KAPITEIN DUMPELADORIS Laatste berichten PAGINA 3 DINSDAG 8 APRIL 1947 Het afscheid DEVIEZEN EN TOERISTEN VERKEER MET BELG1E A.A.C. EN MINERVA WONNEN CLUBTITELS WONDERLAND OP KOMST COÖPERATIE TAXI BEDRIJVEN ROOFMOORD IN HAARLEM LUNAPARK GEOPEND FEIJENOORD-A.I.K. 0—2 STRATENGIDS VOOR ROT TERDAM EN SCHIEDAM VROUW DOOR VRACHT- AUTO GEGREPEN HERMANDADJES HET BOUWPLAN 1947 Woningbouw heeft voorrang 7. Een duikboot m|ar duidelijk ropsfïjik» ss SJAHRIR TE BATAVIA TERUGVERWACHT door Emart Kinsbum VEEMARKT itir«M3<igV»llM8B3 der Alberts nog enkele geestige woorden over de banden tusschen Wandsworth en Schiedam, terwijl de heer Willemse, voorzitter van de sportvereeniging Pieterman de sportieve wijze van strijden roemde. Hij dankte zijn directie voor de hulp bij de organisatie van deze ontmoeting verleend. Nadat de Britten den eersten Paaschdag bij hun gastheeren en gastvrouwen hadden doorgebracht, ongetwijfeld genietend van de eierenlawines, kwamen zij op Paasch-maandag-middag op het Hoofd bij elkaar voor een rond vaart door de havens. De wind joeg de koppen op de golven. Het was een zeer frisch briesje in den storm, maai. de stemming leed er niet onder. Tegen vier uur legde de boot aan bij Wilton Fïjenoord. Onder leiding van deskundigen werd de werf bezichtigd, daarna kwam het afscheid. In de hal van het kantoor werden de laatste woorden van dank en vaarwel ge wisseld. De Engelschen hadden nog een koffiemaaltijd in de cantine, waarna zij met een bus van Wilton Fijenoord naar Hoek van Hol land werden gebracht. Op 10 April zal te Brussel een vergadering plaats hebben van vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche Bank, de Nationale Bank van België en van het Ne- dr landsche en Belgische commis sariaat voor toerisme, tijdens wel ke het vraagstuk van de devie zen-toewijzing voor het weder- zijdsch toerisme, een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Onder groote belangstelling hield DHC haar traditioneele Paaschveldloopen, welke ook dit maal, dank zij een uitstekende or ganisatie, een uiterst vlot verloop hadden. Het feit, dat het nationale kam pioenschap over 5 km. voor se nioren en dat voor A-junioren over 1500 m., aan dezen wedstrijd verbonden waren, heeft de keur van Nederland's lange afstandloo. pers gestimuleerd in Delft, aan den start te komen. Slijkhuis' overwinning stond wel bij voor baat vast, maar toch heeft onze internationale crack op de eerste 3500 m. flinken strijd moeten voe ren- La taster en Walstra wisten toen van geen wijken, maar op 'n traject-vóór-den-wind sportte Slijk huis weg, om uiteindelijk met fik- schen voorsprong over de eind streep te gaan. Lataster greep even vóór de finish zijn kans en verwees Walstra naar de tweede plaats. Een fraaie strijd! Het clubkampioenschap 5 km- belandde geheel volgens de ver wachtingen bij AAC (Amster dam) met Bataven (Leiden) op de tweede plaats- De Leidsche junior J. D. van Rooyen ondervond veel tegen stand van J- J- Jansen (DFC), maar wist desondanks den natio- nalen titel 1500 m. in de wacht te sleepen Minerva (Rotterdam) werd met groote meerderheid clubkampioen- De Delftenaar Kees Geelhoed zorgde voor een prettige verrassing, door in de C klasse de eerste plaats te veroveren. De elfsteden-winnaar J. v- d Hoorn plaatste zich als eerste D-klasser in den goeden tijd van 15 min- 1-2 sec Verder willen wij naar on derstaande uitslagen verwijzen: De prijsuitreiking werd verricht door DHC's voorzitter, den heer v. d- Berg, die dank bracht aan de velen, die tot het welslagen van deze wedstrijdenreeks bijdroegen- Een woord van waardeering wil len wij ook op deze plaats richten tot DHC's