Koning van Griekenland overleden DE KONINGSKWESTIE IN SPANJE DE NIEUWE BONNEN Engelsch plan voor Afrika De verongelukte Dakota Een levenvol beproevingen Op wacht Hachelijk avontuur van 4 vliegers De V2-Raket werd „verbeterd" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ZUIDVRUCHTEN OONGSLAGEN Ö9ste JAARGAN G WOENSDAG 2 APRIL 1947 No. 20279 De Monarchisten VOOR DE FEESTDAGEN Nog een ei en vijf rantsoenen tabaksartikelen Meer margarine en nog wat Het dure leven Opgeloopen prijzen in den landbouw Voor een borrel Stokerij boven een kerkgebouw tegen Franco Geen Aprilmop KOE IN DEN SCHOON HEIDSSALON CHURCHILL DRINKT OP RUSLAND VLEESCHWAREN OP VRIJDAG Het eerste blok in IJmuiden's hoogovens habsburgers op ver boden GROND DE KONINGIN WEER IN de residentie ZONDER VOEDSEL OF SLAAP IN AUSTRALIE'S WILDERNIS De werking van den Hekla PRESIDENT TRUMAN EN GOEDE VRIJDAG Twee geleerden zoeken een geldschieter Be- 365 104 225 189 180 34i hers SCH. 1 t>E KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kort.e"aerIS, 1' Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Koning George van Griekenland is gistermiddag aan een beroerte overleden. Volgens nadere berichten wordt zijn dood toegeschreven aan een aanval van een ernstige hartziekte, waaraan de vorst lijdende was, nl. angina pectoris. De koning was, toen -hij, na een bespreking met den minister van onderwijs, in het paleis was teruggekeerd, onwel geworden. Hij ging naar zijn slaap kamer, waar hij om een glas water en een handdoek vroeg. Door een duizeling bevangen, ging hij op bed liggen. Slechts een paar hol 1 unctionarissen waren aanwezig. Toen de adjudant des konings de slaapkamer binnenkwam, was de koning reeds stervende. Een ijlings ontboden arts kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. I^,UUr na het overlijden, mts Tj, alf 2 in den middag (Ned. tijd) plaats had, werd de doodstijding door middel van ounetms aan de bureaux der dag bladen aan de bevolking bekend gemaakt. Onmiddellijk verzamelde een groote menigte zich bij het paleis, dat voortdurend door offi- cieele personen werd bezocht. Onmiddellijk na het bekend Worden van den docti van den koning werd het Grieksche kern kabinet naar het koninklijk paleis ontboden. Het kabinet heeft besloten, het lichaam van den vorst te doen balsemen en opbaren Hieronder laten wij een korte levensbeschrijving van den over leden souverein volgen: Koning George van Griekenland, die den leeftijd van 56 jaar be reikte was in September 1946 na 5% jaar ballingschap weer op den troon gekomen. Dit was de tweede maal, dat hij na een ballingschap de kroon terugkreeg. De vorst, die een achterklein zoon van koningin Victoria van Engeland was, volgde in 1922 zijn vader koning Constantjjn op. In 1917 had hij, op grond van een ultimatum der Entente, het land met zijn vader moeten verlaten. Daar hij in de Pruisische garde gediend "had» was hij aanvankelijk gemasseerd en was de regeering gepasseera broer Alexander Ka den dood van Alexander in 1920 en na het af treden van koning Constantjjn m 1922 regeerde koning George een jaar lang een periode van on rust, gekenmerkt door een misluk ten opstand van den rechter vleugel onder generaal Metaxas. Toen de republikeinen zich in 1924 te Athene van de macht meester maakten, verliet hij het land. Zijn ballingschap bracht hij grootendeels in Engeland door. totdat hij in November 1935, na dat het Grieksche volk voor de monarchie had gestemd, den troon weer besteeg. Zijn regeering duur de nu 5% jaar tot April 1941. toen hij door de invasie der Duit- schers gedwongen werd zijn land wederom te verlaten Drie dagen voordat de Duit- schers