Slot -acte van Zorgen over suikeroverschot Kapokexport van Indonesië Voor voedsel en landbouw MEERDERHEID LEGT ZICH BIJ VOLDONGEN FEIT NEER Wanneer kunnen de arbeiders het goed hebben? Voorstel-Marshall te Moskou Ruit- nieuivtjes Nog moeilijke situatie Ned. marinevlieg tuig vermist I WOENSDAG 26 MAART 194? PAGINA 2 DE ROOFMOORD TE KERKRADE ROODE KRUIS- ONDERSCHEIDINGEN VERZETSMUSEUM CONCURRENTIE ZAL DEPRESSIE BRENGEN BOEKEN-NIEUWS EEN LABOUR WAAR SCHUWT DE REGEERING HONGER-PROTEST TE WUPPERTAL PRIJSPOLITIEK LAND EN TUINBOUW INZAKE DUITSCHE KWESTIE OPRICHTING VAN EEN WERELDVOEDSELRAAD MEER BEWOLKING O. L. VROUW VAN BANNEUX OLIE- EN VETMARKT DIRECTEUR ARBEIDS BUREAU VEROORDEELD VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR EX-ILLEGAAL De belangstelling was zoo mogelijk nog grooter dan bij de vorige bedrijven van het Indië-drama. Niet alleen op de tribunes en in de loges, maar zelfs op het Binnenhof, waar een groep overigens rustige demonstranten, met het bekende insigne getooid, voor den verkeerden in gang had postgevat. Althans wanneer zij een soort „ovatie" aan de regeeringspersonen in den zin had. Aan de ministerstafel ontbraken dit keer een paar figu ren; overigens bleken niet alle dignitarissen, evenmin als alle Kamerleden, bijzonder zetelvast. Het debat noodde daartoe trouwens op meer dan een moment weinig uit. Reeds over de rede van den eersten spreker, den anti-revo lutionairen fractieleider Schou ten, hing een zekere matheid vergeleken bij hetgeen we van hem aan parlementaire welspre kendheid gewoon zijn. Ze trad te veel in herhaling ten bewijze dat door de ingrijpende wijziging van haar beleid (de opdracht tot onverwijlde onderteekening) de regeering in strijd heeft gehan deld met haar eigen verklaring en met het gemeen overleg in de Staten-Generaal. Langs verschil lende argumentaties kwam 't be toog telkens weer tot deze zelfde conclusie, culmineerend in de uitspraak: door welbewust tot de ze essentieele wijziging over te gaan heeft de regeering woord breuk gepleegd. Ofschoon de heer Schouten den gang van zaken in hooge mate betreurt en overwegend bezwaar heeft zijn medewerking te ver- leenen aan het regeeringsbeleid, gaf hij zijn oppositiegenooten in den Senaat een stichtend voor beeld. hoe men ook discussies als deze op hoog peil kan houden en hij had dan ook gelijk zich te be klagen over de meer dan erger lijke kwalificaties, welke door een zijner mede-Kamerleden voor de oppositie zijn uitgedacht en in geschrifte gepubliceerd. Ook klonk sympathiek zijn verzeke ring dat de a.r. fractie niet be oogt het de regeering moeilijker te maken; wij weten dat de partij van den heer Schouten uit be ginsel gouvernementeel is. In eenzelfden somberen toon was het woord gehouden van den c.h. voorman Tilanus, die op de zen lentedag de doodsklok over het Koninkrijk hoorde luiden en met „pijnlijke smart" concludeer de dat tijdens heel deze afglijding over het hellende vlak bij de re geering een gebrek aan fierheid en eigenwaarde is gedemon streerd zooals zelden in Neder- land's historie werd gezien. En kele minuten te voren had de af gevaardigde bij minister-presi dent Beel dictatoriale neigingen bespeurd! Verband houdend na tuurlijk met de eenzijdige wijzi ging der overeenkomst in het ge meen overleg met de Tweede Kamer getroffen. De ervaren parlementariër toon de zich voorts nog al traag van begrip ten aanzien van de over wegingen die de regeering geleid hebben tot haar extra-ordinairen stap en stelde diverse vragen. Re delijker leek ons zijn informatie naar de uitbreiding der CG., waarbij hij evenals de heer Schou ten maar meteen suggereerde de commissie gedaan te geven, een idee dat later mr. Joekes (P.vd. A.) met nadruk bestreed. Ook mr. Vonk (P-v d.V.) zong ■n paar octaven lager dan in De cember jl. toen hü een fel requi sitoir hield en de regeering in staat van beschuldiging stelde op een wijze als hij buiten de par lementaire onschendbaarheid wel niet zou hebben aangedurfd. De ergste kwalificatie uit zijn mond was nu: eigenmachtige regeerings- daad, waarvoor de Kamer geen verantwoordelijkheid draagt. Evenals zijn voorganger vroeg hij: waarom onverwijld teekenen? En welke precieze feiten en omstan digheden hebben er toe geleid- Is het waar dat van buitenlandsche eijde „opdracht" is gegeven? Na al het uit- en aankleeden van Linggadjatj was volgens hem nu weer de faze van het fantoom vóór het December-debat bereikt en de moeilijkheden zag hij steeds grooter worden. Het „duidelijke" Linggadjati De speech van prof. Romme bracht een nieuwè geboorte, n-1. van bet „duidelijke Linggadjati" en al stond de onherroepelijkheid van de regeeringsbeslissing ,vast de katholieke fractie-voorzitter groepeerde nochtans