Het verkeer gaat verkeerd Pacht-vraagstuk voorloopig op stal Kunnen de schoenen van den bon? Feestdag van St. Joseph Zorgen in de licht- en mode-stad Kwestie om Joodsch textiel I BEVOLKINGSREGISTER IN DUITSCHEN TIJD R uit- nieuwtjes Troepenzending naar Indië WOENSDAG 19 MAART 1947 RAGÖfA VERKEERSZAKEN IN DE EERSTE KAMER HOE FABRIKANTEN DE ZAAK ZIEN fV, R.A.F-VLIEGTUIG NEERGESTORT W-A.-bandiet voor den rechter TRELNSTAGNATIE TE HAARLEM DE SPOORLIJN IN DE LANGSTRAAT WISSELEND BEWOLKT Steven moest sterven ROOFMOORD TE HILVER SUM I 1*mmk Wwm De Parijsche vrouiv heeft het hard Werkmajiiak of helper der Duitschers? PATER KERREMANS S.J. Toestand vooruitgaande OFFICIER SMOKKELDE juweelen Zoowel Eerste als Tweede Kamer togen gisteren weer aan den parlementairen arbeid: de Senaat om de resteerende Begrootingshoofdstukken in de komende weken af te doen; ons Lagerhuis voor de behandeling van diverse min of meer dringende ontwerpen, waarmee men vóór het Paaschreces hoopt klaar te komen. Er was aanvankelijk, bij de Pachtwet discussie, al heel weinig van bijzonderen werklust te be speuren en de stemmen der enkele bezwaarde agrariërs gingen nagenoeg te loor in een algemeen geroezemoes, waaraan de berichten over de toespitsing der kwestie-Linggadjati wel niet geheel vreemd zal zijn geweest. Veel zaken werden er overigens niet gedaan, dank zij den woordenvloed der communistische fractie. Weer Is allereerst nog eens de oude wijs gezongen. Men oordeele: Het tijdens de bezetting voor Pachtwet en Crisispachtwet m de plaats getreden Pachtbesluit, eerst vervangen door de Pacht- regeling Militair Gezag, later bij Pachtregeling 1945 weer van kracht verklaard tot 1 April a.s. omdat men meende, dat dan een nieuwe Pachtwet zou zijn m- gevoerd wordt nu per JP&Giit- voo^ziening 1947 nog eens ver lengd voor niet minder dan 6 laren! Er werd tegen dien langen tijds duur geopponeerd, o.a. van de zijde der P. v. d. A. door ir. Von deling. Maar uit denzelfden hoek kwam de heer den Hartog verkla ren dat de grondige voorbereiding van een geheel nieuwe Pachtwet heusch wel drie jaren in beslag zal nemen. En minister Van Maarseveen legde er nog een schepje op met op te merken, dat 't onder de abnormale verhoudingen van de huidige periode onmogelijk zou zijn een voor lange jaren gel dende regeling van het Pacht- vraagstuk, voor een rustiger tijd vak bestemd, tot stand te bren gen. Ook over de uitzondering, thans voor zgn. „waterstaatsgrond" (welke voor korten termijn mag verpacht worden) in de wet ge bracht, werd nog even geprutteld; maar zonder repliek of stemming ging het geval na toelichting door den minister onder den hamer door. Communistische veelpraterij De jongste wijziging der grond wet, waarbij bepaald is, dat de dienstplichtigen (behalve der Ma rine) zonder hun toestemming naar de overzeesche gebiedsdeelen mogen worden gezonden doch al leen „krachtens een wet", brengt uiteraard wijziging van de Dienst plichtwet met zich mede. Een ont werp ter zake (ter vervanging van het noodbesluit E 45) mach tigt de Regeering de uitzending van troepen voorloopig tot einde J949 te doen plaats hebben. Ook hiertegen weinig bezwaar. Maar natuurlijk een schoone ge legenheid voor den communist De Groot om opnieuw, voor zoover de voorzitter het niet belet, te gaan kankeren over de uitzending <van troepen en via deze aangele genheid nog eens het heele Indië* beleid der regeering onder handen te nemen. Daarbij uiteraard de noodige gevoeligheden prikkelend bij de P. v. d. A., als welker woordvoerder de heer Vermeer dan op zijn beurt ettelijke vrien delijkheden lanceert aan het adres der communisten. Waarop de heer Schoonenberg (CPN) weer in den zadel springt om de aan vallen op zijn vriend te pareeren en 'n heelen stapel particuliere correspondentie van Indische mi litairen voor te lezen. Dan weer komt de heer Joekes (P.v.d.A.) den linkschen extremisten de les lezen, alsook den minister president alweer die dr. Beel! wiens aanwezigheid noode wordt gemist. Natuurlijk blijft de gebruikelijke verzuchting over de enorme kosten van de troepen zendingen niet achterwege. Er wordt zelfs alree het optreden bij Soerabaja gegispt en vast aange drongen op spoedige onderteeke- ning van Linggadjati( Als derde communist treedt dan de heer Haken voor het front en ten slotte komt ook de fractie leider Wagenaar zijn licht over de zaak laten schijnen. Zoo gaan met parttjpropaganda schier drie uur verloren! Van katholieke-, a.r.