De zonde van teveel optimisme de vertrouwenscrisis De tragedie van Texas-City Herrij zems van een rouw-dorp Een blijde dag voor Putten Berucht N.S.B. er gepakt BIJ WEDEROPBOUW Ook de Ministers Lieftinck en Huysmans naar Indië SCHEPEN EN PASSAGIERS RUIMTE Pensioenfonds voor landbouw DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jfeinig opwekkend perspectief van minister Neher Schoenenbonnen Nieuw Amsterdam vaart in November Reeds 714 dooden geborgen SSSfïrfS™» De handel met Indonesië Voor alle groepen Weer een tinmolen te water Aanspr akelij k vo or Bolivar-ramp Tiso terecht gesteld Processen tegen priesters 69ste JAARGAN G VRIJDAG 18 APRIL 1947 No. 20292 NOORDERLICHT Het was 'n bleekachtig schijnsel EEN DROOGDOK TE GENT Voor al wie er een jaar lang geen kregen "Sf bouwtatagót Nog geen order voor zusterschip Senator ziet gelijkenis met zekere vooroorlogs rampen V.S- erkennen Nederl. souvereiniteit diplomatieke betrek kingen MET BR.-INDIE VERVALSCHING VAN TEXTIELPUNTEN Eerste medeplichtige gevonnist QUEEN ELISABETH ONBESCHADIGD Heemstede bood de helpende hand Hij was nu „kapitein" BIJ MIJNONTPLOFFING GEDOOD SCOTLAND YARD IN ACTIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant' zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr- WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneels kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Voor de eerste kennismaking met de Staten-generaal heb ben de omstandigheden minister Neher gevoerd naar onzen senaat waar Z.Exc. de begrooting voor 1947 van zijn ambtsvoorganger te verdedigen kreeg. De beheerder van het departement ad interim, ir Vos, kwam hem daarbij a&sisteeren Uiteraard alleen voor de thans van het departe ment aUesplitste waterstaats-belangen en allerminst als souffleur, want de heer Neher, die zich een handig spreker toonde, bleek ondanks de korte spanne tijds, die hem ter beschikking stond, zich ter dege in zijn nieuwe functie te hebben ingewerkt. u Waarmee wij niet willen bewe en dat zijn breedvoerig betoog de diverse sprekers geheel zal hebben bevredigd. Voor het gemak be paalde de bewindsman zich tot een antwoord op de deskundige be schouwingen van ir. Kraayvang^ (KVP)i waarbij de andere wo voerders zich in hoofdzaak ha^t_ aangesloten en die een sarn^. cri_ ting inhielden van de vele id tiek, welke in den lande^g heeft tot de "^r wederopbouw aanzien van den aUereerst de Deze crltl „Staten waartoe de vrij poovere r hgt betrokken werkzaamnei heeft geleld, departement m 1946 heet 8^ slechts 4000 te hebben Ps_ OBflnn Nu zijn er voor '47 weer 28.000 wie gelooft nog, toegezegd; maar £ereikt wor. dat dit kwantum zal la cri_ den De minister paie t Ze oisée, maar Z. hxc. moesx tique est aisee, qq1 getracht worden zooveel als maar met de verantwoordelijkheid van den minister mogelijk is. Plotse linge overschakeling blijft noch' tans bezwaarlijk. Niettemin zal de decentralisatie niet beperkt blij ven tot de groote gemeenten die technisch en administratief uitste kend daarvoor geoutilleerd zijn, maar ook zal voor groote groepen kleine gemeenten provinciaal naar een bevredigende regeling worden gestreefd. Geen concrete plannen': Voor het overige schijnt de be windsman met voorliefde in be spiegelingen van algemeenen aard te treden. Althans de uitnoodiging van verschillende zijden gedaan, om zijn plannen te ontvouwen wist hij handig te ontwijken. Den heer Zegering Hadders (Pv dV) die bezorgd informeerde naar de waarheid van het gerucht, dat de bouw van woningen geheel zou worden stopgezet, hebben wij den minister geen bescheid hooren ge ven. Misschien lag een ontkenning hem te zeer voor de hand. Maar evenmin reageerde de minister bij ons weten op de klacht van den zelfden afgevaardigde, dat er nog altijd geen rechtvaardige regeling voor de oorlogsslachtoffers is ge troffen. Typeerend voor de mentaliteit van dezen ex-liberaal was wel, dat hij, opkomend voor de spoedont- eigening, (waarvan de minister détournement