De nieuwe koers in Belgie De vorstschade in tuinbouw De ramp op de Staatsmijn Hendrik G De scheepsongevallen bij Terschelling ITALIE'S GRONDWET KOREA als gevarencentrum mSÊÊÊm ENGELAND BETAALT ONS 8i/2 MILLIOEN POND Ncicir financieele saneering Niet gelukkig Een nieuwe zet van Truman DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er komt kiesrecht voor de vrouw Er wordt nu afgebeld Groenteteelt zeer ernstig gelroffen Watersnood in Polen ONGSLAGEN En het verdrag van Lateranen Engeland wenscht dollars te sparen ySSïïfSS Wereldscheeps- bouw Seliepenverkoop Het spiedend oog van Rusland Verrassingen der distributie 69 ste JAARGANG WOENSDAG 26 MAART 1947 No. 20273 Koningskwestie blijft nog rusten iili il H llfill ^ondcrte^nrnatuuriijk ,lag r 5V jU<J- of tetgS? ZESDE SLACHTOFFER GEBORGEN STAATSLOTERIJ VOOR GEBRUIK VAN KOOPVAARDIJ SCHEPEN TIJDENS DEN OORLOG DE GROENTE-PRIJ ZEN Gezinnen op drijvende ijsschotsen Door ijs losgeslagen tonnen en bakens ran «li ■HB Eigen schepen voor Duitschland BOEKJE VOOR DE HUIS VROUW ODER-DIJKEN BEZWEKEN Duizenden menschen dakloos CHAUTEMPS GEVONNIST Nederland op de vijfde plaats V- S.-zeelieden nemen het niet meer Olie op den bon Twee Paascheieren AUSTRALISCHE BOYCOT OPGEHEVEN VASTGEVRORFN SCHEPEN WORDEN BEVRIJD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel- 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezorfden Mededeelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—Iedei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bg vooruitbetaling. Onze Brusselsche correspon dent seinde ons gisteravond: Ondanks het feit dat hij een paar dagen geleden het slachtof fer was van een auto-ongeval, heeft Spaak vanmiddag zijn re- geeringsverklaring in het parle ment voorgelezen. Aan het slot dezer verklaring zeide hij met klem: „Wij zullen in het belang van het land een politiek voeren, die zijn wonden moet heelen, zijn inspanningen aanmoedigen, zijn zelfvertrouwen verhoogen, zijn eendracht Verstevigen en de wreede geproevingen, welke het "fr ,te Verduren, langzamerhand zal doen vergeten". ■ue premier wees er op, dat na gewetensvolle gedachtenwisseling een ondubbelzinnige overeenkomst Werd bereikt tusschen de christe lijke volkspartij en de socialis tische partij. Toen in Juli 1946 de onderhan delingen tusschen deze beide pa - tijen mislukten, was dat omdat geen overeenkomst vyerd bereikt omtrent drie belangrijke proble men namelijk: de Immn&skwcs- tie, het vróuwenstemrecht en het ^^koningskwestie kan thans noF niet opgelost worden, doch de regeering is er zich van be- wust gdat zij tot plicht heeft, een overeenkomst tusschen de par- then te bevorderen, om tot een oplossing te geraken, die alleen fn de eerbiediging van 's lands na tionale instellingen denkbaar is. Het vrouwenstemrecht, steeds door de katholieken opgeëischt, zal einde dit jaar, uiterlijk begin vol gend iaar, worden goedgekeurd. Een oplossing wordt gezocht voor het probleem van het tech nisch onderwijs. Op financieel gebied zal de sa neering worden voltooid. De be- ETOotingen moeten sluitend wor den gemaakt en het belasting stelsel moet heraangepast wor den. Het herstel van oorlogsscha de en de industrieele heruitrus ting stellen het probleem der uit breiding van 's lands credietmid- delen. Het statuut der Nationale Bank moet herzien worden. Zon der tot verstatelijking over te gaan acht de regeering het toch onontbeerlijk, de volledige onaf hankelijkheid der Nationale BanK tegenover de particuliere belan gen en haar medewerking met de algemeene politiek der openbare machten in ruimer mate te ver zekeren. De regeering wil het vraagstuk der prijzen en loonen blijven