Kleine zelfstandigen doen voor het eerst mee Katholieke en Europeesche crisisproblemen Harde slag voor veesmokkel Mijnwerkers brengen hun laatsten groet Uit de ENCYCLIEK ens Radiatur De gezonken vloot te Toulon BENEDICTUS, stralende ster in den donkeren nacht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Drees denkt hardop Voorm. admiraal staat terecht Honderd man reeds achter slot Het uitmoorden van Lidice V. Na veertien eeuwen dezel fde duisternis Landingsgestel weigerde 69ste JAARGANG VRIJDAG 28 MAART 1947 No. 20275 HOOFDREDACTEUR VAN DETABLET'OVER: „LAAT ONS VOORAL WAAKZAAM ZIJN" Proces tegen Wiesm ann begonnen MISSIONARIS GING VOEDSEL HALEN Zevenduizend menschen lijden honger Aangrijpende plechtig heid in dé rouw-kapel SUCCES VAN EEN RADIOAMATEUR Per pafachute naar beneden APPELMOES ZONDER BON VAN DE 867.177 GEEN DOODE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. HULP aan ouden van dagen In en prijzenswaardig vlug tempo dat aan de degelijkheid der "behandeling geen afbreuk deed, heeft de Tweede Kamer zich heengeslagen door het wetsontwerp, waarnaar door een half millioen landgenooten reeds al te lang werd uitgezien. Het lijdt geen twijfel dat het bij de eindstemming, die tot Vrijdag is verschoven, wordt aanvaard, al zijn er van de reeks ingediende amendementen slechts een paar door minister Drees overgenomen. Den ovei-igen, voor zoover niet ingetrokken, geven wij weinig kans. Omtrent de hoofdzaken der gedachten- wisseling het volgende. „Staatsarmenzorg" is een on vriendelijk woord, dat niet veel inlicht over zakelijke argumenten Er wordt in het ontwerp niet Inet behoeften gerekend; alleen reke ning gehouden met de eigen in komsten. Dat doet de fiscus ook en hoe moeilijk die het ons ma ken kan collega Lieftinck zat naast den bewindsman blijkt wel uit de vragen die inzake de vermogens aanwasbelasting zijn gesteld, bijv. hoe groot de garde robe was in 1940. Er zijn bezwa ren tegen den aftrek, maar zij dienen aanvaard om grooter be zwaren aan de andere zijde uit den weg te gaan. Een dik kwartiertje stond de minister „hardop te denken" over zijn toekomstplannen ten aanzien van de definitieve rege ling dezer materie, waarbij juist de ouderdomsvoorziening hem veel hoofdbrekens kost. Z.Exc. overweegt. ko*t gezegd, fonds vorming voor geheele bedrijfs takken waaronder ook de kleine zelfstandigen kunnen vallen. De heer Steinmetz (K.V.P.), dje Woensdag als eerste spreker zijn visie gaf op het ontwerp, is nog door een heele rij afgevaardigden op het spreekgestoelte gevolgd. De meeste hunner droegen de zelfde bezwaren aan; Waarom niet binnen het kader der be staande wet «^bleven en U aan het advies der Shchtmg van den Arbeid gehouden? In het ontwerp wordt daarvoor in de plaats althans als overgangsmaatregel eigenlijk een door den Staat ge regelde Armenzorg gesteld. Ter- wijl toch zonder technische be zwaren de niet-verzekerden en kleine zelfstandigen onder de verzekering waren te brengen. Vooral de heeren Stapelkamp en Smeenk (a r.) legden op die bedenkingen allen nadruk (de laatste deed echter bij wijze van compromis een beroep op minis ter Drees om als termijn van overgang niet 3 doch 2 jaar te stellen); en de heer Kikkert (c.h.) tilde ze zoo zwaar dat hij zich vooralsnog zijn stem voor behield. Een apart geluid liet de heer Hooij (K.V.P.) hooren door na 'n loflied te hebben gezongen op de strekking van deze wetsvoor- dracht die een evolutie betee- kent in de sociale voorziening door de erkenning van den ar beid zelf als grondslag der so ciale rechten, daar zij voor het eerst de kleine zelfstandigen in de ouderdomsvoorziening be trekt bedenking te opperen tegen het vrijstellen van