ROMME OVER INDONESIË Lmggadjati is geen verloren zaak De Douane-overeenkomst met België NOG GEEN TOLUNIE Sjahrir over den toestand De laatste dagen van Hitier Een jaar prij zencontrole in cijiers Katholieke Partijraad unaniem achter de fractie De voedselnood in Duitschland GREPEN UIT HET TARIEF DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mgr. Stepinac Lewis beveelt Naar saneering 3SK.Ï3?" Tien dooden per dag 69 ste JAARGANG- MAANDAG 31 MAART 1947 No. 20277 WEER EEN SMOKKEL- AFFAIRE „ROUWWEEK" WEGÉNS MIJNRAMP SIGARENVERKOOP GEEN NEVENBEDRIJF MEER? WEER BETOOGINGEN Duitschers overdrijven Ontevreden over blok kade-li an dhaving VERKLARINGEN VAN PILOTE HANNA Een betrouwbaar relaas van een ooggetuige MGR. ERAS NAAR ROME PRIJSVERHOOGENDE WERKING TOELICHTING VAN OEN HEER F. PAIJMANS TIEN MILLIOEN BOETE Slachtoffers van honger te Batavia DE GAULLE SPREEUT TE BRUNEVAL Oproep tot eendracht ACCOORD INZAKE MODJOKERTO MIJNEN VOOR DE KUST ZEEREIS VAN 6 MAN PER KANO VAN COLLABORATIE VRIJGESPROKEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zyn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. fedet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Er is geen wezenlijk inhoudsverschil tusschen het onduidelijke en duidelijke Linggadjati. Er is alleen een voornaam verschil in formuleering en redigeering. Het is in 's lands belang niet geoorloofd de zaak zwarter te maken dan zij is. Het doe. van ons Kamervotum (de motie-Romme—v. d. Goes van Naters), het doe! van onze politiek: een staatkundige her vorming 'n vrÜwillige duurzame samenwerking op voet van gelijkwaardigheid tot een gecoördineerd verband in een souvereine JNed. unie onder reëel koninklijk gezag, kan nog worden bereikt. Daarvoor is de medewerking van het volk noodig. Elke uiting, dat de zaak verloren is, dat het naakte Linggadjati van Soekarno is geteekend en Indië souverein, is het verleenen van hand- en spandiensten aan elementen die onder het werkelijke Linggadjati uit willen komen en aan alles, wat tegenover een verzoening tusschen Indië en Nederland afwijzend staat. De rijkseenheid in haar nieuwste vormen, welke gelijkwaardigheid der deelen vereischt, moet komen. God geve ons daartoe de wijsheid en de kracht. MMMHMMJ t Een overzicht van den Partijraad van de K. V. P. Zaterdag m Utrecht gehouden. Dit waren wel de voornaamste Bedachten, die tot uiting kwamen in de indrukwekkende rede. die Prof. ml-. C. P. M. Romme, voor zitter van de Kath. Tweede Kamer fractie Zaterdag hield op de bui tengewone Partijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht, welke geheel was gewijd aan een De- spreking van het Indisch probleem en het WeSt-Indische vraagstuk, welk laatste werd ingeleid door mr. G. Kropman, lid van de Eer ste Kamer en lid van de par.e- mentaire commissie, die kort gele den een bezoek aan West-Indi bracht. Prof. Romme ging allereerst de voorgeschiedenis van Linggaoja na, het op 18 Nov. gepubliceerde ontwerp van overeenkomst tus schen de Ned. regeering en de re publiek Indonesia, die omvatte de grondslagen van een staatkundigen nieuwbouw der rijksdeelen en in hield erkenning door de regeering van de republiek, de facto het ge zag uitoefend over Java, Suma tra en Madoera. Over het alge meen is men van die 17 punten nog al geschrokken. De mogelijk heid van een goeden en kwaden uitleg kwam in vele opzichten naar voren. Het meest stringente punt was voor ons, aldus spr., oi die Unie wel souverein zou zi,n en onder reëel koninklijk gezag zou komen te staan. Door de tce lichting van de Commissie-gene raal en de verklaring van de Ned. regeering en de behandeling in de Tweede Kamer op 18 en 19 Dec. werd tenslotte een geheel verkre gen, dat naar onze meening een aannemelijk grondvlak voor staat kundigen nieuwbouw vormde. Tegen het duidelijk geworden Linggadjati hadden wij geen be zwaar, al hieven wij geen juich kreten aan. Het duidelijke Ling gadjati bood de eenige mogelijk heid om tot realisatie op aanneme lijke voorwaarden van de Ko ninklijke beloften te komen. Zoo kwam de Kamer op 20 Dec. tol een uitspraak in de motie Romme- v. d. Goes v. Naters en ook in de huidige omstandigheden heeft spr. geen oogenblik spijt gehad van deze beslissing. Indien de Ka mtr anders gehandeld zou h?bb hadden wij het vertrouwen in m_ dië, niet alleen in de kringen de republiek, maar ook daarou I ten ernstig geschokt en had dit tot repercussies in de buitenlandsche verhoudingen geleid. Op zijn reis door Indië heeft spr. ervaren, dat het aanvaarden a?