Athene bereikten, wist hij naar Kreta te ontkomen. Na drie dagen zwerven door de bergen achtervolgd door Dunseh^ para- holen* en 6 schaapherdershutten slaagde koning George erin, Egyp- te te bereiken- Later ging hij weer naar Engeland. In September 1946 stemde het. Grieksche volk weer voor de monarchie, ditpnaal met een meer derheid van 69 pet-, zoodat koning George weer naar zijn land terug keerde. Koning George werd 20 Juli 1890 geboren. In 1921 huwde hij Elizabeth, de oudste dochter van koning Ferdinand en koningin Mgrie van Roemenië, welk huwe lijk in 1935 werd ontbonden. Het huwelijk bleef kinderloos Naar Reuter uit Athene meldt, is kroonprins Paul gistermiddag tot koning van Griekenland uitgeroepen. Prins Paul is een broeder van den overleden koning Hij werd in 1901 geboren en huwde in 1938 prinses Frederika Luire. dochter van den hertog van Brunswijk- De nieuwe koning heeft uit zijn huwelijk met prinses Frederika Luise 3 kinderen: prins Constan- tijn, geboren Juni 1940, die thans kroonprins wordt, prinses Sophia, geboren in 1938 en prinses Irene, in 1942 te Kaapstad geboren. Prnses Irene heeft generaal Jan Smuts, eersten minister van Zuid- Afrika. tot peetvader. De 45-jarige koning Paul is de 6de Grieksche monarch in de 117 jaar. sinds Griekenland, na van Turkije onafhankelijk te zijn ge worden, tot koninkrijk werd uit geroepen. Koning Paul werd tijdens een speciale zitting van de Grieksche kamer, die tegen 18 uur 30 (Ned- tijd) bijeen was geroepen, be- eedigd. De beëediging van koning Paul van Griekenland had gisteren ten paleize door den hoogsten geeste lijken gezagsdrager van de ortho doxe kerk plaats. Alle leden van het kabinet waren aanwezig, even als vele parlementsleden. De eerste minister, Maximos. bood den nieuwen koning het ont slag van het kabinet aan en ont ving opdracht een nieuwe regee ring te vormen In een boodschap aan het Griek sche volk zeide koning Paul: ..Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrij heden gaat. Eensgezind zullen we hem tot een goed einde brengen" Later zou de koning zich via de radio tot het volk wenden. Over wijlen koning George zei- de de nieuwe koning: „Mijn ge liefde broeder is met een gerust geweten gestorven. Voor zijn land was geen offer hem te groot." Donderdag zal het lichaam van koning George naar de metropo- litaan kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis zal Zondag plaats vinden te Tatoi. Door koning Paul is de volgen de eed afgelegd: „In naam van de Allerheiligste Drie-eenheid zweer ik den godsdienst te beschermen, de grondwet te eerbiedigen en de vrijheid en integriteit van Grie kenland te verdedigen". De eed werd afgenomen door aartsbis schop Damaskinos. Op een kabinetsvergadering is besloten, dat het heden (Woens dag) voor geheel Griekenland een rouwdag zal zijn. Voor het hof geldt drie maanden zware en drie maanden halve rouw. Joseph Martin, speaker in het Amerikaansche huis van afge vaardigden, heeft gisterenmiddag naar aanleiding van het overlij den van koning George v«n Grie kenland verklaard, dat het wets ontwerp van president Truman voor hulp aan Griekenland waar schijnlijk geen invloed zal onder vinden tan dit gebeuren. John Vorys (republikein) zeide: „Het eenige gevaar is een poging van een minderheidsgroep - en ik denk daarbij aan de communisten om een tusschentijdsche regee ring onder de macht van een minderheid te vormen. Daar zou den wij bezwaar tegen hebben". Aankomst van prinses Juliana op het vliegveld Sit ten in Zwitserland. Ze wordt hartelijk door prins Bernhard begroet. De ontevredenheid is van groo- tcn omvang, de teleurstellingen, die de vredestijd tot nog toe