Opruiming van politiek puin x MGR. LEMMENS 15 jaar bisschop G Lot van het basis-accoord Open doek der postspaarbank It'll I yier nog zonder eenheidsplan Wachten, of er geteekend wordt! Documenten inzake Linggadjati Offensief tegen den achterstand De broodvoorziening der wereld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Fransche emigratie-project ^erwoestingen in Ruslsftd koers VAN de roepiah De vader der Limburgers Voorloopig Ned. elftal tegen Malmoe Stabieler prijzen Geen fusie ONGSLAGEN Op groot formaat i ë9ste JAARGANG WOENSDAG 19 MAART 1947 No. 20267 ]Wat 'de oorlog kostte GELUKWENS CHEN AAN DEN PAUS O.a. van H M. de Koningin Zijn zeer sprekend devies Geen krentenbrood met Paschen Republiek moet nog defini tief antwoorden Langzaam tempo der Rente-bij schrijvingen Vorming van reserves DE GELDZUIVERING NOODMAATREGELEN RENTE-AANVRAGEN VOOR HET PARLEMENT TER INZAGE van N.V.y. en E-V-C- klevrschakeering DE MILITAIRE ACTIE BIJ SOERABAJA Vijf dooden aan Ned. zijde HET PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND H. Vader voor,gesteld Nobelprijs SPAAK NOG NIET GEREED voor BRUYNZEEL OP BORNEO - JföüS IpfiÉWi N *asai IlPS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedlmsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat l, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3,25 per kwar taal, 1,10 Per maand, 0,26 per week. Directeur; J. KEUPERS. M Hoofdredacteur: Mgr- •Dr' J- WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A.. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redaetioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. T>e naar rust en vrede snakken de mensch staart met eenige ver bastering naar Moskou. Scepsis is onze normale geestesgesteldheid geworden, en optimisme een woord, dat men uit het moderne woordenboek liefst geschrapt zag- jyten verwachtte van Moskou werkelijk niet veel, maar to.®"" S teelt dit: dat er over Duit land en Oostenrijk W'S' resp. geredekaveld En zoo deed het zeker zonderling fan dat een der spannendste debatten in de eerste week over China liep. Die zaak nu wel van de baan, maar er is kostbare tyTochezoeu10h" onbillijk zijn te eeeeen, dat Duitschland niet aan de orde van den dag is. Maar dit ,-o-bleem is in de twee-en-twintig maanden na de onvoorwaardelijke capitulatie van het Derde RP 2 verward en verwikkeld scraak dat men Inderdaad goed doet de zaak perst eerst uit de doeken te Sen Dat daarbij elke partij de tegenpartij verwijten maakt en beschuldigingen voor de voeten werpt en kan werpen, is een heel natuurlijke zaak. Want aan den Potsdam-grondslag van de politiek tegenover Duitschland heeft nie mand zich gehouden: kon niet ge houden worden, nadat Rusland in de bezette gebieden, zonder met de anderen rekening te houden geheel zijn e:||en gang ging. Wat in twee jaar verkorven en bedorven is, kan eigenlijk niet meer worden goed gemaakt. Zeer juist was dan ook Maandag j.l. de scherpe opmerking van Marshall, dat we met beschuldigingen en tegenbeschuldigingen niets be reiken: we krijgen er alleen maar grootere moeilijkheden door". Men heeft dit op alle tot dusverre ge houden ,,vredes"-conferenties kun nen waarnemen, en het resultaat is geworden, dat men thans voor een chaos staat, waarin slechts met de grootste krachtsinspanning een jyeg is te vinden. We willen echter niet te somher gjjn. De Groote Vier staan voor een berg moeilijkheden, maar men krijgt sterk den indruk, dat zij vastbesloten zijn ten minste de basis voor een constructieve op lossing te vinden. Achter alle verwijten en beschuldigingen voelt men de harde realia, waarom het ten slotte gaat; plannen voor een Duitsche economische eenheid; de mogelijkheid van een verant woordelijk Duitsch centraal or gaan, dat naar Russische opvatting pet orgaan van