ettelijke be zwaren rond een drietal vragen. Allereerst: was het noodzakelijk de Kamer voor een voldongen feit te plaatsen? Welke vraag niet be vestigend kon worden beantwoord. Want de „wederzij dsdhe overeen komst", waarmee thans de minis ter genoegen neemt, is een andere dan die in December aan regee ring en Kamer voor oogen stond; het over en weer zich vastleggen op het duidelijke" Linggadjati thans slechts voor 2/3 behouden, <f:ar de republiek dat Linggadjati formeel niet aanvaardt- Aldus blijft de overeenkomst beneden de doelstelling der Kamer en boven dien is zij buiten de Kamer om tót stand gebracht, wat kwalijk over een te brengen is met een juiste verhouding tusschen regeering en parlement, tenzij het passeeren der Kamer noodzakelijk was in 's lands belang. In de regeerings- verklaring is voor dit laatste geen aanknoopingspunt te vinden. Evenals vorige sprekers tastte ook prof. Romme in het duister omtrent den passus in de regee- ringsverklaring, die onthulde dat de minister bij voorkeur in vollen ernst liever pas inlichtingen zou hebben gegeven na de onder teekening- De tweede vraag was naar het „waarom" van het accepteeren van deze overeenkomst, die een deel van het Kamervotum onver vuld laat, waarbij prof. Romme zich met name niet thuis kon vin den in de tweede overweging. Want er is een zekere afwijking van de regeeringsverklaring van 10 Dec. en het Kamervotum van 20 Dec. Was deze overeenkomst thans in 's lands belang? Wat noodzaakte tot het afsluiten? Mis schien een novum in de 10e over weging (verhouding met andere landen); moge de regeering ons daarover dan nader kunnen in lichten! Voorshands springen geen nova In het oog; dus wordt het antwoord op deze vraag opge schort. De derde: in welke situatie plaatst de ovéreenkomst het Ko ninkrijk? overtreft" al het andere in belangrijke mate. Er staan nieuwe, hoogst ernstige moeilijk heden te vreezen door het ont breken van formeele instemming bij de republiek met het „duide lijke" Linggadjati. Maar die moei lijkheden moeten in 's lands belang niet breed worden uitgemeten. Want het staatkundig doel van 20 Dec. j.l. blijft bereikbaar, als ook ons politieke doelwit in het Indi sche probleem. Deze uitspraak zal misschien door de tegenstanders met hoon worden ontvangen, maar voor het goede doel heeft prof. Romme dit over. Bovendien is de republiek, zij het dan niet formeel, toch materieel aan het „duidelijke" Linggadjati gebonden. Want nog steeds is prof. Romme's overtuiging ongewijzigd dat de toelichtingen door C. G. en regeering geen ïn- houdswijziging hebben gebracht in het ééne Linggadjati, alleen het be staande verduidelijkt. Iedere po ging tot afwijking is in feite een afwijking van het „duidelijke" Linggadjati en tot mislukking ge doemd. Wij moeten niet alleen het zwart zien maar ook het wit. Er zijn menschen die erger dan zwart zien, b.v. dat de republiek thans een souvereine staat zou zijn. AUeèn het Koninkrijk der Nederlanden is souverein. Moge het spoedig worden omgezet in een nieuwe Rijkseenheid, staande onder reëel Koninklijk gezag! Feeststemming Namens de Partij van den Ar beid sprak mr. Joekes, die blijk baar op veel nakaarten niet was gesteld. Wel achtte hij de vraag naar het „hoe" belangrijk, maar voor vandaag scheen hij liever te zien naar het vuurwerk in Batavia. De interpretatie is inderdaad slechts een uitlegging van de over eenkomst en de motie-Romme- van der Goes van Naters vormde geen belemmering voor de op dracht tot teekenen. Trouwens van een motie kan de regeering onder omstandigheden afwijken. Voor de rest gold het hier naar spre kers meening niet meer dan een „nuance"! Vooral den nadruk leggend op het internationaal aspect, stelde de heer Joekes vast, dat indien wij den tegemoetkomenden brief van Sjahrir d.d. 15 Maart onbeant woord hadden gelaten, wij „geen gezicht" meer zouden hebben voox de wereldopinie. En in een ware feeststemming eindigde hij met hulde te brengen aan dr. v. Mook, de Commissie-generaal voor zoo ver nog aanwezig en aan Sjahrir. De Minister antwoordt Ook minister Jonkman was onder den indruk van den histo- rischen dag, te meer nu de onder teekening samenvalt met dit Ka mer-debat; met het feit dat de gouverneur van Suriname, die reeds Overlegde met dien van Curagao, hier te lande vertoeft voor besprekingen die leiden zul len tot verwezenlijking der Ko ninklijke rede: vrijwillige samen werking der gebiedsdeelen op voet van gelijkwaardigheid; met het samenspreken eener Indonesische delegatie met Voor-Indië en de aanwezigheid in Indonesië van een afgezant der Arabische Liga, en met het totstandkomen van een vergelijk inzake de „Martin Behrman". En zijn weinig staten in de wereld, die 'letere kansen krijgen