TANTALUS-KWELLINGEN OP DE JAARBEURS Ruit-nieuwtjes „Sommige beelden zul je nooit vergeten' SS»®? as «VS PAGINA 2 WOENSDAG 16 APRIL 1947 Een klein modebabbeltje van onze Parijsche medewerkster DE FABRIEK BEREIKT KNOEIERIJ MET DISTRI BUTIEGOEDEREN Rayon wat de klok slaat VRIJWEL GEEN VERANDERING VIJFTIG JAREN KATH. BAKKERSORGANISATIE HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL OPGEHELDERD 'Alsmaar wachten op de Rijksbemiddelaars de STAKING BIJ PHILIPS De combinatie melkveehouder, melkslijter blijft door het bedrijf, schap voor zuivel verboden. De eerste Ned. drijvende kraan is in het gat van den Trent.oever bjj Morton (Eng.) aangekomen. Te Antwerpen heeft de geheel- oothoudersvereeniging „Sobrië- tas" haar 31ste congres gehouden Een groote delegatie uit Neder land, onder leiding van jhr. Michiels van Kessenich. burge meester van Maastricht en voor zitter van de ,,Sobriëtas"-vereeni- ging in Nederland, woonda het congres b(j. Pemand de Brinon die geduren de de Duitsche bezetting van Frankrijk ambassadeur vanwege de regeering te Vichy is geweest, is nabij Parijs geëxecuteerd Het vonnis is voltrokken met den kogel vtra Salvequart, die verpleeg ster is geweest in het vrouwen concentratiekamp Ravensbrtlck en evenals Carmen Mory ter dood werd veroordeeld, heeft den ko ning van Engeland om gratie ver zocht. <2> De voormalige commandant van het viroegere concentratiekamp Auschwitz, Rudolf Hoess, is Dinsdagmorgen te Auschwitz opgehangen A Een vroegere sergeant van de Britsche koninklijke luchtmacht, Augustin Preucü is door een volksrechtbank te' Praag ter dood veroordeeld wegens het verraden van zijn redders en het prijs geven van militaire geheimen aan de Duitschers. Half zeven: we passeeren de brug. Niets.Het is een mooie nieuwe brug. Net voor den oorlog gebouwd, waar schijnlijk, Staat niet op de kaart, is onbeschadigd. Het blijft stil. Waarom blijft het stil! Elke stap, dien je doet, wordt een stap in een luchtledig van spanning. Rechter peloton buigt af, spoorbaan op, verdwijnt achter huizen. Het blijft stil. Er moet verderop een zware vijandelijke mortier staan opgesteld. Het blijft doodstil. Nederland slaapt nog: je vader, je moeder (of ligt zij wakker?), je ver loofde Duizenden vaders en moeders en vrouwen en verloofden. De vroege ochtend, grijs en vochtig, houdt den adem in. Waar blijft die vijandelijke mortier? Klop 't af!! Op de gestelde vraag valt op het moment nog niets met zekerheid te zeggen die net z'n gecamoufleerde Jap- penhelm wegsmeet. „Zoo, zet 'm maar weer op!!" Mee! Por in z'n rug. „Lekas!" Rechts moet meer tegenstand zijn. Wij zwenken naar rechts. „Denk om eigen groep daar!!" Nieuwe krijgsgevangenen. Het is tien voor zeven. „Awas Andjing blanda!!!" „Pas op blanke hond!!" versch geschilderd op een huis. Schieten wordt opnieuw heftiger. Terwijl we tusschen de huizen doorrennen klapperboomen struiken, tuinpaadjes zie ik een oud vrouwtje onder 'n boom: als 'n bidsprinkhaan, roerloos, dicht te gen den stam aangedrukt. laag gehurkt. Geen schrik, slechts we zenloos. Nieuwe commando's en plotse ling fabriekscomplex! Rails. De Dordtsche Heysterbach- straat. 