Textielindustrie staat voor schoone toekomst G De Gaulle en de gezagscrisis Oorlogssteunpunt verdwijnt huis Door nieuwe grondstoffen Partijbelang en verzetsstrijd Er was gestommel in HET WEER TIJDENS DE PAASCHDAGEN Hollands Glorie in herstel De „dynamietslag" om Helgoland Paschen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jgf CNGSLAGEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 5 APRIL 1947 No. 2(1282 Als er nu maar deviezen zijn maar F atimna Bombardementen in het Kanaal Engelsche proeven Oorlogsmisdaden België 111 125 DOODVONNISSEN VOLTROKKEN VERMISTE DAKOTA BIJ BANDOENG GEVONDEN Communisten in onrust Inbreker schiet twee mannen neer Zijn eisen schedel eigen doorkliefd Alle onderaardsche verster kingen worden opgeblazen PA ASCHKLOKKEN TERUG Vrouwen vragen zeep - J dienstplicht in ENGELAND EINDE RUHRSTAKING BERICHT. DE DIRECTIE. DE MOEILIJKE KOERS Wisselend van karakter, doch niet ongunstig DE KANTOREN van de Redactie en de nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant S,rS«„tW Rott.rt», Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest De abonnementsprijs bedraagt 3'^® ]j|er taal, 1,10 per maand, 0,26 pe Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bjj de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. De textielindustrie is op een van bedrijf. die ka" uW^n- Dit in geschiedenis yan^de machine-, tegenstelling tot ds^rie; den vlieg. de automobielindust ontwikke. tuigbouw e-d d> jn deze eeuw bliefden He" merkwaardige is nnl rfat zich in den loop van deze lange geschiedenis slechts weinig fundamenteele wijzigingen wat be treft grondstoffen en werkwijze hebben voltrokken. Tot voor kort werden nog slechts natuurlijke grondstoffen gebruikt en het pro cédé van spinnen en weven stamt reeds uit'de oudste tijden Dit a"e® bracht mede, dat in de textielindustrie, vergeleken met de moderne industrieën, een toe stand van betrekkelijke rust h«erschte. De opkomst van de kunstzijde beteeken de voor het eerst een belangrijk nieuw element in a textielwereld. De Productie ervan werd voor het eerst m 1890 ter hand genomen. Eerst omstreeks 1922 was de productie ervan gemg aan die van natuurzijde (40 W linen kg) In 1934 bedroeg de productie echter reeds 370 millioen kg en in 1941, het topjaar tot rui toe. 1 206.290.000 kg. (raming). Hiermede blijft zVJn0®,,'fL ^an ter bij de wereldproductie van b.v. katoen, die in 1934 millioen kg opleverde- Het streven tot het opvoeren van de productie van celwol en andere synthetische vezels, vooral door de grondstoffen- en deviezenarme landen, mede onder invloed van den dreigenden oorlog, heeft wei nig blijvend succes gehad- Nylon. Een product, dat voor den oor log ook reeds bekend was, maar toen nog niet tot toepassing op ruime schaal was gekomen, is nylon. Tijdens en na den oorlog aandacht trekt. Hier is''het he* concern van du Pont de Nemours Comp. Inc., de ontdekker van nylon, dat als eenige producent ervan optreedt Het eerste gebied, waarop nylon een toepassing van beteekenis vond, was dat der dameskousen e1 het schijnt, dat hier een vol ledige overwinning werd behaald. De productie, die tot nu toe vrij wel uitsluitend voor dit doel werd aangewend, beliep ruim 8 mil lioen kg per jaar. Het ziet er naar uit. dat de markt in Amerika m dit opzicht en met deze hoeveel heid het punt van verzadiging be gint te bereiken. Voor de wereld markt bestaan echter nog gewel dige expansie-mogelijkheden, maar deze worden momenteel beperkt door de deviezen-sehaarschte, welke den afzet in het buitenland ernstig belemmert Niettemin is Du Pont van plan de productie op te voeren, in 1948 tot 24-5 