Het ziekenfondswezen op de helling Menschenleven in bedrijven PROF. ROMME Hoe Amerika er bij staat Hitiers schamperheden ter stafvergaderingen Ruhrgebied, Rijnland en Saargebied Emigratie van boerenzoons I DE TAAK VAN DEN ZIEKEN FONDSRAAD GOUVERNEUR-GENERAAL Vrijstelling wegens broeder dienst weer mogelijk De Gasperi heeft het moeilijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Werk aan den winkel Voorwaarden voor goede leiding Moedige pastoor van Dachau Benoeming zeer binnenkort te verwachten Recordcijfer van inkomens Lewis regeert Naar Australië of Canada Die goeie minister 69ste JAARGANG VRIJDAG 11 APRIL 1947 No. 20286 DE STERKTE DER LICHTINGEN Rake rede van minister Neher Door Z.H- den Paus onderscheiden Prof. M. Omzet loopt terug ITALIË, DE ZONDENBOK Het verloop van de mijnwerkersstaking GROOTSTE NOORSCHE WALVISCHV AARDER HET PRINSELIJK PAAR IN ZERMATT DE STANDPUNTEN TE MOSKOU APPEL- EN PEREN- STROOP BONVRIJ DE GRENSCORRECTIES Nederlandsch-Britsch onderzoek STAKINGEN EN RELLETJES IN ITALIË Het beroep der regeering niet gevolgd DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ^'^r^ïo^naerstraat 1, Tel. IsmTfe Sc'hiedam. Broórsvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,z5 per kwar taal. 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In ons vorig artikel over het ziekenfondswezen deelden wij mede, dat zoo spoedig mogelijk een ontwerp ziekenfondswet bij de Kamer aanhangig gemaakt zal borden. Deze wetenschap putten Wij uit de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot instel ling van een ziekenfondsraad. De minister voegde er aan toe, dat, alvorens zulks gebeurt, het advies van den in te stellen ziekenfonds raad zal worden ingewonnen. Ge geven de moeilijkheden der materie en de groote meeningsverschillen, welke ter zake bestaan, zal met de voorbereiding onvermijdelijk eenige tijd gemoeid zijn. Men zal deze restrictie van den Minister ongetwijfeld plausibel vinden en daarom verwondert het in een publicatie vaP de Maat schappij ter bevordering van de geneeskunst te lezen, dat „deze aanvaarding (van het nieuwe con tract met de ziekenfondsen) alleen mogelijk is gebleken, riadat aan de artsen was toegezegd, dat nog in JP47 een principieeie reorganisatie van het ziekenfondswezen tot stand zou komen, waarbij rekening zou worden gehouden met de ethische en ideëele motieven der artsen". Wij hopen van harte, dat het mogelijk zal zijn zoo snel te wer ken doch betwijfelen het ten sterkste. Immers, de in te stellen ziekenfondsraad heeft het nog niet verder gebracht dan de goedkeu ring van de Tweede Kamer en wanneer hij onzen Senaat met suc ces gepasseerd is, moet nog de samenstelling volgen, voordat men aan den arbeid kan gaan, welke ongetwijfeld zeer moeizaam zal blijken. Men behoeft het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer er slechts op na te lezen om te er varen hoe talrijk en diep ingrij pend de wenschen van de Kamer leden zijn. Daarbij komen dan nog Hie van de artsen en de zieken fondsen om van de belanghebben den (de patiënten) nog te zwijgen. Toch zal het o.i. dienstig zijn om ook aan deze laatsten via den zie kenfondsraad gelegenheid te geven om, hun belangen te bepleiten,. En hierbij denken wij niet op de laat ste plaats aan de groote gewinnen, Welke, zooals wij reeds eerder uit eenzetten, speciale verlangens heb- be-n'e taak van den ziekenfondsraad „=>1 ongetwijfeld veel omvattend worden. Immers een zeer belang rijk onderdeel van de taak van genoemden raad zal zijn, naast het uitoefenen van toezicht op de zie kenfondsen, het geven van adv e- zen bii de voorbereiding van alle ontwerpen van wetgevenden aard, u'elke het ziekenfondswezen be treffen Het ziekenfondsbesluit zoo lezen wij in de memorie van toelichting zal binnenkort door een ziekenfondswet moeten ver vangen worden. In hoeverre die wet nieuwe beginselen omtrent opzet en uitvoering behoort te be- gatten, is het voorwerp van nader onderzoek. Het is de bedoeling, dat de ziekenfondsraad hierover voórlieM®^ zal geven. Er zijn vragen .V klokken, welke van belang zij,n ^oor, het overgroote Heel van bevolking en waarvan de oplossing moeilijk is. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer wezen meerdere Ipden er dan ook op, dat bij de samenstelling van den voorgestel- den ziekenfondsraad rekening zal moeten worden gehouden met de verslhülende de bezwaren tegen de huidige rege ling stammen, opdat deze samen- stelling door een zoo veelzijdig mogelijk karakter den ïaad m Staat zal stellen een van zijn voor- paamste taken het adviseeren in zake de komende ziekenfondswet, paar behooren te vervullen. Het stemt tot voldoening, dat de Minister bereids toezegde, dat aan den raaj een veelzijdig karakter zal worden gegeverL Het kan aan pet succes van zyn Werk slechts ten goede komen. jjn instemming verdient mede bet verlangen van een aantal leden, dat het karakter van den raad zoodanig wordt bepaald, dat con creet tot uitdrukking komt, dat deze een maatschaPpeUjk orgaan is ter uitvoering van Ótr&rid en geen overheidsor^ De mlnfóter acht het met moge lijk ttSns róóds in bijzonderheden vooruit^ loopen op de te treffen wettelijke regeling. In algemeenen zin is de bewindsman van Sociale Zaken echter bereid te bevorderen, dat aan de overheid niet meer ter regeling zal worden opgedragen, dan in het te kiezen systeem van verzekering noodig zal blijken voor het waarborgen van een goede uit voering daarvan. Aan het particulier initiatief zal dus volledig recht worden gedaan. Het is de taak van dat particuliere initiatief om dit vertrouwen waar dig te toonen en zulks zou o.i. reeds nu tot uiting moeten komen door het onverkwikkelijk debat van de laatste weken te staken en eensgezind in goede verstandhou ding de schouders te zetten onder het werk van de reorganisatie van het ziekenfondswezen in het belang van het groote goed van de volks gezondheid, waarvoor de artsen tijdens de bezetting zoo moedig op de bres stonden en waarvoor ziekenfondsbesturen jaren lang on baatzuchtig veel arbeid verrichtten. Zooals gezegd, zal groote inspan ning geëischt worden, want de her ziening dient veel omvattend te ziin. Het ziekenionaswrr-n moer op de helling voor grondige „ver bouwing". Wij noemen hier slechts een paar punten. Op de eerste plaats zal. zooals wij vroeger be pleitten, de weistandsgrens aange past menen re woruen aan ue™ werkelijken welstand van de aaf geslotenen, zoodat b.v. rekening wordt gehouden met kindertal. Over de vraag, of het aanbeveling verdient de premie lager te stellen en de fondspatiënten een gering bedrag te laten betalen per con sult, zijn de meeningen verdeeld. Ook omtrent deze vraag zal de ziekenfondsraad zich kunnen uit spreken. Bjj het ontwerpen van de zie kenfondswet zal niet worden uit gegaan van het beginsel, dat uit sluitend arbeiders moeten wor den beschermd tegen de gevol gen van ziekte. De opvatting, dat gebruik is ge maakt van de bezettingsomstandig heden om een regeling in te voe ren, welke ook afgezien van de Duitsche insluipsels niet de in stemming had van de meerderheid der artsen en andere belangheb benden, doch slechts door een aan tal ambtelijke organen wenschelijk werd geacht, kan de minister niet deelen. Maar al moge men betreu ren, dat Duitsche drang er toe heeft geleid, dat gedurende de be zetting, toen de normale wetgeven de organen niet konden function- neeren, een zoo ingrijpende rege ling is tot stand gekomen, daaruit zal niet de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat deze regeling thans eenvoudig ter zijde zou kun nen worden gesteld. De zieken fondsraad is bedoeld om mede over een breede herziening te advisee ren. Wordt het ziekenfondsbesluit