Hoe groot is de bevolking? Nazi-onmenschelijkheden „Nederland, niets dan afval" PRINS FREDERIK REGENT IN DENEMARKEN Wat zij doet en hoe zij woont Een oplossing voor liet woning vraagstuk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN iSWfwJ ONGSLAGEN i 69ste JAARGANG WOENSDAG; 9 APRIL 1947 No. 20284 Twaalfde telling een dringende noodzaak Vele nieuwe vragen Groepeering naar leeftijd De woningtelling Personeelsvoorziening De getroffen gebieden Aanvullings- onkosten als voorzorgsmaatregel HET vernietigings. kamp sobibor Koning Leopold Rapport over houding gereed EXPORT VAN TULPEN BOLLEN GEHEIME DOCUMENTEN BERCHTESGADEN HITLER'S UITVALLEN BIJ ZIJN GENERAALS Treft de regeering schuld De toestand van den honing BUNKERS ALS CHAM- PIGNON-KWEEKERIJEN DE MALARIA-TRUC Het ledental van het N.V.V. „De Waarheid" waagt geen 25 mille De zonnevlekken Haar oorzaak W erkschoenen Deze maand nieuwe aanvragen De staking der V.S. mijnwerkers 32 pet- der productie Gebakjes Wat controle aan licht bracht het EXPLOSIE IN TREIN IN ITALIË 518, DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KXJIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In ons eigen land staat thans de tegen eind 1940 oorbereide, doch toen door generaal Winkelman uitgestelde 12de volks telling voor de deur. De eerste m deze reeks werd gehouden in 1830 als uitvloeisel van het Koninklijk Besluit van 1828. waarbij werd bepaald, dat elke tien jaar een herhaling zou plaats vinden. De telling van 18- was overigens wel de eerste in de huidige reeks, doch met e eerste in ons land. Afgezien enkele gewestelijke en plaatselijke, was de telling van 1795 van na de oprichting der Bataafsche Republiek, de eerste telling van het „Volk van Holland Aan «en rede, door dr. Ph- Iden. burg, dir.-generaal van de Statis tiek gehouden tot burgemeesters van Nederland ontleenen we het volgende: Evenals in andere landen zijn ook in ons land geleidelijk nieuwe vragen aan de formulieren der volkstelling toegevoegd en is men van telling op telling jot een meer gedifferentieerde bewerking der antwoorden overgegaan. Naast de gegevens der eigenlijke volkstel ling gingen vooral diê over de be roepen een groote plaats innemen- Van 1909 af werd de aandacht ge schonken aan de woningen, in l930 Werd een uitvoerige gezinsstatis tiek samengesteld, terwijl toen tevens de eerste bedrii fstelImg in ons land werd georganiseerd- De thans op 31 Mei a-s- ta nP"~ den telling omvat wederom combinatie van KllmK m»t de volkstelling in en-geren zin met de beroepstelling en daa."\ j-J ningtelling met gezinstelling De bedrijfsteUing f1' naar Wordt, worden herhaald in 1950- De noodzakelijkheid dezer ta lingen mag reedis voldoende ge motiveerd worden geacht door het feit, dat de vorige telling plaats vond in 1930 en dat de toen ver kregen gegevbns, mede in verband met de sindsdien plaats gehad heb bende gebeurtenissen, volkomen zijn verouderd en nog slechts his torische waarde bezitten. Deze noodzakelijkheid blijkt evenwel duidelijker, indien wij 'n oogenblik stilstaan bij den aard der te verzamelen gegevens en het gebruik dat daarvan zal wor den gemaakt. z0o zullen de uit komsten der eigenlijke volkstel ling In de eerste plaats van betee- kenis zijn voor de bestudeering van de demografische ontwikke ling van ons volk. Niet genoeg kan worden gewezen op het be- lang om deze ontwikkeling op den voet te volgen. Tal van spannin gen op economisdh en sociaal ge bied houden ten nauwste verband met de veranderingen in de demo grafische structuur van- ons volk- In de laatste 50 jaren is de hu welijksvruchtbaarheid in ons land tot op -bijna de helft verminderd. Enkele speciale vragen aan