bracht, zijn, ofschoon de opgang toch niet gering was, van veler lei aard. Wie onder de menschen verkeert en toeluistert, schept zich onwillekeurig voor oogen het tafereel der joden die in de woes tijn van Sin morden tegen Mozes en verklaarden liever -oi;j de vleeschpotten iit Egypte te zij n gebleven. Velen hebben het moeilijk en snakken naar wat bevrijding. Waarom zoeken we geen steun, waarom pogen we alleen naar den mensch zelf een schier bovenmen- schelijke taak te volbrengen? We leven te weinig met de Kerk mee, anders zouden meer troost, tegen- en evenwicht gevonden worden. Eik Misofficie van de Vasten was een roep om verlos sing, deze week is de kreet om be vrijding' smeekender dan ooit Morgen richt de Kerk, bij de herdenking van de instelling der H. Eucharistie, Zich al zeer bij zonder tot Hem> Die dan Zijn triomf van liefde viert ten koste van alles, wat Hij bezat. Hij draagt de allervolste wetenschap van lijden. Hij stak tot in het sUjk der diepte en er was geen vaste grond. Ecce Homo doorwond, kruisbeladen. Uit dankbaarheid en ding morgen, Witten Dondjsrd g in drommen op audien ie. i Hem met zorgen en vragen, voo Hem een weinig eerherstel. De H. Margarctha Maria ont ving de meeste van haar onge/eer zeventig opgeteekende opcnbann- gen juist voor het Allerheiligste. Daar zijn, ook voor ons, gehoor, troost en oplossing te vinden. We komen er niet meer pit. Welnu dan de wacht betrokken bij het H. Graf in bloementooi. Dan maar zacht ons vele leed uitzeggen. Dan zal klaarte komen. Voor het tijdvak van 6 t.m. 19 April Bonkaarten Ka, Kb, Kc 703 (strook no. 4) 67-6 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram choco lade of suikerwerk. 1 ei 2 liter petroleum 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten Kdt Ke 703 (strook no. 4) 68-5 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz, of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk. 1 ei 2 liter petroleum. 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten Ma, M<1 704 (strook no. 4) 250 gram suiker, boterhamstrooisei, enzt of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk, Tabakskaarten enz. Qa, Qh, Qo 704 57-1 Tabak 67-2, 67-3 Tabak enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt De bonnen voor 2 liter petroleum zijn geldig t/m 17 Mei a.s. 67-7 Algemeen 67-8 Algemeen 67-e 67-1 Res. 68-3, 68-1, Algemeen 6S-6 Algemeen 68-7 Algemeen 68-t Reserve gekneusd. 67-4 Suiker 67-1 Versnap, 67-3 Versnap. 100 gram 3 rants tabaksart 2 rants, tabaksart 200 gram chocolari. en/of suikerwerk of 200 gram suiker boterhamstrooisel, enz of 400 gram jam, stroop, enz. chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker. boterhamstrooisei. Levensmiddelenminister Straehey heeft een groot plan tot mechanische productie van grondnoten in Oost-Afrika „enormously exciting" reusachtig interessant ge' noemd, en de „Daily Telegraph" erkent in haar hoofd artikelen-kolommen, dat de minister de „dramatische mogelijkheden" van dit plan niet overdreven heeft. Mr. Straehey vergeleek het met een „groote en veelzijdige oorlogsoperatie", welke evenwel geen vernieling doch pro ductie ten doel heeft. Het C B.S. heeft in zijn dezer dagen verschenen maandschrift de landbouwprijsindexcijfers gepu bliceerd voor het oogsjaar 1945/ 1946, waarbij als basis 1924/25— 1928/29 100. Er blijkt uit, dat het gemiddelde cijfer voor akker bouwproducten in verhouding tol 1939 met 76 is gestegen tol 138. De grootste stijging ver loonde de prijs van koolzaad; deze steeg van 43 in 1939 tot 185 in 1946. Zeer aan zienlijk is ook de stijging van den haverprijs. die sinds 1939 met 116 is gestegen tot 178. Suikerbieten