HERSTELBETALINGEN In - en uitvoer over Februari ACTIE MODJOKERTO I heilzame gevolgen Ruslands veto inzake Albanië VRIJDAG 4 APRIL 1947 PAGINA 2 AMERIKA'S STANDPUNT TER MOSKOU-CONFE RENTIE REORGANISATIE VAN DE K. F. C. AMERIKA'S HULP AAN GRIEKENLAND ENZ. HET KAASJE VOOR DEN RECHTER Scherpe Britsche aanval in den Veiligheidsraad DE STAKING IN HET RUHRGEBIED Stookolie voor verwarming Dat gaat zoo maar niet LIJK VAN KONING GEORGE OPGEBAARD NAAR IND1E morgen weer. VERBETERING britsche dienst plichtwet BEKNOT GRAAN VOOR RUHR. GEBIED VIA R'DAM Import in waarde het drie voudige van den export Nieuw Duitsch pleidooi NAAR VRIJE PRIJSVOR- MING IN BELGIE DE „FLYING CLOUD" VERTROKKEN EEN ONWELGEVALLIG EX-DIRECTEUR SJAHRIR, KOM TERUG! HET ACHTSTE LEERJAAR PAASCHBOODSCHAP AAN HET DUITSCHE VOLK NOG QEEN BESLISSING INZAKE STAALPRTJZEN De ministers van buitenland- sche zaken te Moskou zijn giste ren onder voorzitterschap van Molotof bijeengekomen. - Amerika stelde voor, herstel betalingen uit de Duitsche loo- pende productie als hiertoe mocht worden besloten slechts te doen geschieden in de plaats van kapitaalgoederen, die aan- aanvankelijk waren bestemd om uit Duitschland te worden weg gevoerd, doch die daar zullen bljj- ven om het peil van de Duitsche industrie op te voeren. Als de kwestie van herstelbetaling uit de loopende productie op deze wijze wordt opgevat, aldus Marshall, is de Amerikaansche delegatie bereid haar door deskundigen te doen bestudeeren. Door herstelbetaling uit de loopende productie, zoo zelde Marshall, mogen de bezettings- kosten in geen geval stijgen. Voorts mag een redelijke verdee ling van steenkool en andere grondstoffen onder hiervan af hankelijke landen niet worden belemmerd. Tenslotte merkte Marshall op, dat herstelbetalingen uit de loo pende productie niet zouden kun nen plaatsvinden, zoolang de po litieke en economische eenheid van Duitschland niet is tot stand gekomen. Robert Magidoff, correspondent van de N.B.C. Amerikaansche radio, meldde Donderdag uit Mos- kou, dat de conferentie een „nieuwen ernstigen achteruit gang" moest constateeren. „De coördinatiecommissie, die het probleem der voorloopige regee ring voor Duitschland opnam, met dien verstande, dat de Fran- schen uiteindelijk hun bezwaren tegen een centraal Duitsch be stuur hadden opgegeven, ontdek te, zeer tot de verrassing van Amerikanen, Britten en Sovjets, dat het Fransche standpunt niet was gewijzigd", aldus Magidoff. Vóór do vergadering waren de andere delegaties zoo overtuigd geweest van de vorderingen ten aanzien van de Duitsche regee ring, dat Robert Murphy (V.S.) een nauwkeurig omschreven plan voor een centrale regeering in diende. De commissie kon met het oog op den Franschen tegenstand niets bereiken, maar de Ameri kaansche delegatie trachtte de Franschen te raadplegen om eeni- ge opheldering te verkrijgen. De Amerikaansche senaatscom. missie voor buitenlandsohe be>- trekkingen heeft met algemeene stemmen den maatregel voor hulp aan Griekenland en Turkije goed gekeurd. De aangenomen maat. regel houdt een amendement in, dat de president de hulpverlee ning geheel of gedeeltelijk moet intrekken: 1- Indien het hem door de respectieve regeeringen van Grie kenland en Turkije wordt ver. zocht, mits deze regeeringen de meerderheid van het volk ver tegenwoordigen, of 2. Indien de algemeene ver gadering of de veiligheidsraad der V. N van meening is, dat de Amerikaansche hulp onnoodig is op grond van daden der V. N- of 3. Indien de president van mee. ning is, dat reeds in eenige doel stellingen der wet is voorzien door r„e(-°ptrCden van eenige andere Intergouvernementeele organisatie of, dat deze doelstellingen niet naar behooren kunnen worden vervuld. In de stukken Van het Ameri- kaanseh departement van bui.en. landsche zaken, welke beantwoor ding van omtrent de