DE TWEEDE DIVISIE neemt afscheid G Gaan we voor- of achteruit? Consolidatie te Soerabaja in het Ruhrgebied De arrestaties in de smokkelaffaire vee- Ernstig woord van den Kardinaal Ontploffing in scheepslading OVERVAL OP MILITAIRE AUTO'S BRITSCHE De slachtoffers der mijnramp ten grave gedragen StS-StS»"» DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorbeeld van levensinhoud Geruischlooze prijzenslag ONGSLAGEN Aankoopen worden besnoeid vertrouwen in DE 69ste JAARGANG ZATERDAG 29 MAART 1947 No. 20276 495 processen-verba?,1 op 2863 zaken ONTPLOFFINGSRAMP IN PARAMARIBO PALESTIN A-KWESTIE VOOR DE V. N- VIJF ZWAAR GEWONDEN Een slachtoffer aan ver wondingen overleden Verdubbeling kosten levensonderhoud NEDERLANDERS RETOOGING VAN MEER DAN 100.000 MENSCHEN GEESTELIJKE TERING EN MATERIEELE NERING H. VADER NEEMT RUST EISCH TERUGTREKKING NED. TROEPEN I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 Per week. Directeur: J- KTJUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen geredueeerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Kathedraal te Utrecht, waar reeds zoo menige ir.druk- Vekkende plechtigheid heeft plaats gehad, bood gister avond een ongewoon schouwspel. In plaats van het purper van geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders schemerde overal, zoowel op priesterkoor als in de kerk zelf, het khaki van militaire uniformen. Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong celebreerde een pontificaal Lof, waaronder Hij afscheid nam van officieren en manschappen van de tweede divisie, garnizoen Utrecht, die binnenkort naar Indië ver trekt. De mannen kwamen voor het meerendeel ïn marscheolonries aa n gemarcheerd en op de Lange Nieuwstraat voor de kerk zorg den M.P's voor een goede rege ling. De verschillende comman danten nl. hadden van deze ge beurtenis „dienst" gemaakt. De plechtigheid werd o.m. bij gewoond door den minister-presi dent dr. Beel, minister Van Maar- seveen en minister Fiêvez, door den garnizoenscommandant Over ste Schoenmakers, den pl.v. divi siecommandant Overste Kampers en vele aalmoezeniers. Allereerst hield majoor-aalmoe zenier Veldhuis een toespraak. Hij wees er op, dat de jongens verheugd zijn omdat het hoogste kerkelijke gezag in Nederland een afscheidswoord tot hen richten Welke vaderlander zou beter tot hen allen kunnen spre ken dan de Aartsbisschop, die zoo n kracht en steun is geweest voor alle vaderlanders in de v"Jf jaren van drukkende bezetting en nu ook in staat is om hen allen te bemoedigen, nu offers gevraagd worden voor het vaderland in zijn herstel? Tegenover degenen, die op het leger afgeven, merkt spr. op, dat het soldaatzijn heelemaal met Insluit, dat het godsdienstig leven een deuk moet krijgen, maar het leger dikwijls beoordeeld wordt naar zijn siechtste vertegenwoor digers. Ons leger is met slechter, of minder dan het volk, waaruit het is voortgekomen- In dat op zicht is het een volksleger. Het is een trouwe afspiegeling van al zijn deugden en zwakheden, maar ook van al zijn verhoudingen en daarom mogen wij met trots ver melden, dat ongeveer 40 van onze soldaten katholiek is. Klaroenblazers van de Krom- houtkazeme, die op 'I jubee had den plaats genomen, kondigden hierna de komst' van den Kar dinaal aan en onder het „Ecce Sacerdos", dat door het parochiale koor onder leiding van den heer Sief van Eerden gezongen werd, trad 55. Eminentie, die de cappa magna droeg en vergezeld was van zijn secretaris, den Z.Eerw. Heer Th. van Luenen, het kerk gebouw binnen. Bij het pontifi caal Lof verleenden Plebaan J. v d. Burg en Majoor-aalmoeze nier De Boer O.P. resp. als dia ken en subdiaken assistentie. Na het Magnificat sprak de Kardinaal de militairen toe. De Kardinaal aan het woord Z. Em. zei overtuigd te zijn van den ernst van het oogenbuk, aat voor de mannen van de 2de divi sie aanbreekt, wanneer zij wel dra het vaderland voor het verre Indië gaan verlaten. Het is een groot offer, dat gebracht wordt in een tijdperk van onze vader- landsche geschiedenis, waarin over vele en groote dingen een beslissing zal vallen, die ten nauwste samenhangt met het al gemeen welzijn van ons volk en dat van Ned.