door een wet vervangen, dan zal moeten worden overwogen, of de ziekenfondsraad in zijn bestaanden vorm dient te blijven voortleven dan wel te zijnen aanzien andere voorzieningen behooren te worden getroffen. Er zal dan gelegenheid zijn de regeling van het fonds wezen in te passen in kader van de algemeene organisa- tie inzake de volksgezondheid. Men ziet, werk ten over aan den winkel. Ieder vervulle zijn taak met toewijding, want de zaak is de grootste inspanning waard. De hulp aan Engeland. De eerste grijper op weg naar het over- stroomingsgebied in de middensluis van IJmuiden. Uit de memorie van toelich ting op het thans bij de Twee de Kamer ingediende wetsont werp tot bekrachtiging van den alg. maatregel van bestuur van 24 Maart 1947 betreffende dienstplichtvoorzieningen, blij kt dat er in bescheiden mate weer vrijstelling wegens broeder- dienst verleend kan worden. Deze vrijstelling zal dan op het zelfde beginsel dienen te berusten, dat aan de in de dienstplichtwet geregelde vrijstelling ten grond slag ligt. Die regeling kan echter bezwaarlijk in haar geheel ge volgd worden, o.a. wegens de om slachtige en tijdroovende admini stratie daaraan verbonden. Het doel: tegemoetkoming aan de groote gezinnen, zal echter even goed bereikt worden, indien als maatstaf bij deze vrijstelling en- kei wordt afgegaan op het getal zoons, dat uit een gezin gediend heeft of tot dienst bestemd is. Verder blijkt uit de toelichting, tot het wetsontwerp, dat voor de lichting 1945 voor den werkelij ken dienst zijn opgeroepen rond 37.000 man, welk getal vermoe delijk in verband met de nadere bestemming van uitstel genieten den zal stijgen met ongeveer 2300. Voor de lichting 1946 zijn tot dusver niet zooveel tot den dienst bestemd, doch hun aantal groeit nog aan. Het zal echter dat van 1945 niet te boven gaan. De lichting 1947 zal een grootere sterkte vereischen; geschat wordt dat voor deze lichting en ook voor de lichting 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. Een bijzondere voorziening zal noodig zijn voor het wegnemen van de tekorten, die zich bij de eerste lichtingen voordoen bij be paalde groepen. De lichting 1944 zal daarvoor slechts voor een deel ter beschikking behoeven te ko men. Verwacht wordt dat dit deel de 10.000 niet zal behoeven te overschrijden. Het is voor de lichtingen, welke thans aan de orde zijn, niet wel uitvoerbaar, de vrijstelling we gens broederdienst zoo te rege len, dat zij geheel en al bestrijkt het z.g. overschot, dat er na de verschillende toewijzingen en de overige vrijstellingen nog blijft. Bovendien kan de broederdienst- vrijstelling ook niet geheel tot dat doel worden aangewend, omdat er ook groepen van ingeschreye- -nen zijn, die buiten de aanwijzing tot gewoon dienstplichtige be hooren te blijven. Gedacht wordt hier o.a. aan een zeker deel der personen met beperkte geschikt heid, aan gedetineerden en aan personen, die van het recht om te dienen zijn ontzet. Hoelang het verblijf in werke lijken dienst van de thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen zal moeten duren, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. De regeering verwacht, aldus de toelichting - dat de duur van dit verblijf in totaal ongeveer 2% jaar zal bedragen. Aan een lunch van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del, departement Amsterdam, heeft de minister van wederop bouw en volkshuisvesting de heer L. Neher, gisteren een be langwekkend betoog gehouden over „De bevordering van de menschelijke verhoudingen in het bedrijf". Een van de belangrijkste punten voor het scheppen van goede vei- houdingen in een bedrijf noemde de minister een goed werkend kernwezen of wel ondernemings raden, waarin een machtige moge lijkheid is gelegen om betere men schelijke verhoudingen en betere resultaten in het bedrijf tot s.and te