een Duitsche poli tieke eenheid zou moeten zijn, volgens de opvatting der anderen de overkoepeling van een of anderen vorm van een federatief stelsel; de wijze, waarop herstel betalingen kunnen worden ver kregen; de grenskwesties, en de vraagstukken van Roer- en Saar- namens Frankrijk nog een uiter mate belangwekkend en belang rijk probleem opgeworpen, dat van de z.g overbevolking van Duitschland, of, als men het zuiver wil nemen: de kwestie van de „verplaatst^ personen". Het scherpst hebben tot nu toe de Russen hun eischen gesteld: opheffing van de economische samensmelting van de Britsche en Amerikaansche bezettingszones en tien milliard dollar schadeloos stelling. in twintig jaar te betalen in dollars of uit de loopende Duit sche productie. De overige Russi sche eischen kan men meer als wenschen beschouwen, of als correcties OP reeds overeenge komen bepalingen voor Duitsch land; er kan en zal over ge discussieerd worden; maar zij be- hooren niet tot de essentialia van Dutschlands toekomstig internatio naal statuut. Opvallend is. dat de Russen nog niet de politieke een heid Van Duitschland hebben ge- Molotof deelde aan de ministers van buitenlandsche zaken mede, dat de oorlog tegen Duitschland en Japan de Sowjet-Urue 89.250.000.000 gekost heeft. Hij vertelde dat de Duitschers "10 steden, 7000 dorpen en 6 milh°en gebouwen verwoest hadden, V'aar- door 25 millioen menschen dak- loos werden. Verder verklaarde hij", dat 35.000 fabrieken en 40.000 ziekenhuizen Verwoest werden. Hij berekende de kosten san di recte schade, welke door de Duit schers op het SoWjet-gebied was aangericht, op 32 milliard, aldus meldt A.P.O. Talrijk waren de telegrammen en schriftelijke gelukwenschen, die het Vaticaan binnenstroomden ter gelegenheid van dea achtsten verjaardag der kroning van Z- H. Paus Pius XII. Daaronder waren telegrammen van H. M- Koningin Wilhelmina, van den prins-regent van België, van den koning van Roemenië, den koning van Engeland, de groot-hertogin van Luxemburg en van de staatshoofden van Spanje, Italië Portugal, Tsjecho-Slowakije, Brazilië, Argentinië. Peru en den Libanon. Voorts kwam er een telegram met gelukwenschen van den presi dent der Fransche republiek, Vin cent Auriol- Ook waren er talrijke telegrammen van jeden van het Episcopaat uit de geheele wereld, waarin geprotesteerd werd tegen de aanvallen waaraan de Kerk blootstaat. De „Nieuwsgier" d( daling van de roepiah (republikein- sche gulden), die eenigen tijd. ge leden tot staan was gekomen op een niveau van ongeveer 80 cent zich heeft voortgezet. Op 8 Maart teas de koers f 33 per 100 roepiahs vraagd, doch slechts de onmiddel lijke vorming van een centraal be stuur voor bepaalde gebieden van het Duitsche leven; al moet men anderzijds erkennen, dat daaraan gemakkelijk uitbreiding tot een politiek rijksbestuur 'zou kunnen worden gegeven- Op de genoemde twee punten staan het Westen en het Oosten tamelijk scherp tegenover elkaar. Men kent de standpunten duide lijk, en zij zijn te Moskou nog eens radicaal afgebakend. Geheel nieuw en zelfs sensationeel was slechts het voorstel van Bidault Uitgaan de van de gedachte, dat een te sterk bevolkt Duitschland steeds een latent oorlogsgevaar zal zijn, ?n dat geen enkele poging om Duitschland te democratiseeren kan slagen, zoolang zijn grond gebied niet groot genoeg is om de bevolking te kunnen huisvesten en voeden, kwam hij met het plan een deel van het Duitsche bevol- kings-overschot vrijwillig naar Frankrijk te doen emigreeren om zich. daar duurzaam te vestigen. Dit voorstel was natuurlijk ver bonden met andere gedachten, zoo o m. om de uitwijzing van Duit schers uit de bekende gebieden geheel stop te zetten; maar ander zijds ontkomt men niet aan den indruk, dat de Fransche idee even zeer verband houdt met de be ruchte Fransche onderbevolking als met de Duitsche overbevolking. Wat er echter van zij, met Bidautts voorstel werd een dier Chineesche muren omvergehaald, welke de volken van elkaar scheiden. Het is nog te vroeg om te voorspellen, hoe de ontwikkeling van deze ge dachte zal zijn; in elk geval is zij interessant genoeg om de be trokken staatslieden aan het den ken te zetten. In Somerset (Engel.