de pouvoir vreesde) met klem den eisch van het ge meenschapsbelang boven het par ticuliere stelde. Niettemin had hij o.i. terecht even tevoren het pleit gevoerd voor de particulieren die een eigen woning willen bou wen en daarbij allerlei moeilijk heden ondervonden. Alweer niet te verwarren met de particuliere woningbouwexploitatie, die ook in den senaat geen goed woord mee kreeg. Nog op menig ander onderdeel, dat in het debat werd gebracht scheen de heer Neher 'n antwoord liever in petto te houden. Wie zal het hem als homo novus al te kwa lijk nemen Minister Vos deed aan het slot nog enkele toezeggingen op zijn terrein, o.m. aan mr. Kolff (CH), die in het belang van de indus trialisatie van den Achterhoek op een eindelijke oplossing aandrong van het drama der Doesburgsche schipbrug (dezen winter weer van 18 December tot 12 Maart bijna onafgebroken buiten dienst) waarna de begrooting z.h.s. werd goedgekeurd. Zelfs de communis ten spartelden ditmaal niet tegen. L. H. De groote activiteit van zoime- vlekken, het wegvallen van radio stations op grooten afstand en magnetische storingen waren voor de insiders teekenen, dat gisteren avond waarschijnlijk Noorderlicht te zien zou zijn. En prompt vol gens de verwachtingen ook van De Bilt verscheen aan den Noor delijken hemel een bleekachtig lichtschijnsel, waaruit telkens flik keringen en stralen langs den don keren hemel schoten. Het ver schijnsel, dat den laatsten tijd nog al vaak voorkomt anders is het soms in jaren niet te zien was ditmaal in een groot deel van ons land waarneembaar. Een Gentsche pa pfar yarticuliere onder neming heeft plannen uitgewerkt voor haveninstallaties te Gent, «e het dokken van schepen van 17.000 ton mogelijk zouden maken. De verwezenlijking van deze plannen zou evenwel afhangen van de verbreeding der sluis van Terneuzen, daar de tegenwoordige afmetingen de groote schepen den toegang tot de haven van Gent be lemmeren. De distributiediensten zullen van 21 April a.s. af, op nader bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van degenen wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die se dert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inleve ring van bon 614 van het inlegvel heeft ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. De tweede distributie stamkaart met bijbehoorend inleg vel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t/m 1945, aslmede aan de kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Deze laat sten komen in Juni a.s. niet op nieuw voor een verjaardagbon in aanmerking. Van het inlegvel, het welk met de TD moet worden overgelegd zal bon 604 worden verwijderd. ----- 1T,pn dat ook de regee- toch e loo góed als iedere Ned. ï->ureer zich na de bevrijdang aan overdreven optimisme heeft be zondigd. En wat die 28.000 wonin gen betreft, deze staan in de be grooting in verband met het be drag, dat er nu is uitgetrokken We maken ons dus maar geen u- Trouwens heel de ministerieels rede stond vrijwel in mineur. Wij •71 in nu eenmaal straatarm, ons X weet het, maar heeft het nog niet voldoende doorleefd En^r zullen danv°jerle? offers gevraagd komst nog worden. Het samenwonen Zoo zal zeker de eerste jaren aan het terecht door den heer Nijkamp (KVP) desastreus genoemde sa menwonen in verband met den ■woningnood geen einde kunnen gesteld worden; integendeel ver wacht de bewindsman, dat het euvel vooralsnog zal toenemen, want er komt steeds meer achter- gelijk weten. Bovendien kan a lie nadruk niet liggen op den n i n gbouw, want ook fabrieken e scholen zijn er noodig (Zelfs ker ken, Excellentie De opvoering van het kwantum woningen stuit af op de ontoereikendheid der materiaalvoorziening en meer nog op het gebrek aan geschoolde ar beidskrachten, die met kunstmatig aangekweekt kunnen worden zoo- als de heer Koejemans (CPN) waarschijnlijk verwacht als j werklooze stroopwerkers naar het bouwvak verwijst. Decentralisatie Een deel der critiek richtte zich op