mil lioen kg. en misschien later in dat jaar tot ongeveer 32 millioen kg terwijl men voor de toepassing van nylon talrijke nieuwe mogelijk heden heeft gevonden- 5rntw kkelïng beleefd. Ook rVfnkriilTproducfort nylon, maar 2Ï2nriis ligt daar veel hooger dan in Amerika, welk land, wat Mtreft de textielindustrie, juist vanwege de ontwikkeling van _nylon en andere chemische pro ducten, thans voornamelijk de Nieuwe toepas sine. Hierover heeft Du Pont kort ge leden het een en ander bekend gemaakt. Het is niet de bedoeling de schapenfokkerijen en de katoenplantages van het Ameri- kaanscthe tooneel te doen verdwij nen, maar in combinatie met de producten van beide bedrijfstak ken een aantal nieuwe en betere producten op de markt te bren gen- In de mededeeling van Du Po' t wordt verklaard dat door het mengen van nylon met wol voor de fabricage van heerenkleeding. een garen verkregen wordt, dat duurzamer, meer vormvast en lichter van gewicht is dan andere garens Bovendien is nylon makke lijker schoon te houden en in com binatie met de veerkracht en kreukvrijheid van wol belooft het een aanzienlijken vooruitgang op dit gebied. Nylon krimpt met en is mot- vrij- Wol en nylon schijnen de natuurlijke complementen van el kaar te zijn. Alle soorten dames- en heerenkleeding en ondergoed kunnen in combinatie met wol of katoen vervaardigd worden, die .alle goede kwaliteiten van wol en katoen behouden, maar boven dien alle voordeelen bieden welke aan nylon verbonden zijn De prijs van de nylon-vezel zal voorloopig nog aanzienlijk hooger zijn dan die van natuurlijke vezels. Dp het oogenblik bedraagt hij 1.50 a 1-75 per pound, al naar gelang de fijnheid van de vezel, terwijl de, prijs van bepaal de vergelijkbare soorten wol onge veer 1 a 1.25 bedraagt Het is •echter te verwachten, dat tus- schen natuurlijke en synthetische vezels in de komende jaren een geduchte prijsconcurrentie zal ont branden. Wat Du Pont betreft, ligt een prijsdaling in de lijn van de ontwikkeling, als men in aanmer king neemt, dat de prijs van zekere soorten nyiongarens reeds gedaald is van 3-53 per pound ir 1940 tot 2.15 per pound in Februari, terwijl sedert dien de prijs nog meer is gedaald De combinatie van nylon- en andere garens kan normaal door de bestaande textielfabrieken met haar machines worden verwerkt, hoewel aanpassing noodig is en nylon als zoodanig kan ook door de wol- en katoenfabrieken wor den gebruikt. De ontwikkeling staat nog in de kinderschoenen- Indien de produc ten inderdaad de opgesomde eigen schappen zullen bezitten, moet men aannemen, dat deze artikelen geleidelijk aan de wereld zullen veroveren. Europa zal dan zoowel voor eigen gebruik als voor exportdoeleinden niet achter kun nen blijven en het zal met name voor onze textielindustrie goed zijn de ontwikkeling terdege gade 1e slaan en zoodra mogelijk de kans waar te nemen zich bij de nieuwe ontwikkeling aan te passen. Een eeretaak voor de dames 5 Wie herinnert zich niet de grootsche bloemenhulde van Katholiek Nederland ter eere j van O.L. Vrouw van Fatima op j 13 Mei van 't vorige jaar? Van- wege de deviezen is het orga- t niseeren van een nationaie bedevaart naar Fatima onmo gelijk, terwijl andere landen i als België, Zwitserland enz. reeds wèl bedevaarten houden 5 naar Fatima. Katholiek Neder- land was echter wel tegenwoor- dig met een schat van bloemen, de glorie van ons land. Zou dat ook nu weer niet j i mogelijk zijn? Een bloempje in j de Meimaand opzenden voor j Maria van Fatimais dat niet iets voor U? j De vrouwen van Portugal i schonken Haar zulk een schit- terende kroon, laten de dames uit ons land haar weer een fleurigen bloemenkrans offeren.5 De mannen hebben hun Stille Omgang in Amsterdam. Laat j dit een eeretaak zijn voor onze vrouwen en meisjes. 