} zijn groote gebieden overstroomd; in Bath worden de inwoners geravitailleerd door tusschenkomst van de politie. In enkele straten staat het water vier voet hoog. Wjj hebben een kardinaal en vier andere bisschoppen in Ne derland, die allen vaderlijk over de aan hun zorgen toevertrouwde geloovigen waken. Maar er is slechts één Vader Bisschop: mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond. Mgr. Lemmens is een rasecht Limburger en zijn diocesanen zijn Limburgers en daarmee is alles verklaard: zijn populariteit en de gemoedelijkheid, waarmee hij met de menschen omgaat en de men schen op hun beurt hem bejege nen. Een gemoedelijkheid, die aan den eerbied niets te kort doet, integendeel door het groote ver trouwen dien eerbied vaak accen tueert. Vader Bisschop is vandaag 15 jaar bisschop. Op het feest van St. Jozef 1932 zag Roermond den prachtigen stoet van prelaten en Het voorloopig Ned. elftal, dat op 26 Maart a.s. in het Feijenoord- stadion te Rotterdam in het veld zal treden tegen de Zweedsche ploeg Malmoe, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter; Van Bun (M V.V.) en Van der Linden (Ajax); Midden: Spierenburg (NEC-). Möhring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord); Voor; Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes). Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Bergman (Blauw wit). Reserves: Van Raalte (Blauw wit), Potharst (Ajax), Stroker (Ajax), Lakenberg (N-EC-) en Schaap (Donar). De wedstrijd vangt aan om 5 uur des namiddags en zal worden ge leid door dr. Van Moorsel. De tweede pijp van de „Nieuw Amsterdamwordt bij de Rot ter damsche Droogdokmij. op geknapt. De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-, C- of D- kaart. welke, zooals aanvankelijk was aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Sjahrir, die, gelijk bekend, reeds in kennis gesteld is van het besluit van de Nederland- sche regeering om de Commis sie-Generaal te machtigen tot onderteekening van de overeen komst van Linggadjati, zou gisteren deze aangelegenheid te Djokja bespreken met ir. Soekarno en andere leden van de Indonesische delegatie bjj de onderhandelingen. Binnen eenl- ge dagen wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische ant woord te Batavia terug ver wacht. Of Sjahrir nog steeds bereid is de overeenkomst te onderteeke nen op de voorwaarden, welke hij de vorige week aan de commissie- generaal heeft hekend gemaakt, hangt af van de Indonesische re- actie op de actie van de Neder- landsche troepen bij Mod joker u> aldus Graham Jenkins, den bij- zonderen correspondent van Reu- ter. De meening heerscht, althans volgens den correspondent, dat door deze actie de goede ver standhouding tusschen de onder handelaren, welke sedert de komst van Lord Killearn met zooveel geduld was opgebouwd, thans verstoord is. Onderteekening van de over eenkomst zal niet het einde van de onderhandelingen beteekenen. Zij zou deze slechts op een nieuw en begrensder niveau plaatsen en een einde maken aan den econo- mischen oorlog;, welke in de laat ste maanden in groote mate in de plaats is getreden van de mili taire operaties. Eén van de eerste aangelegen heden, waaraan de gemengde In- donesisch-Nederlandsche commis sie haar aandacht zal besteden, zal, naar men verwacht, het her stel van den economischen toe stand van het land