de te groote centralisatie oij den wederopbouw, medebrengend een overmaat van papier. De mi nister verzekerde plechtig, dat er van eenigen „machtswellust" bij 't college van gemachtigden geen sprake is. Het K.B. F 67 zal dan ook verdwijnen. Centralisatie blijft mtusschen tot zekere hoogte noo dig; maar naar decentralisatie zal Wf* m >i V v De eerste van de twee uit Nederland gezonden 800-tons kranen is door Nederlanders bediend reeds volop aan het werk om het gat te dichten in den dam van de Trent bij Morton De vraag voor passagiersruimte op schepen, die het trans-atlan- tisdhe verkeer onderhouden, over treft thans met meer dan 150 pet. de aoeomodatie, die gedurende de rest van dit jaar beschikbaar is, aldus verklaarde de heer E. C. Bonman, een der directeuren van de Holland-AmerikaLijn, gisteren voor zijn vertrek aan boord van de Veendam" naar Nederland. Hd wees er evenwel op, dat men de BEAUMONT AUSTI 5AN ANT£N 7LEAN5 HOUSTON TEXAS V PELT STON net hoofdkwartier van het Roo- te Washington maakt de, a Hat gisterenavond reeds bekend, dat s orgen waren 714 dooden S 30OO gewonden wijl meer dan Nadat men worden verpas branden in bc- aanvankelijk aUe opnieuw dwang had «P'fXor branden- een olietank, waard sp0ot. de olie 300 meter omhoog P De reddingswerkzaamheüe den hierdoor opnieiiw lijken, merd en de honderden die nog onder de puinhopen liggen, konden hierdoor nog wei worden geborgen. In de reusach tige chemische fabriek, die vol komen Is uitgebrand, waren op het moment der ontploffing 475 arbeiders aan het werk. Op de havenkade stonden 3500 menschen naar den brand van de „Grand Camp" te kijken. Tengevolge van het feit, dat het Nederïandsche schip Sommelsdijk, dat te Texas-City werd verwacht, te New-York oponthoud heeft ge had, is 1500 ton tinerts behouden. Er is nog niet bekend, wat er geworden is van een voorraad ge zuiverde tin, welke bestemd was ^?°l'^merikaansche afnemers en J de haven was opgeslagen Alles is echter verzekerd. Volgens een woordvoerder van de Fransche ambassade te Was hington bestaan er aanwijzingen, dat enkele leden der bemanning, die zich tijdens de ramp aan boord van het schip „Grand Champ" be vond, er het leven hebben afge- werd bericht, dat de Pre r70ckt len regeeringsbureaux verzocm heeft bij de hulpverleening getroffen stad mede te helpen- De democratische senator ui Texas, Lee O'Daniel, heeft in den Amerikaanschen senaat een reso lutie ingediend, waarin om een onmiddellijk onderzoek door het congres inzake de ontploffings- T?,ï?P te Texas-City wordt verzocht, j jn'e* zeide zich bewust te zijn, dat de ramp door een ongeluk kan zijn veroorzaakt, doch hij wees op „het vrij groote aantal branden, ontploffingen, spoorwegongeluk- ken en andere rampen, die in de V. S. voorkomen en zoo veel gelij ken OP de ramPen, die voorname lijk den laatsten oorlog voorafgin gen". Reuter meldt, dat vannacht be vel is gegeven ook de benedenstad van Texas-city te ontruimen, daar de veranderde windrichting doet vreezen, dat meerdere olietanks zullen explodeeren. situatie met betrekking tot het vrachtvervoer thans onder contro le heeft. De heer Bouman deelde vervolgens mede, dat de „Nieuw Amsterdam" in November a.s. weer in dé vaart gebracht zal kun nen worden. Er bestaan plannen voor het bouwen van een zusterschip van de Nieuw Amsterdam. Wegens hei hooge prijsniveau en het tekort aan materialen is het tot dusverre evenwei nog niet mogelijk geweest een order voor den bouw te plaat sen. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Cuba, Mexico, het Zuiden en het Westen van de V.S. heeft de heer Bouman de plannen voltooid om voor het eerst na den oorlog de scheepvaartdiensten der maat schappij in deze gebieden weer op regelmatigen grondslag te hervat ten. De heer Wierdsma, directeur voor Nederland van de Holland- Amexika Lijn deelde Dinsdag j.l. mede, dat de maatschappij in Ho- baken 2 diepwaterpieren heeft ge kocht, gelegen aan de Fifth en de Sixth street tegenover de Four teenth street in Manhattan. Van andere zijde wordt vernomen, dat deze transactie ook den aankoop van een derde pier aan de Seventh street omvatte, en dat de koopsom verscheidene millioenen dollars heeft bedragen. Voor besprekingen van finan- ciëelen en economischen aard In doorgaans goed geïnformeer de kringen te Den Haag wordt het gerucht, dat ook de minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, zich binnenkort naar Batavia zal bege. ven, juist geacht. Men meent voorts te weten, dat ook de mi nister van Economische Zaken, dr. G- W. M. Huysmans ..voor be- sprekingen van financieelen en economischen aard" Indonesië zal bezoeken. De reis van deze beide finan- cieel-economische experts naar In donesië wordt in genoemde krin gen in verband gebracht met de van Indonesische zijde gedane be lofte om de ondernemingen, welke in republikeinsch gebied gelegen zijn, aan hun rechtmatige Ne- landsche, Britsche of Amerikaan. sche eigenaren terug te geven- Aan dit rechtsherstel zijn tal van problemen verbonden, waar onder een van de belangrijkste is. dat van vergoeding van door de Japanners veroorzaakte schade. Ook de toekomstige positie Van de niet-Indonesische ondernemingen, welke in republikeinsch gebied liggen, zal nauwkeurig moeten worden bepaald. Men koestert evenwel in breede kringen de ver. wachting. dat men er in zal slagen de hoofdproblemen binnen een jaar op te lossen en eveneens bin nen een jaar een begin te maken met het openstellen van Indonesië voor normalen handel. Omtrent den vorm van voor deze problemen te treffen regelin gen bestaat uiteraard nog onze kerheid, doch men acht het denk baar. dat ten aanzien van de on dernemingen de Indonesiërs een nader te bepalen belastingregeling zullen voorstaan. In ieder geval, zoo meefit men, zal Nederland den Indonesiërs prioriteit geven bij de levering van materialen voor den wederopbouw van hun geteisterd land- De kwes tie van wederzij dsch vertrouwen wordt algemeen als de hoofdzaak gezien voor" alle vraagstukken van toekomstige samenwerking. Zullen aldus de ministers Lief tinck en Huysmans het financieel- economische terrein voor hun re kening nemen, de reis van de mi nisters Beel en Jonkman heeft naar men als zeker aanneemt politieke bedoeling. Men is van meening, dat groot belang moet worden toegekend aan waarne ming-ter-plaatse, waartoe hun reis de ministers in de gelegenheid zal stellen. De verwachting heerscht, dat door de ministers Beel en Jonk man o-m. besprekingen zullen worden gevoerd over eventueele yermindering van de Nederland- sche troepensterkte in Indonesië zulks in het bijzonder met de bedoeling het aan Indonesische zijde levende wantrouwen te ver minderen. De regeering dér Vereenigde Staten heeft, naar Reuter uit Washington seint, besloten, de Indonesische republiek de facto te erkennen op Java, Sumatra en Madoera, aldus een officieel communiqué. Amerikaansche autoriteiten hebben erop gewezen, dat de Vereenigde Staten de souverei niteit van de Nederlandsche re geering zullen blijven erkennen op het gebied van buitenlandsche en economische betrekkingen. Burgemeester Oud te Londen in stedelijk filmtheater waar hij de voorstelling van „on which they depend" bijwoonde Geleid door den wensch de vriendschappelijke betrekkingen tusschen 't Koninkrijk der Neder landen en India te bevestigen en nauwer aan te halen, hebben de Ned. regeering en de regeerjng van India besloten over te gaan tot de uitwisseling van diplomatieke zen dingen, welke den rang van am bassades zullen hebben- Met het oog op het zeer bin nenkort in te stellen pensioen fonds voor den landbouw wordt thans met spoed een wetsont werp gereed gemaakt ter rege ling van deze materie. Dit fonds zal niet alleen toegankelijk zjjn voor het personeel, maar ook voor de werkgevers en de zelf standig werkenden. Het is de bedoeling de wettelijke regeling aldus op te zetten, dat ze niet alleen zal gelden voor het pen sioenfonds in den landbouw, maar eventueel