om verniel, wd verder te gaan en vóór alles moeten wij deze kansen benutten. Tot de zaak komend, verklaar de de bewindsman dat de voor waarden, waaronder de ondertee kening plaats vond, in hoofdzaak overeenkomen met de verklaring van 10 December. En in den geest van mr. Joekes ontkende Z.Exc. dat een motie ooit voor de regee ring een voorschrift kan zijn. Aan de machtiging tot onder teekening is geen openbaarheid gegeven dan vooraleer vaststond dat zij uitvoerbaar was. De haast er mede gemaakt, vindt haar mo tiveering in het feit dat bij niet slagen der samenwerking op kortst mogelijken termijn de re geering geen ander alternatief had dan een groote militaire actie. Van internationale pressie bij het geven der opdracht is geen sprake; die zou trouwens een open deur hebben ingetrapt want pres sie was na Sjahrir's brief vol maakt overbodig. Wat de „wederzijdsche overeen komst" betreft, de Indonesische delegatie heeft aanvaard dat de De heer J. Schouten opende gisteren het Linggadjati-debat in de Tweede Kamer Ned. regeering tot niets anders gebonden is dan in het „duide lijke" Linggadjati is vervat. Zij is ter zake van de arbitrage-clau sule eveneens aan die interpre tatie gebonden. Het reglement ter zake is reeds in handen van de Commissie-Generaal. Wel is de opzet een federalis tisch verband tusschen dè staten van Indonesië; maar als de vol kan een unitarisch verband ver kiezen, mogen wij hun daarbij niet in den weg staan. De heer de Boer heeft ontslag gevraagd; het is bjj de regeering in beraad. Ook is pas de motivee ring van de hoogleeraren Verzijl en Posthuma binnengekomen en mede hierover moet de minister zich nog beraden. Resumeerend gaf Z).Exc. nog eens zijn visie, dat de onzerzijds gegeven interpretatie ten slotte een eenzijdige opstelling was; of liever de laatste steen voor een vernieuwde samenwerking op tweezijdigen voet. Moge aller ge zamenlijke onpersoonlijke krachts inspanning daarop verder gericht blijven. Zich aansluitend aan Soe- tan Sjahrir's woorden bij de on derteekening hief Z.Exc. den fak kel van menschelijkheid en rede lijkheid: Laat hij blijven branden als een begin van licht in de we reld! Een motie van afkeuring Ondanks de gemakkelijkheid waarmee de minister zich een motie van het lijf schudt, kwam de heer Schouten mede namens zijn mede-opposanten die even min als hij door het regeerings- antwoord bevredigd waren, een motie deponeeren op de voorzit terstafel, waarin afkeuring werd uitgesproken over het niet tijdig inlichten van, noch tijdig overleg zoeken met de Kamer door de re geering. Replieken Uit de replieken vermelden we nog, dat prof. Romme verklaarde van de noodzakelijkheid in 's lands belang van het passeeren der Kamer niet door het mi- nisterieele antwoord te zijn over. tuigd. Met handhaving bovendien van de principieele vrijheid der regeering om moties naast zich neer te leggen, zou toch met de mogelijkheid van een geregeld beroep ter zake door de regeering voor de toekomst rekening moeten worden gehouden. De katholieke fractie-leider bleef onverkort aan dringen op het volgen bij den staatkundigen nieuwbouw'van de richtlijnen vervat in het „duide lijke" Linggadjati. De regeering bezwerend om voor de Kamer toch niets ichter te houden van wat zij zou kunnen mededeelen, stelde hij ten slotte vast, dat het op het oogenblik nog te vroeg is voor de bloemrijke ge- lukwenschen van mr. Joekes, maar evenzeer voor het aandragen van grafkransen, als van wege de oppositie gedban. De heer Joekes riposteerde dat reeds heden in Batavia's kerken bid. en dank stonden worden gehouden. Wat de minister beaamde. Z. Exc. verzette zich tegen het bezigen in de motie-Schouten van den term „wijziging van het be leid", want van een eenigszins ingrijpend wijzigen is geen sprake. Voor de regeering ls zij dan ook onaanvaardbaar. Over „gebondenheid" van Se regeering aan de motie-Romme te spreken acht de minister onjuist. Wat de noodzaak betreft der on verwijlde onderteekeningher haalde Z- Exc. nogmaals het mili taire argument. Omstandigheden verbieden de regeering alles te zeggen, wat zij weet. Volle ver wezenlijking van het „duidelijke" Linggadjati blijft onverkort be reikbaar. De motie-Schouten, evenzeer door prof. Romme en mr. Joekes bestreden, werd met 55 tegen 26 stemmen verworpen- L. H. De kunstschilder en voorzitter van den Haarlemschen Kunst kring, de heer J. Haver Droese, viert morgen zijn 70sten verjaardag. Wat de productie betreft zijn de vooruitzichten voor kapok in Ned.- tidië somber. Voor den oorlog bracht dit gebied 85 pet. van de wereldproductie van dit voor zwemvesten, matrassen, baseballs en isolatie zoo geschikte materiaal voort. Uit een onderzoek van het Ned.