-Indië. Gij kent, aldus de Kardinaal, UW taak en er is reeds veel over gesproken. Maar behalve deze taak voor het vaderland is er nog een andere taak, die speciaal door U persoonlijk moet wonden verzorgd. De zorg voor uw ziel... Mannen van de 2de divisie, zorgt er voor, dat ge in dit vaderland nooit minder terugke'ert dan ge zijt gegaan. Het is geen angstige bezorgdheid, die mij e ™or: den doet spreken, want ik we„t ?*"aar al te goed, welke goede „""achten en voorbeelden er onder u leven. Maar het is diezelfde die uw brave vader en nnr v. m°edér inspireerde tot een P echt gemeende vermaning. Met mag ik tot u zeggen: jinof?n-i/ide--. staat Pal in uw 2™ nvJTeest mannen van een diep overtuigd geloof en weet al tijd en overal volgens dat geloof te bandelen. Het geloof moet het richtsnoer van uw leven zijn. Dan is er niets te vreezen. Integendeel, dan zU' f®,f®jral:nd en gesterkt in dit vaderland terugkeren. Het geloof leert u de juiste on derlinge verhoudingen, die gedra gen moeten zijn door liefde, ka meraadschap, eerlijkheid en rein heid. Het leert den soldaat de juiste verhoudingen ten opzichte van zijn officieren, n.l. gehoor zaamheid en eerbiediging van het gezag. Het leert dengenen, die in gezag gesteld 'zqn, liefde en recht vaardigheid en den plicht van het goede voorbeeld tegenover zijn minderen. Het geloof leert u de juiste verhouding ten opzichte van God, Uw Hemelschen Vader. En vanzelf komt daaruit voort de plicht tot gebed. Weest mannen van gebed. Wie God nooit of nimmer vergeet in zijn dageiijk- sche smeekbede en hulde, zal ook nooit door God worden vergeten, in welke moeilijke omstandighe den hij ook moge belanden. God zai bij U blijven onder de felheid van de Indische zon en de donker te van den tropennacht. Zoo zal het geloof voor U het richtsnoer zijn van Uw leven en meteen de krachtcentrale in uwe moeilijkheden. Z.Em. spoorde de vertrekken- den vervolgens aan tot het onder houden van een hecht contact met de aalmoezeniers, het vaderland en verwanten. Ook zij mogen U niet vergeten. Ja, heel Nederland kan en mag u niet vergeten, omdat gij op de bres staat voor 't vaderland van alle Nederlanders. Groote waarde moet daarom ge hecht worden aan briefcontact en lectuurvoorziening, maar bovenal aan een hecht geestelijk contact in een vurig gebed. Mannen van de II divisie, zoo vervolgde de Kardinaal, ik re ken op uwe dierbaren reke nen op U, het vaderland rekent op U en wij allen vertrouwen, dat gjj in het verre en schoone Indië de waardige vertegen woordigers zult zijn van een christelijke Ned. beschaving en cultuur. Immers het blijft waar, dat Nederland zal beoordeeld worden door de volkeren van Indië naar het christelijke ge drag en leven van het Ned. leger. Gij hebt de taak om aan ons dierbaar Indië vrijheid, rust en orde te brengen en daarbij hebt gij de kans om door uw voor beeld te laten zien, dat deze al leen inhoud en beteekenis heb ben als ze gedragen worden door het christelijke geloof. De inlanders komen onder den indruk van de godsdienstige plechtigheden voor onze soldaten en daarmee worden zij over de militaire taak van het leger heen georiënteerd op den eenen. wa ren God. onzen Heer Jezus Chris tus, en Zijn eene, heilige, katho lieke wereldkerk. Vergeet daarom uw apostoli- schen