«n Lingga<ljati wordt aangezien wiiqerf\n?°dzakelijk, tastbaar be- ne&Sftfe Nederlanders de Indo waardige parL ennen als geilJli tot een duurzlme0" °P deZe ^S'S bereid zijn. Zij vinrt!aT-nwerkln-g doening voor hunrij" hlenn,v,ür nationale gevoelens An?eWor^ ,e den noemde spr. een sesIS hij had met een missions' ^op Flores, een lid van het voorloonire parlement van Oost-lndcnesi°P f0 het contact, dat hy m de Mhia*- hassa had met de goed georgani seerde partij der katholieken. Bij de verdere ontwikkeling vari de Linggadjati-geschiedems dient men voor dogen te houden, dat oe republiek Indonesia zich niet ver zette tegen de gedachte, dat net duidelijke Linggadjati zou wordtn geteekend en voorts, dat de opp - sitie de idee colporteerde, dat duidelijke Linggadjati een essen tieele wijziging van het oorspron kelijke zou beteekenen. Dit stand punt is door spr. nimmer ingeno men. De fractie was goed ingelicht De Kamerfractie heeft bij haai oordeel, dat van wezenlijk verschil geen sprake was. niet alleen op het gezag van de regeering ge steund, maar is ook uitvoerig inge licht door het lid van de C.G., den heer van Poll, die vóór de andere leden der Commissie alleen naar het vaderland is overgekomen. In de toelichting van de C.G. vond zij drie weken later een bevesti ging van haar standpunt. Spr. ontkent direct verband tus schen de houding van de oppositie en de nu genomen beslissing, maar wel hebben onrustige elementen in de republiek er gebruik van gemaakt en spr. heeft in Indonesië ervaren, dat de controverse ttu schen de republiek en Nederland een aantal bevolkingsgroepen, speciaal de Chineezen, kopschuw heeft gemaakt tegenover de rrgee- ringspolitiek. De oppositie heeft ook bereikt, dat men in internatio nale kringen zich is gaan afvra gen of wij niet een tikje aan bet chicaneeren waren. De oppositioneele houding heeft de republiek in haar verzet om aan de uitspraak van de Kamer in vollen omvang te voldoen, versterkt; Sjahrir heeft met zijn aanbod van 15 Maart als verliespunt aan vaard, dat de republiek er mee accoord gaat, dat de regeering zich verbindt tot het duidelijke Ling gadjati en de republiek dit erkent. Daartegenover wil de 'republiek zelf zich formeel niet aan het duidelijke Linggadjati binden. De regeering heeft dit aanboa aanvaard, buiten de Kamer om en zoo verklaart spr. uitdrukkelijk zonder hierin eerst de Kam. Kamerfractie of haar voorzitter te hebben gekend. Spr. heeft 25 Maart namens de fractie tegenover het haar bevriende kabinet het passeeren van de Kamer betreurd en van de argumenten, die de re geering had, zijn er-uit militaire, financieele en economische over wegingen weinig over het voet licht gekomen. Wij weten, dat de regeering voor een buitengewoon moeilijke keuze stond. Onverantwoordelijk noemt prof. Romme de uitlating van den heer Welter ln een rede te Enschede, dat de motie Romme-v. d. Goes v. Naters terzijde is geschoven. „Wij zijn bedrogen", zegt de heer Wei ter. „Laat hem ons dat aantoonen" zoo roept spr. verontwaardigd uit. De gedachte, dat wij Indië gaan liquideeren, werkt remmend op 't verkrijgen van een goede samen werking. Tweeledig doel Een tweeledig doel staat ons voor oogen: op de eerste plaats het Indische volk te verheffen toi een gelijkwaardig volk in een hecht politiek geheel van beide landen; op de tweede plaats door een hecht politiek geheel, waarbij geen onderscheid - van ras wordt gemaakt, elkaar blijvend te vin den en een brug te slaan tusschen blank en bruin, opdat onze kinde ren niet in een heviger geweid dan wij reeds gekend hebben, on dergaan. In zijn antwoord op verschil lende vragen en opmerkingen, heeft prof. Romme er nog op ge wezen, dat moeilijkheden van economischen of welken aard ook, voortvloeiend uit de overeenkomst door alle deelen van het Konink rijk gedragen moeten worden. Ook uit dien hoofde is redelijke samen werking gewenscht. Het was spt. niet bekend, dat dit kabinet met betrekking tot Indië een stap heelt kunnen doen, die voordeeliger zou zijn geweest, zooals eën der de baters veronderstelde. Er is door hetgeen thans getee kend is. terdege wel sprake van een overeenkomst. De bezwaren van de zijde der republiek, tegen teekening van de toelichtende stukken, waren alleen van formee- len en niet