vertonnen eveneens een sterk stijgende lijn m,et 108 tot 164 (56 in 1939) Ook aardappelen met 75 tot 121 (46); blauwmaan- zaad met 121 tot 179 (58); tarwe met 60 tot 135 (75); rogge met 85 tot 152 (67); gerst met 94 tot 159 (65) geven een oploopend beeld te zien De index van stamboonen vertoont de geringste stijging, ml- van 103 in 1939 tot 114 voor het afaeloopen' oogstjaar. De gemiddelde prijsindex van veeteeltprod'uten geeft voor 1946 een cijfer van 150 tegen 64 in 1939 Bij deze categorie is de eierprijs- index gestegen- ven 57 in 1939 tot 236 in 1946. De melkprijsindex steeg in deze jaren van 72 tot 133: de schapen- vleeschindex van 58 tot 188. Rund en vtarkensvle-eschindex «tegen met resp. 64 en 70 tot 133 en 135. Wat zal in Oost-Afrika ren? Met de moderne werktui gen van den landbouw en met de nog steeds overtalrijke ma chines van den oorlog, die ge bruikt kunnen worden om te vernietigen, zuilen duizenden vierkante mijlen jungle vernie tigd worden, zoodat de vrucht bare grond te voorschijn komt. Wat de Afrikaansche boer sinus onheuglijke tijden gedaan heeft met zijn handwerktuigen, zal thans honderdmaal sneller en op oneindig veel grooter schaal gebeuren met moderne machines. Grondnoten zullen geproduceerd worden op onafzienbare terrei nen op een bodem, die vrucht baar gemaakt kan worden als li ij „ontwoekerd" is aan de jungle. Dit beteekent dat Engeland steeds ruimer voorzien zal kunnen worden van margarine, en be langrijker misschien nog ean oliekoeken voor dierlijke voeding, zoodat de binnenlandsche produc tie van vleesch, melk en boter zal toenemen, en niet alleen de thans heerschende schaarschte verholpen maar voor de toekomst schaarscn- te voorkomen zal worden. Enge* lands verpletterende rekening voor levering van levensmiddelen, uit het buitenland zal worden ver licht. en de kritieke deviezenposi- tie zal minder kritiek worden. Het veeteeltbedrijf in Engeland zal mj de gelegenheid gesteld worden zich tot een hooger peil te ontwik kelen. Oost-Afrikaansche gebie den zullen tot hoogere welvaart opgevoerd en tot afnemers van Britsche producten gemaakt wor den. Dit alles herinnert aan Lat on taine's fabel van Pérette. het melk,' meisje. Er gebeurde in de donkere en kritieke jaren van den oorlog veel, dat herinnerde aan den fabel van het melkmeisje. Maar het di-oeg bij tot de eindoverwinning, die toen onbereikbaar scheen Pérette maakte één groote fout Van opwinding over alle voordet ien, welke de pot melk, dien zij op haar hoofd naar de markt droeg, zou afwerpen, begon zij te dansen. De pot viel en brak, en hiermede waren alle toekomstplannen ver nietigd. In Engeland verkeert men niet in een stemming van opgetogen heid om te dansen. Maar wanneer er meer zulke plannen in voorbe raiding zijn, dan kan er een stem niing van rustig vertrouwen on! staan, welke voor Engeland en voor de wereld zooveel noodzaka lijker is. In Amsterdam hebben opspo ringsambtenaren van de accijns recherche drie geheime distilleerde rijen ontdekt^ De eerste was gevestigd op den zolder van het kerkgebouw van de oud-gerefor meerde gemeente in de Muiderstraat De 35Jarige dominee was mede plichtig. Electrische stroom werd clandestien afgetapt. Men produ ceerde anderhalf jaar lang 75 liter slechte alcohol per dag. In een perceel in de Kanaalstraat is de tweede jeneverstokerij achter haald die een jaar lang in bedrijf is geweest. De bewoner van het perceel had een clandestiene aan sluiting op zijn gasleiding gemaakt. Ook op den N. Z .Voorburgwal had men succes Ondanks een alarm installatie kon de accijnsen.ontduiker gearresteerd worden^ Volgens gezaghebbende mo narchistische kringen te Ma