hulpverlee- ning aan Griekenland en Turkije gestelde vragen inhouden, wordt o.a. vastgesteld, dat Amerika de hulpverleening aan Griekenland zal intrekken, wanneer de com. munisten ,,in de weken, die komen gaan", de controle over de Griek- sche regeering zouden krijgen. Mr. J. J. Plugge, rechter aan de rechtbank te Utrecht, moest in November 1944 een landbouwer berechten wegens het ongeoor loofd vervoer van biggen. De broer van dezen landbouwer, de 41-jarige J. C. de J. uit Polsbroek meende, zooals hij het uitdrukte, „een prettige sfeer" te kunnen scheppen door den rechter voor de zitting een kaasje te zenden. Beschuldigd van poging tot beïn vloeden van een rechterlijke be slissing werd hij te Utrecht ver- oordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf. Voor het hof te Amsterdam eischte de proc.-gen. in hooger beroep zes maanden. Uitspraak doende veroordeelde het hof de J. tot een gevangenisstraf van 1 maand. Sir Alexander Cadogan, de Britsehe vertegenwoordiger in den veiligheidsraad, heeft Don derdag in den raad het veto van de sovjet-unie inzake het Alha- neesche geschil een zeer op merkelijk en ernstig geval van het gebruik van het vetorecht genoemd. Volgens Cadogan spreekt de sovjet-Russische afgevaardigde niet graag over het veto: „Hij geeft er de voorkeur aan, aan te dringen op wat hij noemt „de leer van eenstemmigheid der per manente leden, waaronder hij blijkbaar verstaat", aldus Cado gan, „dat de andere permanente leden zich naar de zienswijze van de sovjetyregeering moeten schik ken, wanneer deze laatste als eenige de minderheid vormt". Cadogan verklaarde, dat de andere permanente leden noch hijzelf deze zienswijze aanvaar den. „Het is echter tijdverlies over deze kwestie te discussiee ren",aldus Cadogan.„Maar wij kun nen dit voorbeeld van het gebruik van het vetorecht in gedachten houden voor een volgenden keer, als men ons zegt, dat het beginsel van eenstemmigheid moet gelden voor een gewelddadige handeling b.v. tegen een schender van een overeenkomst over de controle op de atoomenergie". Volgens Cadogan kan de vei ligheidsraad zich er niet bij neerleggen, dat een besluit van de meerderheid door een enkele vetostem wordt vernietigd. Daarom diende hjj een resolu tie in, waarin hij den raad voor stelde een aanbeveling te doen, dat beide partijen het geschil naar het internationale ge rechtshof verwijzen. De Amerikaansche vertegen woordiger Herschel Johnson on dersteunde dit voorstel. Aranha (Brazilië) sloot zich hierbij aan, maar sprak de hoop uit, dat in de toekomst dergelijke gevallen direct aan het interna tionaal gerechtshof zouden wor den voorgelegd, daar de veilig heidsraad naar zijn mfeening geen gerechtshof is en geen bevoegd heid heeft in eenig geschil een oordeel te vellen. Nadat Syrië en België hun steun verleend hadden aan de Britsche resolutie verzocht Gro- myko (sovjet-unie) om een ver daging van de zitting, daar hij meer tijd noodig had om de situa tie te bestudeeren. Volgens de rapporten uit de mijnstreek, heeft de meerderheid der mijnwerkers aan den oproep tot staking vandaag gevolg gege ven. Ongeveer 95 procent der ar beiders lieten het werk rusten. Te Essen, waar alle mijnwer kers het werk Donderdag hebben neergelegd, hebben de leiders der vakvereeniging aan de ministers van buitenlandsche zaken te Mos kou een protest tegen het voedsel tekort gestuurd. Te Gelsenkirchen hebben de ar beiders in de zware industrie zich bij de stakende mijnwerkers ge voegd. Te Essen hebben ook 10.000 arbeiders van de Kruppfabrieken het werk neergelegd, blijkbaar uit sympathie met de mijnwerkers. 