betreffen. Het AN P. heeft eenige op den voorgrond tredende persoonlijk heden naar hun meening gevraagd naar aanleiding van het bericht dat de regtering dei C-G. ge machtigd heeft tot onderteekening van het accoord van Linggadjati. Prof. Romme verklaarde nog niets te kunnen meedeelen, daar hem voor een uitspraak nog te weinig nadere bijzonderheden be kend waren. De leider van de A.R-Kamer- fractie, de heer Schouten, ver klaarde o-a.: ..Ik reken er op, dat de regeering op den kortst moge lijken termijn de Staten-Generaal volledig inlicht. Eerst na de mede deelingen van regeeringszijde zal het mij mogelijk zijn, een defini tief oordeel te vormen". Prof. Gerbrandy gaf o.a. het volgende te kennen: „Mocht blij ken, hetgeen hem bij eersten indruk het geval scheen te zijn dat elk van beide partijen vast houdt aan eigen interpretatie, dan zou hij dit moeilijk een „overeen komst" kunnen noemen. De bij zonderheden betreffende de inter pretatie leken hem nogal dubbel- I zinnig". hoogwaardigheidsbekleders, toen hij in de, nu helaas verwoeste, Kathedraal de bisschopswijding ontving. Reeds een week later legde mgr. Schrijnen het moede hoofd te rusten en volgde de coadjutor hem op. Mgr. Lemmens was toen 48 jaar, wat in de Ne- derlandsche kerkprovincie votir een bisschop een jonge leeftijd was. Met kracht en vuur heeft hij m deze 15 jaar zijn programma af- gewerkt. De lijn van zijn voorgan ger doortrekkend stichtte hij veel nieuwe parochies en rectoraten. Voorts had de opleiding van den clerus zijn groote aandacht. Spe ciale belangstelling had hij voor het jeugdwerk. En boven alles domineert zijn devotie voor de H. Maagd, wier Sterre der Zee hij boven bewogen golven in zijn wapen opnamen: een zeer spre kend devies. Alle Limburgsche dekenaten werden voor en na plechtig aan Maria toegewijd en voor dezen zomer staat weer een grootsch Mariacongres te Maas tricht op het programma. De oorlogsjaren brachten groo te moeilijkheden, niet het minst aan het einde, toen Monseigneur samen met zijn diocesanen naar het hooge Noorden evacueerde Onnoemelijk veel heeft hij toen, persoonlijk of via de geestelijkheid voor zijn Limburgers gedaan. Monseigneur's gezondheid liet den laatsten tijd te wenschen over en op advies van den genees heer moet hij zich veel ontzien, iets wat weinig strookt met zijn ijver en werklust. Gelukkig schijnt ook hierin een kentering ten goede ingetreden te zijn. Monseigneur Lemmens moge nog lang „Vader Bisschop" voor zijn Limburgers zijn! De vraag: „Waarom neemt de Rijkspostspaarbank nog steeds géén inleggingen aan in de tweede heil' der maand?" zal menigeen in den lande wellicht wel eens stellen. Daarom heeft „Commentaar" ziel» tot den Directeur van de Rijks postspaarbank gewend, die betref fende den achterstand in het went en de daarmede samenhangende noodmaatregelen de volgende uit eenzetting gaf Alle inleggingen en terugbe ta lingen, welke op een spaarbanx boekje plaats hebben, moeten m de centrale administratie te Am sterdam worden geboekt op dc rekening-courant, welke voor el- ken inlegger wordt bijgehouden. Gedurende den beruc'hten honger winter, toen een groot gedeelte van het personeel door onderdui king of ziekte afwezig was en de aanwezigen door gebrek aan voe ding en aan brandstof in het direc- tiegebouw slechts weinig konden presteeren, ontstond de eerste ac i_ terstand. Eerst in Mei 1945 waren de door de postkantoren verant woorde handelingen van 1944 ver werkt; de verantwoordingen echter welke sinds September 1944 waren verricht, in het eerder bevrijde deel des lands, bereikten Amsler dam eerst na het heTstel der ver inleggingen terug betalingen 2.498 600 4 267.308 1 899.030 2.023.674 Men verwacht dat uit de tarwe- ctreferentie, die Dinsdag te Londen geoppnd werd, een internationale t^rwe-overeenkomst zal voort vloeien, die de geheele wereld van trood zal verzekeren. Minstens 37 landen, die lijd zijn Van de Uno of van de Fao, zijn ter conferentie Vertegenwoordigd. De grittche meister van voedselvoor ziening, john Strachey, zal haar Qpcnsn, De volgende Punten zullen op de £onferentie behandeld worden: 1. Het bevorderen van stabiele tarwepnjzen, redelijk voor consu menten Producenten. 