Gezouten waterballaden It] FILM OP NIEUWE WEGEN? van een overmoedigen correspondent Tegen te hooge prijzen Lot ziekenfondspatiënten Voor onzen jeugdigen lezerskring DE JONGLEUR VAN ONZE LIEVE VROUW ^Wonderlijk, hoe men sommige >;en snel afleert ding< hoe zit dat? Harde noten gekraakt Nederland koopt Zuivering in Griekenland Wij hebben honger VRIJDAG 28 MAART 1947 PAGINA 3 BIJ DE MARINE OP BEZOEK De gewone „Jan' nog steeds te weinig in tel HET WERK DER PLAATSEL. COMMISSIES BIJ BEHANDELING VAN ZIEKENFONDS-PATIENTEN mais van Argentinië SPEUREN NAAR BORMANN Groote wapenacties DE VERBUIGINGS-N PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN LES ENFANTS DU PARADIS Dusseldorf gaat betoogen TELEGRAM VAN DE VOLKSTUINDERS Aan Minister Mansholt STUDENTEN-ARRESTATIES IN BERLIJN DE ZEGENING VAN VAANDELS A.F.p. meldt uit Vaticaanstad: Door het H. Officie is een decreet uitgevaardigd, waarbij verboden wordt, vaandels en vlaggen van politieke partijen te zegenen. Reeds in 1887 werd op de vraag, of het toelaatbaar was, deze vaandels en vlaggen te zegenen, ontkennend geantwoord. ZWARE STRAFFEN VOOR FOUTE MIDDENSTANDERS STALIN'S IJZEREN GORDIJN WEINIG WIND Eerlijk gezegd ben ik moe. Men jakkert niet geheel straffeloos drie kwart van de Oost af in amper vier maanden. Ik ben doodmoe, en in alle bescheidenheid: de nitnoodigingen, die ik den laatsten tijd van alle kanten kreeg om mee op patrouille of actie te gaan, werden zoo talrijk, dat ik allerlei onderdeden teleur moest stellen, omdat het in letterlijken zin niet meer „bij te beenen" was. Bovendien werd de gastvrijheid hier en daar zelfs een beetje benauwend, daar ik er sommige bezorgde moeders en lieve verloofden in Nederland van begin te verdenken, dat ze hun dierbaren overzee instructies gaven me net zoolang in den weg te loopen tot ook hun naam iu de krant stond Toen ik dan al de heete, dorre, overvolle steden van Insulinde ge zien had. voelde ik, dat werke lijk tyd werd om er, althans voor een paar dagen tusschen uit te breken; ik wilde uitrusten om dat hangerige, oververmoeide malaria- koortsgevoel kwijt te raken. Ik wilde de zee zien! Bovendien o doem der be trekkelijkheid van journalisten ,,op vacantie" had ik tevoren nooit gelegenheid gehad over onze Marine te schrijven. En nu verwacht u over deze „vacantie" eenige zoutwater balladen, vol zon en wind, met zinnen, doorwaaid van de ruimte en alinea na alinea rijzend en dalend als de witkruivende baren, impressies van de oneindige rust over een oneindigen water horizon. Ik zal u 2?eer moeten teleur stellen De zee-officier die me op 2 Maart j 1- aan boord van de RP. 111 bracht, zei onomwonden, dat ik wel gek leek: geen comfort, geen ruimte, lange dagenen dat soort schuitjes gaat tekeer....!" Ik had sterk den indruk, dat hij aan mijn zeewaardigheid" twij felde maar ik zweeg bescheiden over mijn verleden: hoe ik reeds veel te vroeg Slauerhoff verslond en Joseph Conrad en hoe ik Masefields ,,Sea Fever" kon decla- meerenhoe ik op de Kaag zeilde in een vergroote B M. en op een woonschip woonde en sterker nog: minstens éénmaal per week met de pont heelemaal de Schel de overvoer.... en hoe eigenlijk mijn gedroomde zoutwatercarrière pas voorgoed was „opgelegd", toen m'n moeder niet wou hebben dat ik „varen ging" Dat vertelde ik in m'n beschei denheid allemaal niet, maar met zoo'n verleden voelde ik me en m i. zeer terecht in staat om brullende Oceanen te weerstaan: ik wilde me eindelijk wreken op gemiste kansen Ik ging vacantie houden, een heele week varen Niet met een boot. waarop eigenlijk richting aanwijzers: ,,naar de zee dien den te worden geplaatst, maar op een klein vinnig snel zoutwater schip met enkele stampende vier kante meters dek met een groote Nederlandsche vlag, fier wappe rend in een grooten straffen zee wind. Over enkele dagen denk ik nu, door ervaring wijs en verweerd geworden, lichtelijk anders: Maar het eenige, dat na de eerste uren zwalken en stampen en slingeren reeds als een paal (de bekende paal) boven water stond (en wat voor water-!) was dit: Noch Slauerhoff, noch Conrad, noch Masefield hebben ooit °P een R.P-boot gevaren En zoo lagen we dan Hert heelen langen Maandagmiddag een beetje landerig en werkelijk zeer lui en zeer tevreden onder het zonnedak van de R P. 111 en keken zoo nu en dan als het niet te veel moeite kostte, van het voordek slaperig naar passeerende Marinesloepen, naar een plompe havensleepboot of naar het traag voorbijdrijven va-, zolderschuiten vol koelies, die nauwlijks luier waren dan wijzelf. De dag was goed. Wij hadden nog uren van niets doen voor den boeg. Er was zon op het water en verweg joeg de ruimende namiddagwind de eerste golver over de pieren van Priok. Ons verblijf: de RP.