1500 dezer trokken naar het voor naamste plein van de stad en hielden een bijeenkomst, de ove rigen schoolden om de hekken van de Kruppfabrieken samen. Van officieele zijde is er op ge wezen, dat de stakingen den voed seltoestand alleen maar vererge ren: 600 ton bloem ging b.v. ver loren, toen Dinsdag te Duisburg 3 fabrieken in, staking gingen. Verscheidene particulieren en bedrijven hebben gedurende ae:i afgeloopen winter hun centrale verwarmingsinstallatie laten om bouwen voor het verbruik van huisbrandolie. In practisch alle gevallen heeft men dit gedaan zonder zich vooraf bij het Rijks bureau voor aardolieproducten te overtuigen, dat men voor een olie toewijzing in aanmerking zou ko men. Het Rijksbureau maakt thans bekend, dat het in verband met de deviezenschaarschte niet moge lijk zal zijn nog gedurende het loopende stookseizoen een toewij-' zing te verstrekken. Aan degenen, wier kolenbonnen reeds door een brandstoffencommissie resp. loc- wijzingskantoor van het Rijkska- lenbureau of door den disjributie- dienst zijp ingenomen en die op deze bonnen nog geen olietoewij- zing ontvingen, zal evenwel, bij wijze van uitzondering, nog een bescheiden hoeveelheid olie voor de maand April worden toegewe zen. Wat betreft het stookseizoen 1947/'48 kan voorshands nog slechts worden medegedeeld, da/ het. mits de deviezenpositie zulks toelaat, in het voornemen ligt, aan hen, die op 1 October 1946 over een installatie voor huisbrandolie beschikten, een beperkte oli'oe- wijzing te verstrekken. Het is twij felachtig, of personen of bedrijven, die zich na dezen datum een der gelijke installatie aanschaften voer een toewijzing in aanmerking zul len komen. In geen geval mogen zij, die op 1 April 1947 nog niet over een installatie voor huis brandolie beschikten, op een toe wijzing rekenen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht werden Donderdag twee misdrijven van landwachters be handeld, die destijds nog al veel opzien hebben gewekt en over welke brute gewelddaden de ver ontwaardiging zeer groot was. De eerste zaak betrof het met een revolver doodschieten van een jongeman, een zekeren Van Ros- sum, die gezocht werd, omdat hij niet naar Duitschland wenschte te gaan. Hij was gearresteerd in een ijzerwinkel op Hoograven onder Jutphaas, doch wist te ontkomen, waarna hij achtervolgd werd. Ten einde raad verborg de ongeluk kige zich tusschen een schuit en den wal in het water van den Vaartschen Rijn, welke schuil- p'/iats echter door een vrouw, die zich in de roef van het schip be vond, werd aangewezen. De twee landwachters, die hem zochten, schoten toen op zeer korten af stand den vluchteling als een hond in zijn hals. Toen het slachtoffer nog bleek te leven en in een ziekenauto ver voerd werd, zou een van de on verlaten, de 41-jarige B. H. tegen den ander, den 37-jarigen D. F. M. gezegd hebben: „Laat ik maar bij hem blijven. Als hij nog een vin verroert, schiet ik hem neer". M. had zich zeer oneerbiedig uitge laten over het toedienen van de laatste H.H. Sacramenten aan den getroffene. Tegenover den president van het Hof, prof. mr. J. van Hamel, be weerden beide verdachten, dat zij slechts in de lucht geschoten had den, welke verklaring met veel verontwaardiging op de druk be zette publieke tribune werd ont- vahgen. De procureur-fiscaal, Mr. Drabbe eischte tegen beiden de doodstraf. Beide verdachten bleken ook de voornaamste rol gespeeld te heb ben in het drama te Maarssen in September 1944, waarbij zij met drie andere landverraders een viertal illegale werkers en een man, die bij deze zaak in het ge- De kist met het stoffelijk over schot van koning George van Griekenland is gisteren, gewikkeld in de koninklijke vlag en bedekt met een karmozijnrood kussen met een gouden kroon, van het pa leis naar de kathedraal in Athene, waar het lichaam drie dagen op een praalbed zal liggen, overge bracht. Aan het hoofd van den stoet ging aartsbisschop Damaskinos met de hoogere geestelijkheid. Ko ning Paul liep achter de kist, ter wijl de overige leden der konink lijke familie in