2 Het t" aVen tijde waarborgen van toere kende vu rraden voor de wereldcohsumcti6- 3. Het aanleggen van wereld- tarwereserves door de vorming van nationale voorraden, om zich te verzekeren tegen onvoorziene om standigheden. 4. Het vermijden van een opeen hoping van voorraden. 5. Het verschaffen van zekerheid voor „efficiënte" producenten en het aanmoedigen van het gebruik van gronden, die niet geschikt zijn voor tarwebouw, voor meer ge schikte producten. 6. Het schepper, van meer bevre diging van de wereldbeboefter) uit bronnen, waaruit deze eischen het best bevredigd zouden kunnen worden. 7. Een verhoogde tarweconsiunp- tie te bevorderen, daarbij jn het bijzonder aandacht schenkend aan de voedselprogramma's van de on derteek erende regeeringen. aldus motet A.P Men verwacht, dat de conferen tie twee tot drie weken zal duren. bindingen» waarna deze pas kon den worden geboekt. Deze aanvankelijke achterstand werd daarna aanmerkelijk ver groot door de geldzuivering; op ue postkantoren werd veel van het in te leveren geld als spaarcank- inleg gestort, niet alleen door heil» die reeds inleggers waren, doch ook door velen, die tevoren geen KijkspostspaaPbankboekje bezaten. Ter illustratie van den invloed der geldzuivering op bet aantal han delingen bij de Rijkspostspaarbank diene de volgende vergelijking: Aantal: 1931—1940 gem- p. jaar 1945 waarvan: in Juli 1945 in Sept 1945 1946 In de maanden Maart 1946 vonden gemiddeld per maand 400.000 terugbetalingen plaats tegen 150.000 gem. p. maand in 1931—1940. De achterstand werd voorts nog vergroot door de Inschrijvingen op Spaarcertificaten en Grootboe* 1946 en de rentebetaling van de laatste, bijzondere regelingen en duizenden extra boekingen waren hiervan 'het gevolg. De Rijkspostspaarbank slaagde er weliswaar in een behoorlijk aantal hulpkrachten aan te trek ken, doch hun opleiding voor het speciale werk kostte veel tijd en onttrok vele krachten aan he reeds verminderde en toch al zoo zwaarbelaste vaste kader: een groot verloop veroorzaakte boven- 844.546 1.437 865 1.570.141 3.127.611 October 1945 dien veel extra werk. Behalve voormelde werkzaamhe den moest de Rijkspostspaarbank bovendien nog bijna 700.000 opga ven van spaarbanksaldi aan de Fiscale Recherche verstrekken. Voorts vroeg de hulp aan vele duizenden gerepatrieerde houders van spaarbankboekjes der Fos spaarbank in Ned -Indië veel ex tra bemoeiïn-ien. Door een en ander groeide ue achterstand tot ruim een jaar aan en hij zou zelfs nog grooter zijn geworden, als niet reeds langen tijd geregeld overwerk was ver richt. Het spreekt vanzelf, dat ear achterstand in een administratie, welke de financiëele belangen van 3 1/3 millioen inleggers behartigt, talrijke moeilijkheden voor den dienst en vertraging in de afdoe ning van loopende zaken met zich brengt en derhalve niet langer dan absoluut onvermijdelijk is, kan worden geduld. Daarom was het ook noodzake- lijk noodmaatregelen te nemen. De eenvoudigste oplossing zou zijn geweest, de Rijkspostspaarbank eenige maanden geheel te siunen» doch daarvan zou elke inlegger, die over zijn spaargelden wilde be schikken, de dupe zijn geworden. Teneinde de inleggers zoo wei nig mogelijk te dupeerèn, wera daarom een tusschenweg gekozen bij wijze van noodmaatregel werd verboden, in de tweede helft dei maand in te leggen; voorts werd de mogelijkheid van :nleg