plicht van het goede voor beeld niet. En wanneer ge dan heengaat en het vaderland gaat verlaten, dan wensch ik U toe: Gods besten zegen, standvastig heid in het geloof en de kracht van het goede voorbeeld. Ut eatis et fructus afferatis, opdat ge moogt heengaan en vrucht moogt voortbrengen ten eeuwigen leven. Een indrukwekkend oogenblik was het toen Z. Em. vervolgens den Paitseüjken Zegen gaf. Na het Lof zongen allen het: „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarmee deze sobere doch ont roerende plechtigheid ten einde was. In de plebanie hebben de mi nisters zich nog even met den Kardinaal onderhouden en zijn de commandanten aan Z. Eminentie voorgesteld. Zonder dat veel buitenstaan ders het hebben gemerkt is in de eerste helft van Maart gedurende vier dagen een „Prijzenslag" ge houden, waarbij de drie groote steden een grondige beurt kregen. De prijscontroleurs gingen snel en onopvallend te werk, zoodat men niet veel tijd had elkander te waarschuwen. Het aantal pro- cessen-verbaal bleef gedurende deze vier dagen percentsgewijze dan ook vrijwel constant, nl. 24,5 procent van het aantal bezochte zaken in Amsterdam, 16 procent in Den Haag en 12,5 procent in Rotterdam. In totaal werden 2863 zaken ge controleerd en 495 processen- verbaal opgemaakt. Amsterdam heeft daarbij met 228 processen- verbaal op 931 bezochte zaken geen goede beurt gemaakt. Den Haag volgde met 113 verbalen op 701 bezochte zaken en Rotterdam met 154 op 1231. De algemeene indruk, welken de prijscontrole heeft opgedaan, worplt wel gunstiger genoemd dan die van vorige controles. Bij de controle van garages zijn echter ongewenschte toestanden aan het licht gekomen, die een dieper in grijpen noodzakelijk maken. Ook in den handel in electrotechni- sche artikelen, rijwielen en ijzer waren worden nog veel overtre dingen begaan, evenals in den op tiek- en bijouterieënhandel en in den vla-kglashandel, aldus deelt men van bevoegde zijde mede. In den ochtend van 23 Maart heeft een brand de munitieloods van de op-lagplaats te Zorgenhoop bij Paramaribo in de asch gelegd- Tien personen kwamen daarbij om het leven, een werd ernstig, een licht gewond. Alle slachtoffers zijli Javanen. De ramp is vermoedelijk ver oorzaakt doordat tegen het uit drukkelijk verbod in bij het de- monteeren van patronen is gerookt- SMC-:-:-'- 4<m-M De onder teekening van de overeenkomst van Linggadjati: Sjahrir en Schermerhorn zetten hun handteekening. De foto's werden per vliegtuig van Bata via naar Singapore gebracht, radio-telegrafisch van Singa pore naar Londen „geseind' en per vliegtuig van Londen naar Schiphol. Te Lake Success heeft gister avond een Britsche woordvoerder verklaard, dat de Palestijnse)!e kwestie wellicht reeds binnen 24 uur aan de Vereenigde Naties zal worden overgedragen, met het verzoek een -speciale zitting van de algemeene vergadering bijeen te roepen, om het probleem in behandeling te nemen. Indien dit verzoek wordt inge willigd, zal de zitting reeds einde April een aanvang kunnen nemen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur was men aan boord van het 362 ton metende binnenvaart schip „Vitalis", liggende in de Schiehaven te Rotterdam, bezig met lossingswerkzaamheden. Terwijl iedereen aan zijn werk was, weerklonk plotseling een hevige explosie in het ruim en een hooge steekvlam baande zich een weg naar buiten. Tal van personen liepen min of meer ernstige verwondingen op en de 48-jarige L. Broere uit de H. Costerstraat is in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Explosief materiaal in de lading De „Vitalis" was uit Zaandam afkomstig en vervoerde ca. 25U ton cacao-afval. Uiteraard is dit niet Van explosieven aard en daar net onderzoek