drid zal binnenkort de vorming van een nieuwe Spaansche mo narchistische groep, anti-com munistisch en anti-Franco, wor den bekend gemaakt, waarbij tevens de naam en het program. Een monarchistisch leider deel de mede: „Deze nieuwe organisa tie zal fundamenteel anti-com munistisch en anti-Franco zijn. Zij zal Don Juan van Bourbon als den wettigen koning van Spanje erkennen en aanvaarden. Zij zal ook don Juan's manifest van 1945 erkennen". Een groote menigte verzamelde zich gisteren te Madrid voor het voormalig koninklijk paleis en juichte, toen generaal Franco, in gezelschap van het kabinet, tot drie maal toe op het balcon ver scheen. Volgens Spaansche monarchis tische kringen te Lausanne ver wacht men, dat Don Juan, de Spaansche kroonpretendent. die zich op het oogenblik te Lissabon bevindt, binnenkort een verkla ring zal uitgeven over het nieuwe wetsontwerp van generaal Franco. Intusschen onthielden zij zich van commentaar op Franco's verkla ring. Wel gaven zij uitdrukking' aan hun verontwaardiging, dat de monarchisten van te voren niet gekend zijn in Franco's actie. Volgens deze monarchisten is Franco's optreden eigenmachtig en gelijkwaardig aan een oorlogs verklaring. Men beschouwt het nieuwe wetsontwerp van Franco als een directen aanval op Don Juan's politiek, die een impasse veroorzaakt, welke elke mogelijk heid van een compromis in de toe komst uitsluit. Volgens deze zegslieden wil Don Juan in Spanje een democratisch bestuur geves tigd zien, dat niets gemeen moet hebben met Franco's totalitair systeem, maar zou kunnen be staan naast een constitutioneele monarchie naar het voorbeeld van Engeland en Nederland. Volgens een officieel woord voerder van Don Juan te Lissa bon is Don Juan, in tegenstelling met andersluidende berichten, nooit door generaal Franco ge raadpleegd t.a.v. de nieuwe opvol- gingswet, waarin de Caudillo zich tot hoofd van de Spaansche mo narchie uitroept. Volgens dezen woordvoerder kan Don Juan geen wet erkennen, welke aan twee belangrijke voorwaarden niet vol doet: de sanctie van de Spaan sche bevolking en de toestemming van Don Juan zelf al3 wettigen kroonpretendent. Het kon een geslaagde April grap zijn, een koe in den schoon heidssalon, maar het was heusche werkelijkheid. In den kelder onder een schoon heidssalon te Amsterdam heeft de C.C.D. een geslachte koe ontdekt. En in plaats van de blinkende apparaten voor permanent wave enz., die boven stonden, vond men er bovendien alle attributen, die in een slagerij thuis hooren: zaag, messen, hakblok, weeg schaal en pakpapier. De trap, welke van den salon naar den kelder voerde was extra versterkt en van een planken schot had men een soort loopbrug gemaakt, waarover men via den salon een koe naar beneden kon brengen. De eigenaar van den salon werd in hechtenis genomen. Hij ve klaarde den kelder te hebben ver huurd aan een persoon, wiens naam hij niet wenschte te noC' men. Ruim 250 kg. vleesch, vet beenderen en afval, benevens de slagersattributen werden in be slag genomen. Tijdens een receptie, welke door de opperste sovjet-delegatie op de sovjet-Russische ambassade te Londen gegeven werd, is Winston Churchill door de Russische parle mentsleden met de grootste har telijkheid ontvangen. Zij verdron gen zich om den Engelschen oor logsleider en schudden hem de hand. Churchill en Attlee braeh ten een wodka-toast uit op de Engelsch-Sovj et-Russische vriend schap. Er is een besluit afgekomen, om eetzaken in ons land te verbieden op Vrijdag vleesch waren if ve - koopen- Onder den kop geloof dictatuur" is „De Prinsestad tegen dit besluit te velde getrokken. Uit welken hoek de winp hi.er waait, zal