den gehuwden man hebben ten doel om de huidige vruchtbaarheid nauwkeurig vast te stellen en daarmede tevens inzicht te ver krijgen in het vermoedelijk ver loop daarvan in de naaste toe komst. In nauw verband met een sn ander staan de veranderingen in den leeftijdsopbouw onzer bevol king. Heeft sinds 1930 een verdere verschuiving tusschen het produc tieve en ndet-productieve deel plaats gevonden? Hoe is onder dit piet-productieve deel de verhou ding tusschen kinderen en ouden van dagen gewijzigd? Dit zijn slech s enkele vragen, welker be- antwoording aan |e han.d van de te, gegevens mogelijk zal b Cijfers omtrent dezen leeftijdsopbouw 2yn verder on misbaar voor de beantwoording van vragen betreffende de behoef te aan onderwijskrachten, den aanvoer van jeugdige krachten op de arbeidsmarkt, vraagstukken betreffende marktanalyse, distri butie en ouderdomsvoorziening, sterftetafels voor de levensverze keringmaatschappijen enz- Van niet minder belang zijn de vragen omtrent het beroep, wel ker beantwoording een inzicht zal geven in de huidige economische structuur onzer samenleving. Van 1890 tot 1930 liep het ge deelte onzer beroepsbevolking, dat in den landbouw werkzaam was. terug van 32 tot 20 pet., terwijl dit percentage voor nijverheid, handel en verkeer in dit tijdvak vermeerderde van 49 tot 61 pet. De thans te verzamelen gegevens zullen moeten leeren of deze ont wikkeling zich in dezelfde rich ting heeft voortgezet Zij vormen een onmisbare basis, zoowel voor het economisch onderzoek in het algemeen, als voor een welover wogen regeeringsbeleid ten san- zien van onze volkshuishouding door middel van het welvaartplan van het Centraal Planbureau, en de ruimtelijke ordening, welke wordt behartigd door den Rijks dienst voor het Nationale Plan. Te vergeten bovendien niet het werk van het Rijksarbeidsbureau, dat vraagstukken, betreffende de scholing van arbeiders en de voor ziening in de plaatselijke behoefte aan arbeidskrachten, niet behoor lijk kan behandelen, zoolang elke kwantitatieve grondslag voor de beoordeeling der feitelijke situatie ontbreekt. Omtrent de woningtelling kan gezegd worden: Een wel overwo gen woningpolitiek en een goed doordacht bouwprogramma zullen slechts kunnen worden gefundeerd op een betrouwbaar, kwantitatief overzicht van de bestaande wo ningen en andere woonruimten en de wijze, waarop deze thans wor den gebruikt. Tal van Overheids maatregelen richten zich niet 0p het individu maar op het gezin, de kleinste en belangrijkste groep in onze samenleving- Daarom heb ben wij behoefte aan cijfers om trent de samenstelling van ons volk naar gezinnen en aangaande de grootte en samenstelling van die gezinnen. Het bedrijfsleven heeft voor deze gegevens evenzeer levendige belangstelling. Het ver bruik van talrijke artikelen, stof zuigers, radio's e-d., wordt niet door het aantal personen maar door het aantal gezinnen bepaald. Van weer geheel anderen aard is het onderzoek naar de academi sche vorming. De desbetreffende vragen hebben niet alleen cultu- reele beteekenis. Voor een grond- stofarm land als het onze is de geestelijke ontwikkeling der be volking een welvaartsbron, welke wij zullen hebben uit te buiten, willen wij ons welvaartspeil en onze plaats onder de naties hand haven. Dit is nu eens een gebied, waarop om een bekend woord te citeeren een klein land groot kan zijn. Het is duidelijk, dat de volks telling meer inhoudt dan een cor rectie der plaatselijke bevolkings registers en tevens, d'at voor een tegenstelling tusschen rijks- en gemeentelijk belang geen enkele grond aanwezig is. De volkstelling beoogt verzameling van gegevens over ons volk en voor ons volk- Zij