-boot. Een R P.-boot is e'en motorlaunch van 24 heele meters lang van nog geen vier meter breed en met een diep gang tusschen de 120 en 1-50 M. De onze was gebouwd in Januari 1945 door de Huokins Yacht Cor poration en na den oorlog hadden wij haar van de Amerikaansche Marine in Australië overgenomen. Toen deze vloot" van R.P-'s naar Indië werd overgebracht, vertelde de sergeant-machinist me, was er een op een. potvisch geloopen: jpotvisch onherstelbaar, R.P. uit een zee van bloed terug naar de werf gesleept om haar verbogen schroefas en diverse lichtere averijen te laten opkalefateren. Die sergeant-machinist heette Gerrit Brouwer, zijn vrouw ver telde hij, woont in Ede (Gld.) en verr.... uh verdingust van de kou, maar hij liet ze niet over komen, omdat het leven in Indië ook „geen moer" voorstelt (inder daad, u zult even aan enkele tamelijk zout uitgekristalliseerde zeemanstermen moeten wennen). Het was een geschikte kerel die Brouwer, veel gezien, nuchter als geen tweede (al had ie dan puur tegen de kiespijn een „eau de cologne" fleschje in z'n zak) en eigenlijk al te oud om nog te varen. Bovendien was hij wegens een ooggebrek ongeschikt ver klaard, „maar ze kenne me niet missen. Z'n collega had 't beter gedaan, die was door de „sekuretie" uit gezuiverd, had een vervroegd pensioen gekregen en verdiende er nu nog een slordigheidje bij, „maar vrijers als wij. meneer, die ondergedoke hebbe gelege, zijn de klos, en kunnen niet gemist wor de. Maar als ze me lamp dan uit- blaze, zei ik tegen de Baas. Dan is er niks aan te doen, zei de Baas. Afijn, misschien wordt me géést dan nog wel in actieve dienst ge- roepe Kwamen vervolgens uit het vooronder een verrassend groot aantal mannen en jongens ge kropen: allemaal gewone „Jan nen". Eenkennig waren ze niet. In de paar uur, dat we voor het vertrek daar op de voorplecht lagen te luieren splitsten ze me zoo nogal wat problemen in m'n maag. Het eenige probleem „van boord" was dat van het eten: blik en nog eens blik, maar bij de Landmacht vonden ze het nog slechter.De rest betrof >,de wal".... Komen we na een dag of tien varen aan wal. in Priok „geen moer loos"; als je zoo'n tijd hondenwachtjes hebt opgeknapt, wil je wel eens naar Batavia, een beetje uitgaan niet? Moeten we liften. Denkt u nou, dat ze ons nïeenemen? De officieren suizen je met een of ander kind naast zich allemaal straal voorbij. Soms ben je al meer dan een uur kwijt langs den weg.dan kom je Op initiatief van het Directoraat- generaal voor de prijzen werd gisteren in Utrecht een bijeen komst gehouden van de plaatse lijke prijzen-commissies, waarin allereerst prof. G. Brouwers een overzicht heeft gegeven van de algemeene prijspolitiek en vervol gens eenige richtlijnen aangaf voor het werk van de plaatselijke in stanties. Deze commissies, waar van er thans 225 bestaan, hebben reeds op vele plaatsen nuttig werk verricht. De verschijning van het „Prij- zenboekje 1947" noemde hij een mijlpaal in de prijspolitiek. Men vmdt hierin allerlei prijzen ge noemd, waardoor het publiek kan nagaan of het niet te veel voor een bepaald artikel betaalt. Spr. gelooft niet, dat de eerste twee jaar de goederenschaarschte zal afnemen. Sinds Augustus 1946 is volgens spr. het peil van de kosten levensonderhoud niet ge wijzigd. Het gaat er echter om deze stabilisatie te handhaven en waar mogelijk om te zetten in een verlaging. De algemeene econo mische situatie in ons land is nog uiterst slecht en de productie blijft achter bij de behoefte. Het geldt alleen voor luxe artikelen, dat door gebrek aan koopkracht de prijzen dalen. Er is een ern stige stijging van de grondstoffen op de wereldmarkt, die van ons k. "chtige tegenmaatregelen vraagt. De taak der plaatselijke com- m 33ies zal zijn niet alleen de prij zen zoo goed mogelijk vast te stel len. maar ook om afwijkingen weg te nemen. De zwarte handel raakt eenigszins op den achtergrond en de discipline in de bedrijven om zich aan de prijzen te houden, is toegenomen. De gemiddelde overtredingen bedragen 15 Het is zaak deze overtredingen in aantal en om vang te beperken. Het utility-systeem heeft vol gens spr. vooral voor huishoude lijke artikelen goede resultaten afgeworpen. Men zal in de practijk aan de regelingen moeten wen nen. Overtredingen doen zich vooral voor op het gebied van de dienstverleening. Als de plaatselijke commissies meer practijk hebben, zou het werk van de controle-diensten naar hen overgeheveld kunnen worden. Het is niet zoo, dat zij directen invloed op de prijzen uit oefenen, maar hun moreele betee- kenis is zeer groot en zij oefenen druk uit op de