brengen. Onontbeerlijke factoren hiertoe zijn geduld, menschenken nis, kennis van de onderneming er. de eigenschap om vertrouwen vre ten te wekken en „neen" te kun nen zeggen, als dit noodig is. Zoo wel van de zijde van het perso neel als van de bedrijfsleiding moei het kernwezen lévend gehouden worden, terwijl de hoogste leider de overtuiging moet wekken, dat alle onderwerpen met vol vertrou wen en openhartigheid bespro ken kunnen worden, zonder een poging te doen om z.g. een slag om den arm te houden. In dat ge val zal het kernwezen een groote steun blijken voor goede men^ schelijke verhoudingen in elk bedrijf, of om het eenvoudiger te zeggen, de baas zelf moet spreken met zijn menschen, zoodat een wederkeerig vertrouwen ontstaat en conflicten vermeden worden. ^Het personeel wil het gevoel heboen, dat het aan een bedrijf, zij het groot of klein, meewerkt; het moet zich kunnen realiseeren wat net doet en waartoe zijn werk leidt. Het moet zich geen instrument voelen en als mensch het nut van zijn taak inzien. Minister Neher onderstreepte in dit verband het belang van het goede contact tusschen den leider en de geleiden. Leiding mogen geven, aldus minister Neher, beteekent verant woordelijkheid dragen voor eiken mensch die onder onze leiding werkt. Spr. achtte het zeer nuutig en noodzakelijk, dat de hoogste leider van een bedrijf het contact met zijn menschen, hoe groot zulk een bedrijf ook is, niet verliest en tenminste eenmaal per maand een middag of een dag besteedt om ook de eenvoudigste menschen uit zijn onderneming, die daartoe den wensch te kennen geven, te ont vangen, alsmede om de afdeelin- gen van zijn onderneming te doorloopen. In de verbetering der menschelijke verhoudingen tus schen leider en geleide zag spi. een enorme winst voor het bedrijf als zoodanig en den hieraan beste den tijd achtte hij nimmer ver loren. aangezien door deze psycho logisch verantwoorde methode de blik verhelderd wordt. Friedrich Pfanzelt, de dorps pastoor van Dachau, is uit erken- i telijkheid voor de aan de gevange- 1 nen van het concentratiekamp be- wezen hulpdiensten, door den H Vader bekleed met de waardig heid van Pauselijke Huisprelaat. De toegang tot het concentratie kamp was pastoor Pfanzelt ten strengste verboden, doch het ge lukte hem een ondergrondsche verbinding tot stand te brengen. Toen eindelijk den priester-ge vangenen in Dachau de oprichting van een kapel werd veroorloofd, hielp hij mede aan de uitrusting ervan. Sinds de gevangenen geen voedselpakketten meer mochten ontvangen, organiseerde pastoor Pfanzelt een groote inzameling in Dachau en omgeving, zoodat hon derden geestelijken en leeken van den hongerdood gered konden worden. Daarbij dreigde voortdu rend arrestatie door de Gestapo. Na de opheffing van het con centratiekamp in 1945 kregen tal rijke vrijgekomen priesters de eerste hulp in de gastvrije pastorie van Dachau. Naar wij uit politieke kringen vernemen, moet thans wel als vaststaand worden aangenomen dat prof. Romme zeer binnenkort benoemd zal worden tot Gouverneur-Generaal ter vervanging van den Luitenant-Gouverneur-Generaal an M°°k' wiens ^spoedig aftreden thans wel schijnt vast te staa°- Men verzekerde ons n.l. dat de wensch van dr. Van Mook, van zijn post te worden ontheven, nu op het punt staat te worden •0. De bekende oogheelkundige prof. dr. H. J. M. Weve is per K. L. M. vliegtuig naar Johan nesburg vertrokken. Hij zal in Zuid-Afrika een aantal voor drachten en demonstraties hou den op oogheelkundig gebied. ingewilligd. Voor deze opvolging worden wel verschillende namen genoemd waaruit die van prof. Romme het sterkst naar voren treedt. Na de behandeling van Linggadjati in de Kamer en de rol, welke prof. R mi me hierbij heeft gespeeld, schijnt deze sterker naar voren te zijn ge komen met het gevolg, dat, nu het aftreden van dr. Van