dient een groot, algemeen Ne- derlan-dsch belang en zij eischt daarom de loyale samenwerking van alle daarbij betrokken instan ties Het belangrijkste punt vormt wel de personeelsvoorziening: de samenstelling van een tellersgroep, dat met inzicht, verantwoordelijk heidsgevoel, eerlijkheid en nauw keurigheid en met tact tegenover de bevolking zijn taak zal vervul len. De onzekerheid of tegen den tijd, dat de telling zal plaats vin den, voldoende en geschikte krachten van de vrije arbeids markt zullen kunnen worden aan getrokken, is een der factoren, die tot dat de eigenlijke telwerkzaamhe- den in de eerste plaats door over heidspersoneel zullen worden ver richt. Behalve het eigen gemeente- personeel zullen de gemeentebe sturen ook ter plaatse woonachtig personeel van Rijks- en provin ciale diensten kunnen inschake len- Het is de opzet der regeering, dat de telwerkzaamheden zullen worden verricht in den normalen diensttijd en dat voor deze werk zaamheden géén geldelijke beloo ning zal worden uitgekeerd. Deze beslissing i-s genomen gezien den toestand van 's Lands financiën. De kósten van de telling, thans begroot op 1-750-000, zouden worden verdubbeld, wanneer zij met een vergoeding aan de tellers zouden moeten worden verhoogd. In de begrooting van de telling is echter wel begrepen een urikee- ring aan de gemeenten voor de kosten, voortvloeiende uit de ex tra-werkzaamheden bij de bevol kingsregisters, in den vorm van een bepaald bedrag per hoofd der bevolking. Over de hoogte van dit bedrag dient door den minister van Financiën alsnog een beslis sing te worden genomen. Nog een tweetal opmerkingen moet hier worden gemaakt. De eerste heeft betrekking op de getroffen gebieden in ons land. Ik zou mij kunnen voorstellen, dat men zich daar bij de pntvangst der ttlformulieren afvraagt, of I>en Haag dan allen werkelijk heidszin heeft verloren. Te vragen naar het aantal vertrekken dat de woning bevat, inclusief keuken, zolderkamers, enz., wanneer het geheele gezin bij elkaar in een kippenhok is gehuisvest, lijkt in derdaad een parodie. Toch is daar van geen sprake. Het is juist de opzet om inzonderheid voor de ge troffen gebieden de aldaar nog steeds bestaande afwijkingen van normale verhoudingen zoo goed mogelijk aan het licht te brengen. Stond nog niet onlangs in de dag bladen te lezen, dat in Hooger- IheicSe gemiddeld 8 personen in één vertrek zijn gehuisvest? Een nauwkeurige invulling der formulieren zal het. om een enkel voorbeeld te noemen, mogelijk maken om na te gaan of thans in de eerste plaats in Hoogerheide dienf te worden gebouwd, dan wel of in andere gemeenten nog schrijnender toestanden bestaan- De andere opmerking is de vol gende: Gezien de ongetwijfeld aan de telling vastzittende moeilijkheden wat betreft de personeelsvoorzie ning en de aan de telling verbon den financieele offers, is van ver schillende kanten gevraagd, waar om juist nu tot een telling wordt overgegaan en waarom deze niet tot een gunstiger tijdstip kan wor- J\ACU, -ia ce.li uci xqv. -ui c." me o c^-4o**" ra -»■ i de beslissing hebben geleid, den uitgesteld. Hier valt slecnts één antwoord te geven: deze tel ling moet doorgaan, juist of- De thans te houden volkstelling isonmisbaar voor een juiste diagnose van de economische en sociale kwalen en moeilijkheden van onze door den oorlog zoo zwaar getroffen samenleving en zij vormt tevens een noodzakelijk element voor den wederopbouw van ons land. Naar wij vernemen worden bin nenkort aanvullingsbonkaarten uitgereikt. De bedoeling daarvan is om bij niet voldoende beschikbaar zijn van bepaalde distributie-artikelen op eenvoudige wijze andere daar voor in de plaats te stellen