auto's volgden. Kom mijn jongen, Zet je neder Bij je Moeder, hand in hand Nu je heengaat om te strijden Voor ons dierbaar vaderland. Neem dit kruisje van mij mede Het behoedt je in gevaar. Mijn gebed zal je geleiden Op je Wegen wonderbaar. Blijf getrouw aan 't geloof der vad'ren: Bid steeds met je Moeder mee, Dan zul je het eens ervaren, Je komt thuis! van over zee. Blijf getrouw ook aan Oranje: Doe je plicht als goed soldaat! Dan zal ik de Moeder wezen, Van 'n held!., van Jan Cordaat. keerver wachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig«4ot Zaterdagavond: In den nacht: tijdelijk krach- w6 tusschen Noord en West, zwaar bewolkt met en kele buien, opnieuw kouder. Morgen overdag: tijdelijk op klarend, echter nog een enkel verspreid buitje, afnemende wind uit Westelijke richtin gen, na een kouden ochtend flinke stijging van tempera tuur. 5 April: Zon op 6.08 uur, on der 19.19 uur; Maan op: 19.11 uur, onder 6.30 uur. Naar officieel te Londen bekend is gemaakt, heeft de Engelsche regeering een amendement inge diend op haar eigen dienstplichtwet, In dit amendement wordt voorge steld den diensttijd in vredestyd ran 18 maanden op 1 jaar terug te brengen Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, zal de conserva tieve party zich tegen de verminde ring van diensttyd verzetten. De liberalen, die zich met een amende-, ment tegen lichting in vredestijd hebben verzet, zullen waarschijnlijk het regeeringsamendement onder, steunen, hoewel zij inzake de lichting in het algemeen tegen de regeering hebben gestemd. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat in een verklaring van de so ciaal-democratische partij ten aan zien van den voedseltoestand in het Ruhrgebied een tiental eischen naar voren is gebracht, o.a. vol doende en tijdige graanimporten. De Deutsche Pressedienst somt dezelfde eischen op als zijnde ge daan door het hoofdcomité van den landdag van Noord-Rijn-West- falen in een aan de regie ering ge richte resolutie, en preciseert na- deT, dat import van broodgraan voornamelijk via Rotterdam gie- eisicht wordt, teneinde dan aan- voenswag te bekorten. Naar de „Nieuwe Standaard" van betrouwbare zijde verneemt, wordit op het Belgische ministerie van economische zaken aan een aantal besluiten gewerkt, op grond waarvan in tal van sectoren waar vraag en aanbod tegen elkaar op wegen, dan zakenlieden, voortaan de vrije hand gelaten zal wotden. De regeering zou hiermede het be wijs willen leveren, dat het haar ernst is met de verklaring, diat zij haar bemoeiingen wil beperken en in sommige bedrijven het spel der vrije concurrentie een kans wil geven. Volgens hef blad zou deze maat regel o.a, betrekking hebben op verschillende bouwmaterialen, ra- diotoes tellen, textielwaren en tail van producten der houtverwerken de nijverheid. De invoer had in Februari 1947 een gewient van 1.311.826 ton en een waarde van 312,7 mill. gld. (Januari 1947762.377 ton voor 201,4 mill, gld., Februari 1946: 752.623 ton, waarde onbekend). Bij dit hooge invoercijfer over Februari dient vermelding, dat door het inhalen van den achter stand in de toezending van het grondmateriaai in deze maand veel goederen zijn opgenomen, welke voor 1 Februari ten invoer werden aangegeven. Bij den invoer waren belang rijke posten resp. in Januari 1947 en Februari 1947 In 1000 ton: tarwe 17.9 62,6; tarwebloem 5,2 21,6; mals 6,2 41,4; copra 9,8 34,5; tabak in bladen 0,9 6,3; ertsen 22,7 80,3; steenkool 96,2 313,5; kunst mest 52,6 51,5; plaat-, staaf-, pro fiel- en bandijzer 32,9 47,4; petro leum 8.4 34,5; gas- en stookolie 27,8 115.0; benzine 21,3 24,7; ruwe aardoliën 37.4 82,9; hout 99,2 77,6; personenauto's (stuks) 744 1491. De invoer had in Februari 1947 In aansluiting op de berichten omtrent de aankomst van de „Flying Cloud" te Priok kan ge meld worden, dat het