premie van de 62-jarigen gedurende 3 jaren en door bij de regeering op een voorloopige premieregeling aan te dringen om het „persona listische" in de betrokkenen niet te dooden. De communist Koenen, die van verzekering niets moet hebben en „staatspensioen" het ideaal vindt, kreeg steun van den staatk.ger. ir. Dis, eveneens (maar vooral dan uit godsdien stig motief) tegen de verzekerings gedachte gekant. Hij zou het daarom prachtig vinden als bij de definitieve voorziening die ge dachte geheel werd los gelaten en bij voorbaat liep hij daarom voor dit ontwerp warm. Minister Drees antwoordt In verband met de gestelde vraag, waarom het toch zoo lang had geduurd alvorens de regee ring met deze voordracht geko men was, mocht minister Drees in zijn antwoord opmerken dat daar waarlijk geen aanleiding toe is, nu immers binnen vijf maanden na het optreden van dit kabinet de zaak bij de Kamer aanhangig is gemaakt. Ingaande op de bekende hoofd bezwaren, oordeelde de bewinds man dat in zijn systeem het be schikbare geld op de doelmatig ste wijze gebruikt zal worden. Tegenover zijn bestrijders, die hem het tijdelijk loslaten van de verzekeringsgedachte kwalijk nemen, stelde Z.Exc. vast dat het systeem van de Stichting van den Arbeid de verzekering geheel los laat, aan ieder die verzekerd is geweest 9.-_ toekent onverschil lig hoeveel hij geplakt heeft en bovendien de niet-verzekerden buiten de uitkeering houdt. In de regeling van de regeering krijgt de verzekerde wat hem rechtens toekomt. Ook houdt de Stichting geon rekening met de overige inkom sten' maar dit brengt de onver mijdelijke consequentie mee, dat degenen, die het meest de uit keering noodig hebben, een la ger bedrag ontvangen. In net systeem der regeering waakt ae aftrek daartegen. Het gaat met aan, nu tallooze 65-jarigen nog volop aan het werk zijn, hun de voile uitkeering te doen, vooral wanneer er niet voor betaald Amendementen Niet minder dan twaalf amen dementen passeerden in de avond vergadering, nadat van repliek was afgezien, de revue. De stem ming er over zoo noodig werd tot Vrijdag uitgesteld. De poging der communisten om de duurzaam van haar echtgenoot gescheiden levende gehuwde vrouw gelijk te stellen met de ongehuwde, vond èn op principi- eele gronden èn ter voorkoming van fraude algemeen afkeuring Vooral van a.r. zijde werd aan gedrongen op beperking van den werkingsduur der wet (2 in plaats van 3 jaar) dit in verband met haar nadeeligen invloed op de actie voor de pensioenfond sen maar de minister voelde er absoluut niets voor, een bepa ling in de wet te leggen die aller waarschijnlijkst niet gehandhaafd kan blijven, om dat de definitieve regeling niet binnen 2 jaar ge reed kan zijn. Laat de Kamer ge noegen nemen met de toezegging dat de meest mogelijke spoed zal worden betracht. Oorspronkelijk had de regee ring indeeling in 3 gemeente klassen voorgesteld, maar er later 5 van gemaakt. De communisten voelden meer voor 4 doch legden zich ten slotte bij 5 neer, maar van hun voorliefde voor een fik- sche verhooging der uitkeering waren zij niet af te brengen. De heer Suurhoff (PvdA) had al uit gerekend dat er 50 75 mill, extra mee gemoeid zijn (de regeerings- voordracht is al „gedurfd" zooals de minister toegaf, daar zij 150 200 millioen aan de schatkist kosten zal) en ook van de regee- ringstafel had men er uiteraard geen oor naar. Minister Drees had trouwens des middags reeds medegedeeld, van zijn collega voor financiën de boodschap te hebben ont vangen, dat het ontwerp finan cieel beschouwd alleen aan- vaardbaard is, wanneer in het hierna te behandelen ontwerp „Belastingherziening '47" geen vermindering wordt aange bracht. Iedere