van materieelen aard. Onze politiek, aldus spr. is alleen bepaald door onzen kijk op het algemeen welzijn van alle in het koninkrijk vervatte volken. Een zeer voornaam ding is, dat met Linggadjati ten gunste van een federatieven opbouw is beslist. Vertrouwen in fractie uitgesproken De Partijraad nam tenslotte een motie aan, waarin hij, gelet op den inhoud van het program der partij, voor wat betreft de verhouding tusschen Nederland en de overzee- sche gebiedsdeelen" en op het be leid der Kamerfractie, dat onver kort blijft beqegcil: een staatkun dige hervorming in vrijwillige, duurzame samenwerking op voet van gelijkwaardigheid tot een ge coördineerd verband in een souve reine Ned. unie onder reëel Ko ninklijk gezag, zijn vertrouwen uitspreekt in het beleid der Kath. Kamerfractie en instemt met de houding door het Partijbestuur jegens de fractie ingenomen. naar de beruchtste gevangenis van Kroatië overgebracht Zooals wij eenige weken gele den meldden, heeft mgr. Stepinac ondanks het dringend verzoek van den Kroatischen eersten mi nister Bakaritsj, geweigerd een gratieverzoek in te dienen en j i bleef hij bij zijn eisch tot een De actie- H etter af gekeurd njeuwe openbare behandeling van In zijn openingswoord had de zijn zaak door een onpartijdige rechtbank. partij-voorzitter, de heer J. W. Andriessen reeds het optreden van Voorloopig Comité van Actie on der leiding van de heeren Weiter en Bajetto gelaakt en onreglemen tair genoemd. Zoowel schriftelijk als bij be sprekingen zijn genoemde heeren hierop meermalen gewezen met het verzoek hun bezwaren op de aangekondigde Partijraadsverga dering over 't Indonesische vraag stuk kenbaar te maken. Zij berie pen zich ten onrechte op art. 33 van het reglement, dat alleen spreekt over het indienen van klachten, rechtstreeks bij het dage- lijksch bestuur der partij of via de afdeelingen of kringen. Aan een dergelijke uitholling van een duurzaam beleid als door dit optreden geschiedt, kan de K.V.P., die een politieke partij met groote verantwoordelijkheid is, zoo zeide de heer Andriessen, niet worden blootgesteld. De Partijraad keurde de actie van genoemd Comité eveneens af in een motie, omdat hij van oor deel was, dat de wijze, waarop zy gevoerd wordt, ernstige overtre ding oplevert van de reglementen der partij en organisatorisch der halve ontoelaatbaar is. sprak de hoop uit. dat deze actie zal u irden gestaakt en droeg het dagelijtcsch bestuur der Partij op, alle ter zake noodige en passende maatregelen te nemen ter uitvoering van deze resolutie. In Eindhoven is een belangrijk depot ontdekt van goederen, die uit België waren gesmokkeld. De aanleiding tot deze ontdekking was de arrestatie van een Pool- schen chauffeur, die in de buurt van Amsterdam door den Gooi- schen C.C.D. was aangehouden. In zijn vrachtwagen bevonden zich 1500 paar dameskousen en 35 coupons stof, welke uit Bel gië afkomstig waren. Eindhoven bleek verzamelplaats en tusschen- station te zijn. De C.C.D. in Eind hoven, die het onderzoek inmid dels heeft overgenomen. deelde mede, dat hier geen sprake is van een wijdvertakt complot. Wel staat vast, dat de hoeveelheid in beslag genomen goederen zeer groot is. Door den Gooischer C.C.D. zijn reeds verschillende personen aangehouden, in Eind hoven zijn nog geen arrestaties verricht. Nu deze pogingen om op deze gemakkelijke wijze zoowel mgr. Stepinac ongezien uit het land te verwijderen, als ook de protesten uit de geheele wereld tot zwijgen te brengen, hebben gefaald, trach ten de communisten van Tito hem volledig van alle contact met de buitenwereld af te sluiten. Daar om heeft men den aartsbisschop uit de Lepoglava-gevangenis te Zagreb overgebracht, niet naar een sanatorium, zooals de com munistische propaganda het wil doen voorkomen, doch naar de beruchte Trakoscan-gevangenis. Deze bevindt zich in het voorma lig slot van de familie Draskovic, in het Noorden van Kroatië, en ligt volledig afgezonderd van de bewoonde wereld. In Trakoscan werden reeds die vijanden van Tito opgesloten, die wegens hun vooraanstaande po sitie of hun aanzien als bijzonder gevaarlijk gelden. Aldaar zal Mgr. Stepinac niet meer, zooals in de Lepoglava-gevangenis, met ande re gevangen priesters contact kunnen hebben. Ook zal hij geen voedselpakketten meer mogen ontvangen van de in den omtrek wonende boeren. In geheel Kroatië meent men, dat wie eens in