- Indische departement van econo mische zaken is gehleken. dat de maximale productie, welke in 1947 verwacht kan worden, slechts 50 pet. van de vooroorlogsche welke gemiddeld 20.000 ton groot was zal kunnen zijn. Een lichtpuntje is de aanwezig heid van 13.000 ton kapok, welke zich bevinden op het grondgebied van de republiek Indonesië. Deze hoeveelheid kan echter in verband met de politieke geschilpunten tusschen d'e Nederlanders en In donesiërs niet uitgevoerd worden. Normaliter gaat vijftig pet. van de kapokproductie van Indoneeië naar de Ver. Staten. De meeste in Indië geprodu ceerde kapok is afkomstig uit Zuid-Celebes en het gebied rond om Semarang. Veelgaande maat regelen zijn genomen, om de ka- pokfabrieken in de productiege bieden, drie onder Nederlandseh toezicht staan, te herstellen, maar de verwoestingen, in den oorlog aangebracht aan de meeste ver werkingsbedrijven, hebben de voortgang vertraagd, aldus meldt A.P. Hierna volgen de officieele vooroorlogsche cijfers voor de ka pok. Export uit Ned.-Indië: 1938 16.300 ton, 1937 19.000 ton en 1926 28.400. VOEDSELPOSITIE VERBETERD Amer. en Austr. meening Harold Stassen, die misschien door de Amerikaansehe republi. keinen bij de presidentsverkie zingen candidaat gesteld zal worden, heeft tijdens een pers. conferentig te Berlijn verklaard, dat het einde van de intematio. nale voedselcrisis in zicht was en de voedselpositie van Duitsch. land eventueel niet meer ean be slissende factor zou zijn Hofmeyr. de minister van finan cien der unie van Zuid.Afrika, heeft medegedeeld, dat de voed- selpositig voldoende verbeterd is om rantsoeneering voor de con sumenten overbodig te maken De regeering heeft derhalve be sloten het' systeem van bonnen en kaarten voor levensmiddelen en de registratie van consumenten af ta schaffen,. Gemiddeld werd in normale tijden dus 20.000 ton per jaar uit gevoerd. Volgens den voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische regeering zijn de kapokprijzen op het oogen blik oijgeveer driemaal zoo hoog als voor den oorlog. Op het oogenblik noteert kapok ongeveer 1.15 a 1.25 per kilo gram. De MaastriChtsche rechtbank heeft gisteren den verzekerings agent F. N-, die het vorig jaar de 34-jarige huisvouw B. uit Kerk- rade vermoordde en daarna be roofde, veroordeeld tot 15 jaar gev-straf (eisah levenslang). De medeplichtigevrouw A. W„ die op den uitkijk gestaan had, kreeg 6 jaar (eisch 9 jaar). Vertegenwoordigers van het Amerikaansehe Roode Kruis heb ben aan Prinses Juliana, aan den dir.-gen. van het Ned. Roode Kruis, den heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, en den intendant der pakhuizen van de Hark en het Roode Kruis den heer F. Wolders, de hoogste onderscheiding van het Amerikaansehe Roode Kruis over handigd. Oud-illegale werkers van het voormalige L. O.-gewest Limburg hebben het initiatief genomen tol oprichting van een verzetsmuseum in het oorlogsmuseum te Overloon. Het moet de herinnering bewa ren aan het werk der verzetsbewe ging in Zuid-Nederland. Een stich ting is in het leven geroepen, wel ke de inrichting, verzorging en beheer op zich neemt. In Amerika maken de leiders van suikerondernemingen zich on danks het tegenwoordige tekort ter wereld, zorgen over het suiker- surplus, dat waarschijnlijk in de toekomst zal ontstaan. In de jaren 1947 en 1948 zal er nog wel geen surplus zijn, maar daarna zou zich een wedijver kun nen ontwiltkelen voor den ver koop van suiker op de Amerikaan sehe en andere wereldmarkten. Over het algemeen wacht de we reld op een terugkeer naar „nor male" suikerlevering. Voor des kundigen op suikergebied betee- kent „normaal" echter een „over schot". Ody K. Lamborn, een New York- sche suikermakelaar, heeft onlangs medegedeeld, dat normale omstan digheden in het algemeen overpro ductie beteekenen en een strijd om het bestaan, waarbij de kleine pro ducenten in gevaar komen. Lam born zei, dat in de oorlogsjaren vele menschen geleerd hebben te leven met weinig of geen suiker. Verder hebben zij vervangings middelen leeren gebruiken. Na herstel van de suiker produ- ceerende gebieden op de wereld in een jaar of twee zal suiker door den kooper niet langer beschouwd worden als iets waardevols, maar Het ligt in de bedoeling voortaan enkele malen per week in deze rubriek de voor naamste nieuw-verschenen boeken te vermelden, met daarachter een korte, vooral moreele waardeering van het boek. De gegevens voor deze ru briek, waarmee we onzen le zers een snellere en uitvoeri gere oriëntatie hopen te ver schaffen dan door middel van onze boekbesprekingen moge lijk is, ontleenen we aan de „Idil-Tijdingen" van welke uitgave we tevens het cijfer- systeem dat de moreele waar deering aangeeft, overnemen. Dit luidt als volgt: I