4 vlak voor me: „Verder! verder! Uitkijken!!" Het is een vreemde Zondagmor gen. Alles verlaten, rails roestig, Bocht in den weg. Rechts hui zen vooruit de sluiWeng boem!!! Weng.... boem!!! Alle stilte kapot!!! Motiervuurü! Vijandelijk? Eigen? Rechts achter de huizen! Moet op de jongens van de spoorbaan zijn!!! Een brengun schiet uit en veel sneller een Lancaster-tom- mygun met een heesch scheurend geluid. „Hallo Dries, hallo Dries, hier Rudi, hier Rudiontvan- gen vuur van over de kali, ont vangen vuur van over de kali...." j De 48-set constateert zakelijk. „Effe snelle!! effe snelle!!!" com mandeert luitenant Schenk. Het is zoover. In alle slaapwan delaars breekt de spanning. Ren nen!!! Naar voren. Naar voren'!! Harder, je moet er doorheen, je moet!!! Hoe eerder hoe beter. Te rug gaat niet! Op onzen weg, gedekt door de huizen links, gebeurt nog niets. Rechts roffelen alle wapens; de mortier (metalig gedempt afschie ten, zwaarder dreunen van den i inslag) versnelt zijn tempo. Boven j ons draait een jager cirkel na cir kel. We bereiken rennend het eind van den open oprit naar sluizen. Sommige beelden zul je nooit vergeten. Nooit zie je iets zoo goed en tegelijk zoo onvolledig als op die momenten. Ik hoor schreeu wen, iemand jaagt vloekend de soldaten uit elkaar, wanneer ze een oogenblik aarzelend steun zoeken bij elkaar en te hoop loo- pen. Vuur van rechts!!! Wit is er rechts!? Midden voor de sluizen, naakt en onbeschermd: luitenant Schenk: „Vooruit mannen! Vooruit Effe snelléééé!" Doodkalm. Stem alleen iets hooger. Kwart voor zeven. Ons peloton stormt langs het laatste huis weg, naar rechts, open stuk over. Alles is open en onbeschermd. Je rent! God, wat kunjeloopen! „Kloeng- kloeng" van klagende veldflesch tegen je been. Voorop knaap met gele vlag om z'n schouders voor vliegtuigidentificatie: dit zijn wij, niet schieten! Zoover zijn we, maar we moeten verder! Commandant smijt troepen uit mekaar. Verder op rechts vallen schoten, tempo wordt hooger. Vent in het wit pro beert aan den overkant van de kali over een muur te klimmen, valt terug, probeert 't weer valt weer terug. De Alri vlucht!!! Sluis is vernield. Om geen op stopping te krijgen moet een sec tie de ondiepe zijkali door. Spoor brug rechts idem vernield. Wij kali door! Onder vuur! We rennen voor ons leven water in tot je knieën tot je heupen val len struikelen. Tegen steilen overkant - dijk op. Dekken!! Verder! Het vuur mindert: gat van stilte. Opnieuw. Even rusten. „Uitkijken, uitkijken. Daar!!!" Achter ons komen nieuwe sol daten de kali over, klauterend van sluispijler naar sluispijler. Het wa ter sopt in m'n schoenen. Man voor me schiet huis langs, komt terug met Alri-krijgsgevangene, Te Delfzijl heeft men ontdekt, dat de fa. C., welke handelt in scheepsbehoeften, bij den distribu- tiedienst aanvragen indiende voor de bemanningen van zeeschepen, welke ofwel niet bestonden, ofwel in het buitenland vertoefden. Een onderzoek wees uit, dat de firma van sommige artikelen groote te korten had, terwijl van andere goederen groote overschotten aan wezig waren. Een hoeveelheid reeds afgeleverde goederen werd achterhaald .terwijl een groot aan tal bonnen en coupures in beslag kon worden genomen. Zoowel C. als zijn compagnon R. zijn gear resteerd. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, later bijna overal weer door- brekende zon; overwegend droog weer; zwakke tot mati- gen wind tusschen West en Zuid; weinig verandering van temperatuur. 