belemmerd wordt dooi het feit, dat het schip nog zwaar De officieren van de 2e divisie werden na de af scheidsplechtig heid aan Z. Em. Kard. de Jong en de aanwezige ministers voorgesteld. Aalmoezenier Veldhuis (r.) stelt majoor Jaeger aan Z. Em. voor. Op den achtergrond dr. Beel en min. Fiévez. Nu de prijscontrole alle pogin gen in het werk stelt om het bin- nenlandsche prijsniveau te druk ken resp. prijsstijgende tendenties zooveel mogelijk af te remmen, is het interessant na te gaan, welke invloed de buitenlandscfte prijsbewegingen uitoefenen oo het prijspeil speciaal de kosten van levensonderhoud hier te lande. Het spreekt vanzelf dat dc ontwikke ling van deze laatste in verband met onze kostenverhoudinger. met het buitenland van zeer groote be teekenis is- Deze beteekenis heeft nog wel niet die orde van grootte gekregen, welke hieraan normali ter toekwam, aangezien momen teel de marktverhoudingen nog zoodanig zijn, dat bepaalde marge- verschillen veelal worden veron achtzaamd. als men maar aan de benoodigde goederen kan komen. Toch begint de werking van dezen factor eenigermate te luwen niet zoozeer omdat de goederenbonger voldaan is. alswel vanw.ege het feit dat de betaling dermate een last begint te vormer., dat de aan koopprogramma's van de meeste landen danig moeten worden be snoeid. Stijging wereldmarktprijzen Na een inzinking ifi den herfst van het vorig jaar zijn de wereld marktprijzen wederom in stijgende Onze correspondent in Indië, de eer Hofwijk, seint ons: baiiP dezer heeft zich te Soe.a- ppL. """der -n gutsenden regen d® sinds v/r pilase van ons optreden van d^°?j°kerto ter consolidatie actie w„S*Ua«e voltrokken. De vaTSfnojo*! d®t b6Zet er eenig'I de?" da& tevoren, n het UlPsckutters-ac- i- vacantiebergoord WaS tiviteit in Trawas. Bij de bcze,-tinK van Dinoio zag ik een kap^wev dere vernielingen werden verhill_ derd en de kampongbevolking werd ervan weerhouden, voort te gaan, de weefgetouwen te gebruiken als brandhout. Het Soerabaja-front is nu vooruitgeschoven tot den voet van het Ardjoeno-gebergte. Het was opmerkelijk, hoe rustig wij den dag tevoren met een on gewapende jeep het bezette ge bied konden doorkruisen. De eenige „hinder", dien wij onder vonden, was het enthousiaste ge baar van duim-opsteken der be volking. De oorlogsophitsers hebben se dert onze recente acties veel aan prestige verloren. Op alle wegen ziet men hoog- opgeladen karren met repatri- eerende kampongbewoners die zich weer veilig voelen onder Nederlandsche „bezetting". richting gegaan, onder leiding van de landbouwprijzen. Hierbij is inmiddels weer reeds een belangrijk gedeelte van de prijsdaling onge daan gemaakt en daarmede van de mogelijkheid om den druk op de kosten van levensonderhoud eeni germate te verlichten. Normaal gesproken zou men een dergelijke conclusie niet mogen trekken, aan gezien een prijsstijging bij de groot- handelsprijzen zich eerst zeer ge leidelijk op de kleinhandelsprij zen doet gevoelen. Gezien echter het feit dat voorraadvorming nog maar in geringe mate kan plaats vinden, leeft men practisch van de hand in den tand, zoodat dc klein handelsprijzen veel gevoeliger en dientengevolge veel beweeglijker zijn geworden, zij het dan dat dit verschijnsel voorzoover het door werken op het binnenlandsch prijs niveau betreft door overheidsingrij pen wordt gemitigeerd. In hoeverre de overheid hierin slaagt kan bij gebrek aan gegevens niet worden vastgesteld. Een han dicap vormt voorts de omstan digheid dat het Centraal Bureau voor de Statistiek sedert Augustus '46 geen indexcijfer van de kosten van levensonderhoud publiceert Een berekening Gezien de sterke stijging van de groothandelsprijzen willen wij toch een poging wagen