5 Giften voor dit doel te zenden aan de heeren Schill Capa- dose, Parkstraat, 's-Graven- hage. Gironummer 51400 onder vermelding: Bloemen Fatima. j De misdadigers, die zich schuldig maakten aan de bekende tragedie naar het plaatsje Lidice genoemd, staan te Praag voor het volksgerecht. De chef van de Gestapo te Kladno, de hoofd dader, Harald Wieman, voor zijn rechters. Groot-Britannië zal misschien overgaan tot het bouwen van zwaar gepantserde duikbooten. bewapend met installaties voor zware reket-projectielen met „atoomkoppen", wanneer ten minste de resultaten van komen de experimenten In het Kanaal daartoe zullen aanmoedigen. Duitsche torpedojagers, onder zeeërs en andere vaartuigen uit den oorlogsbuit, zoowel als afge dankte Britsche oorlogsschepen, zullen in den loop van de komen de vijf maanden naar het Kanaal gesleept worden om daar als proef konijn te dienen voor geschut en projectielen van allerlei soort. De Royal Air Force zal op de proefvloot bombardementen uit voeren uit verschillende hoogten. Oorlogsbodems. van korvet tot slagschip, zullen beschietingen uitvoeren en onderzeeërs zullen torpedo's afvuren om de kracht der vernielingsmiddelen te testen. Andere producten. Deze ontwikkeling is evenwel niet blijven staan bij nylon alleen Een nieuwe concurrent is weer op de Amerikaansche markt versche nen in den vorm van Vinyon N. ee - product van de Union Carbide Carbon Co., niet zoo sterk als nylon, maar wel zeer rekbaar en bestand tegen chemische inwer king. Kokend water heeft geen verzachtenden invloed erop Vooral om dc laatste kwaliteiten zal het product ruim toepassing kunnen vinden in de industrie, nl de chemische, voor filters e.d. Maar ook voor de productie van textiel kan het een belangrijke grond stof worden, met veel toepassings mogelijkheden terwijl de prijs thans nog op het niveau van nylon ligt, maar tot ongeveer 2/3 ervan zal kunnen dalen- Kunstzijde wilde bij dit alles niet achter blijven en heeft nieuwe aanwendingsmogelijkheden ver kregen en wel. zooals de American Viscose Corp- heeft bekend ge. maakt, op het gebied van de niet- geweven fabricaten, welke pro ducten thans een toenemend ge bruik vinden op gebieden, waar hun uitzonderlijke eigenschappen bijzondere vooïdeelen bieden. Naar de correspondent van het A. N. P. te Brussel van de zijde van het Belgisch ministerie van justitie verrysemt, bedraagt net aantal ter dood veroordeelde poli tieke misdadigers in België thans 359. Aan 125 van hen is het dood vonnis inmiddels voltrokken. De overigen wachten op de beslissing inzake het ingediende verzoek om gratie. Het wrak van de Nederlandsche Dakota van den dienst Batavi*— Bandoeng, die sinds 12 Maart ver mist wordt, is heden van uit dc lucht door een ander vliegtuig van denzelfden dienst 16 K.M. Noord-Noord-West van Bandoeng waargenomen. Het toestel schijnt tegen den berg Boerangrang op gevlogen te zijn. Men zag. dat de romp intact was; de vleugels wa ren afgebroken. Geen spoor van vuur of leven werd waargeno men. Een reddingpatrouille heeft Bandoeng verlaten. voor een onderzoek De rede, welke Frankrijks eerste verzetsman, generaal de Gaulle te Bruneval heeft ge houden, verwekte een politieken storm In Frankrijk. Nauwelijks was het mlmsterie- Ramadier door een crisis gegtipi., welke echter het geheele paiie- mentaire stelsel in Frankrijk op losse schroeven heeft gezet. Want van nu af is het mogelijk, dat een partij door zijn ministers in lici kabinet de regeeringspolitick steunt, terwijl