kwaadwilligen, vooral in kleine plaatsen. De heer H. J. Kuiper sprak hierna nog namens den Raad van Vakcentralen, die betoogde, dat alleen in een stabilisatie van de loonen berust kan worden, indien de leiders van de bona-fide vakbe weging meespreken niet alleen in de verdeeling en de aanwending van de grondstoffen en vaststel ling der prijzen, maar ook ten aanzien van de handelsmarges. Met kracht moet opgetreden wor den tegen het rekenen van hoo- gere prijzen dan geoorloofd is. Uit het groote verschil tusschen de indexcijfers voor.de groothandels- prijzen van textiel en de loonen constateert spr. dat er noe een groote spanning tusschen loonen en prijzen is. Hierna bestond gelegenheid tot gedachtenwisseling. eindelijk in de stad: we zijn geen saaie jongens, wij willen ook wel eens dansen. Vraag je een meisje: „Dans niet beneden m'n stand..'' Op dat moment klommen er drie baboes aan boord met waschgoed. „Kok riep er een naar beneden: „Een Marva voor ie! ze wil je spreke- Een scheele met ekster- oogenü" De kok liet zich niet zien, en terwijl de baboes tawarden over den prijs begon een van de jon gens over de echte Marva's. „Vertel u nou eens eerlijk, wat u van de Marva's denkt (ik kreeg het al bij voorbaat warm). „Kijk, wij zeggen zoo: als ze met officieren uitgaan, omdat ze van die lui houwen is het natuurlijk O.K., maar ze gaan niet met de ménschen uit, maar met balken en sterren en gouwe krullen daar heeft de liefde toch niks mee te maken, wel meneer? en dan mogen wij toch net zoo goed eens een beurt hebben Ik moest zeggen, dat ik van de Marva's erg weinig afwist, maar dat er aan dat probleem veel meer kanten zaten.... Maar met deze uitvlucht zag ik ze voor me: de gewone soldaat, de gewone Jan, de gewone Hollandsche jon gen.... inderdaad nog steeds te weinig in tel, en ook wel ver langend naar wat huiselijkheid en goedheid.... eindeloos slenterend 's avonds van de eene ongezellige mannencantine naar de andere, doelloos.... en bioscoopje pik kend, naar het dansen kijkend. deze lange avonden, waarvoor alle oplossingen niet veel meer dan surrogaat-oplossingen zijn. avonden, vaak óók voor balken en sterren leeg en onbevredigend, al hebben officieren dan .ver voer" en meer geld en meer introducties: voor een eigen huise- Hjiken haard, de vertrouwdheid van een eigen omgeving en de warmte van een verloving bestaan nu eenmaal slechts surrogaten. Toen een sneldichter-cabarettier („Ontspahning Tot voor kort huilen met de pet op, nou wordt het iets beter....") aan een zaal vol Jannen om een onderwerp voor zijn sneldichtkunst vroeg, brulde heel de zaal unaniem en zonder aarzelen: „Thuisvaren!!!" Inderdaad: de eenige oplossing. Om half vijf was het schaften in de nauwe kombuis: een tafel met aan weerszijden banken tegen een schuin wegloopenden wand van patrijspoorten en schappen en rek ken, met even verderop de twee- verdiepingskooien. We aten brood, waarop we boter lepelden; visch uit blik. waar de kok wat met azijn en uien in had „legge knoeie", pindakaas uit blik en stroop uit blik- Het ging „vrjj- gezellerig", „sonder complimente" en iedereen ,,sat met ze jatte oferal aan". Maar het was beter dan in welk hotel in Batavia ook. „Geef me nog een vissie, zei iemand sarcastisch, „die kunnen straks het beste weer wennen in het water. Ik grinnikte ongeloovig. Zee ziek?? Toen om vijf uur de comman dant; „Voorspring los!" comman deerde, grinnikte ik nog. Maar het is wonderlijk, hoe snel men sommige dingen afleert. J. W. HOFWIJK. „Een unicum in de geschiedenis van het, Nedfcrlandsche zieken- fondswezen Zoo karakteriseerde de heer Jos Veldmaai de gecom bineerde vergadering die gisteren ïn den stadsschouwburg te Utrecht door den Cemtralen Bond van ziekenfondsen en den Bond van R K# Ziekenfondsen werd gehou den, ter behandeling van het honorariumvraagstuk tusschen ziekenfondsen de artsen apothe kers en tandartsen. Hij kwam op tegen de bewering, dat de behandeling van ziekenfonds patiënten door de artsen philantro- pie genoemd kan worden. Ook de heer C j van Lienden, voorzitter van "den Centr. Bond, bestreed zulks en becijferde, dat m de steden de artsen aan deze patiënten dikwijls nog een aardigen cent verdienen. In Amsterdam zijn hem zelfs gevallen bekend van artsen, die 18.000 per jaar aan de ziekenfondsen verdienen. Hierdoor krijgt men wel een ongelijke sprei ding van artsen over steden en platteland. Op sommige plaatsen is de behandeling van ziekenfonds patiënten inferieur aan die van particuliere patiënten. In verband met den loonstop was het onmogelijk aan de artsen een verhooging van het honorarium met 100 pet. toe te kennen. Thans is de vergoeding, die in 1942 bedroeg 3.20 per ziel en per jaar en voor apotheekhoudende artsen 5 50, verhoogd tot resp. 4.25 en 6/75. Verder wordt voor iederen patiënt als een pensioenbijdrage 43 ct verstrekt. Ontkend werd niet, dat deze regeling voor het platteland onvoldoende is. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: „Het wereldtekort aan granen maakt het moeilijk in de behoefte van ons land aan brood- en voe- dergranen te voorzien. Het is dan ook van groot belang, dat ir. A. H. Boerma, regeerirtgs- comimissaris voor d"e buitenland- sche agrarische aangelegenheden, die in opdracht van den minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening Zuid-Amerikaan- sche landen heeft bezocht, er in geslaagd is voor ons land van de Argentijnsche regeeriing belang rijke hoeveelheden graan aan te koopen, namelijk, behalve 25.000 ton tarwe. 260.000 ton mais. Deze mais nu. van den nieuwen oogst afkomstig, zal voor verlading in den voorzomer beschikbaar ko men." Een woordvoerder van het Ame rikaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft medege deeld, dat foto's en een gedetail leerde beschrijving van Martin Bormann, Hitler's plaatsvervan ger, die door het Neurenbergsch gerechtshof bij verstek ter dood werd veroordeeld, aan de Ameri kaansche ambassades en consu laten worden gestuurd. Deze mededeeling volgt op .de vele onbevestigde berichten, dat Bormann zich in Europa zou be vinden. Betrouwbare kringen, die in nauw contact met Duitschers in Spanje staan, verklaren thans, dat nadere onderzoekingen er op schijnen te wijzen, dat de berich ten, volgens welke Bormann te Madrid is gezien, onjuist zijn. D« heer J Hendriks, voorzitter van den R. K. Bond, besprak den chaos op het terrein van honoree- ring der specialisten. Er zijn 80 centra, doch ieder centrum heeft zijn eigen tarieven en op het platte land zijn er te weinig specialisten Door een verhooging van 50 pet is voor de specialisten de regeling aanmerkelijk verbeterd. Van de onderhandelingen met de tandartsen, die overeengekomen afspraken niet zjjn nagekomen en niet aan de controle meewerken hebben de ziekenfondsen zeer ongun stige indrukken,. De financieele eischen zijn ingewilligd Over het systeem van controle worden nieuwe besprekingen gevoerd. Tenslotte nam de vergadering een motie aan, waarin zij nog eens nadrukkelijk uitsprak, dat er voor de artsen geen aanleiding is de medische hulp aan ziekenfondsver zekerden te kwalificeeren als philan- tropie haar ernstge afkeuring uitsprak over het verschil in be. handeling tusschen particuliere en ziekenfondspatiënten, het noodzake. lijk achtte, dat inzake de beoordee ling van de honoreering objectieve maatstaven in aanmerking genomen moeten worden, welke o.m rekening houden met de ongelijke omstandig heden, waaronder de artsen hun practijk uitoefenen, en besloot de besturen der ziekenfondsorganisaties op te dragen, dat gestreefd wordt naar waarborgen voor goede ge neeskundige Verzorging van ver zekerden in de te ontwerpen ziekenfondswet De chef van den Griekschen ge- neralen staf, generaal Vendiris, is te Volo in Thessalie aangekomen, tezamen met andere Grieksche be velhebbers. Dit zou er op kunnen wijzen, dat een offensief tegen de verzetslieden op handen is. Volgens Grieksche persberichten hebben in Macedonië grootscheep- sche zuiveringsoperaties plaats ge vonden. Grieksche gendarmes vie len een groep verzetslieden, die het dorp Nigrita bedreigden, aan. Hierbij werden 1Ü0 verzetslieden gedood en veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het blad „Emros" meldt, dat een groot aantal verzetslieden in de buurt van Sparta door Griek sche troepen, die gebruik maakten van artillerie en pantserwagens, op de vlucht gedreven werd. Bij Marmara, in de omgeving van het oude Delphi, zou na een strijd van 24 uur een groep gueril- la-struders uiteengeslagen zijn. In de vlakte van Pharsalon werd een af deeling verzetslieden met behulp van Grieksche troepen en vliegtuigen uiteengedreven. De ministerraad heeft besloten, dat :n_ alle stukken, welke van de regeering de afzonderlijke depar tementen of van andere rijksin stanties, uitgaan, de verbuigings-n, welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is ge-teld, niet zal worden gebruikt. Ten aanzien van de scholen heeft de minister van onderwijs nog geen beslissing genomen. De onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kook- doeleinden en verlichting geven gedurende de maand April 1947 elk recht op het koopen van vier liter petroleum kaarten UA 611: bon A 21 t/m 24, kaarten UB 611: bon B 11 en B 12. kaarten UC 611; bon C 06; kaarten UD 611: bon D 11. Carne breekt met zijn eigen en met de algemeene filmwetten Carné, die