be- heerschen. Op economisch gebied moet zooveel mogelijk afstand worden gedaan van een verlam mendinterventionisme, wat even wel niet wil zeggen, dat België kan terugkeeren tot de economi sche vrijheid, zooals die vroeger werd opgevat. De economie moet geleid worden, doch zonder bu reaucratische plagerijen. pe steenkoolprijs blijft gehand haafd op 625 frs. per ton. De steenkoolnijverheid moet een structuurhervorming ondergaan ondermeer door concentratie en jiergrocpeering. Wat het sociaal programma be treft, dit streeft naar verbetering van den materieelen toestand der arbeiders en wil de arbeiders de hun toekomende plaats in het economisch leven der natie doen innemen. De gezinstoelagen zul- len verhoogd worden. De regeeririg wenscht den we deropbouw der door den oorlog verwoeste woningen en aan bouw van nieuwe woningen. Voor den landbouw beoogt men dep geleidelijken terugkeer tot vrij heid. Ook de belangen van den middenstand zullen beter behar tigd worden. Inzake de schoolpolitiek wordt de status quo gehandhaafd. De reorganisatie van het leger wordt doorgevoerd. Tenslotte zal de sedert de be vrijding gevoerde buitenlandsche politiek worden voortgezet, met handhaving der rechten van Bel gië tegenover Duitschland. Over het algemeen genomen, maakte deze verklaring een goe den indruk. Integenstelling met de vorige declaraties der linksche regeeringen, die veel beloften, maar weinig verwezenlijkingen vooropzetten, komt de huidige verklaring met iets substantieels voor den dag. Dat de oplossing der konings kwestie niet voor een nabije toe komst is, blijft jammer. Maar de katholieken hebben beloofd, dat zij in dezen waakzaam zullen blijven. Een bijzonder succes voor de katholieken ligt in het feit, dat eindelijk de vrouwen ook stem recht zullen krijgen voor de wet gevende verkiezingen. Na de voorlezing der regeerings- verklaring had het debat plaats, waaraan door de liberale en com munistische oppositie werd deel genomen. Het ging vooral over detailkwesties. Het debat wordt Woensdag voortgezet. waarna over de verklaring zal gestemd worden. De voorloopige indruk van het Kamerdebat van gisteren kan moeilijk een andere ^n d da de regeering met gelukkig is ge weest met haar overhaast pas^ee ren van de Tweede Kamer nzake de onderteekening van het duidelijke" Linggadjati. Minister Jonkman het na ziJn antwoord nagenoeg alle vragers onbevredigd. Het blijkt nu, dat de vrees voor de noodzaak van een militaire actie de voornaamste drijfveer Was van de overhaasting. Wij be grijpen volkomen, dat de regee rt11!?' daarvoor uiterst huiverig is, maar er b];;kt uit niets van wat de minister" mededeelde, dat deze dreiging ZOo acuut was, dat geen moment uitstel gedoogd kon wor- den' wLVrpcs van de regeermg was gerond 0p een mededeeling wier weg ï^missie-generaal, op Indonesische zijde' gevaar van D miUtafreVactS l°or noodzaak der regeermg hlijkt uit\et totaal onbevredigende van „i„„taal alles wat minister jo„kma4en°eg Hpr gezegd heeft, hij kon of Sen nieuws vertellen. Zei^ fa'atste van de tien aangehaalde motieven, dat in zijn redactie dm! motieven. erried waarmede delijk de haast v verleden mede de verklaring d; het buiten dag was 0Poe' j,etgeen de mi- land, werd doorStg eer Vfcr_ nister thans verte zwakt dan versterkt. iddeuijk. Als de regeermg onm toen haar besluit tot mach a J tot onderteekening genofnen zich, niet onderhands maar o" cieel, zij het desnoods in Com:li Generaal, met de Kamer in ver binding had gesteld, dan had Zy haar doel kunnen bereiken, zon der vertroebeling Van de juiste verhoudingen, en dan had zij ze ker haar verklaring niet behoeven te beginnen met het uitdagende: lk