voor elk pen sioenfonds in een bedrijfstak, waaraan alle werkenden in dat bedrijf kunnen deelnemen. Over de regeling zal overleg gepleegd worden met het geor ganiseerde bedrijfsleven. De voorbereiding en uitwerking eener wettelijke regeling vorderen eenigen tijd, zoodat het niet moge- De arrestatie van den koopman W. B. uit Hoogeveen toen hij in Apeldoorn werd betrapt op het verhandelen van valsche textiel punten heeft den stoot gegeven tot de ontdekking van het geheele vervalscherscomplot, welke eindig de met de arrestatie van den drukker der valsche punten in Aken. Bij zijn gevangenneming had B. 7000 valsche punten bij zich en bij een huiszoeking in. zijn woning te Hoogeveen vond men er nog 13000. Als eerste van het complot heeft He man nu zijn vonnis te pakken. De rechtbank te Zutphen heeft hem namelijk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een jaar fn 3 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting. De eisch was een maand plus 1 jaar en 6 maan den opzending. Na gehouden duikeronderzoek is gebleken, dat het meer gemelde Eng. ss. „Queen Elizabeth" geen schade heeft opgeloopen. Op grond hiervan is besloten, dat het schiD Zaterdag a s. van Southampton n New York zaï vertrekken. Van de werf „Gusto" te Slikker veer, die tien jaar lang heeft stil gelegen, werd gisteren voor het eerst weer een vaartuig van groo te afmetingen te water gelaten, nl een van de zes zee-tinbaggermo lens, die door de „Billiton" Mij te 's-Gravenhage aan een viertal ge combineerde werven in opdracht werd gegeven. Deze „Singkep is de vierde van het zestal Ze zijn alle geheel aan elkaar gelijk. Ook hiervan is de ponton 66 m lang. 20 m breed, bij een holte in de zijde van 4.20 m De grootste baggerdiepte bedraagt 30 m, terwijl de inhoud van alle 128 emmers op den emmerladder 400 1 bedraagt Het totale grond verzet per jaar wordt gerekend op 2 400.000 m3. Na de tewaterlating werd de Singkep" naar de werf Gusto te Schiedam gesleept, waar de molen 15 Augustus a.k afgebouwd zal moeten zijn. Onmiddellijk na deze tewaterlating werd de kiel gelegd voor een tweetal bakken van 400 ton welke voor Belgische rekening bij .Gusto" zijn besteld. Het landeljjke Putten op de Veluwe genoot eertijds alleen een eerzame reputatie als een idyllisch vacantle-oord, doch thans is met zijn naam een der ergste drama's uit de periode van de bezetting verbonden. Wanneer men op een dag als gisteren, toen in den morgen nog een heerlijk zonlieht de jonge natuur bestraalde, liet dorp binnenrijdt, zich verheu gend over de eerste madelief jes op de frisch groene weiden en de properheid der oude huisjes aanschouwt, is bet moeilijk zich de gruwelijke feiten van Octo ber 1944, toen 680 man uit Putten naar Duitschland wer den gevoerd, van «1e er slechts 40 terugkeerden en een honderd huizen verbrand werden, nadat vrouwen en kinderen als een kudde hun woonplaats uitgedre ven waren, in herinnering te roepen. Maar twee kransen, neergelegd voor de oude kerk, waar de man nen bijeengebracht waren, wek ken toch een triesten toon bij het voorbijgaan, spoedig evenwel ver vaagd als men door straten komt, waar feestelijk vlaggen wapperen. Inderdaad is er nu reden tot Vreugde bij alle droeve herinne ringen. Het leven gaat nu eenmaal voort en vraagt zijn rechten en nu een begin wordt gemaakt met den wederopbouw van het zoo ge havende dorp, mag zeker een blijde stemming overheerschen, dié gemengd is met een sterk dankbaar gevoel, omdat men op den tweeden verjaardag van Put- ten's' bevrijding zoo ver is geko men, dank'zij een daad van bur gerzin, betoond door inwoners van een gemeente, die van oorlogs- rampën bevrijd is gebleven. De feestvereeniging „Jan van Goyenstraat" te Heemstede bracht een som van vijf duizend gulden bijeen, een belangrijke tegemoetkoming in de bouwkos ten van 't eerste der honderd per- ceelen, die gebouwd zullen wor den en zoo kwam gisteren een de putatie van 34 dames en heeren uit Heemstede naar Putten, om daar