ons vóór den oorlog schokte met zijn diep ontroeren de, doch troosteloos pessimisti sche „Quai des brumes" en „Ho tel du Nord", waarin het leven grauw en uitzichtloos is, de we reld verdorven en leelijk en de hoop op heter zeer gering, was de uitvinder van het „elair ob- scur" van de film, de met veel zorg geschapen sfeer, die indruk wekkend doch benauwend is. Ze ker, het gevoel van en voor den mensch overheerschte, doch al leen deze teederheid maakte het werk aannemelijk. Volgens den Britschen Nieuws dienst in Duitschland zijn giste ren op verschillende plaatsen te Duesseldorf aanplakbiljetten aan gebracht met de woorden: „Wij hebben honger" en waarin de be volking wordt aangespoord, heden Vrijdag aan een massademonstra tie deel te nemen. Soortgelijke pamfletten werden in de trarns en in openbare gelegenheden ver spreid. Het plan was om, na korte hij- eenkomsten in de fabrieken, naar het centrum van Duessel dorf op te trekken. Vertegenwoor digers der vakvereenigingen en van het plaatselijk bestuur te Duesseldorf zouden dan een be zoek brengen aan den plaatselrjken bevelhebber en den „onhoudbaren toestand der bevolking" met hem bespreken. Alleen de post- en telegraafbe- ambten en het personeel van de electriciteits- en watervoorziening, benevens degenen, die bij de voed selvoorziening en bij het militair bestuur werkzaam zijn, zouden geen deel nemen aan de voorge nomen staking. In Essen zou heden een staking van 3 uur worden gehouden, ter wijl in Keulen door arbeiders van, verschillende groote fabrieken gis teren voor het stadhuis werd ge demonstreerd. De burgemeester van Keulen verklaarde tegenover de demon stranten dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van, voedsel en niet voor den tegenwoordigen toestand' verantwoordelijk kan worden ge steld. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te verbeteren en dagelijks komen voorrangs- treinen met 6000 t0n graan in, het Rtihrgebied aan. Jean Louis Bar- rault, die in „Les Enfants du Para diseen der mooi ste rollen speelt, ooit op een film vastgelegd. In, Les enfants du paradis" ls geen van de eigenschappen van Carné meer terug te vinden. Hij brak niet alleen met zijn eigen, maar ook met algemeene film wetten. Het werk kwam tot stand door de nauwe samenwerking van drie groote geesten: Carné, den scenarioschrijver Prévert en den tooneelspeler Jean-Louis Ear- rault. Men zocht zijn stof niet in het volksleven van de .groote vooroorlogsche stad, noch in de naoorlogsche problemen. Men greep terug naar een omgeving van vrijheid en vroolijkheid, on bezorgdheid en lichtzinnigheid, waarin sentiment en leven in el kaar grepen: het Parijs van den burger-koning Louis Philippe. Het werd een film, die is als een lyrisch gedicht, vol schoon heid als de Fransche taal, welke men er met zooveel trotsche na drukkelijkheid in spreekt. Men weet niet, wat meer te bewonde ren: de conceptie, of de uitvoe ring ervan. Beide immers hebben buitengewone eigenschappen. De idee om in één film een beeld te geven van het negentiende-eeuw- sche Parijs is meesterlijk-"Verwer kelijkt, maar daarnaast is de in houd een kunstwerk geworden, dat overtuigt en ontroert. Deze film duurt bijna drie-en- een-half uur. Carné brak daar door met de ongeschreven wet, dat een film slechts vertoonbaar is, als zij niet langer dan 90 mi nuten duurt. Welnu deze film boeit tot de laatste minuut en na afloop is men wellicht minder vermoeid dan na de vertooning van menige kortere film. Carné vertelt dit verhaal breeduit, maar zoo boeiend en zonder één in zinking, dat men hem desnoods nog uren langer zou willen laten vertellen. De manier, wa.arop hij het vertelt, is niet alleen het be langrijkste van deze film, doch tevens een verklaring voor haar lengte. Hier is n.l. geen sprake, van wat wij noemen filmtaal, noch van een door licht- en donker- N.C.W.C. brengt hulp, Amerikaansche Tsjechoslowaken hebben pen „Charity"-organisatie opgericht om de hulpbehoevende be volking in het oude vaderland te helpen. Door tussehenkomst van de invloedrijke National Catholic Welfare Conference worden de liefdegaven verdeeld. Dinsdag hebben we het feest gevierd van Maria's Boodschap, jullie weet wel, het mooie feest waar we steed aan denken bij het bidden van het Weesgegroet. En daarom heb iik vandaag een mooie legende (heel oud ver haal) over de goedheid van onze II. Moeder. Ik la© het in een oud, Fransch boek en heb 't speciaal voor jullie vertaald. In den tijd, dat er nog ridders bestonden en de menschen geluk kig en in vrede in hun huizen leefden, woonde in een groote stad een jongleur (dat is een man, die heel moeilijke kunstjes kan doen met ballen, ringen, stokken, enz.). Wanneer hij be zig was, stonden alle kinderen met open mond om hem heen, ja. zelfs de groote menschen lie ten hun werk dan liggen en kwa men naar buiten. Want zooals hij daar kunsten maakte, kon nio mand het. Natuurlijk haalde hij dan veel geld op en zoo was hij steeds gelukkig en tevreden- Maar ja, de jaartjes gingen ver der en hij werd oud. DikwuL dacht hij dan aan den dag, dat O. L. Heer hem bij Zich zou roe pen en dan voelde hij toch, dat een mensch door kunstenmaken alleen niet in den hemel kon ko men. En zoo gebeurde het, dat op zekeren morgen de kinderen van de stad-steeds maar wachtten en wachtten. De kunstenmaker was n.l. 