had liever gewacht tot na de onderteekening- "Moge de zoo overhaaste onder teekening werkelijk een overeen komst inmiden zoo „bevredigend dat voorstelt. regeerinS met Dinsdagmiddag omstreeks 3 u-:r is men er in geslaagd het stoffelijk overschot van liet zesde slachtoffer van den brand in de Staatsmijn Hendrik te bergen. Het was de 18 jarige ongehuwde postsleeper Janssen uit Brunssum. Op de mijn heeft men een rouw kapel ingericht. Men was gister middag het vuur nog niet meester. Om negen uur gistermorgen heeft de Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg, mr. dr. F. J. Houben, in gezelschap van den burgemeester van Bruns sum, mr. A. P. J- M. Lempers, welke laatste in den loop van Maandag reeds twee maal op de getroffen mijn was geweest, een bezoek gebracht aan de staats mijn Hendrik, waar mr. dr. Hou ben door den inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mij nen, dr. F. Wijffels, die de alge meene leiding heeft over het red- dings- en blusschingswerk, op de hoogte werd gesteld van den stand van zaken. In het middaguur kwam de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, met een speciaal vliegtuig naar Limburg om eveneens een bezoek te bren gen aan de staatsmijn Hendrik. De minister vertoefde geruimen tijd op de mijn, in gezelschap van den president-directeur der staats mijnen, dr. ir. Th. Ch. Groot- hoff. Ook de minister ontving van ir. Wijffels een uitvoerige uiteen zetting betreffende de situatie. In de mijnstreek en ook elders in het land is groote ongerustheid ontstaan over het werken in de andere gedeelten van de staats mijn Hendrik. Wij hebben dien aangaande inlichtingen ingewon nen en kregen van ir. F. Wijffels de volgende verzekering: „De on- dergrondsche werkplaatsen, waar in op staatsmijn Hendrik gewerkt wordt, zijn volkomen veilig". Trekking van 26 Maart. Prijs van 20-000 no- 4875. 5 000 no 21384; 2-000 no- 7955; 1500 no- 12173; 1-000 nos. 1954, 8454 en 7096 Opnieuw zijn vier notedopjes van nauwelijks 200 ton uit Rotter dam vertrokken voor de lange reis naar Imlonesie, waar zij onder K.P.M.-vlag zullen varen. Het zijn de speciaal voor e tropen gebouwde Taboelan, Tapatoean, Betana en Benteimn. Press Association meldt: „Te Londen is door den Ne- derlandschen minister van ver keer en waterstaat, H. Vos, den Britschen minister van ver voer, Alfred Barnes, en twee vertegenwoordigers van het Ned. ministerie van verkeer en waterstaat een overeenkomst geteekend, uit hoofde waar van Engeland aan Nederland 8.500.000 (acht en een half mil- lioen) pond sterling zal beta len ter afdoening van de schuld, ontstaan door het gebruik van Nederlandsche koopvaardij schepen gedurende den oorlog. Ongeveer de helft van het be drag is bestemd als vergoeding wegens reparatie, het opnieuw uitrusten en het verbouwen van groote passagiersschepen, die als troepentransportschepen zijn ge bruikt". Uit Nederlandsche bron wordt hieraan toegevoegd, dat de ge- teekende overeenkomst ongeveer 80 procent der betrokken beta lingen afdoet en met groote vol- doeniitg in Nederlandsche scheep vaartkringen is ontvangen. Uit deze kringen verluidt, dat èr nog kwesties van ondergeschikt be lang moeten worden geregeld, doch dat deze waarschijnlijk geen moeilijkheden zullen opleveren. De federatie van Amerikaansche telefonisten heeft besloten tot een staking op 7 April a.s. voor geheel Amerika. In de federatie zijn 39 vakbonden vereenigd, die tezamen 287.000 arbeiders vertegenwoordi gen. Indien de staking doorgaat, za! het geheele telefoonverkeer in de Ver Staten lamgelegd worden ar dus een bericht van A P. Blijkens een overzicht van de vorstschade in den tuinbouw, zooals deze