en daarbij naar behoefte onderscheid te kunnen maken tusschen stad en platteland. Zoo zal bijv., wanneer in de steden niet meer voldoende aard appelen in voorraad zijn en op het platteland wel, in de steden door middel van de aanvullings bonkaarten havermout of gort in plaats van aardappelen worden gedistribueerd. Wanneer zich dergelijke om standigheden niet voordoen, zal van de aanvullingsbonkaarten geen gebruik worden gemaakt. het rapport, dat ae de Haas dr. L. Latndsb J Schowsky van het ul, j„j,„ bureau van het Nederlandse Roode Kruis met medewerking van de heeren S. Broekman en Blokker van dit bureau neb3 samengesteld na hun uitgebrei onderzoek naar het lot van ac Joden, die uit Nederland zijn ge deporteerd naar het kamp Sobibor. Uit het rapport blijkt o.m., dat 2 Maart 1943 tot en met 20 Juli 1943 negentien deportatie treinen van Westerbork naar het concentratiekamp Sobibor zijn ver trokken, nagenoeg iedere week een. In totaal 2jjn met deze trei_ nen 34.313 ,Personen weggevoerd; slechts 19 zijn er teruggekeerd van wie 16 vrouwen en 3 mannen. Van fje overigen zijn de personen jon ger dan 17 Jaaf ®n ouder dan 35 -roker om het leven gebrar-m zeker om het leven gebracht, 3 hetzelfde met aan zeker- terwijl _h de waarschijnlijkheid held grenz p-egd van -alle ande kan worden g aankomst is als ren: de dag tai menschen te sterfdag van al deze beschouwen. rapport Sobibor aldus n ingSkamp was in ^ert\ „gdeporteer- van de fd Nederland JS onge. de Joden. Het was geIeg T „hlin veer 80 km, ten Oosten van Lublin bij de Russisch-Duitsche demar<* tie-lijn. Hef was geen werkkamp, maar vernietigingskamp; bet b stond reeds in het jaar 1941 en er waren.if bet begin van 1943 reeds tiendtrïze Poolsche, Russische n oostenrijksche Joden vergast. Het vras een specifiek Joodsch kamP- YaS een gaskamer, welke onëeveeL menschen kon be vatten- Wet gas werd door de dou ches in de kamer gebracht. Wan- neer de menschen waren over leden. wentelde de vloer en vielen de stolfelijke overschotten naar beneden. De bagage van de 4ra"s~ porten werd gesorteerd, de goede ren werden naar Duitschland ge stuurd. Blijkens het rapport werden van sommige transporten Jong® vrouwen en mannen uitgezocht voor werk; een deel der uitgezochte Personen is in Sobibor te werk gesteld uitsluitend voor werk zaamheden in verband met de ver- g .7~: een ander deel is on- i doorgezonden naar na- burige kampen in het district Lu- i a" u'g' kindertransport (uit sluitend bestaande uit kinderen met hun moeders) is uit Vught via Westerboik m Bobibor aangeko men en zonder eenige selectie ter stond vergast. In October 1943 waren van alle transporten Uit NeIerland in to taal nog circa 800 menschen in Sobibor en in de naburige kampen werkzaam Op 14 October 1943 brak In Sobibor een georganiseer de opstand uit tegen de Duitsche SS. omdat men bij geruchte had De plechtigheden op Goeden Vrijdag in de kerk op den\ Calvarieberg te Jeruzalem Het beeld van den gekruisten Christus wordt van het kruis afgenomen en de doornenkroon afgezet voor de begrafenis De speciale commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de houding van den Belgischen koning Leopold III sedert 1936, heeft haar rapport gereed. Het zal aan de voorzitters van de Belgische kamers worden voorgelegd en daarna gepubli ceerd worden, aldus deelt het se cretariaat van den koning te Brussel mede. De commissie is in Juli ±946 op voorstel van de voorzitters van kamer en senaat door koning Leopold benoemd en bestaat uit negen vooraanstaande Belgische juristen. Nederlandsche exporteurs zijn voornemens, deze lente 200 ver- tegenwoordigers naar Amerika te zenden om een intensieve cam pagne in