's nachts heel stilletjes weg gegaan en wandelde toep al ver in het veld. Hij liep een paar dagen, tot hij bij een oud klooster kwam en na geklopt te hebben vroeg 'Hl aan den abt (dat is het hoofd van een klooster) of hij daar mocht blijven, tot O. L. Heer ziin ziel zou komen halen. Nu. de abt vond het goed en dus werd de kunstenmaker een oude grijze broeder die veel en goed bad. In het klooster was natuurlijk een kapel en daarin stond een prachtig beeld van de Heilige Maagd. Op het hoofd had Zii een bagelwitten sluier en verder' droeg Zij een grooten, lichtiblauwen mantel van prachtige zijde- De kunstenmaker hield veel van dat beeld. Maria's gezicht was zoo lief, zoo goedig en het leek soms wel. als je er lang naar keek. nf Ze nu en dan tegen je lachte. Hii bad dan juist voor dat beeld heel erg graag, maar steeds dacht hij dan toch: „Hè. kon ik nu m~ar eens iets doen speciaal voor Haar. Dan zou Ze zien, hoeveel ik van Haar houd". Maar ja, hij had nooit wat geleerd, alleen maar kunsten- maken Op het laatst verlangde hij zoo erg naar een goprle daad. dat. hij stilletjes zijn ha'l«n ijlrgen en stokj"'' ha'de naar !c»nel terug ging en voor het beeld de moeilijkste kunsten ging doen. Zelfs kunstjes, welke hem nog nooit gelukt waren, deed hij nu, net zoo lang. tot hij te moe was om nog langer door te kunnen gaan en op dè treden van het altaar neerviel- Wat was er echter intusschen ge beurd? Een der andere monniken had versche bloemen bij het beeld moeten verzetten, maar was achter in de kapel stokstijf blijven staan, toen hij den kunstemr* ker bezig zag. Nee maar, was dat niet vreeselijk. voor het beeld van de Moeder Gods zoo raar te doen Zou Ze daar nu niet erg boos om zijn? En de monnik was zoo van streek, dat hij naar den abt ging en hem alles vertelde. Ook deze schrok heel erg en hij kon het haast niet gelooven. Hij wilde het eerst zelf zien. Toen de kunstenmaker dan ook den volgenden dag weer naar de kapel ging, liep de abt hem zachtjes achterna. Hij verborg zich achter een pilaar en gluurde zoo heel voorzichtig naar het beeld- Eerst ging de oude grijsaard weer op zijn knieën liggen bidden en de abt dacht al. dat de andere monnik zich vergist had, toen het gebeurde. De kunstenmaker stond op en begon weer te goochelen. Met een stillen en gelukkigen glimlach op zijn oud gezicht bracht hij voor Maria weer zijn eenige geschenk. Nog mooier, neg moei lijker dan ooit tevoren suisden de ballen en ringen op en neer en opnieuw kon zijn oud gebogen lichaam al die drukte niét hebben. Zijn gezicht was nat van het zweet, zijn armen nog trillend, stond hij een klein oogenblikje nog over eind en toen gleed hij zachtjes naar beneden. Met zijn gezicht» omhoog lag hij daar, stil en zon der beweging. En plotseling was de kapel vol gouden licht en zingende engelen- stemmen. De abt viel op zijn knieën en zag toen het groote ge beuren. De Heilige Maagd daalde langzaam van het altaar, nam Haar prachtigen hoofddoek en droogde 't gezicht van den ouden kunsten maker af. Daarna legde Zij den doek zachtjes op zijn gelaat, heel zachtjes, zooals een echte moeder bij haar kind doet. En onder het gejubel der engelen ging de ziel van den kunstenmaker naar God's mooien hemel, om daar iederen dag te danken voor dit groote wonder. Ziezoo, nu weten hoe ik heet, tenminste, als /Teet" de raadseltje goed 'cfb °5 ,P Eerst even het eerste raadseltje! De oplossing daarvan was: ®eti gat in je kous En nu het tweede. De goede ■woorden waren* i olie, 2 Otto, 3 melk 4 levfk, 5 uien, 6 uren en 7 knul.'Mijn naam is dus Oom Luuk, aangenaam jongens en mei®ies* Nu weer de nieuwe: 1 Er ligt een tapijt over Gadfs land- Het is niet van wol, het is niet geweven enje kunt het niet raden, nog niet met zes kinderen, ja zelfs niet met zeven. 2 Hoeveel erwten gaan er in een pan van 2 liter? 