om eeniger mate een indruk te krijgen van de hoogte van de kosten van levens onderhoud. waarbij een volledig doorwerken van de trend van de grootihandelsprijzen op de klein handelsprijzen wordt opgenomen. Mede uit dien hoofde moet. men dus met het verkregen cijfer de noodige voorzichtigheid betrachten. Het gaat hier uitsluitend om het verkrijgen van een indruk omtrent de orde van grootte. Wij nemen hierbij aan dat men de huidige arbeidsproductiviteit kan stellen op 85% van 1938/39. Wanneer we dan de formule op grond van de gegevens van Juni '46 invullen dan krijgen we na verhooging op grond van de genoemde daling van de ar beidsproductiviteit de volgende uilkomsten in Juni '46. zouden de kosten van levensonderhoud op basis van 1938/39 205 en in Januari '47 211 hebben bedra gen. Uit deze cijfers blijkt, dat de kosten van het levensonderhoud thans het dubbele bedragen van die in 1939. hetgeen in overeenstem ming is met den algemeenen in druk, die men heeft op grond van de dagel ijksohe ervaringen. Niet alleen in Nederland, maar prac- ti ch' in alle Europeesche landen blijken de kosten van leven-onder houd op grond van de stijging van de wereldmarktprijzen nog niet tot rust te zijn gekomen. Britsche militaire auto's werden gisteren omvergegooid cn met steenen bekogeld tijdens honger-demonstraties te Dus- seldorf. Meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich in een park in het centrum van de stad ver zameld. Zij droegen borden met opschrift als „geen voedsel, geen werk" en „laat onze kinderen niet verhongeren. hc plaatselijke vakvereenigingen hadden ecu algemeene staking van een dag bevolen, die het vervoer cn dc fabrieken stillegde. Sedert den vroegen morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten en tegcn 11 uur nam de demonstratie nog steeds in omvang toe. De weinige Britsche militairen, die zich op straat bevonden, werden met schimpscheuten bejegend. De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Britschen wagens het binnenrijden te beletten. Fritz Stahl. voorzitter van de vakvereenigingscommissie, deelde de menigte door middel van luid sprekers mede, dat de vakver eenigingen niet zouden rusten, al vorens de „huidige catastrophe zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker geschud. Na de demonstratie heeft een delegatie van arbeiders den com mandant van de stad een resolutie overhandigd, waarin wordt ge zegd. dat men door den voedsel- nood spoedig aan het einde van zijn krachten zou komen. De re solutie omvat voorts de volgende punten: alle in 1946 ontbonden burgerlijke comité's dienen on middellijk weer te worden inge steld; de zuivering moet bespoe digd worden; er moeten commis sies worden ingesteld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stelling voor de algemeene con sumptie van alle resteerende voedselvoorraden, daarbij inbe grepen aardappelen en groente. De resolutie wil voorts verwij dering van alle ongeschikte amb tenaren op het gebied van de voedselvoorziening, die moeten worden vervangen door „werke lijk democratische strijders". Er moeten stappen worden genomen om voedsel uit andere gebieden naar Düsseldorf te brengen. Door middel van agrarische hervormingen moet van het be schikbare land een zoo intensief mogelijk gebruik worden gemaakt De Britsche militaire autoriteiten te Düsseldorf moeten den be stuursraad verzoeken de economi sche grenzen tusschen de zones op te heffen. De resolutie zegt eenslotte. dat de vakvereenigingen wekenlang hebben getracht het nemen van uiterste maatregelen te voorko men, doch dat zij nu aan het ein de van haar krachten waren ge komen. In een stadswijk haalden woe dende demonstranten de inzit tenden uit een auto van het Brits-he