- en c.h.- zijde werd zeer terecht met enkele woorden van instemming volstaan. Alleen de heer Tilanus roerde even de actie in de Porong- delta aan en gaf er zijn zegen aan, omdat zij de inheemsche bevol king voor hongersnood zal vrij waren. Door de veelpraterij der com munisten was de middag intus- schen zoo ver gevorderd, dat mi nister Fiévez zijn antwoord tot Woensdag uitstelde. L. H. Algemeene critiek op de vergunningen personenvervoer Nadat woorden van waardeering waren gewijd aan de nagedachte nis van het gestorven lid Jhr. mr. Van Asch van Wijck, heeft de Eerste Kamer gisteren de Ver- keersbegrooting in behandeling genomen. De heer Zegering Hadders (P.v-d.V.) constateerde, dat de commissie vergunning personen vervoer in de bezettingsjaren te ver is gegaan. De wijze van con centratie was niet conform den geest van de wet. De h.eer Kraayvanger (K.V.P-), die zich bij deze opmerkingen aansloot, en op zijn beurt in wer king treding bepleitte van de Wet autovervoer personen, toonde met cijfers aan. dat in den bezettings tijd groote concentratie had plaats gevonden, waarvan hij vreest, dat die door willekeur is tot stand ge komen. Over de verdeeling van het vervoer neme de minister geen beslissing buiten de volksvertegen woordiging om. T-a-v. den aanleg van een vliegveld tusschen Rotter dam en Den Haag zou spr. meer voortvarendheid willen zien, te meer daar er in ons land tekort aan vliegveldcapaciteit dreigt. De heer v. Velthoven (K-V-P-) betoogde, dat het Westen steeds voor gaat in de spoorwegpolitiek, hetgeen tot gerechtvaardigde klachten in Noord, Oost en Zuid aanleiding geeft- Men wil daar ook wel eens goed spoorweg materiaal zien. Spr. bepleitte ver schillende spoorwegbelangen en een betere auto-verdeeling, waar bij Brabant nu is achter gesteld. De heer Kramer (P.v.d.A.) kwam o-a. op voor de belangen van den Zuidoosthoek van Limburg en meende, dat het langeafstandver- voer in 'handen van de spoorwegen moet worden gegeven. De heer Janssen de Limpens (K.V P.) vror/ eveneens om ver betering van treinenloop en materieel in de randprovincies en bovendien herstel van wegen. De heer Kolff (C-H-) tenslotte kwam vooral op voor betere ver bindingen met de Betuwe. Minister Vos, die slechts een begin maakte met zijn antwoord vandaag zou hij verder gaan herhaalde, dat omtrent het vliegveld bij Rotterdam het vorige kabinet een principieele beslissing heeft genomen. Spr. legde echter den nadruk op het principieele van de beslissing. De aanleg zal echter tientallen millioenen kosten in verband met de gesteldheid van den grond. Binnen niet te langen tijd hoopt spr. tot een oplossing te komen. Op het eereveld Antjot bij Batavia is het illegale verzet op Java herdacht. De stoffelijke resten van twee illegale strijders, Max Schilling en Ladji Mochtar werden in een eeregraf bijgezet. Kunnen de schoenen van den bon en de prijzen worden vrij gegeven? Een vraag, welke thans door velen wordt gesteld. Onze Brabantsch-e medewerker bezocht enkele fabrikanten in de Lang straat en legde hun visie in onder staand® beschouwingen vast; Het is bekend, dat door Lang- straatsche fabrikanten het verzoek tot den minister is gericht de (distnibvt'tie van schoenen af te schaffen Men wenscht ook den prijs weer vrij te krijgen. Meer dan 70 pet der Langstraatsche schoenenfabrikanten hebben hun magazijnen tot stikkens toe vol schoenen zitten, die geen afname kunnen vinden. Intusschen houdt men de afnemers, door het bon nen-systeem nog steeds in de schaarschte-psychose