te zetten voor den ver- koop van tulpenbollen. Dit werd medegedeeld door den Heer B F. Becker, algemeen agent van de American Express Com- pany De Nederlandsche exporteurs hebben de verkoopmogelijkheden in de Ver. Staten en Canada be studeerd en zijn optimistisch ge stemd aangaande de vooruitzictnen voor 1947" verklaarde Becker na zijn terugkeer van een zakenreis naar Nederland, aldus meldt A.u. De geheime documenten, die te Berchtesgaden gered zijn uit de handen van de SS-ers, belast met de vernietiging ervan, bevatten o.a. een kleine bloemlezing van uitbarstingen des Fuehrers in de vergadering van zijn generaals. Ten tijde van Mussolini's val pakte Hitier fel uit over het Va- ticaan. „Denkt u, dat het Vaticaan mij in verlegenheid brengt. riep hij uit. „Het beteekent niets voor mij. Ik zal mijn vallschermjagers Vaticaanstad binnensturen en het heele zootje diplomaten, dat zich daar verbergt, laten oppakken. Na afloop zullen wij wel onze ex cuses maken. Maar ik sta voor niets. Wij voeren een oorlog in Italië." Toen men hem eens vertelde, dat de Paus zijn houding ten op zichte van de Russen gewijzigd had, schreeuwde Hitier: „Dat zal den heiligen vader berouwen, bin nenkort". Het is nooit gebleken, of de dictator daarmede een be dreiging bedoelde of niet. In ieder geval voerde hij die bedreiging nooit uit. Wel liet hij er geen twijfel over bestaan, wat er zou gebeuren met andere landen, die het voorbeeld van Italië zouden willen volgen en de as zouden willen verlaten: „Zelfs al moeten wij volkomen barbaarsche me thoden gebruiken, dat zullen wij niet dulden." I11 een andere bijeenkomst ver telde Hitier zijn generaals, dat de Russen al de krijgsgevangenen en de Duitsche slavenarbeiders, die naar Rusland gingen, doodden. „Wij zullen hetzelfde doen", kon digde hij aan. Landen als Nederland, Bel gië en andere kleine staten be schouwde hij met verachting. „Het is niets dan afval", zei hij. Koning Paid, T van Griekenland met den zes-jarigen kroonprins Constajvtijn in den begrafenisstoet van koning George naar de kathedraal S.S., omdat bkampbewoners vernomen, dat alle Kamp" op 16 October zouden ^wden doodgeschoten. Zestien o-0 nen werden gedood, maar a kampbewoners op circa 30 men schen na. vonden als gevolg van dezen opstand den dood; deze 30 tten te ontvluchten, maar er ir=^,en ffjnenvelden rondom het en bij de ontvluchtingspo- leven gekomen*' personen om het «rnntc8„U^VerT>ber 1943 vond de groote uitroeungsactie der Duit- schers tegen aHe Joodsche kampen C? In hii rf district Lublin plaats en bij deze gelegenheid - op zijn laatst is het geheele kamp Sobibor geliquideerd, even als alle andere kampen in de nabij heid en in het geheele district Lublin. Ook van diegenen, die niet onmiddellijk bij aankomst zijn ver- cast kan dus worden aangenomen, dat'zij uiterlijk op 8 November 1943 zijn overleden, met uitzonde ring van de negentien terugkeer den. Officieel is te Kopenhagen, hekend gemaakt, dat kroonprins Frederik van penemarken als regent zal optreden tijdens de ziekte van den koning. Kroonprins Frederik, thans re- gent, werd op 11 Maart 1S99 gebo ren. Hij huwde op 24 Mei 1933 Ingrid prinses van Zweden. Uit dit huwelijk werd een dochter: prinses Margrethe ,op 16 April '40 te Kopenhagen geboren. Berichten van Agencé France Presse, volgens welke koning Christiaan ten behoeve van zijn zoon zou zijn afgetreden, berusten op een vergissing. De koning is niet afgetreden. Hij zal zijn functie weer opnemen, zoodra hij hersteld is. Intusschen wordt van welinge lichte zijde te Kopenhagen verno men, dat koning Christiaan's toe stand verergerd is, doordat ook de longen zijn aangetast en de patient koorts