de parlementaire groep dier partij in de oppositie gaat, en derhalve tegen de re geering stemt. De uiterst ver-dra gende consekwenties van een me thode, waarvan de Fransche com munisten bij de behandeling van fje credieten voor het leger tn in cvu-China- het voorbeeld geven, zyn nog niet in vollen omvang te overzien. Maar wel staat reeds vast, dat het parlementair-democratische beginsel er door is uitgehold, dat elke Fransche regeering var nu af aan in een permanente niet slechts chronische, maar zelfs acute crisis leeft, en dat het niet meer de regeering is, welke regeeit, maar de partijen, die elk accooid kunnen verloochenen. Boven e.k kabinet hangt voortdurend de dreiging van een conflict tusschen partij en partijministers, wat on verbiddejijk op den duur tot een conflict tusschen alle kabinetsle den moet leiden. In de Russische zone van Duitschland werd d< Veertien installatie, van den zender Kootwijk teruggevonden, wagons met materiaal kwamen op het terrein van radio Kootwijk aan. Donderdagavond omstreeks ha negen kwam de hoofdagen politie v. E. te Amsterdam thuis. Zijn vrouw maakte hem er P attent, dat bij de buren gestom mel in huis merkbaar was, terwip zij de zekerheid had, dat de fa milie uit was. Van E. ging eens even kijken aan den achterkant van dit huis, gelegen in de Roe mer Visscherstraat. Hij ontmoette daar een man, die in groote haast via de keukendeur probeerde te ontsnappen. De politieman greep hem aan en er ontstond een he vige worsteling, waarbij de inbve her een automatisch pistool te voorschijn haalde en daarmee, al rollende over den grond met den nt, den laatste een schot in den buik en hoven het dijbeen gaf. De agent riep om hulp omdat hij vlwf den inbreker alleen niet voelde houden en toen kwam te kunnen houae een andere buur nde 47 rem van den strfl onmid jarige H. J. va jgende, maar lijk assistentie b ker neer eveneens door den m werd in geschoten werd. De nian de hartstreek getroffen. an Ook nog een andere buurman kwam op het lawaai af, nu- heer V., die grooten persoonlijken moed aan den dag legde, door o dunks het schieten een stok te grijpen en daarmee den Inbreker te lijf te gaan. Met een harden klap kliefde hij hem bijkans den schedel. De inbreker was daar- m"c onschadelijk gemaakt. Zoo snel mogelijk werd medi sche, biilp voor de drie gewonden- F-h-iMd. per auto van den G.G.D. naar het algemeen zieken huis vervoerd. Onderweg is de heer Van Dijk, die vader was van acht kinderen, overleden. De dader, de 30-jarige F. J. die als handelsreiziger te boek staat, doch zich in feite met aller lei ongure zaken schijnt bezig .te houden, was gewapend met éen automatisch pistool dat hij aan een koppel droeg. Koppel en pistool waren afkomstig va,n een OP 25 Januari j.l. bp een inspec teur van politie gepleegde in" braak, waarbij behalve het wa pen o.m. geld gestolen werd. G- is een oude bekende van de poli- tio- Hij heeft onlangs gcruinien tijd vast gezeten, als verdacht van diefstal van schrijf- en tel machines, maar de politie moest hem vrijlaten wegens gebrek aan bewijs. De verdachte heeft vroe ger ook al eens een jaar in voor arrest gezeten, verdacht van roofmoord maar werd toen vrij gesproken. De toestand van den gewonden politieman was gisteren naar om standigheden gunstig. 