gevangen zoodat zij voor den éénen bon dien zij krijigen, slechts het aller fijnste willen hebben, den luxe schoen, een natuurlijke reactie overigens. De winkeliers zullen weinig be zwaar maken, in het algemeen, tegen deze sltuati®; immers de prijs werd zóó vastgesteld, dat faun; winstmarge voor den ge wonen kwaliteitsschoen 30 pet. is, ALS ik aan u denk, Sint Joseph, dan stel ik me u voor, zooals ik u eens I in een Kerststalletje heb zien staan: I den rug een weinig gebogen, leunend op uw stok, en met het gelaat afgewend van de beminde geloovigen. De koster zal wel geweten hebben, waarom hij u zoo had neergezet. Hij vond u waarschijnlijk niet mooi en niet belangrijk.... Hebt gij vanuit den hemel wat mistroostig neergezien op uw nederige verschijning daar achter in de kerk Hadt u gewilddat de beeld houwer een van uw armen had losgemaakt en hem met een fier gebaar naar de kribbe gestrekt had Ik geloof het niet.... Gij moet volop tevreden zijn geweest met die ootmoedige houding, die u niet toestond, iets anders dan verwondering te zijn om het onbegrijpelijke, dat aan uw Bruid was geschied. Gij, zoon van een patriarchalen tijd, waarin het in de sterren geschreven stond, dat alleen uw mannelijk recht geëerbiedigd moest worden, gij hebt afstand gedaan van het recht dat gij hadt op het meisje van Nazareth. Gij hebt haar geheim geëerbiedigd, toen het u pijn deed, het te ontdekken. Gij hebt haar geheim ook geëerbiedigd, toen gij wist, dat het Gods geheim was. En gij hebt uw roeping erkend in het dienen van Gods uitverkorene. Gij zijt tevreden geweest met uw plaats op den achtergrond van het leven. Gij hebt u zelf daarvoor niet te groot gevonden. Gij hebt u niet verbeeld, dat het anders moest zijn. Gij hebt niet geprotesteerd, toen de deuren van Bethlehem zich voor u sloten. Gij hebt wel uw stil verdriet gehad, toen Jesus „in de dingen van Zijn Vader" zijn moest, maar gij hebt het aan Maria overgelaten, hiervan met Hem te spreken. Niemand heeft u in dit leven ooit belangrijk gevonden. Sint Joseph. Het was juist uw roeping, niet belangrijk te zijn, en rond Gods geheim den sluier van het alledaagsche te weven. Het was uw roeping, te zwijgen van het woord van l,od. en het zelf niet altijd te mogen verstaan. Het was uw roeping, om plaats te maken voor Gods onbegrijpelijkheden. Sint Joseph, bid voor ons, opdat wij iets begrijpen mogen van wat de Vader ons door u heeft willen zeggen. IN TE. maar die voor den luxe-schoen 75 pet. Is het wonder, dat de win keliers graag den klanten juist den luxe-schoentjes voorhouden? (Het geldt hier op de eerste plaats den aan mode-grillen sterk onder- hevigen damesschoen). Wij hoor den verschillende malen den nor malen, goed gebouwden keurigen Langstraatschen schoen betitelen als minderwaardig' goed" Is het wonder? Zelfs werkte de door de prijs- beheersching vastgestelde hooge prijs voor den luxe-schoen in de hand, dat winkeliers bij zekere fabrikanten graag zwarte" luxe schoenen bestelden. Het publiek was eenmaal aan den hoogen officieelen prijs voor deze schoe nen gewend geraakt, het wilde graag voor denzelfden schoen in Wet zwart ®en 25 pet meer te- talen en de fabrikant kon z'n grondstoffen gemakkelijk in het zwart inkoopen, daar de winke lier, gezien de hooge winstmarge, test de hoogere kosten wilde be talen 1 Oude voorraden Het Rijksbureau voor huiden en Ieder te Tilburg gaf aan Lang straatsche fabrikanten, toen het Zuiden reeds vrij was, de op dracht, om tegen het oogenblik, dat het Noorden ook verlost zou zijn voorraden te vormen aan schoenen van eenvoudig model, dit ♦er besparing. Toen echter Wet Noorden vrijkwamverklaarde direct het Rijksbureau voor hui den en leder te Amsterdam het schoenenmodel vrij, waardoor de luxe-schoen zijn groote kans kreeg- Van toen af bleven d® menschen met hun bon op zak loopen, als de winkelier niet direct luxe-schoenen bij de hand had om dezen eerst te realiseeren, als de laatste soort was gearriveerd. De Langstraat leed