per giro tijdelijk opgeheven. Het doel dezer beide noodmaatregelen is derhalve het achterstallige werk zoo klein mogelijk te doen blijven, waardoor het inhalen van den achterstand kan worden versneld Op het. oogenblik is het. nieuwe personeel voldoende geselecteerd en opgeleid, zoodat veriwacht mag worden, dat het boekingswerk in derdaad aanmerkelijk vlotter zal verloopen. Verwacht wordt, dat dientengevolge ook de noodmaatre gelen binnen niet al te langen tijd ingetrokken zullen kun-nen wor den. Intussehen heeft de Rijkspost spaarbank, overtuigd van het groo te belang voor het vertrouwen in haar beleid en daardoor voor de toeneming van den voor het her stel van Nederland zoo noodzake- liiken spaarzin van ons volk, tlhans de gelegenheid weder opengesteld om spaarbankboekjes in te zenden voor bijschrijving der rente; deze kan worden bijlgeschreven tot en met 1945. Door den achterstand in het werk is de rente over 1946 thans nog niet bekend. Het is echter opmerkelijk, dat, ondanks de velerlei bekendmakin gen, zoo weinig inleggers tot dus ver van deze mogelijkheid om de rente over de laatste jaren te doen bijschrijven, gebruik maken. Aan de belde Kamers der Staten-Generaal is thans ter ver trouwelijke kennisneming over gelegd het afschrift van de notulen van de politieke bespre kingen, door de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie gehouden, tot en met de parafeering van de overeen komst van Linggadjati. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de beide delegaties zich met dit vertrouwelijk nederleggen ter griffie hebben vereenigd, doch dat zoowel de Commissie-Generaal als de Indonesische delegatie bezwa ren hadden tegen publicatie van de notulen. Bij den aanvang der gisteren middag gehouden openbare ver gadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat ter vertrouwelijke kennis neming ter griffie is neergelegd een afschrift van de correspon dentie tusschen de Commissie- Generaal en de Indonesische dele gatie betreffende de onderteeke komst van Linggadjati en de aan wijzing van Indonesiërs voor den buitenlandschen dienst van het koninkrijk. Eveneens is ter vertrouwelijke kennisneming neergelegd de tekst van het door de C.-G. van de Indonesische delegatie ontvangen antwoord betreffende de onder teekening van de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati. Aneta verneemt van onofficieele, welingelichte zijde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de Commissie-Generaal te kennen heeft gegeven, dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basis-overeenkomst zich ge bonden acht aan de uitspraken van de vergadering van het KNIP- te Malang, doch heeft kennis ge nomen van hetgeen met betrek king tot de basis-overeenkomst geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van de Commissie- Generaal en er zich rekenschap uuan geeft, dat, indien de over eenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Ne derland daarmede aanvaardt en op zich neemt. Gisteren is te Amsterdam een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der bij bet N.VV- aangesloten vakverenigingen, waarop de fusie tusschen het N.V.V. en de E-V-C. ter sprake kwam. Naar wij vernemen kwam de vergadering althans de meer derheid tot het besluit, de fusie met de E-V.C. niet aan te gaan. Met nog enkele andere eerwaar de heeren van christelijken huize heeft destijds ds. Buskes zich ge schaard onder de vaan van de Partij van den Arbeid. Een vurig man, die op vergaderingen en in kranten zijn onstuimig hart in woord en geschrift moet afre- ageeren- Bij een van zÜn j°n.gste spee. ches heeft Ds. Buskes een pleidooi ehouden voor het open gooien van de deuren naar links. Ziin waarom motiveerde dominee vol gens „Het Vrije Volk" aldus „Na de frontverbreeding van 