verboden; II streng voorbehouden; III gevormde lezers; IV volwassenen; IV-V =r rijpere jeugd; V voor allen; VI kinderlectuur. Arondeus, W. Schilderkun stige avonturen (Ned. Keur boekerij 1946)Beschouwende biografie, goed geschreven. Voorbehoud (III) om enkele passages. Brugman, Til. Bodem (Bezi ge By 1947). Een boek dat den Katholieken godsdienst aantast inzake het Sacr. der Biecht, het Priesterschap en de Kerke lijke tucht. Verboden (I). Hersey, John. Een klok voor Adano (v. Stockum 1947). Verhaal van het idealisme der Am. bezettingsautoriteiten in een Siciliaansch plaatsje (IV). Franke, S. Een stad verrees (Scheltens Giltay 1946). Deeis historisch, deels gefantaseerd verhaal over den eersten tijd j van de Compagnie. Voorbe- houd (III). Vestdijk, S. Stomme Getui gen (Contact 1946). Een zestal korte verhalen van den „dui velskunstenaar" Vestdijk. Voor behouden (III). (Van onzen Londenschen correspondent). Mr. Alfred Edwards, labouraf- gevaardigde voor het district Middlesbrough East, houdt er re kening mede, dat hetgeen hij op een bijeenkomst van vrouwen in zijn district gezegd heeft, hem onpopulair zal maken bij zijn socialistische collega's. Mr. Ed wards, die thans 59 jaar oud is, werkte als jongen in een staal- gieterij. Hij werd later eigenaar van een firma, en is thans boven dien commissaris van twaalf maatschappijen. Maar de maat schappelijke en industrieele po sitie, waartoe hij zich opgewerkt heeft, heeft hem niet belet de partij der arbeiders trouw te blij ven en dit heeft hem weer op zijn beurt niet belet het gezond verstand trouw te blijven. Mr. Edwards, ofschoon maat schappelijk tot de gelederen van het „kapitalisme" behoorend, is overtuigd socialist, en stemt in met de nationalisatie van banken, steenkool. transportwezen en electriciteit, maar „men moet be seffen, dat één verkeerde stap ons noodlottig zal worden", en die verkeerde stap is de nationalisa tie van ijzer- en staal en andere industrieën en van het vervoer op de wegen, „waarvan de regeering had moeten afblijven tot zij beter weet, hoe het aan te pakken". Mr. Edwards meent, dat het heel gemakkelijk is meer steen kool te krijgen. Hiertoe is niets anders noodig dan hoogere loo- nen. Want in weerwil van al wat wij gepreekt hebben, schijnt er toch maar één aansporing te zijn, die indruk maakt op de bazen zoowel als op de arbeiders na melijk winst. Wat hem in hooge mate verontrust heeft, is dat in het pas uitgegeven Witboek een beroep gedaan wordt op meer menschen ten behoeve van de productie, maar dat er geen woord in voorkomt omtrent den voortdurenden stroom van men schen naar niet-productieve be- rekkingen. Hiermede doelt hij op datgene, waarop van zoovele zijden in zoo vele verschillende vormen de bit terste critiek wordt uitgebracht: de vorming van een onmetelijke socialistische bureaucratie, waar bij de verdenking post vat, dat deze vooral erop gericht is den hartstocht voor „jobbery", baan- tjesjacht te bevredigen. Honder den en duizenden personen, zeide hij, die in zaken nooit hadden kunnen slagen, worden aangeno men om diegenen die het indus trieele stelsel dat, ondanks al zijn fouten, eenmaal de afgunst van het grootste deel der wereld opgewekt heeft, te belemmeren in moeilijkheden te brengen, hun orders en tegen-orders te geven, hen te bedreigen en te overdon deren es dat allei ep de meest fantastische en opera-comique- achtige manier. Als socialist is mr. Edwards er tegen, dat het zakenleven ge smoord wordt, of diegenen die er voor verantwoordelijk zijn, wor den gedwarsboomd. Wat hij hoopt is, dat de regeering de particuliere ondernemingen zal helpen bloeiender te worden. Zoo alleen kunnen onze arbeiders het goed hebben. Wordt daarentegen geduld dat onze theoretici zich aan hun gulzigheid overgeven en meer afbijten dan zij verteren kunnen, dan zullen wij een ge slacht meemaken, dat gekomen is, niet om onze groote proefne ming te prijzen, maar om haar te begraven. Zelfs indien mr. Edwards geen eenling is in de labour-partij, kunnen wij ons niet vleien met de hoop, dat hij in de parlemen taire sectie der beweging veel volgelingen heeft, of althans dat daaronder velen zullen zijn die durven erkennen, dat er op zijn minst waarheid steekt en bo vendien veel gezond verstand in zijn opvattingen. Maar zeker is het, dat de meerderheid der kiezers in Juni 1945 stemde voor een labour-politiek volgens En- gelsche tradities, zooals deze voorgestaan wordt door mr. Ed wards. en niet voor een proefne ming met de on-Engelsche opvat- Hngen die zoovele jaren vóór den oorlog gepropageerd werden door "ontinentale, en speciaal Midden- Europeesche theoretici die, vaak met den steun van industrieelen ■n eigen land. erop uit waren de Britsche- „plutocratie", maar