een ieder duidelijk zijn zegt het blad Het vraagt zelfs: Moeten we uit dit besluit de conclusie trekken, dat de Katholieken in ons land zich niet meer uit eigen be weging aan de vasten houden, zoo-at dwang van overheidswege noodzakelijk is geworden? Erg vriendelijk is het niet van een blad, dat zich beklaagt, dat zoo vlug wordt aangenomen, dat er van een anti-katholieke actie sprake is- Hét blad onderzoeke z-ijn eigen houding. En laat het zich da-n hou den aan den door hem zelf aanbe- vole** stelregel: In een laljd met een sterk gemengde bevolking moe men wat taktiseh zijn. En nu over de vleeschwaren- Wanneer de overheid een bepaal den dag voor vleesehverbod om ze kere reden wenscht aan te wijzen, kan zulks misschien het beste op Vrij-dag gebeuren, omdat den ka tholieken op cien dag het gebruik van vleeschspijzen is verboden, be houdens dan voor re zenden- De Prinsestad ontving wel van een mevrouw een vasten- en ont- houdingswet" Maar dat exemplaar was of verouderd, of de redactie heeft het verkeerd gelezen; Want verklaard wordt, dat de katholie ken er g?en belang bij hebben, dat men op Vrijdag geen vleesch kan krijgen, omdat zij toch op Vrijdag zijn gedispenseerd- Wij katholieken zijn van De cember 1941 door de oorlogsom standigheden gedispenseerd ge weest toch het vorig jaar is met den Vastentijd tegelijk de onthoudingswet met vleeschge- bruik-verbod voor alle Vrijdagen van 't jaar weer ingevoerd en on verkort van kracht verklaard- Normaal mag een katholiek op Vrijdag geen vleesch eten volgens de kerkelijke wet Het blad heeft nog een grief: Het zegt n-1-: Indien men den niet- katholieken verwijten wil, dat zij n'et voldoende van het katholieke geloof afweten, zal -dat wel juist zijn, maar dan is dit toch voor een groot deel te wijten aan het feit, dat de katholieken zich sterk op sluiten in eisen krins Het laatste beeft met het eerste niets te maken Als wij als katholieken gewaar deerd worden is zulks ondanks dat we katholiek zijp. Daar zit 'm de kneep HENK VAN DER MAZE- Het s.s. Titantian, dut bij Texel op een mijn liepis zu aar slagzij makend den Waterweg binnengebracht. In de walserij van de Hoogovens te IJ-muiden, die in April 1942 door de Duitschers werd wegge voerd, op 1 Juli 1946 uit Duitseh- land terugkeerde en opnieuw werd opgebouwd, is gisteren het eerste blok gewalst. Men hoopt half Mei zoover ge vorderd te zullen zijn, dat deze eerste walserij van zware platen o.a. scheepsplaten, in ons land wederom officieel aan de productie kan deelnemen Ondanks het feit, dat het be- re, van Oostenrijksch grond-i jl gemed aan de familie Habsburg 11 ,T=to°fen is' hebben twee leden r-ar.ro-aZecf?milie> wier namen als George Salvator en Marie Vale- tie werden opgPgcv zich hoi_ meljk van Zwitserland naar Oostenrijk begeven, waar zij, naar verluidt, den nacht t<? Hall bij Innsbruck in de Fransche zone hebben doorgebracht. H. M. de Koningin is in de residentie teruggekeerd. Zij heeft haar intrek genomen in het Huis ten Bosch. i\a de aankomst van prinses Juliana onderhield de met den piloot van het vliegtuig. Prinses Margriet eerste Zwitsersche ervaringen op. prins zieli doet haar Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van het verongelukte Ned. Dakota-toestel, die van de plaats van de nood landing vertrokken waren, op ongeveer 12 km. van Katheiine door een sergeant van politie ge vonden. Het betreft hier den pi loot-navigator Van Nifterik, den telegrafist Van Roon en de twee passagiers Houniet en Barnaart. Zij hadden met een vlot een vrij grooten afstand op de rivier af gelegd met als eenig voedsel en kele sinaasappelen en wat blixjes melk. Onderweg zagen zij