aan den Garderenscheweg de plechtigheid van de eerste steenlegging bij te wonen, welke verricht werd door een achttal dames van dit gezelschap. Uit het huis, dat vroeger hier stond en bewoond werd door Lubbert v. d. Top, is ook een zoon weggevoerd, die niet terugkwam. Met muziek was het gezelschap vanaf den ingang van het dorp afgehaald, waar zich een stoet formeerde, die behalve uit de gasten en het bestuur van de Stichting „Wederopbouw Putten" bestond uit enkele wagens, bela den met bouwmaterialen en ver sierd met vlaggen van de geal lieerden, terwijl twee herauten te paard voorop gingen. Bij de kerk werd één minuut stilte in acht genomen voor de omgekomenen. Rondom de bouwplaats hadden zich inmiddels 'vele dorpelingen en een zangkoor opgesteld en op een tafel prijkte „de eerste steen", die wel een zeer bijzonder karak ter droeg, daar deze bestond uit een granaathuls, in de omgeving van Putten na de bevrijding ge vonden, waarin "een oorkonde en een lijst van milde gevers gedepo neerd werden. Eerts ging de heer E. Werner, voorzitter van de Stichting nog eens de geschiedenis na, waarbij Putten uit wraakzucht voor een nachtelijken illegalen overval als een afschrikwekkend en intimi- deerend voorbeeld voor overig bezet Nederland werd gesteld. Men vindt de historie in zwar te letters ten teeken van rouw op de oorkonde vermeld, waarna in een dankbaar blauw het feit van de bevrijding is geboekstaafd, ge volgd door het verhaal over de liefdedaad van Heemstede in roo- de letters. Dankbaar werd ook gememo reerd de mildheid van vele ande ren in den lande, die Putten hiel pen waaronder de Katholieke Gidsen uit Beverwijk, terwijl de Stichting zelfs een gift uit Hser- lerheide in het geteisterde Lim burg ontving. Terwijl de muziek het Wilhel mus speelde, teekenden de afge vaardigden van Heemstede de oor konde, waarna even later de daar toe aangewezen dames met vrou welijke gratie en verrassende vaar digheid den troffel hanteerden. Moge deze dag voor Putten een periode van durend welzijn heb ben ingeluid, waarin allereerst het dringende woonvraagstuk tot op lossing wordt gebracht: lijk zal zijn het bedrijfspensioen fonds in den landbouw reeds met ingang van 1 Mei bfj het inwer king treden van het nieuwe col lectief contract definitief op te richten. De regeering heeft zich echter bereid verklaard een over gangsregeling te treffen, waaiin de inning der premiën en de door berekening daarvan in de produ centenprijzen niet rechtstreeks plaats heeft, doch waarin een en ander op indirecte wijze wordt ge regeld. De regeering zal n.l. be vorderen, dat in het landbouw crisisfonds ten behoeve van het op te richten bedrijfspensioen fonds voor den landbouw een be drag wordt gereserveerd, dat ge lijk is aan het totaal bedrag aan premiën, dat door werkgever en werknemer zou zijn opgebracht, indien het bedrijfspensioenfonds, zooals dit na totstandkoming van de wettelijke basis zal gaan func- tionneeren, reeds zou hebben ge werkt van 1 Mei 1947 af. Dit beteekent, dat de aan spraken der toekomstige verze kerden te zijner tijd zullen wor den geacht op 1 Mei 1947 te zijn ingegaan. Na afloop van den overgangs toestand zullen als de wet in derdaad tot stand komt deze bedragen aan het fonds worden overgedragen, waarqa de premie heffing een aanvang kan nemen en het fonds overigens op normale wijze, dus ook uitgestrekt over zelfstandigen, zal kunnen gaan werken. Mej. mr. M. Witteveen, Neder- land's eerste diplomate plechtigheid van de eerste steenlegging 1 oor herbouwen huis in Putten eerst Veel ophef heeft indertijd de arrestatie veroorzaakt van den groen'en-exporteur J Kloosterboer uif St. Pancras. Hij werd ervan verdacht in de maanden vóór den oorlog in Nederland, düs na 3 September 1939, aan de Duitschers berichten te hebben doorgegeven betreffende de scheepvaart- En de vraag is destijds gesteld of ook het vergaan van de Simon Bolivar op 18 November 1939 in de Duins niet voor een deel aan zijn spion- nagewerk