in werkelijkheid de Britsche in dustrieele welvaart te vernieti gen, als een product, dat zoo gewoon en gemakkelijk te krijgen is als water Dan zal de wereldsuikerprijs weer een depressie doormaken, d'ie som tijds ruïneus zal zijn. Een woordvoerder van de suiker makelaars B. W. Dyer and Co, voorspelt, dat industrieele gebrui kers van suiker nimmer bereid gevonden zullen worden meer dan 19 dollarcent voor het product te betalen, omdat behoorlijke vervan gingsmiddelen beschikbaar zijn. Een menigte van 40.000 men schen heeft voor hot hoofdkwar tier van het Britsche militaire bestuur in Wuppertal gedemon streerd. Uit protest tegen de broodschaarschte, die thans een week duurt, hebben plaatselijke vakorganisaties een algemeene sta king afgekondigd. Met spandoeken, waarop tegen „honger" geprotesteerd werd, trok ken de betoogers door de straten alvorens zij demonstreerden bij nee hoofdkwartier. Het hoofdbestuur van den Chr. boeren- en tuindersbond heeft bij minister Mansholt scherp protest aangeteekend tegen „de door de regeering gevolgde loon- en prijs politiek inzake land- en tuinbouw, waarbij eenzijdig de prijzen van akkerbouwproducten en eieren werden verlaagd, terwijl in het overig economisch leven schier geen spoor van verlaging is op te merken". In de Dinsdag gehouden zit. ting van den raad van minis ters te Moskou gingen de mi nisters over tot een discussie nopens de te volgen procedure bjj de voorbereiding van het Duitsche vredesverdrag na de conferentie te Moskou. ..Marshall (V. St-) wilde de ver antwoordelijkheid voor het onder teekenen en ratificeeren van het vredesverdrag van Duitsche zijde niet in handen leggen van een Duitsche regeering, miaar in de constitutie van Duitschland een bepaling opnemen over de ver plichting van Duitschland om het vredesverdrag na te kómen. Hij was van meening dat de groote vier en China alle staten, die met Duitschland in oorlóg zijn geweest, moeten uitnoodigen tot een vredesconferentie, waar allen gelijke rechten zouden hebben- Nia deze conferentie zou de raad van ministers den uiteindelijken tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met twee derde meerderheid van de vredes conferentie, rekening houdende met andere aanbevelingen, die geen twee-derde meerderheid had der bereikt (dit voorstel is iden tiek met het op de Parijsdhe vredesconferentie voor de satel lietstaten aangenomene). Bidault achtte Marshall's voor stel „redelijk, aanvaardbaar en zelfs elegant". Bevin wilde eerst zijn rechtskundige adviseurs raad plegen. Molotof vroeg cm 2 of 3 dagen tijd ter bestudeering van het voorstel. Hij herhaalde de sovjet-Russische zienswijze, dat op de vredesconferentie een Duitsche regeering moet worden geraad pleegd. Op de vergadering van gisteren van de plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandsche zaken te Moskou, die met de voorberei ding van het vredesverdrag met Oostenrijk belast zijn, heeft de sovjet-unie voorstellen aanvaard over meer dan een half dozijn clausules, die betrekking hebben op de aanhangsels van de econo mische en militaire gedeelten van het Oostenrijksche vredesverdrag en waarover sinds de bijeenkom sten te Londen geredetwist was- De volgende voorstellen o-a- werden door Goesef (sovjet-unie), Naar uit Brisbane wordt gemeld, wordt een Dakota van de Neder, landsche marine, met zeven man Nederlandseh marinepersoneel aan boord, op een vlucht van Lon- greah (midden-Queensland) naar Darwin vermist. Het vliegtuig is gisteren uit Longreach naar Dar win vertrokken en men vreest, dat het verongelukt ia- Uit het gebied, van Longreach worden in de laatste dagen hevige stormen gemeld. Vliegtuigen van de Kon. Australische luchtmacht zoeken 'thans van Darwin uit naar het vermist? vliegtuig. (Van onzen Geneefschen correspondent). De geschiedenis der door de Vereenigde Naties erkende en nauw met haar samenwerkende ..gespecialiseerde instellingen" is een weinig opwekkend voorbeeld van den langen tijd, dien nieuwe internationale organisaties noodig hebben, om eindelijk tot het ver richten van practisch werk te kunnen overgaan- Zoo heeft de oudste der nieuw in het leven geroepen „gespeciali seerde instellingen", de Wereld organisatie voor Voedsel en Land bouw, die onder de afkorting „FAO" („Food and Agriculture Organisation") bekend staat, in haar te Rome gehouden bijeen komsten nog steeds het stadium van het organiseeren niet kunnen overschrijden. Men mag echter hopen, dat deze taak thans vol tooid is en dat in de eerstvolgende bijeenkomsten inderdaad practi- sche besluiten zullen genomen worden, die den volken tot eeni- gen steun bij hun moeilijkheden zullen zijn. Het uitvoerend comité van de FAO had o.a. het voorstel te be handelen van een