar hij geen herstel van schade, door verwaar. loozing ontstaan, wil subsidieeren- Het betreft hier imlmers dat deel der dichtslibt, mg, hetwelk cmt_ stond, door Ihet niet regelmatig uitbaggeren vóór 1940. Vóór 1940 was het wel een on zalige gewoonte, zoo redeneert de Cultuurtechnische Dienst, om via Werkverschaffing allerlei wenken, noodig géworden door venwaar- loozing op kosten der gemeen, schap te laten verrichten ten bate eigenlijk van de verwaarloozenden maar bet principe is onjuist, bo vendien is er te weinig geld. Wij hopen, dat de boeren van deze streek begrijpen, hoezeer hun veelal slecht ontwaterde gronden er beter op zullen worden, zoo zij het hun, toevallende deel der on kosten voor hun rekening zullen nemen. Wij weten, dat zij mee willen betalen- Laten zij denken aan de toekomstige hoogere op brengst hunner gronden, aan de mogelijkheid, dat er nu een defini tieve oplossing zal komen, die de onderhoudskosten in de toekomst veel geringer zal maken. De pro. vinciale waterstaat immers beseft heel wel, dat het. voortdurende openhouden van de kil bij Ossen- dredhit steeds een moeilijk en kostbaar geval zal blijven, daar men de kil, buiten de dijken ge legen, toch niet voortdurend onder controle heeft en dichtslibbing dus steeds opnieuw zal voorkomen. Daarom is nu het plan uitge werkt om den geheelen inham bij Ossen diredht benevens een strook schorren naar ïiet Noorden, langs de kust loopend, .samen pl-im- 250 ha. groot, volledig in te polderen. Het groote voordeel is dan, naast het winnen van grond, dat men de kil bij Ossendrecht, die dan bin nen de dijken komt liggen en die dus niet meer zal bedreigd worden door dichtslibbing, wel onder con. trole kan houden, dat de Woens- drechtsche en de Ossendrechtsche waterloozing in den nieuwen pol der samen kunnen vloeien op één breed, laaggelegen deel van den nieuw te vormen grond, waardoor hier een flinke boezem kan ont staan, die het spuien uit het ge zamenlijke nieuw te vormen uit. wateringspunt gemakkelijker zal maken; dat er geen gevaar meer bestaat van nieuwe slibvorming vlak voor het uitwateringspunt, daar de nieuwe polder met de loo zing juist tegen het diepe van de Schelde komt liggen, waar de strooming zoo sterk is, dat slib geen kans heeft zich vast te zet ten. Kortom, door dezen nieuwen polder kan men alle moeilijkheden van den uitersten Z.-W-hoek van Brabant, oplossen. De ontwatering hangt dus ten nauwste samen met de inpoldering- Maar nu de mogelijke oppositie. Zooals blijkt uit ons eerste artikel koimt deze, meest westelijke nieu. we polder op Zeeuwseh gebied te liggen, door alleszins onnatuurlijk achterblijven van het grensverloop bij reeds lang gegroeide nieuwe toestanden. En nu kan men wel een interprovinciaal Zseuwseh- Brabantsch waterschap gaan op richten, tot regeling der belangen van den uitersten Brafoantschen Z.-W.-hoek, maar het is eigenlijk ongerijmd. Het gaat hier om Bra- bantsche levensbelangen, die af. hankelijk zijn van territoir, dat geographisöh tot Brabant hoort en dat geheel op Brabant is georiën teerd', maar toch staatsrechtelijk bij Zeeland is ingedeeld. Wij we ten, dat er reeds met Zeeland ge sproken wordt over zoo'n inter provinciaal waterschap, maar hoe: lang kan dat 'heen en weer ge schrijf nog duren? Beter, véél be ter, is het, evenals in het geval Alem geschiedt, een grenswijziging te bewerkstelligen waardoor het westelijk randje van het Brabants sohe territoir inderdaad Bra- bantsch gebied zal worden, Er zijn wellicht Zeeuwsche kringen, die bevreesd zijn, dat door dit alles de band tusschen Zeeuwsch.Vlaanderen en overig Zeeland bedreigd zal worden. Aan de overzijde van den nieuw te vormen polder bevindt zich im mers het Zeeuwsoh-Vlaamsche .Verdronken land van Saaftin" gen", naar men ons van