vele krokodillen. Toen zij den tocht te voet voortzetten, hoorden de mannen het geluid van een auto, gingen daar op af en kwamen uit op een door struikgewas omzoom den weg met autosporen. Zij ble ven daar wachten, totdat de wa gen van den politie-sergeant te rugkeerde van de proviandeering van een ploeg inhecmschen. Het bericht waarin gezegd werd, dat zeven personen op de plek van de noodlanding gezien waren, moet een vergissing zijn geweest. De correspondent van Aneta te Katherine seint, dat vliegtuigen de moeizaam vorde rende reddingsploegen, die zich een weg banen naar de Dakota, de richting wijzen. De tocht wordt belemmerd door zware regens. In een interview met den correspondent van Aneta te Katherine lireft Van Nifterik- de piloot v'n de verongelukte Ned Marine-Dakota, een relaas ge geven van de avonturen, welke hij en zijn makkers hadden te door staan. ..Dinsdagmiddag 25 Maart, kort na drie uur in den middag, wei gerde de electrische inrichting van het toestel- Op dat moment werd de laatste radio-boodschap uitge zonden- Wf wisten, dat we Darwin niet konden halen en de machine ergens aan den grond moesten zetten. Ik slaagde er in voor donker te landen. Onder ons was dicht ge boomte, plotseling zag ik heuvel ruggen voor mij oprijzen. Ik maak te een buiklanding, terwijl ikzelf alleen in de cockpit zat en de anderen, op alles voorbereid- in den staart. Bij het landen raakten we enkele boomtoppen, waardoor een vleugel afbrak. Donderdagochtend om half zeven zijn wij vertrokken, op twee vlot ten de rivier afzakkend, op elk vlot twee man Aan levensmidde len hadden wij veertig sinaas appelen en twee blikken gecon denseerde melk aan boord- We waren gewapend met twee sten- guns en drie pistolen- Toen een van de vele kroko dillen. die we in de rivier zagen, het voorste vlot naderde, schoot ik hem dood met een stengun. Wij hadden twee honden, Bataan en Sikkie. Bataan was een pointer dien ik bij mijn vertrek uit Sydney gekocht had. Zondag was hij- doordat hij aan de pooten gewond was. heel zwak en daar we bijna niets meer te eten hadden, heb ik hem maar doodgeschoten We hebben hem daarna half geroos terd en hadden er met ons vieren een kostelijken maaltijd aan. De andere hond, Sikkie, hield 's nachts de wacht. In den middag van den tweeden dag arriveerden we in het Kathe- rine-ravijn Doordat ik dikwijls boven de streek gevlogen heb. kende ik het terrein hier- Den tweeden nacht kampeerden we bij het ravijn. Een van de vlotten is in een stroomversnelling omgeslagen en verloren gegaan. Houniet is daar bij bijna verdronken, maar kon door Barnaart nog gered worden. I We verdeelden, onzen voorraad sinaasappelen zoodanig, dat wij er drie per dag aten. Op 29 Maart was alle gecondenseerde melk ge bruikt. We zetten de reis voort op een vlot, dat we. toen we ten slotte te voet verder gingen, aan zijn lot overlieten. Met mijn vul pen schreef ik de positie van ons vli'-gtuig op den rand en de mededeeling, dat we allen onge deerd waren Langs den westelijken oever van de rivier gingen we in de richting van Katherine. We wierpen het meeste van onze uitrusting weg, behalve onze spiegels, waarmee we signalen konden geven en de geweren. Dien nacht rolden we ons in een dekzeil. De bergen waren verschrikke lijk. We moesten zeer veel klim men en elke berg kwam uit óp een diep ravijn. Tegen den avond van den 29sten Maart waren we door gebrek aan slaap en voedsel volkomen uitgeput en werden bij tijden door duizelingen overvallen. De rotsen waren heet en Bar- naar's voeten bloedden, maar we konden niet pusten. Zondag bleven we doorloopen door struikgewas. Maandagnacht sliepen we aan den