1946 was de houding t.a-v. hei kernpunt' „socialisa'ie" aanvan kelijk vaag Gelukkig is het zoo juist verschenen ontwerp.begin- selprogram weer een stap in de richting van dat van 1937 der S-D.A-P. De socialisatie is hier weer een positiave eisch. Wij moeten pretendeerem een arbeidersbeweging te zijn. Zou. den de arbeiders ontbreken, dan zóu alleen een vooruitstrevende middenpartij overblijven. Daar. om is een doorbraak naar rechts en naar links noodle". De bestrij ding van het communisme in zijn tegenwoordigen vorm evenwel beteekent psychologisch alleen maar versterking daarvan. Ds. BuskeS noemde zich uit. drukkelijk geen antipapist, maar meende, dat men t.a.v. den Vas tenbrief het Episcopaat te veel ontziet. Het gaat in dezen brief niet om den strijd van geloof tegen ongeloof, maar om een .machtsstrijd en het de mocratisch socialisme dient te voorkomen, dat. 't zich in dezen negatieven strijd laa1 mcesleepen. Negatief want de Roamseh- katholieken handhaven daarbij het kapitalisme en bereiden aldus het. Westen op het commu. nisme voor. Daarom ook de deu ren open maar links! Men moet. rood blijken en niet pose worden". We kunnen ons dominee's ver klaringen voor gézegd houden, al zijn we benieuwd of het partij congres im April dit alles zoo maar zonder meer zal overnemen. De Partij van den Arbeid ziet officieel graaig rechtschen en linksohen toetreden, al ziet ze wel licht liever dat zicth vooruitstre. vende katholieken aanmelden dan oud-communisten. Ds. Buskes houdt vast aan de roode kleur en vreest rose als teeken van verslapping. Hoe geheel -anders van toon is ..Het Vrije Volk" in den aainloop van zijn beschouwingen over het beginselprogram. Het blad schrijft: In tegenspraak tot hetgeen in den brief van de Commissie-Gene raal was gemeld, was Modjokerto Maandagavond te 21.30 uur pi- tijd nog niet bezet. Wel zijn troepen, die uit het Zuiden op den weg bij de stuw te Lengkong kwamen, Modjokerto aan de Oostzijde ge passeerd. Hoewel de tegenstand gering was. bedragen de verliezen aan Ned. zijde vijf dooden en zeventien gewonden. In tegenspraak tot berichten van ..Antara", dat meldt, dat minstens zeven Ned. vliegtuigen Modjokerto hebben gebombardeerd, spreekt de Ned. militaire woordvoerder slechts van verkenning vluchten, waarbij pamfletten zijn uitgewor pen. Voorts verklaart de Ned- woordvoerder, dat bij de bezetting van Tarik slechts tWee schoten gelost zijn. Een verkenningstoestel nam een interneeringskamp in de suikerfabriek te Soemobtto waar. Boven Modjokerto merkte men op. dat de bevolking ra lezing van de pamfletten m.tig haar gang ging- Een Ned. deskundige, die aan wezig was bij de sluizen van Leng kong. trof reeds maatregelen voor beteugeling van de uitbreiding der overstroomingen Prins Bernhard en de prinsesjes Irene en Beatrix hebben gisteren een skitocht, op de Gornergrat gemaakt. In den morgen begaf het gezelschap zich peir trein naar den 3160 meter hoogen berg. De beide prinsesjes skiedien onder geleide naar den Riffelberg. vanwaar zij zich weer per trein naar Zermatt begaven. Prins Bernhard legde het geheele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich reeds voor op de ontvangst van Prinses Juliana, die met prinses Margriet over ongeveer veertien dagen eveneens eenïgen tijd in het Zwitsersche dorp zal verblijven. Tot nu toe is bekend gemaakt, dat alle houders van een Rijks- postspaarbankfcoekje, wier fami lienaam met een klinker (A. E I. O. U. en Y) of de letter B begint, dit kunn-en inzenden. Het is de be doeling, gedurende het geheeïe jaar 1947 regelmatig letters op te roepen. Dit is mogelijk, geworden door de omleiding van eenige hor, derden hu'nsehrijvers. speciaa'i voor di- wek. dat onder toezien; vat Vr~'p "-Tbf ?raren s avonds wordt veiï chL Onze Brusselsche