heeft. Hij wordt thans met penicilline behandeld. Christiaan X, koning van De nemarken en IJsland, werd op 26 September 1870 geboren als zoon van koning Frederick VIII en koningin Louise, dochter van ko ning Karei XV van Zwedeft-Noor- wegen. Op 26 April 1898 huwde hij koningin Alexandrine, dochter van groothertog Friedrich-Franz van Mecklenburg-Schwerin. Uit dit huwelijk werden twee zoons geboren: prins Frederik en prins Knud. Koning Christiaan volgde bij den dood van zijn vader op 14 Mei 1912 op. Een kweekerij van champignons uit Wassenaar heeft een aantal Noordwijksche bunkers gehuurd om de champignonteelt daarin uit te oefenen. Het blijkt, dat deze oorlogsrestanten zich uitstekend voor deze vredelievende doelein den leenen. Het Haagsche „Dagblad" bevat een uitvoerig relaas over de nieuwe vinding van ir. A. Polder vaart, het „ampasbeton". aldus ge noemd voor het residu-product van de suikerfabricage, de ampas, die volgens een speciaal procédé van den uitvinder wordt versteend en dan met beton vermengd. Dit ampas-beton is hard. zeer sterk, heeft groote vastheid doch laat zich bewerken als hout, is poreus als baksteen en volkomen onbrandbaar. Met dit materiaal als grondslag zijn in Indie (waar ir.' Poldervaart tot de capitulatie van Japan vertoefde) reeds onge veer duizend huizen gebouwd, zelfs een kerk en het hospitaal der K.P.M. te Palembang. In Nederland teruggekeerd, heeft de uitvinder een vervan gingsproduct voor de ampas ont dekt in een bepaalde veensoort, die speciaal in Brabant in groote hoeveelheden voorkomt en vol gens het gepatenteerde systeem zonder meer versteend kan wor den. En hij meent nu reeds nam hij een groote aannemers firma in den arrrr de oplossing te hebben gevonden van het nij pende probleem der materiaal- schaarschte. Zonder groote be dragen voor de deviezen uit te geven, kan op groote schaal met den bouw van huizen worden be gonnen. Voor den nieuwen winter zouden feitelijk alle noodwonin gen in ons land door behoorlijke huizen vervangen kunnen wor den. Waarom gebeurt dit dan ni®t7 Het antwoordt luidt volgens het genoemde blad: omdat het depar tement van wederopbouw deze plannen wel heeft ontvangen, maar er zich verder niet om be kommert. Tot zoover de zakelijke resump- tie van het artikel, dat ons er toe bracht ten departemente te informeeren naar zijn juistheid speciaal wat betreft de laatste triade. Ons werd verzekerd, dat er van een zich er verder niet om be kommeren" geen sprake kan zijn. De zaak is eenvoudig deze. dat de betrokken instantie den heer Pol- belangen gemoeid zijn. alweer zoo onnoodig veel tijd schijnt te moe ten verloren gaan, waarbij dan misschien enkel een prestige kwestie oorzaak van deze vertra ging zou zijn. Het verzoek van 't departement lijkt ons niet onre delijk want een beroep op de succesvolle praktijk in Indië is niet afdoende, daar het ten slotte toch om weer een geheel nieuw materiaal gaat. Wat er van zij, de ondernemers die klaar staan voor .den massalen huizenbouw met Nederlandsche bouwstof en zich beklagen dat het wachten hun lang valt, weten nu, dat er op hen gewacht wordt. Mogen zij daarnaar handelen, en spoedig. D. H. Zij hebben alleen maar zoo lang kunnen bestaan, omdat zekere groote Europeesche landen niet overeen konden komen, hoe zij verdeeld moesten worden. Zelfs Spanje's dictator Franco ontkwam niet aan Hitler's critiek op deze bijeenkomsten van den generalen staf. Toen hij hoorde, dat de Duitsche ambassadeur in Madrid aan Franco een aantal his torische kunstvoorwerpen „uit Hitler's naam" had aangeboden, schold hij woedend op den am bassadeur, die deze voorwerpen aan Franco verspilde. „Trouwens ik geef nooit historische