zich onmiddellijk na den in gevallen dooi laat aanzien, is hc-, vooral de groenteteelt, welke schade heeft ondervonden, in het bijzonder met betrekking tot kasbloemkool, Kassla andijvie en peen. welke groo. tcndeëls verloren gingen, evenals verschillende ih December 1946 nog velde staande gewassen als prei, boerenkool en dergelijke. Het ver. lies aan andijvie, bloemkool en sla kan worden begroot op resp^ 3, 1-6 en 5-6 duizend ton. In de fruitteelt bepaalt zich de schade tot de m 1946 geplante fruitboomen op kweektype 11 De ontwikkeling van het bloembollen, gewas is nog niet In een stadium gekomen, dat een eventueele schade zich laat vaststellen. In de bloe. men teelt zal men in verschillende rozenkassen de struiken tot den grond moeten insmoeien en komt schade voor in seringen en horten- sia'st plaatselijk ook in chrysanthen, lathyrus en andere gewassen. In de intensieve boomkweekerij werden diverse gewassen beschadigdmen verwacht echter een herste-l van de ontwikkeling van het jonge plantmateriaal bij voldoenden regen, val. In *de zaadteelt hebben ver schillende tweejarige gewassen ernstige schade geledent waardoor veel plantmateriaal verloren is ge gaan. Morgen komen we op deze aan gelegenheid nog nitvoeriger terug. In de te Apeldoorn gehouden jaarvergadering van den Gelder- schen bond voor groothandelaren in groenten en fruit deelde de voorzitter der ondervakgroep bin- nenlandsche groothandel in groen ten en fruit, de heer R- Mol, o m- mede, dat er geen sprake van is. dat de prijzen van kool. wortelen, uien en bewaargroenten per 1 April worden vrijgegeven. Wel zal waarschijnlijk op dien datum de gewone, periodieke verhooging van i._ a f 1,50 per 100 kg- ingaan. Voorts vertigde spr. er de aan dacht van de betrokkenen op. dar in het komende seizoen geen ex- por van sla, komkommers, toma ten en bloemkool naar Duitsch land mogelijk zal zijn, zelfs met van de doorgedraaide producten- De bezettingsautoriteit en stellen n-1- alleen geld beschikbaar op basis der calorieën-waarde, welke voor de genoemde producten, die wel rijk aan vitaminen zijn, ui gering is. Piloten, die boven het door over stroomingen geteisterde gebied van de beneden-Weichsel hebben ge vlogen, komen met ontstellende berichten terug. Het water rijst nog steeds. Heele gewinnen drijven doelloos rond, in benarde positie samengedrongen op groote ijs- schotsen. De regeermg heeft een speciale commissie ingesteld voor de leiding van het hulpverleeningswerk en een bedrag ter waarde van twee en een half millioen gulden ter be schikking gesteld voor de slacht- offers van den watersnood. De toch reeds kritieke behui zingstoestand te Warschau wordt nog verergerd door het binnen komen van de yluchtelingen uit de getroffen gebieden. In Engeland is thans verbete ring in derf watersnood ingetre den. Het water, dat in de afge loopen veertien dagen zulke ver- woestingen heeft aangericht in Zuid- en midden-Engeland, va*t thans snel. Ook in het Fen-district waar duizenden hectaren vrucht baar bouwland zijn ondergeloopen zijn de overstroomingen gestremd. Naar aanleiding van het feit, dat nu reeds kort na elkaar drie sche pen bij Terschelling op mijnen zijn geloopen. wordt ons medege deeld, dat indertijd voor afdoende bebakening is zorg gedragen. Kort na de bevrijding heeft de Engelsche marine langs de geheele Nederlandsche kust een vaargeul geveegd, welke nu geregeld door den Nederlandschen mijnenveeg- dienst wordt gecontroleerd. De zorg voor de aangebrachte tonnen en b..kens werd opgedragen aan het loodswezen. Door het ijs zijn evenwel vele tonnen en bakens losgeslagen en afgedreven, zoodat. sommige wateren, en zeker die bij