verhooging te vens der kosten van het onder havige ontwerp stuit bjj de regeering op verzet. De heer Schouten tikte terloops de ministers op de vingers, dat een dergelijke mededeeling over de parlementaire schreef ging. Ook van de zijde der KVP, de A.R. en de PvdV. lagen voorstel len op tafel die stuk voor stuk op verhooging der kosten uitloopen. Zoo het ongemoeid laten bij den aftrek van inkomsten uit bedrjjfs- pensioenen (waarom dan niet al lereerst uit de vrijwillige verze kering? vroeg de minister); zoo het halveeren van dien aftrek; of van het inkomen niet 50 maar 100 vrij te geven. Alleen een voorstel van den heer Steinmetz (K.V.P.) vond ge nade in 's ministers oogen. De ouderdomsuitkeering voor een ge huwden man zal daardoor naar gelang zjjn woonplaats bedragen: Gemeente le klas 936 per jaar 2e 900 3e 864 4e 828 5e ƒ792 De anti-revolutionairen namen in verband hiermede hun voorstel terug om de 5 gemeenteklassen weer tot 3 terUg te brengen. Ook een a.r.-amendement om als inkomsten niet te beschouwen bijdragen van kerkelijke of parti culiere instellingen van weldadig heid, werd door den minister overgenomen. En eenzelfde gun stige ontvangst viel nog een tweede amendement-Steinmetz ten deel, volgens hetwelk na den dood van den gehuwden man zijn ouderdomsuitkeering nog een half jaar (niet twee maanden) san zijn echtgenoote zal worden uit betaald. Zelfs de communisten kregen er door dezelfde goedgeefschheid één van hun zeven amendemen ten door; ze betrof een technische wijziging. Op de stemmingen na is het ontwerp afgehandeld. Daarna heeft de Kamer zich nog voor een paar nachturen ver diept in de Belastingherziening 1947, waarop wjj nader hopen te rug te komen. L. II. Voor het hooggerechtshof te Versailles is gisteren het proces begonnen tegen den 69-jarigen admiraal Jean de Laborde, voor malig commandant van de Fran- sche vloot te Toulon, die wordt beschuldigd van verstandhouding met den vijand, handelingen, schadelijk voor de landsverdedi ging, en vernieling van Fransche schepen. Dit proces is het laatste van de reeks tegen vroegere functio narissen van de regeering van Vichy. Behalve van het in ongereed heid brengen van de Fransche vloot in Toulon, wordt Laborde er van beschuldigd den Duitschers te hebben aangeboden een Fransch expeditieleger van 20.000 man op de been te brengen tegen de vrije Fransche strijdkrachten in Afrika. Tijdens een bespreking met den Duitschen ambassadeur en twee Duitsche kolonels heeft Laborde gewezen op de dringende nood- Douglas Woodruff, hoofdredac teur van „The Tablet", sprak gi teravond voor een druk bezochte vergadering van den ,.Kath. Kring" te Eindhoven, over de Kattn en Europeesche crisis. Spr. ving zijn voordracht aan met een citaat uit het Italiaansche soc. blad „Avantj", waarin Ignacio Saloni schreef. Laat on-s vooral waakzaam zijn', want de Kerk zal in de 20ste eeuw meer meetellen dan in 19de, wijl de Kerk grooter invloed heeft op de middenkla-se- De partijen kunnen alleen bestaan bij de gratie van de maf sa. Dit beteekent derhalve, dat de demo cratie grooter macht 2aj brengen voor de Kerk. Na de bevrijding ervoer Engeland met een schok, dat er in de bevrijde landen zulke groote Kath. partijen bestonden. Spr, wees daarbij 0|p de politiek der christen-democraten in Italië. °P de MRP in Frankrijk en den stijgenden invloed van de Katholie ken in Amerika, evenals op dien der Labour Partij 0p het continent. In het begin van 1945 maakte f-pr- een reis door Noord-Xtalië en Het nationale schandaal van den veesmokkel, die ons berooide land reeds zulk een enorme scha_ de heeft berokkend, maakt een goede kans op zijn minst tot be scheidener proporties te worden teruggebracht. De diverse opspo ringsdiensten hebben de draden, Melke zjj langzamerhand in han- hadden gekregen tot een ge- sm1 Weten ie vlechten en het re- ti<mU' daarvan is geweest, dat schuldigen en mede ken zijn achterhaald. Het h« HiIvarenU'0n met de affaire in geleden afel{. die ruim een maand de smokke] h het licht kwam. Van' gearresteerd "de. welke toen werd Diessen, waa dde het sPoor naar werd ontdek-?61* nieuw complot werden ve£' Ook hiervan mers °P&espoo?I»ende deelne- kraag gepakt. ln,- den sporen c*.