tengevolge hiervan groote schade. Men bleef nu immers met de, in regeerings- opdracht vervaardigde, eenvoudige modellen zitten. In 1946 werd als grondstof het z g. geprent leer geleverd, leer van behoorlijke kwaliteit, maar waarin de oneffenheden waren weggewerkt door prenting. Ook met de schoenen van dit soort bleven de magazijnen prop vol zitten, toen eenmaal weer het gladde leer werd aangewend. Men vond dit laatste eleganter (hoewel tevoren het geprente leer juist aan de mode-grillen van het pu bliek had voldaan Had men in dezen tijd meer bonnen uitgegeven en de gangbare bonnen aan een vervaltermijn ge bonden, dan zou het publiek ook regelmatig het goede stevig® en stijlvolle Langstraatsche schoeisel hebben afgenomen, en het zou er wel bij zijn gevaren. Nu zijn de voorraden zoo sterk toegenomen, dat op de arbeids markt een ruimer aanbod aan krachten voorkomt dan normaal, daar bepaalde fabrikanten minder produceeren dan ze eigenlijk wel zouden kunnen. Zij willen eerst zekerheid omtrent de voorraden in hun magazijnen Het komt zelfs al voor, dat de fabrikant zonder bon wil ver- koopen of twee paar op 1 bon en men verzekerde ons dat, indien distributie van schoenen en prijs- beheersching in dezen werden af geschaft, de prijzen aanmerkelijk lager zouden komen te liggen dan nu het geval is- Ook het thans opgeslagen Langstraatsche schoei- Isel zou direct afname vinden. Wie heeft niet graag, voor den week- schen dag een paar sterke schoe nen van keurig model? Ontneem het publiek de schaarschte- psychose door het afschaffen van het bonnenstelsel voor schoenen en de luxe-schoen zal weer in z'n natuurlijke verhouding tot den normalen kwaliteitsschoen worden verkocht, zooals dat vóór 1940 het geval was. Men geve niet toe aan 'de pathologische neigingen vah den klant, welke tot nadeel van de gemeenschap strekken J Export deviezenbron Als We dan zien dat, door en ondanks de veel hoogere winst marge de luxe-schoen favoriet is, dan komen w® voor het vreemde feit te staan, dat door het Rijk de luxe wordt bevorderd, de luxe, waarvan Lieftinck ons terecht ver telt, dat ze voor Nederland momenteel ongewenscht is, daar we moeten sparen om ons pro ductie-apparaat weer op orde te krijgen! (Utility - modellen en anders niet!) De minister wenscht, naar men ons verzekerde voorloopig de distributie en prijsbeheersching van schoenen te handhaven, daar er in de toekomst nog wel eens een tekort aan grondstoffen in deze branche zou kunnen ontstaan, door gebrek aan deviezen. Maar deskundigen verzekerden ons, dat faet dan juist noodig is onze luxe-schoenenindustrie op volle kracht te laten werken voor den export, als industrie van een kwaliteitsproductzoodat de schoenenindustrie dan zelf voor een zeer groot deel de deviezen kan winnen, waardoor de voor- ziening in de toekomst veilig zou J te stellen zijn, voorzoover het - Import uit het buitenland betreft. Daar deze zaak twee kanten heeft, zullen wij in een volgend artikel de opmerkingen van de bewuste fabrikanten welke, naar wij overtuigd zijn, geenszins door alle deskundigen in de branche worden gedeeld, aan een critische beschouwing onderwerpen. Reuter seint uit Colombo: Een York-passagiersvliegtuig van de RAF is op weg van Engeland naar Singapore brj Colombo ver ongelukt. Vier van de zes leden der be manning en zes van de negen passagiers kwamen om het leven. Een zevende passagier is later aan zijn verwondingen bezweken. De vier overlevenden zijn, slechts licht gewond, naar het ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig stortte kort na het opstijgen van het vliegveld te Colombo neer. De voormalige leider van de W.A. in de mijnstreek, de 40-jarige J. Stams uit Kerkrade, is met zijn mannen vele malen slaags geweest met politie en bevolking in de dagen, toen de W.A. de heer schappij van de straat voor zich opeischte. En als een N.SB.'er, die van huis uit katholiek was ge weest, was gestorven en.de geeste lijkheid een kerkelijke begrafenis weigerde, kwam hij met zijn W-A. aanrukken, liet d® kerkhofpoort openmaken of openbreken en dan groeven de W-A.