Trakoscan is, er niet meer uitkomt. Deshalve is men in kerkelijke kringen zeer be zorgd over het lot van den Aarts bisschop. John. L. Lewis, de leider van den mijnwerkersbond in de V. St heeft 400.000 mijnwerkers opge roepen, het werk neer te leggen van 1 April tot 6 April ter her denking van de 111 slachtoffers van de mijnramp bij Centralia. Lewis verklaarde, dat zijn con tract met de regeering een derge lijke rouwperiode toestaat. K:j zeide, dat de onachtzaamheid van Krug, den Amerikaanschen minis ter van binnenlandsche zaken, die de leiding heeft van het beheer der kolenmijnen „verantwoorde lijk is voor den dood van deze dappere lieden en de toekomstige verarming van hun gezinnen". Lewis had tevoren reeds de senaatscommissie medegedeeld, dat de mijnwerkers „vermoord" waren. Men verwacht niet, dat deze tij delijke stopzetting van de produc tie gevolgen voor den Amerikaan schen uitvoer zal hebben, daar de bestaande voorraden steenkool groot genoeg zijn om die periode te overbruggen. Vrijdag installeerde de minister van Economische Zaken, dr. Huvsmans, de commissie ..sanee ring detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten". Deze commis sie heeft tot taak te onderzoeken, of het gewenscht en mogelijk is, saneeringsmaatregelen voor dezen tak van den detailhandel te tref fen in dier voege, dat de verkoop, krachtens wettelijk voorschrift, aan een of meer bestaande cate gorieën detailhandel zal zijn voor behouden en daarbij in het bij zonder de wenschelijkheid te over wegen, den verkoop van bedoelde artikelen als nevenbedrijf te ver bieden of te beperken. Voorzitter der commissie is de heer L. F. Verwoerd. Een 5000-tal Duitschers heeft Zaterdag te Dortmund, in het Ruhrgebied, gedemonstreerd te gen de voedselschaarschte en te gen dr. Schlange Schoeningen. vertegenwoordiger van de Brit- sche zone in het bizonale bureau voor voedsel- en landbouwaan- gelegenheden in de gefusieerde Amerikaansche en Britsche zones, aldus is van officieele Britsche zijde medegedeeld. Vertegenwoor digers van de demonstranten, waaronder mijnwerkers, werden ontvangen door den Britschen commandant en den burgemees ter van Dortmund. Volgens den Amerikaanschen leger-omroep heeft de Beiersche minister van landbouw en voed selvoorziening, dr. Joseph Baum- gartner, verklaard, dat het voed seltekort in Beieren van zoodani- gen aard is, dat hij het ergste vreest voor de distributie. Hii twijfelde er aan. of het brood rantsoen gehandhaafd kan blij ven, tenzij er groote hoeveelheden graan ingevoerd worden. Het vetrantsoen zal omlaag moeten, terwijl de vleeschpositie onze ker is. Duitsche doktoren hebben mee gedeeld. dat het grootste gedeelte der Beiersche bevolking veertig procent meer eet dan het legaal ontvangt. Volgens het rapport de zer artsen heeft men de zwarte markt noodig om zijn honger te voorkomen. De arbeidsprestatie is in vergelijking met voor den oor log 40 pet. gedaald. John Hvnd. de Britsche minis ter die verantwoordelijk is voor de Britsche zone in Duitschland en Oostenrijk, heeft te Edin burgh verklaard, dat de persbe richten over de ongeregeldheden in Duitschland grootelijks over dreven waren. Hij ontkende, dat de voedseldistributie was spaak geloopen. Hij zeide dat, wanneer de Duitschers meer en niet min der vrijheid verlangden, zij zich in staat moesten toonen verant woordelijkheid te dragen. „Het wordt in Groot-Britannië niet algemeen ingezien", aldus Hynd, „dat de toestand in Duitschland een bedreiging vormt voor Europa en de gehee le wereld, wanneer er geen toe zicht op uitgeoefend wordt. Deze taak hebben wij met een staf van weinig meer dan twintigduizend menschen op ons genomen". ,De Duitschers moeten leeren inzien", aldus Hynd, „dat zij door het overdrijven van de bestaande moeilijkheden niet alleen hun eigen voedsel-moeilijkheden ver- grooten, doch ook degenen, die reeds zooveel gedaan hebben ter verlichting van hun nooden. van zich dreigen te vervreemden en tegen zich in het harnas te jagen Naar Reuter meldt, heeft Sjahrir verklaard, dat sinds de onderteekeiiiiig van Linggadjati de Nederlanders een „economi sche marine blokkade" van de onlangs erkende republiek had den gehandhaafd. Hij zei te vreezen, dat de on derhandelingen sinds de onder- teekening „niet zeer goed ge weest waren", omdat, naar hij zei de tijd tot dusverre was be steed aan het o elderen van militaire aangelegenheden