commissie voor de wereldbehoeften aan levens middelen, die onder voorzitter schap van Bruce te Washington had vergaderd en de schepping van een Wereldvoedselraad heeft aanbevolen. Het uitvoerend comité heeft zich met dit denkbeeld ver- eenigd. De in het leven te roepen Wereldvoedselraad zal vooral ernaar moeten streven, dat voor bepaalde landbouwpro ducten de belanghebbende staten (zoowel de voortbren gende als de verbruikende) overeenkomsten zullen sluiten in het belang van een stabili satie der prijzen dier land bouwproducten op de wereld markt. Bovendien zal de Wereldvoedselraad ervoor moeten zorg dragen, dat reserve-wereldvoorraden aan levensmiddelen gevormd wor den voor eventueele tijden van crisis, en dat de na. de vor ming dier reserve-voorraden eventueel nog overblijvende overschotten aan levensmidde len een behoorlijk afzetge bied vinden. De raad zal daarom middelen moeten zoeken tot aanmoediging van het verbruik van landbouw producten bij verschillende volke ren. Anderzijds zal de Wereld voedselraad uiteraard de ontwik keling van den landbouw in achterlijke landen moeten bevor deren. o.a. door de vergemakke lijking van de aanschaffing der noodige landbouwwerktuigen. D^ Wereldvoedselraad, waarin alle* tot de FAO toegetreden regee ringen vertegenwoordigd zullen zijn, zal eens per jaar bijeenkomen voor het opstellen van het arbeids- olan voor internationale actie voor het komende jaar en voor de al gemeen te volgen richtlijnen. Een uitvoerend comité van den Wereldvoedselraad gal ja den tusschentyd tusschen de jaarlijk- sohe zittingen regelmatig bijeen komen, om de uitvoering der raadsbesluiten te verzekeren. Het uitvoerend comité der FAO vheeft in zijn zitting te-Rome voorts besloten, dat de zetel van het Europeesche bureau der FAO het gebouw van het gewezen Internationale Landbouwinstituut aldaar zal zijn. Dit zal het centrum worden voor de toekomstige uit. werking van plannen met betrek king tot de levensmiddelenvoor. ziening, dan landbouw, de vissche- rij en de bosschen van Europa. Onze landgenoot, de heer S. L Louwes ls met de leiding van dit Europeesche centrum der FAO be last. Daarentegen besloot het uitvoerend comité, dat de eerst' volgende jaarlijksche algemeene FAO-conferentje cltt jaar te Genève zal gehouden worden en 0P^2?-„A.u.gustus zal beginnen. Gelyktjjcijg met ,je zitting van voerende comité der FAO vond te Rome ook een bijeenkomst plaats van de vertegenwoordigers der 13 ;n Europa reeds bestaande nationale FAO-comité's uit de volgende landen: België, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Ierland Ualië, NederlandNoorwegen Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Awiteerland. Ook een waarnemer ÏJ* °eraenië, dat nog niet tot de FAO is toegelaten, was aanwezig. Men besloot tot de meest nauwe samenwerking in het belang van geheel Europa. Reeds in April zal in Tsjecho slowakije een technische confe rentie gehouden worden ter be spreking van de mogelijkheid van een internationale actie «er bevrediging van de behoeften van vele Europeesche landen aan hout voor den wederopbouw en ter bevordering van de ont. wikkeling der in de Europee sche bosschen voorradige hulp middelen. De bijeenkomst stelde voorts een lijst op der meest dringende kwesties voor Europa op het ge bied der FAO- Deze lijst bevat; het peil van de levensmiddelen- verzorging der bevolking, de leve ring van zaadgoederen de aan schaffing van landbouwwerktui gen, de bescherming tegen plan tenziekten, de dierfokkerij. de kwestie der melkproducten en die der visscherij. Voor ieder dezer zeven onderwerpen zal een des kundigencommissie nagaan, of redelijke kans op internationale Europeesche samenwerking tot op lossing der moeilijkheden bestaat. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuidoost en Zuidwest; meer bewolking, vooral in het Westen van het land; hier en daar wat lichte regen of. motregen, weinig ver andering van temperatuur. 27 Maart: Zon op 6.29 uur, onder 19.03 uur; maan op 8.39 uur, onder 00.40 uur. die de vergadering leidde, tot verwondering en verheuging der andere plaatsvervangers zeer be reidwillig 'aangenomen: 'n Britsch voorstel om de Oostenrijksche landstrijdkrachten 0p 53-000 man te stellen (sovjet-unie wilde aan vankelijk een maximum van 50.000). een Britsch voorstel om in de clausule, die het gebruik van wapens voor massale vernietiging, waaronder atoomwapens, verbiedt, de volgende zinsnede óp te ne men: „en andere wapens, die thans of in de toekomst, volgens vast stelling van de V. N., voor massale vernietiging dienstbaar gemaakt zouden kunnen worden". Het verwijderen van het woord „fascist" of „fascisme" en het in de plaats stellen vaii het woord „nazi" in de omschrijving vah de