militaire bestuur en red.on daarop de auto in het water. Van vers~hiu ode brit sche auto's werd*n de ruiten verbrijzeld. F~n lid van de be stuurscommissie verklaarde: „Zij schijnen twist te zoeken en een kleinigheid kan tot ge weldpleging op groote schaal aanleiding geven." Een hooge functionaris van de af «ding voedselvoorziening en landbouw van de Brits"he controle-commissie heeft mede gedeeld, dat graan uit Noord- Duitsche havens in versneld tempo naar de „woelige" Ruhr- gebieden werd verzonden. Tij dens de eerste dagen van April zou het broodrantsoen op het normale peil gebracht worden. Britsche commandanten heb ben een delegatie van demon- streerende Dultsehers medege deeld. dat een gedeelte van de ladingen van schepen, die in Hamburg en Bremen aankomen en dat oorspronkelijk voor an dere plaatsen bestemd is, naar Noord-Rii'nland-Westfalen gedi rigeerd zou worden met het oog op de kritieke voedselpositie te Düsseldorf en omgeving. Vierduizend bij de voedselvoor ziening werkzame arbeiders te Keulen hebben gedreigd het werk neer te leggen, als de brood- en vetrantsoenen niet worden ver hoogd, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. De arbeiders hebben Donderdag een hongerdemonstratie gehouden. In Hagen, ten Zuiden van Dort mund, hebben 20.000 personen gedemonstreerd tegen het tekort aan voedsel en andere goederen. Moskou en het Ruhrgebied Een correspondent van Reu ter seint uit Londen onder meer het volgende: De woelige demonstraties te Düsseldorf vallen samen met de eerste verklaring van Mos kou, dat de Sovjetrussisehe re geering een beheer van de vier mogendheden over het Ruhrge bied een onmisbare voorwaarde acht voor de economische een heid van Duitschland. Gisteren heeft voor het eerst sinds het einde van den oorlog ^en Duitsche menigte geweld ge- ''kt tegen de Britsche bezet tingstroepen. Gisteren heeft Vys- ünski ook aan de coördinatie commissie van den raad van mi- listers van buitenlandsche zaken verklaard, dat het einde van uit sluitend Britsch beheer van het Ruhrgebied een absolute voor waarde is voor de economische eenheid, die meer dan iets anders zou bijdragen tot de verbetering der voedselsituatie in de weste lijke zones van Duitschland. De demonstranten worden offi cieel gesteund door de vakver eenigingen en het is lang niet on mogelijk, aldus Reuter's corres pondent. dat men hun actie op "t tijdstip heeft ingezet om het verloop der besprekingen te Mos kou te bespoedigen en te bein- vloeden. In deze omstandigheden wordt Vysjinski's verklaring een van de belangrijkste, die tot nog toe te Moskou zijn afgelegd, hoe wel beheer van het Ruhrgebied door de 4 mogendheden niet de eenige voorwaarde der Sovjet- Unie voor een algemeene econo- m'^rhe fusie der zones is. Tot zoo ver Reuter's correspon dent. Een hooge Britsche functionaris bevestigde gisterenavond, dat de stakingen en demonstraties in het Ruhrgebied door politieke agita tors worden georganiseerd om op de conferentie te Moskou invloed uit te oefenen. De woordvoeder gaf toe dat de onlusten niet zonder de voedsel- crisis hadden kunnen ontstaan, on hij verklaarde voorts, dat er ach ter de troebelen in« geen geval nazi-invloeden zitten. De leider van de Duitsche so ciaaldemocratische partij, Schu macher intusschen noemde het een groote overschatting van de macht der communisten in het Ruhrgebied, indien men achter de demonstraties hun invloed zoekt. geladen is, tast men omtrent de oorzaak van de ontploffing volko men in het duister. De mogelijk heid, dat in de lading of in hei ruim een explosief voorwerp aan wezig is geweest, ligt echter vooi de hand, daar de explosie niet in de ketels heeft plaats gehad. Op het oogenblik van de ontplof fing waren diverse