kunst voorwerpen weg. Ik geef alleen auto's weg," declameerde hij. Toen de neutrale Egyptische re geering te verstaan gaf, dat de teruggave van de 2000 jaar oude buste van koningin Nefretete, die in 1906 door Duitsche archeologen uit Egypte gesmokkeld zou zijn, de DuitschEgyptische betrek kingen zou verbeteren, was Hitier ook al kwaad. „Zij hebben gepro beerd, mij te bewijzen, dat het beeld uit het land gesmokkeld werd. Een joodsche geleerde moet dat gedaan hebben. Wel, ik zal hun dien jood uitleveren, maar kunstschatten geef ik niet weg." In ons nummer van gisteravond heeft men kunnen lezen hoe Hitier voornemens is geweest om den Amerikanen, die hij „zwak van geest" achtte, vrees aan te jagen door een mededeeling over mala ria-epidemie onder de Duitsche soldaten. Deze truc ging, omdat er nog een verstandige generaal was, niet door. Dolf en zijn tra wanten hebben overigens trucs ge noeg uitgehaald, waaraan vele Ne derlanders, „zwak van geest", zoo als zij nu zelf verklaren, ten slachtoffer vielen. Vandaag is echter nog naar alle kanten oppassen geboden, want het toepassen van trucs zit den men schen, naar het schijnt, in het bloed. Trucs als onderdeel der oneerlijjc- heid, trucs als propagandafactor bij ideeën-verbreiding. De handigheden zijn, evenals als bij vele andere goochelaars, vaak moeilijk te onderkennen. Zoo werd Bevin te Moskou zelfs sarcastisch. Noodzakelijk is daarom, dat van onzen kant op velerlei terrein goe de voorlichting wordt gegeven, terwijl daarnaast de „belangheb benden" zelf ook goed moeten toezien, dat ze nieti bij den neus worden genomen. Het begin is vaak zoo onschul dig, zoo ongevaarlijk, zoo leuk, zoo verrassend, zoo pakkend, zoo meesleepend. Men ziet het begin wel, maar heeft de truc niet hee- lemaal door. 'Gevolg: velen verdrinken, voor ze goed en wel water hebben ge zien. Anderen loopen een afmat tende en vaak doodelijke geeste lijke en moreele malaria op. Uitkijken is geboden. Er wordt mij te' veel gegoocheld. Om de li chamen, om de zielen. HENK VAN DER MAZE. dervaart heeft verzocht een proef van het nieuwe materiaal voor 't noodige onderzoek over te leggen en dat hierop nog steeds het wachten is. f Zeer zeker valt het te betreu ren. dat in een aangelegenheid als deze, waarmee de hoogste vólks- Het aanbod, op kosten van onge lijk een accountantsonderzoek te laten instellen naar het ledental van het NVV, is door ..De Waar heid" afgewezen. Het blad meent, dat het NVV-bestuur beter deed. zijn ledencijfers officieel te publi- ceeren. „Ja, dat is nou vervelend ver dedigt zich „Het Vrije Volk". Als het NW zijn'ledental publi ceert, schrijft „De Waarheid". „Dat is bluf" („De Waarheid" van 20 Maart j.l.)En als het NW zegt: „Goed. controleer dan maar", dan zegt ..De Waarheid toch weer dat het NVV maar moet publiceeren. Goed. Het NVV-bestuur heell ons gemachtigd uit zijn naam mede te deelen. dat het leden tal 304.336 bedraagt. Het NVV had voorgesteld, dal de partij, die het publiek valscli had voorgelicht, 25.000 aan het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden zou beta len. Dit bedrag kan nuttiger be steed worden schrijft de ,,bluf"- krant nu. Wij voor ons vinden, dat geld, besteed voor de ge zondheid van zwakke arbei derskinderen, uitstekend is be steed". We gaan nu maar weer ovei tot de orde van den dag. Volgens een mededeeling van dr. Soth B. Nicholson, zonnedes- kundige van h.et Mt. Wilson ob servatorium, zijn eenige der groot ste zonnevlekken, die tot heden werden waargenomen, nog steeds zichbaar. Deze worden op het observatorium nauwkeurig in kaart gebracht. De geleerde noem de ze met de vlekken, die in April 1946 waargenomen zijn, „mis