17 April: Zon op 5.41 uur, j onder 19.39 uur; Maan op 4.58 uur, onder 14.59 uur. Op 28 Maart was het vijftig Jaar geleden, dat de Ned. Kath. Bond van brood-, koek- en banketbak kers werd opgericht en dit feit is Zaterdag en Zondag in Amsterdam feestelijk herdacht. Zaterdagmid dag recipieerde het bestuur in Krasnapolsky, waarbij zeer velen hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Er werden geschenken aangeboden en vriendelijke woor- den gezegd en de bondsadviseur, pastoor W. v. d. Bosch O.F.M., speldde voorzitter J. C. Evers het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst. Zondagmiddag was de herden kingsvergadering. Een schat van bloemen gaf luister aan de zaal, er werd een programma van kamer muziek uitgevoerd en Kajotters zongen hun liederen. In zijn ope ningswoord releveerde voorzitter Evers de belangrijkste gebeurtenis sen uit de geschiedenis van den bond. De nachtarbeid werd in hechte samenwerking met prof. Aalberse afgeschaft, de Zondags rust ingevoerd en collectieve ar beidscontracten kwamen tot stand De bond is nu tweemaal zoo groot als voor den oorlog, heeft 6500 leden, waarvan er bij de jubileum actie 1200 werden geworven. Dr. A. A. Olierook hield de belegde boterham alleen en het is verschrikkelijk, dat het communis- me den mensch wil verlagen tot een productie-apparaat. Wij zijn redelijke wezens, niet alleen aan de materie, maar vooral ook aan den geest gebonden. Laten wij dan gezamenlijk afrekenen met verder felijke doctrines en een nJ*Uwe Samenleving bouwen die op betei e grondslagen rust. Vrijdag j.l. zijn uit de kamp- kerk op „Drakenburgh", onder de gemeente Baarn, gouden miskel ken en andere gouden voorwer pen gestolen. Reeds Zaterdag ge lukte het de Baarnsche recherche twee daders te arresteeren. Het waren twee inwoners van Hilver sum, de 47-jarige A. B., een be kende van de politie, en de 48- jarige J. F. de H. Bij hun ver hoor waren de arrestanten zeer gesloten. Gisteren heeft men den buit in de woning van de schoon moeder van B. gevonden, die ech ter volkomen onkundig van den diefstal was. B. had de voorwer pen buiten haar medeweten in een kastje van haar huis ver stopt, nadat hij tevergeefs had ge tracht ze op een Amsterdamsche markt te verkoopen. Thans had hij besloten ze om te smelten, waartoe hij de voorwerpen reeds stuk had geslagen. Een van de thans verwoeste kelken is van het jaar 1700 en vertegenwoordigde zeker een waarde van 1000. Onder groote belangstelling en deelneming uit het getheele land heeft de R- K- Bond van Hotel- Café- en Restaurantgeëmployeer den „St. Antonius" Dinsdag te Leiden zijn 35e jaarvergadering gehouden. Leiden was hiervoor uitverko ren, omdat de Leidsche afdeeling haar derde lustrum herdacht, zoo dat er een feestelijk karakter aan het geheel werd gegeven. De dag begon met een H. Mis, door den geest, adv*, kapelaan W- Bende opgedragen in de St. Lo- dewij'kskerk. waarna gezamenlijk ontbijt in ,J3e Harmonie". Te 10 uur "<ng de jaarvergade ring aan, waarbij allereerst de huldiging plaats vond van den heer J. F. van Bijsterveld, secre- aris van den -bond, in verband met zijn zilveren jubileum als zoodanig. Namens de afdeelingen werd het woord gevoerd door den heer A- Th. Doove uit Noordwijk, die, na een gelukwensch voorgelezen te hebben van Bedrijfslhoreca. schet ste hoe de heer v. Bijsterveld zich in de afV9l°°Pen 25 jaar een hard en enthousiast werker heeft ge toond, een propagandist van de beste soort. Hij zegde 25 jaar ge- Speciaal geldt dit vo",r de da mes, die alleen maa- een illusie kunnen voeden, als zij over de fraaie textielbeurs wandelen, dat zij een bepaald kleedingstuk of wanneer zij wat meer huishoude lijk van aard zijn, een prachtig ta fellaken, een „juweeltje" zou men kunnen zeggen, zooa's hier geëx poseerd of een der mooie tapijten, gaarne zouden bezitten. Met welk een raffinement en een artistieken zwier is dit alles uit- H. M. de Koningin bracht gisteren een bezoeh aan de Jaarbeurs te Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2