-leden zelf een graf in den gewyden grond. Gedurende d® heele bezetting heeft hij onafgebroken propaganda gevoerd voor dienstneming van Nederlanders bij de Duitsche mili taire diensten, en in 1944 preste hij zijn eigen partijgenooten om als landwachters diensten te gaan verrichten. Op deze wijze heeft hij zeker 200 landgenooten in Duitschen krijgsdienst gebracht, terwijl anderen bij landwacht, landstorm of andere voor den vijand werkende instanties werden ingelijfd. Voor al deze zonden had deze man, die bovendien een vriend van Mussert was, zich giste ren vóór het B. G. te Maastricht te verantwoorden. De eisch luidde 20 jaar. Gisterenavond omstreeks half zeven ontstond op het spoorweg emplacement te Haarlem een uit gebreide verkeersstagnatie. Door het breken van de automatische koppeling van een dieseltrein zijn drie hoofdwissels onklaar geraakt, waardoor zoowel het verkeer HaarlemZandvoort als dat rich ting IJmuidenUitgeest geheel werd lamgelegd. Ook het verkeer in de richting Leiden ondervond langdurige vertraging. Met uitgebreid personeel Is men onmiddellijk begonnen met de herstelwerkzaamheden en om streeks elf uur had men de lijn IJmuidenUitgeest zoover, dat de dienst over enkel spoor kon worden hervat. Ook de lijn naar Zandvoort werd In den Toop van. den avond vrijgemaakt De laatste trein naar Rotterdam vertrok uit Haarlem met 3 kwar tier vertraging. Doordat het baanvak Vlijmen 's-Hertogenfaoscfa is klaar geko men, is thans de spoorlijn 's-Her- togenibosdh—Lage Zwaluwe geheel in orde. Weerverwachting medegedeeld door het K N M I te De Bilt geldig tol Donderdagavond; Wisselend bewolkt met plaat- selijk enkele regenbuien; mati. ge wind iusschen Zuid en West; iets minder zacht. 20 Maart; Zon op 6.45 uur, onder 18-51 uur; Maan op 6.35 uur, onder 16.05 uur. <J> Een toestel van de vliegtuig maatschappij Taca is ten Noord- Oosten van Medellin in de Cordilleras, neergestort,' Over het lot van de acht passagiers, allen Amerikanen, is nog niets be kend. Dit is het vierde vliegtuig ongeval op Colurnbiaanscht gebied bvtanen den tijd van nog geen twee maanden. Jan Bata, voormalig directeur van de bekende Bata_schoen- fabrieken te Zlin (Tsjeeho.Slowa- k(Je), die zich thans In Brazilië bevindt, zal binnenkort bij ver. stek berecht worden, beschul digd van „het verleenen van steun aan den vijand tijdens de bezetting". ,<J> De Grieksehe re,geering heeft Officieel bericht ontvangen, dat een Amerikaansch vlooteskader in de komende dagen den Piraeus zal bezoeken Het eskader, dat 12 schepen, waaronder een vhëgtuifmoederschlp, zal om. vatten, zal eveneens een bezoek brengen aan de haven van Soeda op Kreta. De Grieksehe regeering heeft de amnestie voor Grieksehe guerillastrijders, die zich met hun wapenen aan de autoriteiten overgeven, met 14 dagen ver lengd. Volgens welingelichte knhgen hebben zich de laatste 2 weken in het geheel 160 gueril lastrijders overgegeven. In de „London Gazette" is'de naturalisatie van prins Philip van Griekenland en Denemarken als Britsch staatsburger onder den naam luitenant Philip Mount- batten aangekondigd. De Britsche consul te Tapa- chula, Orquhard, Is door onbe. kenden op zijn koffieplantage van een hinderlaag uit overval len en vermoord. Zijn lijk werd verminkt. Dit 's reeds de zesde van een reeks moorden die in het grensgebied van Guatemala In twee weken tijds werden ge pleegd. Een Grummn-vliegboot van de IJslandsche Luchtvaart MU. is kort na den start M de buurt van Budardalur aan de Noordwest, kust van IJsland in zee gestort. Vier van de 8 inzittenden werden gedood. De 4 overlevenden wer den door een vaartuig gered. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. <J> Wegens overschrijding van het rantsoen zijn in Januari 4000 verbruikers van electrlciteit en 5000 van gas afgesneden. De korting van 20 pet. op het gebruik voor huishoudelijke doeleinden blijft in ieder geval tot einde Maart gelden. De avonturen van Oome Keesje, het radiodrama, dat wekelijks voor de Vara-microfoon wordt opge voerd, heeft een treurige wending genomen. Steven, een van de trouwe vrienden van Oome Kees je, is plotseling binnen veertien dagen overleden. ,,Hij maakte het niet best", zei de radio-dokter, ,,de arme man had last van vocht". Dat is juist, echter geen vocht, maar Vogt, aldus „Parool". Im mers Willem Vogt, technisch di recteur van de Nederlandsche Radio Unie en directeur van de Avro, kon het niet goedikeuren, dat zijn discipel Kommer Kleyn. alias Steven, in vasten dienst bij de Avro, voor de Vara-microfoon zou optreden. Steven moest ster ven, zoo gauw mogelijk. Mei deftige hooge hoeden heb ben Oome Keesje en zijn vrienden hem begraven. Vogt is blijkbaar een ernstige kwaal. Twintig jaar gevangenisstraf luidde gisteren de eisch tegen den 23-jarigen zwarthandelaar C. M. te Hilversum, die op 12 Septem ber van het vorige jaar in zijn woning den 33-jarigen C. van Wegen volgens een vooraf be raamd plan heeft doodgeschoten met het doel hem te berooven. i^Épp m. 1 wp %Ëm Onder Oud-Lutten bij Hardcnberg Ov.) werd door den storm in den nacht van Zondag op Maandag het achterhuis van een boerderij verwoest. Een echt Parijsch model dit: Een tweed mantelpakje: tabaksbruin jasje op grijzen rok. Model „Hermes"; foto Schall DE Parijzenaars zijn wonder lijk apaMschi geworden- Ze trekken zich nergens meer iets van aan en makemi zich nergens meer druk over. ,,'ti Helpt toch niets", da+ is het gezegde» dat men dadelijk hoort, als er een politiek probleem :i voedingstragedia besproken wordt. De kranten ver. schenen al in geen weken. Wat doet het er toe? Jaren lange „bourrage de cr&ne" heeft a«s uiterst scep tisch gemaakt te genover al wat da kranten ons a ami het verstand pro beerden te bren gen- Alle huis. vrouwen hadden .de gewoonte om *s morgens naar de krant te grijpen om te zien wat dien dag op da tickets werd verstrekt. Maar nu we eind Februari de koffie van Decem ber hebben ontvangen zijn we minder nieuwsgierig naar het distributie- nieuws. Wanneer ons maandelijks oh pond suiker los komt, vertelt da kruidenier wel net zoo goed als hij ons wel zegt wanneer we de 20 gram kaas en het weinig overige, dat op de bonnen gedistribueerd wordt zullen bemach tigen. Het is zoo on voldoende, dat nie mand er meer nieuws gierig naar is- De „miarché paral lel", zooals de zwarte markt 'heet, is haast een nationale instel" ling geworden. Wat er van de stumperd-s terecht moet komen, die er niet kunnen koopen,, daar denkt men liever niet aan- ,,Bie gaan dood van misère" constateert men heel gewoontjes en dan piraat men over iets anders, omdat dat ondanks alles een on plezierige gedachte is. De laatste drie da gen van de week lig gen de banketbakkers winkels vol van de heerlijkste taartjes, die niettegenstaande den prijs, gauw uit verkocht zijn, maar er zij.n ook menschen, die op het eind van den winter nog htm schamel beetje steen kool niet hebben op genomen, omdat ze te duur is- Nooit Is parijs zoo vol schrille tegenstel ling geweest- Bn dit keer is het de kleine en gemiddelde bour geoisie allen, die van een salaris of een pensioen leven die in het gedrang zijn gekomen- Ze klagen niet en lerven uiterlijk op dezelfde manier henrzijnaaan hit voor stuk verkoopen van hun meubels toe. DE vreemdeling die Parijs bezoekt ziet niets van die groote misère. De menschenn lijken nog altijd goed gekleed, vergeleken bij Holland, maar hun gelaatskleur is heel wat ongezonder. De buitenlander ziet wel, dat de stad stil en doodsch is, vergeleken, bij vroeger, maar dat is ook alles- De apathie der bevolking bemerkt hij eenst bij een langer verblijf- De fleurige hoedjes en de bekoorlijke mantels, dikwijls uit kleeren van twintig jaar geleden gemaakt, be letten hem de werkelijke narigheden et ellende te bemerken. Dat is eigenlijk maar goed ook- Zoo blijft nog een flauwe sdhHxi vande „Vuile lumière" -over. dün i w. En dit im .