en de onderhandelaars nog geen tijd hadden gehad in te gaan op Indonesië's werkelijke economi sche en financieele problemen. Sjahrir zei voorts, dat de repu bliek nog geen enkele aanvaard bare reden vernomen had, waar om zij haar houding zou veran deren ten opzichte van waar zij kon het bevrachten van bui tenlandsche schepen, zooals zij gedaan heeft met de „Martin Berhman". Sjahrir is intusschen in een speciaal ..diplomatiek vliegtuig" van de Voor-Indische regeering naar Voor-Indië vertrokken waar hij de slotzitting zal bijwonen van de pan-Aziatische conferentie. Sjahrir, die door den minister zonder portefeuille Soedarsono en andere Indonesische regeerings- personen zal worden vergezeld, is voornemens binnen 'n week naar Batavia terug te keeren. Sjahrir wilde Australië zoo spoedig mogelijk bezoeken om de economische samenwerking tus schen de beide landen te bespre ken. Sjahrir zal bij zijn aankomst in Voor-Indië na een scheiding van twaalf jaren zijn echtgenoote ontmoeten, die gedurende den oorlog in Nederland heeft ge woond. Ingediend ie een wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van de tusschen Nederland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met nader protocol. De overeenkomst heeft tot gevolg, dat de schorsing van de heffing van invoer rechten zal vervallen en een nieuw tarief, veelal hooger dan ons oude tarief, in werking zal treden. Dit tarief zal gelden t.o.v. derde landen, doch in het onderling verkeer tusschen Nederland en BelgiëLuxemburg zullen geen invoerrechten worden geheven. Andere op den invoer geheven rechten blijven gehandhaafd. Een volkomen tollinie komt nog niet tot stand. Deze zal eerst voltooid zijn met de unificatie van de accijnzen, omzetbelasting en van alle belastingen op den invoer, andere dan de douanerechten. Voor Augustus 1948 is zulks niet te verwachten. In de verre toekomst ligt de Economische Unie. De opbrengst der invoerrechten wordt geraamd op plm. 130 millioen. Als „herkomstig uit" Nederland Het hiervolgende ooggetui ge-verslag van de Duitsche pi- P Hanna Reitsch, afgelegd "aar Amerikaansche on- Enmrn^n^ is een getrouwe op- de la JT de gebeurtenissen ïï-n t-e w oorlogsdagen in Hanna Reitsch' relaas wordt betrouwbaar geacht d0or de Amerikanen, die haar onder vroegen, aldus „U. P." Op 24 April 1945 had Hitier een telegram gezonden naar Muen- chen, naar luitenant-generaal Rit- ter von Greim, met de instructie zich onmiddellijk bij ziJb Fuehrer te Berlijn te voegen. Greim ge hoorzaamde aan dit bevel en Hanna Reitsch ging met hem mee op de gevaarlijke reis naar de zieltogende hoofdstad van het Duitsche rijk. Hitier toonde zich zeer erken telijk voor de komst van Greim, ?len hij meedeelde, dat Goering dÜ? "ven-aden" had. Na deze me- w nf? hield de fuehrer zijn te hit 7ipt lanSer in. maar harst- verwijten5 in een stortvloed van cVen avond moest Han na Reitsch bij Hitier komen. Hit- Ier overhandigde haar een kleine flacon vergif voor haarzelf en voor Greim. Ik wil niet dat iemand van ons in handen der Russen valt", zeide Hitier. Elk van ons heeft zoo'n fleschje. Ik wensch niet dat onze lichamen door hen gevonden worden. Een ieder is ervoor verantwoordelijk, dat zijn lijk onherkenbaar zal zijn. Eva en ik zullen onze lijken laten verbranden. Jullie moet je eigen methode vinden". Goebbels was waanzinnig ver ontwaardigd over Goering's „ver raad". Hij ijsbeerde zijn vertrek op en neer. gemeene scheidwoor den uitende aan het adres van den maarschalk. „Wij zullen ten onder gaan voor de glorie van het rijk, opdat de naam van Duitsch land eeuwig blijve leven", zei Goebbels. Na zulke tirades vroegen Greim en Reitsch zich wel eens af: „Ziin dit nu de menschen die ons land regeerden?" Mevrouw Goebbels was heel wat waardiger dan haar man. Zii wijdde zich die laatste dagen aan de verzorging van haar kinderen. Eva Braun bleef, volgens Reitsch, tot het einde toe in haar rol van „te bewonderen vrouw". Zij lakte haar nagels, wisselde telkens van toilet en scheen het vooruitzicht om met Hitier te sterven als heel natuurlijk te be schouwen. Martin Bormann was erg rustig en zat vaak te schrijven aan zijn bureau. Het scheen, alsof hij een nauwkeurig dagboek hield van alles, wat er in den bunker ge beurde. Hitler's physieke omstandighe- den en zijn manier van doen wer- den van dag tot dag ongelukki ger, verklaarde Hanna Reitsch. De mogelijkheid, dat