personen in het ruim aanwezig, doch gelukkig is de kracht der explosie nog eenigs- zins gebroken door de lading. Het is dan ook voornamelijk cle schroeiende hitte, die slachtoffers heeft gemaakt. Naast den inmid dels overleden L. B. werden de navolgende personen zwaar ge wond: C. F. uit de Thorbecke- straat, L. M. v. A., wonende Veer- laan, F. S. J. J., Wieldrechtstraat en A. v. H., Schalkburgerstraat. Een zestal personen liep voorts lichte brandwonden op. De brandweer was snel ter plaatse en onder leiding van den officier van dienst had men met 3 stralen van bluschboot 1 de vlammen snel in bedwang. Boven dien waren bluschboot 2 en auto spuit 3. in reserve, doch zij behoef den niet te assisteeren. De kracht der explosie was zoo groot, dat de luiken finaal uit elkaar werden geslagen en tientallen meters ver der weg de brokstukken neervie len. De buitenhelling van bet schip liep door de vlammen en explosie eveneens ernstige schade op. i Da's een heele mond vol om uit te spreken. Doch erger is, dat schrijven over beide onderwerpen voor een zelfs optimistisch man als ik een onaangename karwei Met de geestelijke tering is nel immers na alle vermaningen en waarschuwingen nog een misera bele wederopoouw. Voelt men na werkelijk met, dat wanneer nu geen degelijke grondslagen wor den gelegd de geestelijke sanee- ring volkomen zal mislukken. De corruptie-schandalen van heden, gisteren, verleden week en moge lijk overmorgen wijzen op een decadentie. Men kan echter ver klaren: de daarbij betrokkenen vormen allen bij elkaar nog maai enkele honderden. Het kwaad is evenwel, zij het van minder groot formaat, bijna overal aanwezig zonder als kwaad te worden beschouwd. Er is geen zuiverend en controleerend appa raat tegen op gewassen. De gewe tens zijn te ruim geworden. En juist een sterke, eerlijke structuur der geesten is zoo noo- dig nu de materieele nering nog zoo vele offers, niet alleen in gelu en niet te krijgen, zal vergen. We willen allemaal zoo graag wat rijker worden, wat minder zenuwsloopend leven en nu komt juist Minister Lieftinck aankondi gen, dat hij de volgende week eens een boekje zal opendoen, hoe belabberd we met ons Neder- landsch staatsgezin er voor staan. Dat open boek zal niet meevallen. Zijn we stevige Nederlanders dan zeggen we: „Niet zoo mooi, maar we zetten onzen kop tegen den wind." Tot nog toe waren de ervarin gen. dat stuurlui aan den wal ver denkingen kweekten en de „bij ziende" toehoorders heelemaal van slag brachten of dat het persoon lijk egoisme in troebel water zg. goudvisschen poogde op te diepen. Nederlandsch volk, sta sterk, vind moed. doch wees in totaal tóch eindelijk ook eerlijk. We naderen snel het feest der Wederopstanding. Moge dat meer beteekenen dan wat symboliek. HENK VAN DER MAZE. Volgens welingelichte kringen van het Vaticaan zal Z. H. de Paus hedenavond naar zijn buitenver blijf te Castel Gandolfo vertrek ken, waar hij gedurende enkele dagen rust hoopt te nemen. Naar leden van de Indonesische delegatie oj> de Aziatische confe rentie te New Delhi in een verkla ring mededeelden, beteekent de ondertekening van de Ned.-Indo. nesische overeenkomst, dat de Ne derlandsche strijdkrachten in In donesië in geen enkel opzicht meer een taak te vervullen hebben en onverwijld moeten worden terug getrokken. Volgens Indonesische kringen wordt Soetan Sjahrir ingevolge een nieuwe uitnoodiging van Pan dit Nehroe binnenkort in New Delhi verwacht. Expresse-opdracht van C.C.D.- ambtenaar bracht uitkomst. Onze bijz correspondent meldde ons nog het volgende: Omdat een C-C-D.