ïerikaansch model: eert geestige ctmbinatie van swart en wit. Van achter looft de zwarte partij tot het midden en van voren tot de heupen. De knoopen loopen door tot onderaan; een button doivn-thfi.front frock", zooals het model heet Wie moet de schade dragen? Een niet-Joodsche textielhande laar schrijft ons: Zonder ztch te mengen ln de ju risprudentie van deze kwesie, moet men zich toch ook eens stel len op het standpunt van don „Ariër" die vlotweg geweigeru heeft Jood sc'he goederen te koopVb hoe aanlokkelijk deze ook tver"On aangeboden in een tijd, dat de goederenvoorraad zéér schaarsch was. Of de directeur van het Rijks bureau correct gehandeld heeft laten we in het midden; het feit blijft, dat de goederen weiden aangeboden door den toenmaligen Voor het bijz. gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren te recht gestaan de 53-jarige J. Lentz, voorndalig hoofd van de rijksinspectie bevolkingsregisters, die beschuldigd werd van hulp verleening aa'n den vijand- De zeer uitvoerige tenlastelegging gaven we onlangs reeds weer. De punten daarvan werden met het oog op den omvang stuk voor stuk behandeld. Allereerst de werkzaamheid van verd. t-a-v. de circulaire van 23 Dec 1942 aan de burgemeesters waarbij hun werd medegedeeld, dat zij alle manne lijke personen geboren in de jaren 19181922 aan de rijksinspectie moesten opgeven. Mr. J. M. Kan, chef der afd. binnenl. bestuur van het dept. van Binnenl. Zaken, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij zich met den inhoud der circulaire niet had kunnen vereenigen en dat hij deze daarom voor gezien" ge- teekend had, hoewel L- verklaar de haar normaal geparafeerd le hebben terug ontvangen- De tweede getuige, de toen malige secretaris-generaal van Binnenl. Zaken, mr. K- Fredertks, had geen bezwaar gehad tegen de circulaire, omdat hij overtuigd was hetgeen later juist bleek dat hij de burgemeesters be zwaren ertegen zouden rijzen. Mr. Frederiks ging uitvoerig ln op de houding van de Duitschers in den loop van de bezetting. Aan vankelijk werd er loyaal samen gewerkt, doch later veranderden de verhoudingen. Naar zijn oor deel was de mentaliteit van L. niet geschikt voor de hem opgedragen taak. L. was „verliefd" op zijn werk, dat hij nauwgezet en be kwaam verrichtte, niet zoozeer voor de Duitschers, als wel om het werk zelf. Naar de meening van mr. Frederiks was L. geen land verrader, doch een zeer bekwaam, zij het eenzijdig georiënteerd ambtenaar. Ook mr. Kan legde omtrent de persoon van den verdachte enkele verklaringen af- L. ging naar de meening van getuige van het standpunt uit- dat de groote po litieke strijd om hem heen ging en dat hij als ambtenaar slechts te zorgen had, dat zijn bevolkingsre- gisters in orde bleven. De advocaat-fiscaal, mr. De Gruyter, wees mr. Frederiks er op, dat sommige van zijn verklaringen afweken van die, welke hij voor de P.R-A. had afgelegd, terwijl zij ook een andere voorstelling van zaken gaven, dan hij in zijn brochure „Op de bres" had gege ven. .,Ik geloof, dat u uw beleid nu tracht goed te praten" merkte mr. de Gruyter op, die voorts met den getuige in dispuut raakte over de „loyale samenwerking" tus schen ambtenaren en bezetter. Hierop ondervroeg de president den verdachte inzake zijn activiteit bij het opstellen van het ontwerp uitvoeringsbesluit van Juni 1943, waarover voorts verklaringen werden afgelegd door twee getui gen. Overgaande tot het derde punt der tenlastelegging ondervroeg jhr- mr. Van Meeuwen den ver dachte over zijn aandeel ln de re constructie van het door de illegaliteit in brand gestoken bevolkingsregister te Amsterdam en de kartotheek van het geweste lijk arbeidsbureau te Hengelo. Verd. ontkende zijn medewerking te Hengelo te hebben verleend. Aangaande Amsterdam had hij n ander inzicht dan de president, die hierin een zeer belangrijken dienst aan de Duitschers zag. ,Als ik het niet gedaan had", zoo z'eide L., ,,dan had men een N S- B-er op mijn plaats gezet ®n was het toch