schien de grootste in 75 jaar". Dr. Nicholson deelde mede, dat het gebied, waar de vlekken zijn waargenomen, 128 bij 24 ki lometer besloeg, maar op het ooogenblik zijn de vlekken zicht baar op ongeveer tot 1-% van het zichtbare halfrond van de zon, die een middellijn heeft van ongeveer 1380 kilometer. De vlekken, die met het onge wapende oog gemakkelijk te zien zijn, worden volgens den geleerde veroorzaakt door wolkenbuidels of mist, die in de nabijheid van de oppervlakte van de zon de zonnestralen onderscheppen en een indruk van duisternis veroor zaken. Voorzoover wij weten, hebben de enorme vlekken geen invloed op de aarde gehad, aldus dr. Nicholson. Op nader door de distributie diensten te bepalen dagen in de tweede helft van April, kunnen wederom aanvragen ter verkrij ging van werkschoenen worden ingediend door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen bon voor gewone werkschoenen of Engelsche werk schoenen hebben ontvangen en die een beroep uitoefenen op grond waarvan zij voor werkschoenen in aanmerking komen. De aanvragen moeten geschie den met gebruikmaking van een formulier MD 333-04. Collectieve aanvragen moeten worden inge diend door bedrijven met meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waarvan zij voor werkschoenen in aanmerking komen. Van de 400.000 Amerikaansche mijnwerkers, die Maandag na een week rust ter herdenking van de slachtoffers van de ramp in Cen- tralia, weer aan het werk zouden, gaan, zijn er slechts 54.000 ver schenen. Tengevolge van de afwijzing van het verzoek van Lewis aan Krug, den minister van binnen- landsche zaken, orrf de mijnen te sluiten, hadden de leiders der plaatselijke vakvereenigingen be sloten de mijn-werkers niet naar hun werk te laten terugkeeren. De New York Times meldt uit Washington dat de Amerikaansche regeering voornemens is den fede ralen rechter te verzoeken, „met het oog op de stillegging van het werk in de steenkolenmijnen, de volledige boete van 3% millioen dollar opgelegd aan het vereenig- de mijnwerkersverbond, weer te handhaven". Verleden maand had het Hoog gerechtshof deze boete tot 700.000 dollar teruggebracht. Van de zijde der directie van de mijnbedrijven werd gisteravond verklaard, dat de productie mo menteel ongeveer 32 procent van d-e normale bedroeg. Joseph Beirne, voorzitter van het Amerikaansche Vakverbond van Telefonisten, heeft bekend ge maakt. dat de stakers zich voor bereiden op een langdurige sta king, aldus A.F.P. Bij controle in een cafetaria in een der plaatsen van Zuid-Holland ontdekten controleurs van den C.C.D. een „zwarte" boekhouding. Uit deze boekhouding bleek, dat in een periode van ongeveer 2% maand ruim 113.500 gebakjes wa ren omgezet of gemiddeld 1800 per dag. De benoodigde bonnen voor de grondstoffen waren zwart gekocht. Proces-verbaal werd op gemaakt wegens het zwart koo- pen van bonnen voor 945 kg. bo ter en 945 kg. suiker. In Hillegersberg werd bij een cafetaria geconstateerd, dat in drie maanden tijds 200 kg. boter, 860 kg. suiker, 2500 kg. vleesch en 2600 liter melk clandestien waren ingekocht. De eigenaar kreeg een procesverbaal en werd in voorloopige hechtenis gesteld. Tengevolge van een explosie in een Italiaanschen express-trein, toen deze in het station Albero Bello. bij Bari, stond, zijn meer dan 60 personen gewond, van wie 10, naar gevreesd wordt, doodelijk. Men gelooft, dat de ontploffing veroorzaakt is door explosieve stof, welke illegaal door een pas sagier werd vervoerd en per ongeluk is ontbrand. ft Een van de groote. 12-tons grijpers, die bij de Droogdokmij worden gekalifalerd voor de reis naar Engeland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1