0°k de in breker, die in het ziekenhuis on der constante bewaking staat, za er waarschijnlijk niet het leve bij inschieten. Technici van de Royal Navy zijn thans bezig het rotseiland Helgoland „stormrpp" te ma ken voor den grootsten dyna- mietaanval, dien de krijgsge- schiedenis tot nog tde beleefd heeft. °P 18 April zullen, zooals be kend, de onderaardsche verster kingen en magazijnen der Duit sche marine, die in de rotsen zijn uitgehouwen, met een lading van 6700 ton dynamiet worden opge blazen. De hoeveelheid dynamiet, die men voor 't experiment gaat gebruiken, komt overeen met de lading van twintigduizend bom- men van eenigszins gangbaar ka liher. Potentieel moet de kracht, die in het binnenste der rotsen ont wikkeld zal worden, gelijk staan met die van een atoombom. Dit wil evenwel niet zeggen, dat dit ook in de practijk zoo zal zijn. Het zal, naar de meening van deskundigen, namelijk niet moge lijk zijn deze massale hoeveelheid springstof in eenmaal tot explo sie te brengen. Dat de te ver wachten explosie nochtans wel van ongewonen aard is, moge blijken uit de omstandigheid, dat de seismografen van Rome en Moskou de trillingen waarschijn- lijk zullen kunnen opteekenen. Helgoland is reeds sedert lan gen tijd een onbewoonde rots. De tweeduizend menschen, die er hun woonstede eens hadden gevestigd, hebben het vasteland moeten op zoeken Zoowel het hooge als het lage deel van het rotseiland ziet er op het oogenblik nog uit als een slagveld na den slag. Alle huizen zijn er met den grond gelijk ge maakt. De fabels, dat het geheele ei land naar den bodem der zee zai gaan verdwijnen, zijn reeds lang uit den tijd. Slechts de zuiver mi litaire inrichtingen zullen worden opgeblazen en het bewoonbare deel van het eiland zal gespaard bliiven. De Helgolanderr, ver wachten, dat zij na de vernielin gen weer in de gelegenheid zullen worden gesteld hun huizen te gaan opbouwen en het eiland in te richten voor diensten aan de scheepvaart. Met Paschen zullen door geheel Europa weer klokken luiden, die na geroofd te zijn door de nazi's, teruggekeerd zijn in haar stoelen. Honderden klokken zijn reeds te rug gegaan naar Nederland, Bel gië, Frankrijk en Tsjechoslowa- kije. De kerken van St. Michael en St. Pieter te Hamburg kregen ook haar klokken tijdig voor het Paaschfeest terug. De afd. Amsterdam dér Ned. v rouwenbeweging heeft bij den minister van Economische Zaken te Dén Haag geprotesteerd tegen het feit. dat er de ]aatste bon- nenaanwyzing weer geen zeep be- schikbaar is gesteld In verband met de onhygiënische, voor de ge zondheid, schadelijke omstandig heden, die hierdoor ontstaan, ver zoekt adressant den minister alles ih het werk te willen stellen om alsnog zoo spoedig mogelijk een zeepbon aan te wijzen en de noo- dige maatregelen te nemen, opdat minstens eenmaal per maand een bon voor zeepproducten wordt aangewezen, In het geteisterde deel van het llaagsche Bezuidenhautkwarlier zal als eerste bouwwerk een noodkerk verrijzen voor de parochianen van O. L. Vr. van Goeden Raad, wier oude paroehieherk in puin op den achtergrond zichtbaar, is. Alleluia, 't is Paschen Verblijden wij ons Bij 't klokkengebeier Bij 't klokkengebons Het klinkt van verlossing Het klinkt vol van vreugd Het klinkt van verlangen Als n onze jeugd. De klop van ons harte Die zingt er in mee 't Is Paschen, verrijz'nis Verlossing en vree. Als Hemelsehe zegen Daalt dit op ons neer Wij kunnen nu danken En vragen niet meer! Alleluia, 't is Paschen En 't opene graf Spreekt vrij ons van zonden Verlicht onze straf Verlicht onze. zorgen Om wat werd misdaan Alleluia de Christus Is opgestaan. Wij vouwen de handen Wij knielen ter neer Wij vragen den zegen Uw zegen, o Heer Voor lederen zondaar Berouwvol en klein Die arm bij Uw Paaschmaal Een feest'ling wil zijn! MARIA. Onder gejuich heeft het lager huis gisteravond in tweede lezing het wetsontwerp op den diens - plicht in vredestijd aangenomen Een tegen-motie van de pacifis tische leden