3 Naar welken berg verlangt een reiziger het meest? Knappe koppen, do-e je 'best! K Wat een moeite met dien bal KEES VAN W- (10 j.). Ik zou er maar goed' op passen- Tjonge, wat heb jij anders een massa geschre. ven, zoo kan iedereen 't ook niet. Je hebt het al in de gaten gekre gen, zie ik- Zoo'n langen tijd niets doen, valt ook niet mee- Zeg CORRY v. d. W. (10 j.), ik weet heelemaal niet, of die too. venaar werkelijk niet meer leeft- Maar als het een goeóe toovenaar is, kan hij vast wel broodbonnetjes tooveren ook, dus dat is wel in ord.- Het was je eerste brief Cor- ry, maar toch niet je laatste, hé? En ANNIE K. (112 j.) was de eerste met schrijven en ze was weer de eerste, 'die mie een twee. Óen brief schreef. Goed zoo, haan tje de voorste! Dat eene raadseltje van die p'ank komt in de courant, Annie. D!e andere kan niet, want dan -komen de zetters (ide men schen, d e alle letters Voor de krant maken) in t e war. In ieder geval bedankt, kind! Ook NETTIE v- d» S. (12 verlangt al weer naar de school terug- Wat denk je Nettie, zou je groote broer ook hopen, dat de school weer begon of heë't hii niet veel last vah je? Als je leuk met je twee n'chtjes speelt, zal Mj het hes* aardig vin ten Hoe oud zijn e en hc hpot<>n ze? Ach, ach OO'RRIE V. (12 j.l, 'wat heb je een pech gehad m«t je eersten brief. Weet je wat ik denk? Die postzegel van 7% cent was wel goed. maar ik denk dat het er een was, die vervallen ts Vraag maar eens aan je vaker, of hitt een oude postzegel -was- Je hebt gelij'k, ik heb al heel wat postzegels- Doe jij het ook voor de missie? En ook weer eens een jongen. JAN V- (9 j.) Zoo welp en kruis, ridder, je kunt toch wel een weeg schaal maken in je vrijen tijd? Als je later verkenner bent. moet je ook steeds iedereen een ple zier boen- Beg n er dus maar vast mee- Het verhaal van den H Mar. tinus komt nog wel eens, ik be. loof het. Eerlijk is eerlijk MAIRIE ANNE S (nu 7 j.), vorige week kon je er niet meer bij. Toch nog gefeli citeerd, meisje, ik hoop je nog lang ontder mijn vriendinnetjes tg zien. Nu, je bent beslist de jong. ste, leuk niet? Leuk zeg, lóat je bet op school fijn v'ndt. want later heb je alles noodig. Leer maar goed. Leuk. FILIA V. (12 j dat je me raadseltjes opgestuurd hebt- Een paar zal ik er gebruiken Van Anneke heb ik nog niets geha'ó. P°r ze eens op! Ik -ben anfens dol gelukk:g, d"t het niet zoo'n rom mel meer op straat is, miin schoe nen waren n-I. lek! ORETHA v E- (11 j-1 vindt het ook al jammer. dat de sneeuw weer weg is, nu- "e wept rju wel hoe ik dn ar over denk. Was het anders niet een beetje nat in die hut- Jij hebf precies hetzelfde oost. papier als een an'Jer vriendinne tje van me Ik dacht eerst, d'at jul lie zusies waren! Jij bent de eerst TOM M (14 i.). d;" 'k nu v-n (""richt 'ken. Na. 'uurüik p„r?t ,vnn harte gete'Vi- tcerd, lAh tv v'pfl het le 'k. dat je ie niet laat kist, n en je z €r komen steeós meer jongens Ibli- Maar ja, jongens moeten eerst de kat eens uit den boon» kijken. Dank voor je raadsel, Tom. en natuurlijk ook voor ide foto. Én dan mijn koorzangertje, jOHAN 'D- (8 j.) Jij bent zoowat een artist, Johan. Zingen en tee- kenen, jongen, dan moet je echt heel hand leeren, want daar komt heel wat voor kijken Maar ja, je schrijft dat je graag naar school gaat, dus ik geloof wel, dat dat in orde is. Jou heb ik te pakken gehad, BERTHA S- (U j want ik ben lekker een oom. Zeg, ik lees al ede namen van je 3 zusjes en 4 broertjes, maar geen van zevenen heeft me nog geschreven, hoe zit dat? Met die kaartjes voor ide H. Mis is leuk- Wie heeft dat verzon, nen? Krijg je nog wat, ajs je de meeste punten hebt? ALIE V. 't H. (8 j.) je hebt keurig geschreven hoof, maar met zulke mooie rapporten kan bet ook baast niet anders Als je nu met vacrmtie in Utrecht bent moet je eens goedi uitkijken, meiske- Mis schien, zie je onzen kardinaal wel Hoor ik dat nog eens van je? WIM A. (io j.) bedankt voor het aanbod van dat hondje, maar ik woon op een bovenhuis en cian is een dier houden niet zoo gemak kelijk Misschien later nog eens! Dat spelletje met dien dijk en dat Water, za.1 best leuk zijn geweest, maar ja, een politieagent moet nu eenmaal op alles letten. Zeg MARGARETA H. (10 j.), gebruiken je Vader en Moerer telkens dien langen naam? En ben je van dat pak slaag zoo geschrok, ken. dat je vergeten hebt je adres te schrijven? Een 4 voor rekenen, foei! Schrijf eens gauw. of óat be ter is geworden, doe je het? En dit moet voor vandaag weer alles zijn- Volgende week kom ik bij nog meer vr'en ijes en vrien dinnetjes on bezoek OOM LUUK- effecten opgeroepen sfeer. HIe* is alles tevoren in gereedheid ge* bracht en later op de celluloidrol vastgelegd. De camera doet daar* bij zeer weinig moeite het geheel op bijzondere wijze te zien, de in* stellingen zijn allemaal nogal een* voudlg. Gefotografeerd tooneel dan In het geheel