ÏTaS welke laatste plaats vooral he kend staat als een oord van vee- smokkelaars. Een der hoofdfigu ren uit het complot, benevens een tiental anderen werden daar ge arresteerd. Onafhankelijk van dit complot werden nog vier perso nen aangehouden, die in opdracht werkten van Belgen. Talrijke ar restaties werden ook verricht in Oilze-Rjjen, Alphen, Riel en Til burg. totaal hadden er 100 ar restaties plaats, terwjjl er ver moedelijk zoowel in het Zuiden ais in andere deelen van het land nog minstens 100 zullen volgen. Kr leiden sporen naar Friesland, vanwaar het meeste vee afkom stig moet zijn. In Rijsbergen werd een afzonderlijk werkende groep van 7 personen aangehouden. Een goede vangst werd ook gedaan in Baarle-Hertog en Baarle-Nas- sau, waar twee hoofddaders, bij de veesmokkelaffaire betrokken, t.w. Van C. en Van der P. gepakt konden worden, alsmede een aan tal medeplichtigen. Spanje, waar hij zich politiek kon oriënteeren. De Italiaansche pre mier De Gafpcri leek hem een sterke figuur, die aan het hoofd staat van een zeer gevarieerd coalitie-kabinet. Vervolgens wees spr. op de verhouding van de cbrist.-democraten ter opzichte van de partij van den kleinen man. Daarna richtte ?ipr. zijn blikken naar Franco-Spanje, dat een twist appel voor de internationale poli tiek is geworden. Woodruff schetste den toestand van Spanje tijdens de eerste en de tweede republiek, welke leidde tot den bloedigen burger-oorlog- Hij wees op het samengaan van kerk en regeering, waarbij de bis schoppen en priesters in Spanje veel politieke macht hadden en de fouten van de regeering vaak met Rome werden vereenzelvigd, waar door een geest van anti-clericali'me ontstond, die later tot revolutie leidde. Franco was nu de man dien men als nationalen redder zag, die het Eu-ropeesch respect voor Span je kon herstellen. In de gegeven omstandigheden oordeelde spr. het voor Europa het be te, dat het Franco-regime aanblijft, want men weet niet wat er na komt. Spr. meent echter een meer democra- tischcn geest in het huidige Spanje te hebben opgemerkt uit de niet- gecensureerde lectuur in de boek- winkels. Politieke ;traatdemonstra ties zijn evenwel verboden Zoodra de oorlog geëindigd was,' hoopte men van Engelands en Amerika's politiek op 'n diergelijken invloed op de Sovjet, dat, 't Franco-regime vrij uit zou gaan. Want spr. be schouwt Spanje en Italië nog steeds als een dam tegen de Rus sische voedgolf naar het Westen- Ook zal openlijke oppositie tegen Franco niet ogmelijk zijn. Wel wordt er in het geheim geconspi reerd. Vervolgens heeft de heer Wood ruff met enkele woorden over den onhoudtoaren toestand van Polen gesproken en hij verzekerde de vergadering dat de Polen spoe dig zullen bemerken, dat de We tersche invloed niet bij de grenzen vam Polen ophoudt. Na nog even de politiek van Joego-Slavië en Roemenië te heb ben aangeraakt, gaf spr. gelegen heid tot he( stellen van vragen, waarvan een druk gebruik gemaakt werd- Daarbij werd geïnformeerd naar de positie van de Katholieken in de Labourregeering. Spr. ant woordde dat er slechts 16 Kath. parlementsleden zijn op de 640, waarbij komt, dat de intellectueele invloed op