van de labourpanij was te voren me t 386 tegen 85 stammen verworpen. Tom Scollan (labour), een vak. vereenigingsbestuurder. .voorspel de, dat de verdeeldheid over dit wetsontwerp het begin was van een werkelijke breuk in de parle mentaire labourpartij ,,Het' heeft geen zin, een struis vogelpolitiek toe te passen en te zeggen, dat het morgen weer ver geten zal zijn. Dat zal niet Sc heuren" riep Scollan met stem verheffing uit- De staking van 300.000 aroei- ders van de kolenmijnen in het L Ruhrgebied als protest tegen de voedselschaarschte is gisteren (Vrijdag) officieel geëindigd, maar niettemin in de schachten r'et ge werkt met het oog op Goeden Vrijdag, meldt A. P. Nauwelijks dus was het mims- terie-Ramadier door een crisis ge glipt, of van buiten af want ue Gaulle, hoezeer waarschijnlijk ue meest geziene en invloedrijkste man van Frankrijk staat buiten j elke partijpolitiek en is geen nd van de kamers werd een wooid gesproken, dat alle politieke hartstochten, welke in het land woelen, in volle kracht onlke- j tende. Eigenlijk was de rede, welke ue Gaulle 'bij den vuurtoren van j Bruneval hield geen politiek uo- cument; veeleer was zij een demon stratie van Fransch-Britsche vriendschap rond de verzetbewe- ging, volgens de Gaulle, „een en onverdeelbaar". En aan deze, ove rigens nog zeer onlangs door ber- nanos fel bestreder, karakterisee ring van het verzet, veubond hij een oproep tot eensgezindheid, met zonder een zekere bedreiging, dat de zeshonderdduizend Fransche mannen en vrouwen, die voor het vaderland zijn gevallen, niet zou den dulden, dat Frankrijk door het eigen belang der partijen ten gronde zou gaan. Dat de Gaulle bij deze woorden heel speciaal aan de communisten dacht, wordt door niemand in twij fel getrokken. In zooverre is het ook volkomen begrijpelijk, dat de zen de uitdaging hebben aangeno men en een campagne tegen den generaal zijn begonnen, welke in felheid zeker een der wildste van den na-oorlogschen tijd is. Ook het kabinet zelf hield zich met Ue zaak bezig, eensdeels uit angst voor de communisten, anderzijds wijl de generaal steeds spreekt, omgeven door officieele persoon lijkheden, burgerlijke en militai re, zoodat zijn redevoeringen en min of meer officieel karakter schijnen te dragen. Dit laatste is nu voorbij. In een persoonlijk onderhoud -tusschen de Gaulle en Rrnadier is overeenge komen, dat geen officieele plech tigheid in de toekomst de toe spraken van de Gaulle zullen be geleiden. Zoo zullen we tijdens de Paaschdagen. bij de herdenking te Straatsburg van de bevrijding van Elzas-Lotharingen. het merkwaar dige schouwspel beleven, dat Zon dag. op den eersten dag van het nationale feest, generaal de Gautie alle militaire eer zal ontvangen, welke hem toekomt, terwijl Maan dag. als hij zijn persoonlijke in zichten zal weergeven, alle offi cieele betoon zal achterwege blij ven. Na deze manipulatie van Rama dier zullen de Gaulle's rede van Maandag en al zijn later te houden redevoeringen van zelt een nog scherper gepronunceerd politieK karakter dragen. Sinds lang spreekt men van een terugkeer van den generaal in actieve politiek, en de communisten zijn er doodsbang van. Na de rede van Bruneva, is die terugkeer, door de hevige agi tatie rond enkele woorden, bijna door de regeering afgedwongen. Maar ook een aanmerkelijk deel van de openbare meening roept om de Gaulle. Er bestaat, het valt nu eenmaal niet te loochenen, in Frankrijk een gezagscrisis. Zij bestond in de Der de Republiek, de Vierde neeit haar als droeve erfenis overgeno men. Niets wijst er op, dat Ue Gaulle haar op ondemocratiscne wijze wil oplossen: maar