Terschelling niet geheel zonder gevaar zijn. Men geeft nu geregeld berichten aan de zeevarenden door, opdat de schepen de gevaarlijke zones kunnen ontwijken. In verband met het bovenstaan de deelde overste B- C- M, Schou ten van den mijnenveegdienst in IJmuiden mede, dat uit de positie opgaven, die hij heeft ontvangen, blijkt, dat de betreffende drie schepen zich buiten de aangege ven mijnvrije kanalen bevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat het bij slecht zicht vaak moeilijk is binnen de kanalen te blijven, vooral ook omdat door de vorst periode verschillende boeien van haar plaats zijn geslagen. Gistermorgen heeft op de Noordzee de officieele proefvaart plaats gehad van het ms. „Prins Alexander" der Oranjelijn AntVeder te Rotterdam). Het schip is het tweede in d,e vaart, dat over een radarinstallatie beschikt. De Briische en Amerikaansche autoriteiten in Dui'schland hebben overeenstemming bereikt ten aan- z;en van een plan onj aan Dui sch- land toe te staan Amerikaansche liberty-schepen te charteren, aldus wordt uit officieele bron ver nomen. Dui'schland zou 75 van deze vaartuigen mogen charteren en be mannen met Duitsche zeelieden, alles óp kosten van de Duitsche begrooting. Het voornaamste doel van dit plan is de Britsche dollar-uitgaven voor transportdoeleinden te be sparen, Ongeveer 75 pet. van de huidige transpor'kosten voor den Duitschen invoer zou zoodoende in Duitsche rijksmarken in plaats van in (van Engeland afkomstige) dollars be'aald worden. De regee ringen te Londen en Washing.on moeten het plan nog goedkeuren doch het ksn op korten termijn in werking treden. Een bericht van de Daily Mail hierover noemt het plan regelrecht in strijd met de oveenkomst van Po'sdam Nog afgezien van het probleem om voldoende betrouw bare Duitsche zeelieden te vinden, noemt dit blad dan nog de kwestie van repara'ies aan de schepen. Volgens Po'sdam moe'en alle groote Duitsche dokken afgebroken worden. Mannen kankeren wel, naaar 't zijn vooral de vrouwen, die de naoorlogsche lasten dragen. Man- nen brengen wel het geld binnen, doch 't zijn wederom de vrouwen die maar moeten zien dat met het, inkomen benevens bonnen als stemmingsmiddel de huishoucung draait. De piekertijd van de twee vre desjaren heeft vele vrouwenge zichten gegroefd. Bij de zuinigstan vloeit het geld nog weg als water. Kan het zuiniger, betalen we sorns te veel? Oj deze vraag geeft een boek werk van 130 pagina's, samenge- ste'd door 't Directoraat-Generaal vm de prijzen in den handel voor den spotprijs van twintig centen verkrijgbaar een vlot antwoord. Over twaalf hoofdstukken ver deeld. worden hier overzichtelijk de juiste prijzen van duizend en nog meer artikelen precies of on geveer aangegeven. Men zou wel eens bepaalde voorwerpen willen koopen. Wat zouden die kosten? Men staal voor een aankoop. Klopt de prija wel? Het boek der prijzen iaat ons niet in den steek. Over voe ding, textiel, lederwaren, woning inrichting. huishoudelijke voor werpen, verlichting, papierwaren en tarieven voor diensten van be hangers, wasscherijen, pensions, café's enz. enz. geeft de handige handleiding richtlijnen, 't Is on misbaar in de huishouding. Staat men bij het doorbladeren van het prijzenboek verbaasd over de hoeveelheden goederen, die in vergelijking met twee jaai geleden weer verkrijgbaar zijn, anderzijds blijft bet een feit, dat de Nederlandsche bevolking zuinig mbet blijven of worden, want de telkens nieuwe aankondigin gen wijzen genoeg uit we zijn er financieel nog lang niet. Integendeel. Deze constatatie is geen uiting van pessimisme, maar van gezond inzicht. Men moet dei- halve weten, wat men doet, ook