-ambtenaar de bijzondere opdracht kreeg door het geheele lana de opsporing van veesmokkelaars ter hand te nemen, was het voor hem mogelijk alle veemarkten in Nederland af te gaan snuffelen- Steeds ontmoette hij daar dezelfde menschen, op wie verdenking kon vallen- Deze ver denking werd zekerheid, toen de sporen naar ce grens leidden. Er blijkt nu, dat- een zeer groot deel van den erkenden Ned. vee handel over het geheele land in de affaire betrokken is. Meestal handelen twee of drie veehandelaars in combinatie- Zij hebben tot aan de grens overal hun handlangers- Meer aanwijz n- gen omtrent de eigenlijke op drachtgevers kreeg men door het arresteeren van de drijvers en voorloopers, die gingen praten- De afzonderlijke groepen staan alle in contact met elkaar. Tot heden zijn in het geheel 70 arrestaties ver richt. Eerst wanneer de Belgische douane steviger maatregelen tegen den veesmokkel zal gaan nemen, a'cht men in bevoegde kringen pas voor goed het reduceeren van de zen smokkel mogelijk- Of de tolunie zal uitkomst moe ten brengen- Door hechte samenwerking van C-C-D-, rijkspolitie en marechaus see zijn de opmerkelijke successen geboekt, waarover men den laat- sten tijd vernam- Over de samen werking tusschen C-C-D en douane was men in bevoegde kringen nog n:et geheel en al tevreden. Het komt nog te veel voor, dat door gebrekkige wachttijdverdeeling tusschen deze twee diensten be paalde grensrayons zonder bewa king zijn. Alles bijeen komt men nu langzaamaan tot een betere be strijding van het kwaad. De plechtige begrafenis van de slachtoffers van de mijnramp. De stoet bij het vertrek van de Staatsmijn Hendrik. Als ver tegenwoordiger van H. M. vergezelt mej. Geldens den rouw- optocht. Gisteren heeft onder groote belangstelling van de geheele bevolking der mijnstreek de uitvaart en begrafenis plaats ge had van de slachtoffers van de ramp op de Staatsmijn Hendrik te Brmissum. Om half 10 ver trok de droeve stoet van de rouwkapel op de mijn. Het stoffelijk overschot van den houwer J. J. Keijmes en den hou wer J. H. Valkenberg werd over gebracht naar hun woonplaats Schinveld, het stoffelijk overschot van den postsleeper J. H. Janssen werd naar Heerlerheide vervoerd. In de kerk te BrunssumRum- pen had een plechtige dienst plaats voor opzichter J. H. Keulers en bankwerker A. J. A. Jacobs. Rector I. Sarneel droeg de Re quiem-Mis op. Op het priesterkoor hadden plaats genomen mej. Gel dens, vertegenwoordigster van H.M. de Koningin, dr. ir. C. Th. Groothoff, pres.-dir. der staatsmij nen als vertegenwoordiger van den minister van econ. zaken, de Commissaris der Koningin der prov. Limburg, mr dr. F. J. Hou- ben, secretaris P. v. Odijk als ver tegenwoordiger van mgr. G. Lem- kersbond, en den heer Smeets. Na de kerkelijke plechtigheid volgde de teraardebestelling op het R. K. Kerkhof. Aan de groeve werd niet gesproken. In Schinveld vond de begrafe nis plaats van de houwers J. J. Keijmes en J. H. Valkenberg. Hier droeg pastoor Lankohr de Re quiem-Mis op. De heeren J. Mouw directer der staatsmijnen, ir. Ben ding, mr. Linthorst, mr. Janssen vertegenwoordigden de staatsmij nen. Verder zagen wij burgemees ter Adams van Schinveld en den heer Ancion als vertegenwoordi ger van den burgemeester van Brunssum, den zeereerwaarden heer W. Delhofen als vertegen woordiger van den Bisschop van Roermond. De M. I. R. was ver tegenwoordigd door den heer ir. F. Wijffels, inspecteur-generaal der mijnen en voorzitter van de M. I. R., mr. Nederveen en den heer Keulers. Verder zagen wij o.m. den heer J. Maenen. voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging, en aal moezenier Roncken. Te Heerlerheide vond om half 12 de begrafenis plaats van den postsleeper J. H. Janssen, wien uit geleide werd gedaan door vrijwel de geheele hersteld apostolische gemeente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1