hij ooit uit den bunker zou zijn gekomen, verwierp zij daarom. Zelfs al had men hem daartoe in de gelegen heid gesteld, dan zou hij er phy- siek niet toe in staat zijn geweest. Op den 28sten werd nog een „zelfmoordraad" gehouden. Ieder breidde zich op het snel naderen de einde voor. Hitier zond Greim en Reitsch weg teneinde alle nog resteerende vliegtuigen naar Berlijn op te doen commandeeren. In den vroe gen morgen van den 30sten April vertrokken zij. Maar den dag te voren hadden zij nog de verplet terenden indruk beleefd, die een telegram maakte, meldende het „verraad" yan Himmler, die con tact had gezocht met de Engel- schen en Amerikanen via Zweed- sche bemiddeling. Dit scheen de genadeslag voor Hitier en zijn „getrouwen", waarop het einde moet gevolgd zijn van hen allen, al wordt het mogelijk geacht, dat Bormann is ontkomen. Hanna Reitsch en Greim vielen tenslotte in de handen van de Amerikanen, Greim ledigde toen toch zijn gifflacon, maar Hanna bleef in leven. Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, die eenigen tijd hier te lande heeft vertoefd, is Vrijdag naar Rome te ruggekeerd- Aan de Memorie van Toelichtinp op het Wetsontwerp „Goedkeuring en uitvoering van de op 5 Sep tember 1944 te Londen tusschen de regeeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst met nader gesloten protocol" ontleenen wy het volgende: Een volkomen tol-unie komt ln dit stadium nog niet tot stand. De douaneovereenkomst heeft immers niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partyen haar gebieden vereenigen tot een douane-gebied, dat zoowel naar buiten als naar binnen een een heid vormt. De Nederiandsch- Belgische douanegrens wordt niet alleen gehandhaafd t.a.v. den invoer uit andere landen, doch in technisch opzicht mede in het goederenverkeer tusschen de verdragsluitende landen on derling. Goederen, welke over de ge noemde grens worden ingevoerd worden onderscheiden in twee ca tegorieën t.w.: die weieke herkom stig zijn uit het gebied van den verdragspartner en derhalve van invoerrechten zijn vrijgesteld en de uit andere landen herkomstige goederen, welke aan het gemeen schappelijke tarief van invoerrech ten zijn onderworpen. Het begrip herkomst wordt hier niet in de gebruikelijke beteekenis gebezigd. resp. uit de Belg.-Lux. Economi sche Unie worden aangemerkt alle goederen, welke zich in die lan den in het vrije verkeer bevinden. Wat de economische Unie bet eekent Wordt het einddoel, het tot stand brengen van een economische unie bereikt, dan zullen noch invoer rechten, noch contingenteeringen of deviezenrestricties het handels verkeer tusschen de verbonden landen onderling belemmeren en zullen de voorwaarden zijn ge schapen voor het voeren van een gemeenschappelijke handelspoli tiek met derde landen. Dit ver eischt een volledige samenwerking op economisch gebied. Het prijs- en loonpeil van de deelnemende landen zal aan elkaar moeten wor den aangepast, de landen zullen tot een gelijke- of althans gelijk gerichte monetaire en financieele politiek moeten komen en de or deningsmaatregelen, alsook de so ciale politiek in die landen zullen moeten harmonieeren. Vele moei lijkheden zullen moeten worden overwonnen, voordat een econo mische unie werkelijkheid zal zijn geworden. Naarmate de onderlinge aaneen sluiting op economisch en sociaal gebied meer werkelijkheid wordt, zullen de voordeelen hiervan zich duidelijker gaan afteekenen. De voordeelen zijn specialisatie van de productie in ieder land, groo- ter afzetgebied voor de totale pro ductie van elk deelnemend land, productie tegen lagere prijzen en van betere kwaliteit, een sterkere positie op handelspolitiek gebied. Als nadeel zou kunnen worden ge noemd de mogelijkheid dat een derde land bepaalde exportgoede ren van ons gaat weigeren, om dat wij enkele artikelen, welke wij vroeger uit dit derde land im porteerden, nu uit België betrek ken. Nog een voordeel is dat de sfeer zal worden geschapen, die noodig is om tot dusverre bestaan de belangentegenstellingen in een gemeenschappelijke regeling te overbruggen. Prijsverhoogende invloed Het ligt voor de hand dat de invoering van het gemeenschap pelyk tarief hier te lande een prijsverhoogenden invloed zal uitoefenen, in het bijzonder voor de goederen, waarvan een be langrijk gedeelte wordt inge voerd uit andere landen dan België of Luxemburg. De jaaropbrengst der invoer rechten volgens 't nieuwe tarief wordt geschat op 130 mil lioen, exclusief het bijzonder invoerrecht op benzine, waar van de opbrengst voor 1947 op 53 millioen wordt geraamd. In het jaar 1946 is over het ge heele land aan prijsovertreders in totaal f-10.674.473 aan boeten opgelegd. Deze hoeten werden op gebracht door 83.554 zaken, welke dus gemiddeld ruim 127 te be talen kregen. Niet minder dan 281 zaken van prijsovertreders werden gesloten; 242 keer werd de uitoefening van het beroep verboden; 9.984 maal werd het in beslag genomen goed verbeurdverklaard, in 953 geval len werd publicatie van het von nis. gelast. 