athletiekcommissie, die met veel enthousiasme en zorg deze veldloopenreeks tot in de puntjes regelde. De voornaamste uitslagen wa ren: Persoonlijk kampioenschap van Nederland 5 km. voor A-, B- en C-klassers: 1. W Slijkhuis (AAC) 17-317; 2 J Lataster (AVVN) 17.44-4; 3 J Walstra (Vitesse) 17-48, C v d Ree (Holland, Lei den) 17 49-5; 5. W Bravenboer (Alblasserdam) 18.6,6. Clubkampioenschap 5 km-: 1 AAC (Amsterdam) 12 p-; 2 Bata ven (Leiden) 16 p; 3 Caesar (Beek L.) 19 p. In de week na den nationalen feestdag komt er een geheel nieu we attractie naar Schiedam. Door de groote uitbreiding van het werkterrein heeft het St. Frans- ciscus Liefdewerk een plan de campagne opgesteld om de gestel de taak te kunnen volvoeren. Met Amerikaansche middelen willen de leiders dit doel bereiken. Daar om wordt er een attractie voorbe reid, die alles achter zich Iaat, wat op dit gebied bekend is. Aan de zakenlieden van Schiedam zal een unieke mogelijkheid geboden wor den om het werk te steunen en tegelijkertijd hun goeden naam bij het publiek te vestigen en te be vestigen. Aan de bezoekers van dit Wonderland zal een serie sen saties en vermaken worden voor gezet, waarover nog lang gepraat en; door velen geimiteerd zal wor den. Deze week gaan ijveraars en vlijtige dames op weg om hulp te verkrijgen. Het is een stedelijk en landelijk belang, dat op groote schaal hulp komt. Waarom, ver tellen wij binnenkort. Onder de 3300 brieven, welke William O'Dwyer, de burgemeester van New York iedere week ont vangt, bevindt zich, naar dezer dagen werd medegedeeld geregeld een aantal epistels van Engelsche jongedames, die hem vragen een goeden man voor haar op te zoe ken, met wien zij in New York een gelukkig gezin kunnen stich ten. Wat die jongedames niet weten, is, dat de burgemeester dergelijke brieven nooit zelf in handen krijgt. Ze worden door een prozaisc'nea ambtenaar beantwoord met behuip van gedrukte formulieren, waarin wordt uiteengezet, dat het spelen voor huwelijksmakelaar min of meer buiten de bevoegdheid van een burgemeester ligt. Te Rotterdam werd opgericht de C.V. ,,De Rotterdamsche Auto Maatschappij" U.A. In de R.A.M. zijn verschillende taxihouders en luxe-autoverhuurinrichtingen ver- eenigd. De R.A.M. stelt zich voor, door deze centralisatie te voldoen aan de eischen, gesteld door B. en W een grootere service te geven aan het Rotterdamsche publiek en de eigen belangen der ondernemers door één lichaam te behartigen. Het bestuur van de R.A.M. is als volgt samengesteld: A. Scheele, voorzitter; L. Binkhorst, secretaris, Het voorloopig secre tariaat is gevestigd Esenburgstr. 121, waar ondernemers, die aan sluiting of inlichtingen daarom trent wenschen, zich kunnen ver voegen. Zooals ons werd medege deeld, denkt de R.A.M. nog deze maand bedrijfsklaar te zijn. Haar eerste kennismaking met het pu bliek, zal volgens het bestuur verrassend zijn. In den afgeloopen nacht is in een winkel in glas en aarde werk aan de Amsterdamstraat 26 te Haarlem een roofmoord gepleegd, waarvan de 77-jarige winkelier C.Koster het slacht offer werd, terwijl zijn vrouw ernstig werd gewond. Omstreeks 3 uur in den nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keu ken opende werd zij aangevallen door een inbreker, die blijkbaar door het W. C.