het opti misme van Ramadiêr, dat de zaak vanzelf wej gezond zal worden, lijkt ons de gevaarlijkste zienswij ze. welke men kan koesteren. Waarschijnlijk zal de Gaulle te Straatsburg daaromtrent zijn opvat tingen uiteenzetten; en het lijkt verre van onmogelijk, dat dan zal blijken, dat Frankrijk in één wt 'K tijds tusschen Bruneval en Straats burg een politieken weg heeft af gelegd. welke kilometers langer is dan de verbinding tusschen deze twee historische plekken van Frankrijk. In feest verband met het hoog- van Pasehen verschijnt het eerstvolgend nummer van deze courant Dinsdagavond 8 April. Zeer onlangs hebben we in de zen hoek aandacht geschonken aan den moeilijken koers, welke de schuit van het katholiek werkver band in den stroom van de Party van den Arbeid moet ondervin den. De groep heeft o.a. reeds een eigen maandschrift, de protestant- sche groep had een eigen dag blad „De Nieuwe Nederlander" Men heeft al kunnen lezen, dat „De Nieuwe Nederlander" over den kop is. Gebrek aan belang stelling. De Arbeiderspers, die de laatste maanden de zaak finan cierde, zag er geen heil meer in. Als bomijs is met de lente het wankele gevaarte in elkaar ge zakt. Hoe staat nu die protestantsche afdeeling tegenover de P. v. d. A.? Mr. v. Walsum. hoofdredacteur van „De Nieuwe Nederlander" heeft als voorzitter van genoemd christelijk werkverband een rede gehouden. Hij verklaarde o.m.: „We moeten de meening van sommigen, dat wij ons toetre den tot de P. v. d. A. zouden kunnen gebruiken om daar te evangeliseeren, beslist afwijzen. We moeten het als een toegift beschouwen, als we weten, dat de leden van de P.v.d.A. door ons actieve lidmaatschap in aan raking komen met ons geeste lijk bezit. Primair is echter het politieke leven" „Ook aan de andere zijde heerschen nog wel eens ver keerde opvattingen over de doorbraak. Daar zijn menschen, die, gewend aan een bepaald levensbeschouwelijk type. in de P.v.d.A. niet meer die bevre diging vinden, die wij in de Kerk vinden en die zij vroeger wel in de S.D.A.P. vonden". Buiten de katholieke en pro testantsche groepeeringen is er ook nog lang geen eenheid in de P. v. d. A. Naar aanleiding van ds. Bus- kes' actie schreven we ook reeds: welke kleur zal de P. v. d. A. ten slotte kiezen. „De (Chr. Hist.) Nederlander" vindt de zaken eveneens aller vreemdst en commentarieert: Inderdaad, de P.v.cUA. is als een vat, waarin men onver- mengbare vloeistoffen bij elkaar heeft gegoten. Men kan ze door elkaar roe ren en deze handeling van tijd tot tijd herhalen. Toch zullen zij tezamen nooit een nieuwe vloeistof van gelijkmatige sa menstelling vormen. De heftige pamfletten van dntf heer Vorrink en het opg r> schroefde geschrijf van den heer M. Sluyser in „Het Vrije Volk" hebben hun doel. Zij moeten de vloeistof in beweging hou den. Rust zou afscheiding der onvermengbare deelen ten ge volge hebben. Zoo is het inderdaad. Het is alleen te hopen, dat de Paaschtijd ook hier verhelderend werkt en terugkeer mogelijk doet zijn. HENK VAN DER MAZE. Donderdagmiddag begon zich ten Westen van de Azoren een nieuwe depressie te ontsvikkelen. Deze trok snel. in diepte toene mend. in Oost Noordoostelijke richting naar het Kanaal en ver oorzaakte een zeer zwaren storm over de Golf van Biscaye en de Westkust van Frankrijk. In den loop van Vrijdag trok 't centrum van deze depressie, in diepte af nemend, over Brabant, de Betuwe en den Achterhoek naar Duitsch land. Aan de voorzijde van 't mi nimum werd de koude polaire lucht, die de vorige dagen over Zeventien zeesleepers was de vloot van L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdienst rijk, toen