moet worden geweten- Toen de Duitschers in ons land kwamen, hebben zij K. uit de ge vangenis bevrijd, doch na de be- vrijding viel hij spoedig weer in handen van de Ned. justitie. In Januari 1946 evenwel wist hij uit de gevangenis te Scheve- ningen te ontsnappen en sedert dien was de man spoorloos- Thans, op het moment, dat hij je wijk wilde' nemen naar Argen. tinië, is hij opnieuw in handen gevallen van de politie. De zaak :was groot opgeze'. K had '"net een aantal andere lieden wier antecedenten nog worden onderzocht, de beschikking over een schip, waarop hij als gezag voerder optrad en waarmee de reis naar het Westelijk halfrond zou worden gemaakt. Dit schip, 'n voormalige mijnen veger. genummerd 1008, had toe behoord aan den reeder Nyville te Ostende, die het zelf in Enge land 'had gekocht, maar daarna weer had overgedaan aan een^ Nederlander die te Knokke woont- Schip 1008 wachtte in de haven van Ostende op zijn afvaart naar Argentinië. Aan boord bevond zich nog een andere Nederlander, die zei, dat hij Van den Maagden burg heette en aan boord als kapitein optrad. De aandacht van de rijkswacht van Ostende, die de zaak niet vertrouwde, ging vooral naar dezen laatste uit. De rijks wacht had namelijk vernomen, dat van den Maagdenburg in werkelijkheid Jan Kloosterboer was. die alles in het werk stelde om Zuid-Amerika te bereiken- Daar de gendarmes vermoedden, da' Kloosterboer in betrekking stond met andere gezochte per sonen. legden zij de grootste waakzaamheid aan den dag, ter wijl tevens de Ned. politie werd gewaarschuwd. Na een bezotk van Nederland sche inspecteurs werd overgegaan tot het verhoor van Van den Maagdenburg, en toen deze met de Nederlandsche politie werd ge confronteerd, moest hij erkennen, dat zijn naam Kloosterboer was. Hij werd datrop naar Brugge overgebracht. U. P. meldt uit Bratislava: Slo- wakije's premier uit den oor logstijd, Josef Tiso, is vannacht aan de galg gestorven. Zeven minuten nadat het valluik open ging lieten zijn handen den kleinen rozenkrans los, dien bij vastgeklemd had gehouden. De bejaarde priester was ge kleed in het zwart met een pries terboord en droeg den rooden ge vangenen-armband. Hij bad teza men met den Capucijner monnik, die ook den nacht met hem in de cel had doorgebracht, totdat het luik viel. Gistermiddag was Tiso door zijn verdediger verwittigd, dat zijn verzoek om gratie was afgewezen. Later op den dag bezochten hem zijn familieleden. Deze hebben verzocht, dat Tiso's lijk aan hen zal worden uitgeleverd, doch men verwacht, dat dit verzoek, even als Tiso's eigen verzoek, dat zijn lijk begraven zou worden in zijn parochie te Banovce, zullen wor den afgewezen met het oog op de openbare orde. Radio Moskou meldt, dat te Ti rana, de hoofdstad van Albanië, een proces tegen een aantal pries ters is begonnen. Zij worden ervan beschuldigd „als werktuigen van buitenlandsche agenten te zijn op getreden en hun positie als gees telijke te hebben misbruikt om handelingen ten nadeele van het democratisch bestuur van Albanië te maskeeren". Zij zouden hebben behoord tot de „Vereeniging van Sint Petrus", welke zekeren tijd onder bescher ming zou hebben gestaan van be paalde functionarissen van Ame rikaansche, Britsche en Fransche diplomatieke missies. Donderdagmiddag is de 26-jari- ge L. Bentveld uit Rijswijk, sedert kort melkknecht 'op de hoeve Ouri- Schöndeln bij Roermond, in aan raking gekomen met een projec tiel, vermoedelijk een mijn. De man werd bij de daarop gevolgde ontploffing op slag gedood In samenwerking met Scotland Yard wordt momen eel door de politiemachten van geheel Europa gezocht naar den maker van de bom. die Woensdag in het Britsche departement van koloniën werd gevonden. Scotlr-nd Yard meent de identi teit van den man te weten en men verwacht een spoedige arrestatie- Men gelooft, da: de bom op het Europeesche vasteland is vervaar digd,. Ook in Nederland wordt gezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1