3.047 delinquenten gingen in hooger beroep. Wat het aantal zaken per ar rondissement betreft, neemt Den Haag de eerste plaats in met 10.044 behandelde zaken. Tn 64 gevallen werd hier de zaak van den in overtreding zijnde geslo ten. Voorts werd in 35 gevallen verdere uitoefening yan het be roep verboden. Bij 1788 zaken werd het in beslag genomen goed verbeurd verklaard. In 205 ge/al len werd publicatie van het von nis gelast en tenslotte gingen 318 beschuldigden in hooger beroep. Het bedrag, dat in dit arrondisse ment in 1946 aan boeten werd op gelegd bedraagt 996.358.60, wat dus neerkomt op een gemiddelde van 99.20. De hoogste gemiddelde boete wordt genoteerd in het arrondis sement Haarlem n.l. 333.39. Na Den Haag komen Rotter dam en Amsterdam voor wat be treft het aantal afgedane zaken, met resp. 9.724 en. 8.998. De ge middelde boete bedroeg in deze steden resp. 118.58 en 165.20, wat een totaal beteekent reso. van ƒ1.143.110.98 en 1,486.459.60 aan boeten. Andere steden die uit komen boven een bedrag van een millioen gulden aan opgelegde boeten zijn Haarlem en 's-Hertó- genbosch, met resp. 1.309.220. en 1.107.042.28. In een persbijeenkomst heeft de heer F. W. A. M. Paijmans, hoofd van de afd. Invoerrechten van htt Ministerie van Financiën en iia van den Administratieven Raad voor de Douaneregelingen, een toelichting gegeven op het wets ontwerp van de Douaneovereen- komst met België en Luxe inbuig. Hij wees er hierbij o.a. op, dat mén de in Londen in 1944 gesloten douane-overeenkomst in principe heeft willen handhaven en geen nieuwe overeenkomst heeft wil'.en sluiten. Deze douane-overeenkomst kan door de volksvertegenwoor diging der betrokken landen slechts in haar geheel worden goedgekeurd. Er kan dus niets in veranderd worden. Het ver drag van Londen moet, zooals met elk verdrag het geval is, door de Wet worden goedge keurd. Amendementen zyn dus niet mogelyk. Ten aanzien van het tarief merkte de heer Paijmans o.a. op, dat voedingsmiddelen, grondstof fen voor noodzakelijke levensmid delen, granen, vet, oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten, visch, brood en gewone bakkers- waren vrij van invoerrecht zullen blijven. Meel en bloem van tarwe zullen met 3 pet. worden belast (voorheen vrij). Nieuw is het in voerrecht ad 10 pet. van de tot dusverre vrije cacaoboonen Grondstoffen worden in het ai- gemeen vrijgesteld, bijv. huiden, vellen, ruwe rubber, onbewerkt hout. houtslijp, cellulose, ruwe tex- ti-'"ezels, steenkolen, ruwe aard oliën, ertsen en metalen in uit erts verkregen vorm. Industriega rens 4 a 6 pet (nu 3), ijzer en Naar aanleiding van een bericht in de Nieuwsgier", dat dagelijks gemiddeld dertig lijken van Indo nesiërs op den openbaren weg te Batavia worden aangetroffen meldt genoemd blad later het vol gende: De Ned. burgemeester van Batavia, drs- A- Th. Bogaardt. heeft medegedeeld, dat uit rappor ten van politie en gezondheids diensten blijkt, dat het gemiddel de aantal van deze gevallen dage lijks tien bedraagt. De heer Bogaardt voegde hier aan toe, dat dit getal natuurlijk ook te hoog was, doordat de voort durende stroom van Indonesiërs, die meer dood dan levend Batavia binnenkomen. het onmogelijk maakt alle gevallen tijdig hulp te bieden. Hij wees er op. dat Batavia voor den oorlog nagenoeg geen bedelaarsstand kende. Na de capitulatie van Japan wordt de ononderbroken stroom uitgeputte Indonesiërs door het gemeente bestuur in volledige samenwer king met 't republikeinsche stads bestuur zooveel mogelyk opge vangen. Generaal de Gaulle hield giste ren te Bruneval, in Normandië, zijn met veel ophef in Frank rijk aangekondigde rede, tijdens een plechtigheid ter herinnering aan de Britsch-Canadeesche commando-raid in 1942. Een me nigte van 