gebeurd". Naar zijn oor deel zou slechts een toeneming van het aantal wilde razzia s op jongelui het gevolg geweest- zijn van een vernield bevolkingsregis ter. Hij was naar A \-sterdam ge gaan, omdat hij weg wilde van de rijksinspectie- Hierna werden o.m. uitvoerig be sproken verd.'s bemoeiingen t.a.v. de invoering van de tweede dis tributiestamkaart en nieuwe in legvellen, welke een eind zouden moeten maken aan het onderdui ken en ook het werk der illegali teit ten sterkste moesten belem meren. De heer S. de Hoo, voormalig directeur van het C.D.K., als des kundige en getuige k décharge gehoord, verklaarde, dat invoe ring dier kaarten reeds zuiver technisch noodzakelijk was en dat er bij het C.D.K. het plan reeds voor bestond, voor de Duitschers op invoering aandrongen. Het tenslaste gelegde verraaa van een zijner ambtenaren ont kende verd. ten stelligste. In zijn requisitoir betoogde mr. De Gruyter, dat verd. zeer goed moest hebben geweten, dat elke medewerking aan den arbeidsin zet ongeoorloofd was. Hetgeen verdachte voor de Duitschers heeft geleverd, was alles prima en voor hun doel vol komen geschikt. Zijn werk vond bij de Duitschers dan ook groote waardeering. Verdachte's persoon wordt gekenmerkt door de be hoefte om tegenover vriend of vijand de voortreffelijkheid van zijn werk te demonstreeren, een haast maniakalen drang om de be volkingsboekhouding en daarmede zichzelf groot te maken en daar naast enorme werkkracht en groot organisatievermogen. De Duitschers hebben dit alles zeer handig uitgebuit en verdachte tot een zeer waardevol en bruikbaar instrument in hun handen ge- TT19.9 kt. Weinig ambtenaren hebben de Nederlandsche zaak meer afbreuk gedaan dan L. Zijn beleid heeft het Ned. volk tijdens de bezetting enorme schade berokkend. Ten gunste van verdachte kon daar tegenover o.m. in aanmerking ko men het feit, dat hij niet is ge dreven door materieele baatzucht en uitgesproken Duitsche sympa thieën. Spr. eischte tenslotte 12 jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit het kiesrecht voor het leven en uit het recht om een ambt uit te oefenen. De verdediger, mr. Klaassen, drong aan op vrijspraak op alle punten. direcle-ir van het Rijksbureau „Diste*" met de mededeeling, dat het in beslag genomen Joodsche goederen waren en de betaling dier god'eren moest geschieden aan eeI) bank met Duitsche rela ties. Tosb in 1942 deze aanbieding werd gedaan, wist ieder zakenman, dat de pulsche roofrfi'ders geen gewet6nSbezwaren maakten, waar ook, textielgoederen in beslag te nemen 0Iji naar Duitschland te zenden, pe franje bij de aanbie ding „dat b'e goederen voor Ne derland zouden behouden blijvend' was dus voor een weldenkend Ne. cjerlander van nul of geener waar de- De vraai^ is nu; Zijn er Mllijkheidsgronden, da-t een handelaar (Ariër) die met >t bovenstaande bekend was, aan spraak kan rnaken op jestitu'.ie van den staat) De een weigerde om principieel® en moreele gfObden, omdat hij geen heler wensch'e te wodden, de an. der, omdat hli niet wenschte te verdienen aas goederen van zijn collega, een derde, omdat hij geen risico wenschte te dragen. Eerlijkheidshalve moet degene die toch op die Joodsche goederen wenschte te verdlenen, o°k zijn- risico dragen en niaar op de bla ren zi'.ten. Naar wij vernemen, is dr. J. Rietra S-J-, te 's-Gravenhage- be noemd tot wnd provinciaal van de paters J«suieten. tijdens afwe zigheid van den provinciaal, pater C. Kerremars, die bii het auto ongeluk op de Mooksche Ba?n bij Nijmegen ernstig verwond tverd. De toestand van pater herre- mans gaat goed vooruit. Op het vliegveld Keonajorat in Indië is Maandag even voor -ijn -vertrek per vliegtuig naar -us- tralië de luitenant.vliege-r G, ge arresteerd-, In samenwerking iet zijn echtgenoote trachtte hij iu- weelen ter waarde van een jalf millioen gulden naar Australië te smokkelen. Een gerechtelijk ,n- derzoek naar de herkomst vande juweelen is ingesteld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2