al beperkt men zich zeer juist tot nuttige objecten. Elke cent blijft een cent, zegt een in dezen tlid een wel wat verouderd spreek woord. Uitkijken, dat men niet teveel betaalt is de moderne boodschap. Is dat gevaar van .teveel" aanwezig, dan staat we derom het prijzenboek klaar met adressen voor klachten. Koopt elke maand een boek, is de leuze der uitgevers Koopt nog deze maand het prijzenboek. Met dit boek in de hand, komt men door het gansche land. Met den a inkoopsprijs van 20 ct. is het ijl orde. Een voorbeel dig minimum. HENK VAN DER MAZE. Gasperi, minister-president van Italië, heeft op de Italiaansche Ka mer 'van afgevaardigden een be roep gedaan, om, evenals hij te stemmen voor opneming van het verdrag van Lateranen in de nieuwe constitutie van Italië. De Gasperi verzekerde dat de godsdienstige minderhede Italië volledige garantie zuben krijgen voor vrijheid en gelijkheid en geen vervolging behoeven te vreezen. Volgens een telling van 193L aldus De Gasperi, zijn meer ®an 45 millioen menschen in Itaue totale bevolking van 46 Tnor11 Katholiek. comm„atti' leider der Italiaansche verklaart? n heaft in de KameI verklaard, dat nmYirn„nisten stemmen zullen stemmen ^oo vaL^ ?n de nieuwe con- communisten voor opneming c+itutie •1-n de ni< de' vrede nie* wenschen. ue(l in het i.nj Jfj wy -weten, dat onze verantwoor- delijkheidmtsschiengrOotef^0d°an Hie van eemge andere parti; de Kamer", aldus Togliatt? 1J Reuter seint nader, dat t„ ,jc kamer der afgevaardigden 3S0 van de 499 leden voor opneming verdrag van Lateranen in de nieuwe Italiaansche grond wet hebben gestemd. Voor stemden de christen-demo craten, communisten, de „Uomo Qualunqua" en een deel van de liberalen- De socialisten, de repu blikeinen van Mazzini, de actie partij en de democratische arbei derspartij stemden tegen. Reuter meldt, dat de bedijking van ce Oder over een afstand van 450 meter onder den druk van het water is bezweken, waardoor een gebied van 80-000 HA. is over, sfoomd- Duizenden vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, die zien daar een jaar geleden vestigden, zijn opnieuw dakloos. Tusschen Wrielzen en Freien- walde. beide ontruimd, is de Oder teruggekeerd in de bedding van 200 jaar geleden. Volgens de Berlijnsche avond bladenz«n 17. a 1^000 menschen dakloos geworden. Hier en daar staat het water 4 tot 5 me'-er hoogr Honderden menschen, die de "waarschuwingen via de ra*-O n.e hebben gehoord, zijn geïsoleerd in dorpen en gehuchten, verras! door de snelbeÊ' waarmede het water zich verspreidde. De reddingsploeg van de „Hendrik" komt na een onafgebroken arbeid op 636 diepte ten slotte naar boven. Hef hooggerechtshof te Versailles heeft den voormaligen Franschen premier, Camille Chautemps. bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, benevens leven lange degradatie en confiscatie van ver mogen- Chautemps, die veilig te Washing ton verblijft, verklaarde bij bet vernemen van het vonnis: ..Precies wat ik verwachtte". Een flagrante en schandelijke ontkenning van het recht" noemde hij de uitspraak van het hooggereeht. Volgens „Lloyd's" zijn gedu rende het jaar 1946 over. de ge heele wereld te water gela-en (schepen van minder dan 100 br. ten niet medegerekend) 747 sche pen met een bruto-tonnenmaat van 2.127.421 ton, waarvan .voor rekening van Groot-Britannië en Ierland 1.133 245 tons en 994.176 tons voor de overige landen. Op 1 Januari 1947 waren in to taal 3.678 4817 to-ns in aanbouw, hetgeen, met uitzondering van de periode in den tweeden wereld oorlog, het hoogste cijfer is sedert Maart 1922. In negen landen bedroeg de in aanbouw zijnde toranenmaat op 1 Januari 1947 meer dan 