40.000 menschen be groette henf met de kreten „de Gaulle aan de macht!" en „leve de Gaulle!" „Tweedracht beteekent verval" zeide de Gaulle tot zijn toehoor ders. In Frankrijk spreekt luid de stem der tweedracht. De nationale belangen worden op den achter grond gesteld. Maar de dag zal komen, waarop het Fransche volk dit onnutte spel moe zal zijn en al zijn krachten zal concentree- ren op het landsbelang. De tijden zijn te moeilijk, het le ven te onzeker, de wereld is te hard jegens ons, dan dat we, zon der doodelijk gevaar, nog lang zoo kunnen voortgaan. Spreker wees in dit verband op de houding en daden van de Fran sche regeering in ballingschap ge durende den oorlog. Zij kan Frank- rijks bevrijding bewerken, omdat zij onbuigzaam was tegenover al len, die een eigen zaak wilden dienen in plaats van de zaak van Frankrijk. staal in den vorm van staven, pla ten en draad 3 a 4 pet. (nu vrij) electrische machines 8 a 12 pet, (nu 6), gereedschappen circa 10 (nu 6) pet., vervoermateriaal 12 (15) pet., motorrijwielen 24 (13) pet., auto's 24 (18) pet., rijwielen 18 (15) pet.), droge verfstoffen pet. (vrij, indien niet aangemaakt) kunstzijde 10 (3) pet. Belast met het hooge recht van 30 pet. worden o.a. parfumerieën (12 pet.), speel kaarten, vloer-, wand- en tafel kleeden (20 pet.). Voor ongebrande koffie zal het tarief 36,32 pér 100 kg 16) be dragen, voor thee onv. 75 per 100 kg, voor specerijen 20 pet. (10 pet.) Tabak sterk verhoogd Tabak was een der moeilijk ste kwesties. Het recht is vast gesteld op 25 per 100 kg tegen tot dusverre 1.40. In het oude Belgische tarief bedroeg het in voerrecht op tabak frs 500 per 100 kg of 62 pet. van de waarde. De tabakskwestie is in Belgie niet alleen een fiscale, doch ook een agrarische als sociaal-econo mische en politieke kwestie. Een derde van de tabaksconsumpue van België wordt in België zelf geproduceerd. Nu komt het recht uit op frs 413. Nederland wilde geen hooger recht toestaan van wege gevaar voor de tabaksmarkt. Het nieuwe recht zal volgens den heer Paijmans niet zooveel op den prijs van het produet leggen. Want uit 1 kg worden 125 sigaren ge maakt, zoodat de rechtenverhoo- ging voor 1000 sigaren op 2 uit komt. De handel zal er geen na deel van ondervinden, omdat de bestaande faciliteiten gehandhaafd blijven. Het fictieve entrepot blijft gehandhaafd voor monsters, zui vering, veilingen etc. De sigaren- industrie kan bij export restitutie krijgen van het invoerrecht ,,De Commissie-Generaal en de republiek Indonesië zijn tot over eenstemming gekomen ten aanzien van de demilitarisatie van het ge bied van Modjokerto. met als ge volg. dat het hoogste gezag in dat gebied bij de republikeinsche autoriteiten zal berusten", aldus een gemeenschappelijk commu niqué van de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie ,.De Ned.-Ind. regeering en de regee ring der republiek hebben in ge meen overleg stappen gedaan óm dit te bereiken en om de veilig heid van persoon en goederen in dit gebied te verzekeren". Het Noorsche stoomschip „Tita- nian", 9000 ton groot, is Zondag morgen 40 mijl ten Westen van Texel op een mijn geloopen. De bemanning, bestaande uit 30 man, is aan boord gegaan van een Katwijker logger. Het schip is voor anker gelegd. De sleepboot „Volharding" van Terschel ling is ter assistentie uit gevaren, evenals de sleep- booten „Maas" en „Blankenburg" uit Maassluis. Het schip is geheel verlaten. Er zijn, voorzoover be kend, geen persoonlijke ongeluk, ken. Het schip was ledig. Zes bewoners van het eiland Saroea in de Bandazee hebben na een tocht van 450 mijl over zee in een kano van 21 voet Darwm (N. Australië) bereikt, waar zij werk gaan zoeken. Hun reis woiut in Darwin beschouwd als een prestatie, die doet denken aan de lange zeereizen, welke de Malei- sche handelaars vroeger ondci primitieve omstandigheden vol- brachten. Twaalf dagen lang bepaalden zij hun koers naar de sterren en de zon. Te Cape don Lighthouse, 70 mijl ten Noord-Oosten van Darwin, werden zij op het strand geworpen. Een sleepboot van de marine bracht hen naar het vaste land. Het tribunaal te Rotterdam heeft vervallen verklaard de beschuldi ging tegen den heer H. Taconis al. daar. makelaar in fruit, wien coï- labr-atie met de Duitschers was ten laste gelegd en die destijds ook eenige maanden is gedetineerd ge weest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1