Mook aanstaande is, met de benoeming van prof. Romme zeer ernstig re kening moet worden gehouden Wel vraagt men zich in dezelf de kringen met nieuwsgierigheid af, wat er na de benoeming van prof. Romme zal geschieden met de zoo zeer gemutileerde Com missie-Generaal, waarvan nog slechts twee leden over zijn. mr. C. P. Romme De eerste promotie te Batavia na de Jap..bezetting. Ir. W J. T immer promo veerde. De promotor, dr. J. BoeJce, die een auto-ongeluk gehad hadwerd op een baar van ziekenhuis naar universiteit over gebracht. „De schuld voor den tweeden wereldoorlog rust op Italië", zoo deelde Adolf Hitler in Mei 1943 aan zijn generalen staf mede, naar thans uit de gehèime no tulen van de stafvergaderingen is gebleken. Indien Italië in 1939 had ver klaard, dat het aan de zijde van Duitschland stond, zooals het bij verdrag aan Duitschland was verplicht, zou de oorlog nooit begonnen zijn. De Engelschen en de Franschen zouden ons den oorlog niet hebben verklaard. „Toen ik den duce indertijd een memorandum zond om trent zijn besluit om ons niet in de crisis bjj te staan, is dat memorandum onmiddellijk in Londen terecht gekomen. Twee uur later teekenden de Engel schen hun militair bondgenoot schap met Polen." Deze beschuldiging aan het adres van zijn bondgenoot, Italië is typeerend voor Hitler's houding ten opzichte van alle niet-Duit- schers, vriend of vijand. Italië echter kreeg wel de meeste vér- wijten te hooren, zooals blijkt uit de in Berchtesgaden geredde ste nografische verslagen. „Wat hebben wij er aan, om den Italianen wapens te geven?" vroeg Hitler in Maart 1943. „Zoo dra er een aanval op hen ge daan wordt, werpen zij hun wa pens weg en nemen de vlucht. Ik laat me nooit meer door hen voor den gek houden. Gewapende Ita lianen doen mij denken aan ha zen of schapen in leeuwen huiden." Bij een andere gelegenheid ver telde Hitier zijn generaals, dat een SfS-eenheid opwoog tegen twintig Italiaansche divisies. Goering stond zijn Fuehrer steeds gaarne ter zijde, in het wer pen met modder naar den Itali- aanschen bondgenoot. „De Itali aansche soldaten zouden hun laatsten broeksknoop verkoopen voor een Britsch pond", zei rijks maarschalk Hermann. Ook de Franschen kregen her haaldelijk een beurt in Hitler's peroraties ter stafvergadering. Na de invasie van Noord-Afrika merkte hij schamper op: „Als de Franschen een actie ondernemen zal dat in een gebied zijn, waar hun stellig geen gevaar dreigt. De Russen waren natuurlijk dikwijls het mikpunt van des Fuehrer's hatelijkheden, maar ook alle andere volken kregen hun deel: De Engelschen waren im perialistische piraten, de Ameri kanen lafhartige barbaren, de Roemenen, Hongaren en Polen lafaards. Alleen de Japanners werden nooit uitgescholden, al toonde Hitier voortdurend zijn afkeer van hen en zijn wantrouwen tegen hen. „Ik geloof geen woord van wat zij zeggen", deelde hij in Maart 1943 aan zijn generaals mede, nadat de Japanners de „succesvolle evacuatie" van Gua dalcanal hadden gemeld. Tot het einde toe handhaafde Hitier de mythe van de Duitsche superioriteit. In December 1944 zeide hij zijn generaals, dat de geallieerden alleen daarom de technische overmacht hadden, om dat zij Duitsche uitvindingen hadden gestolen en hun grootere industrieele capaciteit hadden ge bruikt. om die uitvindingen te exploiteeren. Op den 28sten, toen het vast stond dat het wanhopige Arden nen-offensief van von Rundstedt zou mislukken, zeide de Fuehrer: „Duitschland ziet zich gesteld voor de overmacht van drie lan den, van welke elk een wereld macht op zichzelf is." „Er kan geen twijfel aan bestaan, dat wij elk van deze machten afzonder lijk met een handomdraaien zou den kunnen verslaan." Het beheer der kolenmijnen in de Ver. Stalen heeft bekend ge- maak: dat op den derden dag van de „veiligheidsstaking" de vlam- kolenproductie ongeveer 