-raampje was bin nengekomen. De inbreker bracht de vrouw een aantal steken toe met een koubeitel en dwong haar daarna om te zeggen waar het geld ver borgen was. De zwaargewonde vrouw bracht hem naar de huis kamer, doch inmiddels was haar man op het lawaai afgekomen. Hij werd door den inbreker met een beitel zoodanig gestoken, dat hij even later overleed. De dader maakte zich meester van het geld, onderzo^: de klee- ren van zijn slachtoffer en nam de vlucht. Op het 'hulpgeroep van de vrouw werden de buren wakker, die de politie waarschuwden. De vrouw is naar de Mariastichting overgebracht, waar zij tegenover de politie verklaarde, dat de dader een jongeman van omstreeks 25 jaar is. De politie stelt alle po gingen in 't werk om den onver laat op te sporen. De dader moet van top tot teen onder het bloed hebben gezeten, want de weg, dien hij nam was met bloed geteekend. Het bloed spoor liep door de Amsterdam straat, langs de Amsterdamsche poort en de Oostvest, door de Spaarnoogstraat tot het viaduct over den Harmen Jansweg, een afstand van ongeveer 800 meter. Gisterenmiddag is het Lunapark opengegaan. De belangstelling voor de attracties was ten gevolge van den feilen wind zeer matig. Het stuivende zand maakte het al lesbehalve aangenaam om op het feestterrein te verblijven. Ver scheidene attracties aan de Oost zijde bleven gesloten, waarschijn lijk omdat de wind juist op deze tenten stond. De oude bekende vermaken als auto-scooter, zweef molen, draaimolen, sensatiebaan, roltrap en Deensche rad zijn weer aanwezig. De kermis blijft tot 20 April geopend. v. d. Heide en Oldenburg. Trou wens, het heele elftal van Feye noord mocht er weer zijn en gaf vooral in de eerste helft kranig partij. Het was zelfs meer malen sterk in den aanval en als men de roodwitten zóó ziet spe len, vraagt men zich verwonderd af, wat toch wel de oorzaak mag zijn, dat zij het in de competitie niet verder brengen. In de tweede helft de rust was met 0—0 aangebroken door dat v. Kilsdonk 'n strafschop iets te slap nam werden de Zwe den wat sterker, doordat Feye- noord langzaam aan verslapte. Nadat ook Leander, de spil, een strafschop had gemist, schoot An derson een vrijen schop hard langs v. d. Bijl (die een steeds nuttiger doelman blij 1 rt te wor den) en enkele minuten latex- hadden twee Zweedsche voor- waartsen geen moeite den bal in 'het net te loopen, toen Feyenoord den strijd staakte, omdat een der gasten buitenspel stond, waarmee scheidsrechter v. d. Spek het met eens bleek te zijn. Hoewel de Zweden sterker bleven, onderging de stand geen verandering meer. Feyenoord heeft Zaterdagmid dag tegen de sterke Zweedsche club A.I.K. geen slecht figuur ge slagen. De gasten, met hun zeven internationale spelers, onder wie tevens de rechtsachter Nilsson, één van de 15 uitvei-korenen voor het continentale elftal, beschikken over een elftal, waarin geen zwakke plek was te ontdekken. De spelers bleken uitstekend op elkaar ingesteld, het plaatsen en het combineeren, het was alles zeer degelijk en deugdelijk, en daarbij werd de bal voortdurend laag langs den grond van voet tot voet gespeeld. Maar, gelijk het met dit spel zoo dikwijls gaat, ook hier werd dat tik-tak-spel, dat „schuifie-schuifie", zooals de jon genstribune dat betitelt, te ver doorgevoerd, zoodat de tegenpar tij tijdig kan ingrijpen. En Feyenoords defensie deed dat zeer solide. Bas Paauwe, die als actief speler met dezen wedstrijd af scheid van het internationaal voetbal nam. deed, evenals den vorigen Zondag, als stopperspil weer uitstekend werk en werd zeer verdienstelijk bijgestaan door Bjj A. Voorhoeve te Rotterdam ts verschenen Metro", gids voor Rot" terdam, Schiedam en omgeving. Het boekje bevat een uitgebreide kaart alsmede een lijst van alle straatnamen. Een nadeel is, dat bij de straatnamen uitsluitend wordt verwezen naar dg kaart, zoodat het opsporen van een onbekende straat tamelijk tijdroovend is. Praktisch ïs daarentegen, dat achter de namen ook de tramlijnen staan vermeld, waarmee een