schip geen lading ingenomen heeft en Woens dag naar Singapore is vertrokken. Van Indonesische zijde werd nog een groote partij kapok aangebo den, doch hiervoor had Ryan geen interesse. Zoöals bekend zou het schip volgens Ryan, als gift voor de republiek, een lading van 50 ton textielgoederen aanvoeren. De „Flying Cloud" loste echter slechts elf kisten tweedehandsch poloshirts en een kist schrijfbe hoeften. Het Duitsche persbureau Dana meldt, dat de Berlijnsche gemeen teraad het rapport van zijn uitvoe rend comité heeft besproken, waarin wordt verklaard, dat het feit, dat dr. Wolf Dietrich von Witzleben, voormalig directeur van het groote Siemens concern, nog steeds een vooraanstaande functie in de Duitsche industrie bekleedt, „niet kan worden getolereerd". De commissie zei. dat haar hou ding. zelfs indien Witzleben's vrij spraak door het zuiveringsge rechtshof van Spandau door de geallieerde autoriteiten zou wor den bevestigd, dezelfde zou blij ven. De restitutie van het door de Duitschers naar Tsjechoslowakije gevoerde spoorwegmat.eriaal, dat hoofdzakelijk uit de werkplaats Haarlem afkomstig was, ging met vele moeilijkheden gepaard. Het begon al in Duitschland, met de opsporing en het verhoor van de Duitschers, die belast waren ge weest met het opbreken en ver zenden van het materiaal; door hun aanwijzingen ontstond lang zamerhand een duidelijk beeld in welke richting de eigendommen verdwenen waren. Er was veel tijd mede gemoeid, daar het N.S.-materiaal over Duitscb'and en geheel Tsjecho slowakije. d.w.z. Bohemen, Mora- vië en Slowakije verdeeld was en eerst naar verzamelpunten moest worden gevoerd, om daar tot een algemeen transport samengevoegd te worden. De vindolaatsen lagen soms meer dan 2000 km uit el kaar. 7.oo werd b v. één gedeelte in Duitschland bij Flensburg aan do D-mnsoh-Duitsehe grens aan- ffen. terwijl een ander ge- werd on gescoord in Slowa- kf:e aan dp tlnwaaksch-Hongaar- s~he grPn, Do identificatie lever de veel moeilijkheden op, daar ge woonlijk alle merken van de ma- In verband met berichten, dat Sjahrir, in afwijking van zijn oor spronkelijk voornemen om op 5 April te Batavia terug te zyn, eerst op 10 April naar Indonesië zal terugkeeren, heeft de Com missie-Generaal aan Sjahrir een telegram gezonden, waarin deze gang van zaken ten zeerste wordt betreurd, daar talrijke voor Indonesië uiterst belangrijke pro blemen dringend dienen te worden besproken. Op een onderwijs-vergadering te Leiden heeft de hoofdinspecteur van het 1. o. de heer P. van Nes, meegedeeld, dat het in het voorne men van de regeering ligt het achtste leerjaar tot 1 Januari 1950 op te schorten. De regeering is in verband met het tekort aan leer krachten, schoollokalen en leer middelen noodgedwongen tot lit voorstel gekomen. Voorts ligt het in de bedoeling, in de nieuwe leerplichtwet een bepaling op te nemen, Welke inhoudt, dat een herhaalde ontduiking van daze wet gestraft zal worden met ge vangenisstraf en men niet meer zal kunnen volstaan met het ge ven van een geldboete. Be Amerikaansche militaire gouverneur voor Hesse heeft een paaschboodschap aan het Duitsche volk gericht, waarin hij een „be tere toekomst voor de Duitschers" voorspelt en waarin hij belooft, dat „al het mogelijke gedaan zal worden om den honger en het lij den in Duitschland te verlichten". Verder stond in de boodschap: „Het Amerikaansche volk zal voortgaan de Duitschers te helpen b(j het herstel, zoodat Duitschland tenslotte als lid opgenomen kan worden in den kring van vrede lievende naties". De president van de U. S. Steel Corp. heeft verklaard, dat er niet over de kwestie van de staalprij- zen beraadslaagd zal worden, voordat mep de beschikking heef over de eischen van de vakveree- mgmgen tot een wezenlijke loons- verhooging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2