45 pro cent van de normale bedroeg. De instantie meldde dat bijna 1500 mijnwerkers aan het werk zijn en dat er aanwijzingen zijn dat. John Lewis' vciligtoeidsstokiittg lang zaam verloopt, terwijl onder'.us- schen het mijnbureau de ipspecne van de gevaarlijke mijnen ver snelt. Intusschen heelt Lewis aange kondigd dat hij zou weigeren con tracten met de mijneigenaars af te slui'en wanneer de regeering op 1 Juli de mijnen vrijgeeft in dien de uitkeeringen voor het ge zondheids- en maatschappelijk fonds van den vakbond niet ver hoogd worden. Een conflict over deze kwestie kan dus weer tot een nieuwe s'a-king leiden. Bij de vroegere contracten hadden de eigenaars er mee Ingstemd om per ton gedolven kolen vijf dol larcents in het fonds te storten: Lewis eischt thans minstens tien cents per ton. Te Gothenburg is de grootste Noorsche drijvende walvischtraan- kokerij metende 25.000 ton dead weight te water gelaten. De dage- lijksche productie zal 450 ton traan bedragen en de snelheid van het schip veertien, knoopen. De bouw kosten bedragen 22 raillioen Zweedsche kronen. President Truman heeft het Amerikaansche kabinet in een speciale zitting bijeengeroepen ter bespreking van het prijspeil in de V.S. In een door economen en zaken- leiders te New York gepubliceerd overzicht, wordt anderzijds de meening geuit, dat na de alle records slaande „boom" in het I bedrijfsleven een terugslag zal volgen. Men verwacht, dat de boom nog minstens drie maanden zal voortduren. Vele economen en zakenlieden zijn van meening dat de terugslag dezen zomer zal in treden. Zij motiveeren dit met het feit, dat vele prijzen- te hoog zijn en de voorraden te groot op een moment, dat de verbruikers hun aankoopen beperken. Het Paasch- seizoen is, wat de kleinhandel- verkoopen betreft, buitengewoon teleurstellend geweest. Deskun digen verschillen van meening over den duur en ernst van een dergelijken terugslag. Op het oogenblik zijn er bemoe digende teekenen als een totaal cijfer der werkloozen van minder dan 214 millioen en een nationaal inkomen van 177 milliard dollars, een recordcijfer, alsmede een stij ging van 37 millioen dollars tot 1.153 milliard van de waarde van den export in Februari ten op zichte van de vorige maand. Daar tegenover staat, dat de omzet op het gebied der luxe-artikelen in vele groote steden verminderd is. In een rapport over de prijzen en den economischen toestand in hpt eerste kwartaal van 1947, dat door dr. Edwin G. Nourse, den voorzitter van den economischen adviesraad van den president namens dezen raad is ingediend, wordt gezegd: „Ik ben van mee ning, dat wij de prijssituatie op het oogenblik als ernstig moeten beschouwen." De prijsaanpassingen, zooals hij die in zijn overzicht der verwach tingen voor het bedrijfsleven W Prof. H- Weve van Utrecht vertrok naar Zuid-Afrika om op uitnoodiging van het Oogheelkundig Genootschap van Z.-A. lezingen en demonstraties te houden in de voornaamste steden Prins Bernhard heeft na de Paaschdagen met zijn twee berg gidsen voor den eersten keer een langeren tocht in het hoogge bergte gemaakt. Van de hut der FlUhalp besteeg hij de Rimp- fischhorn en hij keerde op den tweeden dag behouden te Zer- matt terug. Naar verluidt, denkt Prinses Juliana nog ten minste twee we ken in Zermatt te blijven. Het Nederlandsche knapenkoor „De Oosterhoutsche Nachtegalen", dat een tournee door Zwitserland maakt, zal 12 April naar Zermatt gaan om het prinselijk paar een serenade te brengen. Te Moskou waren gisteren de kwesties Ruhrgebied, Rijnland en Saargebied aan de orde. Het woord was allereerst aan Bidault die het Fransche standpunt uit eenzette, dat afscheiding van Ruhrgebied Rijnland bepleit, permanente Rijnlandbezetting, benevens een tolunie tusschen Frankrijk en Saargebied. Wat het Ruhrgebied betreft, her innerde Bidault er aan, dat het