deskun dige zijde verzekerde, een schor, rengebiedj rijp voor indijking sa mengesteld uit de allerbeste, vet te zeeklei, wellicht een 800 ha. groot. Vroeg of laat gaat dit ter rein ingedijkt worden, en dan is de afstand van den nieuw te be dijken Ossendrechtschen polder tot het nieuwe Zeeuwsch.Vlaiam- sehe land amper 1% km. Dit zou dan het punt zijn, waar Zeeuwseh Vlaanderen het dichtste bij he- Nederlandsche vasteland zoiu ko men en zelfs een brug zou hier mogelijk zijn! Zal daardoor Zeeuwseh-Vlaan deren niet uit de Zeeuwsche sfeer geraken? Dit is de vrees wellicht van sommige oprechte Zeeuwen. Wij gelooven van niet. Ten eerste is daar het uitstekend geoutilleer. de ponWeer tusschen Kruiningen en Perkpolder. Ten tweede kun nen juist veel rasechte Zeeuwen opgenomen worden door het nieu we land van Saaftingen en de nog te winnen polders in den Zeeuwsch-Vlaamschen Braakman. Walcheren immers stelt zich voor zijn landbouwbedrijven te saneeren en daardoor komt er een overschot aan bevolking op di- eiland. Deze lieden zullen, in Zeeuwsch.Vlaanderen gevestigd. e.en natuurlijken band vormen tus schen Zeeuwseh-Vlaanderen en overi'g Zeeland. De familiebetrek kingen zijn heel wat sterkgr dan verkeersverbindingen en de eerste zullen juist op Zeeland wijzen. Zeeland denke bovendien aan het nationale belang. Zoo ra de eco. nomisehe unie met België een feit zal zijn, zal er behoefte be. aan aan een korte wegverbinding tus schen Nederland en de beide Vlaanderens. Wij doelen hier spe ciaal op Gent, Brugge en de bad plaatsen aan de West.Vlaamsche kust. De verbinding van Moerdijk via den nieuwen Ossendrechtschen polder en het nieuwe land van Saaf ing.en over Hulst naar België is dsn de kortste. Wij meenen, aan de hand van deze beschouwingen en van wat wij in ons eerste artikel schreven, dat Zeeland de grenswijziging slechts als iets billijks zal kunnen zien en Brabant bij de inpoldering die vrije hand zal laten- De Belgi sche Waterstaat zou als tweede een mogelijke opposant kunnen zijn tegen de indijking. Voor den oorlog richtte hij zich tegen indij kingen in het Schelde-gebied, uit vrees, dat het water bij stormvloed .geen berging meer zou kunnen vinden op de schorren, als deze bedijkt waren en dat daarom in en om Antwerpen wateroverlast zou ontstaan. Gedurende den oorlog is echter op Belgisch territoir, tegen de wenschen van den Belgischen Wa. terstaat zooals wij zagen, ingedijkt TerwijL de schorren aan de Ne derlandsche zijde der grens zóó hoog zijn gegroeid dat ze. ook bij stormvloed, geen water meer ber gen. Dat laatste geeft dus prac- tisch hetzelfde resultaat, voor den waterstand, als ingedijkt gebied- En toch is het niet gebleken, dat in het Antwerpsche eenige water, overlast is ondervonden. Uit de praktijk ziet men dus al, -dat de vooroorloigsche vrees van de Bel gen gelukkig ongegrond bleek en wij achten, uit dien hoofde, een goedkeuring van Belgische zijde alleszins mogelijk. Als de inpoldering eenmaal eén feit zal worden, hoopt men ook één groot waterschap voor Z--W-- Brabant te vormen. Wij zagen, hoe een een polder, vlak bij de Ossendrechtsche kil gelegen, toch afwaterde op de Woensdrechtsche haven. Omgekeerd zijn er Woens. dnechtsche gronden, die loozen op Ossendrecht. Het hooge gebied, waar de grond ook veelal ver zuurde, omdat 't water er te veel bleef stilstaan, zal gelijktijdig met de betere afwatering der polders ook vlugger zijn waterlast kwijt kunnen raken. Al deze z ken moe ten onderling worden geregeld en daartoe is een flink watersdfoap zeker geen overbodige luxe. Door deze maatregelen hoopt men dan den Z.-W.-hoek van Bra. bant te sane&ren, ten profijte van de bewoners en van geheel Ne*" derland. Moge het spoedig zoo ver zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7