100.000 ton en wel in Groot-Britannië en Ier land 1 937.062 ton; Ver. Staten van Amerika 326.753 ton. Zweden 248 205 ton, Frankrijk 196.459 ton, Nederland 196-358 ton, Engel sche dominions 167.79EI ton (met inbegTip van Canada met 110120 tonb l£lië 162.390 ton Denemar ken 158,143 ton en Spanje lOTJeO ton. Daarop volgde Belgie met 84.298 ton. Harry Lundberg. president van de zeeliedenorganisatie van ae American Federation of Laoou: heeft gedreigd iedere Amerikaan sche haven lam te leggen, tenzij de regeering den verkoop van Amerikaansche schepen aan andere landen en het laten varen van Amerikaansche schepen onaei vreemde vlag stopzet, aldus een be richt van U.P. De verkoop van Amerikaansche schepen naar het buitenland be rooft Amerikaansche zeebeden van hun werk en jaast de Amerikaan sche belastingbetalers op kosten, aldus verklaarde deze vakvereem- gingsleider. De overigens zeer geloofwaar dige geruchten, dat president Truman voornemens zou zijn de zelfde houding als tegenover Grie kenland en Turkije ook jegens Korea aan te nemen, brengt een land van ruim dertig millioen in woners met een hooge cultuur, dat tot dusverre nauwelijks -n de wereldpolitiek werd vermeld, plotseling in de volle belangstel ling Dit geheel in overeenstem ming met de jongste verklaring van den Amerikaanschen onder minister van buitenlandsche za ken voor de bezette gebieden, John H. Hilldring, dat de V. b. voort zullen gaan met te werxen voor de stichting van een „vrij democratisch en souverein Korea als een actieven factor voor de handhaving van de stabiliteit in het Verre Oosten". Wie ook maar eenigermate met de internationaal-politieke en di plomatieke terminologie ver trouwd is, voelt onmiddellijk aan, dat we hier met 'n Amerikaansch- Russisch conflict van den eersten rang te maken hebben. En meer dan dat. Hilldring zeide nog; wanneer wij willen voorkomen, dat Korea weer een gevarencen trum, een oorzaak van oorlog en een aanleiding tot agressie wordt Weer! Want in de zeven en twintig eeuwen Japansche legen de en historie is Korea voor China en Japan geweest, wat Eizas-Lotharingen eeuwenlang voor Frankrijk en Duitschland was: een steeds omstreden gebied. Eén blik op de landkaart doet cie diepere gronden van dit „geschil" onmiddellijk begrijpen. Korea is de tot vlak op Japan vooruitge schoven landtong van Oost-Az^ë. Wie Korea beheerscht, heeft in zekeren zin China en Japan in zijn macht. Toen dan ook Japan, na in 1894 China en in 1905 Rus land te hebben overwonnen, in 1910 het „onafhankelijk?'' Korea overweldigde, had het daarmede de basis "gelegd van zijn defini tieve penetratie in China. Da ge beurtenissen hebben zich daarna volkomen evolutionnair ontwik keld. En konden voorloopig slechts gestuit worden door de volkomen overwinning van Amerika op het land van de Rijzende Zon. Enkele dagen vóór de onvoor waardelijke capitulatie van Japan "reep Sovjet-Rusland in den strijd in en het ligt voor de hand, dat veler gedachten daarbij gingen naar Mandsjoervje, en voor hen, die het krachtenspel m den Ver ren Orient ietwat dieper kenden, minstens evenzeer naar Korea. Op de conferenties van Kaïro en Potsdam was de onafhankelijk heid van het vroegere keizerrijk gewaarborgd, maar toen het er op aan kwam tot de verwezenlij king van die belofte over te gaan, werd ter voorbereiding van de on afhankelijkheid het land door de overwinnaars bezet; de Russen rukten uit het Noorden, door het industrieele, de Amerikanen uit het Zuiden door het agrarische gebied op, en de twee legers ont moetten elkaar op den 38sten breedtegraad, welke door de resp. bevelhebbers als de grens der be zettingszones werd aangenomen. Sinds einde 