doel van het Fransche plan de controle op de productie der mij nen en industrieën is. De eigen dom moet aan de Vereenigde Na ties worden overgedragen, het be stuur aan vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden en de nabuurstaten, wier economie grootendeels van de exploitatie van het Ruhrbekken afhangt, n.l. België, Nederland en Luxemburg. Voor boerenzoons bestaat gele genheid naar Australië of Canada te emigreeren, waar zij, na eeni ge jaren als landarbeider te heb ben gewerkt, eventueel zelf een bedrijf kunnen beginnen. Voor Australië wordt de voor keur gegeven aan ongehuwden. Zij zullen ongeveer in Juni-Juli vertrekken. De reiskosten bedragen 1000 per persoon. Aan deviezen zal men 25 pond sterling mogen me«men De regeling voor Canada is vrij wel dezelfde met dien verstan de, dat in Canada wegens huis vestingmoeilijkheden uitsluitend on gehuwden beneden 30 jaar go- plaatst kunnen worden. Het ve,- trek naar Canada vindt plaats «n de maanden Mei tot Juli, Jaai de emigranten vóór den aanvang van de oogstwerkzaamheden al daar aanwezig moeten zijn. De reiskosten bedragen 500 600 gul den. Deviezen worden verstrekt tot 100 dollar. Alle onkosten komen zoowel voor Canada als voor Australië voor rekening van den emigrant. In verband met den spoedigen vertrekdatum dient aanmelding bij de gewestelijke arbeidsbureaux zoo snel mogelijk te geschieden. De distributie van steenkool en staal moet door een internationaal bureau worden geregeld. Na Bidault sprak Bevin. Hij her haalde het Engelsche standpunt: Engeland kan geen speciaien sta tus voor het Ruhrgebied overwe gen, zoolang als het principe van de verdeeling in zónes blijft be staan. Spreker is het eens met Bidault, dat voor het Saargebied een speciale regeling moet worden getroffen. Ten aanzien van de Neder landsche eischen tot grenscor recties verklaarde Bevin, nat, toen Nederland bezet was en door overstroomingen geteisterd, Engeland de hoop had uitge sproken, dat, indien Nederland zou besluiten, territoriale eischen te stellen, deze in gunstigen zin zouden worden overwogen, of schoon men zich toen niet aan bepaalde afspraken had laten binden. Spreker achtte hier een geval aanwezig, waarin een commissie, als gisteren door Marshall voorgesteld, goede diensten zou kunnen bewijzen. Molotof, die Bevin als spreker opvolgde, achtte de verklaringen van Bidault en Bevin van groot belang, maar wilde de zaak eerst nog bestudeeren. Eerst morgen zou het sovjet-standpunt bekend gemaakt worden. Marshall verklaarde, dat de V. S. bereid zijn, de economische aspecten van het Ruhrvraagstuk in overweging te nemen onder voorbehoud, dat geen ingrijpende besluiten genomen worden, voor de raad van ministers de kwestie van beveiliging tegen het gebruik van de productie van het Ruhr- gebipd voor militaire doeleinden door een herleefd Duitschland heeft besproken. In de eerste plaats achtte Marshall het nood- -akelijk, dat Duitschland niet al leen de verantwoordelijkheid heeft voor de productie, maar óók voor het verhandelen dezer producten voor zijn eigen industrieën. De V. S. willen een Europeesche oplos sing van deze kwestie in een Europa, dat óók Duitschland omvat. De V. S. zouden Frankrijk steu nen in zijn eisch, dat het Saarge bied politiek van Duitschland wordt losgemaakt en door een douane- en financieele overeen komst in het economische en fi nancieele systeem van Frankrijk wordt opgenomen. Ten aanzien van de grens- voorstellen, door de Belgische, Nederlandsche, Tsjeehoslowaak- sche en Luxemburgsche regce- ringen ingediend, verklaarde Marshall zich accoord met het geen Bevin had gezegd. Hij achtte het op dit oogenblik niet noodzakelijk hieraan nog iets toe te voegen. 