correspondent seinde ons gisteravoird: In strijd met zijn verwachtingen heeft Spaak ons vanavond nog met de definitieve samenstelling van een katholiekjsocialistisctoe regee ring kunnen mededeelen. Hij zeide, dat een accoord' was bereikt over •Je verdeeling der portefeuilles, maar nog niet heelemaal over de ti'.ularissén voor deze portefeuü les. Er zullen zeventien of acht tien ministerieele depar'ementen zijn, die overwegend aan politic worden toebedacht. Slech's éen of twee technici (extraparlemen tairen) zullen in de regeering wor- den opgenomen. De propor ie zon kunnen zijn: negen katholieken en acht socialis en, of acht katholie ken en zeven socialisten. De forrmteur heeft vanavond' verslag uitgebracht aan den Prins, regent. Komt de katholiek.so cialistische regeering tot s'and, dan zal deze in de beide Kamers over een flinke meerderheid be. schikken, namelijk 92 katholieken en 69 socialisten in Ce Kamer, le gen 23 communisten, 17 liberalen en één nartijlooze: en 83 katholie- 'ken en 55 socialisten in den Sen~a' tp-cn 17 communisten en 12 libe. talen. Onder de candidaten, die dit jaar voor den Nobelprijs voor den vrede zijn voorgesteld, neemt Z.H. Paus Pius XII een eerste plaats in. Voorts zijn ivcorgedratjen. de president van Tsjedhoslowakije, Benes en de directeur-generaal der UNRRA, La Guardia- J£EN der na-oorlogsclie gevol. gen, waarvoor de Neder- landsche dagbladpers zich zag gesteld, was het verschijnen der couranten op zgn. klein for maat. Nu uit onzen lezerskring stemmen opgaan ook ons blad op groot formaat te brengen, hebben wij gemeend daarmede niet langer te moeten wachten, te meeir. daar de papiervoor ziening inmiddels stabieler is geworden. Met ingang van heden presen teert onze courant zich dus op groot formaat, een verande ring, waarvan de voordeelen op den duur zullen blijken en een maatregel, welke zich op het gebied der druk-techniek reeds dadelijk als een verbetering zal manifesteeren DE DIRECTIE. In de oprichtingsvergadering (van de P. v. d. A. is de nieuwe partij vergeleken met een stroom, die ontstaat uit de ver, eeniging van verscheidene rivie ren Het water van elke rivier heeft zijn eigen kleur, ontleend aian den bodlem,, waaruit het ontgprong en in den breeden stroom zijm de kleuren der rivier nog eenigen tijd te onderschei den, eer zij zich innig hebben vermengd. Dit is een lyrisch stukje proza. im®r wat voor kleuren waren er en wat zal na de innige vermen, g'intg de kleur zijn? Het blad ver volgt nog: Nu zal moeten blijken, of de samenstellende deelen zich tqt 'n waarachtige eenhej(j jn politie. ken zin hebben verbonden met behoud uiteraard van de gees, telijke verscheidenheid Het komt ons voor, dat de katholieke leden van de P. v. d- A. met partijgenoot Buskes naast zich, zich nog wel aven zullen af vragen: Wat is er ondanks de handhaving der geestelijke ver. scheidenheid van de „innige ver menging" nog van de kleur der katholieke rivier overgebleven. „Niks te vermengen, niks t,e kleuren", zagt dominee Buskes, het was rood en het blijft rood. De P. v- d. A. staat voor het kleursohakeerinigsvraagst'uk. We zijn benieuwd naar de nieuwe of. ficieele kleur. HENK VAN DER MAZE De firma Bruyn.zeel te Zaandam is van plan om op Midden-Borneo in de omgeving van Sampit een zeer gToot houtbedrijf op te rich ten, waarbij de modernste machi nes gebruikt zullen worden. Het bedrijf zal een zagerij omvatten en zich bezig houden met de produc tie van triplexhout en pui'.p. Men denkt de industrie in een ja.ar fijds op te bouwen. Het geïnvesteerde kapitaal zal vier millioen gulden bedragen. De plechtige viering van het achtste kroningsfeest van den Paus In de St_ Pieter draagt de H. Vader een plechtige H. Mis op i. m f'M-: -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1