bepaalde straat is te bereiken Hedenmorgen werd op den ouden rijksweg bij 't cafe ,,'t Zwaantje" onder Eemnes de 69-jarige me vrouw T. van der Ven, echtgenoo- te van L. J. v. d. Boogaart, aldaar, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De automobilist reed na het ongeval door. De po litie stelt een onderzoek in. Fietsen zijn nog steeds een ge wild artikel, v. L. verloor de zijne Zaterdag door eigen schuld. Hjj liet haar voor het distributiekan toor, Broersvest 111 onafgesloten Staan. W. A. M. meende, dat de gang van zijn woning aan de Watt straat veilig was. Misgerekend, valsche sleutel, huis leeg, fiets weg. Tusschen 7 en 9 uur 's avonds. Ook een hofje voor het huis verhindert diefstal niet. J. W. de W. uit Kethel ervoer het Vrijdag. Waarom ook niet een slot op de fiets? De Hoogstraat is smal. Na-oor- logsche vrachtauto's zijn breed. Een vischauto uit IJmuiden voor het pand van Fillekes, een ko- lenmannenwagen, die er langs wil. Twee dikke auto's in de smalle Hoogstraat. Twee klam pen van Se vischauto verbogen. Het zorgenkind van het St. Liduinacomité is altijd het offer blok in de St. Liduinakapel ge weest. Het vorige jaar was er een groote bus, die iederen avond werd weggehaald. Talrijke giften waren er over dag in verdwenen, spoorloos waren zij weg, wanneer de bus werd opengemaakt. Dit jaar werd daarom een offerblok gekocht. Die safe was seef. Valsch optimisme, op len Paaschdag of ferblok losgebroken en meegeno men. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van openbare werken en wederop bouw om het bouwplan 1947 niet in bijzonderheden te publiceeren, teneinde geen verwachtingen te wekken, welke, als de materialen- positie een beletsel zou vormen, niet zouden kunnen worden ver wezenlijkt. Het bouwplan '47 wordt echter wel op het departement uitge werkt, maar dient dan uitsluitend als intern werkplan. Vast staat, dat in de begrooting '47 de wo ningbouw voorrang zal hebben, zoodat de beschikbare materialen op de eerste plaats zullen worden aangewend voor den bouw van de 28.000 woningen, welke in deze begrooting zijn toegezegd. tegelijkertijd van verschillende menschen meester maken. Zoo was het ook thans. Ook anderen constateerden, dat een schip na derde. „Een schip, een schip ging van mond tot mond. En dat deel der passagiers, hetwelk nog altijd niet door de woorden van den kapitein was gerustgesteld, stroomde haastig bij de railing te- De schijnwerper kwam dichter bij en daar kapitein Dumpelado- ris moeilijk kon aannemen, dat een schijnwerper in zijn eentje op de wereldzeeën rondzwerft, stelde hij vast, dat daar dus een schip aan kwam. Het komt meer voor, dat heldere gedachten zich Excuseer me 'n oogenblikje, zei hij, naar de deur gaande. Tijdens zijn afwezigheid las Koen een der vreemdste briefjes, nog ooit door hem gelezen. Waarde Ben. Ik heb Dona Amelia en de Sen- hora gisteren mee naar buiten ge nomen, Bruintje volgde ons na tuurlijk en was erg vervelend. Toen we de weide bereikten ver telde Bruintje ons over het bad, dat Witkop op hun laatsten tocht naar die streek genomen had. Je hebt er wel van gehoord, Ben.... hoe de boschwachter hem in dien vijver snapte en hem voor een zi geuner, of een spook, of iets der gelijks aanzag, en hem naakt in het staande koren joeg. Een van de meisjes je weet vermoede lijk wel, wie ik bedoel, Ben droeg hermelijn en een groote schildpad kam in haar haren. Mijn Santa Isabel stelde zich tevreden met een bruingestaarte boa en zei, dat ze zich zoo primitief voelde, dat ze wel geitengras wilde éten in plaats van veenbessen en bes- sentaart bij ons twaalf-uurtje. En, o ja, ze gaf me een oranje tip in