het openbare leven veel grooter is- zakelijkheid van zulk een actie, waarvoor hem het materiaal door de Duitschers ter beschikking zou moeten worden gesteld. Eén der kolonels zou toen heb ben opgemerkt, dat zulks tot een oorlog tusschen Frankrijk en En geland zou kunnen leiden, waar op Laborde moet hebben geant woord, dat hij daar al twee jaar op gewacht had. Zijn plannen zijn echter nimmer verwezenlijkt, daar enkele dagen na de bespreking de geallieerde landing in Franseh- Noord-Afrika plaats vond. Het proces zal vermoedelijk twee dagen duren. Voor het volksgerecht te Praag is gisteren Harold Wiesmann ver schenen, die met 15 andere per sonen verantwoordelijk wordt ge acht voor het uitmoorden en ver woesten van Lidice in 1942 na den moord op Reinhold Heydrich, plaatsvervangend rijkscommissa ris van Bohemen. Wiesmann was voorheen hoofd der Gestapo in de Tsjechische mijnstad Kladno. Den beschuldig den wordt de dood van 772 men- schen ten laste gelegd, van wie 145 geëxecuteerd werden en 627 door pijniging en mishandeling in concentratiekampen stierven., en de vrijheidsberooving van 2.240 personen, van wie de meesten naar concentratiekampen werden gezonden. Volgens de aanklacht had Wies mann bevel gegeven geheel Lidice zonder vorm van proces te straf fen, nadat hij „onbevestigde be richten had ontvangen, dat de in woners van dit dorp parachutis ten, die bij den moord op Hey drich betrokken waren, verbor gen hielden." Negentien Indonesiërs en een blanke missionaris van het eiland Waroe in re Bandazee (mo gelijk is hier Wolowaroe be doeld, waar de missionarissen van Stevl werken) zijn in Darwin (N.-Australië) aangeko men om voedsel te halen teneinde de bevolking van hun eiland, be staande uit 7000 zielen, voor den hongerdood te behoeden. In een kleine zeilprauw kwamen zij on der de gevaarlijke weersomstan digheden van den Moesson 400 mijl over zee. Zij hebben den weg naar Australië slechts met behulp van een klein kompas en een oude kaart moeten vinden. Bij aan komst in Darwin was er geen kruimel voedsel meer aan boord. De missionaris vertelde, dat het een zeer slecht seizoen voor het eiland was geweest. Hoewel ook Darwin met voedseltekort te kampen heeft verwacht men, dat er voldoende levensmiddelen beschikbaar wor den gesteld om de eilanders te iedden. De golfbrekers te Scheveningen, die veel te lijden hadden van de vorst, worden weer hersteld. Mej. Geldens, secretaresse van H M. de Koningin, legt een krans in de chapelle ardente, Waar de slachtoffers van de ramp in de Hendrikzijn opgebaard. Grijsgrauw was de lucht en een sterke wind rukte den rook weg van de monden der hooge schoorsteenen, toen gistermiddag tusschen 2 en 3 uur vele honder den mijnwerkers van den dag dienst op de Staatsmijn Hendrik langs het stoffelijk overschot van hun vijf gevallen kamera den trokken. Van de schacht begaven zjj zich naar de cha pelle ardente om eerbiedig nog enkele oogenblikken in stilte te vertoeven bij hen, die zoo wreed en onverwacht uit hun gezinnen en uit de groote mijnwerkers- familie waren weggerukt. De mannen van den nachtdienst hadden dit 's morgens om 6 uur reeds gedaan, tetwijl de middag- dienst gisteravond om 10 uur den gevallenen een laatsten groet bracht. Bij de rouwkapel, waar de vyl kisten, waarin het stoffelijk over schot rustte van opzichter J. H. Keulers, houwer J. H. Valken berg, houwer J. J. Keymes, post- sleeper J. H. Janssen en bank werker J. A. Jacobs, naast elkaar stonden, bedekt met witte bloemen en kransen van het mijnbestuur van Brunssum en Heerlen, hielden twee houwers m mijnwerkers- kleeding, die om het uur werden afgelost, met de brandende mijn lamp in de hand, de wacht. Het was een