de Duitschers op 10 Mei 1940 ons land binnenvielen. De „Roode Zee" ging tijdens de invasie bij Dungeness met man en muis ten onder: de „Humber" werd in April *1945 bij Kiel door een bom vernield, de „Witte Zee" ging reeds in November '40 verloren; de „Indus" werd in 1942 slacht offer van een luchtaanval; de Oostzee" verdween in Maart 1944 naar de diepte, de „Noordzee" werd getroffen tijdens oorlogshan delingen in Mei 1940, waarbij tien opvarenden werden gedood. De „Lauwerszee" liep in October 1940 op een mijn. de „Java Zee' vond haar eind in de Russische wateren, de „Donau" en de „Seine" moesten worden afgekeurd. Zeven sleepbooten waren het restant van L. Smit en Co'b trotscbe vloot ven voor den oorlog, toen het uur der bevrijding sloeg. Na den oorlog, konden de „Poolzee" en de „Witte Zee waarvan de casco's reeds gereed waren aan de vloot worden toege voegd. Begin 1948 komen de „Humber" en de „Roode Zee" in de vaart en het is te verwachten, dat binnenkort opdracht zal wor den gegeven voor het bouwen van een derde nieuwe sleepboot, maai bij de geweldige hoeveelheid werk die de liquidatie van den oorlog met zich brengt staat het te be zien of deze uitbreiding van de vloot voldoende zal zijn Onbevreesd voor wat de toe komst zal brengen, opgewassen tegen buitenlandsche concurren tie en dank zij vakmanschap en langdurige ervaring van het per soneel is de sleepdienst bezig zijn oude positie te heroveren. Hierboven de eerste opname van de w.iml-n in aanbouw. ons land was gestroomd, door wat warmere Zuidelijke winden ver dreven. Aan de achterzijde van de kern bliezen echter krachtige Noordelijke winden Vrijdag in den namiddag en avond, de kou de lucht, die rechtstreeks uit het Poolgebied werd aangevoerd, we derom over ons geheele land, zoo dat de temperatuur op verschil lende plaatsen ongeveer over het nulpunt daalde. Inmiddels naderde vrij Zuide lijk over den Atlantischen Oceaan een krachtige luchtdrukstijging, waardoor vooral over Spanje en Portugal, de Golf van Biscaye en Frankrijk de luchtdruk veel hoo ger werd. terwijl ook in onze om geving de barometers begonnen te stijgen. Verder Noordelijk op den Oceaan ontwikkelde zich opnieuw een ge compliceerd en zeer diep depres sie-systeem, waardoor over groo te gebieden wederom zware stor men opstaken. Deze nieuwe de pressie tast nu het koude Groen- landsche hoogedrukgebied, dat zich Zuidwaarts uitstrekt tot over IJsland, aan, waardoor de koude luchtstrooming uit het Poolge bied zal worden afgesneden. De Oceaandepressie stuwt te vens groote hoeveelheden warme re lucht naar het Noordoosten in de richting van Frankrijk, de Britsche eilanden en onze omge ving. Het verdrijven van de nu over ons land aanwezige koude lucht door de warmere, zal ech ter gepaard moeten gaan aan tij delijk toenemende bewolking en eenigen regen, hoewel de hoeveel heden niet groot behoevefi te zijn. De daarna volgende fronten van de Oceaandepressie zullen het weer gedurende de Paaschdagen een eenigszins wisselend karak ter geven. Voor zoover de toestand on Vrij dagavond te beoordeelen was, zal het geleidelijk minder koud worden. Er zullen vrij veel wol- kepvelden overdrijven en af en toe zal er wat regen vallen, maar ook zal nu en dan de zon schijnen. De wind zal hoofd zakelijk waaien uit richtingen tusschen Zuid en West en eenigszins wisselen in kracht- De voor uitzichten zijn dus niet ongunstig, maar ook niet uitge sproken gunstig- Bij d: heerschen. de luchtdrukverdeeting over Europa en den Atlantischen oceaan is -!r" r"geiijk een gedetail'-' mg voor een derg 1 'in ,e geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1