rivieroever, slechts 12 KM, van Katherine Vanochtend vonden we de sporen van een vrachtauto en watermeloenen. We volgden de sporen en toen we de rivier wa ren overgestoken, vonden we den politie-sergeant Smyth". De krater van den vulkaan Hekla, op IJsland, fungeerde Maandag onverwacht als het groot ste luchtafweerkanon ter wereld, zoo meldt „U. P.". De zware stee- nen, die door den vulcaan in de lucht geslingerd werden, troffen een verkenningsvliegtuig, dat zich door den rook en de hitte een weg baande. Het toestel werd door de vliegende steenen ernstig aan den romp beschadigd en was genood zaakt onmiddellijk naar de lan dingsplaats, op 7% kilometer af stand, terug te keeren. Acht stroomen gloeiende lava dalen thans van de hellingen van de Hekla naar beneden. Behalve de hoofdkrater zijn thans ook eenige kleinere kraters in wer king. Elf boerderijen, die ten Zuiden van den vulkaan in een van de mooiste gebieden van IJs land gelegen zijn. werden geheel met aschmassa's overdekt en vol gens de eigenaars zijn zij op dit oogenblik niet bewoonbaar. De hemel boven IJsland is zwart van den rook en men heeft slechts een beperkt uitzicht. President Truman heeft den wensc-h te kennen gegeven, dat de drie-urige herdenking op Goeden Vrijdag in de Amerikaansche h-oofdstad alle jaren zal plaats hebben en dat deze godvruchtige gewoonte zich ook over het ge- heele land zal uitbreiden. ..De wereld", aldus Truman, heeft in de laatste jaren veel ge leerd van het mysterie der smar ten- Ik vertrouw er dan ook op, dat de bevolking van ons land ac tief zal deelnemen san de gods dienstoefeningen op Goeden Vrij dag- het ons door den Verlosser op dézen dag geleerde zal over denken en deze edele christelijke deugden in zijn dagelijksch leven in praktijk zal brengen". uritscne geleerden, P.", hebben onthuld, iwee aldus „U. -wr„ dat zij een verbeterde V2-raket hebben ontworpen, waarmede zij passagiers tot een hoogte van bijna 300 km. boven het aardoppervlak kunnen voeren om ze vervolgens weer veilig op den bodem te doen landen. Om de onvermijdelijke vrijwil ligers te weren, zij medegedeeld, dat de geleerden het plan hebben, zelf aan boord van het projectiel te gaan, omdat zij „weten hoe de zaak werkt". De beide geleerden, resp. Harry Ross, ingenieur bij een groote fa briek van radiotoestellen, en Ralph Smith, die een leidende weten schappelijke en technische post in overheidsdienst bekleedt, hebben langen tijd aan hun raketplannen gearbeid. De machine is door ben in details ontworpen. In de raket bevindt zich een cabine, waarin de passagier plaats neehit. Op een hoogte van bijna 300 km. spat de raket uit elkaar, waarna zich boven de cabine een parachute ontplooit, die den lucht reiziger, naar men althans hoopt, veilig op de aarde terugbrengt. Onder de cabine is tevens een soort metalen harmonica aange bracht, die als schokbreker bij het neerkomen fungeert. Als de raket de gewenschte hoogte bereikt, zal dit een nieuw record beteekenen. Een V2 bereik te in White Sands in New Mexico een hoogte van bijna 175 km. en een proefraket van de Duitschers steeg tijdens den oorlog tot 240 kilometer. De raket van Smith en Ross zal van een starttoren van 120 voet hoogte worden afgeschoten. Naar de meening der uitvinders zal het projectiel langzaam starten om geleidelijk een snelheid van 9000 km. per uur te bereiken. Smith vertelde, dat Engeland om financieele redenen dit experi ment vermoedelijk niet kan steu nen. zoodat men naar een particu lieren geldschieter zal uitzien. Wanneer dit niet lukt. zullen de ondernemers zich eventueel tot Rusland of de Ver. St. wenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1