ontroerend schouw spel, de mannen, bedekt met het stof uit de donkere mijngangen, te zien trekken langs hen, die ge vallen zijn aan het front, dat zij zelf enkele minuten tevoren ver laten hadden. Eerbiedig, met ont bloot hoofd, schoven zij binnen, terwijl de kopnagels van hun zware schoenen over den harden steenen vloer der rouwkapel kras ten, waar aan de achterzijde van de middelste kist het kruisbeeld tusschen brandende kaarsen stond. Een oogenblik stonden zij stil, in gedachten verzonken, en spraken een kort gebed. Even voor drie uur kwamen de nabestaanden der slachtoffers naar de rouwkapel, waar hun dierbaren rustten, die Maandagmorgen thuis waren weggegaan, zooals zij reeds zoo vaak naar hun werk waren gegaan; dezen keer echter om niet meer terug te keeren. Een tafereel, om nooit te vergeten. De twee mijnwerkers, die dt, wacht hielden, hadden den groo- ten krans van roode amarillas, witte aronskelken en blauwe iris sen, waartusschen een breed lint in de nationale kleuren was be vestigd, aangebracht, toen om 3 um' mej. Geldens, de secretaresse van H.M. de Koningin, de rouw kapel betrad, om namens de Ko ningin dezen krans neer te leggen bij hen, die bij het verrichten van hun voor het vaderland zoo be langrijk werk, het leven hadden verloren. Onder de autoriteiten, die bij deze plechtigheid aanwezig waren, merkten wij op dr. ir. Ch. Th. Groothoff, pres.-dir. der Staats mijnen en directeur der Ned. Steenkolenmijnen, den Commis saris der Koningin in de prov. Limburg, mr. dr. F. J. Houben, den burgemeester van Brunssum, mr. A. P. J. M. Lempers, den in- De radiozendamateur A. Bles. wonende in de Sonman- straat te Rotterdam, heeft Woensdagmiddag tusschen half 2 en half 3 op een golflengte van 6 meter (roepletters PAOUM) verbinding gehad met Kaapstad in Zuid-Afrika. De uitzending werd in Kaap stad met overgroote sterkte ontvangen. Dit beteekent de grootste afstand, welke tot dusver op deze korte golfleng te werd overbrugd. Reeds waakten wij in een kort telegram melding van de Encycliek „Fulgens radiatur", welke Z. H. I'aus Pius XII den 21sten Maart j.l. bij gelegenheid van den 1400sten herdenkingsdag van het zalig afsterven van den H. Benedictus, aan de wereld schonk. „Lichtend straalt >als een ster in donkeren nacht, aldus vangt de Encycliek aan. Benedictus van Nursia, een sieraad niet alleen van Italië, maar veeleer van de geheele wereld. Wie zijn verheven leven beschouwt en de getuigenissen van de sombere en stormachtige tijden, waarin hij leefde, bestudeert, zal ongetwijfeld de waarheid van het Goddelijk woord erkennen, dat Christus Zijn Apostelen en de door Hem gestichte gemeenschap heeft medegegeven: Ik ben met u alle dagen tot, aan het einde der tijden." Dit woord vol belofte verliest nooit zjjn geldigheid, het heeft betrekking op het geheele, door God geleide verloop der geschie denis. En juist als het geheimnis- volle scheepje van Petrus door geweldiger golven gebeukt wordt; als ten slotte alles te wankelen schijnt, en geen hoop op mensehe- lijke hulp meer in uitzicht is, dan vertoont zich Christus als veilig stelier, als troost, als schenker van kracht van boven. Dan roept Hij nieuwe strijders op het strijd- tooneel, opdat zij de Katholieke zaak beschermen, haar herstellen en haar met de hulp der hemel- sche genade zelfs tot grootereri bloei brengen. In de schare van deze Gods- strijders straalt ln helderen glans de H. Benedictus, „geze gende der genade, gezegende naar zjjn naam". Volgens het raadsbesluit der Goddelijke Voorzienigheid trad hij op in die sombere eeuw, toen bestaan en lot niet alleen van de Kerk, maar ook van de maatschappe lijke en menschelijke cultuur in het uiterste