per/ionen, die niet in het Oosten rijksche leger zullen mogen dienen. Onze iBrusselsche correspondent meldt ons: Z. H; Exc. de bisschop van Luik heeft in een herderlijk schrijven, dat j.l. Zondag in de kerken van zijn bisdom werd voorgelezen, op nieuw stelling genomen ten aan zien van de verschijningen te Ban- neux. „In ons sphrijven van 19 Maart 1942", zoo luidt het o.m., „hebben wij plechtig de godsvrucht tot o. L. Vr. van Banneux erkend en goedgekeurd. In datzelfde schrij ven hebben wij de feiten van Banneux als voldoende vaststaand voorgesteld om, tenminste binnen de grenzen eener ernstige waar schijnlijkheid, menschelijk geloof waardig te zijn. Thans, na vijf ja ren van observatie en gebeden, stellen wij het op prijs, deze goedkeuring en deze verklaring te vernieuwen en te bevestigen". De kerkvorst deelt vervolgens mede, het plan te hebben opgevat op de hoogvlakte van Banneux een heiligdom te doen bouwen „ter eere van Haar, die gekomen is voor alle naties". De bisschop zelf, zal in Sep tember van dit jaar den eersten steen van dit heiligdom leggen. Hiermede zullen van 21 tot 28 September tal van godsdienstige plechtigheden gepaard gaan. Rotterdam, 25 Maart 1947. De afgeloopen 14 dagen waren zeer Fys,: 'g, aldus een bericht van de Makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. Het be langrijkste artikel was Cocosolie; daarin ging nogal wat om, zoowel in ruwen- als in geraffineerden- en in geharden vorm. Verder was er nog iets te doen in de loco eet bare Talk, ex. s.s. „Aldabi" voor margarine doeleinden. De 778 tons ex. s.s. „Ittersum" resteeren nog, waarover nog geen beslissing ge nomen is. Naar verluidt, zaj dit naar de Vetsmelterijen gaan Ook tn loco Soyaolie en Castorolie vonden eenige afdoeningen plaats maar er blijft toch nog het een en ander in deze oliën over. En ten slotte werd van de per „Mijdrecht" aangekomen 10.000 tons lijnolie een klein deel ter beschikking gesteld voor het maken van zachte zeep Wat de afleveringen betreft zlm we gelukkig over de ergste 'moei lijkheden heen en binnenkort zal de achterstand wel geheel weg gewerkt zijn. Dan zal de huis vrouw eindelijk ook weer eens wat zeep en zeeppoeder kunnen koopen, want er liggen nog enkele fabricage-schema's op Uitvoering te wachten, omdat de reeds lanv gekochte grondstoffen niet konden worden aangevoerd .Ie^,f0een vraagt z;ch verwondera af, waarom de in uitzicht gestelde Herho<>ging voor inlandsche lan?ui+WrfïUr^2 erLZ' toch zoo S u^Wyft. Ongetwijfeld belem- dit den handel in eerstge noemde soorten, hoewel er nu en uan toch wel iets omgaat. In vet zuren is vrijwel niets voorradig. Behalve de partij Walvischtraan is er momenteel niets stoomend. Wel schijnt er nog, door ruiling met lijnolie, een paar duizend ton grondnotenolie te komen een nog steeds zeer geliefde olie' Het Haagsche bijz. gerechtshof heeft den voormaligen directeur van het gewestel. arbeidsbureau te Delft, W. M. P. Linckèns, ver oordeeld tot 10 jaar gévangenis- straf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. Verdachte had o a onderduikers aan de Duitschers overgeleverd, waardoor verschei dene van hen in Duitsche concen tratiekampen werden opgesloten. De eisch was 15 jaar met aftrek. De Rotterdam ?che rechtbank veroordeelde gisterenmorgen den 26-jarigen aannemer P. j. Tlmmer. mans, tijdens de bezetting comman dant van een illegaie ontwaipenlngs- fnik' nw maanden voorwaar- t „een proeftijd van drie „tn _eDn. der toezichtstelling van ,sseeringsvereeniging, we- sens poging tot dief tal van een varken en het aanvallen van een Pohtie-agent. Als verzachtende om- handigheden werden het zeer gun- .sSige reclasseer:ngsrapport en de na de bevrijding door verdachte ondervonden teleurstellingen in aanmerfdng genomen. De veerdienst Zijpe-Numans- óorphaven, die gedurende de Vorstperiode een maal per dag werd uitgevoerd, wordt weer twee maal per dag gevaren. <J> Donderdag zal met het Indië- vliegtuig een hoeveelheid bloed vervoerd worden voor den bloed transfusiedienst te Bafov'a <j> De „Kota Baroe" ig te Tandjong Priok aangekomen met het be wakingsbataljon 3-4 R I aan boord- Het bataljon wordt te Soerabaja gestationneerd. O Vrijdag zal de „öloterdyk" naar Indonesië vertrékken met ruim duizend militairen. Tn de Stscrt. van Dinsdag zijn opgenomen: wijzigingen op de ijzer, en staalbeschikking 1940, pr\jzenbeschikking kalkzandsteen 1947, Wijziging pryzenbeschikking houten huishoud, artikelen 1947, prijzerïbeschikking onderdeelen en accessoires voor motorrijtuigen 1947 <0 De maximumprijs der eenden eieren is gewijzigd: le gewichts klasse 13 et-; 2e 12 ct.; tweede soort en uitval voor beide klas sen 1 ct. lager. 25 C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2