1947 aan het einde van het vorig jaar heeft uiteengezet, zijn niet verwezenlijkt. Het huidige hooge prijspeil, aldus Nourse. is niet aan een bepaalde groep te wijten. Er zijn een aantal factoren verant woordelijk voor. Course wees er op. dat de landbouwers in 1946 een kleineren oogst hebben gehad, dan gewoonlijk, terwijl er tevens meer vraag uit het buitenland bestond. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening heeft besloten appel- en peren- stroop thans zonder bon te doen verkoopen. Sinds het instellen van den keu zebon voor suiker, jam en stroop is de vraag naar beide laatstge noemde artikelen gedaald, door dat een deel van d£ consumenten den jam-suikerbon geheel wen3Cht te besteden aan suiker en niet aan de overige voor een belangrijk deel uit suiker bestaande produc ten, welke op dezen bon verkrijg baar zijn. Daar de totale hoeveel heid suiker voor consumptiedoel einden sindsdien niet grooter is geworden, is het duidelijk, dat een vergrooting van de jam- en stroopconsumptie slechts moge lijk zou zijn bij een verminderde suikerconsumptie, d.w.z. bij een terugkeer tot het lagere suiker rantsoen. Aangezien het niet de bedoeling is den consument we derom te dwingen een gedeelte van de beschikbare suiker niet, dan wel in den vorm van duurder producten als jam en stroop op te nemen, kan het vrijgeven van deze artikelen niet worden over wogen. Daar echter in appel- en peren- stroop, welke tot nu toe eveneens op den jam-suikerbon verkrijg baar was, in het algemeen slechts suikerbieten worden verwerkt, die daarvoor speciaal zijn geteeld en van den beginne af aan niet voor de suikerfabrieken Waren bestemd zoodat de productie hiervan niet geschiedt ten koste van de suiker voor andere doeleinden is de minister tot het besluit ge- Komen appel- en perenstroop zon der bon te doen verkoopen. De detaillisten moeten hun voorraad appel- en perenstroop bij de plaatselijke distributie diensten opgeven. Een commissie van Nederland sche en Britsche deskundigen z-1 tegen eind April de Nedcr- landsch-Duitsche grensgebieden aan een onderzoek onderwerpen. De Britsche autoriteiten in Duitschland, die verantwoordelijk zijn voor het bestuur van de gebieden, welke in het Neder landsche memorandum van 5 November 1946 worden op„-e- eischt, hebben een uitnoodiging voor een onderzoek aan de Ne derlandsche regeering gezonden, die met voldoening deze uitaoo- diging heeft aanvaard. Leider van het Nederlandsche team van deskundigen is dr H. M. Hirschfeld, van het Britsche team, brigade-generaal A Praia. Het ernstige beroep, dat de Ita liaansche regeering op het volk gedaan heeft om niet te staken ".n een tijd, die beslissend is voor het herstel van den economischen toestand van Italië, blijkt tot doo- vemansooren te zijn gericht. Overal in het land hebben zich gisteren stakingen en relletjes voorgedaan als protest tegen de regeeringspolitiek en de werk loosheid. Onderwijzers van lagere scholen hebben besloten 14 April in sta king te gaan, daar een jaar van onderhandelingen over loonsver- hooging geen enkel resultaat heeft opgeleverd. In Milaan zetten rechters aan de plaatselijke rechtbank hun staking voort en stuurden per vliegtuig een delegatie naar an dere Noord-Italiaansche steden om andere rechters voor hun actie te winnen. Voorts verzette men zich hier tegen de door de regeering bevo len prijsverlaging van 5 procent ter voorkoming van inflatie. Sommige winkeliers weigerden botweg hun prijzen te verlagen, terwijl andere over winkelslui ting spraken. De toestand toonde veel over eenkomst met die uit de twintiger jaren, toen bloedige botsingen tusschen kapitaal en arbeiders het fascisme aan inslaande argumen ten hielpen om Mussolini aan de macht te helpen. In Turijn belegerden Woensdag 5000 werklooze oudstrijders, ex- partisanen en gevangenen der con centratiekampen het stadhuis, mis handelden den commissaris van politie en vernielden ruiten en meubilair.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1