gevaar ver keerden. Het Romeinsche Rijk. dat tot zoo'n hoogte van roem was geste gen en zoovele volken, stammen en naties in zijn schoot door wijze rechtsordening en redelijke be handeling had samengebracht, dat men met meer waarheid van een wereldpatrocinium dan van een imperium kon spreken, had zich, zooals alle aardsche dingen, naar zijn ondergang gebogen. Innerlijk verzwakt en verscheurd, van buiten uiteengeslagen door de aanvallen van de barbaren, die uit het Noorden kwamen aan stormen, bood het in zijn Weste lijke deelen het beeld van een ge weldige ineenstorting. Waar schitterde in dezen ver nielenden storm en ondergang van zoovele dingen nog een scevre der hope voor de burgerlijke sa menleving der menschen; waar vond zij hulp en een toevluchts oord, zoodat zij, als bij een schip breuk, ten minste zich zelf en eenige resten van haar bezit kon redden In de Katholieke kerk. Alle aardsche ondernemingen en instellingen toch, die slechts op menseheljjke wijsheid en macht steunen, lossen in ilen loop der tijden elkaar af, komen op een hoogtepunt, dalen dan, overeenkomstig haar natuur, geleidelijk af, vervallen en stor ten ineen. Maar de gemeenschap, welke onze Verlosser gegrondvest heeft, dankt het haar Goddeljj- ken Stichter, dat zij voortdu rend lieven en Kracht van boven bezit. Daardoor gevoed en gesteund, bijjft zij dermate zegevierend in den stryd tegen de wederwaardigheden van tij den, dingen en menschen, dat zjj in staat is, uit hun neer- en on dergang een nieuwen en geluk kiger tjjd voort te brengen, en door de Christelijke leer en stuwkracht, een nieuwe maat schappij van burgers, volken en rassen vormgevend op te bouwen". De H. Vader geeft vervolgens een heerlijk levensbeeld van den H. Benedictus, en zet uiteen, hoe deze door het stichten van een nieuwe kloosterorde de Wester- sche wereld met een nieuw ideaal een nieuwe cultuur schonk. „De Goddelijke Voorzienigheid schijnt hem vooral de taak toe gedacht te hebben, niet zoo zeer de in Oostelijke landen gebruike lijke kloosterlijke levenswijze naar het Westen over te planten, maar veeleer haar aan de denkwijze, de behoeften en de omstandigheden van Italië en de overige volken van Europa aan te passen. Zoo verving de Benedictijnsche kloos terregel de normen van de klui zenaars met de particuliere voor schriften die nog niet nauw keurig waren omschreven en vaak van de willekeur der over sten afhankelijk waren. De regel Is een heerlijk mo nument van de Romeinsche en Christelijke wijsheid, waarin de rechten, plichten, en werkzaam heid der monniken met evan gelische mildheid en liefde wor den geordend, een regel, die aldus velen aanspoorde om deugd en heiligheid te beoefe nen, en nog immer dezelfde aantrekkingskracht uitoefent". In het laatste deel der Ency cliek trekt de H. Vader een pa rallel tusschen de tijden, waarin de H. Benedictus leefde en die welke we nu doormaken. „Niet alleen het verre verle den, ook het heden heeft veel van dezen ordestichter te ontvan gen en te leeren. Niet alleen de kloosterlingen, maar evenzeer alle andere standen... Bovenal mogen zij bedenken en ernstig overwegen, dat de verheven be ginselen en de zedelijke eischen van den godsdienst de betrouw baarste en sterkste grondslagen van de menschelijke samenleving vormen. Zijn deze vernield of ook maar verzwakt, dan moet het met innerlijke consequentie daar toe komen, dat alle steunpunten het een na het ander breken, steunpunten, waarop de ware orde, vrede, geluk van individuen en volken berusten. Het eerste en gewichtigste is God, den Allerhoogste, te ver eeren, Zijn heilige geboden in het particuliere en openbare leven te onderhouden; worden deze be ginselen