verband met den Zaterdagschen wedren. Je zult aan die kleur wel begrijpen. Ben, welk paard ik be doel. Wed er hoog op en geloof me, ouwe jongen, je toegenegen, Tom.... werkelijk Jozef Karstens was, of niet. En wat denk )e, dat ze ten slotte van me denken? Ik moet erkennen, dat het me niet duidelijk is, antwoordde La- sateur. Ze zijn het niet heelemaal eens. Van Orion, bijvoorbeeld, ziet ie voor den echten Jozef Karstens aan. Uit zijn manier van doen tij dens je bezoek en daarna meert ik dat te moeten opmaken. Ik ver moed, dat ze het op mij gemunt hebben en vertrouwen, dat jij hen wel op mijn spoor zult brengen. Maar ja, we kunnen niet anders doen dan afwachten, wat zij ver der van plan zijn. Een poosje zaten ze zwijgend bijeen. Toen zei Koen: Ik heb nog iets vergeten. In dat vertrek van van Orion stond een groote glazen kast met vlin ders. Die kun je niet door den kijker zien, omdat ze naast den spiegel staat, waarop je lens ge richt is. En een dergelijke collec tie bevindt zich ook in die woon schuit. Er verscheen een trek van be langstelling op het gelaat van La- sateur. Hij haalde een opgevou wen stuk papier uit zijn zak en bestudeerde dat ernstig. Dat verklaart vermoedelijk heel veel, zei hij. Lees dit eens en vertel me dan, of je er iets van snapt. Hij stond op en overhandigde bet papier aan Koen, maar te weten te komen, dat we de Casa Vasco da Gama binnen gegaan zijn, kon hij toch een sig nalement van me geven. En als ik nu in de Casa Vasco da Gama herkend zou worden als de man, die van Valejo met jou naar Rio de Janeiro meegekomen is, nu, dan zou B. S. da Silvestra het voorwerp van een heel ernstig onderzoek, zoo niet erger worden. Ik denk dus, dat ik mijn kleeding, houding en gewoonten grondig zal moeten veranderen en mijn baard afscheren, tot we het geval afge werkt hebben. Ik zal ook een nieuw naambord op mijn deur moeten zetten en B. S. da Silve stra zal moeten verhuizen. Er moet een andere firma op kantoor 816 gevestigd worden. Maar veronderstel nu eens, dat men mij vraagt naar mijn za kenrelaties met B. S. da Silvestra? bracht Koen in het midden. Ik denk niet, dat dit gebeu ren zal. In elk geval ben je mon dig en kun je zaken doen met wien je wilt. Je zoudt in elk ge val kunnen beweren, dat je met den man, die je naar Valejo ver gezeld had, een zaak had af te wikkelen en dat dit je van meer belang was, dan je relaties tot de bende. De komst van juffrouw Malotaux moet in elk geval een verrassing voor hen geweest zijn. Mocht je daarnaar gevi-aagd wor den, zeg hun dan zoo beleefd, Sjahrir wordt Donderdag uit New-Delhi terugverwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij te Singapore lord Killearn zal ontmoeten. ROTTERDAM, 8 April. Vee aan voer in totaal 3192 stuks, waarvan 610 vette koeien en ossen, 805 ge- bruiksvee, 59 graskalveren, 886 nuchtere kalveren, 460 biggen, 13 veu lens 200 paarden 46 schapen, 11 lammeren, 102 bokken en geiten De prijzen waren als volgt: gras kalveren le soort 2, 2e soort 1.80 3e soort 1 per kg., kalfkoeien le soort 775, 2e soort 645, 3e soort f 470, melkkoeien resp. 755, 645, 470, vare koeien resp. 520, 400, 350, vaarzen resp. 575, 450 275, pinken resp. 425 325 225, biggen resp. 50, 40 20 per stuk. Grakalveren aanvoer korter, han del zeer stroef, prijzen als vorige week, kalf en melkkoeien aanvoer korte, handel traag,, prezen niet ge heel prijshoudend, vare koeien aan voer flink, handel lui, prijzen niet geheel prijsh., vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel zeer stil prijzen constant, biggen aanvoer korter, handel kalm, prijzen ie»s lager. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3