1945 duurt als resul taat van de tweede -Moskousche conferentie deze situatie reeds voort, welke in den vollen zin v an het woord een ijzeren scherm is geworden, welke het land in twee geografisch, economisch en poli tiek volkomen geïsoleerde deelen heeft gesplitst. Wat in Duitsch land West-Oost is, is in Korea Zuid-Noord. Of er door de bezetters sinds December J945 veel over de on afhankelijkheid van Korea is na gedacht, is een vraag, welke we beter niet beantwoorden. Zeker is, dat Russen en Amerikanen het land naar hun idee hebben willen reorganiseeren. Het Noor den is geheel naar Russisch voor beeld ingericht met grondonteige ning, nationalisatie der industrie- en. vorming van arbeiders- en boerenraden, volkscomité's en zuivering; in het Zuiden doen de Amerikanen wanhopige, tot dus verre weinig gesla'-cd? pogingen om Korea "te demooratiseeren, waarbij zij natuurlijk op den krachtigsten tegenstand van com munistischs elementen stuiten. De Russen hebben hun doel in hun gebied tamelijk wel bereikt; de Amerikanen voelen, dat -zij, mede door de door militairen begane fouten terrein verliezen; en dan natuurlijk aan de communisten die door dwangmethoden hun democratie hun wil eenvoudig opleggen. Alle pogingen om tot een ver gelijk te komen zijn tot dusverre mislukt. En de Koreanen schreeu wen om de beloofde onafhanke lijkheid. Maar de twee partijen Amerika en Rusland, kunnen de onafhankelijkheid van dit strate gisch uitermate belangrijke land slechts ieder in hun eigen in vloedssfeer zien. Men heeft den indruk dat de communisten door de zooals overal toegepaste me thoden een voorsprong hebben; de V.S. willen dien door finan cieele en andere hulpverleening nu voor zich veroveren. Zoo ontwikkelt zich in een voor de meeste Europeanen volkomen onbekend gebied een nieuwe machtstrijd tusschen de twee ko lossen; een strijd, welke nog meer spanningen inhoudt dan die rond Midden-Europa of het Nabije Oosten. Want in Korea grenzen de machten aan elkaar; daarach ter liggen de landen, die voor de toekomst van de wereld van de hoogste beteekenis zijn. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen besprekingen gevoerd over de vraag of men olie zou kunnen verstrekken op den bon. Resultaat was, dat waarschijn lijk binnenkort olie zal worden verkrijgbaar gesteld doch dan zooals we dezer dagen reeds zei den in plaats van vet of mar garine van het gewone rantsoen. Naar believen zou men op den betrokken bon dan kunnen krij gen 200 gram olie, 200 gram vet of 250 gram margarine. Voor Pasch-en zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld- De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst bekend gemaakt worden- In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C- kaart. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrantsoen voor de betrokken groepen vervangen worden door eenzelfde hoeveel heid margarine- De algemeene secretaris van de federatie der Australische haver» arbeidersl J. Healy, heeft ver klaard, dat de federatie, onmid dellijk nadat zij kennis had geno men van de onderteekening van de ontwerpovereenkomst van Ling gadjati, de boycot op Nederlandsche schepen heeft opgeheven. Gistermorgen is van Schelling- woude de sleepboot „Zeemeeuw" vertrokken om te trachten de schepen, die dezen winter in het IJsselmeer zijn vastgevroren, los te sleepen. Aan boord van de „Zeemeeuw" bevinden zich de schippers van de gestrande vaar tuigen. De nieuwe Be'gische ministers (links CamiPe Huysmans, voor de lens minister-president Spaak) na den eersten ministerraad. Met of zonder glimlach'ï vroeg Spaak aan den fotog-aaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1