verwaarloosd, dan heeft geen menschelijke macht teugels genoeg, om de opgezweepte volks driften voldoende in toom te hou den en tijdig te bedwingen. Want in den godsdienst zijn tegelijker tijd ook de waarborgen voor recht en zede opgenomen". Ten slotte herinnert de H. Vader er aan, dat het klooster, waar de H. Benedictus leefde en werkte, het Benedictijnen klooster op den Monte Cassino, in den jongsten wereldoorlog tot een puinhoop is vernield. Nu VVjj heden de herinnering aan den H. Benedictus vieren, waar om zouden Wij dan ook de ver wachting niet durven uitspre ken, dat met aller samenwer king dit oude klooster zoo veel mogeljjk weder in zijn oorspron kelijke schoonheid zal worden hersteld. Dat is de geheele be schaafde wereld aan den II. Benedictus verplicht. spect.-gen. van het staatstoezicht op de mijnen, ir. F. Wijffels en de twee directeuren der staatsmijnen, dr. ir. Ross van Lennep en den heer Mous, bedrijfsingenieur Op den Kamp, hoofdingenieur De Zee, dr. Mey, mijnarts, de pas toors Haan en Moonen. Na de kranslegging knielde de vertegenwoordigster van H.M. de Koningin neer en sprak een kort gebed. In de kamer van den Ring (or ganisatie van mijnwerkers) der staatsmijn Hendrik werden de fa milieleden van de slachtoffers door de sociale verzorgster der staatsmijnen, mej. Kaag, aan mej. Geldens voorgesteld, die de gevoe lens van deelneming van H. M. de Koningin overbracht en zich korten tijd met de nabestaanden onder hield. Ook de Commissaris der Koningin en de directeuren Ross van Lennep en Mous de laatste had zelfs het ziekbed verlaten om bij deze gelegenheid tegenwoordig te zijn alsmede "enkele anderen der aanwezigen, drukten de fami lieleden de hand en spraken en kele woorden van deelneming en troost. Reuter seint uit New York. De bemanning van een Ameri ka anschen bommenwerper van het grootste type, een zesmotor - gen B-36 met een actie radius van 12.000 KM., heeft benauwen-'" oogenblikken doorgemaakt b«t publiek op den grond trouwens niet minder toen het landings gestel van de machine tijdens een proefvlucht boven Forth Worth niet meer bedienbaar bleek. Twaalf van de veertien leden der bemanning verlieten ijlings met de parachute het vliegtuig in de meening, dat een noodlan ding gemaakt zou moeten worden. De beide achtergebleven piloten bleven echter in de lucht en lie ten het toestel rondcirkelen, om benzine op te gebruiken, alvorens pogingen tot een noodlanding te ondernemem Op het laatste oogenblik slaag de men er echter in, het landings gestel weer in orde te krijgen, zoodat de machine toch op nor male wijze en behouden te land kon komen. Van de 12 parachutisten zijn er echter minstens zes gewond. Nu de aflevering op de destijds aangewezen bonnen voor appel moes is beëindigd, zal men de nog bij den handel aanwezige ge ringe voorraden appelmoes zon der bon kunnen koopen. De prij zen, waartegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht, zijn in blik per liter ongeschild f 0.88; geschild f 0.94; in glas per liter f 1.16; per halve liter f 0.78. De inter-Amerikaansche raad voor de veiligheid in de lucht heeft den veiligheidsprijs voor 1946 toegekend aan de Pan-Ame rican Airtvays, op grond van het feit, dat bij deze maatschappij ge durende dat jaar geen enkel vlieg tuigongeluk is voorgekomen, dat den dood van passagiers of be manning tengevolge had. De maat schappij vervoerde in 1946 867.177 passagiers. De prijs wordt toege kend aan Amerikaansche en bui- tenlandsche luchtvaartmaatschap pijen, die een jaar lang zonder doodelijke ongevallen hebben ge vlogen. Het eerste kievitsei, dat do een paar jongens te R' gevonden werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1