niet. En regie, èn decor èn dialogen èn spel èn muziek vormen een zoodanig ge* heel, dat er inderdaad alleen maar gesproken kan worden van een film, maar dan een film, die met de vroegere alleen het ver* haal gemeen zou kunnen hebben. Of de film hiermede op nieuwe wegen is, kan moeilijk nu reeds vastgesteld worden. Carné heeft het geprobeerd en het is hem ge lukt. Het is best mogelijk, dat het anderen niet zal lukken. Wel is zeker, dat deze filmvorm on gekende mogelijkheden biedt, ter* wijl die van de filmtaal nog moe ten worden afgewacht. Bovendien vraagt het aanschouwen van een film als deze physiek minder, om dat de hersenen niet voortdurend met het associeeren van beelden doende hoeven te zijn. Is deze film belangrijk door haar vorm, zij is het niet minder door de tot haar vorm samen werkende factoren afzonderlijk. Prachtig zijn de dichterlijke en geestige dialogen, de begeleiden de muziek, de decors en de regie van deze bonte samenleving Idaar vooral het spel. Welk een ontroe rende menschelijkheid in de Baptiste van Jean-Louis Barrault, Als een weemoedige melodie dwaalt deze figuur door deze symphonie van bruisenden levens lust, een van de mooiste rollen ooit op een film vastgelegd. Het verhaal, dat zich afspeelt voor en achter de coulissen van de Parijsche theaters noopt in tusschen tot streng voorbehoud voor strikt volwassenen. v. Sp. Op het dezer dagen te Amster dam gehouden congres van het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersvereenigingen in Nederland werd door verschillende afge vaardigden betoogd, dat de pro paganda voor de doelstellingen y// Verbond, in het bijzon der wat het opnemen van terrei nen voor volkstuinparken in de uitbreidingsplannen der Gemeente en wettelijke bescherming van het volkstuin wezen betreft, met de grootst mogelijke intensiteit moet worden gevoerd. Het Congres besloot met alge meene stemmen aan Zijne Excel lentie den Minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoor ziening het volgende telegram te zenden: „Het Congres van het Algemeen Verbond van Volkstuindersveree- nigingen in Nederland, gehoord cie besprekingen in zake moeilijkhe- den bij het verkrijgen van per manente volkstuingronden, gezien de cultureele waarde van het volkstuinwezen, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, te bevorde ren, dat een wettelijke regeling tot stand kome, met de verplich ting om in de gemeentelijke uit breidingsplannen gronden aan te wijzen voor het vestigen van blij vende volkstuinparken". Het met Britsche toestemming Verschijnende Berlijnsche blad „Telegraf" eischt in een hoofd artikel, dat de politie opheldering zal geven over de gemelde ar restaties van Berlijnsche studen ten, daar gevreesd wordt dat een nieuw terreur-regime, zooals dat van de Gestapo zal ontstaan. Een woordvoerder van het Fo reign Office deelde gisteren me- de, dat de officieele Britsche in lichtingendienst nieuwe door de sovjet-autoriteiten uitgevoerde ar restaties heeft bevestigd. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van de Chr. Dem. Unie. De Britsche autoriteiten ter plaatse overwegen nadere stappen bij de Berlijnsche Kommandantura. Een 'banketbakker te Helmond, die koekjes te duur had verkocht en bovendien daarvoor te veel boter en suiker had laten inle veren, ïs door den tuchtrechter veroordeeld tot 3000 boete, siui, ting der zaak voor 3 maanden en publicatie vap het Vonnis ge durende een half jaar aan <je deur van zijn winkel De Bindhovensche tuchtrechter veroordeelde den winkelier G R aldaar tot eeh geldboete 'vari 60.000, omdat hij vulpeninen duur had verkocht. Zijn winkel rooet 6 maanden gesloten blijVen en h(j is voor 3 jaar uitgesloten in de uitoefening van zijn beroep President Truman heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de Amerikaansche ambas sadeur in Belgrado, Richard Pat_ terson. niet op zijn post zal tel rugkeeren. terwijl de ambassa. deur in Polen. Arthur Lane, bin nenkort zal aftreden, aldus meldt A. F Patterson heeft over Tito en dé toestanden in Joego.Sla- vië een serie lezingen gehouden, die in de Joego-Slavische pers sterk becritiseerd zijn. Lane treedt ai, omdat hij „vrijuit wenscht te schrijven en te spreken over het geen hjj in Polen heeft gezien". Weerverwachting medegedeeld j door het K. N. M. I- te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk weinig wind, la- i ter iets toenemend, voornamelijk uit Oostelijke richtingenzwaar j bewolkt met opklaringen; plaat- j selijk regen of regenbuienwei- nig verandering van tempera- tuur- 29 Maart; zorl 0p 6.24 uur. on- der 19-07 uur, maan op 20-02 uur, J oneer 2-47 uur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2